kamsteeg houdt van alle watergenieters r VAN DER PLAS C ALEX AUTOBEDRIJF N.V. 'GEEN TOPPLAATS VOOR SCYLLA IN NIEUWE SEIZOEN' Bona Stars zoekt sponsor ACCOUNTANTSKANTOOR Hét adres voor uw AUTO VERZEKERING voor AL uw Hét adres voor uw AUTO FINANCIERING en financieringen kamsteeg watersportr ADF. ASSURANTIËN - Wyborghstraat 7 - Katwijk aan Zee - Telefoon 12916 Dealer voor Leiden en omstreken Kort Galgewater 14-16 - Leiden - Tel. 33355 zou zo'n nieuwe Japanse Mazda even formidabel rijden als hij er uit ziet? m MAZDA v.a. ƒ6999.- Of u nu scherp aan de wind de Kaag neemt of voor dag en dauw naar uw stek kie roeit. Of u nu skieënd achter een speedboat stuift of per kruiser de Vliet aftuft. We mogen ze allemaal even graag. Zelf zijn we namelijk minstens even en thousiast voor de watersport. In Voorscho ten merkt u dat ook. Niet alleen aan de enorme collectie schepen, die we daar voor u hebben. Maar ook aan het plezier waarmee we graag al uw vragen beant woorden en de technische details ver strekken. We hebben een haventje aan de Vliet van waaruit u met elke boot kunt proefvaren. Zegt u maar wanneer. Hofweg 39, tel. 01717-4995, Voorschoten Openingstijden: dagelijks tot 18.00 uur zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur vrijdag tot 21.00 uur zondag van 14.00. tot 18.00 uur maak die gratis proefrit en oordeel zelf I Dat wij de nieuwe Mazda 1300 in onze testritten een formidabele auto vonden, zult U wellicht vanzelfsprekend vinden. Wij vinden het vanzelfspre kend dat U geen duizenden guldens investeert louter op een mooi plaatje of bekendheid van een merk. Rij daarom zélf in die Mazda bij één van orvze 155 dealers; een ervaring die U niet méér kost dan een half uur van Uw tijd (op een moment dat het U schikt). 616 v.a. 9.199,— 1800 v.a. 10.699,— R 100 (wankelmotor) v.a. 11.695,— RX-2 (wankelmotor) v.a. 12.995,— Alle prijzen inc'l. b.t.vv. of Den Haag Toyo Kogyo Co. Ltd., Hiroshima Japan. Styled tor The Seventlee Incl. b.t.w. AAN het slot van het vorige seizoen woedde er in de Leidse tafeltennis wereld een bijna desastreus lijkende wervelstorm. Scyl- la, dè vertegenwoordiger op landelijk niveau, kon zich bij windkracht tien maar net staande houden. Het vertrek van vijfvoudig Ne-» derlands kampioen Bert van der Helm naar het heftig met de geldbuidel rammelende Amsterdamse Tempo Team, het daaruit ontstane conflict tussen Gerard Bakker en Van der Helm, het vertrek van Ed van den Berg naar AMVJ en de overstap van Ed Fallaux naar de andere Leidse vereniging Docos, dat alles was aanleiding voor grote moeilijkheden. Van het team dat dit jaar tweede werd achter oppermach tig Delta-Lloyd bleef slechts Gerard Bakker over. Gé Bak ker, een man die zo vergroeid is met Scylla, dat hij zich onmo gelijk afzijdig kon houden. Bakker over de zaak-Van der Helm: „Ik heb Bert steeds ge vraagd open kaart te spelen wanneer hij plannen had weg te gaan. Twee dagen voor hij het contract bij Tempo Team tekende, ontkende hij hier nog dat hij wegging. Logisch dat je je in de boot genomen voelt als blijkt dat hij toch vertrekt". „En dat dan zonder Scylla ook maar enige kans te geven eventueel iets aan de financiën te doen. Ik had het fair gevon den wanneer hij Scylla had in gelicht vóór dat hij het contract tekende. Nu was Scylla bij voorbaat kansloos, terwijl het in voorgaande jaren steeds zo is geweest, dat wanneer er aan Bert getrokken werd Scylla steeds bereid was het salaris op te voeren. In zo'n geval heb ik het hart op de tong en ik heb Bert verteld dat ik het er niet mee eens was. Eén ding moet ik er wel bij zeggen: als Bert dit contract niet geaccepteerd zou hebben, was hij gek geweest." Gé Bakker is geen haatdra gende figuur en als het aan hem ligt zal de immer vriend schappelijke band, die hij met Van der Helm heeft onderhou den, weer snel worden hersteld: „Ik kom Bert wel weer eens te gen. Dan is het bij ons allebei een beetje bezonken, kunnen we er rustig over praten en elkaar weer een hand geven. Want ik vind het te gek met hem in on min te leven". Achtergrond De tonelen die zich rond het afscheid van Ed van den Berg en Ed Fallaux afspeelden, had den een andere achtergrond. Eerst zou Ed van den Berg in het eerste team blijven, maar toen uit de vereniging stemmen opkwamen Fallaux, eigen kweek en het voordeel van de jeugd met zich meedragend, in het topteam op te stellen, is daaraan gehoor gegeven. Waar na Van den Berg het voor ge zien hield en Fallaux ook, om dat die zijn grote vriend bij Scylla (Van den Berg!) kwijt was. Bakker: „Als je het mij vraagt hebben ze beiden nu al spijt. Maar goed, volgend jaar staan de „kleine" Van Zoelen, Milan Stencel en ik in het eer ste. Stencel is een man met een enorme mentaliteit. Ze zeggen dat ik fanatiek ben, maar hij ls feller. Hij is ook aangetrokken om de jeugd te trainen". Gerard Bakker is realist ge noeg te beseffen dat Scylla in het nieuwe seizoen niet aan de top zal eindigen. Soms rustig pratende, dan weer fel betogen de Bakker: „DeltaLloyd en Tempo Team zijn zo gelukkig iemand te hebben gevonden die geld wil uitgeven aan pingpon- gers. Of ze dat waard zijn is vers twee. Maar die knapen kunnen zich overdag lens trai nen en gaan naar huis als ik nog moet beginnen. En omdat tafeltennis een kwestie is van uren maken, slaan zij de ande ren van tafel. Je moet het zo zien: in technisch opzicht doet Nederland niet onder voor welk Europees land dan ook, maar wat bij ons zeven keer goed gaat, doen zij vijftien keer ach ter elkaar goed. Waarom? Om dat zij uren maken achter die tafel." Voorstander Voor de NTTB is de 31-jarige Leidenaar wel eens een „enfant terrible" geweest. Omdat het een man is die een uitgesproken mening heeft over alles wat er in die wereld omgaat. Hij was ook een van de eersten die zich als een fervent voorstander van aanmoedigingen in de zaal ont popte. Bakker: „Het is waanzin dat er „sssssstttt, stil.stil" wordt geroepen als er iemand een deur opendoet. Het is geen pro bleem of je daar tegen kan. Je moet er als topsporter namelijk tegen kunnen. Onder alle om standigheden moet je je kunnen concentreren. Kom je een keer in het buitenland dan moet je ook in die herrie spelen. Het is dan ook niet mogelijk te zeg gen: stil een beetje, want dat doen we bïj ons niet". „Naast aanmoedigingen is er nog een manier de wedstrijden voor een groter publiek interes sant te maken. Je zou in plaats van drie vier spelers in een team moeten zetten en die op twee tafels laten spelen. Zonder dubbels kan je dan per tafel acht partijen spelen. Het duurt korter en het publiek kan van de ene naar de andere tafel lo pen als daar een interessantere partij is." Gerard Bakker aan het slot van een ruim drie uur durend gesprek: ,,'t Is moeilijk geweest voor ons, maar voor de club is het wellicht beter aandacht aan de jeugd te kunnen gaan schen ken. Als we straks aan het clubgebouw kunnen beginnen, werkt dat als een enorme sti mulans. Scylla heeft altijd jeugd naar voren kunnen bren gen. Die traditie willen wij handhaven". KIEZEN voor sponsoring of een aanzienlijke smak op de competitieladder maken en daarmee Leiden van een brok amusement in de vorm van topsport berovend; dat was het dilemma, waarvoor Bona Stars, vorig jaar nog nummer drie in de basketbalcompetitie zich zag geplaatst. Toch is de keus niet moeilijk, maar om sponsoring op een zodanige manier te verwezenlijken dat iedereen binnen de vereniging er vrede mee kan hebben en het bovendien voor de zakenwereld aantrekkelijk is brengt zoveel moeilijkheden met zich mee, dat Bona Stars' voorzitter André de Jong (28, laatste jaars student economie) de verzuchting slaakt: ,,Bona Stars is helemaal niet materia listisch ingesteld, maar om ons te handhaven zijn we ge dwongen mee te doen". ANDRÉ DE JONG Bona Stars speurt naarstig naar een sponsor. Activiteiten die zijn gestart, nadat verschil lende Leidse spelers door ande re verenigingen waren bena derd. Pieter van Tuyll bij voor beeld, zou naar het Delftse Punch vertrekken. Eén tele foontje van Van Tuyll op het punt van vertrek naar Afgha nistan naar André de Jong had tot resultaat, dat deze over schrijving nog even werd aan gehouden. De Jong: „Nu we nog geen sponsor hebben, hangt het van mijn overredingskracht en van de honkvastheid van de spelers af, of ze bij Bona Stars blijven. Van Tuyll is een man die niet voor het geld speelt, zo dat ik verwacht dat hij toch wel blijft." VERRIJKING André de Jong heeft zo zijn eigen gedachten over de regle mentering van het sponsor schap: „De bond heeft een ont- werp-besluit gemaakt over het financiële gedeelte. Daarbij wil men 20 pet. hebben van het be drag wat de sponsor beschik baar stelt plus een deel van de toegangsgelden. Dat noem ik onrechtmatige verrijking, omdat de bond de clubs helemaal niet helpt bij de problemen rond de sponsoring. Het zou van meer werkelijkheidszin getuigen, wanneer de bond een man in dienst nam, die tot taak had te bemiddelen bij het zoeken naar bedrijven, die geïnteresseerd zijn en die advies kan geven bij het opstellen van contracten. Zo'n man zou een bepaald per centage aan provisie ontvangen als beloning voor het werk, dat je kunt vergelijken met dat van een makelaar." „Er zijn verder geen regle menten, waaraan de clubs zich bij ronselpraktijken, transferbe dragen e.d te houden hebben. Er is geen meldingsplicht voor sponsors. Men doet niets, maar wil wel geld vangen. Bovendien gaat de bond ervan uit dat dit ontwerp op de algemene verga dering wordt aangenomen. Kan dat doen, omdat daar door de districtenindeling, de kleine clubs de dienst uilmaken. Ze hebben er in feite niets mee te maken, maar hun stemmen ge ven wel de doorslag." VERANDERING Dc Nederlandse Basketbal- bond maakt momenteel onder scheid tussen klein-sponsor- schap en groot-sponsorschap, respectievelijk met contracten voor één jaar en voor drie jaar. Klein-sponsorschap houdt in, dat de zakenman een uitrusting beschikbaar stelt en een zeker bedrag aan handgeld. Bij groot- sponsorschap gaan we wc al naar een uitgangsbedrag van 25.000 gulden en tevens komt dan een punt als naamsveran dering om de hoek kijken. André de Jong: „Een oudere kern in de vereniging heeft op de algemene vergadering be kend gemaakt bezwaren te heb ben tegen naamsverandering, dus wanneer we een sponsor vinden op het moment is Ge neral Motors de grootste kandi daat moet die moeilijkhe«d ook nog uit de weg gehaald worden. Dat kan echter pas als ik op de vergadering met feiten aankom." Over het groot-sponsorschap: „Het is de enige mogelijkheid voor ons, want anders staan we volgend jaar voor hetzelfde pro bleem. Met minder dan 25.000 gulden stop je het gat niet. Kunnen we voor de nieuwe competitie geen grote sponsor vinden, dan zouden we als nood oplossing een jaar met een klein-sponsorschap genoegen kunnen nemen. Het blijft dan toch een tijdelijke toestand, want alleen met een groot- sponsorsehap zijn de transfers, het reisgeld, en de hele begelei ding te betalen." Overigens is de staf van be geleiders waarvan Bona Stars zich voor het nieuwe seizoen heeft weten te verzekeren uniek te noemen. Naast de technische begeleiding van trainer-coach Tibor Toth, beschikt men over fysiotherapeut Hasselbach (aca demisch ziekenhuis), sportarts Har Meijer en chirurg De La- gaay. Aan die Indrukwekkende lijst ontbreken volgens André de Jong een verzorger en een tweede coach. De voorbereiding op het nieu we seizoen ls oerdegelijk te noemen. Gedurende augustus en september wordt er drie keer per week voornamelijk bui ten getraind. Daarbij wordt voor de eerste keer gebruik ge maakt van speciale verzwaarde trainingsvesten. Daarnaast is er een uitgebreid oefenprogramma met als uitschieter op 12 sep tember een duel met Racing Mechelen, eens halve-finalist in de Europa Cup.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 18