Politieke gevangenen in Indonesië vrijlaten Handleiding voor ouders en leerkrachten Israël legt Sisco tegen-plan voor Publiek kan zijn hart luchten over Sonsbeek Unilever zet gunstige ontwikkeling voort Verzoek Amnesty International België: inderdaad schijnaanvallen op lijnvliegtuigen COMMENTAAR Risico's Sluitstuk Astronauten bifna weer helemaal fit Hervormde kerk gaat financiële actie voeren Een woord voor vandaag Wat bieden de talrijke lagere scholen? Terugtrekking in twee fasen BEROEPINGSWERK Puzzelhoek Het weer in Europai Internationale regeling zeemijnbouw voorgesteld GENèVE (Reuter) Engeland heeft voorgesteld, het winnen van delfstoffen op de oceaanbodem te la ten regelen door een internationale organisatie. Die organisatie zou ver gunningen moeten verlenen voor on derzoek en exploitatie van de zeebo dem buiten het ..continentale plat" (waar immers de kuststaten de dienst uitmaken). Het voorstel werd gedaan aan de VN-commissie voor het vreedzaam gebruik van de zeebodem, die in Ge- nève een internationale conferentie over zeerecht in 1973 voorbereidt. Verscheidene andere leden van de commissie zouden een op te richten internationale organisatie ook met het feitelijke onderzoek en de winning '.•an delfstoffen op de zeebodem wil len belasten. Maar volgens de Britse afgevaardigde Simpson zou het dan een geweldig burocratisch lichaam worden dat zijn eigen winsten opeet. Onder de door Engeland voorge stelde regeling zouden de verschillen de 'landen het hun toegewezen deel van de oceaanbodem kunnen laten exploiteren door staatsbedrijven dan wel door binnen- of buitenlandse particuliere ondernemingen. Landen die niet aan zee liggen zouden gelijke rechten op delen van de oceaan krij gen, overeenkomstig de gedachte van secretaris-generaal Oe Thant dat de internationale zeebodem het „geza menlijk erfdeel van de hele mens heid" moet zijn. DEN HAAG (ANP) Naar schatting 70.000 personen worden momenteel in Indonesië vastgehouden in gevangenissen en detentiekampen, omdat zij verdacht worden van communistische sympathieën. Deze mensen werden in 1965 opgepakt na de pro- communistische staatsgreep. Dit staat in een memorandum, dat vandaag door Amnesty International gepubliceerd wordt (de organisatie die zich bezig houdt met het lot van politieke gevangenen over de hele wereld die uitsluitend op grond van hun overtuiging gevangen zijn geno men). In het memorandum worden wettelijke en humanitaire maatrege len voorgesteld om de omstandighe den van de Indonesische politieke ge vangenen meer in overeenstemming te brengen met de internationaal ge accepteerde standaardeisen. Volgens de bevindingen van twee missies, die in 1969 en 1970 namens Amnesty International Djakarta mochten bezoeken, moeten de gevan genen volgens de van overheidswege verstrekte getallen in vier categorieën worden verdeeld: 1) Vijfduizend1 gevangenen van de categorie „a". Zij worden verant woordelijk geacht voor het beramen van de staatsgreep van 1965 en zullen in de toekomst een proces krijgen; 2) Vijftienduizend gevangenen van de categorie „b", die permanent op een afgelegen eiland in de Molukken worden vastgehouden op grond van het feit, dat ze volgens het militai re opsporingsapparaat ^overtuigde en actieve communisten zijn. die de nationale veiligheid in gevaar zouden brengen, wanneer ze weer op vrije voeten zouden worden gesteld 3) Dertigduizend gevangenen van de categorie „c", die misschien in de toekomst nog vrijgelaten zullen wor den; 4) Twintigduizend gevangenen van de categoerie ,pc", die nog geclassifi ceerd zullen worden, tot welke van de eerste drie categorieën zij behoren Herziening Ten aanzien van de categorie-a-ge vangenen stelt Amnesty voor om hen Van onze correspondent ARNHEM Zowel voor- als te genstanders zullen hun hart kunnen luchten over de kunstmanifestatie „Sonsbeek buiten dc perken" die zon dag wordt afgesloten. Dit is mogelijk gemaakt door de organisatoren van „Sonsbeek" die hun instemming betuigden met een oorstel van twee Haagse grafische ontwerpers om door middel van vi deorecorders de mening van diverse Nederlanders en een enkele Belg vast te leggen. Drie dagen lang zijn ze met hun Eend volgestouwd met video-appara- tuur rondgetrokken om interviews en situaties te filmen. De tijdsduur van de tape die het tweetal tot en met /.ondag in het videocentrum gaat monteren, is veertig minuten. Het is dc bedoeling dat de tape gaat roule ren langs musea en andere culturele instellingen in den lande. De Hagenaars die op deze rr.anier vooral de volgens hen sublieme eigenschappen van dit nieuwe me dium willen aantonen, krijgen voor dit project een onkostenvergoeding, waarmee ze onder andere de huur voor het elektronisch materiaal beta len. Donald Janssen (28) en Rien Hagen (27) waren gisteren in Arnhem om 'lit teken' van het greppeltje, dat twee Arnhemse kunstenaars groeven, door de grote Sonsbeek vijver buiten de perken te laten treden, te filmen. Do nald Popelier en Martin de Wees. de greppelgravers, waren aanwezig om nogmaals hun idee over het gebeuren weer te geven. Zij stelden zich nog steeds op het standpunt dat „Sonsbeek" ontoegan kelijk is geweest vpor het grote pu bliek. Volgens Donald Popelier was het slechts voor een bepaalde groep mogelijk geweest adequaat op de ma nifestatie in te springen. Communica tie en discussie was er niet bij. Dit werd nogmaals duidelijk aangetoond door het feit dat de discussietent slechts een week open is geweest. Communicatie was bijvoorbeeld niet mogelijk voor die bezoekers die ge bruik maakten van rolstoelen. Zij waren niet in staat het informatie centrum binnen te komen. Tot en met zondag kunnen mensen die nog iets „kwijt" moeten terecht in het videocentrum in het park Sons beek. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het komt inder daad voor dat toestellen van de Bel gische luchtmacht, passagiersvliegtui gen gebruiken als doel bij onder scheppingsoefeningen, zo heeft het Belgische ministerie van defensie toe gegeven. Deze reactie is de eerste officiële bevestiging van een deze week door de Belgische en Britse verkeerspilo- ten geuite klacht, dat militaire toe stellen regelmatig schijnaanvallen doen op lijntoestellen als onderdeel van hun oefeningen. Waarschijnlijk is deze situatie er de oorzaak van ge weest dat enige tijd geleden bij Tokio een passagiersvliegtuig met meer dan 160 passagiers neerstortte, nadat een botsing plaatshad met een militaire straaljager. Eerder deze week gaf de Ameri kaanse luchtmacht als commentaar dat schijnaanvallen op burgervlieg tuigen niet door de Amerikaanse luchtmacht worden ondernomen, maar wel boven Frankrijk en Italië gebeuren. In een Duitse krant vertel de een oud-jachtvlieger dat het in zijn tijd een „reuze sport" was schijn aanvallen op passagiersvliegtuigen te doen. De woordvoerder van het Belgische ministerie van defensie legde er bij zijn verklaring de nadruk op dat de gevechtsvliegtuigen bij hun onder scheppingsoefeningen op „veilige af stand van de lijntoestellen blijven en daarop nooit zouden vuren". Deze in structies hebben de Belgische piloten tenminste, zo zei het ministerie. Het ongeluk bij Marbon in Amsterdam zal som migen wellicht inspireren tot een filippica tegen de machtige chemische industrie, waarvan ze me nen, dat die, door in de buurt van bevolkingscentra met uiterst brandbare en giftige spullen te opere ren, een voortdurende bedreiging vormt voor de levens van duizenden. Denkt men in deze trant nog even door, dan kan men licht tot de slotsom komen, dat dit soort bedrijven maar beter van ons grondgebied kan worden verwijderd, of althans naar een uithoek ervan dient te worden verbannen. Zulke gedachten mogen begrijpelijk zijn, de kri tiek die erin vervat is, richt zich hoofdzakelijk aan het verkeerde adres. Want dat deze industrieën be staan, hebben ze niet allereerst aan zichzelf te danken, maar aan degenen die niet buiten hun produkten menen te kunnen. En dat zijn wij, de consumenten. Een onderneming als Marbon zou vanzelf verdwijnen, als wij ons leven zouden wil len inrichten zonder de auto's, de huishoudelijke apparaten en de kantoormachines waarvoor zij het materiaal levert. Kennelijk willen we dat niet, maar dan moeten we het deze en andere sectoren van de chemische industrie ook niet kwalijk ne men, dat ze in onze behoeften blijven voorzien. Accepteren we eenmaal dit soort bedrijven, dan moeten we ze ook de kans gunnen op een renda bele produktie. En dat houdt weer in, dat een zekere concentratie van deze ondernemingen in het westen des land zich niet laat vermijden. De heer P. D. Muijlwijk van het comité „Waak zaamheid Volkstelling" moet geen smoesjes ver kopen als hij zijn teleurstelling over het min of meer mislukken van de actie van zijn comité ver bergt achter principieel opgezette juridische be schouwingen over het zgn. opportuniteitsbeginsel in het Nederlandse strafrecht. Natuurlijk is het een pikant detail in het geheel dat de heer Muijlwijk voor zijn commentaar op de beslissing van minister Van Agt school is gegaan bij de Nijmeegse hoogleraar Van Agt, die het in januari van dit jaar nog niet zo erg zag zitten met een strafrechterlijke vervolging van de weigeraars van de volkstelling. Maar er is sinds januari nogal wat gebeurd. De oproep van het comité tot boycot van de telling blijkt bij heel wat minder Nederlanders (15.000, zeggen de laatste cijfers) te zijn aangeslagen dan het comité kennelijk hoopte. De oorzaak daarvan laten wij maar in het midden, maar die 15.000 vor men een feit waarvan bij het bepalen van een ver volgingsbeleid kan worden uitgegaan temeer nog daar deze 15.000 waarschijnlijk in alle arron- Wie hiermee instemt, aanvaardt zekere risico's die aan het functioneren van de chemische in dustrie verbonden zijn, maar hoeft daarom nog niet van mening te wezen, dat die industrie er maar ongebreideld op los moet groeien. Als de risico's zo groot zijn, dat de gezondheid van de omwonende bevolking gevaar loopt, behoren ze te verdwijnen, ook al zou daarmee de verdwijning van een heel bedrijf zijn gemoeid. En voor het overige dient aan de beveiliging tegen onvermijde lijke risico's natuurlijk de uiterste zorg te worden besteed. Of dat in de zaak-Marbon ook is gebeurd, moet wel een open vraag zijn voor wie vernomen heeft, dat de Amsterdamse brandweer nauwelijks op de hoogte was van de gevaarlijke inhoud der vele tanks op het fabrieksterrein in kwestie. Ten slotte: alle gepraat over de gevaren die som mige chemische industrieën opleveren, blijft theo rie, wanneer de overheidsinstanties die over de vestiging van zulke bedrijven moeten beslissen, on voldoende geëquipeerd zijn om die gevaren op een wetenschappelijk verantwoorde manier te be oordelen. Helaas moet word gevreesd, dat daaraan, bij voorbeeld wanneer het op verlenen van een hinderwetvergunning aankomt, wel eens wat man keert. En nu we het toch over hinderwetvergun ningen hebben: de al te zeer verbreide gewoonte om bedrijfsvestigingen te tolereren, voordat die dingen zijn verleend, lijkt vatbaar voor drastische beperking! dissementen zullen worden teruggevonden. Het is duidelijk dat Van Agt. toen hij begin van dit jaar als Nijmeegs particulier sprak, aan heel andere cijfers dacht bij het ventileren van wat ge dachten over het vervolgingsbeleid. Het was meer praktisch dan principieel wat meneer Van Agt toen zei (maar dat is niet zo'n ramp bij een begin sel met zo'n gekleurde naam als het opportuni teitsbeginsel). Als nu echter de heer Muijlwijk uitsluitend in zo principiële termen over dit beginsel spreekt, streeft hij een goedkoop succes na. Want het is duidelijk dat het hanteren van het opportuniteits beginsel niet het uitgangspunt van beleid kan zijn, maar als het principieel wordt bekeken veel eer het sluitstuk is, waarmee overigens iedere Ne derlander blij kan zijn. Het vraagt echter om een subtiele hantering: om werkbare situaties te hou den (als praktisch argument) en om werkelijk recht te doen in individuele gevallen (wat princi piëler en nog belangrijker is). Maar dan moet het vooral niet gebruikt worden om bij voorbaat wet ten (vrij recente wetten nog wel) te relativeren. vrij te laten, omdat gesteld kan wor den, dat deze mensen met meer dan vijf jaar gevangenschap hun straf wel gehad hebben. Een volledige her ziening wordt voorgesteld van de werkwijze ten aanzien van de b-ge- vangenen. De voorgestelde „hervesti ging" van minstens 10.000 mensen, die ervan worden verdacht commu nisten te zijn. op het eiland Boeroe, acht Amnesty International volledig in strijd met de normen van de rechtsregels omdat het hier gaat om een gevangenschap voor onbepaalde tijd. zonder aanklacht en zonder pro ces. HOUSTON (Reuter, UPI) De as tronauten van de Apollo 15 zijn vol gens het laatste medische onderzoek Dijna volledig hersteld van de gevol gen van hun ruimtereis. Het herstel van met name de hartfunctie, die door gewichtloosheid wat terugloopt, was wat langzamer gegaan dan hij verwachtte, zei dokter Charles Berry. Ondertussen is men nog steeds ge steentemonsters aan het uitpakken, waaronder zich een stuk vulkanisch glas van flinke afmetingen bevindt waar de geologen heel blij mee zijn. De nu al beroemde vuistgrote steen die een onderdeel van de alleroudste maanbodem zou zijn wordt vrijdag pas uitgepakt. De eerste conclusies van de deskundigen zijn pas over een paar weken te verwachten, en voor het volledige onderzoek wordt meer in termen van jaren gedacht. Onder het gisteren vrijgegeven fo to en filmmateriaal bevind zich een filmpje dat recht naar beneden werd opgenomen toen de Falcon van de maan opsteeg. Dat leverde een preciese plattegrond op van de neer gezette instrumenten, wat de onder zoekers erg waarderen voor het uit werken van de gegevens die de in strumenten de komende jaren moeten doorseinen. DEN HAAG De Hervormde kerk zal volgend jaar een financiële actie weren onder het motto „Trouw moet blijken"- De opbrengst is be stemd voor het werk van de plaat selijke hervormde gemeenten. Vele van deze gemeenten hebben te ma ken met financiële problemen waar door hun voortbestaan ernstig wordt bedreigd. Het plan voor de actie is afkom stig van de commissie geldwerving, ingesteld dnor het moderamen van de hervormde synode en de gene rale financiële raad van de her vormde kerk. Het is de bedoeling de geldwerving van de plaatselijke hervormde gemeenten te coördine ren en elk jaar een appel te houden om die gemeenten uit de zorgen te helpen. Jaarlijks brengen de ge meenten voor het eigen plaatselijk werk in totaal een bedrag van 110 miljoen gulden bijeen- Dit op zich zelf genomen hoge bedrag, is even wel niet voldoende het plaatselijk werk voortgang te laten vinden. Bij de actie, die wordt gevoerd van 23 januari tot 5 februari komt het accent te liggen op een persoon lijke benadering van allen, die als hervormd te boek staan. Het orga niseren wordt aan de gemeenten zelf overgelaten. want Hij voert mij 3 „Mijn ogen zijn bestendig op de HERE, voeten uit het net.(Psalm 25 15) Netten werden gebruikt op de jacht voor snelvoetige dieren, zt gazellen of antilopen. Zo'n net lag als een valstrik verborgi goed gecoufleerd onder het zand. Je moet bijzonder goed uitkii ken waar je loopt, anders loop je er in. Neen, dat staat er n juist niet. „Mijn ogen zijn bestendig op de HERE." Wij willen alles zo goed zelf in de gaten houden, dat wij nit meer op de HERE kunnen zien. Maar met al onze gespannen heid, onze angstige argwaan gaat het juist mis. Zolang Petrus Jezus zag, kon hij over het water lopen, maar lette hij op wind, hij werd bevreesd en begon te zinken. God wil niet, dat wij in de netten van de satan verstrikt raker. Laten wij dan ook Zijn onderwijs ter harte nemen. We lezen vandaag: Jesaja5 1-7. (Van onze onderwijsredactie) Voor de meeste ouders wier kinderen voor het eerst naar school zijn gegaan zal de schoolkeuze niet veel problemen opgeleverd heb ben. Doorgaans geven de levensbeschouwing en de afstand van huis tot school de doorslag. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J de Berg (voorzitter), H. P Ester. G .1 Brinkman ■I van Hofwegen Er valt trouwens ook weinig te kiezen. Als je een waspoeder koopt kun je te kust en te keur gaan in het dagelijks zich vernieuwende wit makers-assortiment. En wie een auto aanschaft kan kiezen uit duizend en een merken, prijzen, typen, uitvoerin gen en kleuren. Maar wie onderwijs voor zijn kinderen begeert heeft door gaans geen keus. In het beste geval kun je kiezen tussen een openbare, een rooms-katholieke en een protes tantse school. Dat is natuurlijk een gewichtige beslissing. Maar daarmee houdt de keuzemogelijkheid in de meeste plaatsen dan ook op. Toch zijn er steeds meer ouders die nog wel meer van een school willen weten dan of het een school met of zonder de bijbel is. Via de televisie, uit kranten of van kennissen hebben ze het nodige over onderwijsvernieu- TEL AVIV (Reuter, UPI) Israël heeft een troepenterug trekking: in twee fasen van het Suezkanaal voorgesteld in samen hang met een interiin-reegling met Egypte tot heropening van het Suezkanaal. Dit heeft het Israëlische blad Ma'a- riv gemeld. Volgens Ma'ariv zouden de Israëlische troepen zich in de eer ste fase slechts enkele kilometers van het Suezkanaal terugtrekken en zou den er geen Egyptische troepen mo gen oversteken. Egypte zou zich dan bezig houden met het opruimings- werk in en het openen voor de scheepvaart van het kanaal. Als dit gebeurd zou zijn en het civiele leven langs het kanaal weer enigszins zijn normale loop zou hebben genomen zou het Israëlische leger in de tweede fase zich opnieuw „een paar mijlen terugtrekken". Ma'ariv gaf geen details hoe ver de Israëli's zich in de eerste en tweede fase .zouden terugtrekken, maar maakte wel duidelijk, dat dit beslist niet zo ver zou gaan als president Sadat heeft geëist. Voorts deelde het blad mee, dat Israël onder geen voor waarde akkoord zal gaan met een oversteken van de Egyptische troe pen, zelfs niet als dat een symboli sche troepenmacht is. Andere punten van meningsver schil tussen Egypte en Israël over de heropening van het Suezkanaal zijn volgens Ma'ariv: of Israëlische schepen door een bevaarbaar gemaakt Suezkanaal mo gen gaan, voordat een algehele vrede in het Midden Oosten is getekend, zoals Israël wil; of een gedeeltelijke regeling wat betreft het Suezkanaal als een aparte overeenkomst geldt, of het eerste deel is van een algehele regeling, zoals Egypte eist: of de duur van een staakt-het- vuren-overeenkomst (die gekoppeld is aan een gedeeltelijke Suezkanaal- overeenkomst) van onbeperkte duur is (zoals Israël wil), of slechts een half jaar van kracht is: wat voor toezicht gehouden zal worden op de gebieden die Israël ont ruimt. opdat deze gebieden niet mili tair gebruikt zullen worden, zoals Is raël wenst. Israël heeft het idee van CHR. GEREF. KERK BEROEPEN te Rijnsburg: J. Brons te Veenendaal. GEREF. KERKEN BEROEPEN te Amsterdam-West: F. D. Kraan te Den Haag-Oost. een internationale troepenmacht of een VN-vredesmacht verworpen. De correspondent van Ma'ariv in Washington, die het bericht aan ,,wel ingelichte diplomatieke kringen" ontleent, schrijft tevens, dat de af stand waarover de Israëli's zich in de tweede fase willen terugtrekken in geen geval zo groot is als door de VS was voorgesteld. Ma'ariv schrijft verder, dat Sisco in de komende week "iets anders moet bedenken", omdat president Sadat van Egypte een antwoord van Was hington verlangt en "Sisco de indruk moet blijven geven, dat er beweging in de richting van een interim op lossing is". wing gehoord en dus branden meer vragen op hun lippen wanneer ze het hoofd der school te spreken vragen. Is er een speelleerklas, wordt er En gels gegeven, hoe zit het met gym nastiek en zwemmen, welke moderne hulpmiddelen worden gebruikt, hoe vrij zijn de kinderen, hoe frekwent is het contact tussen school en ouders? Hoe groot zijn de klassen, in hoe verre is het onderwijs klassikaal en in hoeverre wordt gewerkt in groep jes en individueel? Zijn er kring gesprekken, wat wordt er gedaan aan de ontwikkeling van de creativiteit, wat is de rol van de ouders, wat ge beurt er met de minder vlotte leer ling: staat hun een lijdensweg van onvoldoendes en doublures te wach ten of kunnen ze zich in eigen tempo ontwikkelen? Reacties Hoe zal het hoofd op dergelijke vragen reageren? Mevrouw, we zijn allemaal voor onderwijsvernieuwing, maar als u wist hoeveel collega's ik heb zien afknappen omdat ze zonodig flexibel, creatief en progressief moes ten doenMeneer, ik ben ook een idealist geweest, maar ziet u kans in een klas met 36 leerlingen indivi dueel onderwijs te geven? Beste ouders, ik ben nu vijftien jaar onder wijzer, en wanneer u meent dat ik het vijftien jaar verkeerd gedaan heb Laten we hopen dat dergelijke ge sprekken op de meeste scholen an ders verlopen. Wanneer de onderwij zer de belangstelling voor het onder wijs bij de ouders niet als een aan tasting van eigen autonomie ziet. en de ouders het nodige begrip opbren gen voor de moeilijkheden waarin veel scholen moeten werken, moeten ouders an onderwijzers elkaar toch kunnen vinden. Zodra ouders zich wat meer met het onderwijs van hun kinderen gaan bemoeien zullen ze merken dat ze eigenlijk weinig van onderwijszaken afweten .Wat is nou progressief on derwijs? Wat bedoelen ze eigenlijk met onderwijsvernieuwing? Wat is het verschil tussen een Montessorie- en een Daltonschool? Waar komen al die Jenaplanscholen ineens vandaan? Eind op weg Het boekje „Andere tijden, andere scholen" (Callenbach, Nijkerk, 9,90) kan zulke geïnteresseerde ouders een aardig eind op weg helpen. De vraag „Wat wil de Jenaplanschool?" is in dat boekje bijvoorbeeld de titel van de bijdrage van' Chris Jansen, voor zitter van tie stichting Jenaplan. Het is jammer dat niet alle bijdragen in dit boek even informatief en zakelijk zijn als dit stuk over de Jenaplan school. Sommige hoofdstukken („Ouders, let op uw school" van prof. dr. M. Langeveld en „Democratisering van het onderwijs" van de Utrechtse ex- wethouder van onderwijs Van der Vlist) zijn te weinig compact geschre ven en beantwoorden niet helemaal meer aan de omschrijving die de uit gever zelf van dit boekje geeft: een praktische handleiding voor ouders, schoolbesturen, leerkrachten en stu denten. Al is de raadgeving van Van der Vlist aan de ouders om dagelijks tenminste een gezamenlijke maaltijd met het hele gezin te houden en daar- met de kinderen over alles en nog wat te praten natuurlijk heel prak tisch. „Andere tijden, andere schOlëh" voldoet waarschijnlijk het beste als*' informatiebron voor ouders; docenten en studenten van pedagogische acade-#1 mies mogen zich wel wat breder! oriënteren over zaken als, speelleer-B klassen, bestaande experimenten, lees-T voorwaarden-onderzoek, individualiJ sering, nieuwe leermiddelen en crea-| tiviteit. ROTTERDAM Unilever heeft in het tweede kwartaal van het lopende jaar de gunstige ontwikkeling van de eerste drie maanden voortgezet. De gecon solideerde nettowinst steeg nl. met ruim 27 procent van 199 miljoen tot ƒ252 miljoen. In de eerste drie maanden van het jaar steeg de winst met bijna 30 pro cent. De winst over de eerste helft van 1971 kwam door deze ontwikkeling uit op ƒ432 miljoen, hetgeen bijna 28 procent meer was dan in de eerste het eerste halfjaar 1970, waarin de winst ƒ338 miljoen beliep. In het tweede kwartaal van dit jaar waren de verkopen aan derden met ƒ6.837 miljoen 9 procent hoger dan die van het overeenkomstige kwartaal van 1970, toen zij ƒ6304 miljoen bedroe gen. De verkopen aan derden over de eerste helft van 1971 stegen met ruim 10 procent van ƒ12.132 miljoen tot ƒ13.382 miljoen. De bedrijfswinst was in april/juni met ƒ511 (v.j. 446) miljoen 15 procent hoger. Dit voornamelijk doordat in een aantal landen hogere resultaten op wasmiddelen, levensmiddeien en toiletartikelen werden behaald. De bedrijfswinst over de eerste helft van het lopende jaar breidde zich met 20 procent uit tot 896 (750) miljoen. De inkomsten van deelnemingen in gelieerde ondernemingen bedroegen in totaal over het eerste halfjaar 14 (13) miljoen, waarvan over het twee de kwartaal ƒ6 (7) miljoen. De inte rest op schulden op lange termijn be droeg over het eerste halfjaar ƒ56 (49) miljoen, waarvan over het twee de kwartaal ƒ28 (25) miljoen. Andere interest vereiste over het eerste half jaar 2 (8) miljoen, waarvan over tweede kwartaal nihil 10) miljoen. De winst voor belastingen bedroeg dus over het eerste halfjaar ƒ952 (706) miljoen. In het tweede kwartaal was dit ƒ489 (418) miljoen. De naar de winst geheven belastingen belie pen over de eerste zes maanden ƒ399 (350) miljoen, waarvan over het twee de kwartaal ƒ220 (206) miljoen. We gens aandeel van derden in de win sten van onderhorige maatschappijen is over het eerste halfjaar een bedrag van 21 (18 miljoen in mindering ge bracht en in het tweede kwartaal een van 17 (13) miljoen. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. klank, 4. schaapka meel, 7. meisjesnaam, 8. bode aan een universiteit, 10. lidwoord, 12. boom, •14. plomp, 15. bitter vocht, 16. water stand, 18. scheik. element, 19. orde, 22. maat van noors hout, 24. banketbak ker, 25. zetel, 26. platte steen, 28. voor voegsel, 30. muzieknoot, 31. wilde ha ver, 33. houten bakje, 35. knopje op een priktol, 37. tegenover, 38. ruiter feest, 40. landbouwwerktuig, 41. ge troffen, 42. Europeaan. Verticaal: 1. gesloten, 2. voorzetsel, 3. troefkaart, 4. vogeleigenschap. 5.' reeds, 6. meisjesnaam, 7. welige was, 9. roeipen, 11. aanloop, 13. soort duif, 15. liggende, 17. jongensnaam, 18. lan ge rij elkaar vasthoudende personen, 20. plaats in Gelderland, 21. water plant, 22. Europeaan, 23. eer, 25. spot tende taal, 27. inwendig orgaan, 29. wiel. 32. gehoororgaan, 33. opperste rand van een dak. 34. schrijfgerei, 36. grondsoort, 38. Myth, figuur. 39. on derofficier. Oplosiing vorige puzzel Hor.: 1. Noga, 4. peek, 7. tam, raad, 10. op, 12. elim, 14. egel. 16. Lena, 18. oele, 20. p.e„ 21. Aare, 23. Inn, 25. mare, 27. Lena, 29. Est, 30. rots, 32. ga. 34. obat, 36. taak, 38. dole, 40. toer, 42. er, 43. Edom, 45. air, 47. ante, 48. Ai da. Vert.: 1. na, 2. omen, 3. Ari, 4. pa, 5. edel, 6, koe, 7. tulp, 9. Amor, 11. plan, 13. laar, 15. gein. 17. Eems, 19. eelt, 22. aera, 24. naga, 26. atol, 28. Este. 29. en- de, 31. Otto, 33. akèr. 35. beet, 37. Arad, 39. ora, 41. oma, 44. de, 46. ia. gist. gist. Amsterdam l.bew. 17 11 2 Frankfort l.bew. 26 12 0 Genève l.bew. 26 15 8 Innsbruck regen 27 15 9 Kopenhagen regen 22 15 2 Locarno zw.bew. 25 17 3 1 Londen zw.bew. 20 13 0 .E Luxemburg zw.bew. 20 8 0 Madrid l.bew. 33 16 o r Majorca l.bew. 30 21 0 far MUnchen zw.bew. 26 13 14 Rid Nice onbew. 28 21 0 tnr Parijs h.bew. 20 14 0 Pe Rome l.bew. 30 20 0 ft Wenen regen 30 19 os L Zürich zw.bew. 21 14 6 ft

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2