Nederland weer zwemnatie Volleybalteam lonkt weer naar plaats aan de top DSft SCHARN LIEP ZICH NAAR FINALEPLAATS Sterkere finale niet mogelijk bij de dames commentaar 4 medailles bij Europese jeugdkampioenschap Bedaagd Jan Llordük versloeg favoriet Jan Breur in eigen woonplaats OOSTDÏTTSERS SLOEGEN TOE IN HELSINKI Mars stopt met prof-wielerploeg 11 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Drie gouden en één zilveren medaille vormden de eerste dag van de Europese jeugdkampioenschappen in Rotter- ara de (rijke) oogst van de Nederlandse zwemploeg. De eerste aatsen van Anke Rijnders, Hansje Bunschoten en René van de uil, accentueerden met het succes van Astrid Verver het brede ilent, waarmee de KNZB op weg is de verlorengegane positie op uropees niveau te heroveren. 'hh Vooral de prestaties van Anke Rijn- rs en Hansje Bunschoten bleken n hoog internationaal formaat. Op 100 meter vlinderslag reikt Anke i jnders naar de fraaie tijd van 1.05.8. kei prestatie die haar achter de vin- l>. e Hongaarse Andrea Guarmati op *5-21 tweede plaats van de Europese sei- nranglijst brengt. Steeds dwingen- 15' brengt de nieuwe-lichtingzwem- het Europese record van Ada (1.04.5) in gevaar. k bi oeze ord. een tijd van 9.33.0 haar persoonlijke toptijd met precies één sec. Sii Moeiteloos lansje Bunschoten, het broze ta- van de zwemvereniging Naarden averde bijna even moeiteloos goud H(lde 800 meter vrÜe sla§- Haar aan" z. op de Europese toptijd van de eli iaanse Noyella Calligaris (9.20.9) ukte echter. De tijd van 9.26.0 die nu realiseerde zal echter in Euro- opnieuw opzien baren, lirect achter de in haar leeftijds- p onbereikbare Hansje Bunscho- vocht „eeuwige schaduw Astrid ïidgelver zich naar de tweede positie, leine Eindhovense verbeterde met alle 13 g 16 gi 20 13 <er L. zekere zin was de aanleiding de ontmoeting tussen Van Mee- (AVRO) en oud-premier De nogal ongelukkig. Het was de alle s te verjaardag van de ondervraag- Het was tevens de dag waarop hij had voorgenomen om de aller- van zijn talrijke functies neer ggen. Het was, kortom, tijd voor terugblik en die terugblik was te meen. „Te algemeen" is niet vol- \de: hij was ook te bedaagd. Het mogelijk dat Van Meekren in de van het gesprek kneuterig kon WÊP erken dat De Quay geen vijanden waarop die even kneuterig zei Jan Meekren en de cameraploeg, Is hun camera's, [voor altijd wel- [traren. Het was tevens mogelijk 'Jan Meekren stevig doorvroeg de Nederlandsche Unie in de t oorlogsdagen. „moeilijke" periode in het ge lag tussen de mededeling van iay dat de leden van het kabi- 19-1963 nog regelmatig bij hem vloer komen en het uitwisse felicitaties. We kennen maar presentator die zulke wisselin één onderhoud aankan en dat Van Meekren, maar David iie neemt ook aanzienlijk lan- ti jd. Meekeren begon goed over de tjaren. Hij wilde weten hoe het dat De Quay die na de oorlog \emaal toe de politiek in moest getrokken, uitgerekend in de zelf naar voren kwam. Omdat stuurloos was na de capitu- en omdat het niet alleen mili- maar ook mentaal verslagen luidde het antwoord. Een tvol- vraag ging over De Quays orlogse voorkeur voor de corpo- e staat boven de parlementaire catie en of hij van de bezetting uik had gemaakt om die ideeën ite te geven. Op dat moment Van Meekren toe, dat er werd woord dat ook later in de oor- de illegale pers, werd geschre- ver de toekomst van Nederland, oas al een moment geweest om citeren wit de verschillende Zulke momenten kwamen la- rug, toen De Quay toegaf dat in nie-blad destijds zowel goede ikke artikelen waren versche- geheel behoorde tot een tak- hij had het gevoel dat er alles ir nuttig werk was iverricht. onclusie werd later toegespitst. liay zou niet kunnen zeggen of >erk, of dat van het verzet, het was geweest in die omstandig- Het is niet te bewijzen wie er of ongelijk heeft gehad, zei hij. over zoveel relativering waren gepast geweest. Van Meekren oei wat. argwanender mogen fmnp'ten °P termen als „taktiek" en ke artikelen". omg li balkon. 380 Zwi spree Dakk let irtabel: n eter septern heerlijke l/V-folder, (01600- Breda, F paren Hansje Bunschoten had wellicht voor nog een medaille binnen de suc cesvolle Nederlandse equipe kunnen zorgen. Tijdens de series van de 200 meter wisselslag persoonlijk zwom zij in de morgenuren de snelste tijd: 2.33.8, een nieuw nationaal aspiran tenrecord. Op verzoek van haar train- ster (en moeder) Wil Bunschoten kwam de blonde vedette echter niet voor de finales op de startblokken. Hansje wilde zich sparen voor de 800 meter die kort na de eindstrijd op de wisselslag stond geprogrammeerd. De vraag blijft, in hoeverre het sportief verantwoord is geweest de Gooise zwemster voor dit nummer te rug te trekken. Vooral, omdat de fa milie Bunschoten zo graag schermt met „nauwelijks belastende omstan digheden" en ook tijdens de Neder landse kampioenschappen veertien dagen geleden niet schroomde hel veelzijdige talentje in twee of zelfs drie zware finales te laten optreden. Het kan voor de bondsadviseurs en Wil Bunschoten nauwelijks een ver rassing zijn geweest, dat Hansje op de 200 meter wisselslag de eindstrijd bereikte. Daarom had men vóór de kampioenschappen het programma van Hansje al tot wat normaler pro porties terug moeten brengen. Wie voor een Europese titelstrijd, zelfs bij de jeugd, inschrijft, zal de" plezierige consequentie van een finaleplaats moeten aanvaarden. Vraagtekens nouer dit centraal thema was van het gesprek in hoge mate 'tisch. De Quay gaf toe dat hij ver het zelfbeschikkingsrecht ieuw-Guinea niet had moeten op die coctailpartij. Hij gaf het voor hem een extra moei al weest als premier icht te hebben op zijn minister n dat er een stukje ijdelheid •egespeeld toen hij zich door Zijlstra liet bepraten zitting te m diens kabinet. iet andere net was er de twee- lage te zien van Brandpunt tnesië. Van den Heuvel ivas in mp waar vrouwen om politieke worden vastgehouden. In *um werd de reportage om- met waarschuwingen: er mocht worden gefilmd onder toezicht; hten geen interviews worden nen en zo waren er nog een oorwaarden. Van den Heuvel er dat hij vermoedelijk in het e kamp van Indonesië was ge- het leek er een beetje op. alsof ch schaamde geen vreselijker te kunnen aanbieden. Dat Wal overbodig. Wie hoorde hoe ouwelijk inspecteur aan het 'ar taak omschreef, moet ge- ebben geweten. Het kwam er dat van de gevangenen werd dat ze gaan denken zoals de unieke Br«- 'g denkt en daarvoor zitten wond vaar!- gevangen. Sommigen waren '°n boord n jaar toen ze werden gearres- K); l/m zo. 29 15.00. Prij* rtduclif gen en nauwelijks enthousiasme voor een scheiding van het opmerkelijke clubsysteem kunnen opbrengen. Linda de Boer werd vorig jaar, tij dens de Europese kampioenschappen in Barcelona, meer door haar moedtr dan door de verantwoordelijke ploeg leiders begeleid. De succesvolle Naar der pupillen zullen ook volgende week niet aanwezig zijn tijdens de drielandenwedstrijd tussen West- Duitsland, Engeland en Nederland in Beieren. Ze zullen daardoor ook niet de daarop aansluitende trainingsstage van enkele dagen in Zuid-Duitsland kunnen bijwonen. Hansje Bunschoten en Linda de Boer vliegen met Anke Rijnders het weekeinde daarop recht streeks naar Bratislawa voor de strijd om de Europa Cup. Excuus Voor Anke Rijnders en Hansje Bunschoten geldt de eerste school week als een terecht excuus voor de absentie. Linda de Boer echter heeft alle gelegenheid het evenement mee te maken. Maar ook zij blijft liever onder leiding van Wil Bunschoten in het Gooi trainen. Over de laatste verschijning van Hansje bij de jeugdploeg zegt Jo Scheurs: „We hebben met Wil Bun schoten uitvoerig overleg gepleegd. Ze vond het h»?ter, dat Hansje zo lang mogelijk onder haar leiding zou blij ven trainen. „Dat verlangen hebbe* we geres pecteerd. Een echt trainingskamp hebben we de laatste week dan ook niet afgeweikt. Het was meer een ge legenheid om gezamenlijk te trainen, omdat diverse clubtrainers met va kantie ,zijn. De stemming heeft dan ook helemaal niet onder haar afwe zigheid geleden. Er is geen verkeerd woord over gevallen." Wil Bunschoten: „Hansje is nog zo jong. We zullen haar het komende jaar heel voorzichtig en zorgvuldig moeten begeleiden. We zullen haar langzaam aan het Olympisch klimaat laten wennen, daarom zal ze in de nabije toekomst heus nog wel eens ergens naartoe gaan. Maar zo een zaak moet je niet forceren. Vraag verder niets, dit is echt het beste voor haar geweest." Verrassend In ieder geval hebben de successen op de eerste wedstrijddag van de Europese kampioenschappén voor een solide stemming in de Nederlandse ploeg gezorgd. Niet in de laatste plaats door de prestatie van de 15-ja- rige René van de Kuil, die zeer ver rassend de gouden medaille verover de op de 1500 meter vrije slag. De Schiedamse zwemmer finishte na 17.16.3 en verbeterde daarmee het na tionale aspirantenrecord, dat met 17.18.8 ruim twee jaar op naam van Roger van Hamburg stond, zeer fors. De sterke race van Van de Kuil. die met een korte slag zonder veel benenwerk door het water crawlde is des te opmerkelijker, omdat hij nau welijks meer dan vijf kilometer per dag traint. De tijd. die René van de Kuil op de chronometers plaatste is 6.6 s^c. onder de (voorlopige) limiet, die de KNZB voor een eventuele af vaardiging naar de Olympische Spe len heeft neergezet. Mede door de „gouden 1500 meter" is Nederland gisteren het succesvolste land op de kam pioenschappen. Een luxe, die de laatste jaren voor de Neder landse zwemsport ongekend is. Van onze speciale verslaggever HELSINKI Haiko Scharn die zijn uitzending naar Helsinki pas op het laatste moment forceerde, heeft gisteren de Nederlandse ploeg een compleet debacle bespaard. Want degenen, die volgens de statistieken van de 1500 meter in staat moesten worden geacht in het Europese kampioenschap meer dan de rol van figurant te vervullen, Bram Wassenaar en Joke van der Stelt, faalden in alle opzichten. Alleen Haiko Scharn beant woordde aan de verwachtingen, die hij enkele weken terug in Bonn wekte toen hij een tijd van 3 min. 40,8 sec. realiseerde, door zich nu te plaatsen voor de finale. Het niet-starten van Hansje Bun schoten op de 200 meter wisselslag was niet het enige feit, dat vraag tekens opriep. De 13-jarige Naarden- pupil heeft ook het grootste deel van de voorbereiding van de Nederland se ploeg op de strijd in het winderige zwembad De Plompert in Rotterdam gemist. Terwijl alle geselecteerde kandida ten zich maandag al voor een cen trale voorbereiding in de Maasstad hebben gemeld, verscheen Hansje Bunschoten pas donderdag, enkele uren voor de officiële opening van het festijn, bij de ploeg. Volgens bondsadviseur Jo Scheurs, die samen met AZ en PC-trainer Wout Gerritse de jonge equipe bege leidt. is het late melden* van Hansje Bunschoten een gevolg van goed over leg tussen adviseurs en haar ouders. Desondanks heeft de uitzonderings positie, die het Gooise meisje heeft ingenomen, bij velen enige wrevel gewekt, temeer, omdat ze volgend jaar voor de Olympische Spelen ver moedelijk gedurende zeven weken een centrale training zal moeien bijwonen. Nu al manifesteert zich het begelei dingsprobleem, dat straks kort voor de spelen, bij de jeugdige topsporters nog dieper zal worden. Vooral voor de leden van de zwemvereniging Naarden (Annemarie Groen. Linda de Boer en Hansje Bunschoten met na me), die erg aan hun omgeving han- SCHIEDAM Jan Hordijk is gisteravond op imponerende wijze naar zijn zevende zege in dit seizoen gefietst in de Ronde van Schiedam. Vijf ronden v. het einde had hij zich in een vijf man tellend kopgroepje genesteld. Dit kwintet wist een mi nimale voorsprong op het veel ren ners tellende peloton te behouden. Jan Breur, de plaatselijke favoriet die op de bloemen uit was, perste er een hevige spurt uit doch Hordijk was nog rapper en won. Breur en Hordijk zorgden ook voor rapper vuurwerk in het eerste uur. Zij waren weggeflitst met Van Venrooy en Moret aan hun wiel. La ter gelukte het solist Marcel Pennings om aansluiting te verkrijgen. De voorsprong op liet peloton bedroeg weldra een halve minuut, doch ver der kwamen zij niet. Het peloton schakelde over op een hoger tempo en wist de weglopers weer in te lij ven. Later probeerden Liebrechts en De Wit weg te komen doch ook die poging faalde. In laatste instantie wa ren het Van der Spiegel, Schuiten. Voogt, Breur en Hordyk die met meer succes een gat sloegen en waarvoor laatsgenoemde won. De uitslag: 1 Jan Hordijk (Rotterdam) 60 km. in 1.26.15: 2. J. Breur (Schiedam) 3. A. Vooyt (Scherpenzeel) 4. R. Schuiten (Z.indvoorl) 5. A. v.d. Spiecel (Den Haag) 6. M. Pennings (Nieuw Vennep) 7. V. v.d. Meyden (Putters- hoek) 8. A. v.d. Hoek (Dirksland) 9. A. van Oort (Rotterdam) 10. P. Legierse (Den Haag) li. S. Koevermans (Vlaardingcn) 12. II. Perfors (Rotterdam) 13. J. Blijleven (Am sterdam) n. Th. van der Leist (Rotterdam) 15. J. van Tol (Poeldijk) HELSINKI Oost-Duitsland heeft op de vierde dag van de Europese atletiek kampioenschappen in Hel sinki hard toegeslagen- Niet minder dan drie gouden medailles vielen ten prooi aan de vertegenwoordigers van het land, dat de hegemonie in Euro pa nadrukkelijk wenst te behouden. Behalve Wassenaar en Joke van der Stelt verdwenen ook Anneke de Lan ge en Els Gommers uit de strijd die voor de heren de midden- en voor de dames de lange afstand is. Anneke de Lange kon de uitschakeling echter moeilijk kwalijk worden genomen, want halverwege haar race werd zij door een spike getroffen, die haar rechteronderbeen aan de zijkant tot aan het bot openhaalde. Ze liep des ondanks de race uit en moest na af loop naar het ziekenhuis om de wond te laten hechten. Van Els Gommers viel bij voorbaat weinig te verwach ten. want zij is nog nooit onder de 4 min. 20 sec. gekomen. Met een tijd van 4.19.3 vestigde zij dan ook een persoonlijk record. Bram Wassenaar en Joke van der Stelt, die geen verklaring kon geven voor het feit dat zij nauwelijks voor uit kon komen en niet verder reikte dan een tijd van 4.23 konden daaren tegen geen verontschuldigingen aan voeren. Wassenaar, die zijn serie de op één na beste seizoentijd (3.39,1) op zijn naam had staan, probeerde het nog wel te zoeken in de stroom sto ring, die kort voor de start van de 1500 meter Helsinki zonder elektrici teit zette. De elektronische tijdopne- ming werd hierdoor ook getroffen en de lopers moesten een kwartier wachten tot het euvel was verhol pen. Wassenaar: „Ik denk dat het komt door het wachten. De anderen hebben er geen last van gehad, die kunnen er waarschijnlijk beter tegen. Ik denk dat ik wat dat betreft wat ge voeliger ben". Haiko Scharn over het falen van Wassenaar: „Ik denk dat hij teveel favoriet was. Op de training deed hij het goed; hij was uitstekend in vorm." Als Bram Wassenaar in vorm zou zijn geweest, was de race van gister avond uitermate gunstig voor hem. Want de kracht van Wassenaar ligt in de slotfase, waarin hij met zijn eind sprint bijna altijd toeslaat. Ook giste ren kreeg hij hiertoe de kans. maar Wassenaar („ik had geen kracht meer") viel in de laatste bocht sterk terug. Voor Haiko Scharn betekent de finaleplaats („ik wil morgen proberen- een bescheiden rolletje te spelen en bij de eerste zes te komen") een over winning op de twijfels die de KNAU ten aanzien van zijn vorm heeft laten blijken. Scharn sergeant: „Ik ben momen teel zelfverzekerd, ik weet wat ik kan en ik voelde in de serie dat me weinig kon gebeuren. Ik train gemakkelijk. Ik heb de strijd goed kunnen overzien en ik heb niet hoeven te versnellen om bij te trekken. Ook van het stadion ben ik niet onder de indruk ge weest, want ik ben veel publiek ge wend van de militaire kampioenschap pen. Ik blijf volgende week ook in Finland, want in Turku worden dan de Cism-kampioenschappen gehou den". De Hongaar Andras Margitan, één der opvallendste jeugdta- lenten in actie op de 100 meter idinderslag die hem ook een Europese jeugdütel opleverde. Elf radioprogramma's van NOS verdwijnen Van een verslaggever HILVERSUM In het komende seizoen zullen elf radioprogramma's van de NOS komen te vervallen, waaronder het tweewekelijkse jour nalistenforum „Bij nader inzien" en de rubriek „Gymnastiek voor de huisvrouw". Twaalf programma's worden inge kort, waaronder die van de buiten landse werknemers. Nieuws is een rubriek van een kwartier op zater dagmiddag die bestemd is voor de Zuidmolukkers in ons land. Deze wijzigingen zijn het gevolg van de nieuwe zendtijdindeling, die door het bestuur van de NOS is goed gekeurd. Deze gaat op 3 oktober aan staande in. Door de extra zendtijd die aan de AVRO en de TROS is toege wezen. verliest de NOS bijna acht en een half uur vaste zendtijd per weck op Hilversum I en II. De zenderwis seling, die bij de radio gebruikelijk is. blijft dit jaar achterwege. De zend tijd op Hilversum III wordt met 1-1 uur uitgebreid. Met ingang van 3 oktober komen de uitzendingen van de radionieuwsdienst op Hilversum I op het halve uur en die op Hilversum li op het hele uur. SCHEVENINGEN Betty Stöve en Marijke Schaar-Jansen weer. net als vorig jaar en bij de zaalkam- pioensc'nappen. tegenover elkaar in de eindstrijd van het dames enkel spel. Een sterkere finale is niet moge lijk. De halve eindstrijden van giste ren hebben het opnieuw duidelijk ge maakt. Betty Stöve gaf wat onnodige games af aan Ada Bakker, iets dat zij zich kan veroorloven als prima donna. Marijke Schaar, die zich als zodanig gedraagt, had moeite met Trudy Walhof na in de eerste set dicht bij verlies te «ijn geweest. Marijke Schaar heeft behalve haar voor Nederlands begrip rijke kwali teiten ook een aantal gewoonten die tegenstandsters mateloos kunnen irri teren. Zij gedraagt zich of toernooien slechts voor haar eer en glorie wor den georganiseerd. In Hilversum bij voorbeeld verliet zij onaangekondigd het park waardoor zij haar partner in het gemengd dubbelspel Geoff Mas ters dupeerde. Anke Rijnders won bij de Euro pese jeugdkampioenschappen in Rotterdam de titel op de 100 me ter vlinderslag in een nieuwe Ne derlandse aspirantenrecordtijd. AMSTERDAM Mars zal het ko mende seizoen niet meer met een profwielerploeg op de weg komen.' Een samengaan met het genteres- seerde Karei I bleek op financiële be zwaren van de sigarenfabriek te stui ten en ook de andere gegadigden schrokken terug voor de financiële konsekwenties van het sponsorschap op de door Mars voorgestelde 50-50 basis. De amateurploeg onder leiding van Sjefke Jansen blijft overigens normaal Uzstaan. Publiciteit3-chef Th. Leenders over het besluit om te stoppen: „We vin den het niet elegant om de jongens nog langer aan het lijntje te houden en hebben daarom nu reeds het- be sluit genomen. Ook voor renners als Joon Zoetemelk en Tino Tabak, ook al hebben deze voldoende aanbiedin gen op zak, is het beter nu reeds definitief te weten waar zij aan toe zijn." Eén van de gegadigden voor een medesponsorschap was Goudsmil- Hoff. Directeur W. Heere zei gister middag, dat het stoppen van Mars niet van invloed is op de gang van zaken in zijn ploeg. „Wij gaan in ieder geval door. Het zou natuurlijk mooi zijn geweest als de budgetten van Mars en ons bij elkaar gevoegd hadden kunnen worden zodat we des noods de topsterren hadden kunnen aantrekken Nu gaan we zoeken naar een spectaculaire kopman. Pellenaars heeft al contacten gelegd en zal in de komende dagen gesprekken hebben met de kandidaten." Op de vraag of Goudsmit-Hoff zal reflecteren naar Joop Zoetemelk, die nu vrij komt, antwoordde directeur Heere: „Ach. Zoetemelk is in onze ogen niet zo'n spectaculair renner". AMSTERDAM De Neder landse Volleybal Bond is weer met een (vergeefse) poging be zig het nationale herenteam omhoog te tillen. Ondanks alle goede bestuurszorgen komen er na de successen in 1964, toen de Nederlandse ploeg door het NOC waardig werd gevonden naar de Olympische Spelen in Tokio te mogen reizen, toch geen nieuwe klinkende resul taten uit. De voornaamste te genwerking komt nu echter niet van een of andere officiële in stantie maar van enkele spelers.. De selectiegroep bestaat uit een aantal al jaren meedraaiende topspelers. Zij komen voorna melijk van de twee topploegen: landskampioen Deltalloyd/ AMVJ en Eminent/Blokkeer le veren ieder vijf spelers. Jan Warns van het tot Corbulo her doopte HML/CLV en Bert Aal- bers van het Amsterdamse US completeren de selectieploeg tot twaalf man. Na de periode Hidde van der Ploeg er was toen nog nooit zo'n sterke ploeg met een zo goede voorberei ding op de been gebracht kreeg de technisch directeur van de NeVo- Bo. Johan van der Haar, hel roer in handen. De spelers, altijd klaar met kritiek, riepen geen hoera, maar ook geen „boeh". Van der Haar zelf nam het ook nogal laconiek op. Door de onmogelijkheid van de volleybal- bond een buitenlandse trainer aan te trekken, zag hij het meer als een verplicht nummer. Na zijn succes volle periode bij de nationale dames- ploeg moest ook hij overschakelen. VUURPROEF Het komende weekeinde start hij met zijn ploeg in Tilburg voor een eerste vuurproef. Met Italië, de laat ste jaren sterk in opkomst. Frankrijk (steeds in staat het Oranjeteam een kooltje te stoven) en Japan (in feite liet. sterkste volleyballand, maar door diverse verwikkelingen steeds van de wereldtitel afgehouden) belooft het zaterdag, zondag en maandag een in teressant treffen te worden. Hét vorige weekeinde stelde de Ne- VoBo de herenploeg in staat een trai ningsstage op Papendal te houden. Vrijragavond kon er met moeite een onderling partijtje gespeeld worden, omdat slechts tien van de veertien spelers aanwezig waren. „De groep is in feite te klein," vindt Van der Haar zelf. „I-Iet is eohter bijzonder moeilijk de gaten op te vullen. Er zitten bij de jeugdploeg wel een paar knapen met aanleg, maar die kunnen we vooral nu niet inschakelen." De voornaamste reden daarvan blijkt te zijn, dat de jeugdploeg getraind door de Hongaar Sandor Racz van 1 tot 12 september deelneemt aan de in Barcelona plaats vindende Euro pese jeugdkampioenschappen. Tien dagen later komen de heren aan bod in Italië. Het zal dan beslist niet de sterkst mogelijk Nederlandse ploeg zijn die daar verschijnt. Piet Swieter, die nu definitief Eminent/ Blokkeer de rug heeft toegekeerd en trainer-speler bij het Assense SFC wordt, ziet geen mogelijkheden meer zich voor de nationale ploeg vrij te maken. Jan van der Hoek, eens vaste spelverdeler in de Tokio-ploeg en nog steeds de drijfkracht van het Dordtsé Orawi zit met de moeilijkheid, dat hij van zijn schoolbestuur hij is le raar lichamelijke oefening aan een technische school geen toestem ming krijgt zich vrij te maken. Er doemen nog meer moeilijkheden op. „Jacques de Vink staat in september nog voor een tentamen. Daar moet een redelijke oplossing voor gevonden worden. Je kunt van zo'n jongen niet eisen, dat hij zijn sport voor zijn stu die laat gaan", aldus bondscoach Van der Haar. VERLOF „We hopen maar, dat -er met de andere spelers geen moeilijkheden komen. Er zijn er nog die verlof van hun werkgever moeten hebben." Het is een opmerking die toch wel de wenkbrauwen doet fronzen, omdat het trainingsprogramma van de he ren al in april van dit jaar bekend is gemaakt. Bij een aantal spelers wekt deze gang van zaken beslist wrevel. „Het draait altijd om dezelfde spe lers." aldus Wim Hoeboer en Harry Veldhuis. Ook bij de nationaal tech nische sectie is dat bekend. Voorzit ter Bosscha daarover: „Er zijn er te veel die toch wel zeker van hun plaats zijn. We zitten met de moei lijkheid, dat er geen aanvulling is. We zitten met een hiaat. In de af gelopen vijf jaar hebben we in feite geen B-training gehad. Daarom kun je geen gaten opvullen." In Scheveningen liet zij de bemin nelijke Trudy Walhof bijna drie kwartier wachten omdat zij zich niet op de hoogte had gesteld van haar volgende wedstrijd. Het zijn kleine dingen, net zoals het steeds weer wegwerpen van de tweede bal na een geslaagde eerste service. Zij gebruikt haar beide han den voor de slag en kan de bal dus niet vasthouden, maar andere sterren lossen dat eleganter op. Die confron teren de tegenstander niet met een plotseling achter de baan dwarrelen de tweede bal op het moment dat de opslag moet worden teruggebracht. Voor de mannen is het probleem van de tweede bal gemakkelijk op te lossen, die hebben broekzakken. Maar Francoise Durr bijvoorbeeld heeft speciaal zakjes aan haar rok genaaid om niet de tegenpartij te benadelen door haar tweehandigheid, Alice Va lentine begint met een bal en pakt de tweede als dat nog nodig mocht zijn uit éen broekzakje. Marijke Schaar,1 die slechts zich zelf belangrijk vindt, doet dat niet. Gsteren een kwartier na het vast gestelde begintijdstip van huis ge beld, had Marijke Schaar in de partij tegen Trudy Walhof het nadeel on voorbereid te moeten beginnen. „Ik speel al jaren in de nationale, maar het is nu voor het eerst dat de halve finales enkelspel op vrijdag zijn. Dat had men mij toch wel even kunnen vertellen. In het begin stond ik ver schrikkelijk onwennig op de baan." Trudy Walhof had daar geen last van en nam fris van de lever een voorsprong van 20. Marijke Schaar maakte gelijk, maar kwam opnieuw achter, 24 en met 4015 op de op slag van Trudv Walhof zelfs bijna op 2—5. De felle vechtster Marijke Schaar, want dat is zij, kwam echter terug en toen verslapte Trudy Wal hof plotseling in haar speelwijze. Zij moet de irritaties, die Marijke Schaar zo kwistig om zich strooit, hebben ge voeld en zij zakte weg naar een ni veau dat bepaald het hare niet is. De trefzekere voorhand werd weer een kromme slag, de veel beter geworden service zakte weer terug naar het la ge peil van enkele jaren geleden. Ma rijke Schaar profiteerde onmiddellijk en won de set met 75. Ook in de tweede set nam Trudy Walhof weer een voorsprong van 20, maar een paar onfortuinlijke slagen maakten onmiddellijk een ein de aan de wedergeboorte. De geprik keldheid, die zij had verdrongen kwam terug, de souplesse in haar spel verdween en opnieuw deed Ma rijke Schaar wat van een top-sport- vrouw moet worden verwacht: gena deloos toeslaan, 63. KOPENHAGEN De vier met stuurvrouw van Nereus (Vosmaer, Kroes. Van Ham, Bos, Kraayenhof) en de skiffeuse Ingrid Dusseldorp van Gyas hebben zich gistermorgen via de herkansingen geplaatst voor de fi nales van de Europese roeikampioen- schappen dames, die morgen op het Bagsvaerd-meer nabij Kopenhagen worden gehouden. De Nederlandse dubbelvier van RC heeft de finale niet gehaald. In de tweede serie van de herkansing ein digde de ploeg op de derde plaats ach ter Frankrijk en Oost-Duitsland en was daarmee uitgeschakeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11