Tonnen verlies op edities van Hervormd Nederland Nieuwe pastor voor remonstrants stadje in W.-Duitsland Bijbel in 1431 talen Rwandese kerk Kritische predihanten verontrust Leeuwen Jezuïet minister in Chili BEROEPINGSWERK COMMENTAREN Oorlogsgevaar Verzuim Leraren: „lager" onderwijs eerst vernieuwen Vijfling in Engeland Een woord voor vandaag Organist haalt banden aan met Canada en F,S Minister Engels: Krappe begroting II Uw probleei is het onze.... Het artikel „Rwandese kerk" wil allereerst zichzelf zijn" van ds. Jb van der Neut in uw blad van 2 juli heeft veel vragen doen rijzen, die nu eindelijk eens beantwoord moeten worden. Ds. Van der Neut is in 1962 als zendeling naar Rwanda vertrok ken na een lange en gedegen oplei ding. Na een paar jaar keerde hij terug om opnieuw te worden uitge zonden door de gereformeerde kerk van Rotterdam Centrum. Maar mif is nooit gebleken, dat er van Rotterdam uit enig contact met hem werd onderhouden. Hij was zelfs allang weer terug voordat dit tot de gemeente van Rotterdam centrum doordrong. Er waren allerlei mensen die nog volop geld en kleren aan het inzamelen waren in meeleven met zijn werk in Rwanda toen hij allang weer in Holland bleek te zijn. Waarom die geheimzinnigheid? Waarom worden zelfs zendingsmede werkers op verlof uit Rwanda niet eens voor vergaderingen van de Rwandacommissie uitgenodigd als de ze zich met de problemen van hun arbeidsterrein bezig houdt? Als aan de zendingsmensen zulke hoge eisen worden gesteld, waarom hebben ze dan zo weinig stem in het kapittel en waarom worden in stilte beslissingen genomen door mensen die de taal van het betrokken land niet eens machtig zijn? En moeten wij toch maar in vertrouwen onze gaven blijven geven? Capelle a.d. IJssel A. van Santen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Grote verontrusting spreekt de kritische hervorm de predikantengroep (die met de r.k. Septuagint-beweging samen werkt) uit over het acuut staken van 32 edities van het weekblad Hervormd Nederland, waartoe de uitgever, de NV het Boekencen trum (eigendom van de hervormde kerk) in overleg met het mo- deramen der generale synode en de generale financiële raad heeft besloten. Daardoor hebben tal van hervormde gemeenten ineens geen plaatselijk kerkblad meer. In een brief aan de generale synode vraagt de predikantengroep zich af of stopzetting van deze uitgaven (zoals men weet wil men de landelijke uit gaven van Hervormd Nederland wel proberen te continueren) alleen op fi nanciële gronden mag worden geno men. Er is, aldus de predikanten, een aantal motieven aan te voeren welke voor voortzetting, zelfs tegen hoge prijs, van de plaatselijke edities pleiten. De uitgave van de (kerkbode)-edi- ties van Hervormd Nederland geeft de gemeenten de gelegenheid de le den een breed geïnformeerd en goed verzorgd blad te bieden, hetgeen de kritische predikanten van grote vor mende waarde achten. Bovendien be vordert het tevens de beeldvorming van de kerk. De predikanten achten daarom de procedure die gevolgd is, onaanvaardbaar. Een besluit met dergelijke verstrekkende gevolgen had volgens de kritische predikanten allen maar door de generale synode genomen kunnen worden. Mevrouw Van der Steen weet te vertellen, dat de heer Ouwehand geen liefde voor dieren heeft. Dat is dan haar waardering voor de man, die het tweede slachtoffer uit de klauwen van de leeuw wist te red den, door vlak over hem de leeuw dood te schieten. Mevrouw Van der Steen is vol lief de voor het dier. Maar naar mijn me ning krijgt deze liefde wel een zeer wrange bijsmaak omdat ik nergens enig medeleven voor de slachtoffers van deze ramp bespeur. We hebben kunnen lezen dat in Engeland walgelijke dingen werden gezegd tegen de ouders van hun door herdershonden verscheurde kind. Me vrouw Van der Steen maakt het ge lukkig niet zo bont, maar wat zij schrijft wekt wel associaties op. C. Koning Gorinchem SANTIAGO (KNP) Een jezuïet is voorgedragen als de nieuwe minister van landbouw in Chili. De voorzitter van de Mapu-partij, een kleine linkse partij die zich heeft afgescheiden van de christendemocraten, heeft pater Gonzola Arroyo SJ bij president Al- lende voorgedragen als opvolger van minister Conchol. Samen met drie andere ministers heeft Conchol kort geleden ontslag genomen wegens ver schil van mening met president Al- lende. Pater Arroyo is landbouwspe- cialist. Hij is geen lid van de Mapu. Commentaar In een commentaar op deze brief vernamen wij van officiële hervorm de zijde, dat men het uiteraard van NED. HERV. KERK Beroepen: te Hoogeveen: R Hol- werda te Renkum; te Vianen: J. T. W. Quak te Koudekerk a.d. Rijn; te Haarlem-Schalkwijk: A. W. Lende rink te Rotterdam (gevangenispred.). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Deventer: S. S. Cnos- sen te Alkmaar-Broek op Langen- dijk; te Appingedam-Overschild, te Goes, te Hoek, te Wetsinge-Sauwerd en te Zuidwolde (Dr.): kand. H. J. J. Feenstra te Amsterdam. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D..rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J de Berg (voorzitter). H P Ester G Brinkman van Hofwegen harte met de kritische predikanten eens is, als in hun brief gesproken wordt over „grote vormende waarde, de beeldvorming van de kerk en haar opdracht van vereniging", waaraan Hervormd Nederland ook via de edi ties trachtte bij te dragen. Echter woog op een gegeven ogenblik de economische noodzaak tot stopzetting van de 32 edities, zó zwaar, dat daar over acuut beslist moest worden. Toen namelijk de exploitatiecijfers over het eerste kwartaal en ten dele ook over het tweede kwartaal van dit jaar bekend werden, bleek dat er op de kopbladen tonnen verlies werden geleden. Weliswaar is het Boekencentrum eigendom van de hervormde kerk, maar men heeft met de NV de bedoe ling dat zij selfsupporting moet zijn en geen subsidie mag ontvangen. Wel degelijk begrijpen het moderamen van de generale synode, de directie van het Boekencentrum en de redac tie van Hervormd Nederland, dat de betrokken gemeenten nu in moeilijk heden zijn gekomen, maar zij zien geen andere oplossing, eenvoudig, omdat de hervormde kerk zelf al moeite genoeg heeft om financieel de eindjes aan elkaar te knopen. Kort om: het geld voor een subsidie is er niet. Ergo de kopedities zijn niet meer staande te houden. Tot 4 oktober Onmiddellijk nadat deze beslissing moest worden genomen hij moest plotseling vallen zijn de betrokken gemeenten ingelicht, sommige helaas op dezelfde dag dat een en ander (voor de hervormde kerk vroegtijdig) in de pers kwam. Aanvankelijk was het plan geweest per 1 juli jl. met de edities te stop pen, maar om de gemeenten nog zo veel mogelijk te helpen is later beslo ten de verliesgevende kopbladen nog tot 4 oktober te laten verschijnen. Verder wil het Boekencentrum nog zijn diensten aanbieden om eventueel gestencilde nooduitgaven van de plaatselijke gemeenten in Hervormd Nederland in te vouwen. Het Boeken centrum geeft voorts desgevraagd ad viezen hoe op korte termijn andere, minder kostbare vormen van plaatse lijke kerkelijke berichtgeving kunnen worden bedacht. De oorzaak van de hele ontwikke ling moet gezocht worden in de acuut opgetreden moeilijkheden bij de mees te kranten en periodieken, die zich vrij plotseling voor snel opgelopen exploitatiekosten zien geplaatst, on der meer door de stijgende loonkos ten, de verhoogde PTT-tarieven en (ook voor Hervormd Nederland) het wegvallen van een bijdrage uit de Ster-pot. Overigens zijn de eerste tekenen voor de voortzetting van het landelij- Het is verbijsterend om te zien, hoe het gevaar van een oorlog tussen India en Pakistan met de dag groeit, terwijl de rest van de wereld de nadering van deze ramp vrijwel werkeloos gadeslaat. Beide partijen ontbreekt het niet aan prikkels om de ander bij wijze van spreken vandaag nog aan te vallen. Het Pakistaanse bewind zou zich kunnen beroepen, en is ongetwijfeld schijnheilig genoeg om dit ook te doen, op de steun die India verleent aan de vrijheidsstrijders in het Pakistaanse Ben galen. Met meer recht zou de Indiase regering op haar beurt kunnen aanvoeren, dat zij wel ten oorlog moet trekken, omdat anders de problemen waarmee de moorddadige politiek van de Pakis taanse dictator Jachja Khan haar heeft opge scheept, zich helemaal niet meer laten oplossen. Ruim acht miljoen Oostpakistani's zijn, ten einde aan onderdrukking of erger door Jachja Khan en zijn beulsknechten te ontkomen, naar India ge vlucht. Een minimum aan voorstellingsvermogen is ruim voldoende om in te zien, dat hun aanwezig heid de Indiase regering voor gigantische moeilijk heden plaatst, die deels van politieke, deels van economische aard zijn. De economische zijn het meest nijpend. Nu al kosten de acht miljoen, wier aantal nog steeds toeneemt, India een miljoen dollar per dag. Over een jaar gerekend, zou de regering-Gandhi voor hen een bedrag moeten uit trekken van 500 tot 600 miljoen dollar een kapitaal dat India broodnodig heeft om het effect van zijn eigen bevolkingsexplosie op de economie zoveel mogelijk te neutraliseren. Zou een oorlog met Pakistan, gevolgd door een Indiase overwinning en de hervestiging van de miljoenen vluchtelingen in hun geboorteland, niet een veel goedkopere oplossing zijn? Wie dat een cynische benadering vindt, doet er goed aan zich af te vragen, of de rest van de wereld het ontstaan van zulk cynisme in India niet in de hand heeft gewerkt door te verzuimen, dit land de vereiste massale hulp te bieden bij het verschaffen van een niet al te beestachtig bestaan aan de vluch telingen. ke Hervormd Nederland moedgevend. In een aantal gemeenten, waar het blad als kopblad binnenkort moet stoppen heeft een actie om zonder kopblad toch Hervormd Nederland te blijven lezen redelijke resultaten op geleverd: 50 tot 60 procent van de le zers willen daar Hervormd Nederland behouden. Is het resultaat in alle betrokken gemeenten overeenkomstig, dan zou Hervormd Nederland dat een lande lijke oplaag heeft van 15.000 nog eens op ruim 15.000 abonnees kunnen re kenen, waardoor het voortbestaan van het blad in de nabije toekomst zou zijn gewaarborgd. In zes maanden 1659 vuurwapens gevonden Van een verslaggever DEN HAAG In ons land zijn in de eerste helft van dit jaar 1.659 ille gale vuurwapens opgespoord. In het eerste kwartaal werden er 920 en in het tweede kwartaal 739 gevonden. De wapenvangsten laten een dalen de tendens zien. In het laatste kwar taal van verleden jaar de eerste periode na de landelijke reorganisatie van de opsporing werden nog 117'» vuurwapens in beslag genomen; aldus een mededeling van het ministerie van justitie. In de eerste drie maanden van dit jaar werden voorts 41.452 stuks mu nitie gevonden en 859 mensen opge spoord verdacht van overtreding van de vuurwapenwet. In het tweede kwartaal waren de desbetreffende cijfers 29.414 en 743. De Amerikaanse regering heeft het niet nodig geoordeeld, Nederland uit te nodigen voor een bij eenkomst in Londen waarop Nixons dollarpolitiek voor buitenlandse vrienden zou worden verklaard. Onze regering en de president van de Nederland- sche Bank schijnen hierover ietwat gepikeerd te zijn. Ter verontschuldiging van de Amerikanen kan wellicht worden aangevoerd, dat zij op grond van een veeljarige ervaring de indruk kunnen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De raad van le raren vindt dat de vernieuwing van het kleuter- en basisonderwijs voor rang moet hebben boven andere voorzieningen. Op de tweede plaats stelt de raad de reorganisatie van het voortgezet onderwijs De raad van leraren (aan gymnasia, athenea en havo's) wil geen voortijdi ge invoering van de middenschool. Wel vraagt hij om verantwoorde ex perimenten ter stimulering van de onderwijsvernieuwing. In eerste instantie denkt de raad daarbij aan een gedeeltelijke ophef fing van de scheiding tussen gymna sium- en atheneum-afdelingen door het bieden van een ruime keuze bin nen het ongedeelde voorbereidend LONDEN (Reuter /AFP) In Bolton in het Engelse graafschap Lancashire heeft een 23-jarige vrouw gisteren het leven geschonken aan een vijfling. De vier jongens en een meisje zijn allen nog in levenDe vrouw was met hormonen behandeld om de vruchtbaarheid te vergroten. Het echtpaar had al een dochtertje van vier. op 1 iderhoi luatie rij plo intallei egaal t gesp et,iris eenend n van itie en B g heil dat blijvend is en zich niet meer beperkt tot Israël. Want hij 0ngen staanc eteri regel afwi lijk m; aende or het lijk v rzen p zetter "En het zal geschieden in het laatste der dagen..." (Micha 4:1). Tot nu toe waren de profetieën van Micha een somber geheel De eerste drie hoofdstukken van zijn boek staan vol dreiging voor een volk, dat zich niet tot God bekeren wil. Maar hij heeft meer te zeggen. Uiteindelijk zal tóch het heil doorbreken, het i li— rxi L.-.- zegt: "Vele natiën zullen optrekken en zeggen: Komt, laten wij opgaan naar de berg des Heren, naar het huis van de God Jacobs, Hij ons lere aangaande Zijn wegen en opdat wij Zijn paden be wandelen. Dan zullen zij hun zwaarden tot ploegscharen omsme den en hun speren tot snoeimessen; geen volk zal tegen een an der volk het zwaard opheffen. Wij, al 2700 jaar later, zeggen: heeft Micha zich hierin niet ver gist? Deze profetie is nog geen stap dichter tot haar vervulling gekomen. Maar Micha zegt ook tot ons "Want de mond van de Here der heirscharen heeft het gesproken.Met de belofte van God waagde hij het. Deze tijd is het einde niet. Eens zal op een vernieuwde aarde de mensheid Gods lof verkondigen. We lezen vandaag: Jesaja 24:113. AMSTERDAM In het jaar 1970 werden bijbelgedeelten ge publiceerd in acht talen waarin nog nooit enig gedeelte van de Financieel verklaarbaar is de gedachte aan een oorlog in elk geval wel voor wie weet, dat het gewapende conflict met Pakistan in 1965 India minder heeft gekost dan het tot dusverre aan deze vluchtelingen heeft moeten spenderen. Is het vreemd, dat onder die omstandigheden de directeur van het Indiase instituut voor nationale defensie een bliksemoorlog tegen Pakistan aanbeveelt, ten einde Jachja Khan en zijn handlangers althans een deel van Oost-Pakistan af te nemen ten behoeve van de Oostpakistaanse vrijheidsstrijders en vluchtelingen? Terwijl stemmen als deze in India steeds meer gehoor vinden, doen de grote mogendheden goed deels alsof hun neus bloedt. Ook Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, houdt zich opvallend stil. Weliswaar hebben de V.N. gepoogd, waarnemers geposteerd te krijgen bij de vluchtelingenkampen in India, maar de regering- Gandhi heeft de V.N. er terecht op gewezen, dat die waarnemers in Pakistan nuttiger werk konden doen. Ongetwijfeld is het voor Oe Thant en zijn medewerkers niet eenvoudig, een argument of een voorwendsel te vinden om zich effectief voor de vermijding van een oorlog in te zetten. Maar men krijgt niet de indruk, dat er in die kring koorts achtig naar een oplossing wordt gezocht. Iedereen die voor het ontstaan van een ietwat geordende wereldsamenleving nog iets van de Verenigde Naties verwacht, moet hopen, dat de V.N. niet blijven suffen, tot ze door oorlogsrumoer worden gewekt. Om de dreigende oorlog te voorkomen, is overi gens meer nodig dan koortsachtige diplomatieke activiteit. Daarvan wordt India's schatkist niet voller, noch de situatie van de acht miljoen vluch telingen menswaardiger. Nodig is ook, dat de Indiërs althans het kapitaal dat velen hunner met een oorlog tegen Pakistan denken te kunnen be sparen, van elders ontvangen. Daarvoor te zorgen, is de taak van alle landen die zich, zeker in ver gelijking met India, gefortuneerd mogen noemen. hebben gekregen, dat Nederland geen onverwijlde toelichting van node heeft om te slikken wat de VS beschikken. Erg tactisch is het gedrag van Wash ington jegens zijn bondgenootjes in elk geval niet. Maar misschien moeten we Nixon en zijn mede werkers toch dankbaar zijn voor hun verzuim, als blijkt dat dit bondgenootje er de vrijheid aan ont leent, Amerika zo nu en dan met gelijke munt te betalen. TORONTO Bernard Bartelink, leraar aan het conservatorium te Utrecht, die met ingang van 1 septem ber is benoemd tot organist van de St. Bavokerk in Haarlem heeft op uitnodiging van het Netherlands In formation Centre in de Verenigde Staten een concertreis gemaakt. Hij speelde onder meer voor Ne derlandse emigranten in Lansing, Holland Michigan en Washington. In Edmonton (Canada) bezocht hij niet alleen enkele familieleden, maar ook de antiekverzamelaar, schilder en or ganist Hugh E. Hopperton in Willow- dale (Toronto), die Bartelink in Am sterdam had horen spelen en zo en thousiast over diens spel was dat hij hem uitnodigde. Op de foto de orga nist (links) met .zijn gastheer. De heer -Hopperton bracht Bernard Bartelink in contact met Jan van Brugcherr. die voorzitter is van het Comité ..Thank You Canada" dat on der de Nederlanders geld inzamelt voor een Flentrop-orgel dat in het splinternieuwe National Arts Centre in Ottawa zal worden geplaatst. Het is een vele tienduizenden guldens kostend geschenk, dat een symbool is van de dankbaarheid jegens de Cana dese bevrijders. Het is niet uitgeslo ten dat Bernard Bartelink het orgel dat in 1973 klaar is officieel in gebruik zal nemen. bijbel was uitgekomen. Vijf ta len konden voor het eerst be schikken over een volledig nieuw testament. En voor het eerst kon de gehele bijbel ook in vijf nieuwe talen verschijnen. Het gevolg is dat de bijbel of gedeelten ervan nu op de markt is in 1431 talen, tegen 1423 talen in 1969. Meer dan 95 procent van de we reldbevolking kan de bijbel nu in de eigen taal lezen. De andere vijf pro cent spreekt duizend kleine taaltjes. Meestal spreken zij echter naast hun eigen beperkte stamtaal ook nog een belangrijker taal van hun land of woongebied, waarin de bijbel wel verschenen is. Niettemin wordt ijve rig voortgewerkt aan dit soort pio niersvertalingen. Het ziet er naar uit dat in de jaren zeventig het accent op een geheel nieuwe manier op bijbelvertalen zal liggen. Steeds meer is de ervaring van de bijbelverenigingen dat verta lingen uit het verleden geschikt zijn voor het kerkpubliek, maar niet voor mensen buiten de christelijke ge meenschap. Daarom streven zij er naar, dat er ook vertalingen in de omgangstaal verschijnen. Deze wor den meestal „missionaire vertalingen" genoemd, omdat ze zich richten op niet-christenen. Dergelijke vertalingen zullen bin nen niet al te lange tijd verschijnen in het Thai, Koreaans, Hindi en Swa- hili en andere talen. In de westerse talen zijn dergelijke uitgaven, ver schenen in het Engels, Frans, Spaans en Duits en wordt gewerkt aan het ^Portugees. Begin volgend jaar wordt in het Nederlands een nieuw testa ment in de omgangstaal verwacht. DEN HAAÖ Minister Engels (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) heeft woensdag in een gesprek met het dagelijks bestuur van de raad voor de kunst verklaard dat hij bij het opstellen van de kunstbegro ting 1972 heeft vermeden „onherstel bare ingrepen" te doen. Hij voegde eraan toe dat de begro tingsruimte slechts een beperkte stij ging toont, dat niet aan alle verwach tingen kan worden voldaan, en dat het in de toekomst „volstrekt niet on denkbaar is" dat bepaalde taken moeten worden verminderd of afge stoten. Een planmatig beleid is een eerste voorwaarde, aldus minister Engels, die het dagelijks bestuur van de Raad voor de Kunst heeft toegezegd, dat hij hiernaar in de komende jaren ernstig zal streven, in nauw overleg met die raad. Het st spreks mijn nte ri rkort ssing ïkking lar oo B irden bijs on< De co idse erna rgpol He ikwei Horizontaal: 1. Sierplant, 5. Water in Limburg, 7. Vis, 9. Vloerkleed, 10. Legerorder (afk.), 12. Meisjesnaam, 13. nleid Tor, 14. Europeaan, 15. Waterblaasje, 16. Afk. van tangens, 17. Pers. voor- naamw., 18. Vorm, 19. Onheil aan- brengde godin, 20. Zangstem, 21. In- sektenetend zoogdier, 22. Oude leng temaat, 23. Groot wijnglas, 25. Plaats in Frankrijk, 27. .Niet begroeid, 28. Oliehoudend zaad. Verticaal: 1. Water in N.Br., 2. Doornachtige sierplant, 3. Omroep vereniging, 4. Plaats in N.Br„ 5. Plant, 6. Voorvoegsel, 8. Zilt vocht, 9. Insekt. 10. Deel van een woord", H\Muziekin- strument, 12. Keur, 15. Titer, 18. Soort kers, 19. Werkend beginsel, 21. Driete- nige struis, 24. Wandversiering, 25. Familielid, 26. VoorzetseL Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. Solde, Vee, 7. Odol, 8. Ben, 10. Leg, 11. Ren, 12. Ra, 13. Er, 14. Nol, 15. Dia. 16. Lak, 17. Beer, 18. Naar, 20 Beet, 21. Els, 22. Reel, 24. Em., 25. Kurk. 26. Ar, 27. Ruim, 28. Dra, 29. Last, 30 Roes. Vert: 1. Solemneel, 2. Oder, 3. Log, 4. Dl, 5. Ven, 6. En, 8. Bel, 9. Paar, 11. Rok, 12. Riet, 14. Nar, 15. Deel, 16. Las, 17. Beek, 19. Alm, 20. Berm, 22. Ruit, 23. Kras, 25. Kus, 26. Are, 27. Ra, 28. Do. lens blee anbi „W ning to< Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In I behandeling worden genomen. Ge- I neimhoudlng Is verzekerd. Vragen I die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder- I lljke brieven worden gesteld. Per 1 brief dient een gulden aan postze- gels te worden lngesloten- rOi DOESBURG Vier jaar lang heeft de predikante, mevrouw E. W. H. Laman Trip- Klein Starink, twee remon strantse gemeenten gediend, die op een afstand van 500 km van elkaar liggen en bovendien nog door een landsgrens wor den gescheiden. Zij moet haar aandacht verdelen tussen Frie- drichstadt, bij de grens tussen Duitsland en Denemarken en Doesburg in de Gelderse Achterhoek. Gedwongen door familieomstan digheden heeft zij nu besloten haar ambt in Friedrichstadt per 3 okto ber neer te leggen. Haar werk in het Duitse stadje zal worden over genomen door ds. J. Breukink, re monstrants predikant in Alkmaar. Oud-Hollands Friedrichstadt is eigenlijk een oud-Hollands stadje, want het werd in 1621 gesticht door een groep onderdrukte gelovigen uit Neder land, die hier grond kregen van Friedrich III, om een stad te bou wen, waar zij in vrijheid hün gods dienst konden belijden. Op het ogenblik wordt het 350-jarig bestaan van Friedrich stadt gevierd. Veel remonstranten uit Doesburg en omgeving maken dit feest mee. Elke maand woonde ds. Laman Trip ccn week in Friedrichstadt. Het is de enige remonstrantse ge meente buiten Nederland. Boven dien is het ook de enige plaats ter wereld, waar een remonstrantse kerk met 350 zielen hoofdkerk is. Mevrouw Laman Trip is de 47ste predikante van dit stukje Neder land op de grens van Denemarken en Duitsland. Altijd hebben Neder landse geestelijken leiding aan deze kerk gegeven. Het Nederlands is wel wordt het Onze Vader nog allang geen voertaal meer, maar steeds in het Nederlands uitgespro ken. Vraag: Ih de tweede helft van zwangerschappen ging de ont bloeddruk dusdanig omhoog, dat volledige btdrust moest hout' Daaromtrent zijn er verschillen voor mij niet beantwoorde vragen rezen: A. Wat kan de oorzaak hiervi zijn? B. Wat is het gevaar van een ho onderdruk. Is dat nu in de eersj plaats gevaarlijk voor de moeder voor het kind? UN Itig hu- aar r B rule C. Als ik nog eens zwanger wi moet ik er dan op rekenen, dat h weer maanden liggen wordt? 77 arde tie i>wk Antwoord: Met alle dank, voor n hol vertrouwen dat u in ons stelt, kunn^rke; wij u niet helpen met een am advies dan: Ga naar uw huisarts leg hem uw zorgen uit. Vraag hem u niet eens naar een gynaecoloog n4d f gaan. Slechts een ervaren geneeshö m die u grondig onderzoekt, weet b Bet juiste antwoord te vinden. céi Op verschillende vragen zal u b antwoord zelf wel weten: Als n* nder een zwangere vrouw een paar maai den in bed stopt, betekent dit niet A men haar nu eens een poosje rust gunnen, maar dat de toestand n~~d moeder en kind dit noodzakelif maakt. Het is niet verantwoord, risico van rondlopen te nemen, heeft het recht, de vragen die u stelde, aan uw arts kenbaar te ken. Ook als u soms de regelmatige trolë op het wijkgebouw meemaa! zal u daar het antwoord op uw vr gen krijgen of een verwijzing n» het juiste adres. Uw zorgen voor nieuwe rustkuur in een volgen zwangerschap scheppen niet het jui te klimaat om het kindje te ontvfl gen en te verwachten. ieter hde Ro i«

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2