Crèche^kimd kam zich loed ontwikkelen Kampioenschap voor junioren Incident bracht Aegir even in moeilijkheden Linkse99 officier tot heengaan geadviseerd M Israel dit jaar geen aanvoerder Feijenoord Enthousiast ARC kwam tot draw bij Uithoorn Plan Wielrenunie: Wel achterstand in het spreken Rikus Lubbers kandidaat kT wereldtitel luid-Vietnam zware verliezen Roy Emerson aan dood ontsnapt Sportprogramma 11 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1971 nda g1!' Van een speciale verslaggever Dial KOPENHAGEN Een incident, waaraan Aegir part noch deel ad, heeft de Groningse vier zonder stuurman op de dag van de irkansingen van de Europese roeikampioenschappen voor heren jna een halve finaleplaats gekost. Nederlandse combinatie, die dat het op de tweede dag van de wa Istrij denreeks op het Bagsvaerd- agdter bij Kopenhagen alles-of-niets r worden, roeide in de vroege mid- na een matige start een zeer ke race. Samen met de Britse vier ei eikten de Nederlanders zonder ei ge verdere dreiging de finish. veilig gevoel in een herkansing ir drie van de boten overgaan de halve eindstrijden. Toen di|gde het incident. Spanje verstuur- n zich sterk en kwam in aanvaring de Bulgaren, die op een al even delijke derde plaats afroeiden. n ikde boten kwamen stil te liggen ver irdoor het teruggevallen Polen waii nog als derde door de aan- nstlijn kon gaan. §6 ardPSA-president Thomas Keiler, be- acj; t dat er overgeroeid moest wor- hoewel hij dat deed aan de hand de reglementen. Maar het ziet er il naar uit dat hij op het moment Ee» de beslissing niet alle omstandig- ein^n kende. Maar Keiler verandert eenmaal moeilijk van mening", iteindelijk bereikte Aegir in de Zijrgeroeide herkansing juist nog de 'oel-de plaats. iermee kwamen alle vier Neder- j-Jdse ploegen in de halve finales. De 1 01 ie met stuurman van Proteus-Ere- deed dat op de indrukwekkendste stikhuizen Kieft, woensdag danks de op een na beste tijd toch LanqweZen naar de repeehages, be treten donderdag onder ideale om- idigheden bij een onbewolkte he- aidé wedstrijd van de eerste tot de ste meter. e tegenstanders waren kansloos bilde Delftenaren brachten het baan- Irull >rd ondanks dat gebrek aan tegen- fjj id met bijna vijf volle seconden laag. De ploeg is aanmerkelijk ker geworden en is stellig een se is kandidaat voor een finaleplaats. eer gemakkelijk plaatste ook de met stuurman van Laga zich. sterke race roeide de acht van eus. ren- a de magere dag van de series /er- voor Nederland volle winst in de kansingen. Een resultaat dat pas P|t waarde krijgt als het in de halve les redelijk wordt bevestigd, len ral voor Aegir zal het zaterdag yérst moeilijk worden, tie landen slaagden erin hun ïgen te plaatsen in de halve fina- van alle zeven nummers die de opese titelwedstrijden kennen, waren ook nu de beide Duitslan en Rusland. pmerkelijk is dat de Westduitsers iem, deden door viermaal te eindigen ugjwinstbrengende plaatsen in de re- hages. De Tsjechen, Polen en Brit- 'fW zijn nog met vijf ploegen in de id. Nederland staat in dat „lan- lassement" op een alleszins aan- rdbare gedeelde zevende plaats, met de Verenigde Staten, tserland, Noorwegen, Italië emarken. PEVHAGEN De Nederlandse ploe- A'rijn ln de halve finales (de nummers ^Itwee en drie gaan over naar de elnd- die zaterdag worden gehouden, als rr; ingedeeld: Ti r met stuurman: West Duitsland. I seriand. Groot Brlttanië, Rusland. Ne- i 3 «nd (Laga) en Argentinië. I ee zonder stuurman: Oost Duitsland, a rland (Proteus/Eretes). Roemenië, p Duitsland. Bulgarije en Denemarken. V tr zonder stuurman: Italië, Groot Brlt- Rusland, Verenigde Staten, Noorwe- «n Nederland (Aegir). ht: West Duitsland, Oost Duitsland, Italië, Tsjecho-slowakije, Nederland (Ne- reus) en Groot Brittanië. SKIFF (eerste drie naar halve finales) eerste serie: 1. Argentinië (Alberto Demid- di) 7.03.75, 2. Rusland (Joeri Mallsjef) 7.08.59, 3. Spanje (José Luis Corta Elcizon- do) 7.12.7, 4. Zweden (Lennart Baelter) 7.15.11, 5. Japan (Tsugudo Itoh) 7.29.11. Tweede serie: 1. Oost-Duitsland (Gorz Dra ger) 7.06.7, 2. Denemarken (Kim Boergesen) 7.08.77, 3. Italië (Giovanni Bombelll) 7.11.27, 4. Frankrijk (Stephane Crlspon) 7.1.51. Der de serie: 1. West-Duitsland (Udo Hdld) 7.04.51, 2. Groot Britannië (K. V. Dwan) 7.07.96, 3. Bulgarije (Yordan Valtchev) 7.11.30, 4. Tsjechoslowaklje (Jaroslav Helle brand) 7.17.91, 5. Finland (Kari Hanska) 7.26.64. Dubbel twee (eerste drie naar halve fina les): 1. Oostewnrijk 6.32.18, 2. Brazilië 6.34.76, 3. West-Duitsland 6.36.34. 4. Ver. Sta ten 6.30.74. 5. Groot Britannië 6.46.81, 6. japan 7.06.26. Twee zonder stuurman (eerste drie naar halve finales), eerste serie: 1 Polen 6.53.03, 2. Groot Britannië 6.54.49, 3. Ver. Staten 6.57.88, 4. Noorwegen 7.00.49, 5. Zweden 7.13.89. Tweede serie: 1. Joegoslavië 6.51.14, 2. Roemenië 6.55.49, 3. Oostenrijk 65942, 4 Hongarije 7.03.96. Derde serie: 1. Zwitser land 6.56.53, 2. West-Duitsland 6.59.33, 3. Ar gentinië 7.01.90, 4. Denemarken 7.13.81, 5. Italië 7.26.69. De volkomen uitgeputte ploeg van Aegir nadat zij hun serie voor de tweede maal hadden geroeid. Dit lot trof de ploegomdat de boten van Spanje en Bulgarije met elkaar in botsing waren gekomen. Aegir plaat ste zich niettemin voor de finale. Op de achtergrond Groot-Brittan- nië. Bulgarije 6.18 28, 3. Nederland 6.19.47, 4. Po len 6.19.83. Spanje werd gediskwalificeerd. Vier met stuurman (eerste drie naar hal ve finales) eerste serie: l. Nieuw Zeeland 622.45. 2. Argentinië 6.23.83, 3. Noorwegen 6.31.42, 4. Bulgarije 6.34.10. 5. Italië 6 37.55. ARNHEM De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft onlangs op een congres in Mün- chen van de internationale ama teurwielerbond aangedrongen op de instelling van een Euro pees kampioenschap voor junio ren. Bij een eerste enquête bleek dat de meeste wielernaties sterk geporteerd waren voor het Nederlands initiatief, mocht dit plan een idee van bondscoach Joop Middelink inder daad ten uitvoer worden gebracht dan houdt dit in, dat de constellatie van het nationale wielerbestel voorzover het de indeling in categorieën betreft, op de helling moet. Jarenlang al vecht de bondscoach voor een indeling van de amateur wielrenners in twee catagorieën een a- en een b-categorie. Als het voorstel zoals onlangs in München naar voren werd gebracht, inderdaad wordt aangenomen door de Federation internale amateur cyclis- te, betekent dat de instelling van een nieuwe catagorïe der junioren. Ren ners van 17 tot 19 jaar jzullen dan na hun nieuwelingentijd geen amateurli centie maar een juniorenlicentie moe ten aaiivragen. Een eventuele invoering van een juniorencatagorie zou mooi aanslui ten bij een ander plan van Middelink: de vorming van een jeugdgroep, die voor trainingstages gebruik zou kun nen maken van het sportcentrum Pa pendal bij Arnhem. Twee met stuurman (eerste twee naar Tweede serie: 1. Oost-Duitsland 622 59, 2 halve finales), eerste serie: 1. Bulgarije 7.22.87, 2. Finland 7.26.98. 3. Oostenrijk 7.32 38. 4. Ver. Staten 7 34.00. Tweede serie: 1. Polen 7.21.20, 2 Denemarken 723 77. 3. Groot Britannië 7.27.60, 4. België 7 28.85. Derde serie: 1. Nederland (Proteus-Eretes) 7.15.53 (nieuw baanrecord, oude met 7.19 46 op naam van Dinamo Boekarest-Stiinta), 2. Noorwegen 7.22.57, Zweden 7.26.70, 4. Fran krijk 7.27 02. Vierde serie: 1. Italië 7 20 12, 2. West-Duitsland 7.21.77, 3. Zwitserland 7 23 54. Vier zonder stuurman (eerste drie naas halve finales): 1 Groot Britannië 6.15.50. 2. Groot Britannië 6 29.01, 3. Polen 6.32.70. 4. Ver. Staten 6 36.77, 5. Japan .655.17. Derde serie: 1. Zwitserland 6 24.43, 2 Frankrijk 6.26 55, 3. Nederland 6.26.58, 4. Denemarken 6.26 55. 5. Turkije 6.50.86. acht (eerste drie naar halve finales) eerste serie: 1. Rusland 5.50.57, 2. Nederland 5.51.64. 3. Ver. Staten 5 56.20, 4. Joegoslavië 5 59.28. 5. finland 55979. Tweede serie 1. Hongarije 5 49.85. 2. Italië 5.53.28. 3. Oosten rijk 5.56.88, 4. Noorwegen 60636. Derde se rie: 1. Tsjechoslowakije 5 48.05. 2. Polen 5.48.06, 3. Groot Britannië 5.54.39, 4. Dene marken 607.22. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Het verblijf in een crèche van vol doende kwaliteit garandeert een volledig normale ontwik keling van gezondheidmotorische activiteit en verstande lijke en sociale mogelijkheden van het zeer jonge kind. Bo vendien kan de kindercrèche de kinderen uit arme jnilieus een ontwikkeling verschaffen, die beter is dan ze anders hadden gekregen. Overigens zijn er ook wel negatieve effec ten geconstateerd aan het verblijf van jonge kinderen in crèches. Deze zijn met name van psychologische aard." DEN HAAG De bevelheb ber van de luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal G. van der Wolf, heeft de majoor F. J. F. Uien van de luchtmachtstaf in Den Haag, in een brief gesugge reerd de dienst te verlaten. Aanleiding tot deze brief is een in gezonden stuk in Het Vrije Volk, waarin de majoor opriep tot een lan delijke protestactie tegen de straf die de militaire medewerker „Democri- tus" van dat dagblad, een landmacht kapitein, was opgelegd na diens uitla tingen van prins Bernhard over het snoepen door militairen. De luchtmachtchef erkent in zijn zeer uitvoerige brief het recht van vrije meningsuiting, maar vindt wel, dat een ambtenaar bij zijn optreden naar buiten de plicht heeft een zeke re reserve in acht te nemen, opdat het dienstbelang niet wordt geschaad. Hij vervolgt: „Indien u dit niet in overeenstemming kunt brengen met uw overtuiging, zou het in de rede liggen, daaruit de consequenties te trekken". Zoals bekend heeft majoor Uien ja renlang geprocedeerd tegen zijn ver- 1 - de OCHEM Rikus Lubbers en zijn ikenist Notten, staan op het punt oen. eldkampioen motorcross in de te worden. Het dit jaar r het eerst georganiseerde kampi- schap (zij het nog officieus) be- t zondag zijn op een na laatste Istrijd in Zwitserland. Met twaalf ten voorsprong op de Nederlands/ jische combinatie Thomson-Cox ft Lubbers niet veel anders te n dan zijn machine heel te hou- JÉ as dit jaar manifesteerde Rikus ibers zich als toprijder, na een "ière als solorijder. Aanvankelijk de Lochemmer met Joop Brou- X als bakkenist, maar na diens I nbreuk, kwam er hulp opdagen le persoon van Bart Notten. Dat |ek zo'n succes dat zelfs in de eer- wedstrijd waarin Notten optrad nationale kampioenschap van >ers werd veilig gesteld. 1GON Zuidvietnamese mili- i hebben woensdag 142 Noord- namezen gedood tijdens een ge- y it in het uiterste noorden van 1 d-Vietnam, zo beweert het opper- n V el in Saigon. Aan Zuidvietnamese e zouden 22 militairen zijn ge- uveld. et Zuidvietnamese hoofdkwartier dde, dat vorige week 312 rege- issoldaten zijn omgekomen, terwijl ttan gewond raakte. De Amerika- verloren vorige week dertien n aan doden. In dezelfde periode j den 1319 Noordvietnamezen en Congstrijders zijn gesneuveld. Europees kampioenschap landelijke ruiters DEURNE Na de eerste dag van de wedstrijden om het Europees kampioen schap voor landelijke ruiters, dat gisteren in de Brabantse plaats Deurne is begon nen. staat West-Duitsland eerste in het landenklassement, voor Zweden en Neder land. In de individuele rangschikking wordt de eerste plaats ingenomen door de Westduit ser Wick met „Maestro". De beste Neder lander is Jac Rademakers met „Montano". Gisteren werd het onderdeel individuele dressuur afgewerkt. Vandaag volgt de vlertallen-dressuur en de trekwilligheids- proef. De verschillen in het landenklasse ment zijn wat de eerste drie betreft klei ner dan normaal, hoewel het gebruikelijk is dat West-Duitsland de eerste plaats be zet. Landenklassement: l. West-Duitsland 252.30 punten, 2. Zweden 265.80, 3. Neder land 268.80, 4. Denemarken 298.80, 5. Oosten rijk 310.50. 6. Zwitserland 345.30. 7. Fran- rijk 310.60, 8. België 351.60. Individuele klassement: 1. Wick (Wdld) met Maestro 48.6 punten: 2. Nllsson (Zwe) met Charlie 55.8; 3. Helmer (Wdld) met Paco 57.0, 6 Rademakers (Ned) met Montano 62.1: 7. Toering (Ned) met Axel 63.0; 9. Nanning (Ned) met Lorito 64.8. FORT WORTH (ANP) De Aus tralische tennisspeler Roy Emerson is in zijn hotel ternauwernood aan de dood ontsnapt. In zijn badkamer hing een draad die onder stroom stond te gen een handoekenrek. Emer son stortte onder de schok ineen en trok in zijn val het handoekenrek van de muur, waardoor de elektrische stroom van 115 volt werd onderbro ken. De doktoren die Emerson onder zocht hebben, verklaarden dat de Australiër geëlectrocuteerd zou zijn als hij het rek niet had weggetrok ken. Emerson, die deelneemt aan het tennistoernooi in Fort Worth, kreeg door dit incident een dag uitstel voor zijn wedstrijd tegen Ron Holmberg. De 25-jarige Egyptenaar Ismael El Shafei heeft in het toernooi te Fort Worth gisteren de Amerikaan Arthur Ashe op verrassende wijze uitgescha keld: 26 64 64. Ashe ging ten onder in de eerste ronde van dit toer nooi, dat het veertiende is in de reeks van 20 geldend voor het wereldkam pioenschap voor profspelers. Rod Laver bereikte de kwartfinales door een 67 62 63 zege óp de Amerikaan Bob Lutz. Ook Ken Rose- wall, Marty Riessen en Dennis Rals ton drongen door tot de kwartfinales. meende passering bij promoties als gevolg van zijn lidmaatschap van de PvdA. Begin dit jaar werd hij in deze zaak in hoogste instantie in het onge lijk gesteld. VOETBAL Landskampioenschap ama teurs Zwart Wit Caesar (17.00 uur). Oefenwedstrijden: SHO CSVD (14.30), Heerjansdam SVW (18.00), DOTO VVGZ (18.00), NSW 's-Gravenzandse SV (15.00), Sportlust Noordwijk (18.30) en Ter Leede DHL (17.00): Zwaluwen -- DHC, ASWH NEO. RVVH Botlek, zuidland Progress, Oranje Wit Arne- mulden, Spijkenlsse Feijenoord jeugd, HBSS Die Haghe, Excelsior M Neptu- nus, TSC SSC Wit Zwart Dongen, Jodan Boys DONK, Kennemerland SIZO, De zwerver DCL, 's-Gravenzande Sparta B, TOGR SSS. Rljsoord Merwe Boys, Gr Lindt PPSC, Spirit Zwervers (Capelle), Good Luck Baren- drecht, Soheveningen VIOS, Maasdijk Fortuna VI B, Zwervers Hermandad, Melissant Fortuna VI combinatie, DEV- JO DUNO, Pelikaan Vlaardingen, Duinoord SV '35, Monster Postduiven, Randstad Sport Leiden, Unlcuim De Lier, Excelsior P GOZ, Asperen GJS, SSW Wieldrecht, DSO DSVP, Maas dam Almkerk, Heinenoord ASB, Tor nooi Altena. KORFBAL, Sportpark Biesland in Delft; dlstrictentornooi. WANDELEN. Oud-Beljerland: Vierde Beljerlandse Poldertocht WIELRENNEN. Hendrik Ido Ambacht: amateurs (11.30) en profs (14.30); ZUidland: nieuwelingen, amateurs en aspiranten. Aldus een conclusie uit het rapport „De invloed van dagverblijven op het kind", samengesteld door het Deens Nationaal Instituut voor Sociaal On derzoek, in Nederland uitgegeven door de NVSH. In dit rapport geeft het Deense on derzoekbureau een overzicht van de conclusies van alle onderzoeken, die gedaan zijn op het gebied van het verblijf van kleine en iets grotere kinderen in crèches en kinderbe waarplaatsen. (Onder crèches ver staat men in dit rapport: dagverblij ven voor kinderen tot 2 a 3 jaar, on der bewaarplaatsen: dagverblijven voor kinderen tot zes jaar). Vertraagd Het rapport geeft een enorme hoe veelheid gegevens over het effect, dat het verblijf in een bewaarplaats of een crèche op een kind heeft, waarbij de gegevens over het kind in de be waarplaats (die dus betrekking heb ben op kinderen tot zes jaar) verre weg in de meerderheid zijn vergele ken met de literatuur die er bestaat over kinderen in crèches (kinderen tot drie jaar). De crèches zijn uiter aard een veel jongere instelling dan de bewaarplaats (bijv. de kleuter school), vandaar dat hier nog minder onderzoek naar is gedaan. Andere conclusies uit onderzoeken naar het effect van de crèche op jonge kinderen: bij hen is het spreken vaak minder ontwikkeld dan bij andere kinderen. De oorzaak hiervan is het gebrek aan contact met hun verzorgers in de crèches. Het blijkt dat de ontwikkeling van de spraak van de oudere kinderen in de crèche (deze zijn twee tot drie jaar oud) vertraagd kan worden door het gebrek aan contact met oudere kinde ren. Er is gevonden dat de aanwezig heid van oudere kinderen de fantasie en de spreekvaardigheid van jongere kinderen vergroot, en dat omgekeerd de aanwezigheid van jongere kinde ren bij oudere het sociale en sympa thieke gedrag van de oudere kinderen vergroot. Verder werd geconstateerd dat veel crèches de kinderen te wei nig stimuleren bij hun lichamelijke ontwikkeling en hun spelactiviteit. Opvallend bij alle onderzoeken naar het effect van de crèche was het feit, dat de crèche de meest positieve betekenis heeft naarmate de kinderen uit sociaal lagere milieus komen. Op deze kinderen heeft de crèche op alle mogelijke gebied (spreekvaardigheid, creativiteit, gezondheid etc.) een zeer goede invloed. De vraag naar de emotionele ont wikkeling van het kind in de crèche het meest besproken aspect van de crèche wordt helaas nog niet STRAFCOMMISSIE KNVB: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Rinus Israel mag tot 1 januari 1972 het aan voerderschap van Feijenoord niet meer bekleden. De straf- commissie van de KNVB heeft de Feijenoord-aanvoerder, die zondag na het blokkeren van NAC-speler Piet van Dijk bij scheidsrechter Corver in het boekje ging, tevens een boete van 300 gulden en een voor waardelijke schorsing van één wedstrijd opgelegd. Manager Guus Brox toonde zich ta melijk verbaasd over de zware straf: „Het is een vreemde zaak. Howel de commissie bevoegd is Israel hel aan voerderschap te ontnemen, valt de uitspraak me toch tegen." Wie in de wedstrijd tegen PSV de aanvoerdersband bij de Rotterdam mers zal dragen, is nog niet bekend. Morgen zal men zich bij Feijenoord hierover beraden. Bij blessures van Israel in het vorige seizoen fungeerde Wim van Hanegem als aanvoerder. Hoewel de voetbalbond het niet met zoveel woorden bekend heeft ge maakt, kan de straf tegen Rinus Is rael worden gezien als resultante van het straf fere optreden, dat de scheidsrechterscommissie vorige week aankondigde, waarbij ook de belang rijke clubs niet worden ontzien. Dit om de hier en daar gehoorde gedachte uit te bannen, dat de (top) arbiters dc topspelers in bescherming zouden nemen. UITHOORN - ARC 2—2. ARC heeft tegen de zondag eersteklasser een beste prestatie geleverd. Hoewel Nico Veeken een 10 voorsprong schonk aan Uithoorn, was het de groots spe lende Jan Willem Sogers die de rust stand met een beauty op 11 bepaal de. Het offensief dat Uithoorn na rust ontketende betekende 21 via een penalty toen Veeken was gepakt. Kort voor het einde benutte Van Oostrom voor ARC een strafschop. IFC - RIJSOÖRD 2—3. Leuke oefen wedstrijd, verdiend gewonnen door een met enkele wisselspelers uitko mend Rijsoord. Door Jan de Koning en Cees Rutten ging de ruststand in met 0—2. Nadat IFC tegen had ge scoord, zorgde Arie Hofland voor 13. Het verschil werd daarna nog teruggebracht tot 23. FLOREAN - NSV 1—3. In deze ge- lijkopgaande strijd bleek NSV over een betere condittie te beschikken. In de eerste periode opende Schouten de score (01). Gerard van Ooyen bracht acht minuten na de wisseling de gelijkmaker tot stand. Het veld- ovenvicht van NSV werd in het laatste kwartier bekroond. Joop Blij- leven tikte eerst de bal in eigen doel en vervolgens bepaalde De Goede de eindstand op 13. Sportieve wed strijd. Floreant, dat met enkele inval lers uitkwam, verloor verdiend. PROGRESS - TOGR 1—0. Een om streden strafschop kort voor het einde van de mini-tweede helft (35 minu ten) betekende een nederlaag voor TOGR. Een gelijkspel was een juiste uitslag geweest. De strijd speelde zich hoofdzakelijk op het middenveld af, waar Piet Terreehorst (TOGR) de on betwiste uitblinker was. De Charlois- sers speelden met enkele invallers, die het overigens goed deden. Bekwa me leiding arbiter Het Lam. DUINOORD - ÖSC 3—2. Duinoord verkeek zich voor rust op OSC, dat het als afdelings eerste klasser leuk deed. Knap werd er geprofiteerd van een paar foutjes in de Duinoord-de fensie, die het zonder Hubers en Hoo- gendorp moest stellen. Elso Timmer (2x) en Dick Verhey zetten de achter stand na de hervatting toch nog om in winst: 32. De conditie besliste. Beste speler van het veld was zon dermeer Piet Huigen, die kort gele den nog in Duinoord 6 speelde. Uit stekende leiding arbiter Stevense. RVVH - LOMBARDIJEN 4—0. Cof van der Gijp liet RVVH voor rust met het tweede elftal uitkomen tegen Lombardijen. Arnold Monster en Huib de Graaf scoorden toen voor de Ridderkerkers. Na de wisseling ver scheen het eerste in het veld, nadat men daarvoor reeds een vrij zware training achter de rug had. Hoewel Bestebreurtje, Van Loon en In 't Veld ontbraken liep RWH uit naar 40 via Ileiko Mulder en Cees Steketee. ROZENBURG - SPIJKENISSE 3—0 Spijkenisse is tegen een geladen Ro zenburg niet aan de bak gekomen. Jerry Kruit (ex-De Musschen) bereid de in de vijftiende en zestiende mi nuut twee doelpunten voor die op naam kwamen van Dupont en Cor van Seters. Zelf nam hij de derde goal voor zijn rekening. Wat Spijke nisse in de tweede'helft ook probeer de, zelfs de eer werd niet meer gered. DEVJO - QUICK BOYS COMB. 1—2. Aantrekkelijke en zeer sportieve wedstrijd, waarin beide teams elkaar niet veel ontliepen. De Voorburgers namen na ruim een kwartier de lei ding door Jan van der Burg, die een vrije trap achter de Katwijkse doel man deponeerde. Nog voor rust be nutte good-old Floor van Duyn een knappe één-twee combinatie. Na de wisseling miste zowel DEVJO als Quick Boys enkele kansen. Elf minu ten voor tijd scoorde Leo Pluimgraaff de winnende Quick Boys-treffer. Toch wel een verdiende zege voor Quick Boys. Morgen speelt DEVJO tegen een combinatie van Noordwijk. Aanvang half drie. beantwoord in het rapport. Dit komt omdat er nog niet voldoende onder zoek op dit punt is verricht. Er zijn wel al enkele opvallende punten ge constateerd, die als aanwijzing kun nen worden gezien: een geleidelijke overgang zal de schok van de schei ding tussen moeder en (jong) kind voorkomen of verminderen. Verder is gebleken dat als de schei ding geschiedt voordat er een hechte band tussen moeder en kind ontstaat (als het kind ongeveer zes maanden oud is), deze geen schok veroorzaakt. Dit kan er, volgens het rapport, ech ter aan de andere kant ook toe lei den, dat er helemaal geen emotionele band ontstaat. De onderzoekers von den dat de grootste moeilijkheden ontstaan als de scheiding geschiedt op een leeftijd tussen de een en ander half jaar. Eén van de onderzoeken vestigt er de aandacht op, dat de band tussen moeder en kind zo slecht kan zijn, dat de scheiding voordelig voor het kind is. Bewaarplaats Het verblijf van iets oudere kinde ren in een bewaarplaats biedt, vol gens de onderzoeken, eigenlijk niets dan goeds. De kinderen van zo'n jaar of vier-vijf, die overdag buitenshuis verblijven, samen met andere kinde ren, zijn bijna op elk gebied in het voordeel vergeleken bij de thuisblij- vertjes. „Bewaarplaats-kinderen zijn min der geremd en spontaner dan thuis blijvers, ze zijn minder verlegen, minder angstig en ze tonen een grote re zelfverzekerdheid. Ze tonen meer initiatief en zijn nieuwsgieriger naar de dingen om hen heen, ze schijnen een beter beeld van de werkelijkheid te hebben. Ze zijn onafhankelijker van volwassenen dan kinderen, die thuis blijven, maar afhankelijker van andere kinderen. Tegelijk neigen ze naar een groter zelfbewustzijn, ze proberen zich so ciaal meer te laten gelden. Op de la gere school nemen de bewaarplaats kinderen, vooral in het begin, de lei ding. Ze gedragen zich socialer en kunnen zich gemakkelijker aanpas sen. Ze vertonen bovendien een gro tere behulpzaamheid tegenover ande ren en ze zijn tot meer samenwerking in staat", aldus het rapport. Daartegenover constateert men bij de thuisblijvers de volgende eigen schappen: „Ze tonen een meer uitge sproken beleefdheid en spreken met twee woorden, geven een hand enz. Ze tonen meer eerbied voor de rech ten van anderen. Op de lagere school hebben ze meer ontzag voor hun on derwijzer, ze schikken zich gemakke lijker naar zijn eisen". Veiligheid Een ander aspect van de bewaar plaats is de veiligheid. Het voorko men van ongelukken is een gebied, waarop de kinderbewaarplaats meer nadruk legt dan de ouders doen. Vol gens internationale statistieken zijn ongelukken de belangrijkste doods oorzaak van kleuters in de technisch ontwikkelde landen, waarbij ver keersongelukken het meest voorko men. Een Oostduits onderzoek toonde aan dat van de duizend ongelukken met kleuters in de periode tussen 1956 en 1958 slechts 13 procent be trekking had op kinderen uit bewaar plaatsen. Ook met betrekking tot het krijgen van besmettelijke ziekten (meestal kinderziekten) blijkt de kinderbe waarplaats een positieve invloed te hebben. Het is inderdaad wel zo, dat kinderen in een kinderbewaarplaats elkaar misschien gemakkelijk aanste ken, aan de andere kant heeft dat tot gevolg, dat de bewaarplaatsen er voor zorgen, dat de kinderen in de eerste belangrijke jaren van de lagere school zo weinig mogelijk absent zijn: de bewaarplaatsen zorgen er name lijk voor dat de kinderen de onver mijdelijke kinderziekten reeds in een eerder stadium krijgen, zodat deze ziektes in de latere stadia een kleiner probleem vormen. Bekend is de goede invloed, die het verblijf in kinderbewaarplaatsen en crèches heeft op kinderen uit lage so ciale milieus. Opvallend is ook het goede effect van het verblijf in een kinderdagverblijf voor kinderen uit een tehuis of voor kinderen, die gees telijk of lichamelijk gehandicapt zijn. Alle bestaande onderzoeken naar het belang van de bewaarplaats voor fy siek gehandicapte kinderen (doof, hersenletsel of spraakmoeilijkheden) tonen een positieve invloed. Hetzelfde is van toepassing op kinderen met gedragsmoeilijkheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11