IA. Schreuder ivoor Gorkums niet bang uitdaging Canadese band doet ook mee aan Taptoe Delft 1 Gist-Brocades wil Delft wandelparkje aanbieden Promotie voor burgemeester van Puttershoek Mijn werk is mijn hobby Bouw hoofdkantoor in Wallertuin Gorkum ziet in promotie waarborg voor capaciteit Voorzitter Eltferich: „We trappen door" 604e Staatsloterij noe 'abij 3 .2 AUGUSTUS 1971 i ha GORKUM „Ja, ik weet dat er in Gorkum nogal wat moei- lijkheden in het bestuurlijke vlak zijn geweest. Ik heb daar ook uitvoerig met Geertsema over gesproken. De heer Geert- sema had 'haast met de bezetting van de burgemeesterspost rd Gorkum. Hij wilde de benoeming 3on reeds half augustus laten ingaan. Dat was wel wat heel erg snel. Tenslotte heb je toch allerlei za ken lie afgewerkt moeten wor den." Aan het woord is de burgemeester lla tan Puttershoek, de heer A. Schreu- :sg( der,'die per 1 september benoemd is n k {ot eerste burger van Gorkum. In de Arkelstad zal hij de plaats innemen van mr. L. R. J. ridder van Rappard, die zijn ambtsperiode als burgemees ter wegens het bereiken van de ovS 65-jarige leeftijd per 1 augustus j.l. iorto beëindigde. Een moeilijke en veel us 2 eisen stellende taak. De heer Schreu- genider weet er alles van, maar deson- danks gaat hij vol goede moed en et het nodige enthousiasme zijn iendelijke Puttershoek ruilen voor tt bijna tienmaal grotere Gorkum. ?e b*Een grote stap, die voor de 42-jarige minjheer Schreuder een promotie inhoudt, in dioals die in de geschiedenis van de po burgemeestersbenoemingen zelden of bodqoooit is voorgekomen. Woensdagmorgen om half tien hoorde de heer Schreuder dat hij be stol'noemci was. De commissaris der Ko- tg_ jiungin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa rt* wsz belde hem persoonlijk op, met de 3 mededeling dat hij per 1 september m<rt, an het hoofd van Gorkum was ge- -ald. Vanaf dat moment was het met de üsteknst in de riante burgemeesterswo- gaii wj, van Puttershoek gedaan. Onop- keeft' boirielijk rinkelde de telefoon. Dan gaq wer waren het journalisten die de boer Schreuder om een interview ichten, of mensen die spontaan bun gelukwensen aanboden. Acht jaar geleden werd de heer threuder burgemeester van Putters hoek, een gemeente met 4200. inwo-r rers. Daarvoor was hij werkzaam ge- nig£ weest op de gemeentesecretariën van Apeldoorn en Hillegom. In Apeldoorn |werd hij op 4 mei 1929 geboren. Hij ilgde daar onderwijs aan de Mulo ht1 en de Middelbare Handelsschool. Zijn opleiding was derhalve niet gericht he op een ambtelijke functie, maar toch gmg hij het gemeentehuis in. „Dat was in een tijd dat ik nog niet bevolking in meerderheid niet rechts is. „Maar moeilijkheden heeft dat nooit gegeven. De verhoudingen lig gen hier niet zo scherp. Ik probeer het altijd genoeglijk en gezellig te houden. Er gaat geen raadsvergade ring voorbij of we lacherf een paar keer. Maandag gaan we uit met de raad en de hoofdambtenaren. Dat doen we hier ieder jaar". Over zijn voorganger in Gorkum, ridder van Rappard, weet hij in con- creto niet zoveel. „Ik ken hem wel, maar ik heb niet de indruk dat hij $«3 mij persoonlijk kent. Ik ben be- fjfc'} stuurslid van de Zuid-Hollandse Ver- \\j eniging van Burgemeesters en daar- door ken ik alle burgemeesters in de provincie.'' De maquette (schaal 1:500) van de Wallertuin in Delft, waar in het nieuwe hoofdkantoor van Gist-Brocades is neergezet. Het gehele complex zou uit drie fa sen moeten bestaan die met el kaar een speelse driehoek vor men op de hoek van de Vrijen- banselaan en de Nieuwe Plan tage. Duidelijk is de uitloop van het langgerekte gedeelte in het groen te zien. zoveel te vertellen had. Ze hadden gevraagd of ik er wilde komen wer ken in de vakantie. Mijn vader heeft toen ja gezegd. Ik heb toen wel ge mopperd. maar achteraf heb ik er toch nooit spijt van gehad". Gorkum is de eerste gemeente ge weest waarnaar de heer Schreuder vanuit Puttershoek solliciteerde. Tot voor kort wist hij dat hij tot de laats te kanshebbers behoorde. Gorkum is hem niet zo heel erg goed bekend, hoewel hij er in de vakantieperiode met vrouw en kinderen is gaan kij ken. „Ik weet dat Gorkum een stad is die groeien moet en dat het een stad is met een rijke historie. Het is een echte stad met alle voorzieningen die daarbij horen. Dat is ook voor de kinderen erg plezierig". Die kinderen zijn dan een zoon van 14 en een dochter van 13 jaar. De politieke troebelen in Gorkum? Burgemeester Schreuder lacht erom. „Wat kan me gebeuren", reageert hij opgewekt. Hij is zich terdege bewust dat Gorkum heel wat anders is dan Puttershoek. In zijn huidige gemeente werkt hij met een raad van elf man, vijf PvdA, drie CH en drie AR/SGP combinatie. Drie frakties dus. „Dat is verrukkelijk. Zo zijn we tenminste gauw klaar met de algemene be schouwingen", aldus de heer Schreu der, die het een gekke situatie vindt dat er in Puttershoek een rechts te meerderheid in de raad is, terwijl de PSYCHOLOOG Een van de eisen die de Gorkumse gemeenteraad t.a.v. de nieuwe burge meester heeft gesteld, luidde dat hij in de allereerste plaats een psycho loog zou moeten zijn. Burgemeester Schreuder zegt hierover: „Het is na tuurlijk uitgesloten dat één man in staat is, als er iets scheef ligt, om dat op korte termijn recht te trekken." In Gorkum is men ook nieuwsgierig naar mogelijke specialiteiten. Heeft de heer Schreuder die? „Nee, die heb ik niet. In een kleine gemeente als Puttershoek, doe je alles. Er is hier ook een erg goede verstandhouding met de wethouders. Je wordt all round, op schaal dan natuurlijk. Maar als ik een voorkeur voor een bepaalde taak moet uitspreken, dan is het voor die van coördinator. En ik geloof dat je daarmee in een gemeen te als Gorkum de handen al vol hebt. Sinds vorig jaar heeft de burge meester in Gorkum geen portefeuille, ook al weer als gevolg van de moei lijkheden die er zijn geweest. Burge meester Schreuder: „Ik vind dat geen bezwaar en bovendien is het geen be sluit dat eeuwigheidswaarde heeft.' De nieuwe burgemeester van Gor kum is lid van de Partij van de Ar beid. Dat was hij al voordat hij bur gemeester werd. Is hij aktief partij lid? „Ik bezoek wel de gewestelijke vergaderingen. Ik heb ook een paar keer op de lijst voor Provinciale Sta ten gestaan, of op de groslijst. Maar verder zijn mijn politieke aktiviteiten te verwaarlozen". De heer Schreuder behoort tot de Nederlands Hervormde Kerk. Verwacht hij dat het moeilijk zal worden in de Arkelstad?. „Het begin zal natuurlijk niet eenvoudig zijn, maar ik hoop dat we elke dag kun nen blijven lachen", heeft hii tegen zijn vrouw gezegd. Heeft de heer Schreuder een hobby? „Ja, die heb ik. Mi in werk is mi.in hobby". Verder genieten de tuin achter de burgPimces- terswoning en de kippen zyn be langstelling. Die kippen komen, als dat mogelijk is, beslist mee naar Gor kum. DELFT GIST-BROCADES NV wil de Delftse bevolking een fraai wandelparkje aanbieden als het concern toestemming krijgt in de zogenaamde Waller- 'tuin bij de brug over de Vrijen- banselaan een nieuw hoofdkan toor te bouwen. De tuin die voor het publiek niet toegankelijk is en waarin de natuur vele jaren lang de vrije loop is gelaten zou nog voor geen tiende deel van zijn totale oppervlakte bebouwd worden. Opvallend is het dat prof. ir. P. H. Tauber uit Alk maar die de nieuwbouwplannen ontwerpt het kantoorgebouw wil aanpassen aan de natuurlijke omgeving. Het complex zal niet boven het hoge geboomte langs de oprit naar de Reineveldbrug uitkomen. De rest van de tuin wil men op knappen en voor het publiek open stellen. Prof. Tauber die het plan dat zich nog in een voorbereidend stadium bevindt toelichtte vindt de Wallertuin een „fün" terrein om een gebouw neer te zetten. Het sterk verwijderde stuk natuur, toebehorend aan de erven Waller die het in een stichting hebben ondergebracht wordt ingesloten door d-> oprit naar de brug, het kanaal erachter en de monumentale herenhuizen aan de Nieuwe Plantage die men voor een groot deel gehandhaafd wil zien. PROTESTED De tuin was enige tijd geleden in opspraak gekomen toen leden van ver schillende verenigingen die werkzaam zijn op het gebied van de natuurbe scherming lucht kregen ^an de Gist- Brocadesplannen. Zij verklaarden zich unaniem tegen de bouw in dit maagdelijke natuurgebied, waar veel vogels hun broedplaats hebben. Gisteravond hebben zij in een bij eenkomst die door het concern was belegd hun argumenten toegelicht. Tuinarchitekt P. Blaauboer is van mening dat als de plannen doorgaan weinig bomen moeten worden omge hakt. „Visueel kunnen we er een mooi parkje van maken. De vijver in de Wallertuin willen we wat vergro ten, terwijl dan met de gewonnen grond heuveltjes kunnen worden ge maakt. Op dit moment heeft men er helemaal niets aan. Ik dacht dat de omwonenden wel blij zouden zijn met GORKUM De benoeming van de heer A. Schreuder, de hui dige burgemeeser van Puttershoek, tot burgemeester van Gorkum en derhalve opvolger van mr. L. R. J. ridder van Rappard, is in de Arkelstad in het algemeen als een verrassing ervaren. Met deze benoeming zijn in een klap alle geruchten omtrent moge lijke kandidaten, die de laatste weken de ronde hebben gedaan en steeds hardnekkiger vormen gingen aannemen, de wereld uit geholpen. De grote stap die de heer Schreu- ier maakt hij komt uit een ge meente van ongeveer 3000 inwoners en gaat naar een stad die binnen af- ienbare tijd 30.000 zielen telt, is in Keien een enorme promotie, die in lo'n omvang slechts zelden voorgeko men is. Daarin wordt toch wel een Waarborg voor 's mans kwaliteiten en capaciteiten gezien. Zowel voor B en W als voor de aad is de benoeming toch wel als Kn verrassing gekomen. Wethouder 4. Oostlander, die als enige van het °llege bereikbaar was, zei niet ver acht te hebben dat er iemand uit toid-Holland als opvolger van Ridder 'an Rappard benoemd zou worden, bt was voor hem £e grootste verras- 'ng. De heer Oostlander meende 'ieruit de conclusie te mogen trekken 'at de heer Schreuder wel capacitei- en moét hebben, zeker gezien de ïote sprong die hij van Puttershoek Haar het, volgens de wethouder, zo levendige Gorkum maakt. ..Ik ken hem verder niet, Ik weet tok niet of hij ooit wel eens in Gor- Nn is geweest. Het enige wat mij tokend is, is dat hij acht jaar burge meester van Puttershoek is geweest, tot hij uit de ambtelijke kring komt n een rustige persoonlijkheid moet djn. Verder is het voor mij moeilijk "tt er ook maar iets over te zeggen". Dr. r. J. J. Breen, fraktievoorzitter van de VVD, reageerde kort maar krachtig, „ik ben blij voor Gorkum tot we zo snel een burgemeester heb- ton. Met de benoeming van de heer Schreuder is volgens mij aan - het overgrote deel van onze wensen (de raad) voldaan. Het moest een P.v.d.A. burgemeester worden, liefst met een confessionele inslag. Wij hadden niet graag een gewezen minister of Twee de-Kamerlid. Aan al die verlangens is nu voldaan en verder zullen we moe ten afwachten", aldus dr. ir. Breen. Blij met de snelle komst van een burgemeester was ook raadslid H, van Engelen (ch). „Ik hoop van harte dat hij volledig mee zal mogen spe len", aldus dit raadslid, dat zich daarmee schaart achter de wens die vorige week in de raad door DS'70 kopman A. C. Tuinenburg werd geuit. De heer Van Engelen zei voorts te hopen dat de nieuwe burgemeester zowel economisch als planologisch van wanten weet. „Verder ben ik bijzonder nieuwsgie rig naar mogelijke bijzondere kwali teiten van de heer Schreuder en ben ik blij dat onze wensen en verlangens in Den Haag zo goed overgekomen zijn". Partij van de Arbeid-fraktievoor- zitter de heer M. P. Romijn is wat de komt van de hr. Schreuder'betreft vol goede moed. „Wij zijn tevreden. Ik dacht te mogen stellen dat aan al onze wensen met betrekking tot de nieuwe burgemeester volledig is vol daan. Over de kwaliteiten van de heer Schreuder kan ik niets zinnigs zeggen. Hij is voor ons onbekend. Maar ik geloof dat de start veelbelo vend kan zijn. Een man die zo'n pro motie maakt, zie ik als iemand die een grote carrière wil opbouwen. Nogmaals, wij zijn er zeer tevreden mee", aldus de heer Romijn. Van een onzer verslaggevers DELFT „We trappen door", zei wethouder P. C. Elfferich van Delft in z\jn funktie van voor zitter van het Comité Taptoe Delft bij de presentatie van dit jaarlijks evenement dat van 27 augustus tot en met 4 septem ber op de Markt weer plaats heeft. Dat doortrappen slaat ook op de 26 fietsende leden van het Regiment Wielrijders en de der tien motorrijders van het Regi ment Huzaren die een bijzondere attractie op dit muzikale gebeu ren zullen zijn. „Alle berichten ten spijt gaan we met het Taptoe verder. We hopen vijf a tienduizend meer bezoekers den vorig jaar (40.000) te trekken, dan kunnen we het Taptoe financieel weer runnen", aldus de heer Elfferich. Het ministerie van CRM heeft een garan- ticsubsidie van f 116.000 toegezegd en ook heeft het ministerie van de fensie een bepaalde garantie verleend. De kosten zijn begroot op 295.000. Met voldoening sprak de Taptoe voorzitter ovoer het pas kortgeleden bekend geworden optreden van de Royal Canadian Regiment Band. „Een bijzonder gewaardeerde gast die zich eerst afzonderlijk en daarna met vier andere beroepskapellen zal presente ren". De Canadese band werd in 1900 op gericht en trad vorig jaar in verschil lende Nederlandse plaatsen op bij de herdenking van de gevallenen. Thema van het Taptoe Delft 1971 is de ont wikkeling van de militaire muziek, vanaf het geblazen signaal tot op heden, terwijl ook aandacht wordt besteed aan het twintigjarig bestaan van de Kon. Luchtmachtkapel. De signalen waren vroeger van essen tieel belang voor de krijgsmacht. Een van die signalen was het taptoe-sig naal (de retraite). Het was sinds Prins Maurits een gebruik om, wan neer de soldaten zich 's avonds naar hun nachtverblijven moesten bege ven, de retraite te slaan of te blazen op de pijperfluit of de trompet. Kroeg scène Het Taptoe-signaal zal meteen om negen uur vanaf de toren van de Nieuwe Kerk klinken, waarna leden van de toneelvereniging „De Clingen- daelers" en van de toneelvereniging van het ministerie van defensie een kroegscène voor het voetlicht zullen brengen. Omdat de drinkende soldaten het Taptoe-signaal -negeren" worden zij door een patrouille de kroeg uitge werkt. De Marinierskapel steekt zich vervolgens in de schulp van een Scheepskapel uit het jaar 1750, waar na het Trompetterkorps der Artille rie Lanciers uit het jaar 1845 zullen representeren. Het is te veel om op te noemen, de punten uit het pro gramma zullen ieder voor zich de moeite van het zien waard zijn. De meeste muziekkorpsen zijn in* histo rische kledij gestoken, hetgeen voor de organisatoren een zware opgave is geweest. Een greep uit de medewer kenden: het Tamboerkorps der Garde Grenadiers, het Jachthoornkorps der Garde Jagers, de Koninklijke Militai re Kapel, de Johan Willem Friso- kapel en het Tamboerkorps der Gar de Fuseliers Prinses Irene. Ben Smit verzorgt het commentaar. T v-reclame Teneinde de belangstelling voor het Taptoe te stimuleren zal een reeks reclamespots via de STER in de ko mende dagen worden uitgezonden. De tribunes bieden plaats aan vijf duizend bezoekers. 1961 was het recordbezoekjaar met 85.854 belangstellenden Het is niet duidelijk te zeggen hoe de belang stelling in het buitenland voor het zo specifieke Delftse evenement is. Wel wordt in België een Taptoe-cam pagne gehouden. Het feit dat dit jaar Canadezen aan het Taptoe deelnemen is voor voor zitter Elfferich aanleiding op te mer ken dat het evenement een nationale aangelegenheid blijft. „Het is niet on ze bedoeling langs een achterdeurtje het NATO-Taptoe binnen te halen". De tanende belangstelling schreef hjj toe aan het feit dat het Taptoe politiek wat tegenwind heeft gehad, het klimaat en de TV. De politie en de marechausse zullen tijdens de Taptoedagen met versterkingen in Delft aanwezig zjjn om eventuele on geregeldheden zo gauw mogelyk de kop in te kunnen drukken. een parkje, omdat de Delftse binnen stad weinig groen heeft." KOSTBAAR Ir. F. J. L. Donders van het Raad gevend Bureau Berenschot N.V. wees op het feit dat dit punt uitermate geschikt is voor de bouw van een hoofdkantoor voor het concern, daar de fabrieksgebouwen binnen een af stand van enkele honderden meters liggen. Het projekt zal uitermate kostbaar zijn, omdat men niet op een kaal terrein bouwt. Gist-Brocades moet bij het realiseren van de plan nen een concessie doen aan de na tuur. Uiteraard is het onderhoud van het parkje ook voor rekening van het concern. Over het hoofdkantoor zelf zei prof. Tauber dat dit op den duur plaats zou moeten bleder\ aan vijfhonderd personeelsleden die thans over vele verschillende gebouwen verspreid werken. Hij denkt aan een bouw in drie fasen. Allereerst zou een lang werpig gedeelte langs de oprit naar de brug moeten worden gebouwd hoogte drie of vier lagen dat tevens als een scherm het verkeersla waai moet tegenhouden. De auto's van het personeel kunner worden op geborgen in parkeerlagen onder het gebouw. GEEN BETON Prof. Tauber wil geen betonnen, glazige doos in de Wallertuin neerzet ten, maar een gebouw dat terrasvor ming uitloopt in het groen. „Geen schrille tegenstellingen met de na tuur, veel baksteen en veel plAnten", zo merkte hij op. De tweede fase zou uitlopend op de Nieuwe Plantage kunnen worden gebouwd. De derde bouwfase zou het gehele complex fraai kunnen afsluiten op de hoek van de Nieuwe Plantage en de Vrijenbanselaan, zodat een soort drie hoek ontstaat. Enkele villa's op dit punt, waarvan er reeds enkele in het bezit van het concern zijn, zouden dan moeten worden afgebroken. ..Maar", zo zegt prof. Tauber, „het is best mogelijk dat we nog een an dere oplossing hebben". Gist-Broca des NV denkt over vier A vijf jaar te kunnen bouwen. Ook Gedeputeerde Staten moeten nog toestemming ge ven omdat de bestemming van het terrein moet worden gewijzigd. Als de eerste fase gereed is kunnen er 250-300 personeelsleden werken, die de natuur a.h.w. naast het bureau hebben. Er wordt ook een daktuin gedacht. W\ 11 augustus 1971 derde klasse Prijzen van f 25,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 05* f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 38 f 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 90 f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 94 f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 74 f 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op. 990* f 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 072 f 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 062 f 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 0461 Een prijs van 5.000,— is gevallen op het nummer: 080874* f 5.000,— is gevallen op het nummer: 040276 f 5.000,— is gevallen op het nummer: 036260 f 5.000,— Is gevallen op het nummer: 028589 f 5.000,— is gevallen op het nummer: 006224 De prijs van f 10.000,— is gevallen op het nummer: 076616 f 25.000,— Is gevallen op het nummer: 040992 f 50.000,— is gevallen op het nummer: 058190* f 100.000,— is gevallen op het nummer: 010244 De extra prijs van f 500,000,is gevallen In de serie P p het nummer 001563 en de troostprijs van f 5.000,op nummer 001563 van elk van de andere series. Let wel: op eindcijfer05 Is tevens een prijs van f 25,gevallen op eindcijfer 990 Is tevens een prijs van f 50,gevallen op nr 080874 Is tevens een prijs van 100, gevallen op nr 058190 is tevens een prijs van f 50. gevallen

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5