Unieke schilderingen onder eeuwenoude kalklagen GEEN SENSATIONEEL NIEUWS Japanse zakenwereld wil Amerika voor zijn in China Een Russische journalist over Nixons reis naar Peking 13 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 De ene lange ladder na de andere, telkens een ietage" van zware planken die tussen de overigens ierdegelijke buisconstructie van de bouwstelling ijtoch) wel wat doorbogen, hoger en hoger tot in de tok van de Grote Kerk in Harderwijk. )hannes" in een vroeg stadium |n de restauratie. Daar sta je dan even adem- jos en de hoge klim Ls daar ht maar gedeeltelijk debet 't Zijn vooral de gewelven, zoals in vele oude kerken uwenlang met grauwe kalkla- bedekt waren en die hier i weer stralen van rijke kleur, hilderingen, misschien wat nitief, maar opgezet met een die je dat snel doet verge- op de gewelven en zwikken het hele zuidelijke travee, eurtenissen van voor en uit leven van Jezus, van de kondiging van de geboorte 1de doop in de Jordaan, het achtsregister, de evangeiis- Wejyn 1560 en 1561" (vijf jaar U de beeldenstorm) aldus ge gevens uit het gemeente-ar chief. is „deze kerck van onde ren tegen het gewelf met vie- lerhande Bijbelsche historiën en andere pauselijke heiligen be schildert". Verder wordt ook nog vermeld: „op de binnenzij de der zuilen staan met zwarte verf de twaalf artikelen des ge- loofs, op elke zuil een artikel. En, heel nuchter de toevoeging, dat die in 1854 gevonden waren en „weer aan het oog onttrok ken". Ook zonder die gegevens had Jelle Otter, die in opdracht van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg hier en elders bezig is met de restauratie met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kunnen zeggen, „Johannes" na de restauratie. dat er schilderingen vanonder de vele kalklagen tevoorschijn zouden komen „Je weet," zegt hij, „dat ze er zijn. Want er is geen enkele oude kerk, die niet beschilderd is geweest. Je zou het kunnen vergelijken met het bewoonbaar maken van een huis. De archi tect maakt het, maar het blijft in eerste instantie nog abstract begrip voor de mensen, de toe komstige bewoners. In deze „wiskundige" vorm voelen ze zich niet thuis, ieder gaat het op eigen wijze bewoonbaar maken. Dat was bij zo'n kerk in de middeleeuwen ook zo: dat be schilderen de ribben, de ko lommen, de muren alles kreeg kleur was in zekere zin een ingreep van de mensen op het bouwwerk, op die manier kre gen ze er vat op. En dat wordt nogal eens ver geten bij de Rijksdienst, voor welke instelling de restauratie van het bouwwerk het belang rijkste is. Eigenlijk ligt de beslissing over het al of niet behouden van schilderingen bij de man. die ze ontdekt, de man, die de muur moet schoonmaken, de opzichter of de architect, men sen, die over het algemeen de restauratiemogelijkheden van een fresco niet kunnen overzien. En zelfs als je erin gespeciali seerd bent, loop je er soms nog aan voorbij. Het vereist dus etn enorme aandacht, alles wat te voorschijn komt, moet uiterst zorgvuldig bekeken en onder zocht worden, anders gaat er steeds en steeds meer verloren. KOSTBAAR Neem bijvoorbeeld het kerkje in Hall. Dat zit vol schilderin gen, maar het technisch onder zoek heeft aangetoond, dat het een kostbare bezigheid wordt om die allemaal te repareren. Goed, wordt er dan vaak veel te snel gezegd, dan doen we het maar niet, dan smeren we de zaak maar weer onder de kalk. Daar heeft het tenslotte eeuwenlang onder gezeten, dat kan nog wel een keer. Maar zó is het niet! De kalk, die nu ge bruikt wordt, is hooguit een paar maanden oud, die is nog niet eens helemaal geblust. Daardoor krijg je nog een na blussing op die schilderingen, die toch al zo geleden hebben en dan blijft er helemaal niets meer van over. Het budget is te klein, 't Is namelijk zo, dat er, door de Rijksdienst, een bedrag ter be schikking wordt gesteld om het gehele monument te restaure ren. Als er dan in zo'n kerk schilderingen worden gevondpn die de moeite waard zijn, zitten we in de knoei Want die moe ten van hetzelfde bedrag geres taureerd worden. Dat loopt uiteraard nogal eens op onge noegen uit tussen de bouwkun dige mensen en de restaurateur (van de schilderingen). Ik zeg dat allemaal omdat ik bang ben voor het grote cultu rele verlies dat in ons land kan ontstaan als er niet een goed'? financiële regeling komt voor dit soort werk. Voor Hall bijvoorbeeld moest ik een aanneemsom noemen en dat is absoluut onmogelijk bij dit soort werk. Want dan moet je je methoden van restauratie gaan aanpassen aan dat bedrag. Nogmaals, dat kan niet. Het moet trouwens niet gaan om wat het kost, maar om het be houd van die dingen..." Dat pleidooi komt steeds te rug in het betoog van Jelle Ot ter academieopleiding in Arnhem en Den Haag, Akte M.O.-tekenen, schildert, gewoon en monumentaal, sinds het eind van de vijftiger jaren in dit werk die met elf man perso neel een hele reeks kerken on der handen heeft: het behoud van deze onvervangbare schat ten. Zoals die schilderingen in Harderwijk. De kerk zit er vol mee en ze zijn prachtig. Soms. vooral aan de oostelijke zijde van de gewelven, kon men ze en nu stel ik dat uiteraard heel schematisch en vooral te eenvoudig tevoorschijn bren gen door de ongeveer elf(!) kalklagen voorzichtig te verwij deren. Maar er zijn ook grote gedeelten aan de westkant die sterk door b.v. de zout- werking (stormen) te lijden hebben gehad. KOEK LOS Daar zit dan de hele „koek" van pleister los. De schildering bevindt zich op de onderste laag van deze koek, dus los van de muur. De restaurateur boort nu met een tandartsboor een gaatje in die losse laag, ook door de schildering, tot de muur en daardoor wordt met een injec tiespuit een lijmmiddel gespo ten, waarna het geheel wordt aangedrukt. Op verschillende plaatsen moest deze methode niet minder dan zeven maal op 1 dm2 worden.toegepast om een stevige ondergrond te krijgen. Als de pleisterlaag helemaal „verzand" is, wordt de hele schildering van de muur ge haald. Eerst worden dan, als dat tenminste mogelijk is, de kalk lagen verwijderd, waarna er dan met gemakkelijk oplosbare lijm doek tegen de (voorzijde van) de schildering wordt ge plakt. die daarna heel voorzich tig van de muur kan worden getrokken. De schildering wordt dan aan de achterzijde op kunstvezeldoek gelijmd, waarna het andere doek verwijderd wordt. De muur wordt voorzien van een nieuwe pleisterlaag, waartegen de schildering dan weer kan worden aangebracht. Maar liever niet, want ook zo'n nieuwe pleisterlaag geeft weer vele problemen. „Je krijgt meestal zo'n verandering in de akoustiek, dat de hele boel eigenlijk naar de knoppen is. We reizen naar de maan, maar we kunnen geen pleister bedenken, dat zodanig is, dat het orgel weer goed te gebruiken is, dat de kerk weer bespreekbaar wordt. Het onder zoek daaromtrent staat nog he lemaal in de kinderschoenen." Een summiere omschrijving van moeilijkheden en technie ken, die ongelooflijk veel tijd, en dus, geld kosten. „We zijn," zegt Otter, „met twee gewelven nu een jaar be zig. Er is ons wel eens gevraagd of we geen andere methode kunnen bedenken, die dan wel wat meer risico's geeft, maar minder kost. Maar dat is niet verantwoord, 't Ene geval kost door de opeenhoping van moei lijkheden en problemen, die je tegenkomt gewoon veel meer dan het andere. De restauratie van de schilderingen in de Mar tinikerk in Groningen zal bij voorbeeld niet half zoveel gaan kosten als in Harderwijk." En als je ziet hoe het daar gaat, die man op die stelling, die daar met zijn monniken- Een van de prachtige schilderingen die in Winterswijk ontdekt werden. werk bezig is, centimeter voor centimeter, een paar per dag, dan begrijp je volkomen die bo ze uitval die je kort tevoren van Jelle Otter hoorde: „Ik kwam eens op een werk, waar pas schilderingen gevonden wa ren om de zaak daar te onder zoeken. Daar was iemand met een zeer scherp geslepen beitel bezig om de schilderingen vast bloot te leggen. Op iedere twee milimeter een bluts van de bei tel in de schildering. Dat kost je later dagen om ze te stoppen. Ik had daar niets te maken maar ik heb die man gesommeerd zijn beitel neer te leggen en op te donderen. Je moet respect hebben voor wat anderen, lang geleden, gedaan hebben en dat moet alleen el aanleiding zijn er zeer voorzichtig mee om te springen". CREDO Het credo van een restaura teur, die vooral erg teleurge steld is in het gebrek aan inte resse bij de „vakmensen", de kunsthistorici. „De hele zaak moet op de hel- ling, niet alleen financieel, er moet ook anderszins veel meer aandacht voor komen. En nu bedoel ik nog niet eens zozeer die van het publiek. Ik ben, om een voorbeeld te noemen, zelf stichter van de vereniging „Jeugd en Restauratie". Die jongelui hebben zich o.a. ingezet voor de restauratie van de Mar tinikerk. Daar was ook geen geld genoeg voor. Ze heb ben de hele zaak daar schoon gemaakt en later, in vier weken Wat tevoorschijn kwam in da Grote Kerk te Harderwijk: „Jecho- nia", erboven staat „van Jechonia uit Babilonië 14 geslachten". tijds, ook nog eens ƒ60.000 bij eengebracht. En in Winterswijk, waar ook veel tevoorschijn kwam, is de kerk met de Pinksterdagen voor bezichtiging opengesteld. Er stond een rij van honderden mensen en het was daar nog bij lange na niet klaar. Nee, het gaat niet om de belangstelling van het publiek, die is er wel, dat valt me telkens weer op. Maar als ze je iets vragen over de mensen die deze fresco's (in tegenstelling tot de fres co geschilderd op de droge kalk) eens gemaakt hebben, moet je het antwoord schuldig blijven. Dat is een groot be zwaar: je hebt van de kant van de kunsthistorici bijna geen be langstelling voor dit werk. Ze promoveren soms op de meest idiote Italiaan, terwijl er vooral de laatste tijd in ons land zo veel is bijgekomen dat om stu die schreeuwt. Vooral hier in het Gelderse land: heel veel schilderingen van een bijzonde re kwaliteit, zeker niet gemaakt door de eersten de besten. En daarbij: als je meer geïnteresseerde wetenschaps mensen krijgt, kun je ook meer druk uitoefenen om zaken die /erloren dreigen te gaan te be waren. Maar er wordt te weinig over gepubliceerd, te weinig mensen weten ervan, er zou veel meer jekendheid aan gegeven moeten worden. an Ha rpol rdt die •ug. di iarna beslu ir één choppi oost Ook it, kan de tv* enaa9, nslage terwijl kan a' wel in, hé n, moe joort b wijn nv end, 2< 33. fo lingdra' 45. gel, 51. sen boe od, 62. i/an et* el. 11 bek* iling. 2 idig, elderll 4. droo m, 51.1 ijn, 57- De westerse pers blijft op sensationele wijze het nieuws van president Nixons voorgenomen be zoek aan Peking becom mentariëren. Enkele bui tenlandse waarnemers be weren nog altijd, dat het voorgenomen bezoek „ve len heeft geschokt", „als een volledige verrassing voor Moskou kwam" en meer van dat soort dingen. In werkelijkheid heeft hei nieuws echter alleen een verrassing opgeleverd voor degenen, die slechts de „op pervlakte" van de Ameri- kaans-Chinese relaties hebben verkend, zonder door te dringen tot dieper liggende zaken. De contacten tussen de Mao-groep en Amerikaanse I vertegenwoordigers zijn niet van vandaag of gisteren, maar dateren reeds van het einde van de jaren dertig en het be gin van de jaren veertig. Bij eenkomsten en besprekingen tussen Mao Tsetoeng's afge vaardigden en Amerikaanse funktionarissen werden ge houden in Choengking en Yanan en culmineerden in 1944 in een verzoek van Mao aan de Amerikanen hem „een geheime reis naar Washing ton" te verzekeren om daar met president Roosevelt te praten Dit feit is niet langer geheim, sinds in de Verenigde Staten het boek Buitenlandse relaties van de VS; diploma tieke documenten. 19441945", verscheen. Toen Mao in die tijd de wenselijkheid van contacten met de Verenigde Staten pro clameerde. verzekerde hij zijn naaste medewerkers, dat de Amerikanen een voorname rol in China zullen spelen Hun troepen zullen in China lan den en we zullen met ze moe ten samenwerken". Hij bena drukte. dat hij tot de conclusie Was gekomen, dat de Sowjet- Unie door haar strijd tegen Hitiers horden in het Westen in de naaste toekomst „niet in de gelegenheid zal zijn een ac tieve rol in Zuidoost-Azië en in het Verre Oosten te spe len". Tijdens een van zijn be sprekingen met Kang Sjeng, gaf Mao deze opdracht specia le eenheden in de communisti sche partij van China op te richten om degenen te liquide ren, die zich verzetten tegen Mao's toenaderingspogingen tot Amerika. Maar de reis van Mao had geen kans van slagen. Hij en de Amerikanen slaagden er niet in tot overeenstemming te als zijn apostel, voorkwam eveneens ..een constructieve dialoog" tussen beide partijen, waar de westerse pers nu weer over spreekt, De contacten tussen Was hington en Peking werden echter nooit afgebroken. Hongkong en Warschau waren niet de enige plaatsen waar zulke ontmoetingen plaatsvon den. Zij vonden ook plaats in China zelf, waar boodschap pers van Washington vrij door K. Smirnow politiek commentator van het Sowjet-persbureau Nowosti komen. En de zaken ontwik kelden zich niet op de wijze, die Mao had verwacht: zijn politieke berekeningen werden doorkruist. De Sowjet-Unie speelde niet alleen een hoofd rol bij het vernietigen van het Duitse fascisme, maar ook bij het liquideren van het Japan se militarisme. Het prestige van de Sowjet-Unie nam toe. wat een gunstige invloed had op de ontwikkeling van de re volutionaire processen in de wereld en ook op de gang van zaken in China zelf. Onder deze omstandigheden moest Mao. zoals de gebeurte nissen aantoonden, zich een masker aanmeten en zelfs op uitgesproken wijze de interna tionale rol van de Sowjet-Unie erkennen. Eveneens moest hij ook voor enige tijd zijn plan nen voor toenadering tot de VS in de ijskast zetten temeer daar binnen de communisti sche partij van China ernstige oppositie bestond tegenover deze politiek en het Chinese volk riep om versterking en ontwikkeling van de vriend schappelijk relaties met de Sowjet-Unie. De Amerikanen gaven er in die tijd ook de voorkeur aan nauwe banden met de maoïsten te vermijden en wedden voornamelijk op Tsjang Kai-tsjek. De Kou de Oorlog in de na-oorlogse jaren, met John Foster Dulles vaak op bezoek kwamen zon der dat het woordenduel, dat door beide partijen over de Stille Oceaan werd gevoerd, daarop storend werkte De afgelopen jaren zijn deze ontmoetingen vrij frequent geworden, terwijl het postuur van de onderhandelaars steeds steeg. De Verenigde Staten, gedwongen als zij zijn een uit weg te zoeken uit de impasse in Zuidoost-Azië, worden zich in toenemende mate bewust van de loosheid van hun po gingen de Volksrepubliek Chi na te isoleren. Zij houden bo vendien rekening met de ..spe ciale koers" van de maoïsten en hebben daarom besloten hun houding jegens Peking te wijzigen. De nederlagen, die het Ame rikaanse imperialisme in de internationale arena en vooral in Indo-China heeft moeten incasseren, hebben Washing ton gedwongen zijn buiten landse politiek te herzien en te spreken over „een politiek van Vietnamisering" en van „normale relaties met de Volksrepubliek China", waardoor zoals de leidende Amerikaanse politici menen en de Amerikaanse pers ver zekert „nieuwe dynamiek zal worden verleend aan de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten". De progressieve wereld be schouwt het streven om tot normalisering van de relaties tussen de Chinese Volksrepu bliek en de Verenigde Staten te komen als een positieve factor, maar op voorwaarde, dat het niet de vorm zal aan nemen van een politiek ak koord ten koste van derde landen. Evenmin mag het lei den tot de creatie van een po litieke combinatie tussen Pe king en Washington, die scha delijk is voor de zaak van de vrede en de internationale veiligheid. Zoals duidelijk is voor iedereen, gaan de Amerikaan se heersende kringen door met hun politiek van anti- communisme en het ondermij nen van de socialistische ge meenschap en met het aanvu ren van anti-Sowjetisme. Tezelfdertijd gaan de Chine se leiders door met hun anti- Sowjet-propaganda. terwijl zij alles in het werk stellen om verdeeldheid te zaaien in de internationale communistische beweging en tussen de socia listische landen, om zo het an ti-imperialistische front te verzwakken. De Amerikaanse politiek in Vietnam is op dood spoor ge raakt. Niemand kan de Ame rikanen „helpen" zich uit Vietnam terug te trekken, als zij zelf niet de aftocht blazen. En wat behelst de actuele koers, die de Verenigde Staten hebben gekozen, wat houdt hun Vietnam-politiek voor de naaste toekomst in? Deze poli tiek wordt door de Vietnamese patriotten, die al vele jaren een heroïsche strijd voeren voor onafhankelijkheid en vrijheid, op zijn juiste waarde geschat. Naar aanleiding van het nieuwe vredesvoorstel van de voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam merkte het dagblad Nhan Dan op 19 juli namelijk op: „De Amerikaanse regering weigert nog altijd in positieve zin op dit voorstel te reageren, ter wijl de Amerikaanse agressors hun militaire activiteiten in Vietnam en in overige Indo- China koortsachtig opvoeren". Het past hieraan toe te voe gen. dat de eerste ronde van Pekings „ping-pong-diploma- tie" in de lente van dit jaar samenviel met de Ameri kaans-Zuidvietnamese inter ventie in Laos. Dit is de achtergrond, waar tegen de dialoog tussen Peking en Washington zich voltrekt. Maar er is nog een ander in ternationaal aspect aan deze zaak. Dit betreft het duidelijk uitgesproken verlangen van de volken naar duurzame vrede en veiligheid. Dit ver langen naar zo'n ommekeer in de internationale politiek, die het internationale imperialis me geen mogelijkheden zou bieden zich nog in de zaken van andere landen te mengen, zou ook een eind maken aan de wapenwedloop. Oprecht socialisme kent geen andere weg, dan die van een eerlijke vredespolitiek en strijd tegen het imperialis tische gokspel. Deze openhar tige oprechte politiek vindt zijn duidelijke uitdrukking in het vredesprogramma, dat tij dens het 24ste congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie werd afgekon digd. De koers, die door de Sowjet-Unie wordt voorge steld, behelst het volgende: Eliminering van de broei nesten van agressie in Indo- China en het Midden-Oosten; het sluiten van verdragen, waarbij wordt afgezien van het gebruik van geweld en een systeem -van collectieve veiligheid in Europa wordt opgericht; nucleaire ontwapening en een verbod op productie van alle andere massale vernieti gingswapens; het stoppen van de bewa peningswedloop op alle terrei nen; het opheffen van de bol werken van kolonialisme en racisme; wederzijdse economische samenwerking op basis van wederkerig voordeel. Deze punten houden reke ning met de belangen van alle naties. En zij belichamen het bewustzijn van iemands kracht, overtuiging en recht vaardigheid. De tijd zal leren waar zich de weg bevindt, die de Amerikaanse en de Chinese leiders zullen kiezen Bij de Japanse leiders is de afgelopen weken een levendig verlangen ontstaan de Chinese Volksrepubliek te penetreren, voordat Amerikaanse mam moetconcerns als Dupont, Ford en Rockefeller daar wellicht hun intrede doen. De aankondi ging Ivan Nixons komende be zoek aan Peking heeft ertoe geleid, dat de Japanse regering, die het regime van Mao nooit heeft willen erkennen, nu alles in het werk moet stellen om niet op hol te slaan bij haar streven in deze situatie veran dering te brengen. En de Ja panse zakenlieden, die van hun land de belangrijkste handels partner van Peking hebben ge maakt, steunen deze ommekeer om te voorkomen, dat de Ame rikaanse zakenlieden eerder za ken kunnen doen met de Chine zen. „Tot dusver heeft Japan de Chinese Volksrepubliek op af stand gehouden uit achting voor de Amerikanen, de beste klan ten van de Japanse industrie", zei Shotaro Kamiya, president van de Toyota-autofabrieken „Maar sinds Peking in de lente is begonnen met zijn. ping- pong-diplomatie is de Ameri kaanse politiek ten opzichte van communistisch China flexibeler geworden. Wij, zakenlieden, moeten klaar staan om China binnen te trekken, wanneer de tijd rijp is." De politiek van levendig han deldrijven met China zonder de geringste politieke concessies heeft Japan geen windeieren gelegd, sinds beide landen de commerciële relaties in 1961 weer hervatten. Hoewel Japan al twintig jaar formele diplo matieke betrekkingen met het nationalistisch-Chinese regime van Tsjang Kai-tsjek op For mosa onderhoudt, loopt al een vijfde van de buitenlandse han del van Peking via Japan. Toch blijft het een feit, dat meer dan dertig procent van de Japanse buitenlandse handel op de Ver enigde Staten is gericht, terwijl nog maar 2.2 procent van de Japanse exportprodukten naar China gaat. „Japanse relaties met de Ver enigde Staten zijn veel belang rijker, dan die met elk ander land", liet premier Eisaku Sato niet lang geleden weten. En hij voegde daaraan toe, dat de Ja panse politiek ten opzichte yan Pekng zijn „voorzichtige" 'ka rakter nog wel zal blijven be houden. Zijn tegenstanders heb ben hem steeds beschuldigd van ongenuanceerde steun aan de Amerikaanse China-politiek. door Robert Cr abbe Japan heeft jarenlang met Amerika samengewerkt om Pe king uit de Verenigde Naties te houden. Ook werd op grote schaal economische hulp gebo den aan anticommunistische Aziatische landen als Zuid-Ko- rea, Indonesië en de Filippijnen. Maar ondanks alle politieke problemen is de Japanse handel met China zeer winstgevend. Volgens gegevens van de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling exporteerde Japan vorig jaar sojabonen, zijde, mais, plantaar dige oliën en zeldzame metalen naar China. Dit jaar zal de Ja- pans-Chinese handel volgens verwachting een bedrag van 3,5 miljard gulden belopen. En om dat China slechts een beperkte koopvaardijvloot heeft, vangen de Japanse reders nog de meeste winst in de vervoers sector. Ook voldoen de Chinezen aan de Japanse eis tot boter bij de vis. Als Japan daarentegen han del drijft met de niet-Commu- nistische landen van Azië, wordt op ruime schaal en op redelijke voorwaarden krediet verleend. Sinds april 1970 heeft de Chi nese premier Tsjoe En-lai ech ter die Japanse bedrijven de toegang tot China ontzegd, die aanzienlijke commerciële ban den met Formosa en Zuid-Ko- rea onderhouden. Dit verbod geldt eveneens voor Ameri kaanse dochterbedrijven in Ja pan en voor leveranciers aan de Amerikaanse strijdkrachten. Het resultaat was een soort werkverdeling waarbij ongeveer achthonderd Japanse bedrijven zich concentreerden op de han del met China, terwijl de overi ge de relaties onderhielden met Formosa en Zuid-Korea. Sinds Nixon zijn bezoek aan Peking wereldkundig maakte, trekt het Japanse bedrijfsleven zich op grote schaal terug uit Formosa en Zuid-Korea Het New Japan Steel-concern, de grootste Japanse staalproducent, weigerde eind juli al epn bij eenkomst van de zakenlieden- vereniging Japan-Formosa bii te Wonen. Tovofa en een aantal grote handelsmaatschapniien traden zelfs uit deze vereniging. Deze haast wordt in niet gerin ge mate veroorzaakt door het streven van de Jaoanse zaken lieden om nog te kunnen deel nemen aan de Chinese najaars- beurs, die op 15 oktober in Kanton zijn poorten opent. Ja pan zond tijdens de voorjaars- beurs in april al veertienhon derd zakenlieden naar Kanton, verreweg de grootste buiten landse delegatie. Op de twee jaarlijkse beurs van Kanton kan worden gestreden om bij de helft van de Chinese importbe hoeften. Enkele dagen na aankondi ging van Nixons reis schafte het Japanse ministerie van interna tionale handel een regel af, vol gens welke Japanse zakenlieden een speciale overheidsvergun- ning nodig hebben om Chinese produkten in te voeren. En op 28 juli liet hetzelfde ministerie weten, dat een speciale afdeling in het leven wordt geroepen om zich bezig te houden met de handel tussen Japan en de com munistische Aziatische landen. Waarnemers nemen ook als ze ker aan, dat de Chinezen bin nenkort evenals de niet-com- munistische Aziatische landen op krediet van de Japanners zullen kopen. Robert Crabbe is correspon dent van het persbureau UPI in Tokio. Vermaard trio Het zo langzamerhand wereld vermaarde trio. dat op toevallige wijze in 1961 ontstond toen de drie beroemde musici Eugene Is- tomin (piano), Isaac Stern (viool) en Leonard Rose (cello) op tour nee in Israël waren, en dat zich sindsdien zij studeren en wer ken zo'n drie maanden per jaar samen heeft opgewerkt tot één der beste kamermuzieken- sembles ter wereld. Is reeds ver schillende malen met de hoogste lof gesignaleerd bij de besprekin gen van grammofoonplaten. Zulks was o.m. het geval toen hun op vijf platen verschenen visie op het complete oeuvre voor trio combinaties van Beethoven vorig jaar verscheen en zo is het ook nu weer ter gelegenheid van het uitbrengen van hun lezing van één der mooiste trio's van de ge hele literatuur, het tweede trio In Es, op. 100 van Franz Schubert. (CS no. S 75858). Dit door Schumann boven het eerste trio (op. 99 in Bes) gestel de werk geniet een uitvoering, die vrijwel niets te wensen over laat en de plaat is een welkome aanvulling op dit gebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15