Hier is het complex Waarschuwingen tegen oorlog tonen wrevel Paus Paulus ziet af va( bezoek aan Brazilië Pater Mijmering over bijbelrapport van Leuven 9 Boodschap Klikklak Een woord voor vandaag Vuur Geloof -a Traditie BEROEPINGSWERK Prof. Röling over de Vredesweek: COMIVIENTAREN W oonwagenwet Bijstandswet Kabinet heft personeelsstopl gedeeltelijk op PuzzelhoeP Naar aanleiding van uw artikel ..Rebellerende pater houdt zijn eerste traditionele dienst" zou ik het volgen de willen opmerken: Rebelleren betekent opstandig zijn of zich tegen het bestaande gezag verzetten. Ik ben van mening, dat U zich vergist heeft. Deze pater is hele maal niet opstandig. Wel is hij een goed priester, die zich niet alleen voor de r.k. belangen inzet, maar voor alles wat.met christendom en beschaving te maken heeft. Wat het gezag betreft: In de r.k. kerk is het hoogste gezag de faus. Juist hij is een van de priesters, die dit gezag volledig aanvaardt. Als r-k. ben ik een regelmatig lezer van Uw blad. Dat behalve in de r.k. kerk ook in de protestantse kerken de vrijzinnigheid een probleem is, dat het christendom in zijn waarde uit holt, meen ik in Uw blad meerdere malen gelezen te hebben. Tenslotte zou ik er op willen wij zen, dat het belangrijker is elkaar als gelovig christen te respecteren, dan dat men het op alle punten met el kaar eens is. Het is zeker, dat pater Kotte elke goede voorganger in de protestantse kerken hoger aanslaat dan alle vrijzinnige priesters. Ik ken Uw blad nog maar kort, maar ik meen opgemerkt te hebben, dat U wezenlijk werkt aan een op bouwend christendom. De Lier M. C. Fransen. door dr. C. Rijnsdorp kerknieuws gevolgd van de De belangstellende krantelezer die liet bijhoudt en bv. de persverslagen heeft g< Conferentie van Faith and Order in Leuven, belegd door de Wereldraad van kerken, krijgt stof genoeg tot nadenken. Hij ziet dat over het Schriftgezag niet alleen in Nederland, maar over de hele wereld opnieuw wordt gepeinsd en gediscussieerd. Ook de leek in de theologie mompelt onder het lezen van de persverslagen zo wel eens wat voor zich heen. Zo stelt het rapport over het Schriftgezag, dat in Leuven aan de orde kwam, terecht „dat jiet Schriftgezag ook een dimensie heeft die de men selijke ervaring te boven gaat''. Merkwaardig dat het tot de menselijke ervaring kan be horen, dat die ervaring overschreden is! Als de mens dus open staat voor de transcendente sfeer, voor het metafysische, kan en moet de geloofservaring een wettige stem hebben in de discussie. In deze geest merkte ook Rudolf Weth op, dat niemand Joh 3 vers 16 kan onderschrijven „die niet zelf Gods liefde ervaren heeft". Maar dan verdwijnt, althans voor de lezer van het krante- verslag, de ervaring, de authentieke bevinding, uit het ge zicht In plaats van over ervaring leest hij over interpretatie, over de verhouding tussen feit en interpretatie in de bijbel. Het gaat over reconstructie van wat werkelijk gebeurd is. Dit laatste blijkt in de regel onmogelijk, zegt het rapport. „In zekere zin is daarom de interpretatie het feit" en dat Terwijl de krant op maandag vol- proces van interpretatie van de heilsfeiten dat in de bijbel gestopt wordt met sportnieuws wordt het verslag van de toogdag van 't Zoeklicht weggedrukt ergens onder aan. Op die toogdag is de machtige boodschap van het rijke en blijde evangelie gebracht, die altijd nieuw blijft en die altijd van kracht is om door te geven aan verloren mensen. Hoe kan een mens beelddrager Gods zijn, als hij zich zo opwindt over zinloze halve of hele seconden meer of minder? De sportberoemdhe- den van nu zijn straks helemaal ver geten. De boodschap van onze Heer blijft altijd. Ik erger mij, dat een meisje in Ier land de mensen opstookt tot verzet. Het is vreselijk om zo je leven te gebruiken. Ze moet wel bijzonder arm zijn. Ook de arrogante Sadat. komt tel kens onder mijn ogen. Hij is een laf aard, die zijn onschuldige mensen er aan waagt om het Israëlische volk te bestrijden. Hij is tot offers bereid, maar laat hij zich dan zelf opofferen. Dan is hij tenminste geloofwaardig. Leiden Els van Houwelingen Het klikklakspel is in de mode. Kan het niet voorkomen worden, dat dit mensonterende speelgoed in Ne derland wordt geïmporteerd of gefa briceerd? Het is toch verschrikkelijk, dat mensen, die zelf in concentratie kampen hebben gezéten de martel werktuigen als speelgoed in de win kel zien liggen. Wij kunnen nu ook niets meer zeg gen van het lijden van de gevange nen bijv. in Griekenland en Brazilië. We leren onze kinderen immers met martelwerktuigen omgaan. Rotterdam mevrouw van Drongelcn. begonnen is gaat door. Deze gedachte culmineert dan in de vraag van mevrouw dr. E. Flesseman-Van Leer: „Hoe ver kunnen wij gaan in het interpretatieproces, terwijl de iden titeit van de bijbel bewaard blijft?" ontmoetingen geschiedde, is niet we tenschappelijk vast te stellen. Niet langs de weg van het onpersoonlijke bewijs, waarbij er afstand blijft tus sen het bewezene en de bewijzer, maar in het aanstekelijke, het aangestoke- ne, de vuurtelegraaf, de Olympische fakkelloop, waarbij existenties tot in hun diepste fundamenten worden aangegrepen en omgezet, langs die weg gaat het voort. Dit is het leven van de kerk, niet haar reflectie en zelfreflectie. Geen theologie mag zich vermeten dit leven te vervangen. Dit is de onvervreemdbare kern- waarheid van het bevindelijke geloof, waarvoor wijlen Van Ruler zich met zijn hele persoonlijkheid en met al zijn gaven heeft ingezet en waarbij hij de historische uitwassen even fel afwees als dat hij haar rechtmatig heid verdedigde. Maar de geloofser varing mag nooit of te nimmer tot fundament worden verabsoluteerd. Ook bevinding is altijd bevinding van iets, van iemand, of van de eigen, zo vaak caricaturale, godsdienstigheid. En het overblijfsel van Jacob zal te midden van vele volkei zijn als dauw van de Here, als regenstromen op het groene kru dat niet wacht op de mens, noch mensenkinderen verbeidt(l cha 5 6). Uitleggers zijn het er niet over eens, wat Micha precies bedo heeft. Sommigen zeggen, dat zoals in Palestina dauw en re\a: onmisbaar waren voor de oogst, zo het volk van de Messias jSt gen zal verspreiden over de volken. eve Anderen denken, dat Micha hier Gods wondermacht op het ;oe heeft. Weer anderen zien dauw en regen als beeld van de talri heid van het volk. Micha heeft gesproken van oordelen, waard het gevaarlijk zal worden uitgedund, maar de kleine rest zal Nieuwtestamentische tijd weer uitgroeien, zo talrijk als de d üd< zenden dauwdruppels op het veld, als de dichte stromen van regen. Wij horen de dauw niet vallen, maar zien haar werking. Zo d het wérk van de Heilige Geest „dat niet wacht op de mensm ui' mensenkinderen verbeidt". En tegelijk zal het Messiaanse zijn „als dauw te midden van vele volkeren". We lezen vandaag: Jesaja 24 14-23. De geschiedwetenschap stelt de vraag naar „was eigentlich geschehen ist". Zij wil feiten en gebeurtenissen onomstotelijk vastellen. Daarbij gaat ze van de stilzwijgende veronderstel ling uit. dat dit mogelijk is op een onpersoonlijke manier, met uitscha keling dus van de persoonlijke be trokkenheid. Sommigen plaatsen reeds hier een vraagteken, want wat is een feit, wat is een gebeurtenis? Maar goed. Wie de bijbel wil benade ren met de methoden van de ge schiedwetenschap, aanvaardt stilzwij gend het uitgangspunt dat er een onthecht, collectief-menselijk brein bestaal dat tot objectieve kennis lei den kan: „de rede", met welke veron derstelling men tussen haakjes zon der er erg in te hebben in de metafy sica beland is. Aan de andere kant staat voor de rapporteurs van te vo ren vast, dat „de identiteit van de bijbel" moet worden bewaard. Hier botst een persoonlijke voor-onderstel ling (de identiteit van de bijbel) met een onpersoonlijke, althans onper soonlijk bedoelde, onderzoekingsme thode. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter) H. P Ester. G -1 Brinkman J van Hofwegen. Jezus vertolkt de Vader, Paulus vertolkt Jezus, de theologie vertolkt Paulus. Gaat het hier over éénzelfde vorm van interpretatie, met andere woorden: moet er niet duidelijk on derscheiden worden tussen persoon lijk getuigenis en een naar intentie onpersoonlijk wetenschappelijk on derzoek? Zijn geloof en wetenschap hier niet in elkaar verward geraakt? Als we het geloof even uitschakelen, dan kunnen we om te beginnen niet van te voren vaststellen dat de iden titeit van de bijbel moet worden ge handhaafd. Dan is Jezus achter de evangelis ten, de apostelen en de eerste chris tengemeenten verdwenen, de kerkva ders gaan dan schuil achter de refor matie en de reformatie op haar beurt is uit het gezicht geraakt door wat daarna gekomen is. Zo raken we steeds verder van de oorsprongen van het christelijk geloof af. Geen wonder dat men dan tot de opvatting komt dat de interpretatie de boodschap zel ve is, waarbij men onwillekeurig moet denken aan de slagzin van Mc Luhan: „the medium is the message". Men wil dan van de nood een deugd maken en het proces van steeds ver der gaande verwijdering omzetten in een proces van toenemende verrij king. Als men tenminste consequent doordenkt. Maar het is immers onmogelijk het persoonlijk element buiten te sluiten, want in de boodschap draait alles juist om het persoonlijke! De bood schap is van het begin af aan getui genis, d.w.z. getuigeverklaring, verslag van ervaring. En het beslissende hierbij is dat die ervaring niet op houdt na Jezus'- dood. De apostelen getuigen van zijn opstanding en na hun dood blijft de christelijke ge meente op dit getuigenis gefundeerd. Nu is het geloof, evenals het oe- wustzijn, intensioneel, d.w.z. het be staat hierin, dat het zich op iets of iemand buiten zich richt. Dit bete kent dat men de kerk niet kan fun deren op het geloof der gemeente als geestelijke daad, d.w.z. niet op het geloven als zodanig. Deze accentver schuiving maakte Schleiermacher, onder de invloed van het romantische subjectivisme. Dan wordt het geloof religie. Er steekt in de negentiende- eeuwse vroomheid een stuk romantis me, waarvan men bezig is de restan ten op te ruimen. Maar nu moet er helderheid komen. De theologie heeft met geloof en met wetenschap te maken: persoon lijk getuigenis en onpersoonlijk on derzoek, twee wezensvreemde zaken. Zolang die twee nu maar duidelijk uit elkaar gehouden worden en elk in hun aparte waarde worden gelaten, is er niets aan de hand. Wie het goed recht en de noodzakelijkheid van net wetenschappelijk onderzoek ontkent, vergeet dat het getuigenis geen einde, maar een begin is. Wie, aan de ande re kant, het geheim van de persoon lijkheid in haar relatie tot God meent te kunnen doorgronden met uitgere kend onpersoonlijke methoden, be gaat een fundamentele fout. Zo ie mand heeft bij voorbaat al vernietigd wat hij zoekt. Het christelijk geloof gaat voort van getuigenis tot getuige nis en dat betekent: niet van echo tot echo, want elk waarachtig getuigenis is even nieuw en even springlevend als dat van Petrus en Thomas was. Het is dus zaak niet alleen getuige nis en onderzoek maar ook getuigenis en traditie te onderscheiden. Ook de traditie heeft haar betekenis. Zonder historie, zonder continuïteit staat de geniaalste mens als een stuntelige be ginneling in het leven. Maar evenmin als het geloven der gemeente heeft de traditie in zichzelf enige waarde. De vraag is maar wat ze overlevert. Het gaat niet tussen oud en nieuw, maar tussen het dode en het levende. De kerkgeschiedenis is een geschiedenis van getuigenissen. Nu en dan komen er spectaculaire getuigenissen, als de donderslagen èn stemmen uit de Openbaring: de bekering van Augus- tinus, van Luther, van Pascal, de af grond-ervaring van Kierkegaard. Het essentiële is hier, wel verre van een echo te zijn, het onmiddellij ke, dat altijd vernieuwing meebrengt. In dat onmiddellijke vallen de eeuwen weg. Mijn vader bad altijd aan tafel: „Gij zijt diezelfde God nog" Pascal erkent. In die nacht van vuur, de God van Abraham, Izaak en Jakob, die immers een God van le venden is. De echtheid van wat in die Interpretatie is dus een complex begrip en dat hoeft een leek aan de bekwame vaklieden van de in de aanhef genoemde conferentie niet te vertellen. Maar de krantelezer kan 'het niet helpen als hij wat aan -het mijmeren slaat. Ik stel me hem voor, lurkend aan zijn pijp eh bij open tuindeuren zich verliezend in een dagdroom, waarbij hij de straks tweeduizend jaar oude kerkgeschie denis zich ziet samenvoegen tot óén, enorm samengesteld en innerlijk te- genstri j dig, kerkeli j k-theologisc h Christuscomplex, wel te onderschei den van de levende Heer aan de rechterhand van de Vader. Hier het complex, ginds de Meester. Als Hij uit het gezicht raakt, .als de interpretatie-keten als hulpgeroep in echo's van echo's dreigt te versterven, als de metronoom van de geschiede nis domweg blijft verder tikken, dan moet de kerk terugvallen op hemzelf, op de onmiddellijke relatie met haar Heer. Dan vraagt de tijd naar het getuigenis, maar dan alleen het on verdachte, het vuurvaste, gelouterd van eigenliefde en eigenwaarde, ont stegen aan het alleen-maar gods dienstige, waarbij het niet meer gaat om religie of mystiek, maar om on middellijkheid, leven, kracht, waar achtigheid, vuur. Dan ontdekt men het Schriftgezag, minder door studie van de bronnen dan door het drinken uit de Bron. SAO PAULO Paus Paulus heeft besloten af te zien van een bezoek aan Brazilië teneinde daar de kathe draal in de nieuwe hoofdstad Brasilia in te wijden. De reden ervan is, dat zijn ifezoek door de Braziliaanse regering zou kunnen worden uitgelegd als steun aan haar politiek. Dit heeft volgens een mededeling van de actiegroep „Braziliaans Informatiefront" aarts bisschop Ams van Sao Paulo ver klaard na zijn terugkeer van een be zoek aan Rome. NED. HERV. KERK - Aangenomen: naar Wageningen: J. Dol te Nijkerk, die bedankte voor Harlingen, Ragele- Tollebeek en voor Sexbierum GEREF. KERKEN Beroepbaar: kand. Z. Ramaker te Blija. Beroepen: te Blija: kand. Z. Ramaker aldaar die dit beroep heeft aangenomen; te Assen (voor miss. dienst op Soemba): kand. P. J. Rozendal te Soest, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF KERKEN (VRIJ.) Beroe pen: te Beverwijk en te Büja-Hol- werd: kand. H. J. J Feenstra te Am sterdam. Volgens dezelfde bron. heeft Arns de paus uitvoerig geïnfori over de onmenselijke omstandig den, waarin de politieke gevangej in de Braziliaanse gevangenissen ij wijls verkeren. Mgr. Ams houdt zich reeds bezig met het lot der politieke ge\| genen. Begin van dit jaar publicei hij een herderlijke brief, waarin F protesteerde tegen de foltering F priester Vicini en de sociale werk! Yara Spadini. In die tijd bezocht hij ook i priesters in de gevangenis van 1 detes: de drie Dominicanen Chr Brito en Lebeauspin, die sedert vember 1969 gevangen zitten op schuldiging van hulpverlening aar 1| verzetbeweging. Zijn verslag, dai| Brazilië niet mocht worden gep: ceerd, maakt melding van een „vir- lijke, wrede én onmenselijke beh^ deling" van deze priesters. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De leuze 'Vrede! Met alle geweld?', waaronder van 19 tot 26 september de vijfde interkerkelijke vredesweek in ons land wordt gehouden toont „een zekere wrevel aan de kant van De principiële waarschuwingen uit 1968 tegen de toen in voorbereiding zijnde nieuwe woon- wagenwet ihebben in deze dagen nog eens ten overvloede hun praktische bevestiging gevonden: deze wet is ondragelijk voor de betrokken minder heid (over en zonder welke indertijd besloten is). Wat de principiële kanten betreft: het blijft on verkort een griezelige zaak dat er in Nederland een gloednieuwe wet bestaat, die brood geeft aan zoiets als sibbekundigen (immers: wie de vrijheid wil nemen in een woonwagen te gaan wonen en door het land te zwerven, zal met de status van zijn voorgeslacht moeten bewijzen daar recht op te hebben). Wat de praktische kant aangaat: de wet voor ziet in een uitdunning van de woonwagenkampen; uitgerekend op een ogenblik dat er misschien juist Door de gebeurtenissen van de laatste dagen is ook de bijstandswet in opspraak gekomen, omdat er onmiskenbare gevallen van misbruik van deze wet aan het licht en in de publiciteit gekomen zijn. Overigens is de indruk onjuist dat de meerderheid van de woonwagenbewoners parasiteert op die bijstandswet. Die misbruiken zijn naar en dienen gesignaleerd te worden. Maar het zou verkeerd zijn er andere consequenties uit te trekken dan dat eventuele mazen in deze wet gedicht moeten worden. over uitbreiding van dat aantal moet worden ge sproken. Want de marginale bedrijfstakken als handel in lompen en oud ijzer, waarin woonwagen bewoners vanouds hun bestaan vonden, worden steeds minder lucratief. Wie in die omstandigheden concurrenten dwingt tot concentratie binnen een beperkte, ommuurde woonruimte, bindt de kat op het spek. Het is nu nog tijd de reeks van gebeurtenissen te reconstrueren om te zien wat oorzaken en wat gevolgen waren en daarom pok nog tijd om de wet te herzien. Want als er op dit punt niets gebeurt, zullen oorzaken en gevolgen elkaar mis schien sneller opvolgen en in elkaar grijpen en dan weet op een gegeven ogenblik niemand meer wat er nu liet eerste was. Of dat ook alle mazen kunnen zijn? Wat dit betreft weerspiegelt de wet een gelukkige tenden tie van deze tijd namelijk dat men er van uit gaat dat de overgrote meerderheid van de mens heid er niet op uit is om te bedriegen en op te lichten (zie naar de banken en betaalinstellingen, die miljoenen mensen cheques in handen geven en hoegenaamd niet van misbruik weten). Omwille van de noodzakelijke marge van risico verdient de bijstandswet geen blaam. de mensen die al jarenlang waarschuwen", zei prof. mr. B. Röling gistermiddag bij de aankondiging van de vredesweek. Waarschuwingen tegen de bewape ningswedloop, tegen het voortbestaan van onrechtvaardige verhoudingen tussen het noorden en het zuiden van de wereld hebben weinig uitgericht en de wereld is er alleen maar ge vaarlijker op geworden. ..DE RISSEN KOMEN" Prof. Röling's eigen wrevel was ook gewekt door het verschijnsel dat juist in tijden van ernstig ontwapenings- overleg er tegelijk propaganda op komt voor opvoering van de bewape ning op grond van beweerde onbe trouwbaarheid en overmacht van de andere partij. Wat de polemologie ernstig bezig houdt is de neiging van de publieke opinie om zich daardoor mee te laten slepen zoals bij de stemming van ,.ae Russen komen in 1975", die nu weer gewekt wordt. Te meer daar de cij fers van de NAVO over augustus 1971 een duidelijk nucleair en conventio neel overwicht van de NAVO-landen op de landen van het Warschau-pact laat zien. BIJZIENDE WERELD De propagandisten baseren zich op het overwicht van het Warschau-pact in Europa maar het zou volstrekt krankzinnigheid van de Sowjet-Unie zijn om bij een globale achterstand als het nu heeft van dit regionale overwicht gebruik te maken door toe te slaan. Dit soort propaganda kan het over- leg doen mislukken .en opnieuw is er plaats voor de verzuchting van prof. Van Vollenhoven uit 1918: ,,De nieu we gedachten moeten gebracht wor den uit een bijziende en onwillige wereld. V. A. TWEEËRLEI VREDE Overigens onderscheidde de pole moloog een negatieve en een positieve vrede, de eerste duidt alleen op de afwezigheid van oorlogsgeweld maar kan het structureel geweld in stand houden. Positieve vrede betekent dat de vrede ook geschraagd wordt door rechtvaardige verhoudingen. Prof. B. V. A. Röling En om die rechtvaardige verhou dingen te hereiken is er voor velen geen andere uitweg gelaten dan ge weld. „Als je hoort bij de geprivile- geerden dan ben je meestal tegen geweld", zei prof Röling. „Maar dit kan net zo hypocriet zijn als het zoge naamde oorlogsverbod in de Volken bondstij d, afgekondigd door landen die hun koloniale stelsel handhaaf den." SPANNINGEN De vredesweek zal naar Pax Chris- ti-secretaris J. J. ter Laak meedeelde in het teken van deze span ningen staan. Het interkerkelijk Vre desberaad wil twee acties in het bij zonder aanbevelen, namelijk „Betaald Antwoord" en de X Y-actie. „Be taald antwoord" gaat hiermee zijn laatste ronde in: het is een particulier initiatief om gelden in te zamelen ten behoeve van het anti-racisme van de Wereldraad van kerken. Vooral door de medewerking van koningin Juliana en de Nederlland- sc bisschoppen bracht „betaald ant woord" in het totaal reeds twee ton bijeen. De opening van de vredes week geschiedt in een televisiekerk dienst voor het IKOR op zondagmid dag 19 september, waarin ds. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut in Johannesburg zal voorgaan. Een belangrijk deel van de vredes- weekactiviteiten richt zich op het on derwijs. Zo wordt ondermeer een „ruziekrant" -uitgegeven, waarin de leerlingen volgens hun eigen ervarin gen verhalen kunnen „invullen". Het dokumentatiemateriaal, waaronder twee cahiers „Bijbel, kerk en geweld" en „Geweld en geweldloosheid", is weer te bestellen bij Dokumentatie IKV, Parkweg 20a te Voorburg. Kerk in Rhodesië SALISBURY (KNP) Een studie met scherpe kritiek op de verhouding kerk en staat in Rhodesië is versche nen van de hand van Richard Ran- dolf, secretaris van de Rhodesische r.k. bisschoppenconferentie. Het boek draagt tot titel „kerk en staat in Rho desië 1969-1971". Randolf noemt de kerk in Rhodesië een gevangene van de staat. Het boek verschijnt enkele maan den nadat de Rhodesische bisschop penconferentie in overleg met Rome haar 'straffe antihouding liet varen voor een iets meegaander houding. (Internationale Katholieke Informatie onthulde vorige maand in een kri tisch artikel over de pauselijke com missie „Gerechtigheid en Vrede", dat commissielid pater Schuette vorig jaar november door Rome naar Rho desië gestuurd werd om de bisschop pen te adviseren hun antirassistische politiek „wat aan te lengen"; red.) Randolf vèrwijt de regering Smith, dat deze zorgvuldig alle overleg met de kerken inzake de landverdelings- wet heeft vermeden, „waarschijnlijk omdat de regering wel wist, dat die wet voor de christenen onaanvaard baar is." DEN HAAG Tot lid van de KVP-fractie in de Tweede Kamer is benoemd mejuffrouw G. M. P. Corne- lissen te Boxmeer. Zij volgt drs. Th. E. Westerterp op, die per 17 augustus werd benoemd tot staatssecretaris van buitenlandse zaken. Mejuffrouw Cornelissen is thans lid van de Eerste Kamer. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet I overeenstemming bereikt over aa stijging van het aantal ambtenare iel het begrotingsjaar 1972. Deze stijf01 zal echter minder groot zijn dan ï?nt( afgelopen jaren. Toch zullen er nog ettelijke duiaa den ambtenaren moeten worden 1 geworven omdat ten aanzien van rri begrote aantal ambtenaren voorlz( jaar nog rond vijfduizend vacate" bestaan. Volgende week zullen de mini™ ries een circulaire toegestuurd W gen waarin de stabilisatiemaatA voor het rijkspersoneel die het n I we kabinet op 9 juli afkondi I wordt ingetrokken. Vooruitlopend op de begroting 1972 mogen de departementen nu vast in het totaal een derde vai I vijfduizend nog bestaande vacat gaan vervullen. Door de stabilii van het personëelsbestand zijn aantal knelpunten ontstaan die weer verholpen kunnen worden. De stabilisatiemaatregel was l men om een overzicht te krijgen het aantal vacatures dat nog vullen was. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. bergweide, 4. houdsmaat, 9. uiteinde van een spie 11. vogel, 12. rente, 16. intemationa trein, 17. water in N.Br., 18. bedek spot, 21. bevel, 22. kever, 23. mond, 2 oude lengtemaat, 27. godin van toom, 28. letterkeer, 21. oorlogsgod, 3 Myth, figuur, 34. maat, 35. achting. Verticaal: 1. waterstand, 2. steel soort, 3. wijze leidsman, 5. vlakt maat, 6. lading, 7. smal stuk hout, voegwoord, 10. wapen, 13. uitstap, 1 ros, 15. inhoudsmaat, 17. Myth, figuu 19. cilindervormig voorwerp, 20. leu 21. heeft een dier, 24. glijvoertuig, I kettingraadje in een uurwerk, woonboot, 29. noorse god, 30. v« moeid, 31. administratief ambtenal (afkj, 33. sus loco (afk.) Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. agave, 5. Neer, 7. karper, karpet, 10. L.O., 12. Erna, 13. kever, Let, 15. bel, 16. tg., 17. Ik, 18. mal, Ate, 20. tenor, 21. egel, 22. el, 23. r« mer. 25. Menton, 27. kaal, 28. sesam. Vert.: 1. Aa, 2. akant, 3. Vara, 4. Ei 5. netel, 6. er, 8. pekel, 9. krekel, 1 letter, 11. orgel, 12. elite, 15. baron, morel, 19. agens, 21. emoe, 24. ets. ma, 26. om.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2