ZEKER EEN DODE BIJ EXPLOSIE EEG-beraad mislukt l n I Spoedberaad in Boekarest Zes gevallen van open tuberculose Calamiteit in Lijm- en Gelatinefabriek in Delft w Remington laat 800 man korter werken 2 moderne theeglazen Het Kwartet (RITA) hit «vsift Onbestendig Commandant: geen rassengeschillen i i i bona lI Visserij-akkoord Nederland-Brazilië MET^^RSTER Frankrijk c^e boosdoener leiiwe Leidse CorammiU CHRJSTELUK DAGBiAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVN© ifcvtto to gheblewen Vrijdag 20 augustus 1971 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441* Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Kennis zonder verstand is dubbe* Die hamer die ik je voor je verjaardag gegeven heb, is goed hoor. Paps! DEN BILT Voor het weer het weekend is een lage druk- bied boven Frankrijk van be ng. Deze is tot op grote hoogte vuld met koude en onstabiele cht waarin gemakkelijk regen onweersbuien ontstaan. Het ;t er naar uit dat morgen het eer in ons land onder invloed dit lage drukgebied zal aan zodat op onbestendig weer et plaatselijk een regen- of on- :rsbui gerekend moet worden. Strandweer een kleine onweerkans jaar overigens ook morgen 's-zo- ïers strandweer met een zwakke ivind. Temperatuur 22 tot 25 raden, zeewater 19 graden. I Vooruitzichten: Het weekeinde ïijft 's-zomers met een kleine liweerkans en zwakke zeewind. BAROMETERSTAND: heden uur 75,6 cm (1008 millibar), |lend. Zon en maan j|2X augustus: zon op 5.32, onder maan op C.02, onder 19.51, feug. E.K. loog water |Hoog water, 21 augustus: Rot- •dam le getij 5.02, 2e getij §.05; Scheveningen 3.22 - 15.46; lissingen 2.14 - 14.31; Haring- 'iet a. d. Zeezijde 3.46 - 16.11. DELFT Een hevige explosie in de Lijm- en Gelatine fabriek aan de Rotterdamseweg in Delft heeft gisteravond tenminst één leven geëist. Nadat de brandweer vanmorgen om zes uur het sein „brand veilig" heeft gegeven is het zoeken begonnen naar het tweede vermoedelijke slacht offer, dat nog wordt vermist. Acht arbeiders werden gewond. De ontploffing die zich voordeed in ten van hen vluchtten in paniek weg toen de twintig meter hoge fabriek begon in te storten. Dat was er de oorzaak van, dat men lange tijd in onzekerheid heeft verkeerd omtrent het aantal slachtoffers: men kon niet nagaan hoeveel mensen er nog onder het puin bedolven lagen. Pas rond elf uur, drie-en-een-half uur na de explosie, kon men de ba lans opmaken. Op dat moment werd ook een van de arbeiders, die uren lang tussen verwrongen staal en puin bekneld had gelegen en morfine in jecties tegen de pijn had toegediend gekregen, bevrijd. Volgens de artsen maakt hij bet „redelijk wel". Een an dere arbeider, die eveneens was be dolven, bleek toen inmiddels overle den. Onder de vijf andere gewonden, wier toestand vrij ernstig is, is een Delftenaar, de anderen zijn gastar beiders. De schade er bleef van het gebouw slechts een puinhoop over loopt in de miljoenen. Daar het hier een vitaal deel van het bedrijf betrof, met een installatie, die pas over an derhalf jaar kan worden vervangen, is het volgens commercieel direc teur H. J. Cramer niet uitgesloten, dat de fabriek gedurende die tijd komt stil te liggen. Hij verwacht ech ter niet, dat de 325 personeelsleden daardoor gedupeerd zullen worden omdat de fabriek een bedrijfsschade verzekering heeft. De Delftse brandweer, die het Rot terdamse korps als stand-by had. is tot laat in de avond met onder meer vijf waterkanonnen met de blussing bezig geweest. Het aanvankelijk om kwart voor tien gegeven „brand mees ter" moest al spoedig ongedaan wor den gemaakt omdat het vüur op ver schillende plaatsen opnieuw bleek op te laaien. het extractiegebouw, waar beenderen met beninze worden ontvet, ging ge paard met een enorme vuurzee. Oog getuigen spreken over een vuurbal van zeker honderd meter. De knal van de explosie werd tot in Den Haag gehoord: er ging 20 ton benzine de lucht in. In de omgeving sneuvelden duizenden ruiten. Dertig ton benzine, die in contai ners onder de grond lag opgeslagen, kon door de brandweer tegen het vuur beschermd worden, al heeft tot laat in de avond het gevaar van een tweede explosie gedreigd. Op het moment, van de ontploffing bevonden zich vijftien man van de nachtploeg in het gebouw. De mees- H.B.G.-HAL GRACHTWfIG LISSE STADSGEHOORZAAL Breestraat 60 - Leiden Zie onze advertenties in dit blad, 17, 18, 19-8, geopend Vrijdag 20-8 van 9 uur v.m. tot 6 uur n.m. Zaterdag 21 -8 van 9 uur v.m. tot 6 uur n.m. (Zie ook pagina 11) |EN BOSCH Ongeveer 800 de ruim 9000 personeelsle- l van Remington Rand NV in i Bosch zullen de komende nden één dag in de week fder gaan werken. directie is tot déze maatregel ;egaan omdat de voorraden van •aagbare schrijfmachines die in Bossche bedrijf worden gemaakt, laatste maanden bij Remington- ijven over de hele wereld kelaatbare afmetingen hebben ïenomen. De directie heeft mee- teld dat alle werknemers op wie rerktijdverkorting van toepassing t normale loon krijgen, nington zit momenteel met een voorraad portable schrijfmachines die ongeveer viermaal zo groot is als no dig, aldus bedrijfsdirecteur ir. P. Kosters. Hij wijt dit aan de aan houdende economische crisis in de Verenigde Staten, gepaard gaande met een teruglopende conjunctuur in Europa. Verwacht wordt dat de verkoop van schrijfmachines in de Verenigde Staten iets meer dan de helft van de in Den Bosch gemaakte portables gaat naar Amerika nog verder zal teruglopen door de maatregel, die president Nixon heeft aangekondigd. Op verschillende in de Verenigde Staten ingevoerde goederen komt een importheffing van 10 pet. Om de overproduktie terug te dringen werd begin deze week tot de werktijdver korting besloten. Met uitzondering van enkele, nog nader bekend te ma ken afdelingen zal "de hele fabriek op vrijdagen gesloten zijn, naar ver wacht wordt voor drie of vier maan den. WILLEMSTAD Het omgooien van een paar flesjes bier is de aan leiding geweest van de onregelmatig heden die afgelopen zondag hebben plaatsgevonden tussen Nederlandse en Antilliaanse militairen in Willem - stad op Curacao. Dit heeft de com mandant der zeemacht in de Neder landse Antillen, commandeur A S de Vries, gisteren op een persconferentie in Willemstad verklaard. De Commandeur accepteert dat er verschillen zijn maar vindt het perti nent onjuist o mover rassendiscri minatie te spreken. Ook is het vol gens hem niet zo dat tegenover de Antilliaan soepeler wordt opgetre den in geval er gestraft moet worden dan tegenover de Nederlandse mili tair. Wel is het zo dat bij het geven van aanwijzingen men iets soepeler is met de Antilliaanse dienstplichtige dan bij de Nederlandse militair. Dit van wege de taalbarrière. Commandeur de Vries hoopt in de toekomst met medewerking van de Antilliaanse en de Nederlandse rege ring tot een verbetering te komen. Commandeur Graaff van de mari nierskazerne Suffisant verklaarde op de persconferentie dat reeds vijf Ne derlandse mariniers i.v.m. de gebeur tenissen op zondagavond zijn gestraft. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken 'LST Twee gewapende man hebben gisteren rond het mid- Jur een overval gepleegd op het toor van de Nederlandse Crediet- "c aan de Grote Markt in Hulst, hoeveel geld de overvallers ver ben is (nog) niet bekend gemaakt, het is niet onmogelijk dat het een bedrag van ongeveer 100.000 den gaat. Ik geef op als nieuweabonnee: naam «trast: - Ipiaais. betaalt: O-pcr kwartaal par maand I A!sbeloningvoormijn aktiviteit Iontvangik2theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonze I krant veertiendagen gratis. Mijn naam g Een overzicht van de brand in Delft BOEKAREST (Reuter President Ceaueescu van Roemenië heeft giste ren volkomen onverwachts een bij eenkomst belegd van de dtie hoogste organen van de Roemeense republiek: het centrale comité van de commu nistische partij, de staatsraad (de president en zijn naaste medewer kers) en de regering. Volgens het Romeense persbureau Agerpress ging de vergadering over twee zaken, die de betrekkingen tus sen Roemenië en de Sowjet-Unie de laatste tijd zeer hebben verslechterd: De onafhankelijke houding van Boekarest ten opzichte van de CO- MECO economische organisatie van de Oosteuropese landen onder leiding van de Sowjet-Unie; Roemenië's houding ten opzichte van China. Volgens westerse politieke waarne mers is een dergelijke bijeenkomst midden in de zomervakantie zeer on gewoon en moet zij als een spoed-bij- eenkomst worden gezien. Woensdag had Ceaueescu een onderhoud met de Sowjet-ambassadeur in Boekarest, dat door Agerpress kortweg „kame raadschappelijk" werd genoemd, zon der dat er verdere details overwer- den gegeven. Het Roemeense communiqué zei verder, dat de drie top-organen het standpunt hadden goedgekeurd, dat Roemenië tijdens de COMECON-bij- eenkomst van 27 tot 29 juli had inge nomen. Deze mededeling is hoogst ongewoon en wijst er volgens diplo matieke waarnemers op, dat er zware pressie op Boekarest wordt uitge oefend door de Sowjet-Unie. Uit de berichten in Boekai'est zou blijken, dat de politieke leiders van Roemenië opnieuw alle verzoeken, van de Sowjet-Unie hadden afgewe zen tot een grotere integratie binnen de COMECON. Ondanks het feit, dat de Chinees-Roemeense betrekkingen het tweede punt op de agenda waren, heeft Agerpress daar niets over mee gedeeld. RIO DE JANEIRO (AP) Neder land en Brazilië hebben gisteren een overeenkomst ondertekend waardoor Surinaamse boten het recht verkrij gen op garnalen te vissen in de terri toriale wateren van Brazilië. Daar voor werd onlangs door Brazilië een limiet van 200 mijl vastgesteld. PRETORIA (Reuter, AP, UPI) President Kamuzu Banda van Mala wi, die momenteel als eerste zwarte Afrikaanse staatsman een officieel bezoek aan Zuid-Afrika brengt, heeft gisteren in Pretoria een onderhoud van een uur gehad met de Zuidafri- kaanse premier Vorster Officieel werd over dit gesprek een groot succes voor Vorster bij zijn streven naar toenadering tot de zwarte Afri kaanse staten niets meegedeeld. Maar volgens waarnemers discus sieerden beide staatslieden voorname lijk over uitbreiding van hun dialoog en over economische hulp aan Mala wi. (Zie ook elders dit blad) BRUSSEL (AP, ANP) De zes EEG-niinisters van financiën zjjn er niet in geslaagd overeenstemming over een gemeenschappe lijke monetaire politiek te bereiken. De marathonzitting van de EEG-ministers kan als mislukt worden beschouwd. Vanmorgen om twee uur konden de ministers teleurgesteld naar huis gaan. Het enige wat bereikt is, is dat maandag de wisselmarkten weer open gaan. Geen overeenstemming is echter bereikt over de wijze waarop maan dag de handel in buitenlandse valuta's in de EEG-landen zou kun nen worden hervat en er een orde- Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden (Van onze correspondente) BREDA Bij het consultatie bureau voor tbc-bestrijding rijn in juni zes gevallen van open tu berculose bekend geworden. Vol gens de directeur van het bu reau, drs. H. Kolfs, is dat het grootste aantal sinds jaren. De gevallen zijn geconstateerd in Breda en in Chaam, een plaats die dicht in de buurt ligt. Een van de patiënten is een ziekenverzorgster van het Ignatiusziekenhuis in Breda. Bij twee verpleegsters van dit zie kenhuis is eveneens tbc geconsta teerd, maar het staat nog niet vast dat deze twee die overigens niet aan een besmettelijke vorm lijden de ziekte hebben opgelopen van de ziekenverzorgster. Intussen heeft de federatie West- Brabant van de PvdA in een brief aan de wethouder van sociale zaken en volksgezopdheid van Breda haar verontrusting uitgesproken. Volgens de brief zouden in juni bij zeven, en in juli bij drie verpleegsters van het Inguatiusziekenhuis tbc zijn gecon stateerd. De brief vervolgt: „Bij nadere in formatie is ons gebleken dat preven tief onderzoek bij deze ziekte geheel op basis van vrijwilligheid berust. Dit brengt voor de verpleegster onaan vaardbare risico's mee." In de brief wordt de wethouder verzocht contact te zoeken met het Ignatiusziekenhuis „teneinde te ko men tot maatregelen die optimale be scherming van gezondheid geeft te gen tbc van verpleegden. lijke verlaging van de waarde van de dollar zou kunnen komen. De ministers verwachten dat de waarde van de dollar zal dalen. Ieder land in de gemeenschap zal echter de zaken op zijn eigen wijze moeten regelen. Dit geldt ook voor Engeland, dat zijn minister van financiën Barber naar Brussel had gezonden om zich aan te sluiten bij een eventuele conclusie van de „zes". Breekpunt van het beraad is de controverse geworden tussen Duits land en Frankrijk. Frankrijk heeft nl. bij voorbaat al verklaard er niet aan te denken de frank te laten zweven. De frank blijft gekoppeld aan het goud en daaraan wordt niet gedokterd, zo had president Pompidou gezegd aan de vooravond van het gesprek in Brussel. Eindelijk is gisteren het diepgaande meningsverschil tussen de Franse mi nister van financiën, Giscard d'Estaing en zijn Duitse collega Karl Schiller naar voren gekomen. Compromis-voorstellen van de kant van de Beneluxlanden om nieuwe tijdelijke wisselkoersverhoudingen voor commerciële transacties tussen de landen van de Zes onderling vast te stellen baatten niet. Zoals bekend, is West-Duitsland er voorstander van om alle EEG-valu- ta's en derhalve ook de Franse frank te laten „zweven" ten opzichte van de dollar. Frankrijk is ertegen. Het staat een tweevoudig wisselmarktsysteem voor, zoals dat ook in België fungeert. Een dergelijk systeem nu is evenwel niet acceptabel voor West-Duitsland. Dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank toonde zich zeer teleurgesteld. Een gevoel, dat werd gedeeld door mr. R. J. Nelissen de Nederlandse minister van financiën. Hij zal vandaag het kabinetverslag uitbrengen. Nu al verklaarde hij, dat ook andere delegaties teleeurge- steld het marathondebat hebben beëindigd. Aan de centrale banken zijn geen richtlijnen verstrekt. Minister Nelissen betreurde het dat nog geen stap is gezet op de weg naar een hechte monetaire sa menwerking binnen de EEG. Niettemin zei hij nog wel enige hoop te koesteren dat in de periode tussen nu en 13 september de partij en dicht tot elkaar zullen komen. Op 13 september komen de EEG-mi nisters weer bijeen. '"1/ kom naar het \POLFIROPAM voor 'n dolfijne In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS V TEL 137800.j

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1