ets waarmaken van wat we in VN hebben afgesproken Recherche verwacht vervolgbrief Regering wil sociale wetten verbeteren NS-Vakantie- dagtochten Overijssel krijgt nog meer Duitse munitie Zes maanden voor vader die zijn kind doodde Moord op Bastiaan nog duister door H. Biersteker Gratis reizen VNU: De Tijd moet met plan komen Meisjes vinden oefenraketten Goederenstroom uit Japan in Europa verwacht Minister Boertien (ontwikkelingssamenwerking) 9 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 fet beeld dat prof. Sierksma eens i ran Nederland in de wereld, als I ran een koopmansdominee, paste I Udink, maar bij zijn opvolger Qpt het allerminst, ook al bestaat )n halve familie uit dominees. Dat j de eerste christelijk gereformeer- i minster 1«, zoals met voldoening Apeldoorn werd gemeld, vindt hij Iook „wel aardig". Een minimalist zijn uitspraken. Hij verklaart dat zélf door erop te jzeii, dat het nu eenmaal nog nsjesdag moet worden, maar ik b de indruk dat hij het ook daarna I bljiven. Men merkt bij hem wel (f van de spanning van het „wacht i onze daden", terwijl hij zorgvuldig n koers zoekt temidden van de wei- opraakte lobbies die rondom hem ig leveren over dit belangrijkste qbleem van de hedendaagse ge- hiedenis. Hoe was uw reactie voor u minister erd op de bevriezing van de ont- ikkeiingshulp voor de komende drie ar? Minister Udink had in de VN igal furore gemaakt met die één occnt en premier De Jong zei in de gemene Vergadering: „Het minste »t we kunnen doen is een getrouwe vulling van de verplichtingen die op ons hebben genomen." Vindt u t niet wat wrang dat we nu, door ims/andigheden gedwongen of niet. Ie verplichting niet nakomen? Mijn eerste reactie en die reactie eb ik nog, is dat het een beetje oeilijk is om van bevriezing te reken. Wanneer je ziet dat het be rg van 1971 voor ontwikkelingssa- nwerking groeit van 970 miljcan ar 1 miljard 525 miljoen in 1975 n zit daar een heel duidelijke stij- ng in in de komende jaren. Welis- aar is die stijging van '71 naar '72 d bescheiden, dat is maar 80 mil- en. maar 'de jaren daarna zal zij inzienlijk groter zijn. Ik ben niet ontevreden over de be- agen die vastgesteld zijn. Het geeft imelijk ook een voordeel om vaste dragen af te spreken. Dit valt sa- en met het vierjarenplan. Het vier- renplan zoals Udink het gedaan left, zo zal ik het ook gaan doen it loopt van 1972 tot 1975. In dat erjarenplan kun je dan ook concre- r aan gaan geven, hoe je de bedra- n wilt besteden. Ik mag u er wel op wijzen, zo'n erjarenplan is, wat met een duur lord heet. een ..indicatief" plan Het rste jaar van die vier is een begro- igsjaar. waarin ie dus duidelijk ngeeft hoe je de bedragen wilt be- eden; de andere drie jaar zijn onge- er indicaties van wat je denkt te an besteden Zijn er in de komende tijd in het itwikkelingsbele'd nog principiële rschuivingen te verwachten? Het is moeiliik daar al wat over te ggen nu de plannen nog in de maak jn. Alleen rlit: dat vierjarenDlan zal el duidelijk aansluiten bij de vorig ar door de VN aanvaarde ontwik- lingsstrategie. U hebt att ook al in regeringsverklaring gevonden We hebben namelijk het idee, dat n van de hp'ansrriikste punten van ontwikkelingssamenwerking zal n (heel nuchter, zonder allerlei ken af te steken) iets waar t.e ma il van wat ie vorig jaar in die ont- likkelinssstrategie met elkaar hebt aesproken En dan ziet u dat kan ik nu wel vast zeggen dat ontwikkelingssa menwerking niet alleen een kwestie van geld is. Natuurlijk, gerechtigheid kost geld. Maar het gaat daar ver bovenuit, boven de vraag of je bedrag X of Y moet beschikbaar stellen. U bedoelt dat het evenzeer gaat om de kwaliteit van de hulp? Ja, de kwaliteit. En om de vraag hoe je tot een nationaal beleid kunt komen samen met de particuliere or ganisaties. Dat is een heel belangrijk punt. Ik wil graag binnenkort een ge sprek hebben met de particuliere orr ganisaties. Ik moet zien, dat ik ook in gesprek kom met het bedrijfsleven, niet al- Mijn opdracht vind ik hijzonder zwaar, om dat veel mensen de ge dachte hehhen van: Nederland kan dat wel eventjes gauw veranderen leen met de werkgevers, maar ook met de werknemers, omdat natuurlijk in verband met de hele structuur van de economie de vraag op je afkomt wat je beleid nu moet zijn op sociaal- economisch terrein in wereldverband. En dat is niet alleen een kwestie van de omvang van de hulp. maar dat is ook een probleem dat je terug vindt in de adviezen van de nationale raad over die herstructurering in de economie. Dat zijn dingen die je niet als minister op je eigen houtje kunt doen, maar dat vraagt overleg met het bedrijfsleven. Als er niet inmiddels een studie van de EEG verschenen over de ontwik kelingssamenwerking? Ja. die is net uit. maar ik moet hem nog lezen. Afgezien van wat daarin staat, is die EEG natuurlijk als han delsblok van enorme betekenis juist in verband met wat ik net noemde, de structuur van de economie in de wereld. Elk groot blok heeft de neiging ten nadeel te werken van de zwakken in tionale arbeidsverdeling zit daarbij, van de handelspolitiek. Natuurlijk kun je niet van vandaag op morgen in een bepaald land de werkloosheid eventjes afschaffen. Daar komt bij, dat er natuurlijk heel duidelijk Nederlandse belangen in het geding zijn. En je mag naar mijn gevoel ook niet een politiek voeren waardoor je, zonder dat je daarvoor een uitgebalanceerde politiek hebt, stukken werkloosheid in Nederland gaat creëren ten behoeve van een an der deel van de wereld. Dat vind ik ook niet een juiste zaak. Daarom hecht ik er erg aan, om niet meer minister van ontwikke lingshulp te heten, maar van ontwik kelingssamenwerking. Ik wil er één din» bijzeggen: we zijn een klein land en we staan bepaald niet achter in de wereld, dacht ik, als het gaat over ontwikkelingssamenwerking. Wij zijn ook een land dat een grote bewogenheid tegenover die ontwikke lingslanden opbrengt. We moeten natuurlijk wel oppassen dat we niet denken dat wij het wel eventjes klaren. Mijn opdracht vind ik bijzonder zwaar juist omdat veel mensen de gedachte hebben van: Ne derland kan dat wel eens eventjes gauw veranderen. Je moet geweldig uitkijken met kritiek op sociale structeren in die landen en zo. Je moet daar wal terughoudend in zijn. Minister Udink werd er nogal eens over aangevallen dat het toenemend aantal gastarbeiders in West-Europa in het ontwikkelingsbeleid toch UTRECHT De rechtbank van Utrecht heeft de 29-jarige L. van der P. uit Woerden veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en daarna terbeschikkingstelling van de regering. Van der P. is schuldig ge vonden aan doodslag oo ziin doch tertje van één jaar. Op 3 maart sloeg hij het kind zo hard, dat het eni^e tijd later aan de daarbij opgelopen verwondingen overleed. Het vonnis was conform de eis. Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Het ziet er niet naar uit, dat wij de eerstkomende dagen de dader van de moord op Bastiaan Bloemena uit Amsterdam zullen kunnen aanhouden". Dit zei kolonel De Beaufort van de rijks politie in het district Utrecht gisteravond op een persconferentie. Staatssecretaris Rietkerk: Midden in zijn inwerkpe- iode, waarvan de laatste leken nogal wat tijd is afge- aan voor kabinetsberaad, ras dr. C. Boertien, minister [inder portefeuilJe belast iet ontwikkelingssamen- 'erking, een half uur ter be- ihikking voor een vraag- esprek. In heel zijn liou- ing nog altijd meer een ka- lerlid dan een minister, ver- ingend naar overleg met dereen, minder docerend uitdagend dan zijn voor- anger Udink. 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. jaarkaart p.p. f50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f30.- NS-legitimatiebewjjs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. /**v x voordelig VW uit met NS de samenleving. Maar een EEG-poli- tiek van algemene preferenties voor industrieprodukten van ontwikke lingslanden zoals we die nu hebben, is in ieder geval een begin. Wat denkt u van het onlangs door oud-ambassadeur Zain van Indonesië geopperde idee om in O^st-Groningen werkgelegenheid te scheppen door daar machines te laten fabriceren ten behoeve van het beroepsonderwijs in Indonesië, zodat ook daar de werkge legenheid wordt bevorderd? Het valt mij op, dat mei al die mammoetbe dragen die als consortiumhulp naar Indonesië gaan. het volk toch nauwe lijks bereikt wordt. Ik wil wel zeggen dat de cijfer* die straks ook in mijn nota tot uitdruk king zullen komen, wel bewijzen dat het een hardnekkig misverstand is te menen, dat al die ontwikkelingssa menwerking niks helpt. Het blijkt namelijk wél te helpen. De groei van een groot aantal ontwikkelingslanden ligt op het ogenblik bepaald hoger dan tien jaar geleden Iets anders is. of dat wel voldoende is om in die landen ook de werkloos heid te bestrijden Dat bedoelde ik ook. daarstraks, toen ik het over de structuur van de economie had Het is niet alleen een kwestie van geld. maar ook de kwestie van de interna De recherche verwacht intussen dal de briefschrijver de komende dagen meer van zich zal laten horen, aan gezien dit in de praktijk al vaker is voorgekomen met name in de Delftse moordzaak. „Wij nemen voor vijftig procent aan dat de brief van vorige week in derdaad door de dader is geschreven, maar het is ook heel goed mogelijk dat hij van iemand met een „kronkel" afkomstig is", aldus kolonel De Beau fort. die de leiding heeft in het on derzoek. De brief, die de ouders van Bas tiaan vorige week woensdag de dag na de crematie van hun ver eigenlijk ook een rol behoort te spe len. Komen ze bij Uw beleidsbepaling in het vizier? Ik heb daar gisteren net een dik dossier over gehad ep ik zal binnen kort een interdepartementaal overleg hierover bijwonen. Die mensen krijgep een zekere vakkennis hier en daar gaan ze mee terug dat is een terugkoppelingsef fect dat je zou moeten benutten. Ik kijk bepaald niet negatief aan tegen die grote stroom van buiten landse arbeiders die de Nederland se economie helpen, dat weet ik maar die omgekeerd ook voor hun eigen nationale economie van beteke nis kunnen zijn. Dus ik heb zeker wel het gevoel, dat ik daar wel een beetje medeverantwoordelijkheid voor heb Hoe ik dat zal manifesteren.... ja, hoort u eens als minister van ont wikkelingssamenwerking wil ik na tuurlijk graag iets te vertellen heb ben over alle aspecten die met de ontwikkelingssamenwerking ook maar een verwijderd verband heb ben Maar het probleem is. dat er een aantal departementen zijn die ook een stuk daarvan doen. Denkt u maar aan Suriname en de Antillen. Dat deel van het ontwikke lingsplafond. een belangrijk deel. valt onder vice-minister-president Nelis- sen. Of denkt u aan de handelspoli tieke geschiedenis, die ligt bij ver schillende departementen neem de UNCTAD-conferentie.... Gaat u daar nog naar toe volgend jaar? Ik hoop daarnaar toe te gaan. En ik vertrouw dat we daarover tot een be hoorlijk gemeenschappelijk kabinets beleid kunnen komen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De directie van de VNU heeft de directie van het dagblad De Tijd gevraagd voor 1 Oc tober een plan op tafel te brengen, dat het in nood verkerende blad meer perspectief op een gezondere toe komst zou kunnen geven. In verband hiermee heeft de Stich ting Vrienden van de Tijd aangekon digd, binnenkort een geldinzame lingsactie te gaan houden met als streefbedrag vijf miljoen, waarmee de in de komende drie jaar verwach te tekorten voor een belangrijk deel zouden kunnen worden gedekt. Het abonneebestand wil men in deze tijd vergroten tot 150.000 )thans heeft de ze krant naar schatting ruim 111.000 abonnees). Er bestaan tevens plannen voor het inschakelen van een efficiencpbureau met het oog op een mogelijke stroom lijning van het bedrijf. moorde zoontje ontvingen, blijkt in blokletters en in niet al te zuiver Nederlands geschreven te zijn. Er komen veel spelfouten in voor. De recherche denkt echter niet dat de brief van een buitenlander af komstig is. Het schrift is nogal on regelmatig. „Dat kan echter heel goed met opzet zijn gedaan, evenals de taalfouten", aldus de kolonel. Over de plaats van de verzending wilde De Beaufort zich in verband met het onderzoek niet uitlaten. Wel zei hij dat de brief twintig regels omvat en heel abrupt eindigde met de mededeling „zijn laatste woorden waren moeder". DEN HAAG Deze regering hoopt een aantal belangrijke ver beteringen in de sociale wetge ving tot stand te brengen. Dit verklaarde mr. J. G. Rietkerk, sinds 28 juli staatssecretaris van sociale zaken, gistermiddag tij dens een korte kennismakings bijeenkomst met een aantal jour nalisten. Onderminister Rietkerk zal zich in het bijzonder bezig houden met het uitgebreide en ingewikkelde complex van sociale voorzieningen en met de beoogde vernieuwing van de arbeids wetgeving. „Er zal ernstig naar wor den gestreefd in deze regeerperiode de aow te verhogen tot het niveau van het minimuminkomen. Ook hoop ik dat in deze periode al het nodige kan worden gedaan om in 1975 een begin te maken met de ge leidelijke invoering van een pensioen voor iedereen van 70 procent van hét inkomen. Maar dat zal afhankelijk zijn van de vorderingen in de onderhandelin gen die het bedrijfsleven in het kader van de Stichting van de arbeid voert." (Zoals bekend is er in principe overeenstemming over een 70-pro- centspensioen bereikt, maar de uit werking ervan zal nog geruime tijd vergen.) OP KORTE TERMIJN De bewindsman noemde ook enkele zaken, die op min of meer korte ter mijn aan "de orde komen: verbetering van de aow-voorziening voor duur zaam gescheiden bejaarden, meer coördinatie in de aanpassingsmetho diek van de sociale wetgeving, de in stelling van een beroepspensioenfonds en het invoeren van een suppletie-re geling in de werkloosheidsverzeke ring. Een belangrijke zaak noemde mr. Rietkerk ook het aanbrengen van be- De brief wordt thans door een handschriftkundige onderzocht Er zijn vingerafdrukken op gevonden. Intussen is de recherche nog niet erg opgeschoten met het onderoek, ondanks het feit dat er 2.500 tips zijn binnengekomen. „Er zijn", aldus ko lonel De Beaufort, „vele goedbedoel de, maar waardeloze tips bij. Mogelijk hebben wij ook goede gekregen, maar het verband zien wij nog niet. Wij wachten op de „gouden tip", (tel. 030-763711 of 02979-4795). De recherche wacht nog steeds te vergeefs op inlichtingen can automo bilisten, die op de ochtend dat het lijkje van de vermoorde jongen werd gevonden, vlakbij de plaats waar het lichaam was verstopt hebben gestaan. Zij hebben zich nog niet gemeld. Ook heeft de politie belang bij twee mannen, die op de ochtend van de 6de augustus aan de visser die het jongetje heeft gevonden, hebben perkingen in de sociale voorzieningen Ier bestrijding van de inflatie, zoals de inkrimping van de kinderbijslag en het invoeren van een eigen risico in de ziekenfondsverzekering. Hij achtte het niet onwaarschijnlijk, dat over dit laatste nog een nader advies zal moeten worden gevraagd aan de ziekenfondsraad. Het resultaat van de enquête der vakcentrales over de imkrimping van de kinderbijslag ten behoeve van meer aow heeft de staatssecretaris niet verwonderd. „Ik geloof dat de vraagstelling het probleem niet hele maal gedekt heeft", aldus mr. Riet kerk. (In deze enquête sprak een gro te meerderheid zich uit tegen minder kinderbijslag en desnoods voor een hogere aow-premie). Op de vraag hoe hij dacht over het plan van de metaalbedrijfsbonden om een afzonderlijk minimum-loon voor de werknemers in de metaalindustrie te creëren, wilde de bewindsman al leen antwoorden dat het hem een „wat moeilijke zaak" lijkt om voor bepaalde groepen een uitzondering te maken. Van onze correspondent ZWOLLE In ,de omgeving van Kampen wordt steeds meer munitie van de Westduitse Bun- deswehr opgeslagen. Werd de komst van munitieschepen naar het natuurreservaat het Zwarte Meer al fel omstreden, nu is be kend geworden dat de munitie schepen die al fefnds 1963 in een arm van de IJssel bij Zalk, onder de rook van Kampen, liggen, zul len worden vervangen door sche pen met een grotere tonnage. Ir» 1963 kwam tussen Nederland en West-Duitsland een verdrag tot stand waarin de opslag van munitie op el- kaars grondgebied wordt geregeld. Kort na de totstandkoming van, dit verdrag kwamen de eerste schepen naar Zalk. De in die schepen opgeslagen mu nitie is gedeeltelijk onbruikbaar ge worden, doordat de wapens waarvoor ze bestemd was uit de organisatie zijn genomen, verklaarde gistermid dag de Legervoorlichtingsdienst. Met vrachtwagens wordt de munitie nu van de IJsselarm naar het Overijssel se plaatsje Dalfsen gebracht, waar ze overgeladen wordt in klaarstaande treinwagons. Voorzorgsmaatregelen De Nederlandse Spoorwegen heb ben voor dit levensgevaarlijke karwei Koningin beëdigt staatssecretarissen DEN HAAG Koningin Juliana heeft dinsdagmorgen op het paleis Huis ten Bosch in Den Haag de twee laatste staatssecretarissen beëdigd. Hel zijn drs. Th. E. Westerterp. staatssecretaris van ttiiten lande za ken en drs. K. W. Buck, staatssecre taris van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. gevraagd „of de vissen .nogal wilden bijlen". Zij kwamen naar hel recrea tiecentrum De Kievit in een lichte auto en vertrokken zonder te gaan vissen. Het is nu zo goed als zeker, dat de vermoorde jongen op 5 augustus na zes uur onder de heg is geschoven, waar hij de volgende middag werd ontdekt. Over het onderzoek van het kleed, waarin het lichaampje was gewik keld, zei kolonel De Beaufort, dat een onderzoek in een laboratorium in Gent heeft uitgewezen dat het mo gelijk in Frankrijk is vervaardigd. Het kleed is een paar jaar gebruikt, waarvoor is niet te zeggen. Er zitten enige slijtageplekken in. Het kleed hééft ook weeffouten. Wij houden er ernstig rekening mee dat het ergens in Nederland als goedkope aanbieding op een markt is verkocht. Een goodwillmissie uit Tampa, Florida, bestaande uit v.l.n.r. Tandova Jade Ecenia. Judith Lynn Pascual. Linda Lopez en Elizabeth jo Puleo bood gisteren op het stadhuis van Amsterdam enige geschenken aan, EDE Twee meisjes van dertien jaar hebben gisteren op de Ginkelse hei bij Ede vier ongebruikte oefenraketten voor tanks gevonden en mee naar huis in Bennekom genomen om ermee te spelen. Dank zij de oplettendheid van een buurvrouw, die de ma rechaussee waarschuwde, konden de brisantgranaten worden inge nomen voordat er ongelukken mee konden gebeuren. Volgens de marechaussee moet na iedere oefening precies wor den geteld, hoeveel van de ge bruikte oefenraketten zijn ont ploft. De rest dient te worden ingeleverd. „In het tegenwoordige leger is de discipline wel eens ver te zoeken", aldus een woordvoer der van de marechaussee. In militaire kringen wordt voor de verantwoordelijke beroeps militair een zware straf ver wacht. scherpe voorzorgsmaatregelen geno men. Zo mogen de remmen van de wagons njet gebruikt worden, om het vonken jtè voorkomen er mag niet gerookt worden en er is voortdurend een bluswagen op het terrein aanwe zig. Het overladen vindt plaats op een losplaats bij Dalfsen. Ieder uur pas seren twee personentreinen deze losplaats op enkele meters afstand. De NS zien geen gevaren bij trans port en overladen mits de veiligheids eisen stipt worden toegepast. Voor de tot nu toe gebruikte muni tieschepen. die zullen afvaren wan neer ze leeg zijn, komen vaartuigen met een grotere tonnage terug waar door de opgeslagen hoeveelheid mu nitie in Noordwest-Overijssel sterk zal worden uitgebreid. LONDEN (AP) In handelskrin gen in Groot-Britannië verwacht men, dat een grote stroom goedkope Japanse goederen de markten van Europa zal binnenkomen nu de Ame rikaanse invoerrechten zo sterk zyn verhoogd. In Groot-Britannië is men daarom nu bezig de nodige voorbereidingen te treffen. Het feit, dat de Verenigde Staten ter bescherming van hun economie tien procent op de invoerrechten voor sommige goederen hebben gelegd, kan Japan dwingen een export offensief in Europa, China en Zuid- Oost Azië te beginnen. Groot-Britannië zal vermoedelijk eerst overleg met Japan plegen indien pogingen worden gedaan om goede ren naar Europa te exporteren, die oorspronkelijk voor de Verenigde Staten waren bedoeld. Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. x voordelig N. uit met NS De commandant van de rijkspolitie in het district Utrecht, kolonel jhr. B. W. F. de Beaufort, toonde gisteravond tijdens een persconferentie in De Bilt het kleed waarin de vermoorde Bastiaan Bloemena werd gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9