Als een kamp vol is: Geen bijstand voor woonwagenbewoners te Garagehouder J. Stam Staat aan klaagt [oskou wil pact met Pakistan Jagercommandant handelde correct Wegens geluidshinder Vanavond te horen Vanavond te zien DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 TUS P Van onze Haagse redactie EN HAAG Woonwagenbewoners die zich boven de capaciteit n het plaatselijke woonwagenkamp in een bepaalde gemeente stigen, zullen daar binnenkort geen bijstand meer ontvangen. Het ministerie wil in deze zin op korte termijn een wijziging op t aanwijzingsbesluit van de centrale gemeenten voor bijstands- tkering (75 over heel Nederland) per algemene maatregel van stuur afkondigen. eze wijziging zal de woonwagen- foners noodzaken naar andere ge- mten door te trekken, als ergens kamp vol is. Alvorens de maatre- af te kondigen, zal het ministerie rleg plegen met de gemeenten en tegenwoordigers van woonwagen- iraners. Ie staatssecretaris van crm, belast de bijstandsverlening, mevr. Van nendaal deelde dit gisteren mee. deed dit na afloop van een ge- »k met de burgemeesters van Lei- Katwijk en Haarlemmermeer die nood klaagden over de plotselin- loestroming van woonwagenbewo- de daardoor veroorzaakte rbelasting van de afdelingen so- e zaken door het groot aantal bij- ïdsaanvragen. lijs tand 20 miljoen evr. Van Veenendaal verklaarde rts dat het ministerie zal bekijken de bijstandswet verbeterd moet ■den. Dit jaar zal, volgens een ra- ig van het ministerie, rond 20 mil- aan bijstand aan de 3500 woon- enbewoners worden uitgekeerd, zijl de totale bijstand aan de Ne- andse bevolking ongeveer ander- miljard gulden zal bedragen. et ministerie zal tevens in overleg de gemeenten en woonwagenbe- jers een instructie voor het ge- sntelijk beleid ten aanzien van de nwagenbewonersproblematiek op- B len. Voorts zal worden onderzocht W ke de oorzaken zijn van de actie momenteel door de woonwagen- foners wordt gevoerd. De staatsse- EZ$aris had de indruk dat de moei- heden slechts door een beperkt tal woonwagenbewoners wordt irzaakt. Zij meende dat bij de t branden in de woonwagens edwil niet uitgesloten kan worden. Normale procedure Voor de woonwagenbewoners zal de bijstandsaanvragen de normale dure die voor ieder burger geldt ^den gevolgd. Daartoe behoort een zoek naar de rechtmatigheid de aanvraag. De gemeenten zul- i erop gewezen worden, dat ieder al van brand bij de politie moet den gemeld. Dat is in een aantal 'allen niet gebeurd", aldus de ktssecretaris. Rawalpindi (ap, Reuter, PI) De Sowjetunie is bereid p verdrag met Pakistan te slui- p, dat gelijk is aan dat wat vo re week met India werd- geslo- p. Dit op voorwaarde, dat Pa stan formeel de Zuidoost-Azia- :he Verdragsorganisatie OAVO) en de Centrale Ver- digingsorganisatie (CENTO) i verlaten. berichtte gisteren het dagblad v Times in Rawalpindi. De Russi- e ambassade heeft zich van com- _t)taar op dit bericht onthouden, ""ïistaanse regeringsfunctionarissen en weten, dat er geen voorberei den worden getroffen voor een ten van zo'n verdrag met Rusland. Istan is weliswaar lid van de AVO en CENTO, maar speelt geen eve rol in deze verdragsorganisa- •akistaanse eenheden hebben een val van een compagnie Indiase igheidstroepen afgeslagen, zo heeft 'O-Pakistan gisteren bekend ge- akt. Bij deze actie werden zes In- ise soldaten gedood en een groot ital gewond, aldus de radio. Vol- s de Pakistani's vond het gevecht termorgen plaats in het Rajshabi- trict. jil w J g au 75 Volgens haar zal het de woonwa genbewoners ook duidelijk gemaakt moeten worden, dat er niet direct een nieuwe huisvesting klaar staat als hun woonwagen uitgebrand is. Zij zullen met noodoplossingen genoegen moeten nemen; ze hebben ook de plicht zelf naar vervangend onderdak uit te zien, verklaarde mevr. Van Veenendaal. Ze zei verder dat de burgemeesters geen eisen op tafel hebben gelegd. Het was een zeer positief onderhoud, waarin wij met hen hebben gezocht de wet nadrukkelijk uit te voeren. Volgens de staatssecretaris heeft de burgemeester van Katwijk de woon wagenbewoners ten onrechte wegge stuurd. „In Katwijk is geen kamp dat aan de wettelijke eisen voldoet en waar van de maximumcapaciteit is aange geven. De woonwagenbewoners had den daar dus het recht zich ongelimi teerd te vestigen." De gemeenten zullen overigens zelf de directe problemen moeten opknap pen in afwachting van de instructies van crm. Volkomen redelijk De juridische adviseur van de lan delijke vereniging van woonwagenbe woners, mevr. mr. Van Vleuten uit Voorburg, noemde de aangekondigde wijziging van het aanwijzingsbesluit volkomen redelijk „ik vind het zon der meer juist, dat woonwagenbewo ners bij volle kampen worden door gestuurd, deze maatregel had allang genomen kunnen worden." Mevr. van Vleuten verwacht dat het merendeel der woonwagenbewoners wel met de maatregel akkoord zal gaan, mits de ze soepel wordt toegepast. Zij meende dat door de wijziging een kwaadwillende minderheid onder de woonwagenbewoners beter kan worden aangepakt. „Algemeen heerst er wel onbehagen over de situatie waarin zij moeten leven, maar de re cente moeilijkheden worden veroor zaakt door een welbewust lastige minderheid, die overigens sinds kort wel meelopers heeft, waarvan je dat niet zou verwachten,'' aldus mevr. Van Vleuten. Onmenselijke situatie' De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer wil spoedig overleg met staatsse cretaris mevr. Van Veenendaal, over woonwagenproblemen. Dit verklaarde het Tweede-Kamerlid Egas gister middag na afloop van een vergade ring van de fractiecommissie crm van zijn partij. De heer Egas, oud-staatssecretaris van crm, sprak over „een onmenselij ke situatie" rond de vele woonwagen- branden en zei dat op korte termijn een bevredigende oplossing moet worden gevonden. DEN HAAG De commandant van de jager Hr.Ms. Friesland heeft de bestaande voorschriften niet over treden, toen hij maandag 12 juli jl. ongeveer een ton stookolie in zee liet pompen. Aldus heeft staatssecretaris A. van Es van defensie geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid A. G. van der Spek (PSP). Deze stookolie, die door een defecte pakking van een oliepomp in het scheepsvlak onder de brandende ke tels was gevloeid leverde brandge vaar op. Conform de geldende voorschriften werd de olie toen buiten boord ge pompt nadat er eer^t een olie- afbrekend middel aan was toegevoegd. Door de chemische afbraak ten ge volge van dit middel zinkt het meng sel kort na het uitpompen naar de zeebodem, aldus het antwoord. Met nadruk heeft de staatssecretaris opgemerkt dat nauwgezet de hand wordt gehouden aan de strenge voor schriften tegen verontreiniging van het zeewater door olie en dergelijke. In het programma Op losse groeven, dat vanavond door de Tros wordt gelanceerd, zullen o.a. ook Wilma en vader Abraham optreden. Een vertederend duo, dat misschien verstokte beeldbuiskijkers naar het andere net ertoe kan verleiden, even te „pauzeren".... SOESTERBERG Garage houder J. Stam uit Soesterberg heeft na jarenlang privé te heb ben geageerd tegen de geluids overlast, die de straaljagers van Soesterberg veroorzaken, beslo ten tot een grote actie over te gaan. Hij gaat een proces aan spannen tegen de Staat der Ne derlanden, waarin hij zal eisen dat de geluidshinder van de vliegbasis tot een minimum wordt beperkt. „Gebeurt dat niet, dan moet Soes terberg maar worden verplaatst, voor mijn part naar het eiland waar God fried Bomans laatst een week bivak keerde. Maar zover hoeft het niet te komen. Er is heus wel iets te doen aan dat lawaai, maar dan zou de overheid er wel flink wat geld voor moeten uittrekken. Die uitgave bete kent echter maar heel weinig als je het afweegt tegen het verdriet dat de vliegtuigen veroorzaken", aldus de heer Stam. Onleefbaar Hij vervolgt: „We hebben lang ge wacht, maar nu nemen wij het niet langer. Aan het vreselijke lawaai dat ■de straaljagers van Soesterberg ver oorzaken moet op korte termijn een eind komen. Voor de omwonenden van het vliegveld, en dat zijn behalve de inwoners van Soesterberg ook de Radio Veronica gaat weekblad uitgeven Van een verslaggever DEN HAAG Met ingang van 1 september komt radio Veronica met een weekblad onder de naam „192". Het blad zal via grammofoonplaten winkels worden vesrpreid. Het blad is bedoeld als een vakbladi inwoners van De Bilt, Den Dolder, Huis ter Heide en een groot deel van Zeist is het leven onleefbaar gewor den. We staan met lawaai op en we gaan ermee naar bed". De heer Stam wilde zijn strijd als het moet tot bij de Hoge Raad uitvechten. Dat zal allemaal veel geld kosten. Reacties „Ruim 15 mille, heb ik uitgerekend, maar het geld vormt geen enkel pro bleem meer. Vandaag heb ik na het bekendmaken van mijn plannen zo veel reacties gehad van mensen die er veel geld voor over hebben, dat er iets gedaan wordt tegen dat lawaai dat er financieel geen enkel probleem meer is", zegt de heer Stam. Hij is in 1966 met zijn strijd begon nen en heeft toen een officieel schrij ven gekregen van de huidige com mandant van Soesterberg. Daarin be looft deze dat de geluidshinder zal worden beperkt. „Het is sindsdien echter veel erger geworden. Dit wordt ook door de vliegbasis toegege ven. Ze hebben dus in 1966 leugens verteld. De brief van de commandant is een van mijn grote troeven". Onderscheiden Hij heeft ook een onderhoud met prins Bernhard aangevraagd. „Na de oorlog ben ik als vlieger door de prins onderscheiden. Ik heb toen ook een brief van hem ontvangen waarin hij schrijft, dat hij hoopt dat ik nog veel voor het Nederlandse volk zou kunnen doen in de toekomst. Dat mo ment is nu aangebroken". BOEKENHOEK Het koninkrijk der Kikkeren is na bij door Ef Leonard. Zwart Beertje nr. 1426, uitg. Bruna, Utrecht, prijs ƒ2,95. Science fiction-verhalen waar mee de (Nederlandse) auteur, die 'n schuilnaam gebruikt, debuteert Vrije tijdsbesteding door dr. A. J. Hendriks en ds. N. Bruin. Uitg. van 't (vrijegem.) Geref. Sociaal en Eco- misch Verband (adres: Menno ter Braaklaan 283, Delft), 119 pag., prijs ƒ8,50. Dr. Hendriks schrijft over de sociologisch-economische aspecten van de vrije tijd, en ds. Bruin geeft oriëntatie in de ethische aspecten van vrije tijdsbesteding. Geloven met blijdschap door prof. dr. A. A. van Ruler. Bundeling van 17 voor de AVRO-microfoon uitgespro ken morgenwijdingen van de onlangs overleden Utrechtse theoloog, die 25 jaar lang redacteur van deze radioru briek is geweest en zelf eens per veertien dagen sprak (voor, naar een onderzoek uitwees, een uitgebreid ge hoor van 450.000 luisteraars per keer). Het boekje (55 pag.) kan besteld wor den door ƒ2,50 te storten op giro 14.94.00 t.n.v. AVRO-telecheque Am sterdam, met vermelding „boekje prof. Van Ruler". Rijp of groen, brochurereeks van het geref. evangelisatiecentfum, post bus 71, Baarn. Verschenen: nr. 35 („De christen als getuige in zijn dage lijks leven", door drs. H. W. Nussel- der, prijs ƒ1,50; omvang 60 pag.); nr. 36 („Planning van het plaatselijk evangelisatiewerk" door ds. P. B. Suurmond, ƒ1,-, 24 par.); nr. 37 („Denken en spreken over Gods voor zienigheid" door werkgroep evangeli satiepredikanten, 1,-, 30 pag.). HILVERSUM I NCRV 19.00 uur Zingen met Cecilia, volksmuziek 19.15 uur Leger des Heilskwartier 19.35 uur Ontvoerd, radiospel 21.00 uur Muziek, muziek, muziek. 21.50 uur Concert door Haite van der Schaaf 22.50 uur Actuele informatie over het toerisme ^23.15 uur Licht platenprogramma HILVERSUM IIIKOR en AVRO 19.40 uur Pas verschenen theologi sche en aanverwante literatuur 20.05 uur Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans 22.55 uur Nieuwe chansons 23.20 uur Concert voor viool en or kest. NEDERLAND I TROS 19.05 uur Op losse groeven 20.21 uur Mission Impossible 21.10 uur Mr en Mrs Lucile Ball en Bob Hope 22.00 uur Te gast bij de gast NEDERLAND II NOS en VPRO 19.05 uur Van gewest tot gewest 20.21 uur Berichten uit de zomer 20.45 uur Laurel en Hardy 21.15 uur De twintiger en dertiger jaren, techniek en cultuur 22.00 Een dodelijke triomf, „Hor ror" produktie. 25 Natuurlijk had David zijn vader gezien, en verstopte hij zich op ditzelfde ogenblik nog in de kerk als een ko nijn in zijn hol. Bij de gedachte aan David was ik opeens helemaal niet bang meer voor Richard Byron. Weer hield ik de concierge mijn kaartje voor, en hij nam het aan, keek er droefgeestig naar en knipte het. Toen was ik buiten in het zonlicht, wandelde weer langs de caféta feltjes, terug in de richting van het kanaal. Ik deed wan hopige pogingen om een methode te bedenken om David en de wagen te bereiken zonder dat Byron me zag. Maar de prachtige tuinen strekten zich voor me uit, zo open als een schaakbord, en daarop volgden dan nog de lange, rechte straten.... Ik begon harder te lopen; als de concier ge hem nu maar even vasthield...., maar hij moest het op de een of andere wijze met de oude man in orde hebben gebracht, want ik had nog maar amper vijftig meter in de richting van het kanaal afgelegd, of ik hoorde zijn stap achter mij, en hij zei: „Eén minuutje. Alstublieft." Ik draaide mij om en keek hem aan. „Luistert u eens," zei ik, vriendelijk en onverschillig, „ik vond het erg aardig u te ontmoeten en welbedankt voor de sigaret. Maar nu moet ik gaan. Goedemiddag." Ik draaide me weer om, maar weer stond hij naast me. „Ik wilde u alleen maar vragen-" ïk probeerde het met een ijzige houding - met een op treden alsof ik weg wilde lopen voordat hij nog meer vragen kon stellen. „Wilt u me nu alstublieft laten gaan", zei ik ijskoud. „Ik loop liever alleen, zoals ik u straks al gezegd heb." „Ik wil met u praten." „Ik vrees dat ik-" „U zei dat u een jongen kende die David Shelley heet te." Hij staarde nu nors op me neer, en zijn stem had een scherpe klank die me helemaal niet aanstond. Tegen deze rechtstreekse aanval voelde ik me hulpeloos, en ondanks mezelf begon ik weer in paniek te raken. Ik had tijd no dig om na te denken - om te denken wat ik moest doen, wat ik moest zeggen. „Waar hebt u hem ontmoet?" „Waarom wilt u dat weten?" Het klonk ongetwijfeld flauwtjes, maar ik kon slechts zwakjes proberen tijd te winnen. „Ik ken hem", zei hij kortaf. „Als hij hier in de buurt zit, zou ik hem graag opzoeken. Hij is - hij is de zoon van een oude vriend. Hij zou me graag willen zien." Verdraaid graag, dacht ik bij mijzelf, zoals hij daar in de kerk wegkroop als een bang konijntje, het arme kind. Ik zei: „Het spijt me, maar ik ken hem amper." Ik kon zien dat er mensen naar boven kwamen langs de lange trap uit de tuin in de diepte, en ik voelde me- beter. Hij kon me slecht tegenhouden, een scène maken, wanneer er andere mensen bij waren. Zodra zij ons bereikten, zou ik bij hem weglopen, met hen meegaan, verdwijnen tussen de andere toeristen- Ik keek met een openhartige blik in Richard Byrons boze ogen: „Ik heb hem alleen maar toevallig ontmoet bij een uit stapje - net als u. Ik zou niet kunnen zeggen, waar hij logeert." „Wanneer was dat?" „Twee dagen geleden." „Waar?" De vraag klonk rustig, maar op een of andere wijze voelde ik dat er een ondraaglijke spanning achter school. Weer moest ik 'sterk aan David denken. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas 134: Sugarface sprong op alsof hij door een wesp gestoken was. „Nou! Her ken je me?" informeerde smidje Verholen streng. „En heb je misschien zin in nog voor de platenliefhebber. Elke nieuwe zo'n fris en vrolijk pakje slaag?" „L liever ai nietstamelde Sugar face en met een zucht zakte hij in elkaar. De emotie was teveel voor hem ge weest „Ach gunst, de arme kerel is flauw gevallen", sprak de smid ,En om nu dat zijn lek kere biefstuk aanbrandt, zal grammofoonplaat zal in het blad worden gesignaleerd en er zal aan dacht in worden besteed aan de hit parades in ons land en in het buiten land. I T x T"1 gevallen", sprak Het weer in Luropa vol medelijden. F te voorkomen, da max. min. neer- gist. gist. Amsterdam 0,2 Brussel Frankfort zw. bew. licht bew. 31 18 0 onbew. 30 13 Kopenhagen onbew. 20 12 0 Londen regen 24 16 (i.l Luxemburg regen 31 16 2 Madrid licht bew. 26 10 half bew. 32 23 0 onbew. 0 onbew. 31 23 0 zw. bew. 28 17 3 onbew. 26 13 0 Zürich half bew. 29 15 0 19.41 Mededelingen. 19.45 Nieuws. 20.10 Zoeklicht. 20.15 (K) Please sir, tv-feullleton (8). 20.40 De grote sllngerdans. 22.10 (K) Première, nieuwe films. 22.50 Nieuws. Nederland I. NOS: 18.45 (K) ip en Zip. STER: 18.50 (K) eclame. NOS: 18.55 (K) Jour- lal. STER: 19.00 (K) Reclame. ROS: 19.05 (K) op losse groe- :n: licht muziekprogramma et de Nederlandse Top 5. TER: 19.55 (K) Reclame. NOS: •00 (K) Journaal. STER: 20.15 1) Reclame. TROS: 20.21 (K) lsslon Impossible, TV-film. ■10 (K) Mr. and Mrs, TV- lm. 22.00 Te gast bij de gast: >lklore uit Spanje. NOS: ■30-22.3S (K) Journaal. Nederland n. NOS: 18.45 (K) 'p en Zip. STER: 18.50 (K) eclame. NOS: 18.55 (K) Jour al. STER: 19.00 (K) Reclame. OS: 19.05 Van gewest tot ge est 19.50 Tips van "t Natlo- j*l Bureau voor Toerisme. Ï-ER: 19.55 (K) Reclame. NOS: Ml (K) Journaal. STER: 20.15 J Reclame. VRPO: 20.20 (K) erlchten uit de zomer. 20.45 Mekens come home, film met ttirel en Hardy. 21.15 (K) De nntlger en dertiger Jaren, fcumentaire film 22.00 Een jjtelljke triomf. Horror-film. ®C-produktle). NOS: '•*$-22.30 (K) Journaal. ^België - Nederlands. 18.55 (K) •oeltjeskrant. 19.00 (K) De "«n van de Sahara Jeugd- Sfilleton (2). 19.15 (K> Pufns- Jeugdfeullleton (14). 19.33 eerste vioolles, tekenfilm. Hilversum I 402 m. NCRV: <18.30-18.41 Nws). 1900 Volks muziek. 19.15 (S) Muziek van Het Leger des Hells (gr). 19.30 Op de man af, praatje. 19.35 Ontvoerd!: radiospel. 21.00 (S) Een variëteit van bekende so listen, koren en orkesten. 21.50 (S) Huisorgelrecital: Oude muziek. 22.20 Avondoverden king. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Actuele informatie over het toerisme 23.15 (S) Licht platenprogram ma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws; 18.11 Radiojour naal; 18.25 Uit welk program ma ls dit?: 19.25-19.30 Gespro ken brief. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Memo - pas verschenen theologische en aanverwante literatuur. AVRO: 20.05 (S) BTabants Orkest met solist: moderne en klassieke muziek. 21.55 Pro muslca antiqua: oude muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Me dedelingen. 22.45 Radiojour naal. 22.55 (S) Dichter bij de muziek: nieuwe chansons. 23.20 Beroemde soloconcerten (gT.). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I 402 m KRO 7.00 Nieuws 7.11 Het le vende woord 7.16 (S) Badine- rle: klassieke- en semi-klassle- ke muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.32-7.40 Actualiteiten: 8.00-8.10 Nieuws) 8 25 Overweging 8.30 Nieuws 8 32 Voor de huis vrouw (9.00-9.10 Gymnastiek voor de hulsvrouw) 9.45 Evan gelie zonder masker, gesprek NOS; 10.00 Operamuziek (opn) KRO: 11.00 Nieuws 11.03 Voor de zieken 11.55 Mededelingen 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma (12.22 WIJ van het land: 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws 12.41 Ac tualiteiten: 13 00-13.05 Raden maar (14.00 Weet Uwat psy chisch is?, hoorspel 14 35 Grammofoonmuzlek TROS 14.55 (S) Klassiek verzoekpla- tenprogramma 16.00 Nieuws 16 03 <S) Disco Drive In: de showbusiness op de korrel ge nomen 17.00 Aktua/Sportkom- pas: Sport inieuws. reportages, enz (Tussen 17.00-18.00 De Europese Roeikamploenschap- pen in Kopenhagen) NCRV 18 00 NCRV en Bloc. Hilversum II 298 m AVRO 7.00 Nieuws 7.11 Och tendgymnastiek 7.20 Lichte grammofoonmuzlek en repor tages. met om 8.00 Nieuws en om 8 11 Radiojournaal. 8 30 De groenteman. NOS 9 00 Interna tionaal Spectrum: moderne muziek (9.35 Waterstanden) AVRO 10.00 Voor de kleuters IOjIO Arbeidsvitaminen (11.00 Nieuws) 11.30 Horlepiep: volks muziek uit Indonesië 11.55 Beursberichten NOS 12.00 In formatief programma 12.30 Overheidsuitzendlng: Uitzen ding voor de landbouw 12.40 (S) Lichte grammofoonmuzlek 12.50 R.echt en sleoht. praatje 13.00 Nieuws VARA 13.11 Ac tualiteiten 13.25 (S) Sopraan en piano: klassieke en moderne liederen 13.45 (S) Radiokoor: moderne liederen EO: 14.00 Ruimte: radiomagazine met gewijde muziek, lezingen en een korte overdenking NOS 15 00 (S) Aspekten van de ka mermuziek (opn>: moderne en klassieke muziek. 15 40 Toeris tische informatie uit binnen- en buitenland VPRO 16.00 VPRO-vrijdag: lichte muziek met commentaren, reportages enz (Om 16.00 Nieuws; om 17.55 Mededelingen. Hilversum ni. 240 m VARA 9.00 Nieuws 9.03 De Eddy Becker Show NCRV 10.00 Nieuws 10.03 Muziek bij de koffie (11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws 12.03 Pers Vers NOS 13.00 Nieuws 13.03 Jan Cordu- wener Show, waarin o.a. Europees Popparlement 14.00 Nieuws 14.03 De Herman Stok Show, met o.a. Top Tien LP.'s 15.00 Nieuws 15.03 De Eddj Becker Show 16 00 Nieuws 16.03-18.00 Top-30 (Om 17.00 Nieuws). mannetje maken Hij wandelde dus de stal uit, begaf zich naar de primus, doofde de vlammetjes en at toen doodkalm die lekkere biefstuk op. „Hèhè, dat smaakte*' zei de smid, de laatste restjes van zijn vingers likkend. „En laten we dan nu maar eens* kijken naar deze mooie meneer hier, die zich zonder slag of stoot liet flauwvallen, toen hij mijn mannelijke gelaat zag opduiken uit de koeiestal. Dat lijkt me trouwens êen goed plekje voor hem. Hij zal het wel fijn vinden onder het hooi." De smid greep een rol touw, die daar aan een spijker hing en begon de handen en voeten van Sugarface aan elkaar te binden. Vervolgens sneed hij het over gebleven stuk touw met het slagersmes netjes af, want daar hield hij van: altijd de boel keurig opruimen. Ja, en nu was het ook geen kunst meer de aldus machteloos gemaakte Sugarface naar de stal te brengen en onder dikke lagen hooi te verbergenNadat dit treffende staaltje van opruimings arbeid geëindigd was, begon de smid weer het koeienpak over zijn hoofd te trekken en hij was daar maar net mee klaar, toen er wéér twee lieden kwamen aanlopen. „Als ik het niet dacht!" viel een van die lieden uit. „Daar staat me zowaar het handige primusje van Sugarface en er liggen twee kersverse bief stukjes bij! Het is toch eigenlijk een schandaal, David, dat deze rabai w maar rustig van onze koeien neemt wat hem goeddunkt! Zo'n gauwdief!" - „Zeg dat wel, Willem", antwoordde David N. Olliewoed. „Als ik hem straks zie, dan zal ik hem! Vlees stelen van ónze koeien! Waar haalt-ie de moed vandaan!" „Wel nou nog mooier!" knarsetandde de smid. „Ze noemen Sugarface een dief, maar ze gappen zeli koeien bij honderden tegelijk! Maar..., warempel! Die vent met dat mooie snorretje ken ik! Die was gelijk met mij aan boord van de Ohio!" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11