Gereformeerden uit steden denken meer over oorlog na Ned. Bijbelgenootschap geeft selecties uit Bouwstop voor universiteiten (VETLOOS) BROOE UIT HELE KORREL ONEENS OVER BEZIT NUCLEAIRE WAPENS Gezamenlijk zweven van EEG-valuta oplossing crisis Een woord voor vandaag j Initiatief Amsterdamse warme bakkers: BEROEPINGSWERK COMMENTAAR Strategie Puzzelhoe Kerken gepolst over hulp aan N.-Ierland Wereldnatuurfoi J tegen weg dooi** Amelisweerd Van een onzer verslaggevers UTRECHT Hoe groter en hoe stedelijker van karakter de gerefor- meerde kerken zijn, des te meer aandacht zij hebben besteed aan het „huiswerk", dat de synode hen heeft opgedragen in verband met het oorlogsvraagstuk. Het totaal aantal reacties dat de synode tot februari (de sluitingsdatum was 15 februari j.l.) heeft binnengekre gen van de 832 gereformeerde kerken in Nederland bedraagt 250, dat is 31 procent. De hoogste percentages reacties kwamen van de particuliere synoden Noord-Holland-Oost (55 pet), Utrecht (43 pet), Zuid-Holland-West (41 pet.). De laagste percentages worden ge constateerd bij de particuliere syno den van Groningen (20 pet.), Fries land-Zuid (18 pet.) en Zuid-Holland- Zuid (23 pet). Uit de classes Winscho ten, Workum. Beilen en Zierikzee antwoordde niet één kerk- Uit een overzicht van de respons per classis blijkt dat de classis Hoofddorp de hoogste score heeft wat betreft de re acties op het synodale verzoek: van de zeven kerken reageerden er zes. In hun synoderapport hebben de deputaten voor het oorlogsvraagstuk de uitkomsten van deze reacties be trokken. Zij zijn daardoor overtuigd geraakt van het nut van deze discus sies en stellen de synode voor een deputaatschap te benoemen, dat niet alleen de politiek strategische ont wikkeling in de wereld volgt en de bezinning daarop in ethisch-religieuze zin begeleidt, maar ook (bij voorkeur met een daartoe aangestelde man) de voorlichting binnen de kerken en de interkerkelijke samenwerking stimu leert. De deputaten zien als taak van de kerk de verkondiging van het totale evangelie, want verzoening tussen de naties valt niet los te maken van de zeer bepaalde verzoening met God door Christus. „Niemand mag woor den als vrede, verzoening, gerechtig heid, leven en dood uit dit verband lichten op straffe van ze bijna tot onherkenbaar wordens toe te kleuren en te vervormen". De verwereldlijking heeft volgens de deputaten tot gevolg, dat men de (Vervolg van pag. 1) De Amerikaanse onderminister van financiën Paul Volckcr heeft dinsdag avond gezegd dat er nog geen beslis sing is genomen of er een bijeen komst zal plaatsvinden van de tien belangrijkste industrielanden. Volcker die juist in Washington is teruggekeerd van zijn tweede reis naar Londen en Parqs zei, dat nog niet vaststond of een dergelijke bij eenkomst wel nut zou hebben. De tien landen zijn: de Verenigde Staten, Canada, West-Dultsland, It- lië, Frankrijk, Belgie, Nederland, Zweden en Japan. OOK DR. ZIJLSTRAf Volgens niet bevestigde berichten uit Amerikaanse bron zou ook de president van De Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, aan deze bespre kingen hebben deelgenomen. Zoals gemeld, heerst in ons land een zeker gevoel van onbehagen, over het feit dat men niet is uitgenodigd voor het gesprek van Volcker in Londen. Naar verluidt zou verder mr. E. van Lennep, de secretaris-generaal van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, het gesprek in Parijs hebben bijgewoond. Na zijn gesprek met Giscard d' Es- taing verklaarde Volcker, dat de po sitie van de dollar in de Verenigde Staten na de economische maatrege len van president Nixon veel gezon der lijkt. „Het programma is in de VS goed ontvangen en ik denk té kunnen zeg gen dat de positie van de dollar ge zonder is dan voor het weekeinde". BRUSSEL Het monetaire comité van de Europese Economische Ge meenschap is dinsdag tot de conclusie gekomen, dat het gezamenlijk zweven van de EEG-valuta's ten opzichte van de dollar de meest voor de hand lig gende manier is om aan de huidige geldcrisis het hoofd te bieden. Dit zou, volgens welingelichte kringen, de voornaamste werkbasis zijn die tij dens het spoedberaad van de uit twaalf leden bestaande adviescom missie is aanvaard. De groep bestaat uit vertegenwoordigers van centrale banken en regeringen. De commissie zou vastbesloten zijn een oplossing te vinden voor de EEG als geheel en zij slaat de kans dat dat lukt hoog aan. Na drie uur praten was men dinsdag echter nog niet toe gekomen aan de technische aspecten van het Amerikaanse besluit de dol lar de facto zwevend te maken. Verwacht wordt dat de besprekin gen vandaag worden voortgezet. Er werd op gewezen, dat een gezamen lijk zweven van de EEG-valuta's te genover de dollar één of andere vaste band tussen de zes geldeenheden ver onderstelt. Men kon niet zeggen of die band tot stand zal worden ge bracht via een algemene herziening van de onderlinge koersverhoudingen. aandacht beperkt tot de aarde en de levepde mensheid en dan betekent een atomaire verwoesting het absolu te einde. Het Koninkrijk naar de Schrift heeft echter wijder grenzen en ..een atoomverwoesting kan het voortgaan van het handelen Gods met Zijn schepping in de opstanding en in de komst van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde niet verhinderen. Niemand ontkomt aan het oordeel, dat gaat over wat in het lichaam ge daan is, ook met de aarde. Maar een mogelijke ondergang van de wereld is ook niet het allerergste, dat de mens zou kunnen overkomen. Dat is gele gen in het veroordelend vonnis van God", aldus het rapport. Grens overschreden De deputaten vinden in hun rap port wel dat er een grens overschre den is „op het gebied van de midde len en gebruiksprocedures die binnen de huidige veiligheidsstructuren tot ontwikkeling zijn gebracht". Maar anderzijds achten zij het niet verant woord om de overheden mede vanwe ge het feit dat zij hun streven naar vrede en gerechtigheid ernstig ne men, te zien naar het beeld van Openbaringen 13 (als dragende het teken van het beest uit de afgrond) Zij zien enerzijds „in welke mate de mens zijn opdracht uit het oog verloren heeft. Van een verantwoord gebruik van in de schepping gegeven mogelijkheden valt nauwelijks meer te spreken. D? toenemende politieke, economische en sociale tegenstellin gen demonstreren hoezeer de mens kan falen en hoe weinig hij in staat is om de krachten te beheersen die hij hielp mee ontwikkelen (milieu, rijkdom-armoede, overbvolking, neo kolonialisme, rassentegenstelling, enz.)". Maar zij erkennen ook „trek ken in de huidige geschiedenis, die (in sterke tegenstelling tot het demo nische) doen denken aan een werking van de heilige Geest. Het feit dat de oorlog problematisch is geworden, de kijk op de ontwikkelingssamenwer king is verbeterd, en de verhouding der rassen in een nieuw licht wordt gezien, zijn hiervan voorbeelden. In verscheidene opzichten is vooruitgang te constateren op het sociale, het me dische en het strafrechtelijke terrein. Symptonen van toenemende barm hartigheids- en gerechtigheidsoefe- ning zijn er velen." Maar de verantwoordelijkheid van de kerk is volgens de deputaten door het deelgenootschap van ons land in de NAVO wèl zwaarder geworden. Ten eerste zijn daar strevingen in ontwikkeling waarvan men zich kan afvragen of zij het na te streven doel werkelijk bevorderen, en voorts telt de NAVO partners „die wij minder goed kennen en minder goed vertrou wen ten aanzien van hun integriteit waarvan wij ook de totale situatie, de mentaliteit en de ontwikkelingsgraad ten goede of ten kwade niet kennen of. waar we wel iets weten, moeilijk kunnen waarderen of hoog aanslaan". Verder constateren zij dat het vol doen aan verplichtingen in NAVO-, VN- en Koninkrijksverband ons mili tair kunnen betrekken bij conflièten waarin minderheden terecht of ten onrechte in verzet komen tegen de .gevestigde orde. „Naar ons oordeel mag eventueel militaire steunverle ning alleen zijn gericht op de beëin diging van onrechtmatige geweldple- ging en de verandering van onrecht- i1 vaardige verhoudingen", aldus de de- putaten. Oneens De deputaten zijn het onderling on eens over het geoorloofd zijn van het in voorraad hebben en dreigen met nucleaire wapens.Zij menen echter allemaal dat de kerk allereerst geroe pen is de jonge leden te doen deelne men aan haar overwegingen en be sluitvorming ten aanzien van het ge hele oorlogsvraagstuk. „De kerk mag de individuele jonge mens niet alleen voor de verantwoordelijkheid laten staan maar zij moet door haar advies de verantwoordelijkheid van de en keling helpen dragen." De kerk kan daartoe een eigen opzet kiezen, maar ook werken via de reeds bestaande bureaus voor gewetensbezwaarden. De belangrijkste praktische conclu sie van de deputaten luidt: „Ter zake van de vervulling van de militaire dienstplicht bestaat behoefte aan een wijziging van de wet gewetensbezwa ren militaire dienst, in die zin, dat inzonderheid rekening gehouden wordt met de consciëntienood van hen die weigeren aan het gebruik van wapenen voor massale vernieti ging mede te werken." Nog een conclusie: „In prediking en catechese dienen de kerk'en nadruk te Als het ér op aan komt een mening te geven, tonen son mensen zich zeer bescheiden. Typerend is het „dacht ik**3 d door hun gesprekken strooien: ik weet het niet, ik denk het en ik geef mijn mening direct voor een betere. We zijn nü paald geschikt voor profeet. Want als Micha bijtend opmerkt, dat de zieners h de waarzeggers teleurgesteld zullen worden, omdat er geenl woord van God komt, laat hij volgen „Ik daarentegen b van kracht, van de Geest des HEREN, en van recht en i (Micha 3 8). Profeten zeiden niet: het zou zo wel eens kunnen zijnI zou beslist niet durven beweren, dat een andere visie vraagstuk onjuist zou zijn. Profeten waren fanatiek eenzijd weet het, ik spreek de waarheid, ik wijs het volk de juiste predik de enige betrouwbare belofte van God. Is dat niet reusachtig eigengereidDat zou het zijnals i dit aan zichzelf toeschreef. Maar dat doet hij juist niet. Hij I van de Geest des HEREN. We lezen vandaag Jesaja 221-14 Deputaten enerzijds: Er is een grens overschreden op het gebied van de middelen en gebruikspro- cedures binnen de huidige veilig heidsstructuren. Deputaten anderzijds: Onder ling oneens over het geoorloofd zijn van het in voorraad hebben en areigen met nucleaire wapens. leggen op al wat de vréde dient, tot een doorbraak van de huidige machtsrelaties der volkeren leidt en de effectieve aanpak van mondiale vraagstukken bevordert". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amster- damse warme bakkers willen ge zonder brood gaan maken: brood van hele tarwe- en roggekorrels en zonder vetstoffen. Woensdag 1 sep tember komen ze in Mercanti bijeen om er op uitnodiging van de Federatie van Bakkerspatroon Verenigingen over te praten. Tijdens die vergadering zal de Amsterdamse tandarts G. J. Bae- rents een film vertonen, waarin hij laat zien hoe het consumeren tvan echt volkorenbrood het tandbederf vooral bij kinderen vermindert. De heer Baerents is hiernaar al jaren geleden een onderzoek begonnen. Bouwstenen Volgens hem is het voor de mens ongezond zijn voedsel te denature ren. „We kunnen nu wel dagelijks bidden om ons dagelijks brood, maar als we blijven doorgaan daar uit de kiemen en de zemelen te ha len, heb je daar weinig aan. Op die manier verwijder je de belangrijkste bouwstenen", halve voor het gebit is het geb van echt volkorenbrood, volgen Leid( tandarts, ook gezond voor het g bij le lichaam. die Wanneer de plannen aanslaat, ee, de warme bakkers, zal in Am^ebes dam binnen afzienbare tijd op te schaal reclame worden gemikt voor het nieuwe brood. Landelijk Bakker A. Meijssen, bestim van de federatie: wellicht kan in de toekomst leiden tot een delijke actie". Zelf is hij Ivoors der van uitvoering van de planj,,( „Op deze manier kunnen we bW-A brengen met een aanzienlijk ho\ voedingswaarde. Door het weglaten van de V stoffen, zal het wel eerder droogt en niet meer vier dagen beiu^pEj kunnen worden, maar het zal veel smakelijker worden". De doeling is het brood onder een ciale naam op de markt te breng C. A iRNE' Diept zilver en ik h landa; tijde en g was smee: inde banc fees' een sch C B L E k d. tlein: Ij er NED. HERV. KERK Beroepen: te Ridderkerk-Slikker veer: A. Romein te Wezep. Aangenomen: naar Glanerbrug: H. Ommering te Oosterland. GEREF. KERKEN Beroepen: te Urk: L. Hartholt te Oostkapelle. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Middelstum en te Vrouwenpolder: kand. H. J. J. Feens- tra te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Bodegraven: H. Lig- tenberg te Genemuiden. GEREF. KERKEN (VRIJG.; B V.) Beroepen te Marknesse, kand. B. Wielenga te Barendrecht. AMSTERDAM Het Nederlands bijbelgenootschap gaat ook bijbelse lecties uitgeven. De eerste verschijnt in september en wordt uitgegeven sa men met de hervormde bond voor in wendige zending op gereformeerde grondslag. Deze selectie verschijnt onder de titel „Samen luisteren naar gedeelten uit de bijbel". Een selectie is een afzonderlijk ge publiceerd bijbelgedeelte korter dan een boek. Zo'n selectie kan ook ver schillende korte bijbelgedeelten om vatten meestal gegroepeerd rondom een centraal thema. Doel is de lezer in aanraking te brengen met de bij beltekst en zijn belangstelling op te wekken voor de gehele bijbel. De selectie die uitgegeven werd met de hervormde bond voor inwen dige zending bevat pericopen uit de Statenvertaling. Ze beantwoorden de kardinale vragen van het leven zoals: waar komt de mens vandaan, waar toe is hij op aarde, hoe moet hij le ven. en: waar gaat hij heen? Deze uitgave is gemaakt voor verspreiding onder vakantiegangers. Later in dit jaar verschijnt ook een vouwblad met pericopen die betrek king hebben op het kerstgebeuren. Er zal een profetie in worden opgeno men, de aankondiging van de geboor te aan Maria door de engel, het ge boorteverhaal en de komst .van de herders en de wijzen. Voor déze geïllustreerde kerstselec tie is vooral gebruik gemaakt van vertalingen in de Nederlandse om gangstaal. Ze wordt gedrukt op een voudig papier en kan gebruikt wor den als uitnodiging voor kerstbijeen komsten. Tevens verschijnt een uit gave op beter papier die gebruikt kan worden als kerstkaart-met-een- boodschap voor mensen die het tradi tionele sneeuwlandschapje beu zijn en graag een kerstkaart willen ver zenden die wat heeft te zeggen. De nieuwe minister zonder portefeuille, balast met de ontwikkelingssamenwerking, dr. C. Boor- tien, die in deze krant in een vraaggesprek met een onzer redacteuren zijn eerste publieke opmer kingen maakt over wat hij zich van zijn taak voor stelt, toont een opmerkelijke interesse in de eco nomische en handelsstructuren in de wereld. En zijn verwachting op een behoorlijk gemeenschap pelijk kabinetsbeleid ten aanzien van de komende UNCTAD (wereldhandels- en ontwikkelingsconfe rentie) in Santiago de Chili illustreert dat. Wij helpen het hem hopen. Op de vorige UNCTAD in New Delhi in 1968 toonde Nederland verschillen de gezichten: het was progressief in de sectie die zich bezighield met de kapitaalhulp, maar nogal behoudend in de sectie grondstoffen en vooral in de scheepvaartsectie. Nu kan men zeggen, dat daar toch een beleid achter zat, namelijk dat men bij afspraak zo heterogeen optrad. Wij kunnen ons dit echter nauwelijks voorstellen. Ieder ontwikkelingsbeleid heeft last van zoge naamde „doelconf lieten", omdat het zich richt op een ingewikkelde werkelijkheid. De voorbeelden daarvan liggen voor het grijpen: verbeterde me dische zorg leidt tot snellere bevolkingstoeneming, industriële aanzetten doen vaak het platteland leeglopen en leiden tot slums aan de rand van de steden, grote werkgelegenheidsprojecten werken vaak inflatoir, enzovoort. Dat zijn doelconflicter. die men ook vaak met de beste politieke wil al creëert, en er is heel wat talent voor nodig om wolf. geit en kool naar de overzijde te brengen. Ernstiger zijn doelconflicten die voortkomen uit een verdeelde politieke wil. Dan ziet men bij voorbeeld het effect van grote kapitaalsoverdrach ten te niet gaan door een toenemende schulden last of door grote exportverliezen in de grondstof- fensector. Daar wordt natuurlijk wel iets aan ge daan bijvoorbeeld door het verstrekken van meer „zachte" leningen en door het onlangs door de EEG aanvaarde stelsel van voorkeurtarieven voor halffabrikaten. Maar het is veel te weinig om al van een duidelijke gemeenschappelijke stra tegie in de rijke landen te spreken. De NOVIB heeft vorig jaar al het verlangen uitgesproken dat de minister voor ontwikkelings samenwerking een meer gezaghebbende coördine rende stem zou moeten krijgen bij al die partjes ontwikkelingssamenwerking die over verschillen de departementen zijn verdeeld. Met die éne op merking over de Nederlandse bijdrage aan de ko mende UNCTAD in Chili heeft dr. Boertien te kennen gegeven dat dit ook voor hem een belang rijk punt is. In zijn worsteling met het historisch gegroeide zij hem alle succes gewenst. DEN HAAG Aanbestedingen van nieuw aan te vangen werken voor universiteiten, hogescholen en andere instellingen van wetenschappelijk on derwijs mogen voorlopig niet worden geëffectueerd, ootk niet als het minis terie van onderwijs en wetenschap pen al goedkeuring aan de bouwplan nen heeft gehecht. Volgens een mededeling van de grondraden van zeven universiteiten heeft de minister voor wetenschaps beleid. jhr. mr. M. L. de Brauw, dit geschreven aan de colleges van cura toren en de besturen van de instellin gen van wetenschappelijk onderwijs. Volgens de ministeriële brief zijn de bouwvoorzieningen van urgente aard voor de akademische ziekenhui zen en de in een vergevorderd sta dium van voorbereiding verkerende KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P Estei G .1 Brinkman J van Hofwegen bouwvoorzieningen voor studenten huisvesting van deze bouwstop uitge zonderd. In een dinsdagavond ver spreide verklaring hebben de grond- raden een fel protest aangetekend te gen deze bouwstop. Betoogd wordt dat de universiteiten en hogescholen de mogelijkheid wordt ontnomen pro jecten voor te bereiden die rekening kunnen houden met de toenemende aantallen studenten. In de toekomst zullen onder andere de faculteiten voor sociale wetenschappen en die van geneeskunde zeer worden gedu peerd. aldus de grondraden. „Behalve dat deze bouwstop een klap in het gezicht betekent van de universiteiten en hogescholen, wordt ook de stimulerende functie van in stellingen voor wetenschappelijk on derwijs in de regio een zware slag toegebracht." aldus de verklaring die was ondertekend namens de Algeme ne Rotterdamse Studentenfederatie, Algemene Studentenvereniging Am sterdam, Groninger Studentenraad, Studentenraad Vrije Universiteit Amsterdam, Utrechtse Studentenfe deratie, Unie van Studenten in Nij megen en Wageningse studentenraad. TRIPOLI (Reuter) Lyblë ral een van overheidswege geleide orga nisatie oprichten, teneinde de islami tische godsdienst in het buitenland te verspreiden. Deze beslissing heeft de Revolutionaire Raad van Lybië maandag genomen. Kruiswoord-puzze Horizontaal: I. uitverkoop, 5. huisi ren, 7. mondwater, 8. mand, 10. vo| I eigenschap, 11. kippenloop, 12. roten hout, 13. voorvoegsel, 14. zandheu 15. projectieplaatje, 16. vernis, roofdier, 18. akelig, 20. hap, 21. pel 22. slank (Z.N.), 24. Emeritus (afk.),ta~ stop, 26. slede, 27. wijd, 28. spoedig, lading, 30. lichte bedwelming. Ai Dui; W der Verticaal: 1. plechtig, 2. rivier Duitsland, 3. plomp, 4. inhoudsm rerle .191! DEN HAAG Het moderamen van de hervormde synode heeft zich in verband met de onlusten in Noord- Ierland gewend tot de wereldraad van kerken, de Europese kerkeconfe- rentie en de wereldbond van her vormde en gereformeerde kerken. Aan deze drie in Genève zetelende internationale organisaties van de kerken is gewaagd, welke stappen zij de laatste tijd hebben ondernomen in verband met de toenemende spannin gen in het Noordierse conflict. Tevens heeft het moderamen van de her vormde synode geïnformeerd of in Genève wordt overwogen een inter kerkelijke hulpverlening ten behoeve van de bevolking in de getroffen Noordierse plaatsen op gang te bren gen. Herman van Veen zingt voor bijbelgenootschap AMSTERDAM De cabaretier Herman van Veen werkt mee aan een grammofoonplaat van het Nederlands Bijbelgenootschap. Hij zingt een lied je over de uittocht van de joden uit Egypte. Het liedje is geschreven door Rob Chrispijn en door Laurens van Rooyen op muziek gezet. De plaat hoort (evenals een vorige door Her man van Veen voor het NT. g - maakte plaat) bij een uitgave in de 6erie „Wat de bijbel ons vertelt". (afk.), 5. heidemeertje, 6. voegwocfan 8. waterblaasje, 8. tweetal, II. de dingstuk, 12. oevergewas, 14. dwi ide 15. part, 16. tussenzetsel, 17. snel stL. mend smal water, 19. bergweide; kant van een weg, 22. raam, 23. fll 25. zoen, 26. vlaktemaat, 27. Myth. al" guur, 28. muzieknoot Oplossing vorige prate! Hor.: 1. permanent, 10. Iel, 11. AneZ eb, 14. neg, 16. set, 17. eek, 19. rat re, 22. leer, 24. les, 26. reis, 28. lom, tets, 33. lap, 25. eg, 37. tolk, 39. si, del, 42. poes, 44. elan, 45. taak. Vert: 2. el, 3. ren, 4. mier, 5. na, ft 11 7. Neer. 8. titel, 9. Peel, 13, beer, 19. 18. keet 20. tel, 23. riet 25. sol. 27. stpri< 29. mas, 30. mede, 32. slot 34- PÜ, gel. 38. Kea, 4L la, 43. sa. Bu ozie M IJ n-.A Bi Pc rerh Iter; 908, UTRECHT In een brief ft Utrechtse gemeenteraad heeft Wereldnatuurfonds geprotesteer gen de plannen tot aanleg van weg 27 (Breda-Hilversum) doo unieke natuurgebied Amelisi AT' vlakhi' Utrecht. Het fonds, wa 19 pr-.,- r-rnhard president is, sc t ui dat -e mntasting van het r-1 hrt onrustbi pr 1 'ie» verdwijnen vi rerd- ->'d am? plant- en dierso in 4 zal versnellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2