JAPAN VREEST REVALUATIE Vinst Akzo 0% lager tweede (wartaal Mammoet-fusie verwacht in krantenwereld Loonconflict bij Etna-fabrieken Crita) Egypte, Libië en Syrië bijna één IT_J Bank ontkent geruchten Opschudding op effectenbeurs 2 moderne theeglazen Het Kwartet H Jr fog meer vuil zwemwater in Zeeland In de nacht ziekenhuis uitgevlucht Sadat stelt studenten in vrijheid hit wier Spoedig beslissing over hulp aan pers bon Toeslag Belgen wekt onrust Paratyfus in roomshóop LS AND, c fienwe leidse Conraaiit Donderdag 19 augustus 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBtAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stanlvaitieb to ghebleven mijn bert m teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu afde de [egev rken g en bben gen ednj' li- t niv ia; Zo ziet de cartoonist Musil de internationale dollarcrisis in een tekening voor het dagblad Frankfurter Rundschau. VP", t Ét' s- CP- UI ARNHEM Het tweede kwartaal dit jaar heeft voor Akzo nog ten verbetering gebracht. Nadat in t eerste drie maanden van 1971 het muta tto resu taat ruim een derde ath- ruit was gelopen, moest het chemi- TOKIO (RTR) Op de effectenbeurs van Tokio is vanmorgen paniek ontstaan doordat beleggers uit vrees voor een revaluatie van de yen de beurs overstroomden met verkooporders. De chaos ontstond toen ge ruchten de ronde gingen doen over sluiting van de beurs en er berichten kwamen dat revaluatie van de yen onvermijdelijk zou zijn. De verklaring van het ministerie van financiën dat de effectenbeurs niet wordt gesloten, vermocht maar wenig rust te brengen. Het ministerie waarschuwde tegep specultatieve en vroeg de effectenhandelaren hun chtei he concern over het tijdvak april wezij t on «net juni opnieuw genoegen elsad mcn met een 3® pot. lagere winst, het eerste halfjaar verdiende Akzo itto 100.6 (153,8) min. De raad van bestuur verwacht, dat tweede helft van dit jaar beter zal jn dan dezelfde periode in 1970, iar desondanks zal de jaarwinst bo ch achterblijven bij die van vorig ar. Dat zou dan inhouden, dat Akzo er het tweede achttereenvolgende ar met een winstdaling geconfron- kerm erd wordt: vorig jaar bleef de jaar- amni inst nl. 22 pet. achter 'bij die in "f° De omzet in het tweede kwartaal ertrof die in hetzelfde tijdvak van 10 met 16,4 pet. en kwam op 2,03 Ijard. In de eerste drie maanden dit jaar namen de verkopen ir 5 pet. toe en daarom Mijfl de itgroei van het eerste halfjaar achter bij die in 1970: 11,5 tegen pet. Arbeiderspers, l'erscom bi natie en XDi: AMSTERDAM Drie grote krantenbedi-qven in ons land hébben in principe besloten een verregaande samenwerking aan te gaan. Het zijn de Nederlandse Dagbladunie, de Perscombinatie en de Arbeiders pers. In een gistermiddag uitgegeven communiqué wordt gezegd dat de besprekingen reeds geruime tijd worden gevoerd en „succesvol" verlopen. Als de onderhandelingen slagen, ontstaat daarmee bet grootste dagbladconcern van Nederland. Van onze correspondent MIDDELBURG Werd vorige eek het water van het Kanaal door alcheren afgekeurd voor wedstrij- en wegens vervuiling, nu is ook de "ieense Kreek in Terneuzen te vuil inden voor de jaarlijkse kreekra- Deze race zou ools zaterdag 21 stus worden gehouden. Iet laboratorium van de Water- latschappij Zeeland heeft vastge- eld dat het water van deze kreek vervuilingsgraad heeft bereikt e niet voldoet aan de huidige mini- lumnormen van het TNO. De water- onsters zijn op twee verschillende aatsen genomen. De race wordt nu erplaatst naar de Braakman. Men wist in Terneuzen nog niet of verontreiniging van de Otheense •reek toe te schrijven valt aan che- ische of biologische invloeden, op at de gemeente pas eind deze week n rapport over de waterkeuring zal ïtvangen. In de kreek wordt noch huishoude- ik noch industrieel vuil geloosd. Zo- a de aard van de vervuiling bekend zal de gemeente Terneuzen direct i onderzoek naar de herkomst aarvan instellen. De Nederlandse Dagbladunie geeft o.a. uit het avondblad NRC/Handels- blad en het ochtendblad Algemeen Dagblad (met kopbladen als Rijn en Gouwe, de Dordtenaar, Drentse en Asser Courant, Hoogeveens Dagblad. Emmer Courant en de Noord-Ooster). De Perscombinatie wordt gevormd door het avondblad Het Parool (met de kopbladen Het Rotterdams Parool en Nieuw Utrechts Dagblad) en het ochtenblad De Volkskrant. De Arbei derspers tenslotte is de uitgeefster van het avondblad Het Vrije Volk. Ook al is deze persconcentra tie de grootste in de reeks van de laatste jaren er is geen enkele aanwijzing om te verwachten dat het de laatste zal zijn. In zekere zin wordt er bij de vorming van deze combinatie gevochten om de plaats in Zuid-Holland en daarbij moet Zuid- Holland nog gezien worden als deel van de Randstad Holland. ARGUSOGEN In ieder geval volgen alle dagblad ondernemingen met argusogen de ontwikkeling dit temeer daar nog niet zolang geleden het Sijthoff-con- cern (Haagse Courant en Rotterdams Nieuwsblad o.a.) heeft besloten uit sluitend advertenties aan te nemen voor de Haagse Courant én het on langs overgenqmen dagblad Het Bin nenhof. Meer noordelijk in de randstad is er het recente bericht van de overne ming van een minderheidsbelang (een-derde van de aandelen) in de Verenigde Noordhollandse Dagbladen te Alkmaar door De Telegraaf. CONSEQUENTIES Het gistermiddag uitgegeven com muniqué over de samenwerking ten deert ook in de richting van een sa menwerking in het gebied om Rotter dam. want de aangekondigde samen werking wordt nader gepreciseerd als „een technische en commerciële samenwerking in het gebied in en rond Rotterdam". Te verwachten is echter dat deze samenwerking voor de gehele bedrijfsvoering van de kranten consequenties zal hebben. Concreet efczien i4 te verwachten dat binnen cit combinatie Het Alge meen Dagblad zich sterk zal maken als Zuidhollands ochtendblad, Het Vrije Volk zijn positie van grootste avondblad in de Rotterdamse agglo meratie zal proberen te consolideren en Het Parool hetzelfde zal doen in Amsterdam. STROOMLIJNING Deze verwachting ligt in de ont wikkeling. Het Vrije Volk heeft on langs een „stroomlijning" ondergaan, waarbij een groot aantal edities werd afgekapt (er is een tijd geweest dat het socialistische blad 42 regionale edities had) en de technische bedrijven in Amsterdam en Groningen werden gesloten. De zetterij en drukkerij in Rotterdam en Arnhem bleven ge handhaafd. (Zie ook elders deze krant). DELFT Een van de slacht offers van de nachtelijke ransel partij in Pijnacker, die verpleegd werd in het St. Hippolytuszieken- huis te Delft, is gisternacht om streeks half vier met hulp var. buitenaf in pyjama weggelopen en naar zijri ouders in Pijnacker gegaan. Een nachtzuster consta teerde omstreeks half vijf dat het bed naast de 16-jarige broer Si mon leeg was. De 20-jarige Huib was verdwenen. Volgs de nachtzuster heeft Huib geen gebruik gemaakt va nde ge wone uitgang. Hij heeft het zie kenhuis verlaten door vanaf de derde verdieping naar beneden te klauteren, daarbij waarschijnlijk geholpen door vrienden of beken den. Uit telefonische informatie van zijn ouders kwam vast te staan dat hij even na half vijf thuis was aangekomen. Over de aan leiding tot het heimelijk wegslui pen uit het ziekenhuis tc>st men nog in het duister. Men acht liet niet uitgesloten dat heimwee de oorzaak is. Zoals bekend liep Huib vorige week ernstig hersenletsel op toen hij op een nachtelijke strooptocht door nog altijd onbekenden met een knuppel enige slagen op het hoofd en in de maagstreek kreeg. bijdrage te leveren aan het normale functioneren van de beurs. Vooraanstande persoonlijkheden in het Japanse economische leven heb ben de monetaire wereldsituatie op nieuw bezien en schijnen nu wel te voelen voor een revaluatie van de Japanse munteenheid, de yen. Nagano, voorzitter van de Japanse kamer van koophandel, heeft na een gesprek met de waarnemend minis ter van buitenlandse zaken, Kimura. verklaard te kunnen instemmen met een revaluatie van de yen voorop gesteld dat de Amerikaanse invoer toeslag van tien procent wordt inge trokken. De bank van Japan heeft de (bui tenlandse) berichten tegengesproken volgens welke de yen reeds zou zijn gerevalueerd. De woordvoerder van de bank noemde die berichten be lachelijk. want Japan kan zijn munt niet in het geheim of zonder mede deling in waarde verhogen. Sadat heeft opdracht gegeven o.a. 68 studentenleiders, onder wie een hoogleraar en twee lectoren, in vrij heid te stellen. Deze mensen zaten sinds november 1968 in de gevangenis omdat zij de leiding hadden gehad bij demonstraties tegen president Nasser, die zeer snel in bloedige onlusten ontaardden. Daarbij werden in A- lexandrië en Mansoera twintig perso nen gedood. Nasser liet toen 500 stu denten oppakken. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban heeft giste ren op een persconferentie in Jeruza lem verklaard, dat de deur nog steeds openstaat voor een evenwichtige overeenkomst met Egypte inzake de heropening van het SueiZkanaal. Men kan beter enkele bragen stellen dan alle antwoorden we ten. STEVENS Ik mag geen pony hebben... ik maa geen pony tekenen... Leeft U iets tegen ponies? DE BILT Gisteren kwamen op vele plaatsen in West-Europa temperaturen voor van rond de 30 graden. In ons land voorna melijk in Zuid-Limburg. Er ont stonden vooral in Frankrijk en België onweersbuien die de afge lopen nacht ons land bereikten. Voor vrijdag wordt voor ons land nog weinig verandering in het weertype verwacht, zodat op warm weer met plaatselijk on weer gerekend mag worden. STRANDWEER In de warme lucht zullen ook morgen verspreidt een paar bui en mogelijk met onweer kunnen voorkomen maar het is overwe gend droog met flinke perioden van zon. Matige zuidelijke wind, tempera tuur 24 tot 26 graden, zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: De tempe ratuur blijft boven normaal maar de lucht is wat onstabiel met een buienkans. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75,8 cm (1010 millibar), dalend. Zon en maan 20 augustus Nieuwe Maan. 20 augustus: zon op 5.31, onder 19.55; maan op 4.48, onder 19.38, Nieuwe Maan. Hoog water iHoog water, 20 augustus: Rot terdam le getij 4.22, 2e getij 16.30; Scheveningen 2.44 - 15.11; Vlissingen 1.37 - 13.55; Haring vliet a. d. Zeezijde 3.07 - 15.35. DAMASCUS, CAIRO (Reuter, UPI, AP) De presidenten van Egypte, Syrië en Lybië zijn gisteren in de Syrische hoofdstad Da mascus in een besloten vergadering bijeengekomen om de laatste hand te leggen aan de federatie tussen hun drie landen. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Ik geef op als nieuweabonnee: pleats: -... batult: O.per kwartaal par maand Alsbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze ikrant veertiendagengratis. Het is voor het eerst sinds 1959, dat een Egyptisch staatshoofd zich naar Damascus heeft begeven. In 1961 kwam de unie tussen Egypte en Syrië tot een eind, omdat de Syriërs zich niet aan de Egyptische heerschappij wensten te onderwerpen. Ditmaal meent men in de Arabi sche wereld, dat de federatie op een gezondere basis rust, omdat de drie aangesloten landen meer interne autonomie zullen houden. Ook de re geringen zullen in ieder land aanblij ven; zij Zullen slechts door een presi dentiële raad, bestaande uit de drie staatshoofden, met elkaar verbonden worden. tische industrie, het Libische olieka pitaal en de Syrische landbouw ver tegenwoordigd zal zijn", aldus radio- Cairo. DEN HAAG Minister Engels (CRM) zal de grootst mogelijke spoed betrachten met het nemen van een beslissing over de noodmaatregelen die zijn voorgesteld door de commis sie bedrijfsfonds voor de pers. Hij zegt dit toe in antwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede- Kamerlid drs. Aarden (PPR), die ge vraagd had om de toezegging dat de minister uiterlijk eind september noodmaatregelen zou treffen die vol doende waarborgen bevatten voor de bedreigde verscheidenheid van de pers. De commissie bedrijfsfonds voor de pers begrootte in juni van dit jaar de kosten van deze noodmaatregelen op ongeveer 35 miljoen gulden. Het vori ge kabinet besloot in juni uit de STER-pot vijf miljoen gulden extra ter beschikking te stellen van de dag bladen. Dat gebeurde bij wijze van noodverband om het nieuwe kabinet de tijd te geven gedacht werd toen aan twee a drie maanden zich in de persproblemen te verdiepen. BREDA Bij de Etna- fabrieken in Breda is een con flict gerezen tussen de directie, circa 200 Belgische werknemers en de Nederlandse werknemers, over de zogenaamde koersen- bonificatie, een toeslag voor de Belgen van 13 procent op het normale Nederlandse salaris. Op papier hebben de Nederlandse en Belgische werknemers precies hetzelfde salaris. De Belgische werknemers krijgen hun loon uitbetaald in francs en krij gen voor iedere Nederlandse gulden 15,75 franc. Het feit, dat de Belgische BIJSTAND Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Voorts zal er een federale regering komen en een federale Raad of een federaal Volksdepartement. Eén van de belangrijkste voorzieningen: de ontwerp-grondwet van de nieuwe fe deratie is, dat de leden elk in tijden van buitenlands en binnenlands ge vaar moeten bijstaan. De nieuwe federatie zal ongeveer 42 miljoen inwoners tellen, waarbij Egypte met zijn 33 miljoen mensen veruit in de meerderheid is. President el-Nimeiry van Soedan heeft het voornemen om begin vol gend jaar tot de federatie toe te tre den, als hij met de nodige politieke voorzieningen en zuiveringen in Soe dan klaar is. Radio-Cairo meldde gisteravond dat de nieuwe federatie, die een op pervlakte van bijna zes miljoen vier kante km. omvat, de Arabische posi tie tegenover Israël zal versterken, indien alle vreedzame politieke po gingen mislukken. ,.Het zal een geweldige economische kracht, vormen die door de Egyp- In de buurt van het Zuidduitse dorp Pegnitz is gisteren helicopter van het Amerikaanse leger in de lucht ont ploft en brandend neergestort. Minstens 25 mensen zijn hierbij om het leven gekomen. werknemers zodoende op iedere gul den 13 cent extra ontvangen, wekt al ruim acht maanden net ongenoegen van de Nederlanders. Als gevolg daarvan heeft de direc tie van Etna een systeem ontworpen, waarbij de toeslag voor de Belgen langzaam wordt afgebouwd. De Bel gen zijn het daarmee niet eens. Ze hebben deze week al een keer twee uur gestaakt, en een gesprek geëist tussen Belgische en Nederlandse vak bonden en de directie van Etna. Dat gesprek heeft inmiddels nog niets opgeleverd. De drie partijen gaan op 25 augustus opnieuw rond de tafel zitten. De Belgische vakbonds bestuurders houden voet bij stuk, dat er geen enkel procent van de toeslag af mag. Hun Nederlandse collega's willen de toeslag in zijn geheel zien verdwijnen. De directie van F.tna zou een tussenoplossing hebben voorge steld, waarmee geen van de vakbon den genoegen heeft genomen. Komt men niet tot een oplossing, dan zit de kans erin, dat ook de Ne derlandse werknemers tot actie zullen overgaan. ZWOLLE In het Overijsselse Vroomshoop zijn de afgelopen dagen ruim 50 gevallen van paratyfus ge constateerd. Vier patiënten moesten worden opgenomen in ziekenhuizen in Deventer en Almelo. De Inspecteur voor de Volksge zondheid in Overijssel, dr. P. Land heer. die samen met de gemeenteart sen een onderzoek instelt, verklaarde gisteravond: ..Op dit moment zijn er 52 gevallen bekend, maar we ver wachten er nog meer. De oorzaak van de paratyfus is vrijwel zeker het eten van bedorven voedingsmiddelen, waarschijnlijk bedorven vlees. Vroomshoop is een kleine plaats en men koopt zijn voedingsmiddelen in beperkte kring. Je kunt niet iemand zonder reden het brood uit de mond stoten, en we kunnen de herkomst van de bedorven voeding niet zonder meer bepalen. Zonder bacteriologisch onderzoek kunnen we geen „dader" aanwijzen", aldus dr. Landheer

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1