Leerling-verpleegster: We zijn echt niet zo onmondig AUTOBIOGRAFIE Adverteren doet verkopen Gokken op verzamelwoede van automobilisten VAUXHALL VIVA HC ritische krant doet zaak geen recht N Gandhi: VN doen te weinig voor sjeik Moedjib Door Sicco de Jong Benzinemaatschappijen AlTOKEUS: Kleine Citroëns 4% duurder 9 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 door TON VAN DER HAMMEN AMSTERDAM Het zal eens uit moeten zijn met de hierar- ïie in de verpleging. Democratie is blijkbaar iets wat ophoudt deuren van ziekenhuizen. We willen betere werkomstandig- jeden, sociale voorzieningen, meer inspraak. Dat is de teneur Jan een onlangs uitgegeven krantje van het z.g. Verplegingskollec- i ff. Het 'kollektief bestaat ruim twee jaar en wordt gevormd door a aantal medische studenten, kritische artsen, verpleegsters en olie Mina's. Het krantje is op ruime schaal in veel ziekenhui- n verspreid. Imdat het krantje zich speciaal de leerling-verpleegsters bezig- dt hebben wij de reactie gevraagd drie zusters in spe, nadat zij het I hadden bestudeerd en er ook collega's over hadden gesproken. Ildrie zijn leden van. de leerlingen- van een .-(middelgroot) Rotter- j ziekénh uis exi he tenJ oké (19), ieke (i9) beiden tweede leer- ren Herma (21) vierde leerjaar, m/ ||&rst echter enkele citaten uit het *ütje, met name over punten waar drie leerling-verpleegsters spon- nop in gingen. „Door de bestaande verhoudingen de verpleegkunde nauwelijks rokken bij de besluitvorming in medisch handelen. Opdrachten de arts worden blindelings uitge- rd zonder dat daar uitleg en/of cussie aan vooraf zijn gegaan. De ning van de verpleegkundige irdt niet gevraagd, terwijl deze iemand is, die de hele dag met patiënt omgaat." „Het blijkt dat het ziekenhuis het iselijk acht, dat de verpleegkundi- intem wonen, vooral de vrouwe- e, met alle gevolgen van dien: op 0 J binnen, geen bezoek van het an- e geslacht, enz. Wat een tegenstel- L overdag de verantwoording voor y vijftig patiënten, terwijl men in Y vrije tijd niet de verantwoording eigen doen en laten mag dragen, 'der kun je het „vrije" er ook wel laten. Je betaalt namelijk zelf je st en inwoning." ,Over inspraak en hiërarchie in verpleging wordt gezegd: „We wil- democratisering per ziekenhuisaf- ng. De organisatie is nu verticaal n boven naar beneden), maar moet izontaal worden, waardoor allen Den verantwoordelijk zijn. Daar- betere communicatie en werk- Het hoofd van de afdeling is verantwoordelijk voor alles Door hoofd alleen verantwoordelijk te len voor coördinatie en de hele ding de verantwoording voor het rk te laten dragen, wordt de taak het hoofd aantrekkelijker, zal reen meer betrokken raken op werk en zal de collegialiteit be- "derd worden. r moet een personeelsraad komen, pleegsters moeten mee kunnen lissen over zaken die hun direct reffen. bijvoorbeeld het aanschaf- van materiaal waarmee ze moe- werken. Ook patiënten moeten op hoogte zijn van alles wat er ge- irt en kunnen meebeslissen." ■Over de werkomstandigheden: m. EU* Overleden na val van 10 nieter Van een verslaggever IREDA De 55-jarige sloper G. tijmeer uit Rotterdam is gister- tod in een Bredaas ziekenhuis deden n de verwondingen die dezelfde dag had opgelopen bij val van tien meter hoog. Hij was »|het terrein van de Enka-fabrieken Breda met enkele collega's bezig 'gebouw te ontmantelen. Het htoffer moet uit zijn evenwicht geraakt toen hij vanaf de derde dieping een tank naar beneden de gooien. Hij stortte met de tank n sr beneden en kwam terecht op ^stenen nad stenen pad. TRECHT Uit de Prof. van der evekliniek in Utrecht blijkt ensdag de 24-jarige Bernardus 'iciscus Maria van D te zijn ont- 'Pt, die daar sinds begin 1968 als beschikking van de regering ge- 'de verbleef. De man w»jg tot tbr °°rdeeld wegens inbraken en ze- misdrijven. indeling dienstroosters en verder werkverdeling in gezamenlijk over leg, soepele mogelijkheden tot ruilen, verkorting werktijd." ..Over sociale voorzieningen: vrije keuze van huisvesting tijdens de op leiding. Mogelijkheid om een paar dagen of weken voor eigen kosien op non-aptief te gaan: Zusters, u bent leden van de leer lingenraad in dit ziekenhuis. Wat houdt die raad in en bestaat deze al lang? JOKE Onze leerlingenraad die nu twee jaar bestaat is een inspraak mogelijkheid. Niet alleen over onze eigen zaken, maar over het hele zie- kenhuisgebeuren. Hij wordt door de leerlingen gekozen en functioneert goed. We praten mee voor zover ons dat nuttig lijkt en er wordt naar ons geluisterd, met ons gerekend. Goede suggesties worden overgenomen. Wat is uw globale indruk van het verplegingscollectief krantje: Schiet hel in de roos? JOKE Ik vind, dat het krantje de hele zaak van de verpleging, voor zover ik die kan beoordelen, geen recht doet. Ik vind het allemaal te algemeen gesteld, te generaliserend. Alsof in alle ziekenhuizen elke in spraak ontbreekt, de werkomstandig heden verschrikkelijk zijn en je als onmondigen wordt behandeld. Die er varingen hebben wij in elk geval niet en ik dacht dat wij in een „doorsnee" ziekenhuis werken Verder: er wordt in het krantje zo hier en daar maar eens wat opgepakt over de verpleging. Het is net of het door mensen geschreven is, die er zelf niet in zitten. ANNEMIEKE Neem nu die de mocratisering per afdeling bijvoor beeld. Prachtig als iedereen sugges ties kan doen, dat kan hier ook, maar tenslotte zal er één moeten be slissen wat er gebeurt. Waar blijf je als we allemaal beslissingsverant woordelijkheid moeten dragen? Dat kan in de praktijk niet. HERMA Ja, en dan al die me ningen, want: zoveel hoofden zoveel zinnen. De een zou het zus willen en de ander zo. Vooral als je eerstejaars bent weet je nog helemaal niet waar je je aan te houden hebt. Moeten we dan samen iedere dag weer gaan af spreken hoe we het eigenlijk nu weer gaan organiseren? Dan vraag ik: wat bezielt de mensen van het krantje? JOKE Stel, je hebt een grote afdeling met twee zalen. Dan ben je druk in de weer, die patiënt moet dit hebben en die dat. Jé hebt een hele reeks werkzaamheden te doen en daar speel je als het goed is steeds beter op in. Maar denkt u dat ik er dan nog behoefte aan heb om te we ten wat er op een andere zaal ge beurt? Daar heb je geen tijd voor Als je je interesseert voor je vak, dan heb je genoeg aan je patiënten. Dat vind ik tenminste. ANNEMIEKE Ik ook Denkt u dat we bijvoorbeeld ook tijd hebben om mee te beslissen over welk soort ziekenhuisbedden er moeten komen? Als er aanleiding voor is, doen we wel suggesties hoor. maar de beslis sing mag van mij de directie rustig nemen. Die is daar toch voor aange nomen? HERMA Ik zou gewoon geen zin hebben in al dat meebeslissen. Ik wil ook nog wel wat tijd voor mezelf overhouden. We moeten toch in deze tijd van specialisatie, onze deeltaak in het grote geheel verrichten? Als er dan de mogelijkheid is om over het grote geheel mee te praten en sugges ties te doen, dan is mij dat genoeg Wat (vindt u van de voorgestelde inspraak van patiënten? HERMA Moet je dan aan je pa- Van links naar rechts: Herma (21) vierde leerjaar, Annemieke en Joke (beiden 19, tweede leerjaar). tiënten vragen: Wat zou u denken, van een zetpil of zo? Kan niet bedoeld zijn, dat ze klach ten moeten uiten? JOKE Dat gebeurt, de patiënten krijgen bij opname een handleiding over wat ze mogen en kunnen in het ziekenhuis en daar is een formulier bij, waarop ze lof of klachten uiten. VRAAG: Dat zal doorgaans achter af zijn. Maar kunnen ze ook op het moment zélf klachten indienen? HERMA Kunnen wel, maar of ze dat altijd doen? Soms durven ze niet en redeneren ze „het zal mijn tijd wel duren". Ik geloof dat er voor pa tiënteninspraak. die nu niet ideaal is wel een betere vorm gevonden zou kunnen worden. Nog even de inspraak van het per soneel. Staan naar jullie mening de meeste ziekenhuizen daarvoor open? ANNEMIEKE Wij kunnen na tuurlijk alleen oordelen over wat we zelf meemaken en wat we op school horen waar leerling-verpleegsters van vijf ziekenhuizen komen. En je spreekt ook nog wel eens collega's uit nog weer andere ziekenhuizen Dan hoor je enerzijds dat het met de democratisering heus leuk loopt. Maar ook, dat er nog ziekenhuizen zijn, waar deze wordt tegengehouden, waar bijvoorbeeld een leerlingenraad wordt omgezet in een ontspannings commissie of zo, wat natuurlijk niet de bedoeling is. JOKE Zo is het ook met bijvoor beeld de vrijheid die je gelaten wordt. Er zijn inderdaad nog zieken huizen waar je verloofde, zelfs je va der niet op je kamer mag komen, maar in de meeste is dat toch wél mogelijk, hoor, dacht ik. Bij ons is mannenbezoek toegestaan, alleen moet je onder de 21 wel toestemming van je ouders daarvoor hebben. HERMA En dan wat er in het krantje staat over het in een zuster huis moeten wonen. Dat is helemaal niet waar. We mogen ook een kamer in de stad zoeken. Maar die is duur der, lang ,zo mooi niet (ik heb een mooie zit-slaapkamer, een keukentje en een douchecel, een klein flatje dus). Waar krijg je dat voor zo'n prijs als hier? JOKE Precies. Het is zoals ik al zei: hier en daar is wat opgepikt en dan niet eens vanuit de echte werke lijkheid. Maar ik dacht dat een van de bedoelingen van het krantje zou kunnen zijn erop te attenderen, dal bij je opleiding bepaalde dingen wel eens met elkaar in botsing komen. We leren dus het vak verplegen en daar kun je drie zaken bij onder scheiden. Ik zeg nu even m'n lesje op: het gaat om kennis (je moet een aantal dingen weten), om kunnen (je moet een aantal handelingen kunnen verrichten) en om het aankweken van een mentaliteit (hoe verplaats je je in de zieke mens en hoe ga je. daarvan wetende, met hem om). Die drie kunnen soms botsen. Je komt bijvoorbeeld te weinig toe aan het goed leren omgaan met de pa tiënt, omdat je (door personeelstekort) te vaak andere handelingen moet verrichten. Als je nagaat hoeveel bedden je moet opmaken, hoeveel pa tiënten je moet wassen in de oplei- dingstijd, nou, dan is dat voor die opleiding echt niet nodig. Dat zit nu eenmaal in de oplei dingsstructuur, waarbij leerlingen ook werkkrachten zijn. (Daar komt dan hopelijk verandering in; men is er zwaar mee bezig). Zulke dingen moeten nu juist in de leerlingenraad aan de orde komen, gewoon, aan de hand van je praktijk- boekje. Juist een leerlingenraad moet er attent op zijn, dat het opleidings- doel goed in.de gaten wordt gehou den. Maar dat is heel wat anders dan beslissingsrecht,bemoeienis willen met de organisatie van je afdeling. Is er öntevtedenheid over het krij gen van vrije dagen? ANNEMIEKE We werken net zo lang als anderen in hun beroepen Alleen zijn er natuurlijk onregelmati ge diensten. Vrije dagen worden in onderling overleg geregeld, waarbij je allemaal wel een veer moet laten. Met vakanties net zo: in januari kun je vakantie aanvragen en men past en meet om iedereen zoveel mogelijk tegemoet te komen. Iedereen heeft zo zijn eigen wensen. Of het anders moet? Ik dacht dat het niet kon. JOKE Hier lees ik weer zo iets geks: je moet op non-actief kunnen gaan. Maar dat is toch idioot? Stel je voor, dat je zegt: ik zou er (buiten vakanties en vrije dagen) wel eens een tijdje tussenuit willen. Dat komt toch je patiënten niet ten goede? En je collega's moeten er dan zeker voor opdraaien! HERMA Ach ja. en zo zouden we nog wel een poosje door kunnen gaan Ik zou willen zeggen: als je de verpleging in gaat, wat voor idee heb je dan? Ik dacht, dat je werken moet: hard met je lichaajn en ook met je geest. Het verpleegstersberoep doet een sterk appel op je geestelijke en lichamelijke vermogens. Waarom doe je het? Gewoon, omdat je het fijn vindt hard te werken en bezig te zijn voor anderen. Overigens: iedereen heeft er weer andere ideeën over. Sommige collegaatjes valt het hard tegen. Ik vind dat het net lijkt of het krantje is samengesteld door mensen bij wie dat overwegend ook zo is. Of het is modieus: er wordt nu eenmaal allerwegen geschreeuwd om democra tisering, inspraak en ga zo maar door, dus laten we hier ook maar eens aan de bel trekken. JOKE OK. Maar trek dan wel aan de goeie. Die vind ik hu in onze leerlingenraad. die boven op de kast moet zitten als iéts fout gaat. Als bij voorbeeld leerlingen weken aaneen in de keuken moeten werken omdat er ziekte is. vooruit. Maar als het moet omdat er geen personeel voor wordt aangenomen dan moeten we ons laten horen. En dat kan. ANNEMIEKE Heus, we zijn niet zo ontevreden, al weten we dat er verbeteringen nodig zijn, waar dan ook aan gesleuteld wordt (opleiding op school, met alleen stage in zieken huis). Maar je moet reëel blijven. HERMA En in plaats van dat het krantje nu eens wat wervends zei, dan kon daar misschien wat goeds uit voortkomen. Maar nee hoor, als een meisje dal pas Mavo heeft gedaan dit „werkstuk" van het ver- plegingskollektief onder ogen krijgt zegt ze alleen maar: mij niet gezien. Die hele publikatie werkt dus volgens mij alleen maar negatief. „De koning van Israël, David, die in het bad de schone Bathséba, echt genote van kapitein Uria, opgemerkt had, liet haar naar het paleis komen, waar zij zwanger werd gedurende haar eerste audiëntie. Teneinde het gevolg van zijn fout over te dragen aan de echtgenoot, liet de koning Uria uit het leger komen, maar de officier weigerde de nacht thuis door te brengen. „Onze soldaten zijn aan het front", verklaarde hij trots, „en zal ik dan met mijn vrouw naar bed gaan?" David liet de kapitein dus naar het leger vertrekken, waar men het zo regelde, dat hij zou sneuvelen in de strijd. Bathséba huilde om haar man, maar troostte zich er mee, dat ze toegelaten werd tot de koninklijke harem hetgeen voor een oorlogs weduwe een prettige situatie was. Toch liet de profeet Nathan, door de koning een gelijkenis te vertellen, hem zich schamen over zijn daad en hij voorspelde de dood (van het uit het overspel geboren kind. Om Bath séba te troosten, ging de koning tot haar. Er werd een zoon geboren, Sa lomo, die de grootste koning van Is raël zou worden. Uit oogpunt van de geschiedenis van het Joodse volk had Bathséba zeker reden om niet ver van het terras van de koning te gaan baden." Ondertekend André Castelot, in een advertentie van de oliemaat schappij Total onder de kop „L'a- mour-passion" de hartstocht(elijke) liefde. En daarvan kan men dan in reliëf gesneden stenen krijgen met portretten van David en Bathséba, mits men maar benzine tankt. BOEKJES Vorig jaar kreeg men in Frankrijk bij Total ultra-kleine boekjes over li teraire figuren of een mini-borst- beeldje (van de Gaulle en andere his torische groten. Het jaar daarvoor was het al Napoleon wat de klok aan de pomp registreerde, maar in Neder land heeft Total het op Feijenoord gehouden, Zoals Shell schelpen, Esso postzegels, BP munten en Mobil half edelstenen verstrekt. Het is thans blijkbaar dè manier om automobilis ten naar de pomp te krijgen in Frankrijk desnoods met vrij en lite rair navertelde bijbelverhalen om hun automobielen te laten volstromen met het „zwarte goud der aarde". Tot twee jaar geleden deed men het met geldspelen, waarmee de auto mobilist iets kon winnen. Chevron's Lucky Star, Esso's Tijger jacht en Shell's Puzzelspel waren varianten op de voetbaltoto, maar dan wel met. ju ridische voetangels en klemmen. Deze akties waren bovendien zeer kostbaar voor de benzinemaatschappijen. Wat ze nu doen, rendeert veel be ter. Een massale aanvoer van schel pen uit (vooral Florida en Japan of een lopende band-produktie van spe ciale sportpostzegels is praktisch goedkoop te realiseren en toch maakt men er de tankende automobilist of zijn kinderen blij mee. In Frankrijk verstrekt Shell ook schelpen en Esso poppetjes van sprookjesfiguren. Esso brengt de postzegelaktie tevens in Duitsland, waar Shell oude munten met antieke auto's weggeeft. Overal in Europa ko men cadeautjes aan de pomp voor iedereen, die tankt. PROBLEEM Het probleem voor de benzinemer- ken is immers dat zij alle nagenoeg hetzelfde produkt voor nagenoeg de zelfde prijs verkopen, zolang het om. merkbenzine gaat. Door schonere benzines te introduceren loopt de klandizie ook al niet veel op, zij het dat in dit opzicht inderdaad verschil len bestaan tussen de merken. Shell echter verkocht in Nederland reeds de illusie van schone benzine, voordat men het bewuste additief aan het produkt had toegevoegd. Dat kan na tuurlijk opk. Of deze argumentatie aanzienlijk meer klanten oplevert, valt evenwel te betwijfelen. Chevron adverteert met het addi tief F 310, dat de motor schoner houdt en daardoor enige bijdrage tot de bestrijding der luchtvervuiling le- vert. Maar deze benzinemaatschappij zit met het probleem, hoe het nut van F 310 geloofwaardig te maken valt. DAF heeft de benzine getest en is er erg enthousiast over, maar levert ook tankers aan andere oliemaatschap pijen en voelt om begrijpelijke com merciële redenen geen noodzaak voor Chevron of voor andere merkbenzines aan de weg te timmeren. Hetzelfde geldt voor de andere autofabrieken In Nederland bestaat helaas nog geen objectieve instantie, die nagaat in hoeverre geadverteerde beweringen gestaafd kunnen worden. Dat geldt trouwens ook voor andere Europese landen. De publiciteit rond de benzine wordt mede daarom in een andere sfeer dan die van het produkt getrok ken. BP nodigt zijn klanten uit om te „smurfen". Texaco geeft in de zomer maanden toertips middels gehelmde jongedames. En Esso merk van 's werelds grootste olieconcern Standard Oil of New Jersey stelt behalve postzegels eettips (voor andere Euro pese landen (uiteraard van de au thentieke Wina Bom) beschikbaar. Tevens verkoopt Esso auto-accessoi res tot en met banden en accu's, het geen voor de klant gemakkelijk is en waarbij voor Esso het mes aan twee kanten snijdt. Voor het najaar zullen er wel weer nieuwe akties op het programma staan, die de benzinemaatschappijen nu nog angstvallig voor elkaar ver borgen houden. Totdat er eens twee op hetzelfde idee komen. NEW DELHI (Reuter) De Verenigde Naties hebben niet ge daan wat zij konden om de crisis in Oost-Pakistan op te lossen en om het leven te redden van sjeik Moedjiboer Rachman, tegen wie gisteren een militair proces is begonnen. Dit heeft premier Indira Gandhi van India gisteren verklaard. Deze verklaring kwam nadat leden van het Indiase Hogerhuis hun ernstige bezorgdheid hadden geuit over het lot van de Oostpakistaanse leider sjeik Moedjib. Mevrouw Gandhi heeft meegedeeld te overwegen secretaris-generaal Thant van de VN te vragen persoonlijk naar Pakistan te gaan. Thant zou daarmee kunnen proberen het leven van sjeik Moedjib te redden. De secretaris-generaal van de nu verboden Oostpakistaanse Awami-Liga, Mizan Oer Rachman, heeft verklaard dat de bevrijdingsbeweging van Bangla Daaj de Pakistaanse militairen en hun aanhangers zal beschouwen als 'ruil middel voor het leven van sjeik Moedjiboer Rachman'. Volgens Rachman zijn al 'talrijke officieren' in handen van de verzetsbeweging. PROCES Pakistaanse functionarissen blijven hardnekkig weigeren te vertellen waar het proces tegen sjeik Moedjib wordt gevoerd. Het proces voor een militaire rechtbank vindt achter gesloten deuren plaats. De Amerikaanse ambassadeur in India, Kenneth Keating, heeft verklaard dat het proces tegen sjeik Moedjib de kans op een regeling van de Oostpaki staanse crisis in gevaar brengt. 'Persoonlijk ben ik al lang een groot tegen stander van geheime processen, waar die ook gehouden worden', aldus Keating. Ook de Wereldraad van Kerken heeft zijn ongerustheid betoond over het geheime proces tegen sjeik Moedjiboer. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko is gisteren na zijn vijfdaagse bezoek aan India naar Moskou teruggekeerd. In New Delhi heeft Gromyko het Indiaas-Russische verdrag van vriendschap en samenwer king mede ondertekend. KRITIEK Pakistan heeft gisteren kritiek geleverd op het slotcommuniqué, dat India en de Sowjet-Unie na afloop van de besprekingen hebben uitgegeven. Daarin werd aangedrongen op een politieke oplossing voor de kwestie Oost-Pakistan. Het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken noemt het communiqué een 'onnodig en kosteloos advies' en vraagt zich af waar India en de Sowjet- Unie zich mee bemoeien. Ruimte en styling zyn de sterke punten van het jongste Viva model, het derde dat de Britse GM-fabriek heeft uitgebracht. De wagen, die in de goedkoopste uitvoering qua prys tot de populaire categorie met nog vrjj kleine auto's behoort, is bjjna een middenklasser. Zo kan het dan gebeu ren. dat men f 6.931,voor de twee- deurs standaard-versie van 1150 cc betaalt en niet minder dan 10.340,— voor de meest luxe en automatische 1600 cc vierdeurs-uitvoering. De ver koop van het merk Vauxhall steunt in ons land sterk op het Viva-model, dal bij het Duitse GM-merk Nederlands meest gekochte auto, de Opel Kadett, als tegenhanger heeft. De vormgeving van de Viva, die precies even lang is als de Kadett 411 centimeter is misschien wel v. menigeen aantrekkelijker, met na me nu de Kadett nog steeds het model Nadat de prijzen voor de ID/DS serie al iets verhoogd waren, heeft Citroën nu ook nieuwe prijzen vast gesteld voor de 2 CV, Dyane, Ami 8 en GS. De prijsverhogingen voor deze modellen variëren van 175,tot 300,wat er op neerkomt dat de kleine Citroëns rond 4 procent duur der zijn geworden. De 2 CV-4 komt nu juist boven de 5 mille-grens: op ƒ5.070,—. Daarnaast is nu ook de 2 CV-6 weer in het pro gramma opgenomen, waarvan de prijs ƒ5.495,bedraagt van de tweede generatie is, terwijl Vauxhall voor de Viva een strak C- model heeft uitgebracht. In 1963 ver scheen de eerste Viva, de HA. in 1966 kwam de HB en de huidige HC werd eind vorig jaar op de Parijse auto salon geïntroduceerd. Vorige maand is in Engeland de miljoenste Viva van alle drie de generaties uit de fabrieken gekomen. De verschillen tussen de HC en HB hebben met name betrekking op de styling, waarover de Britten ons bij de introduktie openhartig verklaarden, dat de carrosserieproduktie nu ook efficiënter en goedkoper kan geschie den. Verder is bij de huidige Viva een aantal perfectioneringen doorgevoerd aan motor, transmissie, achteras, rem men en wielophanging. De motor kreeg 3 pk meer en heeft nu 50 DIN- pk vermogen. De topsnelheid is 128 kilometer per uur, waarmee de Viva bepaald geen pittige wagen is. Althans met dit motorvermogen, want er is ook nog een 62 DIN-pk motor in beide gevallen van 1150 cc inhoud die aan de 136 kilometer per uur komt. Uitzonderlijk snel is dat nog niet. maar bij de gewone motor moet men terdege met een geringe acceleratie rekening houden. Als men dat nu maar doe.t. dan heeft men aan de Viva een- zeer. prak tische gebruikswagen of gezinsauto. In stads- en druk wegverkeer voldoet de Viva op z'n best; een zeer gemak kelijke schakeling met een kort dus toch sportief pookje, een lichte be sturing en een alleszins aanvaardbaar gedrag in de bochten. Ook bij het rem men blijft de wagen recht in het spoor, al moet de rempedaal wel met enige kracht worden ingetrapt. Het comfort is prettig, zowel wat het motorgeruis als het zitcomfort be treft. Verwarming en ventilatie func tioneren goed. Er is voldoende ruimte in het interieur en onder de bagage- klep zelf zéér veel. Juist in dit op zicht doet de Viva aan een midden klasser denken. Het interieur is óók opmerkelijk smaakvol ontworpen. Het is geen auto voor semi-coureurs. Bij hoge snelheden en veel wind heeft lichte besturing juist meer tégen dan voor. Maar de Viva koopt men dan ook niet om z'n topsnelheid. Eerder omdat de wagen „oogt" en als ver voermiddel goed voldoet. Naar het beproefde recept van Ge neral Motors zijn er tal van uitvoerin gen: een Special, die voor ruim 300,— meer extra accessoires waaronder achteruitrijlampen biedt, een de Luxe, waarbij men voor nog eens ƒ530,behalve de 62 pk-motor nog elektrische achterruitvcrwarming, waarschuwingsknipperlichtinstallatie en vast vloertapijt heeft en dan de Super Luxe, de 1600 cc Super Luxe met schijfremmen en vinyldakbekle- ding, de automatische, de vierdeurs en de kruisingen daartussen. Voorts zijn er nog Stationcar-versies. In het kort: aantal cilinders: 4; cilinderinhoud: 1159 cc; maxi mum-vermogen: 50 DIN-pk; pk per 100 kg: 6,1; topsnelheid: 128 km per uur; benzineverbruik: circa 1 op 10 a 1 op 11; inhoud benzinetank: 36 liter; remmen: rondom trommelremmen; leeg gewicht: 817 kg; lengte: 4,11 meter; breedte: 1,64 meter; hoog te: 1,35 meter; prijs incl. BTW (2 deurs standaard): ƒ6.931,

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9