Westland Promotion belooft groots evenement te worden TAPTOE DELFT MOET BLIJVEN Minister verpleegster gaat opleiding subsidiëren Sluiswachter voelt zich in de boot genomen n Grote animo voor muziekschool WENTELWIEK SPECIALE ATTRACTIE n Felle aanval van SGP-Statenlid op bestuur van waterschap Overwaard Zesduizendste inwoner van Bergschenhoek Harmonie- en fanfarecorpsen Kralingen heeft voor 24e maal hippisch festijn Geen wachttijden meer omdat men te jong is 5 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 UDA De belangstelling voor [de Muziekschool Gouda en Omstre- ;n. die begin oktober van start gaat, ijktoverweldig end te zijn. Er heb ben zich tott nu toe zo'n 250 leerlin- ;en voor deze (gemeentelijke) school pgegeven. De leerlingen komen uit de tweede derde klassen van de Goudse lage- scholen, die na hun normale iooltijd muziekles krijgen. Dat ge- t in lokaliteiten van de Anna inkschool (Gouda-Oost), de Emma- iooI (centrum), de prof. G. v.d. •euwschool (Gouda-West) en De iringplank (Gouda-Noord). De lessen algemene muzikale vor- ing worden gegeven door de Goudse ide de Wijs, die aan'het Rotterdamse inservatorium zeven jaar dwarsfluit jdeerde en al enige tijd met het mziekonderwijs bezig is. 't Is de be- loeling dat naast haar zo spoedig mo gelijk nog een tweede leerkracht ordt aangetrokken. Inmiddels zijn ook vanuit de om- Irekgemeenten aanvragen voor de [uziekschool binnen gekomen. Zo lebben Nieuwerkerk aan den TJssel Reeuwijk gevraagd of ook daar :t het werk van de school kan wor- len begonnen. Het stichtingsbestuur icht het echter beter eerst in Gouda e starten en na verloop van tijd eventuele „uitbreidingsmogelijkhe den" nader te bezien. t zi VLAARDINGEN Van maandag 23 augustus tot en met vrijdag 3 september houdt het Koningin Wil- lelminafonds voor de kankerbestrij ding de jaarlijkse huis-aan-huis lijs- tencollecte. Sluitstuk van deze aktie de bussencollecte op de drukste lunten van Vlaardingen die zaterdag september wordt gehouden. Voor deze aktie is nog een flink Kleliantal vrijwilligers en vrijwilligsters odig. Aanmelding kan geschieden „„.bij het secretariaat, Boerhavestraat 2 in Vlaardingen, tel. 010-346414. VX \tm aar 't 3 gelx ur POELDIJK De Westland Promotion '71, die van 31 augus tus tot en met 4 september bij veiling Westland Noord in Poel dijk gehouden wordt biedt de bezoekers een speciale attractie. Vooral die bezoekers, die niet zo gedetailleerd maar meer globaal in de Westlandse tuinbouw ge- interesseerd zijn. Voor 25 gul den zal mén namelijk al wentel wiekend met een helikopter bo ven het Westland kunnen zwe- De helicopter stijgt op cn landt op een grasmat achter het veilingterrein. De Westland-Promotion '71 wil een voorlichtingsbeurs over een voor de tuinbouw zijn, en is bedoeld voor vaklieden maar niet minder voor „buitenlui". Op 31 augustus zal ir. W. van Soest, directeur van de Akker- en Tuin bouw van het ministerie van land bouw en visserij deze internationale tuinbouwmanifestatie openen. De tentoonstelling omvat gen veilinghal, een buitenterrein en 'de 10.000 m2 grote glazen expositiekas. Al met al een 30.000 vierkante meter waarop men tracht zo gevarieerd mogelijk een indruk van de tuinbouw te geven en de tuinders voorlichting te ver strekken Westlandse arrangeurs, handelskwekerijen en veredelingsbe- drijven zullen op enkele duizenden vierkante meter een aantrekkelijke show houden van hun produkten. Er is een klein meningsverschil ge rezen tussen de Holl mij v. Plantkun de en het Westland-Promotion-be- stuur. Of de glazen ^ïal wel of niet geschikt is voor een groenten- en fruitshow, zoals die verleden jaar ge houden werd. Aangezien dit verschil nog niet is bijgelegd doet de Holl. mij v. plantkunde niet mee. „Maar de „groene zone' zoals die nu de plaats van de show inneemt, zal beslist verrassend zijn, verzekert voorzitter J. Bruinsma. Twee jonge Westlandse arrangeurs, de heer De %akker en mej. Vellekoop zullen demonstraties bloemenbinden geven. De bekende Aalsmeerse ar rangeur, een kunstenaar die reeds di verse medailles en onderscheidingen in ontvangst mocht nemen, zal even eens aanwezig-zijn. Aalsmeer is trou wens ook vertegenwoordigd met voorlichtingsstands over bloemkwe- ken. Vooral nu in de Westlandse groente- en fruitteelt een duidelijke verschuiving ten gunste van de bloe men is waar te nemen, vindt het W.P.-bestuur goede voorlichting, zoals die door de Aalsmeerse „meesters" gegeven kan worden, van groot be lang. Ook voor de champignoncultuur is een plaats ingeruimd. Een belangrijk deel van de expositie is de wéhaté waar men een compleet overzicht kan krijgen van de allernieuwste techni sche hulpmiddelen, automatisering, kassenbouw ten behoeve van de mo derne tuinbouw. Het zware materieel wordt in de veilinghal ondergebracht waar de vloer op 2 vierkante meter een gewicht van.1000 kg kan torsen. Elk beschikbaar plekje is door stand houders bezet. Aan de overschakeling van het Westland op aardgas besteedt het VEG-gasinstituut aandacht, ter- BERGSCHENHOEK Woensdag middag drie uur is in Bergschenhoek de zesduizendste inwoner ingeschre ven. Het is de pasgeboren zoon van het echtpaar De Haas-van den Berg, Petrus Johannes, die al meteen een presentje kreeg van burgemeester A. van Gent. Namens de gemeente bood deze de vader een zilveren bordje en bestek aan. Het inwonertal stijgt snel in Berg schenhoek. In 1958 werd de vierdui- zendste inwoner ingeschreven, in 1968 de vijfduizendste en drie jaar daarna nu al de zesduizendste. „Alles is maar betrekkelijk", vond burgemeester Van Gent echter. „In vergelijking tot Rotterdam is zesdui zend een gering aantal. Een kleinere gemeente heeft echter naar mijn me ning een veel gunstiger klimaa: voor de ontwikkeling van goede onderlinge menselijke verhoudingen dan de ste delijke giganten waar deze verhoudin gen steeds meer problemen scheppen." In 1958 wees de burgemeester erop dat naar de toen heersende opvattin gen vierduizend inwoners werd aan genomen als het minimum voor een goed functionerende communale ge meenschap. „Sedert dien zijn deze be grippen geëvolueerd. Thans hanteert men het cijfer zesduizend, over enige tijd zal dat tienduizend zijn." wijl toeleveringsbedrijven met ver warmingsapparatuur en wat nodig is voor klimaatsbeheersing aanwezig zijn. Voor tuinders zowel als voor leken belooft de WP 71 interessant genoeg te worden om er wat uurtjes te ver toeven. De historie van het Westland zal getoond worden en planten en vruchten zijn bij diverse stadia te zien. In de glazen hal zorgen een automatische gevel- en ontluchting voor een aangename temperatuur. De vijver met fonteinen en vernevelaars zal 's avonds feeëriek verlicht wor den. Ook vrouwelijke bezoekers zijn niet vergeten. Voor hen is een huis- tuin en keukenshow ingericht. Opdat nie mand met een rammelende maag zijn rondgang behoeft te maken is er een restaurant en zijn er diverse stands met frites, soep, worst en meer. Buitenlanders De buitenlanders (en die worden in een flink aantal verwacht) kunnen hun geld omwisselen en aan de VVV- balie .zelfs hotelkamers reserveren. Voor vervoer is ook gezorgd. Par keerplaatsen zijn er genoeg en een taxistandplaats biedt vervoer over de weg en wie het hogerop wil zoeken kan dit doen met de helikopter. De Westland-Promotion is geopend van dinsdag 31 augustus t/m vrydag 3 september. Van 10-5 en van 7-10 uur, op zaterdag 4 september is de tentoonstelling van 10 tot 6 uur open. HARDINXVELD-GIESSEN- kgg)AM Wat sluismeester W. genpoer van de Giessendamse schut- i. diluis zelf niet kon bereiken gaat Ver|u het SGP-lid van provinciale beh aten W. F. Mulkhuijse voor ulgd em proberen: optrekking van •d. et salaris nu alles by elkaar jurs 355,met een toelage voor her kinderen van f 144,en het nolument vry wonen tot rordfoch op zijn minst de minimum- Dr orm zoals die voor overheids personeel wordt gehanteerd: eren ^70,90 per maand. Zesentwintig jaar lang is sluis- ieester Boer al in dienst van het n aterschap „De Overwaard". Een uste aanstelling heeft hij nooit ge- irek^tj, evenmin overig ens als ooit werd t he istgelegd aan welke werkuren hij niech te houden heeft. Zijn einge hou- ist is een instructie van 20 mei 1954 aarin staat dat hij een benoeming wederopzegging heeft, en het 1ersportboekje waarin staat dat er \chut moet worden van halfzes morgens tot halfzeven 's avonds. 'Taast zijn baan als sluismeester ift de 44-jarige heer Boer een het!ein kruidenierswinkeltje, dat is ge- d, stigd in een deel van het water- hapspand dat hij vrij bewoont. Hij eft dat winkeltje, dat oorspronke- k elders in het dorp door zijn moe- r gedreven werd, steeds meer klan- n zien verliezen sinds in Giessen- m een supermarkt werd gevestigd. „Laten we elkaar nou goed begrij pen," zegt hij, „dat winkeltje is eigenlijk maar toeval, hoor. Ik moet in feite bestaan van wat ik van het waterschap krijg, maar omdat je er daarmee niet kunt komen heb ik er dat winkeltje bij. Toen het met de zaken steeds slechter ging, ben ik daarom bij het waterschap gaan vra gen om salarisverhoging. Tenslotte moet ik toch 's zomers dertien uur paraat zijn, en 's winters altijd nog zo'n tien uur. En dat voor dit sala ris!" Hij laat een salaris-nota zien van augustus 1969. Er staat een bedrag op van 393,27, inclusief kindertoeslag voor een meisje van achttien, twee meisjes, een tweeling, van negen en een zoon van veertien jaar. „Toen werd het me toch echt te machtig," vertelt hij, „vooral toen het alsmaar slechter ging met de winkel. Ik ben naar het bestuur van het waterschap toegegaan en heb meer salaris ge vraagd." Secretaris-penningmeester van het waterschapsbestuur „De Overwaard" is mr. M. W. Schakel, burgemeester van Hoornaar en lid van de Tweede Kamer voor de AR. „Als je dat wilt, Boer, dan ga je eruit," was de reaktie van de heer Schakel. „Ja, wat moet je dan? Toen heb ik ten einde raad, en na overleg met mensen van wie ik liever de namen niet noem, ze zitten wel in een hoge overheidsinstantie, maar een brief gestuurd naar de commissaris van de koningin." Die brief ging op 26 maart vorig jaar de deur uit. Op 14 april ant woordde mr. Klaasesz dat hij in deze zaak geen bevoegdheid heeft, en hij verwees de zaak naar het college van gedeputeerde staten. Omdat dit colle ge op geen enkele wijze reageerde, schreef de sluiswachter in april van dit jaar opnieuw een brief aan de commissaris van de koningin. Ook hierop volgde geen enkele schriftelij ke reaktie. Schikking Een maand later dienden zich twee ambtenaren van het Haagse provin ciehuis in de overigens kort tevoren op kosten van het waterschap gedeel telijk opgeknapte woning van het sluiswachtersgezin aan. Ze vertelden opdracht te hebben te trachten met de heer Boer tot een schikking te ko men. Een onderdeel van die schikkings opdracht vormde het plan van het waterschapsbestuur om niet het sala ris van de heer Boer te verhogen, maar integendeel het aantal uren waarop geschut zou kunnen worden drastisch in te perken. „Waarom ze dat voorstelden? Nou, gewoon om de portemonnee dicht te kunnen houden hoor, anders niet." „Het is trouwens toch helemaal een gekke zaak," vindt de heer Boer, „want ik heb van dat alles nooit ook maar één letter zwart op wit gekregen. Maar ja, tegen al die hoge heren die elkaar toch nooit zullen afvallen, is het moeilijk vech ten. hoor! En als ik nou dingen vraag waar ik geen recht op heb, maar de mensen die me geholpen hebben, drukken me iedere keer wéér op het hart dat ik in mijn volste recht sta!" Zo denkt het Statenlid W. Mulk huijse er blijkens zijn vragen aan het college van G.S. er ook over. In zijn brief aan het bestuur van dit college wijst de SGP-afgevaardigde erop, dat de sluis in de rijksweg in Giessendam wordt bediend door twee sluismees- ters die elk 42Vs uur per week wer ken. Bij deze sluis is nauwelijks méér scheepvaartverkeer dan bij die van de heer Boei'. „Daarom moet voor sluismeester Boer ook het normenstelsel voor het rijkspersoneel worden toegepast," vindt de heer Mulkhuijse, ^die deze toepassing dan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1964 van kracht wil zien. Bovendien wijst hij het col lege van G.S. van Zuid-Holland erop, dat sluismeester Boer een vaste aan stelling hoort te hebben, terwijl ook zijn werktijden schriftelijk vastge legd moeten worden. Ongegrond Mr. M. W. Schakel, secretaris-pen ningmeester van het waterschap „De Overwaard", meent desgevraagd dat sluismeester Boer. en daarmee ook het Statenlid Mulkhuijse, geen enkele grond hebben voor hun vragen. „Die man is bij ons maar in gedeeltelijke dienst", aldus de heer Schakel, „en hij oefent bovendien nog een bedrijf uit in een pand van het waterschap. Laten we wel zijn: alles bij elkaar vormen de inkomsten die we uit de sluisgelden krijgen maar een tiende van wat het instandhouden van de sluis, inclusief het salaris van de sluiswachter, ons ieder jaar weer kost." Over de werkuren waarvoor het salaris wordt uitbetaald zegt de heer Schakel: „Hij heeft er helemaal geen volle dagtaak aan. Moeten we hem dan wél een vol salaris geven? Goed, hij moet van 's morgens half zes tot 's avonds half zeven aanwezig zijn, maar zóveel boten komen daar echt niet meer langs, hoor! Nee, hij klaagt volkomen ten onrechte!" De sluis wachter zelf zegt vorige maand 582 schepen geschut te hebben. Een trotse burgemeester Van Gent met zijn zesduizendste. DELFT De Nederlandse Harmo nie- en Fanfarekorpsen willen een actie ondernemen om Taptoe-Delft te ondersteunen. Men wil door middel van lijsten met handtekeningen op het ministerie van Defensie aandrang uitoefenen de Delftse Taptoe niet af te schaffen. Zoals bekend gaan er steeds meer geluiden op om het mili taire muziekgebeuren te laten verval len en ook het organiserende Taptoe comité heeft onlangs bekendgemaakt dat wanneer er dit jaar minder be zoekers komen dan vorig jaar, de Taptoe volgend jaar niet door zal gaan. Het initiatief van de actie voor het behoud van de Taptoe is van de heer W. J. Dronkers uit Velp. Hij is een groot liefhebber van militaire mars muziek. Hij bereidt momenteel sa men met de secretaris van het over koepelend orgaan van de Nederlandse Harmonie- en Fanfarekorpsen een stencil voor, dat aan alle Nederlandse muziekverenigingen gestuurd zal worden. „We zetten in dat stencil het belang van Taptoe-Delft uiteen", zegt de heer Dronkers. Als van iedere vereni ging alle leden hun handtekeningen plaatsen, dan hebben we er heel wat. Er zijn 4000 muziekverenigingen in Nederland". Als het aan de heer Dronkers ligt wordt de steun door middel van handtekeningen ook omgezet in fi nanciële steun. „Maar eerst gaan we bekijken door middel van die handte keningen, of er genoeg belangstelling voor is", aldus de heer Dronkers. De heer Dronkers is eigenlijk niet zo zeer een voorstander van Taptoe- Delft zoals die nu is, maar wel van de militaire marsmuziek. Naar zijn idee wordt de Delftse Taptoe de laatste jaren steeds meer en veel te veel geïnfiltreerd door moderne mu ziek. „En daarvoor kom ik vanuit Velp niet helemaal naar Delft, óm in ruim twee uur tijd maar één of twee goede marsen te hóren", zo zegt de heer Dronkers, die er dan ook voor pleit om tijdens de taptoe alleen de traditionele marsen te spelen. „De traditionele militaire harmo- niemuziek moet je gehandhaafd hou den en niet beginnen met swing-mar sen en zo". „Dit is mijn standpunt", zegt de heer Dronkers, en hij voegt eraan toe dat andere initiatiefnemers een onge veer gelijkluidend standpunt hebben. Valt de toeloop naar Taptoe-Delft niet helemaal weg wanneer er alleen nog maar traditionele muziek ge speeld wordt? „Ik weet niet of die moderne muziek wel zo noodzakelijk is. Het grote publiek heeft van mu ziek geen verstand", aldus de Velpe- naar. De Taptoe zoals die nu is, is helemaal niet naar de zin van de heer Donkers. „Het Ls veel te mo dern", meent hij hierover. Of zijn standpunt, en naar zijn zeg gen ook dat van de mede-initiatiefne mers, bij de Nederlandse muziekver enigingen zal aanslaan weet de heer Donkers niet. Eén ding weet hij nu wel: als de Taptoe blijft zoals hij nu is, „veel te modern", dan komt hij er niet meer voor naar Delft. Als er dit jaar min der bezoekers komen dan het vorig jaar, dan behoeft hij ook niet meer naar Delft te komen: dan is er geen taptoe meer. DEN HAAG Dit is de nieuwe kinderverzorgster voor de kinderen van Prinses Beatrix en Prins Claus. Me juffrouw J. E. C. Lagendijk is geboren op 1 juli 1943 te Oostburg. Na haar middel bare schoolopleiding te Den Haag behaalde zij in 1963 haar diploma kleuterleidster A en B aan de Leidse Kweek school. Mej. Lagendijk volgt mej. E. Lunsingh Scheurleer op. ROTTERDAM De eerste vijf da gen van september staat Rotterdam weer in het teken van het paard. Dan wordt in Kralingen voor de 24e maal de CHIO gehouden. Dit jaar doen er zeven landen mee aan het springconcours, waaronder de zeer sterke landenploegen van Enge land en Duitsland. Ook Nederland is met enkele goede equipes vertegen woordigd. Van groot belang voor de paarden liefhebbers zijn de dressuurproeven, die slechts op enkele concoursen in Europa worden afgenomen. De be langstelling van de kant van de rui ters is dan ook groot: er zullen equi pes tot uit Australië aan dit onder deel meedoen. De eerste dag van het hippisch fes tijn is speciaal voor het Rotterdamse publiek bestemd. In samenwerking met de afdeling sport en recreatie van de gemeente wordt een open dag gehouden. Iedere Rotterdammer zal daarbij in de gelegenheid worden ge steld gratis de evenementen van die dag te komen volgen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Stuyt (volksgezondheid en milieu hygiëne) heeft officieel toestem ming verleend voor een experi mentele, nieuwe opleiding voor verpleegde en verzorgende beroepen, die nadrukkelijk los gekoppeld wordt van zieken huizen en verzorgende inrich tingen waar deze opleidingen tot op heden geschieden. De opleiding die drie jaar zal duren en per 1 september 1972 zal starten in vijf plaatsen van ons land (Den Haag, Rotterdam, Zuid-Drente, Friesland en Oost-Brabant) kan op een financiële bijdrage van het rijk rekenen, die neerkomt op 2000 per leerling. Daarmee is de financiering van dit project nog lang niet rond maar wel heel duidelijk de eerste fundamentele stap gezet om te komen tot een oplei ding in louter schoolverband waarbij het de school zal zijn die de verant woordelijkheid zowel voor de toela ting der leerlingen als hun opleiding zal dragen. Met andere woorden: Verantwoordelijkheid voor het theo retisch onderwijs en voor de stagepe riode tot aan het ogenblik, dat de leerling (of leerlinge) zijn of haar di ploma behaalt. In elke van de vijf opleidingsplaat sen zullen van staatswege bijdragen worden verleend voor honderd leer lingen. Na drie jaar (de duur van de opleiding) hoopt men zoveel ervaring te hebben opgedaan mede door de coördinerende funktie van de begelei dingscommissie, dat de experimentele opleiding tot een definitieve zal kun nen worden omgebouwd. De experimentele opleiding zal in twee delen uiteenvallen: een verzor gende en een verplegende sector. Voor de eerste opleiding is Mavo 3 of lager beroepsonderwijs met verplicht vakkenpakket vereist en moet de leerling 15 jaar oud zijn. Voor de tweede opleiding wordt minimaal Mavo 4 vereist en een leeftijd van 16 jaar. Gedurende de opleidingstijd is het mogelijk dat bij gebleken ge schiktheid wordt overgestapt van de verzorgende naar de verplegende sec tor. De nieuwe leeftijdsgrenzen houden in, dat onmiddellijk na het verlaten van de Mavo (of andere vooropleiding in het kader van voortgezet onder wijs) met het beroepsonderwijs kan worden begonnen. Dit was tot op he den niet mogelijk omdat de mini mumleeftijden 17 jaar waren en er gewacht moest worden wat vaak tot gevolg had en heeft dat een andere richting werd gekozen en een jongen of meisje die in beginsel belangstel ling voor een verzorgend of verple gend beroep had, voor een dezer be roepen waaraan zo grote behoefte be staat verloren ging. Stage Een der nieuwe aspecten van de experimentele opleiding is dat de sta ge, het praktische gedeelte dus, pri mair in verband met de opleiding staat en dat het bijkomstigheiu wordt geacht of die' werkzaamheden van nut kunnen zijn' voor de inrich ting waar stage wordt gelopen. Het eerste jaar van de proefoplei- ding zal praktisch louter studie om vatten met nog zeer weinig stage. Het tweede jaar wordt de verhouding fif- ty-fifty, terwijl het laatste jaar een volledig praktijkjaar zal worden. Tijdens de opleiding zal naar voren kunnen komen in welke richting de leerlingen zich gaan specialiseren. Ook zal de opleiding er op gericht zijn meisjes die door huwelijk voor de verpleging of verzorging door gaans verloren gingen er vroeg of laat toch weer bij in te schakelen. Ook zal via de opleiding een door stroming mogelijk moeten worden ge maakt naar de zo noodzakelijke op leiding vobr kaderfuncties. Op den duur zullen de thans be staande opleidingen tot de diploma's A, B, Z en maatschappelijke gezond heidszorg worden geïnteresseerd in de opleiding die men thans voor ogen heeft. Overleg Het hele project is tot stand gekomen met medewerking van oud-staatssecretaris Kruisinga en thans in de eerste instantie afge rond door minister Stuyt. Een en ander in overleg met het mi nisterie van onderwijs waarvan men hoopt dat het eerlang deze nieuwe opleiding in het kader van beroepsonderwijs mede onder zijn hoede zal nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5