WERELDRAAD STREEFT NAAR UNIVERSEEL CONCILIE Toch zwarte Amerikaan ii bestuur Faith and Order Matiging van lonen en prijzen eist gezamenlijke inzet Hulpaktie Spreken namens alle christenen kerken voor Belfast Moskou waarschuwt China en Pakistan COMMENTAREN Chili Musea Een woord voor vandaag Astronauten nog steeds niet helemaal fit Roof in „tv-stijl" voor rechtbank Paus is welkom in Joegoslavië Akzo repareert geschonden beeld BEROEPINGSWE! AMSTERDAM Op initiatief van de oecumenische werkgroep Amster dam-Belfast en de septuagint-bewe- ging in de hoofdstad (werkgroep priesters, predikanten en leden van onderscheiden kerken) is een solida riteitsfonds gesticht voor hulp aan slachtoffers in Belfast. Er is een gironummer geopend: 165600 t.n.v. „Solidariteitsfonds Am sterdam-Belfast te Amsterdam". Uit de gelden, die bij dit fonds binnen komen, zal na voortgaand overleg met de contacten met inter kerkelijk Belfast een of meer onpar tijdige hulpprojecten worden gefi nancierd: hup aan gedupeerde ge zinnen, opvang van kinderen. De initiatiefnemers hopen op deze wijze de oecumenische verbondenheid met de kerken in Ierland op concrete wijze gestalte te geven. Priesters en predikanten worden opgeroepen zondag a.s. in de kerk diensten bij de voorbede de slacht offers in de getroffen gebieden te gedenken. door L. AI. P. Scholteu LEUVEN De Wereld raad van Kerken is geen con cilie. Hij kan dat niet zijn en wil dat ook niet zijn. inaar wel ontwikkelt zich mede door de activiteiten van de Wereld raad een ..conciliaire" vorm van leven en denken in de ker ken die de weg kan banen naar een concilie. Dat wordt gezegd in een dokument dat de commissie voor Faith and Or der van de Wereldraad heeft opge steld tijdens haar conferentie in Leu ven. De assemblee van de Wereldraad 1970 in Uppsala riep de kerken op te werken „naar een werkelijk univer seel concilie dat weer kan spreken namens aloe christenen en de weg in de toekomstkan wijzen." Aan Fait and Order werd gevraagd dit idee uit te diepen. Faith and Order maakt in haar do kument duidelijk dat van een derge lijk concilie voorlopig geen sprake kan zijn, daarvoor is vereist dat de kerken ir. volledige avondmaalsge- meenschap met elkaar leven en dat zij de besluiten van zo'n concilie ook gezaghebbend aanvaarden. Overigens acht het dokument het niet persé noodzakelijk dat de kerken tevoren reeds het gezag van een eventueel concilie aanvaarden. Het heeft in het verleden ook vaak lang geduurd voordat een concilie door een ieder als gezaghebbend werd aanvaard. Beroep Raad werkgeversverbonden Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De Raad van Nederlandse Werkgeversver bonden meent dat het matigen van de prijsontwikkeling geen exclusieve taak van de werk gevers is. Evenmin als het juist zou zijn om uitsluitend de vak beweging verantwoordelijk te stellen voor matiging op het gebied van de lonen. In een deze week reeds aangekon digde brief aan de leden van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen en van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond schrijft de Raad. dat het niet aangaat een ondernemer te vragen een prijsverhoging, die uit een oogpunt van redelijk rendement noodzakelijk is, achterwege te laten of te temporiseren, als hij wordt gecon fronteerd met kostenstijgingen, die de ontwikkeling van de produktiviteit voortdurend te boven gaan. Maar men kan evenmin van de werknemers verlangen dat zij hun ei sen matigen wanneer de kosten van het levensonderhoud aanhoudend en in snel tempo stijgen, aldus de Raad. Voor een verantwoord gebruik van de prtjsvrijheid door de ondernemin gen noemt de Raad het essentieel dat de ondernemingen het vertrouwen kunnen hebben dat een incidenteel, tegenvallend prijsindexcijfer voor de regering niet onmiddellijk weer aan leiding zal zijn deze vrijheid op gro te schaal te beknotten. Vervolgens schrijft de Raad dat de ondernemers drie dingen kunnen doen. Zij kunnen in hun bedrijven zo veel mogelijk weerstand bieden aan kostenstijgingen inclusief loonkos tenstijgingen. VERANTWOORD Onvermijdelijke prijsverhogingen moeten ook maatschappelijk verant woord zijn en via de verbonden kun nen en moeten initiatieven worden ge nomen om op alle niveaus het over leg met vakbeweging en overheid reële inhoud te geven. In de brief zeggen de verbonden ook dat het zonder voorwaarden in trekken van de prijscalculatiebeschik- king pleit voor het sociaal-economisch ihzient en dé politieke moed van het nieuwe kabinet. Alle nadruk legt de commissie op het oegrip „conciliariteit" als een vorm van samen leven en denken van rle kerken nu waarbij zij zich openstellen voor de leiding van de Heilige Geest. Zij doet een beroep op de kerken om veel meer dan tot nu toe te zorgen dat de oecumenische beweging doorwerkt in het leven van de plaatselijke gemeenten en in de synoden. Het dokument noemt de Wereld raad „de plaats waar de vragen die ue christenen verdeeld houden aan de orde komen zodat de Raad in zekere mate de oude functie van het concilie MOSKOU (UPI) De Russische mi nister van buitenlandse zaken An- drej Gromyko heeft gisteren te ken nen gegeven dat het Russisch-Ind ia- se verdrag China en Pakistan waar schuwt tegen een aanval op India. Hoewel Gromyko beide landen met geen woord noemde was de volgende zin uit het betoog van Gromyko wei nig onduidelijk: „Het gehele ver drag wordt beheerst door de diepe bezorgdheid van beide landen (India en de Sowjet-Unie) over de garantie van de veiligheid in Azië en in de gehele wereld, die bijzonder belang rijk wordt in het licht van de huidige internationale situatie en in het bij zonder in het licht van de situatie die zich aan het ontwikkelen is ten zuiden van de grenzen van de Sow jet-Unie". Uit het laatste deel van deze zin wordt afgeleid dat daarmee Pakistan, maar wellicht ook China wordt be doeld. Gromyko zei een en ander in een toespraak naar aanleiding van de ra tificatie van het verdrag met India door het presidium van de Opperste Sowjet. De eerste volwassen politieke crisis, die de so cialistische Chileense president Salvador Allende deze week het hoofd moest bieden, schijnt te zijn geluwd. De drie ministers van de radicale partij (onderwijs, mijnbouw, defensie) en de minister van de MAPU (landbouw), die Allende hun ont slag aanboden wegens problemen met hun achter ban, blijven voorlopig aan. Een andere meevaller voor Allende's Volksfront-regering is de beëindi ging van de kostbare staking in de El-Salvador- kopermijn. Toch blijven de problemen voor de regering- Allende groot. Niet zozeer op politiek terrein. Want het Volksfront van Allende die zelf eind vorig jaar met 36,9 procent van de stemmen president werd won in april de gemeenteraadsverkiezin gen met bijna de helft van de stemmen. Maar op het terrein van de economie blijft de Chileense situatie zorgelijk. Dat lag ook wel in de lijn der verwachtingen. Het ingrijpende sane ringsproces, waaraan minister van economische zaken, Vuskovic, de Chileense economie heeft onderworpen, zal op zo'n best na enkele jaren resul taat kunnen afwerpen. Deze sanering behelst on der meer een radicale en inmiddels doorgevoerde loonsverhoging 35 tot 50 procent gecombi neerd met een rigide prijscontrole. Als alles goed gaat, wordt op deze wijze de koop kracht opgevoerd en worden de ondernemers ge dwongen tot uitbreiding van de produktie. Gelegen heid daarvoor bestaat zeker, want door de beperkte markt werd tot dusver slechts 60 procent van de industriële capaciteit benut. Een gewaagd plan. dat wel, maar in het licht van de uitzichtloze eco- De bezuinigingen en geruchten van bezuinigin gen zijn de begroting van het kabinet-Biesheuvel al vooruitgegaan en de berichten met betrekking tot de Nederlandse musea zullen nog wel niet het enide zijn. Het kabinet is bezig het principe van het profijtbeginsel te doordenken en in de prak tijk toe te passen en daarvoor zal gehakt moeten worden. Te vrezen valt alleen (en dat is om méér dan één reden een beetje jammer) dat er in de eerste plaats gehakt en gesnoeid zal worden in die be drijfstakken, die samen de weivaartzorg uitmaken vooral ook omdat zij nogal weerloos zijn en er over hun „nut" oeverloos en met sterk subjectieve argumenten te debatteren valt. Vooral met betrekking tot de zorg voor de regio nale en gespecialiseerde kunstinstellingen is er reden om een beetje bezorgd de wenkbrauwen te fronsen. Voor alles is te hopen dat in Den Haag niet tot een snoeien in deze categorie is besloten uit een hooghartig en nogal exclusief denken dat buiten de randstad de eigen mestlucht zo gemak- nomische impasse van de afgelopen twintig jaar zeker de moeite van het proberen waard. De acute problemen van het ogenblik vloeien echter niet in eerste instantie voort uit dit globale beleid op lange termijn, maar vinden hun oorzaak in een aantal onvoorziene omstandigheden, waar voor minder het Volksfront, dan wel reactionaire krachten en moeder natuur verantwoordelijk moe ten worden gesteld. Zo leverde de grote aardbeving van vorige maand een strop op van niet minder dan 800 mil joen gulden. Daarnaast zal Chili dit jaar voor 120 miljoen gulden extra-voedsel moeten invoeren. Voornaamste oorzaak: met onteigening bedreigde grootgrondbezitters hebben geweigerd tijdig hun grond in te zaaien. Een bittere teleurstelling voor de regering zal ongetwijfeld ook de koperproduktie zijn, die dit jaar vermoedelijk niet op de geplande 9Ó0.000 maar op 700.000 ton zal uitkomen. Volgens sommige regeringsfunctionarissen speelt in deze kwestie sabotage van de zijde van de Amerikaanse concerns Anaconda en Kennecott, die hun koper mijnen binnenkort geheel aan de Chileense over heid zullen moeten overdragen, geen onbelangrijke rol. Maar ondanks deze tegenslagen hoede men zich voor overmatig pessimisme vaak een gevolg van overspannen verwachtingen. Allende heeft zelfs bij voortduring benadrukt, dat hij tijdens zijn ambts termijn (19701976) slechts enkele fundamenten voor het socialisme zal kunnen leggen. Allende: „Ik ben al heel blij als in 1976 de massa der be volking er wat beter aan toe zal zijn^en de over macht van de oligarchie zal zijn gebroken". kelijk voor cultuur wordt aangezien. Overigens is er wel wat voor te zeggen dat de centrale overheid er zich op bezint of het niet juister is een deel van haar taken op het gebied van de regionale cultuur over te laten aan de la gere overheidsorganen. Dat zou in de praktijk wel eens een versterking kunnen betekenen van die regionale besturen en de regionale cultuur als ten minste de centrale overheid de provincies en de gemeenten ook de financiële mogelijkheden geeft om de lasten te dragen. Voorkomen moet worden dat de centrale overheid met keurig schone handen een begroting saneert door de zorgen en problemen zonder meer door te schuiven naar de lagere pu bliekrechtelijke lichamen. Om een voorbeeld uit een andere en wat con cretere sector dan de musea te nemen: als de mi nister van verkeer vanuit een opzichzelf te loven ambitie te bezuinigen op de wegenbouw de pro vincies opdraagt een dichter provinciaal wegennet te ontwerpen zonder gelden beschikbaar te stellen, dan is er in het land niets opgelost. kan vervullen als een plaats waar christenen met elkaar verzoend kun nen worden in de waarheid." Het leven van de ledenkerken en hun onderlinge verhouding zijn de laatste twintig jaar belangrijk veran derd door het lidmaatschap van de Wereldraad. Hoewel de Raad geen bindend gezag heeft blijken zijn be slissingen toch een belangrijk effect wordt de uitwerking genoemd van de Wereldraad-handelingen inzake het racisme. Conciliariteit betekent geen ont wikkeling naar uniformiteit; zij waarborgt veeleer aan iedere ge meenschap van mensen de mogelijk heid haar eigen authenticiteit binnen het geheel van de kerk te ontwikke len. Het is ons gebed, zo eindigt de verklaring, dat de ontwikkeling van de conciliariteit de weg baant naar een werkelijk oecumenisch concilie in de toekomst. De Faith and Order commissie heeft verder de suggestie overgeno men van haar directeur dr. Lukas Vi- scher om te werken aan een geza menlijke verklaring van „de hoop die in ons is" (een citaat uit 1 Petrus 3, vers 15) Het is niet de bedoeling dat dit een nieuw credo wordt of een ca techismus. Daarvoor zal, volgens de commissie, een grote mate van over eenstemming in de leer moeten zijn en die is er niet. Maar, zo gaat de commissie verder, „wat wij gemeen schappelijk hebben in ons gebed, in onze prediking is duidelijk verder dan wat wij samen dogmatisch kun nen formuleren." Daarom zal getracht worden gemeenschappelijk te ver woorden wat de inhoud van het bid den en de verkondiging is. Groepen in verschillende situaties interkerke lijk en uit dezelfde kerken zullen zich over de gehele wereld gaan bezinnen op de vraag wat zij verstaan onder het heil. Aan het eind van dit proces „zal misschien een soort verklaring kunnen staan van de kerken geza menlijk." Hoewel dr. Vischers voorstel prak tisch unaniem aanvaard werd, was er toch enige scepsis aangaande de wen selijkheid en de realiseerbaarheid van deze onderneming. Gevreesd werd dat zij een bron van nieuwe verdeeldheid zal kunnen worden in de Wereldraad. Zoals zoveel profeten van het Oude Testament is ook h m scherp opgetreden tegen sociaal onrecht. Hij kon niet -M als hij zag, hoe de machthebbers hun gebied steeds maar grootten ten koste van de kleine boeren, die uit hun huizen dreven werden en beroofd werden van hun vaderlijk erfdeel. Wee hun, die ongerechtigheid bedenken... zo zegt de Hert Ik ga legen dit geslacht een kwaad bedenken." Met dit ver. :e dal als God wal bedenkt, de bedenksels van de aanzienlijke tl taal verdwijnen. Straks zal hel volk in ballingschap worden gevoerd en moeten de grootgrondbezitters zeggen: Hoe neemt Hij het mij! Aan de afvalligen deelt Hij onze akkersi 'Zeker, de ballingschap zou het laatste niet zijn, maar it nieuwe begin, dat God met Zijn volk maken zou, zou voor geweldenaars geen plaats meer zijn. „Daarom zult gif nietje hebben, die volgens het lot liet meetsnoer uitwerpt in de genu li des Heren." (Micha 2 5). We lezen vandaag: Jesaja 8 17-25. Weiezen morgen: Jesaja 121-31. Staatsbezuinigingen (2) Voor dhr. Hauser is het raadsel achtig en ergerlijk, zo blijkt uit een ingezonden stuk dd. 12 dezer, dat, on danks de financiële moeilijkheden, waarmee het nieuwe kabinet te kam pen heeft, er toch een verhoging plaatsvindt van de uitgaven voor ont wikkelingshulp. Dit moeten wij (aldus dhr. Hauser) als belastingbetalers im mers weer opbrengen. Enerzijds wil ik dhr. Hauser vragen of onze bevolking het dan zó slecht heeft dat dit niet voor mag komen. Hoewel sommige bevolkingslagen het misschien krap aan moeten doen, toch is er in ons land niemand die armoede behoeft te lijden. En is het dan niet onze christenplicht van onze rijkdom te geven aan al die miljoenen voor wie het dagelijks weer een afwachten is of er wel iets te eten zal zijn? Het zou een schandvlek op onze natie zijn als ónze rijkdom verhoogd zou moeten worden door het weinige van de ar men af te nemen. Een andere zaak is het dat de regering toe heeft te zien waar en op welke wijze hulp wordt verleend. Anderzijds bent u het hopelijk met mij eens als ik zeg dat er beter dras tische bezuinigingen kunnen worden gedaan op subsidies voor sportzaken en voor allerlei zedenverwoestende rekreatieobjekten zoals bv. film en toneel. Ten slotte moge er onder ons allen gebed zijn tot God voor regering en volksvertegenwoordiging opdat zij ons land mogen regeren volgens het Woord van de Regeerder der wereld. C. Dubbeld jr. Rotterdam Magnetisme Alle reacties op de artikelen over magnetisme zijn naar het adres van mevr. Stutvoet gestuurd. Zij is erg blij met de reacties en hoopt binnenkort te kunnen antwoorden. DALE CARNEGIE door L. M. P. Scholteu LEUVEN Aan het eind van de conferentie van de Faith and Order commissie van de Wereld raad van Kerken was de span ning even te snijden toen de zwarte Amerikaan prof. John Satterwhite opstond en een ver tegenwoordiger van de Black Theology eiste in het werkcomi té dat gekozen moest worden. De Faith and Order commissie, die 135 leden telt, komt om de drie of vier jaar bijeen. In de tussenliggende periode wordt het werk geleid door een comité van 25 leden. Op het lijst je van de benoemingscommissie ston den vier theologen uit de Verenigde Staten, alle vier blank. De moeilijk heid was dat men wel anders wilde maar niet anders kon. In Faith and Order zitten drie mensen die als vertegenwoordigers van de Black Theology kunnen gel den. Vincent Harding was niét geko men en had Satterwhite (in de wan deling werd hij al gauw Satterblack genoemd) gestuurd. Charles Spivey is onlangs benoemd tot staflid van de Wereldraad. Zijn secundus rev. John HOUSTON (Reuter) De astronau ten van de Apollo 15 zijn de gevolgen van hun tocht naar de maan nog steeds niet helemaal te boven ge komen. zo heeft Nasa-arts Charles Berry meegedeeld. Hun reacties op fysieke proeven waren slechter dan vóór hun reis, wat erop wees dat de moeilijkheden met hart en bloed circulatie, verbonden aan langdurige ruimtevluchten, aanhielden. Dr. Berry onthulde voorts dat James Irwin op weg naar de maan en na zijn terugkeer naar de aarde last heeft gehad van aanvallen van duizeligheid. Zowel Irwin als Scott had tijdens de omcirkeling van de maan na hun verkenning van het maanoppervlak tekenen vertoond van een onregelmatige werking van het hart, maar de artsen schreven dat aan vermoeidheid toe. De Nasa-arts zei dat over het ge heel genomen echter de astronauten het goed maken, en dat „hier geen medisch gevaar bestaat". Men is er achter gekomen dat de ruimtevaar ders veel vermoeider waren geweest dan ze zelf ooit hadden beseft, en men denkt erover de activiteit van de bemanning van de Apollo-16, die volgend jaar maart de ruimte in gaat. wat in omvang te verminderen. Het ruimtevaartbureau heeft nog geen be sluit genomen over verlichting van het inspannende ondrezoeks- en rap- porteirngsprogram van deze weken voor Scott, Irwin en Worden. Ze zijn in de komende tien dagen geen dag vrij. INSTITUUT VOOR INTERNATIONALE EXCURSIES Meerwijklaan 6 Bergen Nh TeL: 02208260# 20 september 21 december KIBBOETSREIS naar Israël voor jongeren van 18 tot 30 jaar. Werken in kibboets en tocht door Israël. Heen- en terugreis per KLM. Totale kosten 890,— Programma op aanvraag. Dale Carnegie, Oprichter INTERMENSELIJKE VERHOUDINGEN SPREKEN IN HET OPENBAAR Een mondelinge cursus in spreekvaar digheid, omgang met mensen, enthou siasme, geheugentraining en zelfver trouwen. Bezoek vrijblijvend onze contactavond. ROTTERDAM, restaurant Engels, Bern- hard zaal. 23, 24 en 25 augustus, 8 uur tankstation aan de Geerstraat in Sit- vA i JU n.m. DEN HAAG. restaurant „de Kroon". Spui 10, 31 augustus, 1 en 3 september, 8 uur n.m. Sponsor: Aloserij-Instituut. Inlichtingen: Tel. 01018 87 71. Ook klassen te Amsterdam. Haarlem en Utrecht. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.jrdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J. Brinkman J van Hofwegen. Van een verslaggever MAASTRICHT Twee jongelui van 17 en 19 jaar uit Sittard moesten zich gisteren voor de rechtbank te Maastricht verantwoorden voor een roofoverval in „t.v.-stijl" op het tard op 1 mei dit jaar. Onherkenbaar met donkere brillen, drongen zij het tankstation binnen, drukten de pompbediende een lucht drukpistool in de rug en eisten het aanwezige geld. Na de telefoon on klaar te hebben gemaakt, verdwenen zij met een tas met ongeveer 1.000 gulden. De jongelui verklaarden ter zitting stomdronken te zijn geweest Zij had- de die avond meer dan 30 glazen bier gedronken. Ondanks hun jeugdige ZAGREB (UPI) „Het hoofd van de rooms-katholieke kerk staat in Joegoslavië bekend als een man, die zich solidair heeft verklaard met de strijd voor vrede en samenwerking tussen landen met verschillende so ciale systemen. Ik kan daarom wel zeggen, dat dit de reden is, waarom de paus een welkome gast in Joego slavië zou zijn." Dit heeft Zlatko Frid bekend gemaakt, het hoofd van de Croatische regeringscommissie voor religieuze zaken. Hij ontkende wes terse berichten, als zouden de betrek kingen tussen Joegoslavië en het Va- ticaan de laatste tijd verkoeld zijn. De twee partijen knoopten vorig jaar volledige diplomatieke betrekkingen met elkaar aan en afgelopen maart was president Tito het eerste commu nistische staatshoofd, dat ooit door de paus officieel werd ontvangen. Van onze correspondent ARNHEM De Akzo, de laatste tijd fel aangevallen vanwege zowel de Stella Maris als de door kwik ver giftigde visstand, heeft er genoeg van. In een advertentiecampagne wil het bedrijf proberen iets van haar be schadigde image op te vijzelen. Onder het motto: "De Akzo is be reid" moet er binnenkort een adver tentie verschijnen waarin de Akzo uiteenzet graag te willen meewerken aan de bestrijding van de milieuver ontreiniging. Het Arnhemse concern voegt eraan toe dat de annonce niet is bedoeld om zich zelf schoon te pra ten, maar om duidelijk te maken dat men echt wel bereid is schoon te werken. „Met kritiek alleen komen we er niet", aldus de Akzo in de advertentie over de plaatsing waarvan maandag zou worden beslist, al zegt de tekst dat men er zich in Arnhem goed van bewust is zich op glad ijs te begeven met deze poging. De Akzo rekent verder voor de ko mende jaren 40 miljoen uit te geven aan installaties ter beperking van mi lieuschade. Zo moet er in 1973 een nieuw type verwerkingsmachine voor chemische afvalstoffen in gebruik worden genomen, die tochten als van de Stella Maris definitief onnodig maken. R. Bryant, was niet op komen daj en nummer drie J. A. Johnson, schop van een neger-methodisti kerk, had ook zonder opgaaf van denen verstek laten gaan. Het maakte sterk de indruk dat Amerikaanse Black Theologians veel van het Faith and Order-w verwachten. Na veel vijven en zei trok een van de blanke Amerikai zich terug en werd besloten maar te proberen of de afwei Johnson lid van het werkcomité de worden. Een van de dingen die op deze ferentie overigens duidelijk zijn worden is dat de Black Theol^hoc in Afrika helemaal niet aanslaat Afrikaanse theologen spreken lij wel van „Indigenization" (letterlijk: „\jbal: inheemsing") van het christelijk loof als middel om hun eigen idefaan teit te vinden. De enige vrouw in het werkcon 815 de Nederlandse mevrouw dr. E. F^e seman-van Leer werd herkozen, invloed van de derde wereld is gr geworden: Europa en Noord-Am< »k hebben nu nog 14 van 25 zetels. 11 Voorzitter van- de Faith and Oiimg commissie werd dc orthodoxe, w: John Meyendorf uit New York. van de vice-voorzitters is rooms tholiek, de Belg Dom Emmanuel ne Het is de bedoeling de coi uit te breiden met enkele joi vrouwen en niet-theologen, driej gorieën die nu nog nauweli; Faith and Order vertegenwo< zijn, maar concrete stappen nog niet genomen. Mevrouw man is het enige Nederlandse lie Faith and Order. De conferentie tevens bijgewoond door de hl Boessenkool uit Lunteren en pi A. J. Bronkhorst als adviseurs. pn da; c spr tig reel In J ipro de j v Ac betrt rech .ik Wij ;ran Beroepen te Meerkerk: R. E. te Voorthuizen. GEREF. GEMEENTEN Intrede; 17 augustus: te Woerden: kam r vi M. Kleppe van Capelle aan den sel. NED. HERV. KERK Beroepen: te Ederveen: P. M. gem te Barneveld; te Maarssen Kooien te Werkendam. Aangenomen: naar Woudsend: Hausmann, kand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Wormerveefl c C. van de Klis, kand. te Apeldo ?nt die bedankte voor Biezelinge. GEREF. GEMEENTEN Beroept te Uddel: P. v. d. Katwijk aan Zee. it i akei ong; Bfiet recht ^ach 'ersc an c Ik uigd [Jke aker CL Bi NED. HERV. KERK Afscheid: van Hoogeveen: E. Hamminga, ber. te Steenwijk; Eindhoven: H. H. Tulp, ber. te Jfo* Haag; van Noord/Zuid Schermei Jn* Oterleek: N. M. A. ter Linden acht' gens studie en tevens wegens be ming tot bijstand in het pastor# Lith en Oijen. Intrede: te Sleeuwijk: J. Ri< uit Zoelen; te Geleen-O. G. A uit Wilp (classis Apeldoorn); te selmuiden: J. H. Vlijm uit Krii a. d. IJssel; te Ugchelen: J. H uit Bergum; te Nieuwerkerk IJssel: H. J. van Leeuwen uit Al Wegens het bereiken van de sioengerechtigde leeftijd is mei gang van augustus jl. emeritaat i leend aan J. A. Poolstra uit Tol' ,fl( gedronken. Ondanks hun jeugdige ff T? leeftijd bestempelde het psychiatrisch riet weer in Luropa rapport hen als alcoholisten. 1 rapport hen als alcoholisten. Tegen de jongste dader, de 17-jari- ge 'Jac. P., die reeds een flink straf blad en een voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering op zijn naam heeft staan, eiste de offi cier van justitie ten uitvoerlegging van deze jeugd-t.b.r. Tegen zijn 19-jarige mededader Mart V. eiste hij twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, en na het uitzitten van deze straf opname ln een inrichting voor alcoholisten. De rechtbank doet 27 augustus uit spraak. max. min. neer- temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam regen Frankfort l.bew. Genève h.bew. Innsbruck onbew. Kopenhagen regen Londen geh bew. Luxemburg I bew. Madrid onbew. Majorca l.bew. München l.bew. Nice GEREF. KERKEN Afscheid: van Heerjansdam: J- der Haagen, ber. te Nieuwendijk; Hilversum: L. G. Pleijsant, Harderwijk; van Deventer: Lange, ber. te Amsterdam-Z. arbeid onder de studerenden); Zaamslag: L. Zwaan, ber. te En) o< zen; van Bunnik: H. A. L. vasfefr- Linden, ber. te Utrecht-N. Intrede: te Apeldoorn: H. H- stra uit Driebergen-RijsenbuH n Workum: B. de Boer uit Hellend °°gte te Diemer-Watergraafsmeer-BÜ 1 P. S. Veldhuizen uit Dedemsvafl r°or j 1 Parijs Rome Wenen Zürich h.bew. l.bew. onbew mist EVANG. LUTHERSE KERK Ordening te Den Haag: prop-4 Kraima. voorheen leraar godsd roerd onderwijs a. d. scholengemee» e Overvoorde te Den Haag, ber. te «trkee terdam. GEREF. GEMEENTEN Afseheid van Gouda op 18 ai pelrej tus: H. Rijksen, ber. te Zoeterwiensej erry ens' j led' lat 1 «zier We! lugei .Fun nacht >eL itspr oef en 2 De i lier riend tl ee Nee del 'roege Wan

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2