INST PHILIPS MEER DAN GEHALVEERD Gecoördineerde actie aan monetair front een loonbelasting ver aow en aww Geen ontslagen verwacht Twee artsen hielpen niet, patiënt sterft Vogelslacliting in België: Protest 2 moderne theeglazen Het Kwartet nder export loembollen Ondanks ingrijpen GG en GD Noors blad beschuldigt gifschip Wetsontwerp ingediend woonwagen vrij Van brandstichting verdachte bewoners Ook gesprek met dr. J. Zijlstra Twee doden bij frontale botsing abona r i Vermist meisje is terecht Ct'TAj het weer Nieuwe leidse Courant Woensdag 18 augustus 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Slantvastieh is ghebleven mijn bert in teghenspoet!" kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur I lange rijen staan de Amerikaanse vakantiegangers voor het kantoor van de-American Express in Rome t hun eerst zo fel hegeerde dollars om te wisselen. De Italiaanse regering heeft het maximum voorlopig gesteld op vijftig dollar per persoon per dag. HAAG De Nederlandse bollenexporteurs hebben afge- de tien procent extra-hef- tiet zelf voor hun rekening te maar deze te laten betalen de afnemers in de Verenigde ixporteurs berekenen hun prij- i dollars, maar krijgen al een g niet meer dan de 3,60 per waar hun calculaties op ge- d waren. Een argument van aembollenhandelaren is ook dat effing in de praktijk lang kan bestaan: in Engeland is het aar geworden. r de tien procent extra-heffing c berekend over verschepings-, tering- en verpakkingskosten, de bloembollenverpakking tmerika nogal duur is zullen nerikaanse importeurs nu ex- ld op tafel moeten leggen. Om it de vraag is of ze dat kunnen cht de bond van Bloembollen laren wel kwade gevolgen voor export. Men is zelfs geneigd en noodsituatie te spreken. Ne- ids totale bloembollenexport agt ƒ400 miljoen. De export 53 miljoen naar Amerika maakt s een belangrijk deel van uit. J HAAG Het Tweede Ka- l drs. H. A. C. M. Notenboom i heeft minister Van Veen (on- is) vragen gesteld over school- a's. Hij vraagt of de minister 1de agenda's, in het bijzonder indere agenda", in moreel op geschikte hulpmiddelen bij het wijs vindt. Van een onzer redacteuren ROTTERDAM Zondag heb ben de behandelende huisarts en diens plaatsvervanger gewei- kerd een in ernstige ademnood verkerende patiënt van 64 jaar te helpen. In uiterste nood waar schuwde de familie de Rotter damse GG- en GD. Deze reageer de op de noodkreet en bracht de patiënt over naar het Van Dam- ziekenhuis, waar hij later is overleden. OSLO (AFP) Het is Kristian- sand, in Zuid-Noorwegen, verschij nende blad „Faedrelandsvennen" schrijft dat het Nederlandse schip ..Stella Maris" onder de naam „Con stance" voortgaat met het dumpen van giftige afvalstoffen in de Noord zee. Een woordvoerder van het Noorse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag verklaard, dat het mi nisterie geen bevestiging van dit be richt heef t ontvangn, maar dat het Haag onderzoekt. IN HAAG Bij de Tweede ier is een wetsontwerp inge- waardoor, als tijdelijke tregel, voor 1971 over aow- ww-uitkeringen geen loonbe- ng behoeft te worden inge- len, ook al zouden deze uit togen in de loop van het iaar indexverhogingen uitstijgen in de zogenaamde „belasting voet". gehuwde bejaarden zonder kren is thans, rekening houdend bejaarden- en kostenaftrek een 'oinkomen tot ƒ452,50 van loon- ting vrijgesteld, terwijl de aow- rïng voor gehuwden na vermin dering met de ouderdomsaftrek ad 87 ƒ451 bedraagt. Bejaarden die naast de aow nog belangrijke andere inkomsten genieten, betalen wèl be lasting. Weduwen met bijvoorbeeld een kind zijn tot ƒ600 per maand vrijge steld terwijl de aww-uitkering plus kinderbijslag voor deze groep 584,80 per maand bedraagt. De voorgestelde maatregel houdt in, dat inhouding van loonbelasting bij de sociale verzekeringsinstellingen achterwege blijft als geen andere uit keringen worden verstrekt dan aow- aww-pensioen, en/of kinderbijslag, en /of uitkeringen invaliditeitswet en de zgn VOV-a uitkeringen ingevolge de ouderdomswet 1919. EINDHOVEN De winst van hel Pkilipsconcern is in het eerste halfjaar van 1971 meer dan gehalveerd. Door een zeer slecht resultaat in het tweede kwartaal, waarin de verdiensten ten opzichte van de zelfde periode in 1970 daalde van 125 min. tot 41 min., komt het electro-concern voor de eerste zes maanden op een netto-winst van 107 (v.j. 253) min. De heer J. den Hamer, zoon van de ongelukkige, heeft in verband hier mee een klacht ingediend bij het Me disch Tuchtcollega in Den Haag. Prof. dr. L. Burema, directeur van de Rotterdamse gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst en hoogleraar aan de Medische Faculteit, gaf ons over dit geval het volgende commentaar: „Inderdaad zijn twee artsen niet gekomen na een waarschuwing van de familie van de patiënt. Er kwam toen een dringend verzoek om hulp bij ons binnen en ofschoon het onze taak niet is in zo'n geval te hande len. achtte de wachtarts de situatie van dien aard, dat hij ingreep. Het is voor ons een gecompliceerde zaak, omdat de GG en GD er niet is om dergelijke dingen te doen. Slechts als een boodschap zodanig is, dat er van verdere discussie geen sprake kan zijn. helpen wij. In de praktijk komt zoiets bijzonder weinig voor. Over de zaak zelf, het niét reageren van een huisarts op een verzoek van de familie, kan ik niet in details tre den. vooral nu de zaak in handen van het Medisch Tuchtcollege is gelegd." De raad van bestuur rekent er op, dat het dieptepunt nu be reikt is en voor het tweede half jaar verwacht men hogere winst marges. Hoewel de omzetgroei in het tweede kwartaal (8%) is ach ter gebleven bij de eerdere ver wachtingen van 9 tot 11%, denkt Philips deze 9 a 11% voor het hele jaar toch te kunnen realise ren. Wat voor invloed de huidige valuta-onrust zal hebben, weec men niet. De Philips-goederen- stroom van en naar de VS loopt ongeveer gelijk. Geen ontslagen Philips zal in de rest van 1971 doorgaan met vermindering van het personeelsbestand door het natuur lijk verloop. Per 31 juli was het aan tal werknemers in de hele wereld al 17.000 minder dan op 1 januari van dit jaar. Voor heel 1971 was 22.000 gepland, maar dat kunnen er wel 25.000 worden. In Nederland moeten, nadat zoals gemeld in het eerste halfjaar het personeelsbestand met 3.50Ó man afnam, nog 2.500 man weg, voornamelijk in de zg. indirecte sector, dat zijn beambten en o.m. commercieel personeel. Het is echter niet de bedoeling, dat meer dan in incidentele gevallen men sen zullen worden ontslagen, aldus de raad van bestuur. Geruchten hierover doen de ronde, omdat van daag in Eindhoven op initiatief van de directie sociale zaken van Philips een gesprek zou plaats vinden met vertegenwoordigers van de vakbon den. Het onderwerp van gesprek is niet bekend gemaakt. Tijdens een persconferentie heeft de raad van bestuur gedetailleerde cij fers bekend gemaakt over de per soneelsvermindering in het eerste halfjaar, waaruit blijkt, dat geen sprake w.as van meer ontslagen. In de eerste zes maanden van 1971 zijn bij alle vestigingen in Neder land 660 (v.j. 630) mensen vertrok ken op initiatief van de werkgever en 3.060 (2.850) op initiatief van de werknemer. Door natuurlijke oor zaken (dood of pensioen) vielen 1.640 (1.430) personen af en door di verse oorzaken 500 <270). Totaal vertrokken 5.860 (5.180) mensen. Het grote verschil met vorig jaar is, dat maar 2.360 (vj. 7.730) nieuwe krachten zijn aangenomen. Bedrijfssluitingen liggen niet in de verwachtingen, aldus de raad van bestuur. In 1972 hoopt men het per soneelsbestand constant te houden. Zie ook elders in dit blad Een ingewikkelde kettingbotsing op de E9 onder Nederweert (Midden- Limburg) heeft dinsdagmiddag even na vier uur het leven gekost van de 77-jarige mevrouw Theodora A. Burgers-Janssen uit de Limburgse plaats Grevenbicht. Bij de kettingbotsing waren twee vrachtauto's, vier personen- autos, drie personenbusjes en een motorrijwiel betrokken. Na de botsing konden de bemanningen van de in Sittard, Roermond en Weert gealarmeerde ambulances elf gewonden uit de zwaar beschadigde voertuigen halen. MONNICKENDAM Twee auto mobilisten kwamen gistermiddag om het leven bij een frontale botsing op rijksweg E 10 bij Monnickendam. De slachtoffers zijn de 65-jarige Z. van den Dolder uit Amsterdam en de 47-jarige L. B. Kwee uit Amersfoort. De botsing was te wijten aan een verkeerde inhaalpoging van de Amersfoorter. BRUSSEL, LONDEN, PARIJS (Reuter, AP) Een gecoördi neerde, internationale, actie is in voorbereiding om de onzekere monetaire situatie, ontstaan na de maatregelen van president Nixon, zo spoedig mogelijk te stabiliseren. Vandaag zijn de ministers van financiën van de zes EEG-landen al in Brussel bijeen.-Op wat lan gere termijn zal, nagr het zich laat aanzien, ook de zgn. „Groep van Tien" vergaderen om de toestand onder ogen te zien. Voor de bijeenkomst in Brussel is geen agenda vastgesteld, doch aange nomen mag worden dat men zal trachten een gezamenlijk beleid uit te stippelen. Dit wordt nl. van het grootste belang geacht met het lot op het functioneren van de Gemeen- schappelijge Markt. Van Belgische zijde is gisteren met klem gepleit voor een dergelijk ge meenschappelijk optreden. Tot dat doel zal België morgen in Brussel o.a. voorstellen zeer nauwe grenzen vast te stellen voor het doen fluctueren van de wisselkoersen in de Gemeen schap. MOEILIJKHEDEN Een gemeenschappelijk optreden ontmoette tot dusverre nogal wat moeilijkheden als gevolg van de be staande verschillen van inzicht tussen Frankrijk en Duitsland over het „zweven" van de mark. Gehoopt wordt, dat dit strijdpunt nu echter -zal worden begraven. Het zou in het voornemen van de EEG-ministers van financiën liggen hun Britse colle ga ten nauwste te betrekken bij de komende besprekingen. In Engelse kringen heerst de me ning dat. indien de huidigi crisis zorgvuldig wordt benaderd, het mo gelijk moet zijn te komen tol een hervorming van het internationale monetaire bestel op lange termijn. Iets dat, zo hebben de gebeurtenissen in de Ver. Staten van het afgelopen weekeinde wel aangetoond, noodzake lijker is dan ooit. Wat Engeland vooral benauwt is, dat elk land op eigen houtje maatre gelen zal treffen ter bescherming van zijn economie. De situatie, zo meent men in Londen, is er een die een multilaterale benadering en aanpak vereist. GROEP VAN TIEN Groot-Brittannië heeft daarom dinsdag voorgesteld een vergadering van de ministers van de „Groep van Tien" bijeen te roepen om te praten over de crisis,, die de wereldhandel en de monetaire wereld thans doorma ken. (Zie ook elders deze krant). ADVERTENTIE VAN BERKELS MELK GOED VOOR ELK Telefoon 176551 PUTTE Op last van de. officier van justitie te Breda zijn gisteren vier woonwagenbewoners vrijgelaten, die maandagavond in Putte (NB) werden aangehouden, nadat twee woonwagens in vlammen waren op gegaan. De rijkspolitie in Putte hield direct de 41-jarige T. B„ diens 32-jarige echtgenote, de 30-jarige mevr. L. en haar 16-jarige zoon aan op verden king van brandstichting. Een onder zoek door de technische recherche heeft dit vermoeden niet kunnen be vestigen. HUIJBERGEN In het Noordbra bantse Huijbergen z(jn gisteravond twee caravans van woonwagenbewo ners uitgebrand. Het vuur ontstond rond half negen door nog onbekende oorzaak. De bewoners waren op dat moment niet aanwezig. De Huijbergse brandweer kon weinig tegen de vlammen uitrichten. De rijkspolitie van de groep Woensdrecht heeft de later weer gearriveerde bewoners voor verhoor mee naar het bureau genomen. De twee totaal uitgebrande caravans waren dinsdag pas tegen de avond gearriveerd. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: befalt: □•per kwartaal par maand I A'.sbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. m De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertiendagengratis. Mijn naam ..a.,......— gP^U: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van een verslaggever DEN HAAG Een delegatie van ;hct comité „natuur in nood" uit Ha ren 4(Gr.) heeft gistermiddag in Den Haag een petitie met 40.000 handteke ningen en adhesiebetuigingen aange boden aan de Belgische ambassadeur dr. VV. van Cauwenberg, waarin wordt geprotesteerd tegen de massale vogelslacbtingen in België. Volgens het actiecomité gaat het hier om jaarlijks 20 miljoen vogels. Tijdens het gesprek liepen voor het gebouw jongeren met sandwichbor- den, waarop leuzen stonden als „onze vogels in de Belgische pot", „boutje koolmees, eet smakelijk", „vogels, mijdt België." De ambassadeur zegde toe het pro test door te sturen naar de Belgische minister van landbouw. Op een persconferentie van het co mité na afloop zei de heer J. Poutsma van het Wereld Natuur Fonds in Groningen, dat de slachtingen met name in Vlaanderen en Brabant voorkomen. „De .zangvogels zijn bij onze zuiderburen wel wettelijk be- schermd, maar de controle ontbreekt. Deze vogels zijn voor het grootste deel broedvogels uit Nederland en andere noordelijker gelegen landen. Ze zijn dus internationaal bezit." Hij kantte zich fel tegen de com merciële wijze, waarop in België jacht op de zangvogels'wordt ge maakt door ze te vangen en dood te knijpen om ze dan als delicatesse te consumeren, of als kooivogels veelal te laten verkommeren. BERGEN OP ZOOM Het 16-ja rige meisje Petra Stephanie van Roo- den uit Bergen op Zoom, dat veertien dagen geleden na een ruzie van huis wegliep en sinds die tijd spoorloos was, is weer terecht. Enkele uren na dat de politie"' op verzoek van de ouders maandag het opsporingsbe richt had verspreid, meldde zich een kennis uit Amsterdam bij wie het meisje al die tijd had gewoond. Zelfkennis is de eerste stap tot huichelarij. HOHENEMSER Als jij de kinderen bezighoudt, zal ik wel boodschappen ha len... MINDER VAST Aan het vaste zomerweer van de laatste dagen komt de komen de 24-uur een einde. Rond een depressie boven de Golf van Bis- caje is de afgelopen dagen koele oceaanlucht West-Frankrijk bin nengestroomd. Langs een front, dat de koele lucht begrenst, ontstaan bgven Frankrijk ounweersstoringen. De onweersstoringen zullen het ko mende etmaal ook tot ons land doordringen. Strandweer Een zwakke onweersstoring bij West Frankrijk zal morgen nog van weinig betekenis blijven. Ook dan vrij veel zon bij een matige oostenwind. Temperatuur ongeveer 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Iets onstabie ler maar overwegend zomers. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), dalend. Zon en maan 19 augustus: zon op 5.29, onder i 19.57; maan op 3.31, onder 19.24, Hoog water Hoog water 19 augustus: Rot terdam le getij 3.35, 2e getij I 15.47; Scheveningen 2.00 - 14.30; Vlissingen 0.52 - 13.15; Haring vliet a. d. Zeezijde 2.24 - 14.53.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1