Onze tradities van moeten herleven ïxon: succes a Krantenreus in oprichting Voorstel: dubbel van de EEG-valuta's m Totale oplage 1,2 miljoen Banda wil rassenkloof in Afrika overbruggen 7eg naar wedergeboorte Nieuwe morele moed Politie zoekt barbezoeker in zaak Thijs Probst Duitsers kwamen bedrogen uit Londen akkoord met „atoomconferentie'" Geen vergeldingsmaatregelen tegen de VS 55 Saoedische prins gevangenis in Verdronken ;on?et;e bleek nog te leven Piloot gebruikt per ongeluk schietstoel Fré Meis geeft voorlichting aan Schotse stakers 9 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 NEW YORK (AP, Reuter, UPI) President Nixon heeft dins- agavond laat het Amerikaanse volk opgeroepen zijn nieuwe eco- omische maatregelen te aanvaarden als de weg naar de wederge- oorte van de Amerikaanse traditie van hard werken en succes. „Het is gemakkelijk om niets te oen en kritiek uit te oefenen", zei ixon. „Het is moeilijk om offers te •engen, te werken en de extra in- tanning op te brengen, die het ver kil uitmaken tussen een land, dat hteruit gaat en een land, dat op de Bede weg is. Nixon hield zijn rede dens een bijeenkomst van de ka- olieke vereniging de Ridders van Blum bus in het New Yorkse Waldorf toria- hotel. Moeilijke koers Amerikaanse president liet lorts weten, dat hij een moeilijke >ers had uitgezet, die echter zou iden tot een opleving van de Ame- caanse mentaliteit. Hij deed een be roep op het Amerikaanse volk om de ze met succes te bekronen. ,.Ik zie een nieuw vertrouwen in ons land", zei Nixon, „een wedergeboorte van vertrouwen in onszelf. Ik zie een bereidheid om de werkelijkheid onder ogen te zien, een vernieuwing van morele moed en een hernieuwde vol harding om te slagen". Morele kracht „Wij staan nog niet op het punt om de predikèrs van neerslachtigheid onze morele kracht te laten afbreken Wij staan ook niet op het punt om in te keren tot onszelf en een prooi van isolationisme te worden". De oproep van Nixon om steun van het Amerikaanse volk werd gegeven aan het begin van een rondreis door de Verenigde Staten, twee dagen, na dat hij zijn nieuwe economische maatregelen heeft aangekondigd. Nixon gaf in New York toe, dat zijn maatregelen wel zwaar zullen vallen. Niet gemakkelijk „Maar Amerika is niet geworden, wat het nu is, door wat de regering deed voor het Amerikaanse volk. Amerika is geworden tot wat het nu is door wat het Amerikaanse volk ge daan heeft voor zichzelf en voor het land". Nixon zei verder. „Het is niet ge makkelijk voor de arbeiders om een tijdlang zonder de loonsverhoging te doen, die hem toekomt. Het is niet gemakkelijk voor de zakenman de prijsstijgingen tegen te gaan, terwijl zijn eigen onkosten hoog zijn en zijn winst klein is. Het is niet gemakkelijk voor amb tenaren om hetzelfde werk te doen met minder mensen als gevolg van de bezuinigingen van de regering. Het is niet gemakkelijk voor hen die ge- investeerd hebben dit zijn er meer dan dertig miljoen om een verho ging van dividenden te missen." ..Maar", zo vervolgde de Ameri kaanse president, „als de tijdelijke op offering door ieder van deze Amerika nen tot gevolg zal hebben, dat de toe name van de kosten van levensonder houd tot stilstand komen, dan is dit grote doel de opofferingen waard". Belast Nixon zei, dat de onzekerheden en de onrust van de afgelopen jaren de Amerikaanse geest zwaar hebben be last en dat velen daarom tijn gaan twijfelen aan de doeleinden, het lot en zelfs aan de goede kwaliteiten van Amerika. Maar, zei hij, de tijd is gekomen om Amerika te gaan verdedigen. „Laat ons de morele kracht opnieuw doen leven, die het erfgoed is van een hard werkend volk en laat ons door ons voorbeeld licht schenken aan de we reld". President Nixon wordt hier omringd door zijn economische adviseurs. De /oto werd gemaakt in Camp David, kort voordat de president zijn opzienbarende economische maatregelen om de inflatie te beteugelen, bekend maakte. Van links naar rechts: Arthur BurnsJohn Connally, Nixon, George Shultz en Paul McCracken. tOERMOND De rijkspolitie van ermond heeft een fotomontage ge lakt van een onbekende man, die de nacht van 4 op 5 juli als laatste nen gezien is met de 18-jarige ijs Probst. Het stoffelijk overschot a deze jongen is 8 juli gevonden in t kanaal van Wesem naar Neder- ert. Het lijk was met een steen rzwaard en handen en voeten wa- gebonden. Volgens getuigen is ijs Probst in de bewuste nacht om geveer half twee met die man de manzabar in Belfeld binnen geko- in. De fotomontage van de man is naakt aan de hand van drie getui- ïverklaringen. Het signalement dt: 1.75 meter lang. flink postuur, ikerblond, iets krullend achterover camd haar. De recherche zegt alle 13 personen i die nacht de bar hebben bezocht, hebben gevonden, behalve de on- kende man, die er nog nooit eerder ,ien was en ook niet terug geweest DORDRECHT De 27-jarige Suri- mer S. M. voorbeen wonend in ordrecht is door de Amsterdamse litie aangehouden wegens oplich- ig van twee Duitse zakenlieden, die arvan aangifte hadden gedaan bij Dordtse politie. Zij hadden S. in mei dit jaar in zoemen ontmoet. M. vertelde hun dat was uitgezonden door de Suri- imse regering om contacten te leg- met personen die zich in Surina- wilden vestigen De Duitsers gin- op het aanbod in en maakten ook iruik van de gelegenheid die de bood om goedkoop naar Surina- te kunnen gaan Zij betaalden DM voor vliegbiljetten, reis- en rblijfkosten. Toen de Duitsers op afgesproken dag op het vliegveld Bremen stonden verscheen er geen De Amsterdamse mode-ontwerper Dick Holthaus heeft gisteren zijn tassenmode voor de komende herfst en winter getoond. Hier een greep uit zijn collectie, een aantal schoudertassen in suéde, leer en lakleer. 'ervolg van pag. 1) leruchten willen dat het Vrije lk ook in Arnhem met verlies kt. Men zou (daarom) reeds on- rhandelen om de vestigingen daar ir te dragen aan de regionale pers. Ide het len, )e bij de gisteren aangekondigde nenwerking betrokken bladen heb- n gezamenlijk een oplage van onge- ir 1,2 miljoen. Het grootste deel •rvan komt op naam van de Neder- idse Dagbladunie met de bladen Eemeen Dagblad, NRC/Handels- d, Het Vaderland en zes kopbladen n het Algemeen Dagblad, leze kranten hadden op 1 januari "1 een totale oplage van 488.000. arvan kwamen 255.000 op naam n het Algemeen Dagblad (zonder pbladen). Sindsdien is het AD nzienlijk gegroeid, zodat het totaal de NDU op 525.000 gesteld mag irden. De Perscombinatie (Het Parool en Volkskrant) bad begin dit jaar oplage van 408.000. IM Parool is idsdien iets terug gevallen, maar *r staat een groei van De Volks ant tegenover, zodat de oplage nu Ven de 420.000 ligt. Daarvan heeft u Volkskrart er ongeveer 220.000. Het Vrije Volk haci op 1 januari een oplage van 255.000, een aan- fl dat nu iets lager ligt, wat het to- van de nieuwe combinatie op ina 1.2 miljoen brengt. Ter vergelij- "•g. het Telegraafconcern, tot nu top grootste krantenbedrijf van Ne- 'land had op 1 januari 1971 een •lage van 619 000. Tot dit concern ™ren De Telegraaf (4*8 000) en De Vc-.'v.-s v n de D ig (171.000!. Er zouden besprekingen gaande zijn met Audet (De Gelderlander) en de combinatie Arnhemse Courant/Tu- bantia. Feit is dat de journalisten van de Arnhemse editie de garantie heb ben gekregen, dat zij bij een eventue le verkoop van de krant „meever- kocht" worden. GESLOTEN? Wanneer Het Vrije Volk in de nieu we combinatie gedrukt zou gaan wor den bij de Dagbladunie deze mo gelijkheid zit er om technische rede nen ruimschoots in dan zou het gevolg kunnen zijn, dat de drukkerij van het Vrije Volk in Rotterdam ge sloten wordt, waardoor tenminste enige tientallen mensen ontslagen zouden moeten worden. Onzekerheid is er nu ook over de kopbladen van Het tParool: Nieuw Utrechts Dagblad en Rotterdams Pa rool. Vooral het lot van een eigen Rotterdamse editie van Het Parool wordt binnen de hier geschetste ont wikkeling twijfelachtig. IINITEL Te verwachten valt dat het samen werkingsverband Unitel tussen Ne derlandse Dagblad Unie en De Tele graaf (voor technische ontwikkeling en onderzoek) zal worden opgeheven. Deze met nogal wat ophef aangekon digde samenwerking is trouwens al gauw een doodgeboren kindje geble ken. De Arbeiderspers zou als voorwaar de voor toetreding tot de nieuwe combinatie namelijk gesteld hebben dat de NDU uit de Unitel zou tre den De NDU zou aan deze voorwaar de hebben voldaan. In deze ontwikkeling blijven er slechts weinig landelijke dagbladen over: NRC Handelsblad, De Tijd, de Volkskrant, Trouw en de Telegraaf. ONVOLDOENDE Voorzitter Van Raalte van de Ne derlandse Journalisten Vereniging zei woensdagavond, dat de informatie aan de NVJ totaal onvoldoende is ge- MOSKOU (Reuter) Engeland heeft gisteren de Sowjet-Unie laten weten, dat het in principe akkoord gaat met de suggestie van partijleider Breznjew, een conferentie van de vijf atoomlanden te beleggen. De houding van China heeft dit echter al onmo gelijk gemaakt, aldus de boodschap. Zoals het er nu bij staat, zou deze kwestie het beste op de ontwape ningsconferentie in Genève kunnen worden behandeld. Zou het tot een aparte, conferentie komen, dat moet. volgens Engeland, voldoende aandacht geschonken wor den aan de belangen van de landen, die geen atoomwapens hebben. Pe king heeft de afwijzing van het voor stel gemotiveerd met de opmerking, dat de kwestie niet alleen de betrok ken vijf landen aangaat, maar alle landen, groot of klein. Frankrijk heeft op het voorstel gunstig gereageerd, de VS hebben het nog in overweging. BEIROET (REUTER, AP) Een rechtbank in Beiroet heeft gisteren een neef van koning Faisal van Saoe- die-Arabië tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, maar het vonnis later tot vijf jaar teruggebracht. De 23-jarige prins Abdel Mohsen Abdul Aziz werd schuldig bevonden aan een poging tot moord. De straf was verlicht, aldus het vonnis, omdat de prins „dronken en niet volledig bij zinnen was", toen hij in een nacht club in Beiroet een scheikundedocent met een mes in de rug stak. De phy- sicus, verbonden aan de Amerikaanse universiteit van Beiroet, werd voor zijn leven verlamd. De ruzie tussen de twee ontstond, toen de prins beledigingen uitte aan het adres van Libanon, waarop zich een vechtpartij ontwikkelde met het noodlottige gevolg. De prins, een zoon van wijlen koning Saoud. moet aan zijn slachtoffer een schadevergoeding betalen van 200.000 dollar, zo bepaal de de rechtbank. weest. „Er heeft", zo zei hij, „in het totaal geen overleg plaatsgevonden." De heer Van Raalte leidt daaruit af dat de samenwerking geen gevolgen zal hebben voor het journalistieke personeel. Hij vindt desondanks dat zijn organisatie op de hoogte gesteld had moeten worden. GEEN BEZW AAR Voorzitter Frits van der Poel van de redactiecommissie van het Vrije Volk zei dat deze commissie in prin cipe geen bezwaar heeft tegen de sa menwerking, onder voorwaarde dat de identiteit van het Vrije Volk blijft gehandhaafd. De heer Van der Poel ziet in de combinatie een oplossing om de krant van de ondergang te redden. „De combinatie is," zo zei hij verder, „beter dan welke andere mo gelijke combinatie." De redactiecommissie wist dat de onderhandelingen werden gevoerd, maar kent de voorwaarden nog niet. Gisteravond is nog een telegram naar de directie gegaan met een verzoek om een gesprek over de nieuwe situa tie. O AMSTERDAM De 3-jarige Wil lem Feitkamp, bij wie de dood werd geconstateerd nadat hij woensdag avond uit het water nabij zijn ouder lijke woning in Amsterdam-west was gered, is later in het st. Lueas-zieken- huis opgenomen omdat hij daar tocii nog tekenen van leven bleek te ge ven. De moeder, die arts is, zag haar zoontje omstreeks kwart voor zeven in het water drijven. Ze sprong het i kind na. en bracht het op de kant. Een onderzoek gaf haar de overtui ging dat de jongen was overleden. Het is niet bekend hoe lang het slachtoffertje in het water heeft ge legen en in hoeverre de hersentjes door gebrek aan zuurstof zijn be schadigd. De vader, eveneens arts. verklaarde aan de politie de toestand van het kind hopeloos te achten. Auto cle tomaten in HOEK VAN HOLLAND In de bocht van de Haakweg verloor een negentienjarige automobilist de macht over zijn stuur. De wagen geraakte van de weg en reed onder luid glasgerinkel een wa renhuis met tomaten binnen. De auto werd zwaar beschadigd, de bestuurder kwam met de schrik vrij. BRUSSEL (Reuter, AP) Het ziet ernaar uit, dat de mi nisters van financiën van de zes EEG-landen zich vandaag en wellicht ook nog morgen bij hun besprekingen in Brussel vooral zullen bezig houden met een plan van de Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de Europese Economische Gemeenschap) om de valuta's van de aangesloten landen in dubbel opzicht zwevend te maken. Volgens welingelichte kringen in Brussel heeft dit denkbeeld de steun van het monetaire comité van de EEG en van de voornaamste monetai re deskundige van de Commissie, Raymond Barre. Het plan, dat op sommige punten nog gewijzigd kan worden, bestaat uit drie elementen: (1) de EEG-valuta's gaan gezamen lijk binnen bepaalde grenzen zweven voor commerciële transacties met derde landen, waarbij de marges van de dag tot dag worden vastgesteld: (2) de munteenheden van de zes lan den mogen geheel vrij zweven voor kapitaalverkeer en financiële trans acties met landen buiten de Gemeen schap; (3) de EEG-landen houden voor on derlinge transacties vaste pariteiten aan en verkleinen de marges, waar binnen de koersen ten opzichte van elkaar mogen schommelen. Het plan vergt een herziening van de onderlinge koersverhoudingen en terugkeer tot vaste pariteiten door West-Duitsland en Nederland voorzo ver het om transacties binnen de Ge meenschap gaat. Volgens het mone taire comité zouden de D-mark en de gulden een kleine waardeverhnging moeten ondergaan Fraiit*e frank De Franse regering zag vandaag op de vergadering van de EEG-minister- raad formeel voorstellen over te gaan tot twee dollarnoteringen in h et Euromarktgebied een voor de han del en een vrije voor speculatie. Dit is in een regeringscommuniqué mee gedeeld, kort nadat minister van fi nanciën Valery Giscard d'Estaing had verklaard dat Frankrijk in geen ge val de koers van de frank zal laten zweven. West-Duitsland heeft intus sen verklaard, dat de mark zal blij ven zweven. Van Nederlandse zijde zal aan het beraad in Brussel behalve door mini ster Nelissen van Financiën ook wor den deelgenomen door minister Lang- man van Economische Zake en staatssecretaris Westerterp (Buiten staatssecretaris Westerterp (Buiten landse zaken). De kans btesta,at, dat qok minister Lardinois (Landbouw) naar Brussel zal gaan. Anthony Barber, de Engelse njini- ster van financiën, zal de EEG-minis- ters tijdens hun beraad ontmoeten. Zoals bekend, is Engeland als kan didaat-lid van de EEG er voor stander van te komen tot een gecoör dineerd beleid in de economische en monetaire situatie, die thans is ont staan. Ook de Deense minister van Economische Zaken Poul Nyboe-An- dersen en een Noorse minister zouden naar Brussel komen. Vast staat wel dat de EEG zich in geen geval zal laten verleiden tot het nemen van „vergeldingsmaatregelen" ten opzichte van Amerika. Dat echter hier en daar zekere beschermende maatrgelen voor bepaalde sterk getroffen industrieën uit de bus zullen komen lijkt niet onwaarschijn lijk. In West-Europa neemt de vrees toe dat men hier wel eens de dupe zou kunnen worden van een mogelijke handelsoorlog tussen de Verenigde Staten en Japan. Voor de Westeuropese ndustrie, die het niet zo gemakkelijk heeft, zou dit wel eens ernstige gevolgen kunnen hebben. Met name de elektrotechni sche industrie is voor de Japanse concurrentie beducht. Deze concur rentie was ook een van de oorzaken voor de ongunstige resultaten over het tweede kwartaal van 1971, waar mede Philips dezer dagen voor de dag kwam. Het is jammer, dat alleen authentieke creaties de nodige miljoenen opbren gen, anders zou de „eigenaar" van deze pseudo-Deepdenediamantdie hij op 27 mei jl. in Genève kocht voor liefst 1,9 miljoen Zwitserse francs, er vrede mee kunnen hebben, dat hij zich de ..trotse bezitter mag noemen van een vrijwelperfecte vervalsing. Maar het is toch geen summier bedrag STELLENBOSCH (Reuter) President Kamazu Banda van Malawi, het eerste zwarte staats hoofd dat de Zuidafrikaanse re publiek bezoekt, heeft op de universiteiten van Stellenbosch en Johannesburg gezegd, dat hij naar de apartheids-republiek ge komen is om „als een brug^ tus sen dè rassen te fungeren". Stellenbosch mag uitsluitend door blanke studenten bezocht worden, terwijl de universiteit van Johannes burg wel de burcht van het Afrika- nerdom (de Boeren) wordt genoemd. De Malawische president werd met staande ovaties door de studen ten en de staf van de universiteit be groet, toen hij zei: „Ik verwerp het idee om geweld te gebruiken. En ik verwerp ook het idee van isolering Er is voor ons allen een toekomst in Afrika, voor de meerderheid en voor de verschillende minderheden" Banda legde uit, dat toen zijn grootvader leefde, de kloof tussen Arabieren en negers onoverbrugbaar leek. Maar tijdens zijn leven had pre sident Nasser van Egypte hem om helsd en met hem als met een broer gesproken. LJUNGBYHED ZwedenReuter Een piloot van de Belgische luch'- macht is woensdag uit zijn straalja ger geschoten doordat hij per abuis op de knop drukte die de schietstoel in werking stelde. De vlieger maakte een oefenvlucht in een Saab-105. Hij wilde z»jn veilig heidsgordel wat steviger bevestigen maar drukte daarbij op de schiel- stoelknop. Zijn instructeur, een Zweedse sergeant, zag zijn leerling toen plotseling door het dak ver dwijnen. Bleek van schrik zette hij even later het beschadigde toestel aan de grond. Inmiddels was de Belg veilig en wel aan zijn valscherm in een wei land terechtgekomen. Hij had wat lichte Verwondingen, doch zijn vlie gershelm had hem tegen ernstig hoofdletsel beschermd. „Als dal tussen het Afrikaanse volk en de Arabieren kon gebeuren, zou het dan niet mogelijk zijn, dat eens in de toekomst Afrikanen en blanken elkaar op dezelfde wijze zouden om helzen?", vroeg de president. Plicht Banda sprak ook uitvoerig over zijn bezwaren om Zuid-Afrika en de andere blanke staten in Afrika geheel te isoleren. „Er zijn veel beschuldi gingen tegen mij geuit. Een daarvan, is, dat ik een „uitverkoper" ben en een verrader ben geworden tegenover de andere Afrikaanse staten. IVlaar ik zie het nu eenmaal als mijn plicht om de kloof tussen de rassen tussen ons. Afrikanen, jullie blanken en de Aziaten te overbrug gen. Dat is de reden, waarom u mij hier ziet", verklaarde hij onder wild applaus. Van een verslaggever OUDE PEKEL A -- Een uit twee man bestaande delegatie van de door de arbeiders bezette werven in Schot land, die zich in Amsterdam heeft ge oriënteerd bij de vakorganisaties, heeft zich in Oude Pekela laten voor lichten door Fré Meis, leider van alle actiecomité's van de bedrijven in Oost-Groningen. Uit vele bedrijven, ondermeer de scheepsbouw, strokar ton, nardappelmeelindustrie. AKU- Groningen en Nieuweschans waren delegaties van actiecomité's aanwezig. Uit de discussies bleek duidelijk, dat de ruim 30.000 arbeiders op de Schotse scheepswerven achter worden gesteld vergeleken met andere delen in het land De heer Meis vond het een goed gesprek ..Hopelijk zal dit in de toekomst ook voor deze arbeiders vruchten afwerpen." De Schotse "delegatie ontving van de actiecomité's in Oost-Groningen 500 gulden als blijk van eensgezind heid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9