Improvisatie krijgt bij Ajax ruime kansen Schilcher vervult vacature VERPLEGENDEN VISSER SMIT'S AANNEMING MIJ NV DE KATHOLIEKE ZWAKZINNIGENINRICHTING voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen „NIEUWENOORD" - BAARN vraagt met diploma Z of B. voor de funkties: AFDELINGSHOOFD WND. AFDELINGSHOOFD voor pedagogische en verzorgende afdelingen. Zij, die reeds enige tijd gewend zijn leiding te geven, genieten de voorkeur. Vijfdaagse werkweek Salaris volgens K.V.I.-adviezen Onregelmatigheidstoeslag Sollicitaties te richten aan onze afdeling personeelszaken die ook alle gewenste inlichtingen verstrekt. Telefoon 0215054451, toestel 230 of 231. NIEUWENOORD GROENEVELD BAARN HOOG LOON VOOR VAKMENSEN Wij zijn een fijnmechanische industrie en vervaardigen o.a. vliegtuig onderdelen en filmbewerkingsapparatuur. Wij zijn gevestigd in een modern pand ifi Zwanenburg, wat gemakkelijk te bereiken is voor iedereen, doch hebben ook eigen vervoer en een reiskostenvergoed ing. Wij hebben plaats voor DRAAIERS BANKWERKERS PLAATWERKERS Nog meer Loon? Vervoer? Vakantie? Bereikbaarheid? Uitstekend! Goed geregeld! 17 dagen! Prima! Natuurlijk! Gratis werkkleding; gratis werkschoenen! Kom eens praten of informeer eens telefonisch 02907-4841, u kunt dan vragen naar de heer Adam. Een briefje kan natuurlijk ook! N.V. Kinotechniek Zwanenburg. f EX-BONDSCOACH Georj» Kessler schermt altijd graug met twee be grippen: spel vreugde en spel kunst. De spel kunst is onder het ijzeren bewind van Rinus Michels de afgelopen jaren bij Ajax vrijwel tot een maximum opgevoerd. Eindeloze, straffe oefeningen, selierp afgesteld op het vergroten van fysieke kracht en conditie, hebben tot een puur zakelijke eenheid geleid. Voor de echte spel vreugde, de improvisatie, had Michels pauwelijks ruimte gelaten. Dat zo belang rijke onderdeel van de voetbalsport kan wellicht onder zijn opvolger, Stefan Kovacs, een ruime kans krijgen. HEINZ SCHILCHER EN STEFAN KOVACS De Roemeen heeft in zijn geboorte land al overvloedig bewezen, dat hij juist aan het „beleven" van het spel grote waarde hecht. „Op dit punt moet de mogelijkheid liggen om wan de dia mant Ajax een briljant te maken", vindt hij. Stefan Kovacs is een man van het verfijnde handwerk. Zijn persoonlijke benadering van de spelers vormt een meer dan schril contrast met de werk wijze, die Michels hiervoor prefereerde. Michels wenste afstand. Een pijnlijk ver doorgevoerde discipline moest zijn manschappen in het gareel houden. Het leidde vaak tot spanningen, botsingen zelfs. Alleen het succes en het daaruit vloeiende geld hielden fikse ruzies te gen. De verhouding tussen Piet Keizer en Michels was vooral de laatste twee jaar slechts een strikt zakelijke. Wel licht geeft Kovacs Keizer de persoonlij ke bewegingsruimte, óók in het veld, die hij zo graag wenst. Het zal de spel vreugde van de blonde architect van het nulpunt af kunnen halen. COMPUTER De koele relatie tussen Michels en zijn ploeg heeft er toe geleid, dat Ajax ook in het buitenland als een „las tige, zure, met sterallures begiftigde club" is gekwalificeerd. Toen de opvol ging van „computer" Michels door de innemende Kovacs bekend werd, hiel den kenners het hart vast. Kovacs: „Ik weet dat de spelers bekend staan als een stel lastige kerels. Maar ook ik weet wat discipline is. Als alles naar mijn zin gaat, ben ik streng, maar goed. Als het met het elftal slecht gaat ben ik streng en daarna pas goed." Kovacs heeft door zijn soepele en deskundige begeleiding en toenadering bij de Roemeense spelers een grote po pulariteit opgebouwd. Zes jaar trainde hij de eerste divisieclub Cluj, daarna vijf jaar samen met Oana het nationale elftal en vier seizoenen Steaua Boeka rest. Zijn vertrek naar Europees kam pioen Ajax is door voetbalminnend Roemenië als een compliment voor de gehele sport in dat land ervaren. Kovacs: „Ik wil niet te lang op één plaats blijven. Een jaar of vier vind ik meer dan voldoende. Daarom heb ik bij Steaua al maanden geleden aangekon digd, dat ik aan het einde van het afge lopen seizoen zou vertrekken. Via de bemiddeling van makelaar Berger kreeg ik aanbiedingen van Antwerp, Olympiakos uit Athene en een Spaanse club. Toen Ajax eenmaal op de markt verscheen had ik mijn keus snel ge maakt. Op 28 juni kwam het eerste contact tot stand. Daarna was de zaak gauw rond. Ook de Roemeense voetbal bond heeft me geadviseerd naar Am sterdam te gaan. De afgelopen jaren Is tussen de KNVB en onze bond een prettig contact geweest. Ook dat heeft meegespeeld." Stefan Kovacs (50) heeft bij Ajax weinig te winnen. Een prolongatie van de recente successen, die het elftal on der leiding van Rinus Michels heeft be haald. lijkt niet minder dan een plicht. De vriendelijke, kleine Roemeen beseft dat terdege. „Voordat ik in Nederland kwam, kende ik Ajax alleen maar van enkele wedstrijden op dc televisie. De eerste kennismaking is me niet tegen gevallen. Wat hier dc afgelopen zes jaar door Michels is gedaan, kan ik al leen maar goed noemen. Ajax is een uitdaging voor me. Ik weet, dat me in Nederland een zwaar karwei wacht". Maar wat moeilijk is, vind ik fijn om aan te pakken. Zo is mijn karakter nu eenmaal. De mogelijkheden om me te bewijzen zijn hier in ieder geval ruim schoots aanwezig. Ajax heeft de Euro pese top bereikt. Niet iedereen echter erkent die positie. Real Madrid en Ben- fica bijvoorbeeld hebben een veel gro tere internationale naam.. Pas als je drie of vier keer de top hebt gehaald, volgt de werkelijke erkenning. Daar wil ik In de komende twee jaar naar stre ven. Als dat lukt, zal Ajax straks een paar miljoen supporters meer hebben. Reken er maar op, dat heel Roemenjë zal meeleven." De eerste grote krachtproef staat voor Stefan Kovacs en zijn formatie voor volgende maand op het program ma. De beide wedstrijden tegen de Oostduitse kampioen Dynamo Dresden zullen bewijzen in hoeverre de nieuwe trainer in Nederland kans van slagen heeft. Een goede start in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen is voor de positie van de Oosteuro peaan een eerste vereiste. Kovacs: „Ik ken Dynamo Dresden. Met het Roemeense elftal heb ik tegen die club eens een oefenwedstrijd ge speeld. Dat was in de tijd, dat Carl Zeiss Jena en Voorwürts Berlijn het Oostduitse voetbal nog dicteerden. Toen al was Dynamo een lastige tegenstan der. Nu de Dresdenaren die ploegen van het eerste plan hebben verdrongen moet de kracht aanmerkelijk zijn toe genomen." Stefan Kovacs is in een andere we reld terecht gekonwn. Zeker ook wat voetbal betreft. „Wat fysieke kracht be treft. is het verschil niet zo groot. De Westeuropeanen knokken wat intensie ver voor een goed resultaat. Daarnaast is de afstand tussen de spelers van we reldklasse en de rest minder groot dan in Roemenië. Dat zijn alleen maar posi tieve punten voor een trainer". J7IGENL1JK WAS het niet zo moeilijk voor Ajax de vacature te vervullen die was ontstaan door het ver trek van Velibor Vasovic. Michels' afscheid kwam on verwacht, Rijnders' overgang naar Brugge kwam ook min of meer als een verrassing, maar de terugkeer van Vas- co naar Joegoslavië stond al ver voor het einde van de competitie vast. De Joegosla vische (thans weer) student in de rechten kondigde im mers maanden voor de finale op Wembley al aan dat dit seizoen het laatste bij Ajax zou worden. Maandenlang kreeg Ajax de kans naar een opvolger uit te zien. Hij werd uiteindelijk in Oosten rijk gevonden: Heinz Schil cher. In Oostenrijk was hij niet onopvallend gebleven. Schil cher speelde 15 keer in het Oostenrijkse elftal onder de 23 jaar en trad twee keer op als reserve voor het nationa le team. Schilcher: „Ik stond in de schaduw van Sturm- berger. Een speler die veel ervaring heeft en mede daarom boven mij werd ver kozen. Maar ik heb toch als ausputzer wel wat routine opgedaan tegen sterke spe lers. Ik heb tegenover wijlen Asparuchov, tegen Uwe See- ler en tegen George Best ge staan. Alle keren was dat in Jong Oostenrijk dat oefen wedstrijden speelde kort voor het wereldkampioen schap in Londen tegen ver schillende nationale elftal len". BAGAGE Dit is de bagage die Schil cher heeft meegenomen van Sturm Graz dat in de hoogs te klas van de Oostenrijkse competitie speelt, naar Euro pa Cup-houder Ajax. „Ik was in Oostenrijk uitgeke ken. Ik wilde er weg. Voet- baltechnisch gezien is het niet zo gunstig om daar te blijven. Er is gewoon een achterstand op andere Euro pese landen. Mijn manager is daarom naar het buiten land op zoek >gegaan naar een andere club voor mij. In eerste instantie zou het Zu rich worden, terwijl ook FortUna Diisseldorf belang stelling had. Toen kwam Ajax op de proppen met een zeer goed aanbod. Dat kon ik niet afslaan. Ajax staat aan de top. Je bent er full-prof; dat is belangrijk bij je ont wikkeling als voetballer." Heinz Schilcher heeft naast zijn plaats als libero nog een overeenkomst met Velibor Vasovic. „Ik heb mijn studie afgebroken om hier te kunnen voetballen. Topvoetbal is niet te combi neren met studie, daarom stop ik er mee zolang ik bij Ajax speel. In Oostenrijk kon het wel. Topvoetbal eist dat je er de hele dag mee bezig bent. In Oostenrijk be staan echter maar nauwe lijks full-profs. De belang stelling voor voetbal is zo sterk teruggelopen dat de clubs het zich niet kunnen permitteren. Het is amateu ristisch allemaal, zeker als je het vergelijkt met het bui tenland. Wat ik heb meege maakt bijvoorbeeld: halver wege het seizoen werd het afgelopen jaar onze trainer ontslagen. De rest van de competitie werd geen nieuwe man aangesteld. We waren aangewezen op de hulp-trai ner. Logisch dat dan de re sultaten nog niet vooruit gaan. Nu eindigden we op de tiende plaats, vorig jaar wa ren we nog derde." NIET SLECHT Met Grazer AK en met Sturm Graz heeft Schilcher een beetje mogen proeven van het Europa Cup voetbal. „Ik heb met Grazer AK, waar ik twee jaar geleden vertrok, nog tegen ADO ge speeld in het toernooi om de Europa Cup voor bekerwin naars. Afgelopen seizoen hebben we het niet slecht gedaan in de Runners Up Cup. We zijn door Arsenal uitgeschakeld in de tweede ronde. Thuis wonnen we met 10, uit verloren we in de verlenging met 20. Reden voor het vertrek van de 24-jarige Schilcher was het feit dat hij voelde niets meer in zijn eigen land te verwachten te hebben. „Er zijn geen goede trainers meer in Oostenrijk. De clubs jagen de goeden als het even mis gaat weg. Financieel zit er ook geen brood meer in omdat je in de cirkel minder publiek-geringere salarissen- lager spelpeil terecht bent gekomen. Ik had er niets meer te leren. Ajax is daar om een buitenkansje. Ik heb er maar één angst: dat ik mij geen vaste plaats kan veroveren. Daar ben ik bang voor omdat ik hef dan moei lijk ga krijgen. Als ik de kans krijg om me te bewij zen zal ik die kans ook grij pen. Ik heb me er helemaal op ingesteld beroepsvoetbal ler te zijn. Steeds te denken aan je vak". „Dat ik een goede kans maak bij Ajax geloof ik ze ker wel, al is de concurrentie natuurlijk groot. Ik kende Ajax maar een beetje toen ik er kwam. Ik had. ze wel eens op de televisie zien spe len. Toen kwam ik ook tot de conclusie dat hef met de aanpassing bij zo'n elftal wel mee zou vallen. Ik zag Vaso vic tegen Panathinaikos spe len en als ik dat vergeleek met de manier waarop ik voetbal, dan zag ik zeker w<\t het positie-spel betreft weinig verschil. Voeg daarbij dat ik ook veel op het mid denveld heb gespeeld en dat ik zelfs als libero toch nog doelpunten maakte, dan zie ik zeker wat de aanpassing bij een topclub als Ajax be treft geen al te grote obsta kels." JOHN REP, GER KLETON EN ARNOLD MUHREN

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 19