Hans Dorjee begint aan nteuwe carrtere Hofje van Gratie trekt veel bezoek Willem Ome Molenaar wil van zijn woonboot af Concertserie in Prinsenhof Delft Nu trainer bij Hermes DVS SE Nieuwe spelregels voor caravans en tenten in de maak S.A.G. wisselt sportlieden uit Spijt Ongeluk bij NDSM: dode en gewonde een hooiberg „In slaap je lekker Oriëiiteriiigscursus C.C.S. in Rijswijk 5 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 DELFT Jn het prachtige Stedelijk Museum „Het Prinsen hof', het uit de vijftiende eeuw stammende klooster, gewijd aan St. Agatha, later verblijfplaats van prins Willem van Oranje, zijn ivoor het nieuwe seizoen zes speciale concerten georganiseerd, waaraan musici en ensembles van naam medewerking verlenen. Deze concertenserie die al een ja renlange traditie heeft trekt steeds grote belangstelling. De data voor de concerten zijn de donderdagavonden 7 oktober, 18 november, 9 december, 6 januari, 10 februari en 16 maart. De serie wordt geopend door „Das Karlsruher Consort" (7 ok tober) met een programma van instrumentale muziek en liederen uit de Renaissance en de Barok, o.a. van Joaquin Desprez, Jacob Arcadelt en Orlando di Lasso. Medewerking verleent de sopraan cnariotte Lenmann. Het Alban Berg Kwartet uit Wenen concerteert 18 november in Delft. Het programma ver meldt werken van Haydn, Berg en Beethoven. Donderdag 9 de cember treedt het Nederlands Kamerorkest o.l.v. David Zimman op m.m.v. Thomas Magyar, Iviool De serie wordt donderdag 6 ja nuari voortgezet met een concert door het Nederlands Blazersen semble. Op het programma staan werken van Ditter von Ditters- dorf Franz Krommer en Mozart. Het Mendelssohn Trio treedt 10 februari op iii het museum, uit gevoerd worden werken van Beethoven, Mendelssohn en Sme- tana. De serie wordt 16 maart af gesloten met een pianorecital André Tchaikowsky geeft een pianorecital in dc Prinsenhof serie. door André Tcaikowsky. die wer ken laat horen van Bartok, Schu bert en Schumann. werkgever. Zegt hij: „Ach, het zal moeilijk worden. Zeker in de eerste wedstrijden. Wanneer we die echter goed doorkomen dan moet Hermes toch redelijk voor de dag kunnen komen. Aan mij zal het in ieder geval niet liggen. Ik ben nu eenmaal ambitieus. Want dat zullen ze bij Hermes goed merken. Amateurs of niet, ik wil goede prestaties. Ik ben nu eenmaal iemand die de top wil bereiken." g- Laf' ijfei ee 011 lie jnr.c 1. Ko 00 BNG- den HAAG De welhaast ggam explosieve groei van het Neder landse caravanpark en de ont- i'ikkeling van toercaravan tot jdend tweede huis, waarvoor ;le eigenaars een privéstukje grond willen hebben, zijn voor de deputeerde staten van Zuid- lolland aanleiding geweest de iglSjcommissie milieubeheer, recreatie en natuurbescherming een ont werpverordening voor te leggen ter vervanging van de oude ver ordening „bescherming land schap Zuid-Holland". GS zijn van mening dat de oude Terordening niet meer geheel voldoet lan de eisen die de toename van het A H aantal caravans in de provincie stelt. Aan de nieuwe verordening, caravan- fn tentenverordening Zuid-Holland, willen GS in hun voorstel een nieuwe „caravancommissie" koppelen, die zal moeten beoordelen het wel of niet Terlenen van vergunningen voor het Plaatsen van dergelijke recreatieve onderkomen op het niet speci/icke «ampingterreinen. De oude, maar nog steeds geldende, verordening werd in 1964 van kracht om het plaatsen van caravans op al lerlei terreinen in goede banen te lei den. Hierbij werd verboden in het landelijk deel er provincie caravans te plaatsen op gronden, die van af de openbare weg zichtbaar waren. Slechts dan kon ontheffing verleend worden wanneer de caravan geheel liet, of niet storend zichtbaar was. Ontduiking hiervan kwam regelmatig voor door het camoufleren van cara vans met rietmatten, die op izchzelf net zo storend waren als de gehele caravan. Als voornaamste grond om een ver gunning te weigeren had men de twee voorwaarden „niet storend", of „niet ontsierend". Hierdoor 'kwam de verordening geheel in het licht te staan van een visueel-ethische bepa ling, terwijl zoals GS nu benadruk ken de fysische en biologische belan gen even zo niet groter zijn. GS spreken zich in hun voorstel met nadruk uit, niet tegen de cara van- of tentrecreatie te zijn. Zij me nen echter dat een ongereglementeer de ontwikkeling in deze tak van re creatie tegengegaan moet worden me de in het belang van de ruimtelijke ordening, het milieubeheer en de volksgezondheid. De sterke verande ring in het gebruikspatroon van de caravan en de tent deze worden rr.eer als een tweede huis voor een. lange periode dan als een overnach tingsmiddel bij trektochten gebruikt maakt volgens GS een andere aan pak noodzakelijk. Gezien de bevolkingsdichtheid in Zuid-Holland zal men moeten roeien met de riemen die men heeft. Daarom zoeken GS in de eerste plaats een oplossing in planologisch verantwoord gesitueerde campingterreinen, die voldoen aan de wet „hygiëne kam peerplaatsen". Daarnaast willen GS onder bepaal de voorwaarden incidenteel onthef fing verlenen voor tenten en cara vans mits dit verantwoord is. Hier over zal de toekomstige caravancom missie zich moeten buigen. Wel geeft de conceptverordeling duidelijk blijk van een verscherpt beleid. Naast het argument voor weigering, storing of ontsiering van het land schap, heeft men nu ook nog de argu menten: Aantasting van het natuur lijke milieu en bescherming van bio logische of andere bijzondere waar den. I DELFT Aan de voetbal- prrière van Hans Dorjee is ikele weken geleden een abrupt inde gekomen. De dertigjarige ikervleugelverdediger, die in t vorige seizoen tot de betere Jelers van het inmiddels ge- jvideerde Holland Sport be- jorde, zal geen betaald voetbal teer spelen. De fusie tussen Hol- ind Sport en ADO maakte hem £j het kersverse FC Den Haag jverbodig. In feite is dat niet helemaal waar. irspronkelijk was er wel degelijk plaatsje in de FC Den Haag-se- :tie ingeruimd vobr Hans Dorjee. fertelt Dorjee zelf: „Ik had dit sei- best bij FC Den Haag kunnen tballen. Al vrij snel nadat de fusie :n ADO en Holland Sport defini- rond was, werd ik door FC Den ig-manager Eddy Hartman bena- De besprekingen tussen ons zijn iter stuk gelopen. Dat lag helemaal mij. Ik heb mezelf bij die be sprekingen namelijk zwaar over- raagd. Ik dacht er een goed contract :ï4lit te kunnen slepen. FC Den Haag st tenslotte niet zo dik in zijn vleu- ïlverdedigers. Het is echter totaal nders gelopen dan ik verwacht had. speelde een te hoog spelletje. Dat erd me eerst duidelijk toen FC Den laag Thijs Wijngaarde van Telstar ocht. Toen wist ik dat ik te laat Dat ik het spelletje om de cen- ai verloren had". el Hans Dorjee heeft daar eigenlijk fog altijd een beetje spijt van. Zegt .,Ja, natuurlijk. Ik ben helemaal Ewend geraakt aan de levenstred an een betaalde voetballer. Ik heb ■nslotte zo'n tien jaartjes redelijk neegedraaid. Daar is nu ineens een inde aan gekomen. Dat vind ik wel Erg jammer. Ik had nog graag een aar jaartjes betaald voetbal ge speeld. Van Wijngaarde werd echter een van de laatste dagen van de transferperiode gekocht. Het was foor mij toen al te 'laat om nog er- fns anders onderdak te vinden. ven zag het er nog naar uit dat ik !er toor FC Den Haag uitgeleend zou orden aan DWS. Dat bleek van ;erdamse zijde echter slechts een >k achter de deur voor het geval Frits Flinkevleugel zijn contract zou tekenen. Eigenlijk ben ik er it eens rouwig om dat de transactie PWS niet doorgegaan is. Ik zou van de ene failliete boedel in de an- dere gekomen zijn", ;ft nt Hans Dorjee verliest overigens het sntact met de voetballerij niet. Be- ïalve zijn sportzaak in het hartje van )elft („Sinds drie jaar heb ik een ligen zaak, die ik met mijn vrouw II mn. Ik heb er altijd naar gestreefd iets achter de hand te hebben. Een voetballoopbaan is nu eenmaal maar betrekkelijk. Je draait een paar jaar- ties mee, verdient goed centen, maar hogejdan ineens is het afgelopen. Vandaar ik me al vrij snel maatschappe lijk heb willen dekken. Dat is me 'PPfoed gelukt, want het loopt lekker"), Hooül Hans Dorjee nog meer activiteiten 6 op sportgebied gaan ontplooien. Pak- wé weg tien dagen geleden immers werd Sportzaak ALBLASSERDAM De sportraad van de Stichting Alblasserdamse Ge meenschap heeft voor de week van 21 tot en met 28 augustus een sportuit- wisseling georganiseerd met Alphen aan den Rijn. Het idee van deze uit wisseling is door de plaatselijke sportverenigingen gunstig ontvangen, zodat inmiddels een programma is opgesteld. Het programma ziet er als volgt uit. Zaterdag 21 augustus: vissen in de lage boezem van de Overwaard orn 7.00 uur en om 9.80 uur; om 11.00 uur vindt in het raadhuis de officiële opening plaats; 15.00 uur korfbal voor senioren en junioren op het terrein aan de Fazantstraat; 15.00 uur: hoc key voor jongens en meisjes tot een met zeventien jaar op het sportpark Souburgh; tafeltennis voor jongens en meisjes tot en met zeventien jaar in de zaal van de Prinses Marijkeschool ook om 15.00 uur. Dinsdag'24 augus tus: in het „Wapen van Alblasser- dam" wordt om 20.00 uur gedamd en geschaakt door tien deelnemers van elke gemeente; in dezelfde zaal wordt eveneens om 20.00 uur gebiljart; 18.30 uur voetballen tussen seniorenteams op het sportpark Souburgh. Donder dag 26 augustus: in het gymnastieklo kaal van de LTS wordt gebadmin tond tussen twee dames en twee he ren uit elke gemeente; in de Prinses Marijkeschool tafeltennis voor 'heren- en damesteams om 20.00 uur; even eens om 20.00 uur worden er volley balwedstrijden gehouden in het gym lokaal aan de Weversstraat. Zaterdag 28 augustus: 15.00 uur: tennis voor dames en heren op Souburgh; in het zwembad Lammetjeswiel om 13.00 uur waterpolo voor jongens en meis jes tot en met zeventien jaar; 15.00 uur: judo in gebouw De Haven; eveneens om 15.00 uur hockey weder om op Souburgh; om 17.00 uur wor den de wedstrijden besloten met een voetbalwedstrijd voor dames. Ten slotte om 2030 uur een feestelijke bijeenkomst in gebouw „De Haven", waarbij de uitslagen worden bekend gemaakt. DELFT Het intieme Hofje van Gratie aan de Van der Mastenstraat 36 in het oude centrum trekt ook deze zomer weer veel belangstelling van buitenlandse toeristen en Nederlanders die de Prinsenstad een „dagje gaan doen". Het hofje werd enkele jaren geleden gerestaureerd en staat nu onder be scherming van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Het Hofje van Gratie werd in 1575 gesticht, hetgeen men dan ook op de gevelsteen boven een van de knusse woningen kan lezen. Op dezelfde gevelstenen kan men opmaken dat het Hofje voor echtparen bestemd was zoals blijkt uit het opschrift: „Voor man en vrouw sijn deese hofgens van gratije gemaeckt tot een cwige fondatie". AMSTERDAM De 49-jarige las ser A. C. Kok uit Amsterdam-Noord is gisteren omgekomen toen hij op het terrein van de NDSM in Amster dam getroffen werd door rondvlie gend staal van een kraan. Een andere werknemer, D. Klukhuhn, is met een gebroken arm, hoofdwonden en een shock in het ziekenhuis opgenomen. iHet ongeluk gebeurde toen een on derdeel van een van de twee hijskra nen, die een hoeveelheid, staalplaten) verplaatsten, afbrak. De arm van eer. van de kranen klapte dubbel en het veertig ton zware contragewicht sloeg tegen de toren. De heer Klukhuhn, die in de bedieningscabine van de kraan zat werd daardoor gewond. Stukken metaal en onderdelen van de 'kraan troffen de heer Kok. LEIDSCHENDAM Willem Molenaar ziet het niet meer. De 83-jarige zonderling verlaat een dezer dagen zijn woonscheepje in de Stompwijkse vaart op weg naar een nog onbekende toe komst. Hij walgt van het onder maatse krottige scheepje waar hij de laatste jaren de nachten en regenachtige dagen doorbracht. „Ik heb het verkocht. Nu mijn vrouw is overleden kan ik niet meer urenlang tegen de houten schotjes zitten kijken. Ik moe' hier weg, anders word ik gek. Ik denk dat ik maar in een hooi berg ga slapen. Dat heb ik al eer der gedaan. De boer bij wie ik wil gaan slapen is een goed mens. En als dat nou ook niet meer gaat dan gooi ik ergens een ruit in en steel een doos sigaren of een flesje rum. Dan word ik wel opgepakt en kan ik kaviaar eten op het politiebureau". Elke Leidschcndammer kent Wil lem Picter Molenaar als „ome Wil lem" of „de zeeman". Met een ziltige zeemanspet op de kale schedel tuurt hij dagelijks vanaf zijn bankje bij de sluizen naar de passerende schepen. Tweeëneenhalve gulden van het kari ge AOVV-inkomen wordt wekelijks besteed tijdens een bezoek aan de snoepwinkel waar Willem vele kleine rolletjes inslaat om op elk gewenst ogenblik vragende kinderhanden te vullen. Zijn verhalen, doorspekt met een stroom van buitenlandse woor den, worden gretig beluisterd. De buitenlandse woorden zijn echt, want Willem spreekt vloeiend zeven talen; naast Nederlands Zweeds, Deens, Noors, Duits, Engels en Esperanto. En al die talen heeft hij zich eigen ge maakt gedurende zijn 27-jarige zee mansloopbaan als olieman op de grote vaart. bordpapier. Een toilet is er niet in de boot, evenmin als stromend water en gas en electriciteit. „Dat kan me wei nig schelen", zo stelt de grijsaard. „Wanneer ik hetzelfde moet doen als iedere keizer en koning, dan ga ik even naar het café. Dan pik ik een borreltje en doe waarvoor ik geko men ben." De rest is voor hem ook niet zo belangrijk. „Ik heb al zoveel meegemaakt in mijn lange leven". WERELDZEEËN In 1888 werd hij geboren te Leiden op de zevende juli. Zijn vader was in dienst van de gemeentereiniging. Na de schooltijd werd hij schippers knecht en voer over de binnenwaic- ren voor drie gulden in de week. Het achttiende levensjaar opende de deu ren naar de „grote vaart". In een car rière van ketelbinkie tot olieman voer Willem Molenaar over de wereld zeeën. „Bij Afrika boorden de muskieten naar olie op mijn huid, bij Boston aten we zout vlees op de brug, in de Golf van Biskaje hadden we met een scheepje van 779 ton moeilijkheden met de lading zout DIENSTWEIGERAAR In het eerste jaar van de eerste wereldoorlog ontmoette hij zijn toe komstige vrouw en hij trouwde in datzelfde jaar. Drie jaar later werd hij als dienstweigeraar bestraft met 41 dagen celstraf „Ik moest mijn va derland dienen, maar mijn vader had geen land, en ik evenmin. Ik ben een wereldburger, een tramp". Eerst woonde hij nog met zijn vrouw en enige zoon in Den Haag, vrij spoedig werd de woning verruild voor een huls in de Venestraat in Leidschendam. „Dat was een slecht huis. Ik was er twee dagen t®en het begon te regenen. Het dak was zo rot, dat ik naar buiten moest om te schui len". Nu zes jaar geleden betrok hij zijn woonboot aan de Stompwijkse vaart. IK KOM ER WEL Daar zit hij nu nog even, de man die van zichzelf zegt dat hij iemand anders nooit zal bedriegen omdat hij het ,zelf niet wil worden. De man die geen dokter heeft, omdat hij zelf ook wel kan constateren of hij ziek is. „En als dat gebeurt, dat zal ik nog wel zien". Dat „nog wel zien" is van toepassing op zijn gehele leven, dat van de vrijheid van de hele wereld is teruggebracht tot een stukje Leid schendam. Hoofdzakelijk van het sluizencomplex naar de kroeg en de woonboot. „Ik zal wel zien wat er met me gebeurt. Het hooi is een goe de droge slaapplaats voor me. En als ik dan nog wat te eten krijg dan kom ik er wel". RIJSWIJK (Z.-H.) Het Christe lijk Cultureel Studiecentrum aan de Geestbrugweg 42 te Rijswijk organi seert in het nieuwe seizoen een oricnteringscursus op het gebied van de kunsten en de „doorverbindingen" daarvan naar godsdienst en maat schappij. De cursus is bestemd voor jonge mensen, die dringend behoefte heb ben aan een vorming in deze rich ting alvorens een definitieve studie keuze te maken. Zij zijn wellicht op weg naar een kunstacademie of so ciale academie. Het studiecentrum wil de cursist stimuleren zijn artistiek niveau te verhogen, hem in zijn vrijetijdsbele ving te helpen en hem bij te staan in zijn persoonlijk stelling-nemen om gemotiveerd keuzen te kunnen doen. De cursus duurt één jaar. De prak tische vakken zijn beeldende kun sten, creatief spel, toneel, muziek en beweging. Bijbelstudie, kunstgeschie denis, maatschappij en kunst, kunst beschouwing en filosofie vormen dë theoretische vakken. Men moet ze ventien jaar zijn om de cursus te kunnen volgen. Een middelbare schoolopleiding verdient de voorkeur. Er zijn nog enkele plaatsen open. Het C.C.S. kan men telefonisch bereiken op nr. 07099 46 40. Zijn onderkomen is al even bekend. De donkergroene woonboot aan liet begin van de Stompwijkse weg kan worden bestempeld als vrijwel onbe woonbaar. Maar Willem heeft het er al die jaren naar zijn zin gehad. Een stalen ketting met een hangslot zorgt bij afwezigheid voor de afsluiting. Een zeildoeken zak genageld aan de deur doet dienst als brievenbus en boodschappenmand. Het interieur is schamel. Een olie lamp zorgt voor de verlichting. Een paar wrakkige met oude kleren bela den fauteuils vormen het meubilair samen met een even zwaar beladen houten tafel. Tegen de houten wan den zijn wat prenten met punaises verankerd. In een hoek liggen wat kolen waarmee een kacheltje moe: worden gevoed. Naast een leefnet staat een klein gascomfoor met een pan waarin oud vlees in azijn wordt geweekt om een wat smakelijker ge heel te kunnen vormen. Die woonomgeving is Willem teveel geworden. Hij kan het niet meer aan tegen de wrakkige inrichting te kij ken in de wetenschap dat de herfst nadert en daarmee de noordooster die even makkelijk door de houten schotten snijdt als door een velletje -H- Hans Dorjee geeft aanwijzingen aan hij door het naar de amateurs ver bannen Hermes DVS als trainer ge contracteerd". Vertelt Hans Dorjee: „Dat is eigen lijk uit de lucht komen vallen. Van Joop Castenmiller, de huidige trainer van Excelsior, die het vorige seizoen de Schiedamse formatie bijna de eerste divisie in loodste, hoorde ik dat Hermes nog steeds op zoek was naar een- vervanger voor hem. Wel de rest was snel in kannen en kruiken. Voor lopig ben ik voor een jaar gecontrac teerd. Ik ben daar wel blij mee, eer lijk gezegd. Ik zag namelijk ontzet tend op tegen die leegte die zou ont staan wanneer ik alle (actieve) ban den met King Soccer zou verliezen". Hans Dorjee's vuurdoop als oefen- meester zal stellig geen gemakkelijke worden. Hij is zich daar zelf terdege van bewust. „Goed, ik weet wel dat iedereen denkt dat Hermes DVS ach ter elkaar vanuit de tweede klasse zal promoveren naar de eerste klasse. Ik weet echter ook dat dat niet eenvou dig zal zijn. Van de ploeg waarmee Joop Castenmiller werkte zijn er nog slechts een paar over. Ga maar na: Bakkes en Van Duppen vertrokken naar SW, Flaes, Ruts en Van Baarle tekenden bij DFC, Van Nierop ging met Castenmiller mee naar Excelsior, terwijl topscorer Kees van Kooten op een lucratieve aanbieding uit Frank rijk inging. Je voelt wel, d beste spelers zijn weg". Desondanks stelt Hans Dorjee zich veel voor van zijn nieuwe DVS-speler Aad van der Voort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5