Rotterdamse brandweer op i calamiteiten voorbereid ZEEUWS PROTEST TEGEN PLAN BAALHOEKKANAAL Zuid-Holland telt meer daii 2000 pendelaars Jk wil de afgelopen tijd snel vergeten Commandeur Vossenaar: Accent op preventiei Riekje werd eerste stuurmansleerlinge op de grote vaart Voorstel B. en W.: hondenbelasting moet omhoog Geen door TheoWiMems inspraakalleen keuze Burger Rinus Wehrmann: 5 VR JDAG 13 AUGUSTUS 1971 r Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Je kunt natuurlijk nóóit zeggen dat wat ir. msterdam is gebeurd, hier niet kan, maar een feit is dat in het ►bied van de Nieuwe Waterweg met een zoveel grotere concen tratie aan grote industrieën waarvoor de noodzaak ook groter was al jaren geleden is begonnen aan de opbouw van een uit- ibreid beveiligingssysteem dat nu zodanig is dat erop vertrouwd tan worden. „Er is een goede effectieve samenwerking die bevorderd wordt >ordat het eigen belang en het gemeenschappelijk belang sa- lenvallen. „Veiligheid is voor de industrie een kwestie van pure efficiency. 3ke verstoring van het produktieproces kost immers handen vol ;eld." Aldus het commentaar van commandeur der eerste klasse B. fossenaar, directeur van de Rotterdamse brandweer, op de ramp lij Marbon in Amsterdam. droeve balans van deze ip leerde, dat behalve enkele in van het eigen bedrijf, voor- veel mensen van de beroeps- idweer het slachtoffer zijn rorden. Er zijn aanwijzingen it zij er onvoldoende van op de igte waren waar zoal in het ijf gevaarlijke stoffen lagen [eslagen. vraag dringt zich op of het tepunt van de brandbevei- niet nog veel meer zou in worden gelegd bij de be ibrandweren, bestaande uit getrainde specialisten die eigen terrein ook temidden uanijn walm en rook blindelings langrijke kranen en afsluiters elfe eten te vinden die als eerste oeten worden dichtgedraaid ;erd, ii bij een begin vaii brand erger te voorkomen. ege- flL een De heer Vossenaar zegt, dat in het _ry iterweggebied alles er op is gericht i ongestoorde voortgang te waar- rgen; vandaar ook dat het zwaarte- aise nt van meet af aan ligt op een ede brandpreventie. Elk nieuw fa- ekscomplex wordt op grond van ie bedrijfsfilosofie gebouwd. Wie dQÖs oor te luisteren legt bij de grote Irijven die hoort dat alvorens een llatie van commerciële omvang -.-t gebouwd, de veiligheid van het isproces wordt vastgesteld door 12 ai gelijking met bestaande processen door proefondervindelijk onder- n ?!-r ln taboratoria of proeffabrieken. ,o_i» Mrna worden volgens een .pi Irmfdig voorbereide specificatie 11e nogelijke voorzieningen ten be- van brand- en ongelukkenprc- rai'e in het basisproces opgenomen 28_ ifdit een installatie ontstaat die, ook [lader abnormale condities of in Igevallen, nog voldoende veilig B 35 II koml mat( «lte orko lere eisen, op grond van brand ing worden eveneens in het werp verwerkt om te voorkomen kleine branden zich kunnen ont- tkelen tot rampen. Voorbeeld: sproeiinstallaties op bol- tanks. Op deze wijze kan een 75 5j rgelijke tank snel worden gekoeld w oververhitting die zou kunnen lteren in lekkage worden rkomen. 'mdat altijd de mogelijkheid van n brand blijft bestaan, dienen ui- :spen 'aard verder brandbestrijdingsmid- len aanwezig te zijn. Als een brand snel en effectief wordt bestreden, er altijd de mogelijkheid dat het ur zich over een ander fabriekson- ra 3J 1x3661 uitbreidt- Vandaar bijvoor- i, mo eld separate hogedruk bluswater- nt 2fr sternen, uitgerust met een voldoend ntal brandkranen en vast opgestel- waterkanonnen, wallen rondom etanks, sprinklerinstallaties etc. iGST VOOR VUUR M fakkundig per oneel wordt gc- ind tot en met. Alle werkers wordt bepaald gedragspatroon inge- npt. De angst voor vuur die bij uwelingen bijna altijd aanwezig is wordt uitgebannen. Geleerd wordt een brandje op zichzelf niet hoeft te ontstellen (men weet dan ar het gevaar is) maar dat men uchter dient te zijn voor gas, voor ilosies. ir wordt geoefend op kleine te schaal zodat als zich ergens iets irdoet, een ieder meteen weet wat i te doen staat; weet welke han- ngen zoal nodig zijn om dat deel de fabriek, de raffinaderij waar brand woedt afdoende te kunnen eren. De houding ten aanzien van ndpreventie is bij de industrieën jk. Er wordt gelijk gedacht, gelijk andeld en de conclusie kan zijn er weinig aan het toeval wordt rgelaten. drijfsbr andweer •e verschillende bedrijfsbrandwe- bestaande uit specialisten, zijn d getraind. De mensen van die Psen zijn specialisten op hun n terrein en de zaak kan in vele allen gerust aan hen worden over een. Het is beslist niet zo dat wij t elk brandje uitrukken", aldus «imandeur Vossenaar die tevreden spt. is over de wijze waarop de verschil lende bedrijfsbrandweren samenwer ken met de beroepsbrandweer (hij spreekt liever over 'overheidsbrand- weer') wordt geoefend. Het nut daarvan laat zich raden: „Zo is er steeds overdracht van ken nis." AANVALSPLANNEN Hij attendeert op het verbindings- net van de stichting Europoort/Botlek Belangen dat kort geleden op initiatief van de industrie zelf tot stand kwam: een verbindingsnet dat loopt via ICI-Holland en waarbij ook de beroepsbrandweer is ingeschekeld. „Er wordt nauw samengewerkt en er is volkomen vertrouwen. Wij ïuiste- ren mee via dit net en zijn van alles op de hoogte." De heer Vossenaar is ervan over tuigd dat ieder eraan meewerkt om het te perfectioneren. Er zijn veiligheidseisen en de in dustrieën zijn de eerste om daar strikt de hand aan te houden. Het is gewoon hun eigen belang. Men investeert geen honderden miljoenen om ze afhankelijk te stel len van een menselijke fout, een brokje nonchalance. Daarnaast zijn er verzekeringsmaatschappijen die vei ligheidseisen stellen, voorschriften op grond van de Hinderwet." Gevraagd naar de verhouding tus sen bedrijfsbrandweren en de o ver heidsbrandweer zegt commandeur/ Vossenaar: „Uiteindelijk is de be roepsbrandweer verantwoordelijk. Bij het eerste alarm grijpt de eigen be drijfsbrandweer in. Wij worden dan gewaarschuwd. Kan men het alleen niet klaren, dan komen wij erbij, waarbij dan tewerk wordt gegaan volgens tevoren uitgewerkte aanvals plannen." De heer Vossenaar trekt een lade open en pakt een boekje en toont zo'n aanvalsplan betrekking hebbend op het complex van De Albatros. Of dit niet een stukje theorie is? „Wis en waarachtig niet. Aan de hand van deze plannen \vordt gere geld geoefend en onze mensen kennen ze uit het hoofd. CURSUSSEN Dat hij alle betekenis toekent aan de bedrijfsbrandweren „zij krijgen immers de eerste klap" blijkt ook daaruit dat commandeur B. Vosse naar dit najaar wil beginnen met een cursus ter opleiding van bedrijfs- brandweercommandanten. „Ik denk daarbij niét zo zeer aan het gebied van Botlek en Europoort daar heeft men de zaken wel voor elkaar maar aan bedrijven in de oudere havens. En wat dacht u van het Groothandelsgebouw?" Bedoelde opleiding bedoeld voor mensen met HTS-niveau zou moe ten resulteren in een aantal (5) rijks diploma's (achtereenvolgens: brand wacht 2de klas, brandwacht 1ste klas, hoofdbrandwacht, instructeur en ademhalingsinstructeur). Mensen al dus opgeleid, kunnen daarna dan in eigen bedrijf de nodige opleiding ge ven. Waar we wat kunnen doen, moeten we het proberen", aldus de heer Vos senaar, die overal gespecialiseerde mensen ter beschikking wil hebben. Een aardig voorbeeld noemt hij de Heyplaat. „Wij hebben de bedrijfs brandweer van de RDM het nodige materieel ter beschikking gesteld voor het geval daar in de waterrijke omtrek wat gebeurt. De mensen van de werf weten alles van schepen af en hun specialisme is van belang. Vandaar, dat wij als beroepsbrand weer hun daarvoor ook betalen!" Commandeur Vossenaar (38 jaar), die na dertien jaar beroepsofficier te zijn geweest bij de legerbrandweer, drie jaar geleden naar Rotterdam kwam heeft nog een grote wens: alle operationele diensten van brandweer, politie, GGD, havendienst bij elkaar in één gebouw om nog sneller en ef ficiënter te kunnen werken. FOLDER Op de valreep zegt hij nog dat er een foldertje in de maak is opdat el ke burger weet wat te doen ter voor koming van brand, alsook wat te doen als het onverhoopt toch mocht gebeuren. Deze folder zal ook in ver schillende talen worden gedrukt, dit ten behoeve van de vele gastarbei ders in de verschillende pensions. DEN HAAG Het vorig jaar pen delden per dag gemiddeld 22.350 per sonen van hun woongebied buiten de provincie Zuid-Holland naar hun werkgebied binnen de provincie Zuid-Holland. Meer dan de helft van het totaal aantal werknemers dat hier komt werken, is afkomstig uit Noord- Brabant. Pas daarna volgen Noord- Holland met ruim dried.uizend pende laars en Utrecht met ruim tweedui zend. Een en ander blijkt uit de arbeids marktbeschrijving van de provincie Zuid-iHolland over 1970, uitgegeven door het Gewestelijk Arbeidsbureau. Hierin kan men voorts lezen dat de inkomende pendel tweemaal zo groot is als de uitgaande pendel van Zuid- Holland. Met name Noordholland •heeft een grote aantrekkingskracht, op de Zuidhollandse werknemers. Bij Actiegroep onderwijs in Breda opgericht BREDA „De plannen van de re gering-Biesheuvel kunnen slechts verijdeld worden door massaal verzet van ouders, onderwijzend personeel, scholieren en studenten, georgani seerd in actiecomité's", luidt een stencil dat het nieuwe actiecomité Onderwijs Breda heeft bezorgd bij alle scholen, vakbonden en politieke partijen in Breda. Het actiecomité werd enkele weken geleden opgericht als een spontane reactie op de nieuwe regeringsmaat regelen op onderwijsgebied. Het doel is iedereen te activeren die zich niet met deze plannen kan verenigen. De voornaamste bezwaren gelden het verdubbelen van de kleuterschoolgel den, de verhoging van de collegegel den en de verlaging van de studie beurzen. de pendel tussen de steden in Zuid- Holland valt op dat er met nafne tus sen Delft en Den Haag een intensieve pendeldienst bestaat. Gemiddeld pen delen er per dag van Den Haag naar Delft zesduizend personen. Omge keerd pendelen er per dag 4250 Delf tenaren naar Den Haag. Overigens betekenen de zesduizend Hagenaars die per dag naar Delft pendelen, niet meer dan drie procent van de Haagse mannelijke beroepsbevolking. ROTTERDAM De hondenbelas ting in Rotterdam wordt verhoogd. B. en W. stellen de gemeenteraad deze verhoging voor, gezien de loon- en prijsverhogingen van de laatste jaren. Bij de oude tarieven, die van 1968 dateren, werd als laagste klasse die met een belastbaar inkomen tot en met 5.500 gulden per jaar opgegeven. Aangezien het minimumloon is vast gesteld op ruim negenduizend gulden per jaar achten B en W het verant woord de grens voor de laagste inko mensklasse te verhogen van 5.500 tot 9.000 gulden. De tarieven worden nu als volgt: bij een belastbaar inkomen van de belastingplichtige t/m ƒ9.000: ƒ7, van 9.001 t/m 11.000: 25, van 11.001 t/m 15.000: 45, van 15.001 t/m 20.000: 60, van 20.001 t/m 25.000: 80, boven 25.000: 100. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Als je achttien jaar bent en je hebt net je diploma binnen voor leerling-stuurman, ben je nog niet opgewassen tegen de vele en indringende vragen van journalis ten. Esse Riekje Agter, de eerste vrouwelijke stuurmansleerling in Nederland, die donderdag officieel in dienst van de Holland Amerika Lijn is getreden en heeft aangemonsterd voor drie drieweekse reizen met het containerschip „Atlantic Crown". Ze heeft de publiciteitsdoop onder gaan en doorstaan, maar op zee zal zij moeten waarmaken wat zij als zeevrouwe waard is. Wat publiciteit be treft verkoopt zij zichzelf slecht. Zij is zeer zwijgzaam en laat anderen het woord voor haar doen. De meeste vragen beantwoordt Esse Riekje met: „Ik vind het moeilijk", en „ik weet het niet." Zij heeft weinig gebruik gemaakt van de inspraak die zij van de H.A.L.- directie heeft gekregen hoe het uni form van de eerste vrouwelijke stuur mansleerling er uit zou moeten zien. Tussen de tientallen mannelijke zee lieden op de „Atlantic Crown" zal Esse Riekje haar mannetje wel staan. Op de zeevaartschool „Abel Tasman" in Delfzijl was zij de enige vrouwe lijke leerling tussen tachtig in de zee vaart geïnteresseerde jongelieden. Hoe is haar houding tegenover de mannelijke collega's „Terughou dend". Die gereserveerde houding houdt bijvoorbeeld in dat Esse Riekje er helemaal geen plezier in heeft aan de bar te gaan zitten hijsen. Daarbij houdt zij rekening mét andere proble men die een mannengemeenschap met zich meebrengt. Maatschappelijk mikt zij zo hoog mogelijk. Als het kan zou zij het tot kapitein willen brengen, maar zelf gelooft zij niet dat zij die rang zal halen. Eerste stuurman denkt zy wel te kunnen bereiken. Zij is niet de eerste pionierende vrouw die van de Wad deneilanden komt. Neem bijvoorbeeld Liesbeth List, die ook heel wat jaren nodig heeft gehad om tot volle bloei te komen. De achttienjarige Esse Riek je staat pas aan het begin van haar zeemanscarrière. Zélf weet ze nau welijks hoever zij het zal kunnen brengen. EMANCIPATIE Voor Nederland is een vrouwelijke Wil iemand meer dan één hond stuurmansleerling een unicum, ter- elke hond wijl het een normaal verschijnsel is, in met name de Skandinavische lan- houden dan is hij voor meer 120 per jaar kwijt. HULST Zeeuws-Vlaanderen staat niet als één man te juichen om de plannen voor het Baalhoekkanaal en de bochtaf snijding bij Bath, beide bedoeld voor België dat er alles aan is gelegen een goede vaarweg op Nederlands gebied naar Ant werpen te krijgen. Ir. J. Zuur deeg, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in de directie Zeeland kreeg tijdens de beide voorlichtingsbijeenkom sten die hij gistermiddag in het Zeeuwsvlaamse Hulst belegde forse brokken kritiek uit ver schillende, vaak onverwachte hoeken. Felle kritiek kwam vooral van de zijde van de Aktiegroep Baalhoek- plan. die zich heftig verzet tegen het feit dat men wel uit twee tracés mag kiezen, maar dat de inspraak niet zo ver gaat dat meebeslist mag worden over de fundamentele vraag of er al dan niet een Baalhoekkanaal moet komen. Niet minder fel overigens was de kritiek van burgemeester Moltoff van Hulst. „Er blijkt geen enkele vorm van overleg te zijn opgezet over de totstandkoming van- het streekplan," aldus de eerste burger van Hulst. „Ik ben niet pessimistisch als ik zeg dat hierdoor de konsekwenties voor dè streek niet te overzien zullen zijn!" In feite kon er gistermiddag en -avond gesproken worden over twee projekten. die dan wel op Nederlands grondgebied liggen, maar in feite toch louter en alleen bedoeld zijn om Bel gië van een goed vaarwater te voor zien op Antwerpen. Eigenlijk staan de beide projekten wel los van el kaar, maar alleen al doordat ze bij zonder dicht bij elkaar liggen en ze elkaar daardoor beïnvloeden, besloot Rijkswaterstaat ze in één adem te be handelen. De bochtafsnijding bij Bath heeft de oudste voorgeschiedenis: na de oorlog werd de zogenaamde Techni sche Schelde Commissie in het leven geroepen in verband met de belangen van België bij een goede vaarweg van de Westerschelde naar Antwer pen over Nederlands gebied. Een ja renlange studie resulteerde in een keuze van twee verschillende tracés, in feite beide een kleine of een iets grotere afsnijding van het Land van Saeftinge behelzend. De plannen voor het Baalhoekka naal zijn minder oud: Toen de grote industrieterreinen op de rechter- Scheldeoevcr bij Antwerpen onvol doende toekomstperspectieven bicken te bieden, lonkte België naar de lin ker Scheldeoever. Het deel van de Belgische Zeeschelde waaraan dit ge bied ligt. biedt echter niet die moge- rijkheden voor grolc zeeschepen die het Nederlandse deel van de Schelde wel kunnen bevaren, mogelijkheden die onontbeerlijk zijn voor een mo derne zeehaven-industrie. Bevaarbaar Om. die reden heeft België dan ook zijn oog laten vallen op een kanaal door Zeeuws-Vlaanderen naar een deel van de Westerschelde dat voor grote zeeschepen makkelijk bevaar baar is. Een bijkomend voordeel hier van zou ook zijn. dat het door de aard van het getij altijd het moei lijkste, oostelijke deel van de vaar weg op Nederlands gebied niet node loos zwaar wordt belast. In 1967 heeft België een beginsel uitspraak gevraagd over de aanleg van het Baalhoekkanaal, waarop in 1968, na uitvoerig overleg in de mi nisterraad werd meegedeeld dat de Nederlandse regering wel bereid is aan dit kanaalplan mee te werken, ook al beseft men terdege dat hier- den en de landen achter het IJzeren Gordijn. Esse Riekje heeft aan den lijve ondervonden dat er in Nederland in ieder geval nog steeds een groot verschil bestaat tussen theorie en praktijk wat betreft de vrouwen emancipatie. Toch blijkt de emancipatie niet stil te staan. Zeker in de zeevaart niet. Relativerend zou men kunnen zeggen dat de belangstelling voor de zee vaart van de kant van de meisjes groter is dan die van de jongens. Vol gend jaar zijn er wellicht negen meis jes op de grote vaart. Op de zee vaartschool in Delfzijl zijn drie meis jes in opleiding, in Vlissingen één, in Rotterdam drie en in Amsterdam twee. In de tussentijd moet Esse Riekje haar memoriaal ofwel dagboek goed bijhouden en 365 zeedagen ma ken. Als zij dat volbrengt houdt zij de primeur en wordt zij Nederlands eer ste vrouwelijke derde stuurman. Er is nu een groot tekort aan stuur lieden bij de Nederlandse koopvaar dij. Per jaar zijn er 200 nieuwe nodig. Slechts ongeveer 100 per jaar stude ren af. Zelfs de mogelijkheid, die en kele jaren is geopend voor meisjes om de opleiding tot stuurvrouw te vol gen, is niet voldoende om het tekort op te vullen. Dit vertelde de directeur van de hogere zeevaartschool, de heer P. A. H. Polak, die ook aanwezig was. Ondanks de studiebeurs, die door de Koninklijke Nederlandse Redersver eniging beschikbaar wordt gesteld 4224,per jaar) is er te wening be langstelling onder de Nederlandse jeugd voor een functie aan boord van het schip. Deze teruglopende belangstelling is Esse Riekje Agter samen met kapi tein R. ten Cate op de brug van de Atlantic Crown. volgens de heer Polak te wijten aan publikaties van enkele jaren geleden, waarin een teruglopende behoefte aan scheepsofficieren werd voorspeld. Dit is vólgens de heer Polak geenszins het geval. Voorlopig zal de behoefte zeker blijven bestaan. De Holland-Amerika Lijn is thans de enige rederij, die vrouwelijke stuurlieden aanneemt. Na de eerste ervaringen met meisjes, die dezelfde promotiekansen hebben als haar man nelijke collega's, zullen zeker meerde re rederijen het voorbeeld van de H.A.L. volgen, zo meent de heer Polak. Geeu aparte woningen voor buitenlandse werknemers ROTTERDAM Het college van burgemeester en wethouders is niet van zins speciale woningen te gaan bouwen voor buitenlandse werkne mers. Naar aanleiding van vragen van het raadslid de heer W. Bagger man (WD), die wees op een dergelij ke bouw in Arnhem onder auspiciën van de Arnhemse woningbouwvereni ging en de Arnhemse Stichting voor Huisvesting van Buitenlandse werk nemers, deelt het mede dat gezinnen van buitenlandse arbeiders in Rotter dam dezelfde aanspraken hebben op het verkrijgen van een woning als Nederlandse gezinnen. In Arnhem is dit echter niet zo, aldus B en W. Daar moet, doordat het tekort aan gezinswoningen nog nij pend is, voorrang worden verleend aan aanvragen van Nederlanders. De buitenlandse werknemers korr.en hierdoor vrijwel niet aan een huur woning. Mocht een Rotterdamse woning bouwcorporatie het Arnhemse initia tief echter willen volgen dan staat het college er niet afwijzend tegen over. mee bij uitstek een Belgisch belang wordt gediend. Een goede buur wei ger je zoiets niet, vindt de regering, waarbij men overigens aantekent dat door de aanleg van het Baalhoekka naal geen Nederlandse belangen kun nen worden geschaad. Beide landen benoemden onderhan- deiingsdelegatics, die in mei 1969 on der leiding van SER-voorzitter De Pous van start gingen. Bekeken wer den niet alleen de technische merites van het plan, maar ook economische kwesties als concurrentie bij uitgifte van industrieterreinen en onder meer ook milieuverontreinigings-aspectcn. Zeeuws-Vlaanderen staat nu voor een keuze van het definitieve tracé, een keuze die voor de streek van groot belang is. Oorspronkelijk heeft België gevraagd om een tracé onge veer door het Speelmansgat, een tra cé dat het meest aanvaardbaar zou zijn omdat er het minste landbouw grond door verloren zou gaan. Inmiddels is echter de natuurbe scherming een belangrijker rol daif tot voor kort gaan spelen. Het bleek daarom nodig bij het uitwerken van de plannen ook tracés onder ogen te zien die het grote natuurgebied dat het Land van Saeftinge is, zoveel mo gelijk intact laten. De keus is er daarmee niet makkelijker op gewor den: een aantasting ofwel van land bouw- ofwel van natuurgebied. DEN HAAG Rinus Wehr mann, de uit dienst ontslagen langharige militair, wil een streep zetten onder de achter hem liggende periode. Aanvan kelijk overwoog hij nog om een claim van 10.000 gulden aan smartegeld in te dienen bij het ministerie van defensie, maar Rinus gelooft dat hij er ver standig aan doet nu verder zijn mond te houden. Gisteren meldde hij zich bij het Gewestelijk Arbeidsbureau om zo snel mogelijk ergens aan de slag te komen. Dit alles neemt niet weg dat hem toch nog wel enkele on verkwikkelijke zaken bij zullen blijven. Hij spreekt zijn dank uit aan het publiek dat hem en zijn ouders in de moeilijke uren heeft bijgestaan. „Het aandeel dat zij in het stre ven naar recht hebben gehad is moeilijk in woorden uit te druk ken', zegt Rinus die zich voorts verplicht voelt om verantwoording af te leggen voor het aandeel dat hij in zijn ontslag uit militaire dienst heeft gehad. Hierover zegt Rinus: „De gebeur tenissen en situaties, waar ik in die korte tijd verzeild ben geraakt, hebben mij niet ongemoeid gelaten. Eerst twee jaar horen eisen, drie en een halve maand in de gevangenis zitten, toen weer een vonnis van twee weken, de „haar" kwestie zelf. de publiciteit en het medeleven. Het overrompelde me allemaa'. Even wist ik geen uitweg, meer.- Na de gevangenistijd legde ik de arts van mijn onderdeel de problemen voor. en heb hem toen gevraagd om mij een tijd rust te gunnen omdat ik me zeer gespannen voelde. Ik ben immers geen man va» staal, ik moet alles verwerken, geestelijk en lichamelijk. Maar die rust kwam niet. Ik was inmiddels achtergeraakt met mijn opleiding, dus kreeg ik een blikscmopleiding, door de spanningen ging dat boven mijn pet. Opnieuw raadpleegde ik de arts, die me toen medicijnen gaf. Maar in wezen stond ik op springen en omdat ik misschien daardoor dingen zou doen waarvan ik tater spijt zou hebben, ben ik gevlucht uit dienst. Dat waren de bekende vier da gen, waarin de mensen mij aanza gen als dienstweigeraar. In die da gen heb ik enorm nagedacht. Toen ik mij weer meldde, werd iik naar de psychiaters gestuurd. VVe hebben veel gepraat met elkaar en geza menlijk werd toen besloten mij uit dienst te zetten, om welke reden dan odk. Mij is nu nog geen reden duidelijk. Hoe dan ook ik ben weer blij, kan weer opgelucht lachen ondanks het onrecht, ook financieel, Öat mij werd aangedaan. Ik wil de afgelopen tijd vergelen, het is zwaar voor me geweest. De positieve reacties van de mensen deden me goed. Sommigen zeiden tegen me het leuk te lijken om in de publiciteit te komen zoals ik. Daar kan ik al leen maar om lachen het is bit tere ernst geweest, ook al was dat niet altijd van mijn gezicht af te lezen. Ik ga nu proberen geld te verdienen, als ieder ander. Dan wordt ik weer Rinus Wehrmann. Dc periode van 15 maart, de da tum waarop Rinus in dienst kwam, tot 6 augustus, de datum waarop hij soldaat-af was, zal ongetwijfeld in annalen terecht komen. Rinus zegt bezig te zijn aan een bock over zijn zaak, die tot in de wereldpers doorklonk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5