schaak kontuur in Thfiq non ANTIDRUG-POSTZEGEL IN DE V.S. 1 ft i s[a] ÏÏLJ Rijk aan goederen, arm aan dankbaarheid? Vierde hand PUZZEL VAN DE WEE* ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 Hoe sterk ook in de Ver. Staten het probleem van en de strijd tegen het misbruik van verdovende middelen leeft, spreekt toch wel heel duidelijk uit het feit dat de Amerikaanse posterijen ter inluiding van een terzake te houden propaganda-week in de eerste helft van oktober een speciale postzegel gaan uitgeven. Op dramatische wijze waar schuwt de zegel „voorkom drug misbruik". De directeur-generaal van de posterifen. die de uitgifte tiidens een persconferentie bekend maakte, zei te hopen dat de zegel mag bijdragen tot het inzicht dat verslaafdheid aan drugs een be dreiging Is voor elke samenleving en dat misbruik zowel voor de en keling als een heel volk schadelijk Is. De zeqel toont een aan druqs verslaafd meisle in haar verlaten heid en wanhoop. In de serie Amerikaanse kunst werken kwam een zeqel uit met een reproductie van John Sloans schilderij „The wake of the Ferry". Men heeft blijkb.aar wat estheti sche moeilijkheden met het ont werp van deze zeqel gehad. Im mers een vroeger door de Ameri kaanse posterijen vrijqeqeven foto van deze zeqel is ingetrokken en door een gewijzigd ontwerp ver vangen. Had men voorheen het tekstgedeelte uitgespaard in een zwarte ondergrond, de uiteindelijke veraie is nu in positief uitgevoerd. Naar mijn mening een winst. Toen het vorig jaar in afwachting van de invoerinq van het decimale muntstelsel in Enqeland reeds drie hoqe waarden van de permanente zeqels In groot formaat waren uit gegeven, behoorde daartoe ook de zeqel van 10p (ongeveer 85 ct. ned. crt). Midden In de befaamde februari-staking bij de Britse post kwamen dit jaar 12 zogenoemde lagere waarden in klein formaat en uitgevoerd in rotogravure in om loop. Er is sindsdien nogal heftige drang uitgeoefend om de gegra veerde grootformaat-zegel van 10p te vervangen door een zeqel, die in de serie der lagere waarden past en die in veel groter aantallen geproduceerd kan worden. Dat verzoek is ingewilligd en de kleine re 10 p zegel in dezelfde rode kleur is al verkrijgbaar bij de filatelie-lo- ketten en bij de filatelistische dienst te Edinburgh. De gewone postkantoren moeten eerst de voorraad grootformaatzegels aan het publiek slijten. Voorts werd bekend gemaakt dat het publiek de zegels met oude waarde-aandulding in pennies en shillingen nog tot en met februari 1972 mag gebruiken voor franke ren. Men kan ze onder bepaalde voorwaarden ook Inwisselen maar dan met een korting van 121/2 pet. In Canada zijn weer twee bijzon dere postzegels In omloop geko men. Een er van herdenkt het toe treden van Brits Columbia tot de federatie, welk feit op 20 juli 1871 plaats vond. De Canadese staten bond was toen amper vier jaar Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. i. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag Dubbelschaak Het is welbekend dat het beoe fenen van de schaaksport miljoe nen mensen groot plezier en een uiterst aangename ontspanning be zorgt. Dat zijn bijns allemaal ama teurs, want de professionals onder de schaakspelers vormen slechts eei uiterst klein gedeelte van de tottile schakersmassa ter wereld. Maf wat wij weten vsn de theorie van net schaken, van de beginse len die moeten worden toegepast om /.j correct mogelijk te schaken, hebbtn wij veel. zo niet alles, te dankéi aan de lessen die de pro fessionals. zowel in de praktijk als doo middel van hun geschriften, ons dij voortduring geven. Wij zouden daarvoor uiterst dankbaar moeten zijn, en zijn dat oo« In overgrote meerderheid. Niettemin, tndien men die lessen kritisch volgt komt men onwillekeu rig toch onder de Indruk van de grote hoeveelheid griezelige geva ren die de schaker tijdens het spe len van zijn partijen bedreigen. Ve le amateurs hebben daar geen weet van maar degenen die wat beter geïnformeerd zijn zullen het lang niet altijd een onverdeeld ge noegen vinden tijdens een partij een van die nare gevaren zich te zien ontwikkelen. Een goed voorbeeld van zo'n griezelig gevaar is het dubbel schaak. dat ontstaat door een stuk weg te spelen, als gevolg waarvan zowel het stuk waarvan de baan is vrijgekomen alsook het stuk dat weggespeeld werd beide schaak geven. Het dubbelschaak is vooral gevaarlijk voor zorgeloze schakers, die zich niet te veel om hun stel ling bekommeren, maar er fris en vrolijk op los schaken. Opgave 2 Oplossingen I 4 A 4 A i k i A i i !p' Jk LI k km] k Wit aan zet won. Hoe Wit aan zet won. Hoe Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. De situatie in onze damwereld is wel duidelijk. Van de oude garde blijkt Roozenburq mits getraind onverwoestbaar en nog altijd op het eerste plan. Bij de longeren zullen wij voorlopig moeten blijven teren op de prestaties van SM- brands en Wiersma. Enige jonge ren kunnen één trapje lager qoed volgen, maar zijn er nog altijd niet in geslaagd het verschil te over bruggen. Onder de veelbelovenden rekenen wij Drost, Varkevisser en Bronstrinq op de eerste plaats. Zij missen echter de tild of kunnen het niet opbrengen om veel üjd aan de studie te besteden. Dat is jammer, omdat de lacunes nu uitsluitend in de centrale training moeten worden gevuld. En dat is te weinig. In hun omgeving dartelt nog een respec tabel aantal spelers met meer dan gewone aanleg en capaciteiten, doch hun ontwikkeling is nog niet zo dat zij het met kans op succes tegen de sterksten ter wereld kun nen opnemen. De verbreding van de massa gaat gestaag door. Mogelijk zullen de in komende jaren werkende re gionale trainers erin slagen jong talent te ontdekken. Wij menen dat voldoende spelers gevonden zullen worden. De vraag is echter of zij bereid en in staat zullen zijn al hun tijd aan de damsport te geven. Want daar gaat het om. Zonder Inspanninq komt men er niet. Wij len Ben Springer, eens wereldkam pioen. zei het reeds: „Het is meer transpiratie dan inspiratie". Uit Moser's onvolprezen boek enige eindspelletjes ter oplossing. diagram I J. F. Moser zwart: 4.40 wit: dam 5, schijven op 48 en 49 diagram II J. F. Moser zwart: 28. 29 wit: 42, dam 47 diagram III W. I. Sjosjin 1897 zwart: 2127 wit: 13, 23. 28 Voor alle opgaven geldt: wit speelt en wint. A. J. IVENS Canada 7 oud. De toetreding van Brits Co lumbia als zesde staat en op twee na de grootste provincie, was voor de jonge federatie bijzonder be langrijk. De tweede bijzondere zegel is uitgeqeven wegens het feit dat de schilder Paul Kane een eeuw gele den overleden is. Kane, die van Ierse afkomst was, ontmoette tij dens een studiereis naar Enqeland de Amerikaanse schilder Georqe Catlin, die bekend was wegens zijn doeken qewijd aan het leven van de Noord-Amerikaanse Indianen. Toen Kane in 1845 naar Canada terugkeerde was hij vastbesloten zijn talent ook in dienst te stellen van de Indianen. Hij maakte al vrij spoedig twee reizen naar Indianen- nederzettingen en sloot vriend schap met vele stammen. De schetsen, die hij tijdens zijn verblijf aldaar maakte, dienden hem later als studiemateriaal voor zijn schil derijen. Op de zegel is een reproductie te zien van zijn schilderij „Een In- dianenkamp bij het Huronmeer'. In het koninklijk Museum van Ontario bevinden zich een honderdtal doe ken alsmede enkele honderden schetsen. .1 M. KIGGEN Hieronder de oplossingen der opgaven uit de rubriek van 7 augustus jl.: (1) MatulovicFeller. Na 1.c4! bxc4 2.La4! gaf zwart het op want er gaat een paard verloren. Men zie: 2, Ld7 3.Txd5 enz. of 2. Dd7 3.Pd4. (2) DücksteinPachman. Hier duurt het iets langer: 1.La4l Dxa4 2.Dxe6f Kd8 (Of 2. Kf8 3.Txf6t gxf6 4.Dxf6t Kg8 5.Dg5t Kf7 6-Tf 11 en wint) 3.Dd6t Kc8 4.Tf5 en zwart gaf het op. (3) Studie van V. Bron. De op lossing is: 1 d6 (Dreigt Td5) 1. Tf 11 (1. Kg3 2.Tc3t en Td3) 2.Kh2 Tf2f; 3'Kg1 h2t 4.Kh1 Tf1f I 5.Kxh2 Tf6 6.Tc4t! (Indien 6.Td5? dan 6. Txh6t 7.Kg2 Th8 met remise) 6. Kg5 (6. Kf3 7.Th4!) 7.d7 Txh6f 8. Kg3! Td6 9.Tc5t Kf6 10.Tc6l en wint. Een fraai stukje kleinkunsM Opgave 3 Schickele met P. D. Q. Bach Voor wie eens een keertje har telijk „klassiek" wil lachen zij van harte aanbevolen de opname (op Vanguard VSD 79195) van ene Peter Schlckele, die een concert (sicl) presenteert van het kamerorkest onder leiding van Jorge Mester met medewerking van diverse solisten, van wie er enkele zéér vreemde instrumen ten bespelen zoals de Hardart (op de hoes bevinden zich af beeldingen van deze zaken). Het is een geheel, dat zich enigszins laat vergelijken met een „fun- concert", zoals dat wel gepresen teerd werd door Gerald Hoffnunq in de Londense Albert-hall. Naast onlangs ontdekte werken van de vergeten zoon van Bach ver meldt de plaat ook een echte uit schieter van Peter Schickele him self: een in wezen heel knap ge concipieerd „Quodlibet voor klein orkest". Richter J. F. MOSER W. I. SJOSJIN 189S Ongeveer gelijktijdig met de onlangs besproken zaal-opname van de vermaarde Russische pia nist Sviatoslav Richter met de tweede band Préludes van De bussy (Turnabout TV-S 34360) verscheen een eveneens „live" opgenomen programma met wer ken van Haydn, Schumann, De bussy, Chopin en Prokofiev (TV-S 34359). Zoals wel vaker met zaal opnames is de kwaliteit niet overal even voortreffelijk, maar daar staat dan weer het zo heer lijk spontane element tegenover. Haydns weinig gespeelde sonate in E (Hoboken XVI, no. 22) opent de reeks in een weergaloze inter pretatie, gevolgd door de eerste twee Novelettes uit op. 21 van Robert Schumann eveneens zeer goed. De eerste plaatzijde wordt afgerond met de Prélude „La Sérénade interrompue" uit de eerste band Préludes van De bussy en niet met de Rituele vuurdans van De Falla, zoals zo wel hoes als label vermelden! Op de tweede kant staat eerst een lezing van Chopins eerste Ballade in g en we kunnen ge voeglijk aannemen,, dat de grote pianist dit werk wel eens beter heeft gespeeld: het is natuurlijk niet slecht, maar er gebeurt hier toch nogal eens wat, hóewei zelfs hier het spannende van de échte vertolking veel vergoedt. Tot slot een geheel in grootse Richter-stijl gespeelde zevende sonate van Sergei Prokofiev. „Een baby hebben, dat was toen ik jong was bij mij maar voor een ogenblik, even om te helpen en dan moest je het kindje weer afstaan." Mevrouw Van Dongen in Rotterdam is zo'n vrouw waarvan de dichter zegt dat na hem "de draden worden afgehecht". „Toen ik wist dat Ik geen kinderen kon krijgen hebben mijn man en ik de mogelijkheden geopperd een kind te adopteren. Een baby was toen niet mogelijk, omdat er zoveel vraag naar was. Zo doende zijn wij met grote kin deren begonnen. Na vier jaar huwelijk raakte onze oudste pleegdochter in verwachting. Hoe heb ik met haar meege- leefdl Die spanning rondom de Gemengd huwelijk Apartheid of „eigen soortige ontwikkeling", het beleid in Zuid-Afrika wordt hier vrijwel una niem veroordeeld'. Een vermenging van ras, stijl, cultuur wordt daar voor komen door een wettelijk verbod van huwelijk tus sen mensen van verschil lend ras. Hoe vergaat het als uw dochter met een Griek aankomt, of een Marokkaan, om dichter bij huis te blij ven: een Ambonees of Surinamer? Om het ge loof er maar direkt bij te betrekken: hoe werkt in de praktijk een huwelijk tussen mensen die ver schillende godsdiensten belijden? Er zijn gemeng de huwelijkssluitingen, maar de problemen be ginnen eerst bij de op voeding. Welke kerk, welke school? Gaat het goed in een gemengd huwelijk, beginnen de partners een nieuw eigen leven, of komen ze el kaar een eindweegs te gemoet, zoals Jeanne Er- tan haar Turkse man? (Het stond ooit in Blad- Zij :Ertan heeft een suc cesvolle Nederlandse loopbaan, zijn Neder landse vrouw respecteert zijn opvattingen over het huwelijk). Graag üw ervaring mening, of gedachten over het gemengde hu welijk in onze nieuwe dialoog. Indien uw naam bij ons bekend is, res pecteren we desge wenst uw anonimiteit. Uw pennevrucht wordt na plaatsing beloond met een pakje: Tip-parade, Doktpr 1 of 2, of verras sing naar keuze. bevalling heb ik helemaal mee gemaakt. Ze kreeg het kindje niet cadeau. Tóch nog een ba by, het is een verrukking. De baby is zo'n schatje. we zijn er als pleeg-grootouders zo geluk kig mee. M'n dochter gaat bin nenkort met vakantie, en nu vroeg ze mij om voor het klein kind te willen zorgen In die tijd. Ik verheug me er echt al op, maar neem ook de wijsheid in acht. Ik zei tegen de jonge moeder: vraag het eerst je schoonmoeder, zij heeft pas een zwaar verlies geleden en zal het wellicht heel fijn vinden om voor zo'n kleine prul te mo gen zorgen. Door de jarenlange goede "familie-band" met onze pleegdochter, beschouwen we dit kleine mensenkind nu echt als ons eigen kleinkind. Een on gedacht geschenk!" „Tussen de luiers, de was (toen nog boenen met het handje) de beslommeringen van een huisgezin en de zorg om het oude echtpaar bij wie we inwoonden, besloop mij heime lijk soms een heimwee naar de dagen op kantoor, de regelmaat van het werk, dé dankbaarheid om een dagtaak die "af" was, de omgang met collega's. Hoe had Ik dat te weinig gewaar deerd in die goede voorhuwelijk se jaren", meldt mevrouw G. Stam uit Rotterdam. „Natuurlijk, een kind in je armen na een fris morgenbadje vergoedde veel; maar als je twee lopers moest kloppen in de hitte (want de buurtjes voor wie je zorgde kregen hun kolen in de zomer, dat was goedkoper) dan ver foeide ik de hele huishoudelijke rompslomp. Een baan zat er niet in. Mijn tijd was meer dan gevuld en mijn man had er geen oren naar. Hij verdiende de kost, dat was zijn eer en trots, niet waar? Nu, na twintig jaar huwelijk en ik geef het toe een veranderde opvat ting In de moderne maatschap pij tegenover de vrouw, ben ik gelukkig met mijn baan naast het huishouden. Het verruimt de blik, je tilt niet zo zwaar aan huishoudelijke tegenvallers. De kinderen, intussen ook al een eindje op weg naar de volwas senheid, weten niet beter en vader lijkt volmaakt content. Maar zó slecht ben ik dan onverwacht nog geëmanci peerd, dat Ik hem dat laatste nooit ronduit gevraagd heb. Want ook hij kreeg wat meer vrije tijd dan in het begin van ons trouwen en daardoor neemt hij ook wat gezinstaken op zich. Wat mij betreft: best verdeeld zo. Het gekke is dat ik nooit zoveel ziek ben als in die eer ste huwelijksjaren MARY STEWAR1 21 Hij werd tenminste niet achtervolgd door de welen, die hier geschied waren. Zijn gezicht was opg< wonden en een tikje verhit en zijn ogen straalden. „Tjonge, mevrouw Selborne,. wat een ding! Ik zag daj beneden een deur waarop TORIL stond. Denkt u dat dj stier betekent? Gebruiken ze hier Spaanse nami Waardoor komt de stier naar buiten om te vechten?" Ik wees op de grote dubbele deuren aan het einde het ovaal, waar weer in witte letters het woord TO] op stond. „Tjonge," zei David opnieuw. Hij hing over de leunii en tuurde met gespannen aandacht omlaag. „Denkt u dj we bloedvlekken zouden kunnen zien?" Ik ging achteruit in de schaduw van de trap. De hit die weerkaatst werd door de stenen, was haast ondraaj lijk. Ik hoorde achter en beneden mij de eentonige sta van de concierge, die kaartjes uitreikte aan een nieuv groep toeristen. Twee of drie mensen kwamen naast d de trap op, en een ander gezelschap, zag ik, ging door deur vlak bij de onderkant van de- trap, die waarschij lijk toegang gaf tot de arena zelf. Ik leunde achterover tegen de koele steen in de sera duw, en keek lui naar David, die langs de balustrade lij en af en toe stilstond om er overheen te leunen - wajJ schijnlijk op zoek naar bloedvlekken. Enfin, dat beteke de tenminste dat er geen sprake van was dat de jong een zenuwpatiënt was - een gezonde voorkeur vol bloedvlekken hoorde bij de instelling van een norma jongen, wist ik. Ik sloot mijn ogen. De stem van de concierge verhi zich en werd zachter. Er klonk een stemmengemompelj het Frans, het Duits en het Amerikaans. Ergens vlak n me klikte een fototoestel. Nog meer toeristen kwamen j trap naast me op onder een luid gesprek in het Dui Ditmaal schenen wij nu eens de enige Engelsen te zij Maar amper schoot die losse gedachte mij door U hoofd, of ik bleek het mis te hebben, want omlaag in diepte, in de arena zelf, hoorde ik'enige mensen Enge spreken. En eensklaps klonk een mannenstem, schen duidelijk, en een tikje'geërgerd: j „Wel verdraaid," dit is niet. het verkeerde kaartje. Het afgegeven door het Maison Carrée." j Toen stootte iemand, die op de trap langskwam, n aan, en mijn tasje gleed uit mijn losse greep. Ik de Joh verschrikt mijn ogen open, en greep ernaar. De schuldi n d( - een vrouw met een prettig gezicht van om en nrbij iDaa veertig - bukte naar de tas en gaf mij die aan met e-os haast gemompelde verontschuldiging. Haar accent w:ht Amerikaans. eZl „Het was mijn eigen schuld. Ik was half in slaap." -uwe „Dat komt van die verschrikkelijke hitte", zei zij. 1 kunt beter in de schaduw blijven. Kom mee, jong." Te wijl zij zich omkeerde om weg te gaan, merkte ik c imu David naast me stond. Hijgend zei hij: art „Mevrouw Selborne!" °i „Hè - wat is er aan de hand, David?" Hij had mijn mouw te pakken. Zijn gezicht was kri l€ wit, en in de schaduw leken zijn ogen opvallend groot, iko „Voel je je niet goed?" ,JMee - ik - ik becioel-" De hand die op mijn arm li trilde. Hij begon me de trap af te trekken. „Mogen we weggaan? Ik wil hier niet langer blijven - vindt u erg?" „Natuurlijk niet. We gaan meteen. Ik wachtte all maar op jou." Hij wachtte nauwelijks tot ik uitges] ken was; hij liep de trap af alsof hij vleugels aan voeten had, en het hek uit, de hete straat op, met Ra mei pal achter zich aan. (Wordt vervol 85 H B 6 H V 4 3 2 V 4 2 Het rond passen is uiteraard een weinig spectaculaire aangelegenheid. Het kan im mers gewoon voorkomen dat de kaarten door de verdeling zch niet lenen voor een ope ningsbod. Toch kan het wel eens aanbeve ling verdienen om, hoewel het aantal punten niet in overeenstemming is met wat de theorie er van zegt, om toch de bieding te openen. Zit men in de vierde hand, dan kan zoiets rustig worden overwogen. Wie weet wat er nog bereikt kan worden en bovendien, een bod op één-hoogte kan zelden kwaad. Op onderstaand spel waagde oost zich na drie keer passen en ondanks zijn elf punten in de bieding, met het onder deze omstan- A V B 9 6 V O A 9 8 5 4» B 10 9 8 A 10 7 9853 O B 107 4» H 6 5 digheden vreemde resultaat, dat hij ten slotte een manche in schoppen moest spelen. Noord kwam tegen dit „lichte" contract uit met ruiten heer voor de aas. Nu leent de verdeling van oost en west zich wel tot een probeersel. West zette harten vrouw voor en na de heer de aas. Oost laat een harten en daarna een ruiten, een harten en een ruiten aftroeven (zet noord na harten vrouw niet de heer voor dan slaat oost toch de aas om na twee rondes toch de heer te vangen). Oost heeft nu al zes slagen en komt met troef vier terug. Het maakt nu weinig meer Correspondentie aan de heer B. J. Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam uit of zuid de aas zet of niet. Wordt die voor de aas en komt zuid troef terug, de casseert oost eerst harten tien, waarna als in de andere speelwijzes de besll: valt in klaveren, waarin zuid maar één krijgt. Juist voldoende om vier schoppe realiseren. Uiteindelijk verliest oost troefslagen en een klaverenslag. Ook neer noord in troef van start gaat, kan schoppen worden gemaakt. Na de tv* troefslag volgen harten- en ruitenaas, mede twee ruiten- en twee hartenslage getroefd. Harten tien is nu vrij, terwijl weliswaar de laatste harten nog kan a' ven, maar ten slotte wel van klaveren «pelen: ook nu vier schoppen. Men ziet, dat de mogelijkheden wel ongekend kunnen zijn. Niettemin, hel deze manier met elf punten openen, moe tuurlijk geen regel worden. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. eb, 3. tros, 7. oker, 10. ras. 12. notitie, 15. ante. 17. tod, 18. sa, 19. kar. 20 pek, ^2. ets, 23. ver, 24. de, 26. malie, 28. at, 29. room, 31. manen, 33. R.O., 34. set, 36. n.d., 37. stoel, 40. soes. 42. na, 43, rekel, 45 pl„ 46. kor, 47. las, 48. sol, 50. rot, 51. om, 53. oir, 55. rood, 57. normaal, 60. rit^ 61. lama, 62. stam, 63. rs. VERT. 1. era. 2. banket, 4. R.N., 5. oot, 6. stop, 7. O.T., 8. kin, 9. Ee, 11. star, 13. idem, 14. bas, 16. er, 18. stee, 22. eind, 23. vals, 24. do, 25 Eos, 27. lans, 29. roek. 30. mes. 32. naar, 33. roes. 35. top. 38. tram. 39. les. 41. el. 42. notoir, 44. loom, 46. koor, 47. lom, 49. lias, 50. Rr.. 52. dom. 54. rat. 56. dos, 57. na. 58. ra. 59. la. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart. worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL. 1. badplaats in Duitsland. 3. tafelfles, 7. soort b rondhout, 11. zangstem, 12. stuk stof, 14. muzieknoot, 15. wijnm» wreedaard, 20. gevangenishokje, 21. buitenhaven, 23. duikereend, 21 25. adreskaartje, 27. familielid, 29. ent, 31. onbelemmerd, 33. lm muzieknoot, 35. scheik. element, 36. muzieknoot, 37. honingdrai romeins keizer, 41. watering, 43. ruitvormige mineralen, 45. briefje, 47. scheepsvloer, 49. boom, 50. snoer van een hengel. 51- edelgesteente, 53. haren zeef, 55. voegwoord, 56. deel van een b« platvis, 59. water In Friesland, 60. plaats In N. Br., 61. halfgod, 67 tuig van goudsmid. VERTICAAL. 1. tijdrekening, 2. te kort, 3. voertuig, 4. spil van e» 5. reeds, 6. modegek, 8. bindlat, 9. bijrivier van de Weichsel, 1' blaasje, 13. medicijn, 16. rood in de wapenkunde, 17. spitse bek vogel, 19. vet der melk, 21. knaagdier, 22. lof, 24. opstandeling, 2i soon bekend met het vaarwater, 26. brilschans, 28. levendig, 32. Europeaan, 37. natuurlijk waterbekken, 38. plaats in Gelderlff houten bakje, 40. vettige vloeistof, 42. plaats in Friesland, 44. dro' (Z.N.), 46. plaats in Overijssel. 48. kolenemmer. 50. tennisterm, 51. se huisvogel, 52. tussenzetsel, 53. kever, 54. zware zoete wijn. 57 naam van de kauw, 58. dierengeluid. Illllllllllll fur hoi Ya 194 aar gel- ton me pra gel- Sla rel; tiel

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 14