Prijsstijging werkte nog niet door in Akzowinst Philips vertrouwt op een natuurlijke afvloeiing Loos start met elektrische auto Weer IR A-schutter door Britten gedood Kant en klare kunsthars vulpasta NecL Scheepvaart Unie verdubbelt belang in Martinair Holland Nieuw plan voor oefenterrein in Oost-Groningen Vijf slechte kwartalen achtereen Veel tips na v-uitzending Uit Geen vervolging wegens naaktlopen Franse kernproeven Gifschandaal in Bochum blijkt onuitputtelijk Zwitser staat in Moskou terecht Uit de Haagse hof geplukt ISTUS DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 Bovenstaande factoren zijn de voornaamste oorzaak van de siterk te ruggelopen winst in het tweede kwartaal waarbij men moet opmer ken, dat ook vorig jaar het tweede kwartaal al achterbleef bij de verge lijkbare periode in 1969. Invoerheffing De laatste maal, dat de raad van bestuur een winstverbetering kon presenteren, was na afloop van de eerste drie maanden van 1970. Maar wellicht komt er nu een einde aan de reeks magere tijdvakken, want AK ZO heeft een verbetering in het voor uitzicht gesteld voor de rest van 1970. Behalve de gebruikelijke slagen om de arm, die een bedrijfsleiding bij dergelijke uitspraken doet, komt nu 'an een onzer verslaggevers TRECHT Van Gend en s is in Utrecht begonnen het inschakelen van een trische vrachtwagen bij de sbesteldiensten. De eerste ltaten van deze auto, die 10 gulden heeft gekost, zijn [ens de heer H. de Bie, chef de afdeling publiciteit van Gend en Loos, bijzonder be- ligend. t zit er zodoende in dat op den de vrachtauto's van Van Gend \T IjV; 3249 d en Loos die kleine afstanden rijden, met name in de grote steden, door elektrische auto's zullen worden ver vangen. Zo'n 300 van de 700 wagens die Van Gend en Loos in ons land heeft rijden komen daarvoor in aan merking. VERVANGING De vervanging komt aan de orde, als er bestelauto's worden afgedankt De elektrische auto die Van Gend en Loos door Utrecht laat rijden de proef zal een half jaar duren is de eerste elektrische auto in Nederland. Het buitenland is Nederland voorge gaan. ELFAST (UPI, Reuter, AP) Iritse militairen hebben gis- in de katholieke Bogside- van het Noordierse London- y een sluipschutter van de gedood. gebeurde tijdens een van de Tietpartijen. die zich gisteren in 1-Ierland voordeden. De IRA- st werd doodgeschoten, nadat militairen, die bezig waren met pruimen van barricaden, vanaf iken onder vuur werden geno- poging de omgekomen schutter e nemen in een auto werd door ritten verhinderd. De man was 7ste slachtoffer van de onlusten tien dagen. ..Terreurbelastiiig" Belfast heeft de Noordierse re- een speciaal telefoonnummer uu gemaakt, dat protestanten en Heken kunnen bellen, wanneer irden bedreigd of afgeperst. Sens goedingelichtc bronnen n momenteel duizenden Noord- ongeacht partij of geloof, door sten gedwongen tot het betalen terreurbelasting" die kan oplo- achttien gulden per week. Dit veiligheid van hun huizen te fleren. niet-betaling wordt namelijk ge- 1 de huizen in brand te steken. Bleakly, minister voor gemeen schapsbetrekkingen, verklaarde giste ren, dat de intimidatie zulke vormen aanneemt, dat de veiligheidstroepen het probleem niet meer aankunnen. Overleg De Noordierse premier, Brian Faulk ner, is gisteren naar Londen gevlogen voor overleg met de regering in Lon den. Kort daarvoor had hij van zijn Unionistische partij een vertrouwens votum gekregen. Dinsdag werd Faulk ner nog geconfronteerd met de af scheiding van een groepje rechtse parlementariërs uit zijn partij. De omvang van de afscheiding is nog niet bekend, maar de woordvoerder van de afscheidingsbeweging, Des- mond Boal, verklaarde, dat de Noord ierse bevolking het vertrouwen in Faulkner heeft verloren. In Engeland, waar de auto voor Van Gend en Loos is ontworpen, rij den al vele honderden elektrische auto's rond. Met name in het vracht vervoer op de kleine afstand bewij zen ze goede diensten. ACTIERADIUS De auto haalt maximaal 40 km. De aktieradius bedraagt 60 km. De accu's worden 's nachts opgeladen in de eigen garage. „Wij willen met het invoeren van de elektrische auto een bijdrage leveren aan de strijd tegen de luchtverontrei niging. Uiteraard spelen ook zakelijke factoren een rol. De elektrische auto kost bij aanschaf wel 16.000 gulden méér dan een gewone bestelauto, maar die extra ko3ten haal je er weer uit. Het onderhoud van de elektrische 'auto is veel goedkoper. Zo is de car rosserie van polyester. Het model is smaller dan van de doorsneewagens, zodat het geheel goed wendbaar is in nauwe straten, aldus de heer De Bie. MEER GEWICHT Een nadeel is, dat de auto door de accu's zwaarder weegt dan een gewo ne bestelauto, de chauffeur moet daarom beschikken over een „groot" rijbewijs. Op de gewone stadsbestel- auto is het rijbewijs BE voldoende. Jongen verveelde zich: schoot op voetgangers PARIJS (Reuter) Een 17-jarige jongen heeft in Parijs vanuit een ho telraam voorbijgangers beschoten, van wie hij er drie verwondde. Tegen de politie zei hij: „Aanvankelijk schoot ik op vuilnisemmers, maar dat ging me vervelen." 'an een onzer verslaggevers DRECHT De Rijkspolitie Mijdrecht heeft nadat gister- via de televisie het kleed was i-d. waarin het vermoorde 9-ja- ^msterdamse jongetje Bastiaan lena op 6 augustus werd gevon- ongeveer veerag nieuwe tips igekregen. Er w-c-r-n ook reac- van textielmensen. politie is thans bezig met het ken van de tips. „We kunnen eggen, dat we er nieuwe sporen Si bijgekregen, maar we zijn per it kansloos", aldus de politie echt. Over de herkomst van het staat nog steeds niets vast. Politie heeft het Belgische Co- 'oor Weverij en Textielindustrie it ingeschakeld om na te gaan van Belgische makelij is. Bij «nité staan de produkten van honderden Belgische bedrijven istreerd. uitslag van dit onderzoek is nog *kend. evenmin als het resul- 'a& het onderzoek van de grafo- die de brief heeft ontleed, die de 8 van Bastiaan hebben ontvan- Ook in Japan be reidt men zich des kundig voor op de onherroepelijk na derende herfst en wintermaanden. De Japanse b reimode uit de collectie van Sunako Hata. ge presenteerd tijdens een show in Tokio, probeert van de koude periode van het aardse jaar met een fleurige gebor genheid te infiltre ren. Deze creatie brengt ons in (ro mantische) Portuge se sfeer DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas. noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. ARNHEM De prijsverhogingen in de garen- en vezelsektor hebben bij Akzo in het tweede kwartaal nog nauwelijks in de re sultaten doorgewerkt. Daarbij werkte de chemische sector onbe vredigend. Zowel de afzet en de prijsontwikkeling bleven bij de ver wachting achter en bovendien kwam de nieuwe produktiècapaciteit later in bedrijf dan gepland was. echter nog het fenomeen van de 10 pet. invoerheffing in de Verenigde Staten. Met deze en andere maatrege len van president Nixon heeft de raad van bestuur in haar prognose geen rekening gehouden. Verf goed verkocht Stonden de garen- en vezelsektor de chemische activiteiten nog onder druk, in de overige produktgroepen, t.w. verf, pharmaceutische produkten en de consumentenprodukten, was de ontwikkeling bevredigend. De exportresultaten werden in het tweede kwartaal 1971 ongunstig beïn vloed door de monetaire ontwikkelin gen, met name door het zwevend ma ken van Duitse mark en gulden. Bij vergelijking van de resultaten met die van vorig jaar wijst AKZO in een aantal landen sterk gestegen niveau van de arbeidskosten in aanmerking te worden genomen. De cash flow (groepswinst en af schrijvingen) bedroeg in het eerste halfjaar 1971 ƒ403,4 min. tegenover f 434,3 min. in dezelfde periode van Ï970. In emmertjes van 1 kg f8.55,2 kg f 15.30,5 kgf29.95, bij dhz-, verf-, ijzer waren- en bouwmaterialenhandel. NEW YORK (AP) Een rechter in New York heeft dinsdag Raina Bar rett van rechtsvervolging ontslagen, omdat een krachtige windstoot de oorzaak was geweest van haar arres tatie wegens naaktloperij. Mejuffrouw Barrett, een lange roodharige actrice die vaak naakt op het toneel verschijnt, ondermeer in „Oh Calcutta" werd op 16 juni gear resteerd tijdens een demonstratie te gen de verhoging van debelastingop s chouwburgkaartjes. DEN HAAG De Nederland- sche Scheepvaart Unie (N.S.U.) heeft haar belang in Martinair Holland verdubbeld van 24,5% tot 49%. Deze vergroting kwam tot stand door aankoop van aan delen die in handen waren van de Holland-Amerika Lijn en de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij, die ieder 12%% bezaten. De overige aandeelhouders van Martinair zijn KLM (25pct.), Bank Mees Hope en de Algemene Bank Nederland en andere financiële in stellingen. De verdubbeling van het belang in Martinair moet worden ge zien in het kader van het beleid dat momenteel door de N.S.U. wordt ge voerd. Dit is namelijk gericht op een evenwichtige spreiding van het geïn vesteerde vermogen over de verschil lende takken van vervoer. De raad van bestuur van de Hol- land-Amerika Lijn en de direktie van de Scheepvaart en Steenkolen Mij hebben dit besluit genomen, gezien het streven hun minderheidsbelangen te beperken. E.e.a. voor zover dit in het totale bedrijfsbeleid past. De Nederlandsche Scheepvaart Unie kwam in 1908 tot stand, maar fungeerde tot 1970 als "„holding" maatschappij. In dat jaar ontstond na een fusie een nieuwe structuur met vijf divisies, t.w. Kon. Nedlloyd, Kon. Java-China-Paketvaart Lijnen, Hol land Bulk Transport, Ruys Transport Groep en Scheepvaart Unie Reis- en Toerisme Groep. Bovendien heeft de NSU o m. een belang van 100 pet. in de Hollandsche Stoomboot mij en een 50 pet. deelneming in Smit-Lloyd. LIMA (Reuter) Vijfhonderd ge leerden uit Latijns Amerika, Japan en andere landen zijn bereid naar het atol Moeroeroa in het zuiden van de Stille Oceaan te gaan om te protes teren tegen de kernproeven die Frankrijk daar neemt. Dit is meegedeeld door prof. Ber nardo Batievsky van het geofysische instituut van Peru. Iemand in Japan had zelfs een schip ter beschikking van de demonstranten gesteld. Peru heeft gedreigd de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk te verbre ken als de proeven niet worden afge last. BOCHUM (DPA) Behalve vaten met natriumcyanide blijken in een vuilnisvijver bij Bochum in het Westduitse Noordrijn-Westfalen ook zeer giftige zuren te zijn gestort, vol doende om de hele bevolking van het Ruhrgebied te vergiftigen. Dat is ge bleken uit een chemisch onderzoek, waarvan gisteren de resultaten zijn gepubliceerd. Een woordvoerder van de Bochumse gemeenteraad zei, dat een slok van het water uit de vijver al dodelijk is. Proefboringen hebben uitgewezen, dat het grondwater niet door de ver giften is aangetast. Deze worden nog door een kalklaag van een meter dik tegen gehouden. Op de duur zal deze kalk echter door de zuren worden aangetast. De komende dagen zullen West duitse militairen het water van de vijver neütraliseren, waarna het door een tien kilometer lange buisleiding via Castrop-Ttauxel en Wanne-Eickel in de Emscher zal worden gepompt. Deze leiding wordt zondag in gebruik genomen. - De vijver bij Bochum kwam vorige week in het nieuws, toen bleek, dat er ongeveer 20.000 vaten cyaanzouten in lagen, die bij vrij komen de lucht met het zeer giftige blauwzuurgas zouden bezwangeren. Twee weken eerder was West- Duitsland opgeschrikt door de ont dekking, dat op vijftien stortplaatsen in Noordrijn-Westfalen en Nedersak- sen 3360 ton arsenicumhoudende kalkmodder was gedeponeerd, die in een verlaten mijn had moeten wor den gestort. MOSKOU (AP, Reuter) De rechtbank in Moskou begon gisteren met het proces tegen een Zwitserse bioloog, die ervan wordt beschuldigd zijn paspoort aan een Russische na tuurkundige te hebben gegeven om hem in de gelegenheid te stellen de Sowjet-Unie te verlaten. Deze Rus, de 28-jarige Dimitri Mi- cheljew, staat gelijk met zijn helper terecht. Beide mannen zijn vorig jaar oktober gearresteerd. Michelje werd gepakt op een vliegveld bij Moskou, waar hij een toestel naar Wenen wil de nemen. Even later is ook de Zwit ser, de 33-jarige Frangois de Per- regaux ingerekend, hoewel de Rus beweerde, dat hij het Zwitserse paspoort had gestolen. Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie van inspecteur-generaal van de krijgsmacht een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de Afcent in Brunssum. Hij werd bij aankomst begroet door generaal Bennecke; bei den inspecteerden zij daarna de opgestelde erewacht Van onze sociaal-economische redactie EINDHOVEN De directie sociale zaken van Philips Neder land heeft de vakbonden gister middag de verzekering gegeven dat de verdere afvloeiing van personeel uitsluitend langs na tuurlijke weg zal plaatsvinden. Mocht blijken, dat de verdere ont wikkeling toch noopt tot ingrij pender maatregelen dan zal tij dig vooraf met de vakbonden overleg worden gepleegd. Dit verklaarde de heer H. van Deijk van de Christelijke Metaalbe- drijfsbond na afloop van het gesprek dat de directie gistermiddag op initia tief van Philips met de betrokken vakbonden heeft gehad. Nadat dinsdag een persconferentie was gehouden, waarin de verminder de bedrijfsresultaten in het tweede kwartaal bekend werden gemaakt, werden ook de vakbonden uitvoerig geïnformeerd over de oorzaken daar van en de noodzakelijk te nemen maatregelen. Zoals gemeld ziet Philips zich ge noodzaakt door te gaan met het niet vervangen van personeel, dat langs natuurlijke weg afvloeit. Op deze wijze zal evenals in het eerste halfjaar in het tweede halfjaar nog ongeveer 3.500 man van de loon lijsten verdwijnen. Het totale aantal van ongeveer 7.000 hoeft niet per se nog dit jaar bereikt te worden, maar eventueel ook in februari of maart volgend jaar, aldus Van Deijk, die het niet onwaarschijnlijk achtte, dat door het afnemen van de werkgelegenheid el ders het natuurlijk verloop bij Phi lips in het tweede halfjaar wat trager zal verlopen dan in het eerste half jaar. „We hadden verwacht dat Phi lips ingrijpender maatregelen zou aankondigen en in dit opzicht is het gesprek ons dus meegevallen. Zolang het bij natuurlijke afvloeiing blijft, is ér geen pijn." Beleid De heer A. P. A. Riemen van de rooms-katholieke metaalbond St. Eloy verklaarde dat de vakbonden zich hebben afgevraagd of er niet wat schort aan de coördinatie van plan ning en beleid aan de top van Philips, als het mogelijk is dat het ene jaar alles wordt gedaan om nieuw perso neel aan te trekken en het jaar daar op 7.000 mensen „moeten verdwij nen." Wat zouden we doen wanneer een aantal Spaanse arbeiders hier in Nederland op een goede dag met een stier aankwamen en het Olym pisch stadion openbraken om er een fris en vrolijk stierengevecht te houden? Een tikkeltje onvoorstelbaar, maar waarom zouden ze het eigen lijk niet doen? Omdat wij stierengevechten wreed vinden? Nou en? Omdat het niet mag. Omdat onze wetten anders zijn dan de Spaanse wetten. O, zo. En daar hebben ze zich maar aan te houden. En toch heeft Nederland zich weer even opgewonden om de jon gelui, die in een Spaans politiebu reau terecht kwamen, nadat ze in Madrid gedemonstreerd hadden te gen de Spaanse dienstplichtwet. Die jongelui zijn nu vrijgelaten. Eerst twee meisjes, die terugge keerd in het vaderland onmiddel lijk verkondigden dat andere Ne derlanders wel zouden voortgaan met demonstreren Wat prompt gebeurde. Weer ar restatie, weer vrijlating en uitwij zing. Nu afwachten wat Dick van Ga len Last straks voor televisie of ra dio zal beweren En dan nog even wachten of echt weer een Nederlandse jongen of meisje demonstratiewaarts gaat.... Verstand En of de Spaanse autoriteiten lankmoedig blijven. Ongetwijfeld hebben de demon stranten nobele gevoelens. Maar ,v.e zijn beslist niet consequent. Willens en wetens doen ze dingen waardoor ze in moeilijkheden komen. En... la ten zich dan uit de puree halen door de Nederlandse ambassade. die met man en macht ze bijstaat. Voor zover dat kan, want de wet ten van het land kan geen.Neder landse autoriteit doorbreken. Het zou toch bijzonder nuttig zijn, wanneer dat eindelijk eens be seft werd. Hetzelfde geldt voor de roeke loosheid ten aanzien van het drug- bezit in het buitenland. Zeker, hoe groter de hoeveelheid die aange troffen wordt des te hoger de straf, maar in menig land zijn een paar gram al voldoende om voor jaren in de gevangenis terecht te komen. Waar bij komt, dat die gevange nissen in negatieve zin onvergelijk baar zijn met de Nederlandse. Hoeveel ellende er al in menig gezin door ondoordachtheid op dit gebied geleden is en nog wordt ge leden is moeilijk vast te stellen. Maar - in ieder'"geval behoeft er niet meer bij te komen! Als het verstand maar gebruikt wordt! De vakbonden verwachten dat de reeds herhaaldelijk afgebroken on derhandelingen over de cao met Phi lips medio september kunnen worden hervat. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een geestdriftig pleidooi voor het plan-Kikkert tot vestiging van een regionaal oefenter rein in Oost-Groningen verschijnt in de Legerkoerier, die deze week uit komt. Het is afkomstig van de heer M. C. Scheers uit Delft, die wil afstude ren op het onderwerp Ter Ap*rL Architect Scheers wil de legerplaats niet isoleren, maar in Ter Apel situe ren. Het oefenterrein kan noordelijk van Ter Apel komen: de diensten zo als administratie, medisch centrum en sporthal kunnen buiten de legerplaats komen en centraal worden opgesteld. Dit centrum zou dan aan de rand van het reeds bestaande meertje kunnen komen met zwembad en andere vor men van recreatie. Daaromheen kan een woonwijk komen voor 10.000 mensen met als natuurlijke grens een riviertje. Hij ziet militairen als gewo ne burgers, die na hun dagtaak naar huis gaan. De woonruimte moet ook voor de soldaten niet meer een kazer ne zijn, maar zij moeten in gewone woonhuizen ondergebracht worden. Per huis zouden volgens zijn plan 25 mannen kunnen worden ingekwar tierd wat een huur van 25 per per soon per maand zou kunnen beteite- nen. De warme maaltijd zou in de leger plaats tussen de middag geserveerd dienen te worden. Hierdoor zou de militair niet langer sociaal afgesneden van de burger maatschappij leven. De heer Scheers houdt dan ook rekening met een leger van vrijwilligers in de toekomst. Hij verwerpt het structuurplan van ir. Steerenberg, waardoor het landschap pelijk schoon zou worden aangetast. Iraakse straaljagerpiloot zoekt asiel in Perzië TEHERAN (AP) Een piloot van de Iraakse luchtmacht is met een Mig-straaljager gisterochtend op het vliegveld van Abadan geland en heeft om politiek asiel gevraagd, aldus wordt uit Abadan bericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7