ALARM IN TUBBERGEN OVER CHEMISCH AFVAL Iedereen is gelukkig met overname Grol-vestiging J Lufthansa wil extra tariefsverlaging op Atlantische route Gemeente wil sluiting Onderzoek is gaande Bi Winkelbedrijf uitgebrand: Meer toekomst voor cle „piepertjes Velen protesteren tegen voorgenomen storting van vuil bij Rheden IJsland: troepen VS zeker weg Hoogovens dumpt cyanide voor de kust VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 Na de ontdekking van een aantal vaten met chemische afval stoffen in een stortingsplaats bij Tubbergen wil de gemeente op nieuw de kwestie van de afvalput aan de orde stellen. De ge bruikelijke stortingen van teerresten in de put zouden volgens B. en W. de omgeving aantasten. L TUBBERGEN Over een dag of tien zal bekend zijn, wat de samenstelling is van de chemische afvalstoffen, die deze week, in vaten verpakt, zijn gestort in een afvalput in Vasse (gemeente Tub bergen). Wanneer blijkt, dat dit chemisch afval anders van samen stelling is dan de teerresten, die daar al sinds tien jaar door de Ootmarsumse transportfirma Damhuis worden gestort, zullen B. en W. van Tubbergen tot onmiddellijke sluiting van de afvalput over gaan. Dit maakt loco-burgemeester H. G. A. M. Habes gistermiddag bekend. Dit merkwaardige apparaat een duplicaat van het gedeelte lijke mechanische hart, dat in het Sinaiziekenhuis in de Ame rikaanse staat Detroit is inge plant in de horst van de 63-jari- ge Hadkei Shanks. De operatie werd uitgevoerd door een me disch team onder leiding van Dr. Adrian Kantrowitz. Shanks maakt het goed. Scholen voor partieel onderwijs aangewezen DEN HAAG Minister mr C. m Veen (onderwijs) heeft voor het 1st begonnen cursusjaar twaalf arten onderwijsinstellingen aan- [ewezen, die vanaf 1 augustus van lit jaar partieel leerplichtige leer ingen mogen toelaten. De aanwijzing was nodig omdat eerlingen, na een volledige leer- ilicht van negen jaar, nog één dag «r week gedurende een jaar par- tieel onderwijs moeten volgen- De minister heeft als „instellingen, raar onderwijs of vorming wordt egeven" aangewezen: de avondscho- !n voor LTO. voor MAVO. en voor TO, de handelsavondscholen, de ig/avondscholen voor MAVO, de ukscholen en cursussen voor een :psopleiding in verband met de en tuinbouw, de scholen voor •atoriumpersoneel op het niveau middelbaar beroepsonderwijs, de sussen algemene vorming en be- aan streekscholen lit voor werkende meisjes, en de cur- ;n ter opleiding voor een eeono- •administratief beroep, een be- Joep in de detailhandel en voor ver- argingsassistente. De vijftig vaten met chemische af val werden woensdagmorgen ontdekt door een ambtenaar van Provinciale Waterstaat. Het gemeentebestuur van Tubbergen, dat al jaren ijvert voor sluiting van de afvalput, sloeg onmid dellijk alarm. De rijksinspecteur van de volksgezondheid, in wiens op dracht gisteren monsters zijn geno men, zal de gemeente Tubbergen uit sluitsel geven over de samenstelling van het teerafval. De vaten zijn afkomstig van Witco Chemical Nederland N V. in Haarlem, waar onder meer aardolie wordt ver werkt tot vaselineprodukten voor cre- mes. Witco stort al tien jaar lang af valstoffen in de als stortput in ge bruik zijnde zandafgraving te Vasse. Wekelijks deponeert het transportbe drijf Damhuis er zo'n 20 ton zuurieer. ACTIE Het gemeentebestuur is overigens al jaren bezig de afvalput gesloten te krijgen. Al in 1963 wilde het een eind maken aan het storten, maar het transportbedrijf vroeg toen een hin derwetvergunning aan en op advies van de directeur-generaal van de ar beid werd deze onder bepaalde voor waarden verleend. De gemeente is hiertegen in beroep gegaan bij de Kroon, maar dit werd niet ontvankelijk verklaard, zodat kon worden doorgegaan met storten. Er is toen een overeenkomst gesloten met Witco, dat tot uiterlijk 1 april 1972 bij Vasse zal worden gestort, omdat nu al het afval in de afgraving een te hoog niveau heeft bereikt. Het transportbedrijf Damhuis, hou der van de hinderwetvergunning, heeft overigens bij de Kroon beroep aangetekend tegen het besluit van het Tubbergse college de put te slui ten. En hangende het onderzoek moe ten B. en W. de huidige situatie laten voortduren. Men hoopt, dat het on derzoek met zo groot mogelijke spoed zal kunnen plaats hebben. De uiterste termijn van de beroepsprocedure is 1 épril 1972. De directie van het Haarlemse te- drijf Witco is overigens van mening dat ten onrechte alarm is geslagen, omdat de inhoud van de vijftig vaten gelijk is aan de inhoud van de tank wagens, die wekelijks hun afval lo zen. De teerresten .zouden ook niet brandbaar of gevaarlijk zijn voor de natuur rondom de put. Overleg met het bedrijf heeft er in ieder geval toe geleid, dat de vaten op zo kort mogelijke termijn weer zullen worden weggehaald. De teer resten zouden als volgt zijn samenge steld: 50 procent zwavelzuur, 10 pro cent koolwaterstoffen, 35 procent sul- fonzuur en 5 procent water. Dat de afvalstoffen deze keer in vaten zijn aangevoerd, berust volgens Witco op een vergissing. Normaal Prijsindex ondanks uitverkoop omhoog DEN HAAG Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie is van me dio juni tot medio juli met 0,3 punt gestegen. De index liep op van 142,1 tot 142,4. Voor de sector voeding steeg het cijfer van 132,1 tot 132,9. De prijzen voor groenten, fruit en vlees stegen, die voor vis daalden. In de sector wo ning ging de index van 133 naar 138,7. De stijging zat hier vooral in de prijzen voor vaste brandstoffen en elektriciteitstarieven. Als gevolg van de uitverkoop ging het cijfer voor kleding en schoeisel van 146,3 naar 140,9. Het cijfer voor mgdische ver zorging steeg van 217,0 naar 224,0. Verder gingen de abonnementsprijzen voor dagbladen en de telefoontarie ven nog omhoog. Het prijsindexcijfer wordt door het Centraal Bureau voor Statistiek uitgerekend op basis van 1964 is 100. Een brand op het Prinseneiland te Amsterdam leverde deze sug gestieve foto op. Het vuur ver woestte een groot deel van een lichtreklamebedrijf, waar plastic- verf wordt verwerkt. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling 3.95 0.95 4.95 isen, -.50 Amerikanen deden vruchtbaar werk in Vietnam SAIGON (Reuter) Ameri kaanse militairen die uit Vietnam naar hun land terugkeren hebben naar schatting 10.000 kinderen achtergelaten bij Vietnamese vrouwen. Dit heeft de Zuidviet- namese Raad voor buitenlandse betrekkingen een particuliere organisatie gisteren bekendge maakt. De kinderen „die geboren zijn uit Amerikaanse vaders, zowel zwart als blank, zijn al of zullen door hun vaders in de steek wor den gelaten nu de Amerikaanse troepenterugtrekking zijn eind nadert", aldus de Raad in een in gezonden brief in haar weekblad Vietnam. *3?. Z «r. wordt het afval opgeslagen in tanks, die op het terrein staan van het be drijf. Door reparatiewerkzaamheden aan een van de tanks maakte men gebruik van vaten. Deze werden per ongeluk opgeruimd door ze naar Vas se te transporteren en daar te dum pen. SCHADELIJK Witco heeft de gemeente Tubbergen toegezegd, dat na 1 april 1972 de teer resten elders worden gestort of ver werkt. In overleg met TNO in Delft is men bezig te onderzoeken of neu tralisering van afvalprodukten moge lijk is. Verder zijn er contacten met een verbrandingsindustrie in Duits land, die de teerresten zou willen- vangen. Kortgeleden deelde het college van Tubbergen nog mee, dat de teerresten de omgeving sterk aantasten. In het bos rond de stortplaats zouden vooral de laatste'tijd veel bomen zijn dood gegaan en er zouden zich gassen ont wikkelen, die schadelijk zijn voor de milieuhygiëne. De hele situatie rond om de afvalput is verder zo, dat brandgevaar niet denkbeeldig is. Er is trouwens al een keer brand ge weest in de afvalput. Loco-burgemeester Habes vertelde niet aan de verklaring van Witco te willen twijfelen, dat er in de vaten dezelfde afvalstoffen zitten als die, welke men na aavoer per tankwagen, altijd vrij in de afgraving laat lopen. Een vertegenwoordiger van de pro vinciale waterstaat evenwel ver klaarde, dat er tehalve de gebruike lijke teerresten ook minerale vetten in de vaten waren aangetroffen, maar over de samenstelling daarvan kon hij verder nog niets zeggen HOENSBROEK Een felle brand heeft gisteren tegen het middaguur de regionale magazijnen van het levensmiddelenbedrijf De Sperwer \i Hoensbroek in de as gelegd. Gro te voorraden artikelen gingen in de .vlammen verloren. Volgens een eer- 'ste schatting is er voor zeker twee en een half miljoen gulden schade aangericht. y - f- -v yr In Tubbergen waren het vijftig vaten met teerresten. die de omgeving van een zandafgraving bedreigen. Van een onzer verslaggevers EMMEN De Grol-vestiging in Hoogeveen met een kleine vijftig personeelsleden moest worden opgedoekt; de NIRA N.V. te Emmen had personeel nodig en nu gaan de 35 vrouwe lijke en 12 mannelijke perso neelsleden in Hoogeveen „pie pertjes" (zakontvangers) voor NIRA maken. Het lijkt zo simpel als een optel sommetje. Tóch is het dat kennelijk niet, gezien de moeite die het vaak kost om in soortgelijke gevallen een oplossing te vinden, zeker als het om grote vestigiifgen als bijvoorbeeld de Grol-fabriek in Nieuweschans gaat. Er moet wel aan enkele voorwaarden worden voldaan, voordat het „optel sommetje" de goede uitkomst geeft. In het geval van NIRA in Emmen en Grol in Hoogeveen bleek dat zo te zijn, ook al moet men hier en daar wat passen en schuiven. De „Piepertjes" zoals ook het personeelsblad heet zal nu ;n Hoogeveen gemaakt worden. Het be drijf houdt zich overigens bezig met het maken van interne communica tiemiddelen, die in tegenstelling tot telecommunicatie (televisie, telefoon, telex en dergelijke) dienst doen in een beperkt gebied. De interne com- municatie-apparatuur die NIRA maakt, wordt bijvoorbeeld veel toe gepast in ziekenhuizen. Essentieel on derdeel is het „piepertje", een appa raatje dat dokters en ander zwervend personeel in de zak kunnen steken en Ex-premier van Australië krijgt ontslag uit kabiuet CANBERRA (Reuter) John Gor ton, de 60-jarige ex-premier van Australië, is afgetreden als minister van defensie. Reden voor het ontslag is het schrijven van een serie artikelen door Gorton voor een Australisch zondags blad, waarvan het eerste al is gepu bliceerd. De huidige premier William McMa- hon heeft verklaard dat hij Gorton heeft meegedeeld dat de publikaties in strijd zijn met het principe van solidariteit binnen het kabinet. dat gaat piepen als men wordt opge roepen. Het bedrijf maakt deze apparaatjes sinds 1954, de begintijd van de tran sistor. Tot nu toe was de gehele pro- duktie-afdeling geconcentreerd in Emmen, met uitzondering van een kleine produktie-afdeling in België. Voor het eerst gaat men nu op een andere plaats in Nederland ook een produktie-afdeling stichten. Zelfstandig O Deze nieuwe Hoogeveense vestiging zal een zelfstandige zaak worden in het geheel van NIRA-vestigingen. Het bedrijf heeft de produktie gecon centreerd, maar de verkoop verspreid. De verkoopafdelingen zijn zelfstandi ge dochters uit Utrecht, Duitsland, België, Frankrijk, Italië en Oosten rijk, terwijl er in een vijftiental lan den buiten de EEG zelfstandige ver tegenwoordigingen zijn. o.a. in Ame rika. Engeland en Finland Hieruit blijkt wel de internationale oriëntatie van het bedrijf dat vader De Graaf en zijn oudste zoon in 1947 begonnen in Maassluis en dat nu wordt geleid door deze zoon en zijn twee oudste broers. Het bedrijf ver huisde in 1951 naar Vlaardingen en in 1956 naar Emmen. in verband met de uitbreidingsmogelijkheden en per spectief voor personeelswerving. Het bedrijf had toen 35 personeelsleden, nu 450. Blij De vakbonden hebben altijd gezegd graag te zien dat de Grol-vestigingen worden overgenomen door een bedrijf in een sector die het meer voor de wind gaat dan de confectie-industrie en ze hebben hun zin gekregen. Het betrokken personeel is blij omdat het voor lonen die „gegarandeerd niet lager" zijn dan hun huidige weer aan de slag kan en de NIRA heeft het personeel dat het nodig heeft voor een voortzetting van de groei. an een verslaggever RHEDEN Met felle protesten hebben omwonenden, de vereni ng dorpsbelang Rheden en vele natuurliefhebbers gereageerd op s toestemming die de vereniging tot Behoud van Natuurmonu- enten in Nederland in principe aan de gemeente Rheden heeft ge ven, voor het storten van vuil in het natuurgebied „De Stikke rui", ten noorden van Rhenen. jebleken is dat het storten van in strijd is met een bepaling uit 0. Bij de overdracht door de ge- inte Rheden van het heidegebied i ruim 1100 ha (waartoe ook „De tke Trui behoort) aan Natuurmo- nenten blijkt bij notariële acte be id te zijn, dat de heide in onge- Dnden staat moet blijven en ex- itatie van de gronden niet is toe- taan. tkele jaren geleden gaf Natuur- k lumenten niettemin toestemming i een Arnhems zandwinningsbedrijf a 'veis van en rond .,De Stikke ui" af te graven. l'et het storten van vuil in het na- rgebied zou een fout, die bij het i ?onden zou zijn gemaakt, her- d kunnen worden. Volgens het ,.:i r de Nederlandse Heide Maat schappij gemaakte stortplan. zullen de bergen vuil dagelijks met zand worden afgedekt. Op die manier zou den in de loop van de komende vijf jaar weer heuvels ontstaan en zou het afgegraven gebied weer ten dele in de oude staat teruggebracht wor den. De omwonenden en de natuurlief hebbers in Rheden en omgeving zijn het daar volstrekt niet mee eens. Zij vrezen verontreiniging van het wa terwingebied en het verloren gaan van flora en fauna. Gedwongen door de noodtoestand die binnen de agglomeratie is ont staan voor wat betreft het afvoeren van huisvuil, hebben burgemeester en wethouders van Rheden inmiddels la ten weten de kwestie van de erf dienstbaarheid naast zich neer te zul len leggen. Zeer haastig, zoals gewoonlijk, marcheerde ik huiswaarts door de winkelstraat. De etalages ken ik al van buiten en bovendien is al te na- nauwkeurig kijken dikwijls te ver leidelijk Maar de trottoirs zijn smal en andere wandelaars dromden wel voor de aanlokkelijkheden. Op de rijweg druk verkeer. En go zocht ik mijn weg, al slippend op en af stoe prand, medemensen ontwijkend en steeds weer de vaart temperend. Eindelijk een vrij stuk. De pas er dubbel in.... Een nood kreetje deed me stoppen. Een dame gebaarde naar rr.e. Ze zag er geagiteerd uit en had de handen vol. In de ene een boodschappentas, in de andere een riem, die haar ver bond met eén reus van een hond. Ik kon haar niet ontwijken, want de lijn spande trottoir-breed. „Zoudt u even mijn hond vast willen houden?" Ze vroeg het zo ar geloos als was het de gewoonste zaak van de wereld. Wat doe je? Bot weigeren? Misschien wilde ze een zakdoek opduiken, wist ik veel. Dus pakte ik de riem over. De hond keek met een schuin oog arg wanend toe. Ik had de riem nog niet vast of de dame wipte snel de winkel, waar we voor stonden, in. Een slagerswinkel. De hond reageerde onmiddellijk en vloog tegen de deur. die al dicht was gevallen. Zijn bazinne gebaarde van binnen, lief vermanend naar hem: met een extra lachje naar mij en zo van „even maar..." Ilivul Daar stond ik. Met hond; met haast. Winkeldeur opengooien en roepen, dat ze het.mis had? Hond loslaten en hopen dat hij voor de winkel zou wachten? Binnen was de nering druk doen de. Mijn belaagster was nog lang niet aan de beurt, maar had zich strategisch met de rug naar raam en deur opgesteld. Voorbijgangers duwden me opzij; de hond gromde. Toen naderde een man en wat er ger was: een man met een hond. Een onnozel klein hondje. Mijn beest negeerde het volkomen en bijna waren man en hond ons .voorbij, toen het dreumesje in on verwachte overmoed een hap gaf naar de poot van de reus. Een orkaan van geweld steeg op. Grote hond grauwde en rukte: klei ne hond piepte en kefte; de man schold en ik struikelde. Man en hond verwijlden geen ogenblik, maar verlieten ijlings het slagveld. Grote hond, kennelijk ge schrokken stond even pal. Ik krab belde op. Klopte wat stof af en overwoog een inval in de winkel. Hoefde niet meer, daar kwam. me vrouw naar buiten. „Ziezo", deed ze opgewekt. ../Hier ben ik weer. En dit is voor jouw...." Ze hief de hand en ik zag het stukje worst nog net yoor het in één grote hap in de muil van het dier verdween. Ik heb me nog nooit zo veronge lijkt gevoeld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/MONTREAL Opnieuw hangt een tarieven- oorlog op de Noordatlantische luchtvaartroute in de lucht. De Duitse maatschappij Lufthansa gaat niet akkoord met de tariefs verlaging, in sommige gevallen van enkele honderden guldens, per 1 februari. Lufthansa wil nog lager gaan. Drie andere gro te maatschappijen hebben laten weten het prijzenduel met Luft hansa te zullen aangaan, als geen oplossing gevonden wordt. Lufthansa was gisteren de enige maatschappij op de conferentie van de IATA (de internationale organisa tie van burgerluchtvaartmaatschap pijen) in Montreal die z'n veto uit sprak over de bereikte resultaten. Een daarvan is een 22-daags retour Amsterdam New-York voor ƒ800,- Op de besloten vergadering, die niet zoals gepland vier maar zeven weken duurde, zijn als gevolg van flinke onrust onder de leden-lucht vaartmaatschappijen die alle in de komende jaren financieel verlies ver wachten, de tarieven een flink stuk verlaagd. De achtergrond hiervan is dat de luchtvaartmaatschappijen met lagere prijzen meer passagiers denken aan te trekken en daardoor de bezettings graad van de vliegtuigen denken te verhogen. Door de komst van grote toestellen, zoals de Jumbo !Boeing-747 en de in aanbouw zijnde luchtbussen, hebben de maatschappijen de laatste maanden hun vervoerscapaciteit e- norm vergroot, maar het blijkt een groot probleem om die ruimte te vul len. De passagiers kunnen bij deze moeilijkheden goed garen spinnen Een paar opmerkelijke, nieuw inge voerde en verlaagde zomertarieven zijn op de lijn Amsterdam-New York ondermeer (waarbij dan bedacht moet worden dat als de bom die Lufthansa onder dtze voorstellen KOPENHAGEN (AFP) IJsland wil de basis Keflavik niet opheffen, maar de regering wil wel dat de Amerikaanse troepen het eiland ver laten. Dit heeft minister van bui tenlandse zaken Ejnar Augustsson gisteravond in een vraaggesprek voor de Deense radio verklaard. heeft gelegd, ontploft die tarieven waarschijnlijk nog lager zullen wor den): ƒ803.- voor een retour van mini maal 22 dagen en maximaal 45 dagen buiten het hoogseizoen en 1004 in het hoogseizoen voor individuele rei zen. De enige voorwaarde is dat de reis drie maanden van te voren moet worden besproken en betaald en dat tijdens de reis geen tussenstop mag worden gemaakt. 876,- voor een retour in groeps ité-verband (verzorgde reizen) voor minimaal 14 tot maximaal 21 dagen buiten het hoogseizoen en 1095 in het hoogseizoen. De groep moet min- tens 15 man groot zijn. De oude tarie ven waren 1183,- en 1212,-. ƒ767,- voor een ité-reis in het winterseizoen met minimaal 10 perso nen. 749,- voor een jongeren"-ticket (12 tot 22 jaar) buiten het hoogseizoen en 833,- in het hoogseizoen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/IJMUIDEN Ook Nederland zit met een cyanide-pro- bleem. Regelmatig worden door Hoogovens hoeveelheden van dit ui terst giftige spul op 600 meter uit de kust in de Noordzee gedumpt. Hoog ovens zelf liet gisteravond weten: „Bij ons vormt de cyanide geen pro bleem". Cyanide is een arsenicumachtig soort afval. In Duitsland is er sprake van een cyanide-schandaal, sinds be kend werd dat vaten met dit dodelijk gif op afvalstortplaatsen verdwenen en in stortvijvers. Het gif komt vrij bij de staalindustrie. Volgens Hoog ovens gaat het bij het bedrijf in IJmuiden om „te verwaarlozen hoe veelheden". Met goedkeuring van Rijkswater staat, die zo nu en dan keuringen verricht, wordt de cyanide-afval 600 meter buiten de buitenhaven van IJmuiden in zee gedumpt. Het hangt van het produktieproces van Hoog ovens af hoeveel cyanide er vrij komt. Volgens een woordvoerder is afvallozing „geen continue zaak!'. Wel komen regelmatig hoeveelheden vrij die met afvalwater in een schip 600 meter buiten de kust worden geloosd

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7