Proces operators Alfredo di Stefano nam wraak bij Valencia VenhoSe radiologisch laborante Bentu Zoektu Weetu procesoperators? Wilt u Komt u LEIDSTERS PERSPECTIEF! PRODUKTIEF! MOOI ZUID-LIMBURG ONDERWIJZER PR0T. CHR. STREEKZIEKENHUIS Sportnnnmier scheepswerktuigkundige met VD- of A-diploma? chemisch vakman? bedrijfswerktuigkundige reeds in een petrochemische industrie werkzaam? korporaal-machinist Kon. Marine met T. O.K.M.-opleiding? verantwoordelijk werk met pensioen rechten op 60-jarige leeftyd, een goed salaris en ruime toekomstmogelijkheden dan dat SHELL NEDERLAND CHEMIE N.V. en SHELL NEDERLAND RAFFINADERIJ N.V. voor hun bedryven en ketelhuizen in Pernie zoeken naar meer weten over deze functies, salarissen, pensioenrechten, huisvesting, reis- en pensionkosten vergoedingen en andere sociale voorzieningen? dan niet direct naar Pernis. dat zou een opstopping geven, maar schrijf onder PFO nr. 006/1412 naar onderstaand adres en u ontvangt per omgaande uitvoerige inlichtingen en arbeidsvoorwaarden. SHELL NEDERLAND CHEMIE N.V. Postbus 7005. Rotterdam. Informatie per telefoon: 010-313135 of buiten kantoortijd 01882-448, b.g.g. 010-354685. STICHTING HERVORMDE INTEHNATEN VOOR SCHIPPERS JEUGD Centraal Station, Kamer 50 te Amsterdam. Voor onze internaten voor schoolgaande schippersjeugd (leeftijd 717 jaar) te AMSTERDAM, ROTTERDAM, ZWOLLE en TERNEUZEN vragen wij die in staat zijn de zorg voor een groepje kinderen op zich te nemen. Afhankelijk van de groep is een minimale leeftijd van 2123 jaar vereist Ervaring strekt tot aanbeveling. Prettige werkkring; 6 weken vakantie per jaar; nieuwe aangepaste salarisregeling. Sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. Telefonische inlichtingen: 020 - 67779. Dat zit er in de functies, die wij nog open hebben voor jongen# en meisjes met een opleiding HAVO, MAVO of MULO. Dat maken ze in die functies hun opleiding, omdat ze deze gaan aanvullen met een practische kennis, die hen altijd van nut zal zijn. De studiekostenregeling geeft de steun om ook de theoretische kennis verder te ontwikkelen. Op onze afdeling Personeelszaken worden gaarne alle inlichtingen gegeven. Wil men liever eerst bellen dan is het telefoonnummer 02980-27770, toestel 2173 of 2178. Koninklijke Verkade Fabrieken N.V. Zaandam-Holland Voor de school van de kinderpsychiatrische buitenkliniek VOSSEVELD te Soest (hoofd Prof. Dr. L. N. J. Kamp) vragen wij op zo kort mogelijke termijn een ONDERWIJZER (ES) In de kliniek worden 19 patiëntjes behandeld in de leeftijd van 6 tot 12 jaar, waarvan een wisselend aantal voor de school als leerling in aan merking komt. Het onderwijs wordt gegeven in twee groepen en in over leg met de psychiatrische en pedagogische staf van de kliniek. Buitengewoon Onderwijs-ervaring en/of -opleiding strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Drs. J. A. H. van Dijk, Vosseveld, Birkstraat 84, Soest. Aan de GEREFORMEERDE SCHOOL te TREEBEEK (Gem. Heerlen) wordt per 1 januari 1972 gevraagd voor de klassen 4 en 5 een Voor een ervaren onderwijzer bestaat de mogelijkheid de huidige HOOFDONDERWIJZER in het voorjaar van 1973 op te volgen, omdat deze dan met pensioen gaat. Voor een onderwijzer, die nu in militaire dienst is, bestaat de kans op vervroegd verlof. Lid Ger. Kerk. J verplicht, r gewenst. Het is een viermansschool. We hebben een woning voor u. Sollicitaties aan het H.d.s., H. Brunssum. Tel. 045- 252368. A. v. Ingen Schenau, Clercstraat 34. Op de röntgenafdeling van het te BENNEKOM bestaat gelegenheid om opgeleid te worden tot Minimum eisen: M.A.V.O. met wiskunde of Havo met wiskunde. Leeftijd: 18 jaar. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de radioloog W. F. K. Ver- hoeff. Telefoon 08398—9101. Sollicitaties kunt u richten aan de afdeling personeelszaken, Edeseweg 118, Bennekom. ALFREDO Dl STEFANO, jarenlang de onnavolgbare „maestro"' op méér dan alleen de vierkante meter, is terug in het toernooi om de Europa Cup. Als trainer. Maar niet van de club, die hij voor het vervolg van zijn loopbaan in de voetbalsport geprogrammeerd had: Real Madrid. Di Stefano's hooghartige offerte aan zijn vroegere werk gever is ruim een jaar geleden bruut afgewezen. Ken merkend voor zijn indringende persoonlijkheid is, dat de „Blonde Pijl" inmiddels breedvoerig „wraak" heeft ge nomen. Met Valencia, dat hij in het afgelopen seizoen, erg verrassend, naar het kampioenschap van Spanje èn naar de finale vatt het nationale bekertoernooi heeft gevoerd. Alfredo di Stefano heeft zich, los van zijn schitterende capaci teiten op de velden, altijd al als een onpeilbare, wat eigengerei de persoon gemanifesteerd. In de nadagen van zijn zo glansrij ke carrière bij Real (vijf keer bereikte hij met die wonderfor- matie de eerste plaats op de topscorerslijst van de Spaanse competitie) „verlaagde" Di Ste fano zijn status bewust door als veteraan nog even voor Espag- nol te gaan spelen. Pas daarna koos hij het ttainersvak. Een keuze, die jarenlang kranten vol kritiek van de sportdwaze Spaanse pers heeft losgewrikt. Di Stefano „vlucht te" („Ik heb mijn familie be zocht") twee jaar geleden naar zijn geboorteland Argentinië. Het gerenommeerde Boca Ju niors maakte hem onmiddellijk manager-coach. Een paar maanden later was de formatie uit Buenos Aires landskam pioen. Di Stefano vertrok. Zoals de bedoeling was, zegt hij. ,.Ik was van het begin af aain van plan om niet langer dan één seizoen in Argentinië te blijven." Deze uitspraak, op het Iberisch schiereiland inmiddels gniffelend tot een gaaf cliché gedegradeerd, moet de gretig heid verbloemen, waarmee hij naar het Bernabeu-stadion in Madrid is gestapt. Alfredo wilde trainer van Real worden. Ook hij wilde Mi guel Munoz opvolgen. Don San tiago Bernabeu, de meer mach tige dan rijke president van de „Koninklijke" équipe, sprak ook hier zijn veto uit. Munoz bleet Zoals ook aan het einde van het vorige, voor Real diep teleurs tellende, seizoen, de overeen komst met Munoz met wéér een jaar verlengd is. NIET GRAAG Over de „affaire-Real" zegt hij: „Zolang Bernabeu voor zitter van Real Madrid is, kan ik niet naar mijn oude club terug. Trouwens, Real heeft mij niet nodig en ik Real niet. Dat wordt nogal eens vergeten. Ik heb ook geleerd tot tien te tel len voor iets te vertellen. Maar ik geloof per sé niet, dat Berna beu zijn veto heeft uitgespro ken." De 44-jarige Di Stefano heeft zijn teleurstelling over de wei gerachtige houding van Real het afgelopen seizoen op mees terlijke wijze bij Valencia af kunnen reageren. Via zijn steenharde mentaliteit en de werklust, waaraan het hem ook als speler nooit ontbroken heeft, bouwde hij binnen nog geen jaar van een vracht puin een fraaie woning. Het al jaren door zorgen, con flicten en onzekerheden ge kwelde Valencia reikte als vol slagen outsider naar de eerste plaats van het eindklassement. Dank zij Di Stefano. Aanvoer der Francisco Paquito getuigt: „Toen we hoorden, dat hij trai ner van ons zou worden, wist ik dat we een goede kans op het kampioenschap zouden maken. Di Stefano is een persoonlijk heid, een vriend, maar vooral een geweldige kenner van het voetbal. Als oud-topspeler weet hij beter dan wie dan ook, wat er in een prof omgaat. Hij weet je te „pakken". Tijdens de trai ning, voor een wedstrijd. Hij heeft het gehele elftal zelfver trouwen gegeven. En juist dat zelfvertrouwen heeft bij ons voor zijn komst altijd ontbro ken." Valencia (de oude club van Faas Wilkes) maakte tegen het einde van de jaren zestig een enorme crisis door. Don Julio de Miguel y Martinez de Bujanda, de machtige president, dicteerde op zijn, nauwelijks van inzicht getuigende, manier zonder blik ken of blozen de toen roerige technische zaken van de club. Op een gegeven moment, kort voor de intocht van Di Ste fano, had de club zelfs twee trainer-coaches voor het eerste elftal op de loonlijst staan. Bur- que en Artigas, die officieel nog wel bij Barcelona als (hulptrai ner onder contract stond, maar desondanks een reeks volmach ten bij Valencia kreeg. ONZEKER Paquito, al acht jaar steunpi laar van dc Valcncianen: „Beide trainers deden feitelijk precies hetzelfde werk. Ze hielden alle bei voor een wedstrijd een tac tisch praatje. Burquc vertelde het weer anders dan Artigas. Op het laatst wist je niet meer, wie je nu precies moest ge loven. De spelers werden daardoor onzeker, ze begonnen aan hun kwaliteiten te twijfe len. Dat is funest voor een elf tal." Afredo di Stefano heeft Va lencia na twaalf jaar terug naar het hoogste plateau van de Spaanse competitie gebracht. Een elftal zonder werkelijke uitblinkers, al vormt de tech nisch meesterlijke Claremunt op het middenveld een nauwe lijks weg te cijferen kracht. Di Stefano bekent dan ook zonder dralen, dat het elftal juist aan deze technicus - spelverdeler voor een groot deel de successen te danken heeft. „Met Sergio, Forment en Pellicer is hij de as van het elftal gebleken. Niet al leen zijn geweldig spelinzicht, maar vooral ook zijn sterke mentaliteit hebben de ploeg geïnspireerd. Meer dan vier we ken heeft hij met een blessure gespeeld. Een arm-verwonding, die hem vreselijk kwelde. Steeds weer vergat hij de pijn. Hij wilde niet aan de kant zit ten en gaf zich ondanks die grote handicap iedere wedstrijd weer voor honderd procent. Het is de kracht van Valencia: inzet, doorzettingsvermogen. Dét is misschien mijn geneim. Ik heb geprobeerd een „moraal" te kweken. En die bereik je alleen door keihard te werken". zeloze eerzucht heeft hem in dat streven gesterkt. Bijna iedere morgen stapt Di Stefano als eerste het propere stadion (met een capaciteit voor ruim 53.000 toeschouwers) bin nen. Als eerste ook is hij op het kale, zeker geen kampioens- ploeg waardige stukje terrein naast het betonnen bastion voor de training te vinden. En juist daar, tijdens de uren van straf fe training, kan Di Stefano zijn scherpste degen trekken: de er varing, de techniek, zijn reputa tie, kortom: de bewondering, die zijn pupillen voor de sportman Di Stefano koesteren. Paquito: „Di Stefano is geen officier, zoals zo vaak wordt ge steld. Hij is een vriend van ons. Hij wil tijdens de trainingen nog steeds een van de besten zijn. Daar werkt hij fanatiek voor. Maar het heeft wél tot ge volg, dat hij de gehele selectie met zijn verbetenheid mee sleurt. Iedereen van ons weet, dat alles wat hij zegt, stimule rend bedoeld is. Hij merkt wan neer je twijfelt, wanneer je problemen hebt. Dan praat hij met je. Als een vriend. Zodra die training afgelopen is, is hij ook één van ons". BEWONDERING De grenzeloze bewondering, die de spelers van Valencia voor hun trainer hebben, lijkt wat angstig. Het gevaar dreigt, dat het succes van het afgelo pen seizoen slechts een grootse uitschieter is. Want de werke lijke klasse, die binnen het Spaanse voetbal jaren achtereen zo imponerend door Real Ma drid vertegenwoordigd is, ont breekt bij de sinaasappel-men sen. Valencia is een eenheid, een team, dat door zuivere arbeid, een ijzeren discipline en een keiharde mentale instelling de techniek van vooral Barcelo na en Real Madrid overwon nen heeft. Valencia lijkt daarom een typische Europa Cup-ploeg. Verdedigend aanmerkelijk ster ker dan in de aanval. De cijfers bewijzen het: in de afgelopen competitie produceerden de Va- lencianen slechts 41 doelpunten In de competitie. Tien minder dan rivaal Atletico Madrid. Va lencia bracht wel de minst ge passeerde verdediging in stel ling: negentien keer werd deze slechts gepasseerd. Di Stefano: „Ik wil Valencia geen louter verdedigende ploeg noemen. Het accent ligt uiter aard op het voorkomen van doelpunten. Dat is helaas de ontwikkeling van het moder ne voetbal. Valencia heeft ech ter de laatste seizoenen alleen maar defensief gespeeld. Het elftal kon nauwelijks meer sco ren. Daarom ben ik al blij met deze recente ontwikkeling. Die 41 treffers zijn jarenlang niet in één seizoen van dertig wedstrij den gemaakt. In het begin van het seizoen liep de aanval nog stroef. Een gebrek aan zelfver trouwen, denk ik. Ik ben dan ook heel voorzichtig te werk ge gaan. Ik heb feitelijk iedere dag iets veranderd". „In de organisatie, in het elf tal, bij de spelers persoonlijk. Toen ik bij Valencia kwam, merkte ik dat het elftal een verkeerd te defensief sys teem speelde. De contra-attaque is een belangrijk wapen gewor den. De snelle overschakeling, de tempoverhoging heeft al me nig tegenstander verrast Toen dat halverwege het seizoen eenmaal goed lukte, wist ik, dat we een uitstekende kans op het kampioenschap hadden". Alfredo di Stefano heeft zijn eerste wraak genomen. Voor de eerste keer sinds vele jaren is de top van het Europese voetbal vertegenwoordigd. De „provin cie", Valencia en Barcelona heeft de hegemonie overgeno men. Beide ploegen vooral „outsider" Valencia krijgen in de Europa Cup-toernooien de kans het Spaanse voetbal inter nationaal tot nieuw leven te brengen. Di Stefano heeft zijn plannen al gereed. Natuurlijk. „Dit kam pioenschap is het sein voor de start van een nieuw elftal. We krijgen alle kans ons internatio naal te bewijzen. Die kans zul len we grijpen. Dat weet ik 4e- ker. Met vrijwel dezelfde groep, met hetzelfde systeem. Europa Cup-voetbal is het belangrijkst geworden. Spanje kan weer la ten zien, dat het voetbal in dit land niet dood is. We hebben nog wel degelijk de artiesten van het kaliber, dat tien jaar geleden zo vermaard was. Cla remunt, Sol, Garate, Pirri, Ve- lasques". „Doordat de Spaanse grenzen een paar jaar geleden voor bui tenlands talent gesloten zijn, is de kwaliteit van het clubvoetbal iets gedaald. Het is harder ge worden. De fysieke kracht is be langrijker geworden. Maar dat hoeft zeker geen nadeel te zijn. Het is ongetwijfeld ook de in vloed van de buitenlandse trai ners. Van mannen als Bucking ham, Merkel, misschien straks van Michels. Ik vind het alleen onjuist, dat dergelijke trainers hun eigen mogelijkheden op een overdreven manier aan het Spaanse voetbal willen toetsen. Vaak willen ze een bepaalde speelwijze radicaal wijzigen. Op een manier, die gewoon niet bij het individu van de voetballer in dit land past Dat is onnodig. Een trainer moet zich altijd richten naar de mogelijkheden, die hij heeft. De ervaring leert hem die mogelijkheden. Iedere trainer moet echter zorgen, dat hij nét iets beter dan zijn spe lers is." Daarom zegt Paquito: „Er is geen betere dan Di Stefa no". Opnieuw wordt De blonde pijl in zijn tweede vaderland over de bol gestreken. En dat wil hij gewoon ontzettend graag. Deze bijlage is samen gesteld door onze sport redactie. U treft bqdragen aan van Gerrit den Ambtman, Gerrit de Bock, Wim Huisman, Thjjs Jansen, Reus Knegt, Bob Nuys, Henk Tculing, Arie -'an Pas, Wim Pullen en Matty Verkamman. De foto's werden o.a. ge leverd door Hans Jansen, Igor Kam en v. d. Poel. Dc eindredactie berustte by Bob Nuys en Rens Knegt; Jacques Ros maak te dc pagina's op. De noeste ijver bleek de in jectienaald voor het „hernieuw de" Valencia. Di Stefano was de dokter. De fors kalende trainer is het gehele seizoen bezeten geweest van de gedachte, dat hij tenminste een deel van zijn vlot verloren prestige in Spanje terug moest winnen. Zijn gren-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 22