Bij Philips dit jaar 3500 man vertrokken )ollar Navo-aftocht van Malta niet zeker in met zwaard odgestoken tKaageiland Bahrein verklaart zich onafhankelijk [instens 14 mensen in verkeer gedood Sabotage Engeland [allaee gelast. Iregregatie Reacties op maatregelen Nixorl gunstig Werknemer van Marbon overleden Weer Franse kernproef Zeven soldaten gestraft voor pamflettenactie Bijna botsing boven Praag School uitgebrand >TUS| MAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 ren: k il Uan een onzer verslaggeefsters n VI (EMADE Bij een vechtpartij >nt, camping van het Kaageiland in M 1 iurt van Alkemade, is in de 'I 6 van zaterdag op zondag de en jge autohandelaar G. Jansen uit inaar om het leven gekomen, rerd dodelijk gewond door een met een zwaard. De vermoede- ider, de 32-jarige J. van K. uit [k, die op de camping verbleef, de politie in hechtenis geno- Bij de vechtpartij werd een e persoon, W. P. uit Rijswijk ïn' een slag met het zwaard licht 1 id aan een oor. onenigheid tussen de mannen nd, toen het gezelschap waar- deel uitmaakte, midden in de Mart nogal luidruchtig op de cam- Het an het zoeken was naar de ver- jats van een kennis. Zij klop- >p ui j verschillende verkeerde cara- rwey ian. Een daarvan was die van van twijker Van K., die zich ver- ,De 1 telijk ergerde aan het optreden van et gezelschap. Bij de ruzie, die ten id, greep Van K. naar twee inot, jen, die hij als curiositeit in Mart iravan bewaarde Met gekruis- larden ging hij het gezelschap, ethoiihalve uit J. en P. ook nog uit it, dii rrouwen bestond, te lijf. J. liep dee een borstwond op, waaraan s pai weg naar het academisch zie- Rhyj s in Leiden is overleden. Van een verslaggever EINDHOVEN In ons land is de personeelsbezetting van het Philips-concern in de eerste helft van dit jaar met 3.500 man ver minderd, van wie 1450 in de maanden mei en juni. Dit heeft drs. P. L. Dronkers, direc teur van de afdeling sociale zaken van het concern meegedeeld op een vergadering van de ondernemings raad voor de in Eindhoven en omge ving gevestigde bedrijven van de onderneming. In het eerste half jaar van 1971 verminderde de personeelsbezetting van alle vestigingen van het concern in de wereld met ruirn 10.000. De per soneelsbezetting van de in Eindhoven gevestigde bedrijven daalde in mei en juni jl. met 300. Uitgaande van de verwachtingen voor 1972 zal de zogenaamde directe sector in ons land tot het einde van het jaar in totaliteit op hetzelfde niveau kunnen blijven gehandhaafd. In de zgn. indirecte sector zal de personeelsbezetting nog moeten ver minderd. De kostenontwikkeling, ook op het gebied van de lonen, blijft zorgelijk, zo heeft drs. P. L. Dronkers voorts waarmee een caravanbewoner op de camping Kaageiland een autohandelaar in de hartstreek heeft geraakt. ?/au onze correspondenten [STERDAM Bij ver ongelukken zijn dit week in ons land ten minste veer mensen om het leven geko- uit jen raakten verschillende vee dteft gewond, aald sdam FEN Op een onbeveiligde sfgegi in Geffen (NB) botste zater- DSS Idag een personenauto tegen de iijmegen - Den Bosch. In de iten de 69-jarige grootvader C. der Doelen uit Geffen en zijn tai IN: T Fohan ïndel van en a Ma erenc ïls, Y Corn N™pp '«™lg van pagina 1) neemt aan, al zei president dat niet met zoveel woorden, Verenigde Staten na.de onder- pngen over wijziging van be- pariteiten hun verplichting tot 27 lijn, x>rsi inna Rik t. rwisselen van dollars tegen ^gen de prijs van 35 dollar per (31,1 gram) weer zullen na- \driaf; Nesl iaan venbc De J< 1 en La Van Joh m C leslag van tien procent op de echten maakt buitenlandse ten in de Verenigde Staten 51isaÖr' reëering beoogt aldus de af te remmen en de Ameri- handelsbalans te verbeteren, erste zes maanden van dit jaar '^Werkgelegenheid .'us e e handelsbalans voor het eerst 1893 over een halfjaarlijkse een tekort getoond. Mal J Sic ts beloofde Nixon ervoor te J M dat de werkgelegenheid wordt it. onderdeel van de werkloos- ra er strijding zal de bijzondere ac- in zeven procent op personen- worden afgeschaft. Dat be- dat de koopkracht in de Ver- MomlStaten telkens wanneer 100.000 Worden verkocht, met twintig- i dollar wordt uitgebreid, voor- dd dat de fabrikanten dc voor- an de kopers doorgeven. Ver ft de president het plan de ig van de persoonlijke inkom- asting, die op 1 januari 1973 eten ingaan, met een jaar te ten. enstweigeren in fct-DuitsIand 99 „111 (KNP) Het aantal Weigeraars, dat eind mei in Duitsland al tot 15.804 was ge- 1 zal tegen het eind van het fermoedelijk tegen de 30.000 pijna allen weigerden de mili- jenst, omdat zij zich in geweten bezwaard voelen. f (Reuter) Gouverneur Wal- an Alabama, die verklaard Jat hij zich kandidaat zal stel er een derde partij bij de ko- I presidentsverkiezingen in de f^ft vrijdag de heropening be an een school voor negerkindè- op last van de rechtbank ge- I was om het integratieproces te NEW YORK (AP) De reacties van Amerikaanse economen op de grote verklaring van president Nixon van zondag zijn over het algemeen gunstig. Nobelprijswinnaar Paul Samuelson meende: „Wij hebben het deze maandag beter dan vrijdag avond, maar zou het niet geweldig geweest zijn als enkele van deze din gen in het voorjaar van 1969 waren gedaan?" De meeste voornemens van Nixon om de economie gezond to maken kon Samuelson billijken, maar zeker niet het plan de federale overheids uitgaven met 4,7 miljard dollar te besnoeien. „Een stap vooruit en twee achter uit", luidde het oordeel van John Kenneth Galbraith van de Harvard University. „Hij (Nixon) heeft een aantal zaken aanbevolen die mij, in het verleden, wegens het bepleiten ervan, beschul digingen van slechtheid van hem hebben opgeleverd, maar wij moeten in ons hart liefde tonen voor een boetvaardige zondaar." De grote stap voorwaarts is volgens Galbraith het stilzetten van de in flatiespiraal van lonen en prijzen, ..maar de kwestie is met hoeveel ener gie ernaar zal worden gestreefd deze zaken permanent te maken. Ten slotte dient deze maatregel maar voor 90 dagen". nog meegedeeld. Op 17 augustus zal het bericht over de gang van zaken in het tweede kwartaal van het con cern worden gepubliceerd. De heer Dronkers wees erop dat in geen enkel land van de EEG in de periode 1964 tot oktober 1970 de lonen zo sterk zijn gestegen als in ons land, nl. met 80 procent, terwijl de stijging van koopkracht in ons land in de zelfde periode het laagst was met 32 pet. Nu kernen De ondernemingsraad voor de in Eindhoven en omgeving gevestigde bedrijven van Philips is van mening dat een verder uitstel van de ver kiezing van leden van kernen onjuist en onverantwoord is. Dit blijkt uit een verslag van de op 4 augustus jl. gehouden vergadering van deze on dernemingsraad dat is gepubliceerd in de „Philips Koerier". In de vergadering van 5 mei jl. had de grootst mogelijke meerderheid van de raad de bedrijfsleiding geadviseerd de verkiezing van leden van kernen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Een aantal vakorganisaties had nl., zoals destijds is gemeld, zijn mede werking aan de kandidaatstelling van leden van kernen en ondernemings raden opgezegd naar aanleiding van de moeilijkheden in het overleg over een nieuwe cao per 1 april 1971. Aangezien de ondernemingsraad voor de in Eindhoven en omgeving gevestigde bedrijven van het concern voorshands geen verkiezingen zou willen houden zonder medewerking der vakorganisaties, wordt van alle ondernemingsraads- en kernleden verwacht dat zij hun invloed aanwen den om de medewerking van de vak organisaties te bereiken bij die kan didaatstellingen. Zinloos drie kleinkinderen. Het 3-jarige meis je Johanna van der Doelen uit Geffen overleed ter plaatse. De grootvader werd zwaar gewond in het ziekenhuis van Oss opgenomen, evenals de 3-ja- rige Hendrina van der Lee en de 4-jarige Johannes van der Lee, bei den uit Oss. UTRECHT De 68-jarige M. de Gooyer uit Utrecht kwam zaterdag morgen om het leven, toen hij op de Groenekanseweg in Groenekan met zijn bromfiets tegen het laatste rij tuig van de trein Hilversum - U- trecht botste. De automatische halve bomen waren gesloten, maar de man werd waarschijnlijk afgeleid door een groep jongelui bij de overweg. THOLEN De 12-jarige jongen W. Loof uit Tholen overleed zaterdag avond in het ziekenhuis te Bergen op Zoom, enkele uren nadat hij bij het oversteken van de weg door een auto was aangereden. DEN HAAG De 18-jarige meu belmaker A. T. van Eg overleed gis teren in een ziekenhuis te Leiden, waar hij 's avonds tevoren was heen gebracht nadat hij met zijn scooter uit de bocht was gevlogen. Verder kwamen bij verkeersonge lukken om het leven: de 23-jarige M. Snijder uit Steenwijkerwold. de 33-jarige fotograaf E. W. Huisman uit Enschede, de 25-jarige G. W. Wil- lerasen uit Kaalte, de 29-jarige me vrouw L. Buyuknar uit Almelo, de 30-jarige mevrouw A. H. van der Beek-Rijkeboer uit Wognum (NH), de 77-jarige mevrouw W. H. Meerbeek uit Woudenberg, de 54-jarige tegel zetter Chr.L. Schwarze uit Emmel- oord. de 19-jarige G. T. Tünter uit Terborg, de 74-jarige E. Winter uit Vollenhove, de driejarige Willem Langzaad uit Utrecht en dc 27-jarige M. Westra uit Espel (NO-polder). Het wordt zinloos geacht, een ver kiezingsdatum vast te stellen, als niet tevens de zekerheid bestaat dat bij eventuele moeilijkheden in de vol gende onderhandelingen over een cao, het interne overleg niet opnieuw als wapen wordt gehanteerd. Drs. Dronkers heeft in antwoord op vragen van leden van de onder nemingsraad nog meegedeeld dat de onderneming op grond van de wet op de ondernemingsraden door leden kan worden gedwongen kernverkiezingen te houden, onafhankelijk van de me dewerking van vakorganisaties. De onderneming zou het echter „ernstig betreuren" als verkiezingen zonder medewerking van alle vakor ganisaties zouden worden gehouden. Hij deelde nog mee, dat er nog geen datum is vastgesteld voor hernieuwd overleg met de vakorganisaties nu over een cao met een looptijd van een jaar. AMSTERDAM Het aantal slachtoffers van de brand bij het Amsterdamse bedrijf Marbon is ge stegen tot negen. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 24-jarige Hendrikus Brood uit Amsterdam in het Wilhelmina Gasthuis overleden aan de verwondingen, die hij dinsdag bij de explosie bij Marbon opliep. De heer Brood werkte bij Marbon. Het totaal aantal slachtoffers onder het Marbon-personeel is nu op vier gekomen. Vijf brandweerlieden verlo ren het leven bij de ontploffing. Za terdagmiddag bevonden zich nog ne gen gewonden in de Amsterdamse ziekenhuizen: vier personeelsleden van Marbon en vijf brandweerlieden. Volgens de politie zou nog één van de gewonden er nog ernstig aan toe zijn. PARIJS (AFP) Frankrijk heeft zaterdagavond boven het atol Moeroeroa in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan een waterstofbom met een kracht van én megaton tot ontploffing gebracht. Het was de vierde Franse proef op het gebied van kernfusie. Londonderry, Noord-Ierland: Britse militairen worden met stenen bekogeld tijdens ongeregeldheden, welke uit braken na een rede van het militante Noordierse parlementslid Bernadette Devlin. Zij riep op tot verzet en stakingen. De vijf brandweerlieden, die vo rige week omkwamen bij de irand bij Marbon in Amsterdam, zijn zaterdag begraven of gecre meerd. Twee van de omgekome nen zijn verast, twee begraven in Amsterdam en de vijfde kreeg zijn laatste rustplaats in Hellen- doorn in Overijssel. De begrafenissen en cre maties werden bijgewoond door vertegenwoordigers van het Amsterdamse gemeentebestuur, Amsterdamse brandweerlieden en deputaties van brandweer corpsen uit het gehele land. Op de foto de teraardebestelling van één van de vijf omgekomenen up de Oosterbegraafplaats in Am sterdam. Burgemeester Samkal- den woonde de plechtigheid bij. Kluis opengebrand ERICA Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag uit de kluis van het transportbedrijf Boer- ma in Erica (Dr) ongeveer 6000 gul den gestolen. De kluis werd met snij branders geopend. Van de dieven, die het pand waren binnengekomen na het forceren van een deur, ontbreekt elk spoor. VALETTA (AP, Reuter, UPI) De mogelijkheid dat Malta voor de NAVO behouden blijft als marine-steunpunt in de Mid dellandse Zee is niet uitgesloten. Dit is uit bronnen bij de NAVO in Brussel vernomen. De NAVO-raad heeft zaterdag twee keer vergaderd over de recente „huurverhoging", die de nieuwe pre mier van Malta, Dom Mintoff, heeft voorgesteld en die is gevolgd door een aanbod van Engeland om in vier jaar ruim 91 miljoen dollar plus extra- ontwikkelingshulp te betalen. Mintoff zou echter op dit Britse aanbod on gunstig hebben gereageerd. Inmiddels heeft een nieuwe gega digde zich op Malta gemeld. Nog geen (Vervolg van pag. J) KARDINAAL De in Noord-Ierland wonende kar dinaal, William Conway, heeft" zater dag felle kritiek op de regering van Belfast geleverd en verklaard dat er bewijzen zijn dat de mannen die in Ulster zijn geinterneerd bloot staan „aan een vernederende en wrede be handeling. De kardinaal noemde de internering een verschrikkelijke macht om aan een politieke autoriteit welke dan ook te geven. De rooms-katholieken moeten zich niet laten overhalen tot gewelddadige of steriele en zelfvernietigende vor men van protest. Zij moeten eerder proberen positieve en verantwoorde lijke leiding te volgen, aldus Kardi naal Conway. De opperbevelhebber van het Brit se leger in Ulster, generaal Harry Tuzo, heeft bekendgemaakt dat zijn troepen niet alleen sluipschutters maar ook allen die stenen, benzine bommen of spijkerbommen gooien kunnen neerschieten. Het Britse leger in Ulster is giste ren opnieuw met 500 man versterkt tot 12.500. GEVECHTEN In Noord-Ierland is het gisteren vrij rustig geweestln de nacht van vrijdag op zaterdag hebben Britse militairen bij de grens tussen Ulster en de Ierse Republiek strijd geleverd met een groep leden van de IRA. Verscheidene guerrilla's zouden ;zijn gewond. Zaterdagavond is tijdens een pa- trouillerit door een rooms-katholieke wijk in Belfast een Britse soldaat door een sluipschutter gedood. Daar mee is het gedode aantal Britse mili tairen gestegen tot drie binnen een week. BAHREIN (AFP, UPI, Reu ter) Het emiraat Bahrein, een eilandenrijkje in de Perzische Golf, heeft zaterdag zijn onaf hankelijkheid uitgeroepen en htt lidmaatschap van de VN en de Arabische Liga aangevraagd. De uit de vorige eeuw dateren de verdragen met Engeland zijn opgezegd. De proclamatie van de onafhanke lijkheid door sjeik Issa Ben Salman al-Khalifa heeft de volledige steun van Engeland. Londen hoopt, dat een onafhankelijke staat Bahrein een sta biliserende faktor zal zijn in de Per zische Golf. In en rondom de Perzische Golf liggen negen staatjes, die tot nu toe onder Britse invloed stonden. Het zijn schatrijke landjes, omdat er in grote hoeveelheden olie wordt aangeboord. Zo heeft Bahrein een bevolking van maar ruim 200.000 mensen, maar de jaarlijkse inkomsten uit de olie be dragen ongeveer 119 miljoen gulden. FEDERATIE Na de Britse aankondiging, dat de staatjes het vanaf 1972 zelf zouden moeten rooien en dat het Britse leger de Perzische Golf zou verlaten, heb ben de negen emiraten tevergeefs ge probeerd een federatie te vormen om samen sterk te staan tegen aanspra ken van Perzië, Irak en anderen. Die pogingen zijn mislukt. Zes van de negen vormen sinds 18 juli welis waar een federatie, maar de belang rijke landen doen niet mee, zoals Bahrein en Qatar. Nu Bahrein zich onafhankelijk heeft verklaard, zal Qatar waarschijnlijk spoedig volgen. In de onafhankelijkheidsverklaring zegt de sjeik van Bahrein ondermeer, dat zijn land zich nauw betrokken voelt bij alles wat er in de Arabische wereld gebeurt en dat het de Arabi sche kant steunt in de strijd tegen Israël. Het suikerpaleis op een Sche- veningse duintop sluit eind van deze week de deuren. Seinpost gaat dicht Een even sensationeel bericht als verleden jaar hel einde van het aloude Krul. Beide stammen uit een zelfde verleden en bouwden op een zelfde publiek. Niet op ruiven- eters en ballentrekkers uit muurkastjes. Geen patateters met of zonder. Bij Krul waren het de dames, bij Seinpost meer de heren. Bij Krul de spiegels en het vergulsel; bij Seinpost de kaar sen in zilveren kandelabers. Bij Krul was het een gebakje, bij Seinpost een gigantische zee tong in witte wijnsaus of een omelet siberienne. Maar beide hadden hun eigen stijl van rust, gezetenheid en ook van mensen die tijd hebben Tijd om zo maar wat te zitten, om uitvoerig en met aandacht te tafelen. En dat rendeert niet meer. Den Haag heeft zijn stijl ver anderd. En het nieuwe vult be slist het oude niet op. Wie kritisch de Haagse pronk stukken bekijkt ziet te veel ver sleten plekken. Sommige hersteld met een kleurige lap, maar de re paratie voldoet blijkbaar toch niet zo best. In Scheveningen het triest ver val rond het Gevers Deynoot- plein; in Den Haag zelf de holle ogen van lege winkelpanden a?>n Paleispromenade en het nog altijd lege lusthofje van Queens Shop- pingcentre tussen Papestraat en Annasiraatje. De Prinsegracht valt onge moeid in puin. Misschien zuilen onze kindskinderen daar een boulevard vinden vol glazen pa leizen. Gek, dat men op de kop is gaan staan voor het Sweelinckplein, waar nu trouwens de ramen ook vuil en leeg uitogen op het parkje. Behoud het Sweelinckplein, maar verniel de statigheid van de Prinsegracht. De Bazarstraat is bijvoorbeeld geruisloos gesloopt: de visbank in de Schoolstraat ook en ja ik zeg het weer, de fontein op het Binnenhof eveneens. Oud-nieuw Er zijn meer gekke .dingen. Waarom staat er een'versperring tussen het paviljoen van hel Ge meentemuseum en het Beilair Hotel, zodat men niet de kortste weg van het museum naar Con gresgebouw kan lopen? Wat is er aan de hand met Den Haag? Moeten we radicaal het roer omgooien en onze oude glorie nu maar als verleden tijd beschouwen? Eerlijk toegeven dat de snuifdoos plaats heeft ge maakt voor het drugzakje? De sleepjapon voor de spijkerbroek? Of is er een middenweg, waar de burger zich behaaglijk kan voelen? Niet treuren om Krul, om Sein post en het Sweelinckplein, maar opgewekt ons,, richten naar su permarkt en torenflat? 24 uur nadat de NAVO had meege deeld het hoofdkwartier op verzoek van Mintoff van het eiland weg te halen kwam daar de Russische am bassadeur Michail Smirnowski aan. De in Londen gestationeerde am bassadeur wil een ambassade vesti gen op Malta en zich faciliteiten ver schaffen voor bezoekende Russische oorlogsschepen. Aangenomen wordt dat Moskou eveneens een bod zal doen op het ei land als steunpunt in de Middelland- Zee, wat door Mintoff zou kunnen worden gehanteerd om de NAVO tot een hogere betaling te pressen. Min toff heeft de NAVO een bijdrage van 72 miljoen dollar per jaar gevraagd. De kans dat Moskou Malta als ba sis in handen krijgt wordt echter ge ring geacht. De socialistische partij van Mintoff heeft een minimale meerderheid van één zetel in het par lement, terwijl de Maltezen, die streng rooms-katholiek zijn, weinig voor de komst van de Russen zouden vga(eq.„ Het Maltese parlement zou vandaag voor het eerst bijeenkomen. Aangeno men \yordt dat ,bl3 de opening- van het parlement het Standpunt 'van de nieuwe regering naar voren zal wor den gebracht. Van een verslaggever ERMELO Zeven dienstplichtige militairen van de Generaal Spoorka- zerne in Ermelo hebben straf opgelo pen in verband met de pamflettenac tie van vrijdagmiddag, waarin werd geageerd tegen het „parate weekein de". Een dienstplichtig sergeant werd in rang gedegradeerd tot soldaat, terwijl de zes anderen dienstplichtige solda ten straffen kregen, variërend van enkele dagen verzwaard tot enkele dagen streng arrest. De straffen wer den opgelegd in opdracht van de commandant van het legerkorps Lo gistiek Commando, brigade-generaal E. O'Hcrnc. De straffen werden opge legd, aldus de legervoorlichtings- dienst, „wegens het aanzetten tot op zettelijke ongehoorzaamheid." Aanvankelijk kregen vrijdag de dienstplichtig sergeant en een soldaat van hun commandant voorlopig voor arrest, omdat zij als de aanstichters werden beschouwd van de pamflet tenactie. Volgens de legervoorlich- tingsdlenst waren de pamfletten spe ciaal voor die gelegenheid gedrukt. KOPENHAGEN (DPA) Slechts door een bliksemsnelle reactie hebben zaterdag de piloten van een verkeers vliegtuig van de Scandinavische maatschappij SAS in de buurt van Praag een botsing met een Tsjecho- slowaakse straaljager kunnen voorko men. Het toestel, een Caravelle, was met 60 passagiers op weg van Wenen naar Kopenhagen toen (op ruim 8.000 me ter hoogte) plotseling van links „uit de zon" de straaljager opdoemde. De tweede en derde piloot (de gezagvoer der bevond zich op dat moment niet in de cockpit) rukten hun stuurknup- pels terug waardoor de jager net kon worden ontweken. De afstand be droeg niet meer dan^circa 50 meter. STEENWIJKSMOER In het Drentse Steenwijkesmoer, gemeente Coevorden werd vrijdagnacht een oude openbare lagere school door een felle brand volkomen in de as gelegd. De schade bedraagt ongeveer een ton. De school stond al geruime tijd leeg. Hoe de brand boven op de zol der is ontstaan, is nog niet bekend. De brandweer van Coevorden die met groot materieel was uitgerukt, was na drie uur de brand meester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5