BEHANDEL DE MENSEN REDELIJK I A Woonwagenbevolking niet op de hoogte van werking systeem Autoriteit Vergissing Mentaliteit Geluksvogel Grof vuil Leiden I kantonrechter mr. De Bruijn (Leiden) gaat niet pensioen Spelregels B. en W. Voorschoten over cle heeklenten toonstelling Padvindershuis ]>esehadigd jl/TR. R. DE BRUIJN (69) gaat wegens het her ei ken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid ne men van Leiden en van zijn ambt. Nadat hij in 1925 af studeerde. werd hij advocaat in Den Haag. Een ietwat sta tisch begin vindt hijzelf gaf hem de gelegenheid er wat bij te doen. Hij werd waarnemend griffier bij het Haags Kantongerecht. Een ongehonoreerde bijbaan, die hem echter veel ervaring op leverde voor zijn huidige ambt. Na een aantal jaren als plaatsvervangend kanton rechter in dezelfde stad te hebben gewerkt, solliciteerde hij in 1958 naar Leiden, waar hij op dinsdag 31 augustus om 15.30 uur in een plech tige zitting, afscheid zal ne men. zaterdag 14 augustus 1971 Stadswacht voor autopech I El DEN Het is bekend dat er soms problemen ontstaan bij het ver lenen van hulp als men onverhoopt met autopech komt te staan. In samenwerking tussen een 13-tal autobedrijven in het district Leiden besloot men met ingang van 16 augustus een stadswacht voor Leiden en omstreken in te stellen. De stadswacht die de beschikking krijgt over 3 monteurs wil vanaf een centraal punt in de korst mogelijke tijd hulp bieden. Met drie serviceauto's, twee takel wagens, een oplegger voor personen auto's en een auto om gestrande automobilisten naar de plaats van bestemming te brengen wil men het tijdverlies voor de garage en de automobilist tot een minimum beper ken. Daar het een gecombineerde serviceverlening is, moet men con tant betalen. LEIDEN Energiebedrijf. In de raadsvergadering van 28 juni diende de heer M. van Aken een motie in mede namens de heren Ham en Els- geest met betrekking tot een streekenergiebedrijf. Het college nam de motie over. Naar aanleiding hier van heeft de heer Van Aken b. en w. ondermeer gevraagd en op welke wijze het college uitvoering aan deze motie heeft gegeven en of het col lege bereid is een afschrift van de brieven aan de raad te verstrekken. Verder wil hij weten of de E.Z.H. of een provinciaal orgaan zich hier in heeft gemengd en of de Gewest raad in kennis gesteld van de aan genomen motie en de uitvoering daarvan. Het raadslid wil ook weten of er reacties zijn binnengekomen van betrokken gemeenten. In de maandag te houden raads vergadering hoopt de heer Van Aken antwoord op de vragen te krijgen. MAANDAG :Buurt 9: Maresingel (van Julianaslr. tot Zwarte Pad). Pr. Frede- rikstr.. Konlngstr., Bronkhorststr.. Wil- lemstr., Pr. Hendrikstr. en plein, Mau- rltsstr., L. de Colignystr., Waldeck Pyr- montstr.. Marnixstr. (van Maresingel tot W. de Zwijgerlaan). Amaliastr., J. W. Fri- sostrvan Hogendorpstr.. van Limburg Stirumstr., van der Dulnstr., Falckstr.. Anna van Saksenstr., Kemperstr., Mo- lenslr. Buurt li: Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaarl). Pasteurstr.. Hansen- en Korte Hansenstr., Leeuwen- hoekstr., Groenoordstr. en plein. Mussen- broekstr.. Lucas van Leydenstr., Bakker Korffstr., Jan Lievenstr.. Fr. van Mle- risstr., Gabr. Metzustr., Broekweg. Stads- polderwcg. Haarlemmerweg. Raampoort. Raamstraat. Maredijk. Plet Heinstr.. Ven- delstr Poelgeesterstr.. Schutterstr.. Marc- dijkliofje. Vaartkade, Aloëlaan, Rijnsbur- gersingel. Marlslaan. DINSDAG: Buurt 10: Ter Haarkade. Boshuizerlaan. Boshuizerkade. 5 Metlaan en plein. Bevrijdingsplein, G. van der Vecnstr.. Titus Brandsmalaan, Montgome- rystr.. Joh. Poststr.. Walraven van Halstr.. Wiardi Beckmanstr.. van der Helmstr., A rent Brunsstr.. Lieven de Keystr., Zo- chcrstr.. van Banchemhof. de Bazelstr., Jac. Romanstr., Jan Keldermansstr., Ving- boenshof. Jacob van Campenlaan. Voor- schoterweg. Stalpaerthof, van 's-Graven- sandestr., Berlagestr. Buurt 12: Velllngkade. Lammenschans- weg (van Velllngkade tot Lammenschans- plein). Lammensehansplein, Zoeterwoud- seweg, Meloenstr., Appelstr., Tomatenstr.. Drulvenstr., Kersenstr., Carbutreweg. Planteynstr., Kanaalweg (van Lammebrug tot spoorlijn), Vlietweg, Vrouwenweg, Cronestrln (woonschepen). DONDERDAG: Buurt 13: Rijnsbut^ger- weg. Terweepark. Boerhavelaan. Mariën- poelstr., Kagerstr.. zweilandlaan, van Swietenstr., Faljerilstr.. Houtlaan, A. Duycklaan. van Beuningenilaan, van Slin- gelandtlaan. J. de Wittstr.. J. van Olden- barneveldstr.. Fagelstr.. Ledenberchstr.. Hogerbeetssti Warmonderweg, Nachte gaallaan. Mezenstr.. Vinkenstr., Lljs- terstr., Roodborststr.. Merelstr.. Wasse- naarseweg. Leeuwerikstr. Buurt 15: Stationsweg, Paviljoenshof. Stationsplein, Morssingel, Pesthuislaan. Piet Paaltjenspad, Morsweg (van Mors- poort tot Lage Morsweg). Paul Kru- gerstr.. Pres. Steynstr.. Transvaalkade en hof. Joubertstr.. Wolmaranstr.. v.d. Tasstr.. Lopenstr.. RIJnzichtstr., de Wettstr., Reitzstr., de la Reystr.. Preto- riusstr. VRIJDAG: Buurt 14: Herenstr., Pr. Wil- helminastr., Bloemistenlaan. Leiiestr., Pioenstr.. Pioenhof, LindpstrResedastr.. P. de la Courtstr., Koninginnelaan, Aca cialaan. Tulpenstr., Zoeterwoudsesingel (van Herenstr. tot Lammenschansweg). Buurt 16: Schelpenkade. Andries Schot kade. Leuvenstr.. Gerrit van der Laanstr.. Leeuwkcnstr.. Valdezstr.. Stadhouders laan. Magdalena Moonsstr.. 3 Octoberstr.. Duivenbodcstr.. Staalwijkstr.. Buiten- ruststr.. Kastanjekade. Metdoornstr., Hya- einlhenstr., Seringenstr.. Daliastr.. Anje- lierstr. OP KAASGEBIED leveren wij U alleen het „neusje van de zalm". Uitsluitend eerste soorten van de maanden mei en september. DE LANDBOUWER Voorstraat 36 Tel. 12136 Zaterdag 14 augustus Volkstuincomplex Ons Buiten: kinder corso tulngroep, medewerking van Jong ëmstr US G °Pste"lng op speelweide KATWIJK: Bloemencorso. Flora's kleu renpracht aan zee, vertrek van veiling „Flora" Rijnsburg om 2 uur. Route: Sandtlaan, Rijnstraat, Zeeweg, Kon. Julia na laane Bosplein, Boslaan (rust). Meeu wenlaan. Zeeweg, Voorstraat. Emma- pleln, Emmastraat, E.A. Borgerstraat (rust). Rijnmond, Boulevard, Drieplassen- weg, Parklaan. KATWIJK AAN ZEE: 22.15 uur: Vuur werk bij De Zwaan. Zondag 15 augustus Marekcrk. 7.30 u.: ds Toornvliet, „Het kapotgeschoten gezicht", orgel Teke Bijlsma. Maandag 16 augustus Stadhuis, 7.30 u.: gemeenteraadsverga dering. VOORSCHOTEN: Dorpskerk, 8 u.: orgel concert mevr. a Blankcnstcin, Lelden en Leen 't Hart, beiaard. FILMS CAMERA Frcd Flinstonc als detecti ve, a.l.. dag. 2.30 uur. zondags ook 4.15 uur. De caciusbloem. a.l., dag. 7.00 en 9.15 uur. Rio Hondo, 18 Jaar, vr. en za. 23.30 uur. LIDO Dubbeldekkers. 14 jaar, dag. 2.30, 7.00 cn 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. LUXOR Murphy, 14 Jaar, dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. REX Pornomotel. 18 Jaar. dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. Zomernachten ln Zweden. 18 Jaar. vr. en za. 23.30 uur. STI'DIO Samen uit, samen thuis, a.l.. dag. 2.30, 7.00 cn 9.15 uur, zondags ook 4.45 TRIANON - MASH. 18 Jaar, dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. Apotbeken Geopend apotheek Zuid-West, Brahms- 'aan 20. tel. 21522, apotheek Leiderdorp en apotheek Oegstgeest. Apotheek Voor schoten Is dicht van vrijdag 17.30 uur tot volgende vrijdag 8 uur voorm. Doktersdlenst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. (jieuwe leidse courant LEIDEN Eén uitspraak is typerend ioor mr. R. de Bruijn. Op een toon die een kantonrechter zo vriendelijk kan to maken zegt hij: Straffen op zich is voor ji nij beslist geen plezier, maar ik besef rel degelijk dat het opleggen van een boete vaak het enige middel is om men Lerf en wat meer verkeersdiscipline bij te ijkeibrengen. Toch stel ik mezelf bij een be foe editing altijd de vraaghoe zou ik het mi elf gedaan hebben? Ik vind namelijkdat je de betrekkelijk heid van een fout in acht moet nemen. imOm het maar anders te zeggen: je hebt ée plicht om iemand te straffenmaar niet het recht een verschrikkelijke duw ité lijk te geven". Dat is mr. R. de Bruijn ten voeten uit. Levensgenieter als hij is. maakt hij van het lachen een feest. Als er een ogenblik humor valt te bespeurenkan hij niet verhinderen dat een smakelijk binnen pretje zijn hele anatomie in beweging brengt. En toch lijkt hij de gave te bezit ten om daar abrupt mee te remmen wan neer serieuzere zaken zich aandienen. Eén keer lukte dat niet. De lieer De Bruijn berechtte een civiele zaak tussen ene Kaasschieter en een meneer, die Korte- kaas heette. Dat ontlokte hem de opmer king: Heeft-ie nou raak geschoten of te kort?" De kantonrechter gaat afscheid nemen van Leiden. Al woont hij op een bosrijk Wassenaars plekje („Ik heb een huis waar ik geen buren zie"). Leiden heeft hem ruim der tien jaar lang omgeven. Mr. De Bruijn: „Ik houd van oude steden. Het oude stadsbeeld trok me al in mijn studententijd I aan. Het ergste dat ik ken is de Bijlmermeer (maakt een beangsti gend gebaar). Ik hoop dat Leiden in de toekomst een tussenweg zal weten te vinden. Wellicht door het opknappen van oude huizen. Dat lijkt me goedkoper dan nieuw bouw." Ook de bevolking van Leiden i da; draagt mr. De Bruijn een tamelijk i warm hart toe. Hij kan zich niet herinneren dat het tijdens een zit ting uit de hand is gelopen, ook al vielen er harde woorden: ,Het is misschien wel eens een mitieve bevolking, maar de Lei- ïaar is niet onhebbelijk. Ik heb ir~w liever dat een man op een zitting 1 .?®j een beetje uitvalt dat is ten riia! slotte begrijpelijk dan dat-ie onhebbelijk is. Een rechter kan ",e3daar veel aan doen. Bij een zitting vind ik belangrijk de wijze waarop je iemand toe- (ze céspreekt. Ik tracht het altijd zo rus- :ijn tig mogelijk te houden. Ik kan een heol hoop verdragen, als verdachte maar niet onhebbelijk is. Er zijn liejwel eens mensen die graag op de c: balie leunen en dan vraag ik: bent soms zo moe? Zo valt ook die nvankelijke schroom voor een rechtszaak bij een verdachte weg, 'ls hij redelijk wordt behandeld. F Je kunt op een gegeven ogenblik Jnors tegen een verdachte zeggen: s gr Handen uit je zak!" Maar het kan Vme »k prettiger. Het zit 'm in de benadering. Nu it ik wel zeggen, dat zoiets bij eenvoudiger gaat dan voor een jank." F spel mag geen hoofdzaak worden. Al zijn er richtlijnen, die je moet aanhouden, toch moet elke fout naar zijn waarde beoordeeld wor den. Je moet beseffen dat een boe te van zestig gulden voor een chauffeur al een aanzienlijk deel van zijn weekloon is. Door de emotionaliteit van de verdachte worden wij nauwelijks beïnvloed. Voordat we hem zien, kennen we de hele zaak al uit het procesverbaal. En dat maakt een groot verschil. Als ik zelf een on geluk zie gebeuren zeg ik ook: ze moeten die vent z'n rijbewijs ont nemen In de jaren, dat mr. De Bruijn nog advocaat was, heeft hij veel mensen-in-moeilijkheden ge bróken. Hij ziet dat als een basis zijn latere carrière als rech ter. Vooral als het gaat om het re- tiveren van iemands verontwaar diging. Sommige mensen hebben de gave om met bijzonder veel overtuiging een ongepaste veront- (71 vaardiging te spuien, zo heeft hij Cil ervaren. Dan kent hij geen pardon. Acht de heer De Bruijn zich ook E. xtrokken bij de kritiek op het rechterlijke apparaat? Hij twijfelt „Ik lees daar veel over," zegt hij. „Wij krijgen geregeld een knipsel- trant van het ministerie. Die staat kam r vol van. Maar ik heb het idee jen lat die kritiek vaak op ernstiger aken slaat dan die van het kan ongerecht. Je zit nu eenmaal met J. bi iet probleem dat velen van een chter een zekere autoriteit ver lachten en anderen weer niet. end: 'ersoonlijk geef ik de voorkeur aan dat eerste. Ik ben er overigens van over- veei U'°d dat het gros van de rechter_ vUke macht zeker negentig pro- »nt zijn uiterste best doet de taken zo reëel mogelijk te zien. „;Een sterk staaltje had ik nog kort eleden. Een verdachte beweerde lat hij de verbalisant nooit had ezien. E j Welnu, het leek me geen aarts- jjjJ. eugenaar, dus ik wilde daar het te nljne van weten. Ik liet de verbali- rme:Eant opkomen en toen ging ver- den 'acllte een licht op. „Ja zei hij. s bei lor: De heer De Bruijn wekt de in druk het niet erg te vinden, dat strafzaken slechts een vijfde van zijn ambtsterrein beslaan. „Dat aan de lopende band berechten van die zaken verwekt een bepaal de eenvormigheid," vindt hij wel. „Het is altijd geen voorrang verle nen of iets dergelijks. Vooral om dat ik uitsluitend belast ben met verkeerszaken in het binnenstad- gebied." Een veel ruimere plaats op zijn ambtsterrein beslaan de civiele za ken en vooral ook het extra-judi- ciële werk: het benoemen van voogden, het goedkeuren van bóe- delscheidingen, enzovoort. Dat ver eist veel meer werk. „Toeziende voogden komen bij me en notaris sen komen praten hoe bijvoorbeeld een boedel verdeeld moet worden. In het civiele vlak staan ook vaak veel grotere belangen op het spel. Daaraan puzzel je veel langer. Ik heb wel eens voorgesteld een zaak op anderhalve ton te berechten Ik vind het prettig altijd beide partijen te horen. Je kunt eenper soonlijke mentaliteit niet uitscha kelen. De een verdient net zoveel respect als de ander. Ik heb ook altijd de neiging gehad mensen af te houden van het onvoordelige doorprocederen. Dat kan, wanneer je in een persoonlijk gesprek de gemoederen weet te sussen. Anders kost het tijd, geld en een goed hu meur. Vooral bij echtscheidingen." Mr. De Bruijn staakt even zijn woordenvloed. Hij heeft weer een binnenpretje. „Zal ik het vertellen?" zegt hij na even weifelen. We hadden voor de rechtbank een echtscheidings procedure tussen een meneer Boef en een mevrouw Snoes. Toen hoor de ik iemand hier zeggen: „Eén heeft de zaak al verlorenDe heer De Bruijn wankelt nu werke lijk van de lach over zijn bureau. Moet iemand zich schamen om voor het kantongerecht te komen? Mr. De Bruijn: „Ik besef dat ieder een het vervelend vindt om voor te komen. Maar het merkwaardige van het kantongerecht is. dat iederéén hier komt. Zowel inbreker als de arts, de onderwijzer en de timmerman. Dus of er nu sprake is van een smetnee." De heer De Bruijn vertelt dat hij zelf ook wel eens terecht heeft ge staan. „Ze verweten mij dat ik op een fiets zonder bel gereden had. Nu. ik wist nergens van. Toevallig had ik een alibi: ik was op het bewuste tijdstip in Leiden. Later bleek ik door een administratiefout verward te zijn geweest met een naamgenoot." De kantonrechter heeft wel eens vrienden of goede bekenden moe ten berechten. Dat vindt hij een vervelende zaak, maar hij piekert er niet over enige clementie in acht te nemen. Zo ook niet die keer dat een vriend dronken op de fiets was aangehouden. Eenmaal voor de balie kreeg hij van mr. De Bruijn een boete van vijftien gul den opgelegd. Toevallig had diezelfde vriend vijftien jaar met hem in hetzelfde hockeyteam gespeeld. Schamper was de verontwaardiging Speelt uw geweten een rol bij het nemen van een rechterlijke be slissing? „Och nee," stelt hij resoluut, „dat speelt bij ons geen rol. Je doet 't naar je beste weten. Trouwens, bij een kantongerecht zijn die straffen niet zó onrustbarend. Ook bij gro tere zaken geldt mijn opvatting. Als een rechter iemand ten on rechte voor moord' veroordeelt, dan kun je hem daar nooit op aanval len omdat hij naar beste weten en op grond van alle beschikbare be wijsmateriaal gehandeld heeft. Dat sluit nu eenmaal nooit een vergis sing uit." Is de juris prudentie in Leiden milder dan elders? Mr. De Bruijn: „Eenheid van straf is iets ondenk baars. Soms groeit in een plaats een traditie. Ik heb wel het idee dat wij altijd sterk afstaken bij Haarlem. Er is wel eens gezegd dat eeri automobilist bij een overtre ding in Lisse zijn wagen bliksem snel naar Sassenheim zou slepen, omdat de straffen in het kanton Haarlem zwaarder zouden zijn. Voor de rest geloof ik daar niet zo in. Dat merk je ook wel op bij eenkomsten of lunches met kan tonrechters onder elkaar." Terugkijkend op zijn carrière vindt mr. De Bruijn, dat hij het niet anders zou doen, wanneer het allemaal opnieuw begon. „Ik heb zowel van mijn advocatuur als van mijn rechtersambt zoveel mogelijk het prettige gezien. De slechte kan ten zag ik ook wel, maar ik heb nu eenmaal de gave om eerst het ple zierige in iels te zien. Ik vind dat ik een geluksvogel ben geweest. De oude dag is immers voor elke ad vocaat zijn grootste zorg. Als amb tenaar zit ik nu veel beter. Ik was erg blij toen ik dertien jaar gele den werd benoemd in Leiden." Nu gaat hij van zijn hobby's ge nieten. Dat zijn er vele. Vogelstu- LEIDEN In dit fabrieksgebouw aan de Vestestraat is een van de Leidse gemeentelijke werkplaatsen voor gehandicapten ingericht. Aan het interieur is weliswaar veel ver beterd. maar ligging en toegang van het gebouw stoten meer af dan dat ze de pupillen aantrekken. Ouders zijn er moeilijk toe te bewegen hun kinde ren hierheen te zenden. Vandaar dat gestreefd wordt naar een nieuw on derkomen, met plannen Avaarvoor een commissie zich al bezighoudt. I)e foto die j deze week bij het uittreksel van het jaarverslag over dc werkplaatsen opnamen, was ge maakt in het gebouw aan de Groe- ncsteeg, waarop de kritiek nu juist niet sloeg. Vandaag dan ook nog deze foto van het gebouw waarom het hier gaat. Het is zoals het jaarverslag schrijft: afschrikwekkend voor dit doel. te functioneert de rechterlijke Ajj nac'lt unno 1971 nog steeds vol- j. ens de huidige begripsopvattin- len? Mr. De Bruijn meent van taai Ie'" A^een wanneer het gaat om Tol? J'sPrQfcen, komt hij weer terug op Ffl! voor hem zo noodzakelijk is: en betrckkeli jkheidsgzvo-:'. c« zaak-XVehrmunn zou h'j bij- Hijk: Oorbee!d graag met meer tact zien Moelost. be heer De Bruijn: „We moeten ller gewoon aan wennen. De fiendjes van mijn dochters heb- en ook baarden en al die dingen van 'Eer. Bij een zitting zijn er ook eI eens jongens, die binnenkomen 'Et een lila jasje, een oranje broek buit n de haren tot hier (wijst op borst- enö »gte). En dan is je eerste opwel- -Bfcl Nee Maar als ze eenmaal vaaT00!- je staan dan denk je: „Het W precies dezelfde jongens als Toeger." Wanneer wc dc gerechtelijke *dure als ccn spel zien. speelt Emotionaliteit waarin verdachte dwort daarin dan een rol? •Ir. D? Bruijn: „In vele opzich- j ^iSpelen wij een spel. ja. Er zijn "Egels, en daar verlangen de Ensen wat van. Kijk maar naar rry Mason. Dat mocht ik overi- "s altijd graag zien. Maar het VOORSCHOTEN Naar het oor deel van B. en W. van Voorschoten was het niveau van de beeldenten toonstelling op de Voorstraat in juli wat teleurstellend. In aanmerking genomen hel bezoekersaantal van 3500 menen b. en w. dat deze ten toonstelling toch aan haar doel heeft beantwoord. B. en W. zeggen dit naar aanleiding van vragen gesteld door het raadslid J. Goosens (D'66). die een groot vraagteken plaatst ach ter de wijze waarop diverse objecten in de openlucht geplaatst werden en vraagt of deze tentoonstelling niet meer gekost heeft dan werd begroot. B. en W. vonden het plaatsen van hekjes rond o.a. het staalbuizencom- plex minder geslaagd, uit een oog punt van verkeers\'eiligheid viel daaraan niet te ontkomen. Het span nen van touwen rond de tentoonge stelde beelden was noodzakelijk om dat, hoewel tijdelijk een parkeerver bod van kracht was, de automobilist zich niet aan deze verbodsbepaling hield. Het was voor de politie onmo gelijk voortdurend toezicht te hou den. Of de kosten binnen de bedragen zijn gebleven, kunnen b. en w. nog niet meedelen omdat nog niet alje rekeningen zijn ontvangen. In totaal vijf werken zijn beschadigd, waar van één tijdens" het transport De verzekeringsmaatschappij heeft deze schade in behandeling. Of de Voor straat inderdaad de juiste plaats was voor deze tentoonstelling, is volgens b en w. een weinig zinvol nakaarten. Deze plaats is vooral op aandringen van de organisatoren aangewezen. Mr. Goosens verzocht tevens de restanten van een objectententoon stelling op het MOC-terredn, zoals verkoolde balken enz. snel op te rui men. B. en W. verwachten op korte termijn tot opruiming van de restan- trn van de verbrande barakken te kunnen overgaan. Het overleg over de uitbetaling van de verzekerings- penningen is nog niet afgerond. B. en W. zien geen mogelijkheid net aantal verkeersborden rond de kruising Kon. Julianalaan-Wijngaar- denlaan te verminderen. De heer Goosens telde er 20 stuks. VOORSCHOTEN De zeeverken- nersgroep Leif Ericson constateerde vrijdagmorgen dat het jeugdhuis op het MOC-terrein bezoek had ontvan gen van een aantal vernielers. Alle ruiten waren met bakstenen inge gooid en ook het interieur van het padvindershuis was zwaar bescha digd. Gelukkig voor de zeeverken- nersgroep is het grote materiaal nu op het water. VOORSCHOTEN De gemeente raad van Voorschoten komt vrijdag avond bijeen. De agenda vermeldt het voorstel van b. en w. inzake vaststelling van de bestemmings plannen „Centrum" en „Voorstraat". De twee andere punten betreffen de interimnota inzake monumenten- en boerderijbeleid en het vaststellen ven het werkschema en investerings- dies, dia's maken, sport, kunst en natuurverkenning zijn maar een greep. „De moeilijkheid is alleen." zegt mr. De Bruijn. dat hobby's op latere leeftijd vaak afstuiten op 992 mensen de sociale dienst, alleen afgelopen maandag waren dat er al ruim 300. Vandaar dat een ambte lijke sociëteit in het leven is geroe pen. Daar komt men op vrijdagmid dag bijeen om even op adem te ko men van een stormachtig weekje. Mr. Ten Napel: „Het zal duidelijk zijn dat Ave niet zo erg lang meer op deze Avyze kunnen doorgaan. Het water stijgt tot de lippen". Joegoslavische dansen tussen de flats ALPHEN Op initiatief van de Culturele Raad komt hedenavond een Joegoslavische volksdansgroep naar Alphen. Een groep van 31 dan sers zal de rijke volksdanscultuur uit dit land en Macedonië vertegenwoor digen en de muziek is daarvan ook afkomstig. De dansers en danseressen zijn allen gekleed in rode gewaden. Het gebeuren vindt plaats in de openlucht, op het grasveld aan de Saturnusstraat, midden tussen de flats, en is voor ieder vrij toeganke lijk. Aanvang 8 uur. Voordat de volksdansers met hun programma beginnen, geeft de mu ziekvereniging DSS uit Aarlander- veen een concert. Autorover nog spoorloos LEIDEN Van de dader (of da ders) die er gisterochtend mei ccn auto van het schoonmaakbedrijf CEMSTO vandoor ging, ontbreekt nog elk spoor. Zoals bekend Averd de auto giste ren al A-rij gauAV terug gevonden, maar ontbrak de kist met 12.000. KATWIJK Gisteravond zijn in het industriegebied ,,'t Heen" twee woonwagens uitgebrand. De bewo ners Avaren tijdens de brand niet aanwezig. LEIDEN De situatie rond de woomvagens in deze streek begint nu werkelijk nijpend te worden. Gisteren meldden Avij reeds dat er in KatAvijk vier (voonAvagens waren uitgebrand. Sindsdien zjjn er op de standplaats 't Heen echter nog vijf wagen op dezelfde wijze verloren gegaan. Lei den onderA'indt, als regionaal Avoon- Avagencentruin, dc meeste last van deze ontAvikkeling, omdat daar de bjjstandsaan\'ragcn moeten Avorden ingediend. Daarom gaat burgemees ter dr. A. Vis samen met zijn collega van een ander regionaal centrum, Haarlemmermeer, Avoensdagmorgen over deze zaak praten met de staats secretaris van CRM, mevrouAv Van Veenendaal. Het gesprek zal zonder enige twij fel draaien om de vraag welke maat regelen de regering zal nemen om de zaak rond de woonwagens in betere banen te leiden. Men is in het al gemeen niet tevreden over de manier Avaarop de problemen rond het trek kende deel van de bevolking, sinds 1 augustus worden aangepakt. Sinds die datum aa-erkt men met het systeem van de regionale centrumgemeenten Er zijn er in ons land tachtig Gistermiddag zei mr. J. Ten Napel, directeur van de sociale dienst van Leiden: „De grootste moeilijkheid is dat de woonwagenbewoners niet vol doende op de hoogte zijn van de wer king van het systeem. Men verwart nogal eens het begrip standplaats en de plaats Avaar bijstand wordt A'erleend. Dat hoeft niet dezelfde te zijn. De fout die men gemaakt heeft is dat de leiders van de woonwagen bewoners niet bij de besprekingen over lit onderAverp aanwezig zijn ge weest. Vooral daardoor is er om'rede onder deze mensen ontstaan. Ze staan voor problemen, want de mogelijk heid om op bonafide wijze hun brood te verdienen is vrijwelverdwenen. Na het verdwijnen van marskramers, scharenslijpers e.d. uit onze samenle ving kunnen zij zich nauwelijks meer •nuttig maken. Zij concentreren zich in de randstad1, omdat dat de enige plaats is waar dat nog enigszins mo gelijk is. Dat neemt niet weg dat het met hen toch wel langzamerhand de kant op gaat yan de verkapte bede larij". Katwijk heeft nog geen afdoende maatregelen genomen om het aantal standplaatsen te limiteren. Vandaar dat er deze week 122 wagens in 't Heen stonden. Mr. Ten Napel: „En kele van mijn mensen zijn toen alle wagen gaan bekijken. En toen bleek dat er toch echt wel geAjellen zijn die bijstand behoeven. Naar aanlei ding van die controle hebben we ech ter ook veel aanvragen afgewezen en ik ben bang dat dat nog Avel de nodige moeilijkheden zal geven". Sociëteit Vijftien politiemannen beAvaakten deze week het gebouw van de so ciale dienst, toen een aantal woon- wagenbeAvoners zich daar concen treerde. Burgemeester Vis: „Er is overigens gebleken dat die mensen helemaal niet van plan waren de boel kapot te slaan. Die indruk krij gen de mensen nogal gauAV. maar we moeten deze zaak juist heel genuan ceerd benaderen. We moeten oog hebben voor de Averkelijke noodgevallen, maar aan de andere kant moet de bevolking inzien dat in Leiden gehandeld is naar de letter van de wet en dat er geen potje van wordt gemaakt. De tragische kant van deze ontwikkeling is dat de woonwagenbewoners bezig zijn zich te isoleren van de rest van de bevolking. Ze worden door de mensen in een hoekje geplaatst. Het gaat er om deze gevoelens te tempe ren". Intussen zitten mr. Ten Napel en zijn medcAverkers met een overbezet programma. Vorige Avcck bezochten de fysieke gesteldheid van een mens. Ik loop namelijk nogal moeilijk, maar dat laat ik wel even oplap pen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3