HARDE STRIJD TEGEN IRA Opnieuw man door leeuw verscheurd Woonwagenbewoners maken het Zierikzee lastig LINDSAY NAAR DEMOCRATEN [u ia ia Het Kwartet Balans gisteren: 5 doden DREIGEND GEBREK AAN VOEDSEL Bomaanslagen in Belfast RITA) Wisselvallig Ditmaal in Tilburg Stroom aanvragen om bijstand Sportbijlage Toreador- romance Hongaren liepen 500 km voor hun vrijheid Meeste kans op verandering beleid Nieuwe Leidse Courant Donderdag 12 augustus 1971 - 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn bert in teghenspoetl" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 - Klachtendiensl bezorging 18.00-19.00 uur In de Fountain Street, een protestantse straat in het Noordierse London derry hangen opnieuw de Union Jacks en de uitdagende leuze .,No SurrenderGeen Overgave). Vandaag zou in deze stad de, voor rooms- katholieken zeer provocerende, mars van Leerjongens van Derry ge houden worden. De mars is echter verboden als gevolg van de maatregel die optochten gedurende zes maanden verbiedt. Het wordt niet uitge sloten geacht dat protestantse extremisten toch gaan paraderen in Londonderry. De gevolgen van de strijd in Noord-lerland voor de be volking beginnen zich af te tekenen: in sommige wijken van Belfast begintde bevolking gebrek aan voedsel te krijgen. Het zakenleven in deze stad dreigt geheel tot stilstand te komen. De meeste restaurants zijn gesloten. Patrick Hillary BELFAST (AP, Reuter, UPI) Bij nieuwe onlusten in Ulster zijn gisteren opnieuw vijf personen gedood. Het Britse leger in Noord-Ierland wordt verder versterkt met nog eens 550 man, ter wijl de Engelse strijdkrachten een fors offensief hebben ingezet tegen leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). In Londen is de minister van buitenlandse zaken van de Ierse Republiek, Patrick Hillery, giste ren begonnen met de Britse re gering. Uit Dublin is vernomen dat naar schatting 3000 vluchte lingen uit Ulster naar de Ierse Republiek zijn getrokken. In Belfast zijn gisteren opnieuw hevige gevechten geleverd tussen sluipschutters van de IRA en Britse militairen. Ook in Londonderry was het zeer onrustig. Daar werd luid keels door honderden betogers gepro testeerd tegen de interneringsmaatre gel. Een kolonel van het Britse leger kreeg er een pak slaag van rooms- 'katholieke vrouwen. In de grensstad Newry werd een douanepost door een bom vernield. Ook in Belfast werden verschillende gebouwen, waaronder een bioscoop zwaar beschadigd door explosies. Parlement De rechts-republikeinse vleugel van de IRA, de "provisionals" hebben gisteren in Dublin de vorming geëist van een „voorlopig parlement" voor Ulster. De „provisionals" weigeren de re geringen van Ulster en Engeland, maar ook die van de Ierse Republiek te erkennen en wijzen tevens de so cialistische opvattingen af van de an- De natuur wordt alleen overwon nen cü:or haar te gehoorzamen. BACON D'r zit een nieuwe jongen in onze klasi Aardige bink weL. W- ftflW tAfttttl» ':- Het weer in onze omgeving blijft wisselvallig met voor de tijd van het jaar ongeveer nor male temperaturen. Het minder standvastige weer hangt samen met Oceaandepres sies, die naar de Britse eilanden trekken en van daaruit langs ons land het vasteland opgaan. Een dergelijke depressie be reikte vandaag de zuidwestkust van Ierland, terwijl een regen zone zich tot boven Wales uit strekte. Verwacht wordt dat de depressie tamelijk snel verder oostwaarts zal koersen en het weer zowel in de nacht als mor gen in ons land zal beïnvloeden. Strandweer De verbetering van vandaag is van korte duur. Een volgend re genfront kan in de nacht of mor genochtend ons land bereiken. Daardoor morgen meer bewolking met een matige tot vrij krachtige zuidwesten wind, temperatuur 17 a 18 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Voorlopig nog te sterk wisselvallig waardoor slecht tot matig strandweer. BAROMETEHSTAND: heden 10 uur 75,8 cm (1010 millibar), sty- Bend. Zon en maan 13 augustus: zon op 5.19, onder 20.09; maan op 22.24, onder 14.39, Laatste Kwartier. Hoog water Hoog water, 13 augustus: Rot terdam le getij 9.15. 2e getij 21.26; Scheveningen 7.14 - 19.42; Vlissingen 6.15 - 18.35; Haring vliet a. d. Zeezijde 8.01 - 20.25. By de foto: Na nieuwe schietpartijen hebben Britse militairen passerende burgers, op weg naar hun werk, tegen de muur gezet om hen op wapenbezit te dere vleugel van de IRA, de links-re publikeinse „officials". In de Ierse Republiek zijn gisteren alle politie- verloven ingetrokken. Gevreesd wordt dat de IRA zal overgaan tot vergeldingsacties op Britse bedrij ven in de Republiek. De Noordierse politie is nog steeds druk bezig met ondervraging van honderden personen, die onder het interneringsbesluit zijn opgepakt. Uit goed ingelichte bronnen is vernomen dat 230 personen zijn gearresteerd. De belangrijkste leiders van de IRA zouden echter tijdig de wijk naar de Ierse Republiek hebben genomen. In Belfast heeft de politie gisteren een groot deel van de rooms-katho- lieke wijken in het westelijke stads deel afgesloten. In deze wijken begint de bevolking gebrek aan voedsel en andere consumptieartikelen te krij gen. Het zakenleven in Belfast dreigt helemaal tot stilstand te komen. LAGOS (AP) Drie Nigerianen zijn gisteren tot gevangenisstraffen van zes maanden tot vijf jaar veroor deeld omdat zij hun dochters als sla vin hadden verkocht. De meisjes brachten ieder een be drag op Aan 400 gulden. Zij werden verkocht aan lieden die hen doorver kochten met winst èn wel voor be dragen variërend van 680 tot 780 gul den. ZIERIKZEE Het personeel van de sociale dienst in Zierik zee dreigt overwerkt te raken Van een onzer verslaggevers TILBURG In het Tilburgse dierenpark is gistermiddag de 41- jarige bouwvakker J. van A. uit Tilburg door een leeuw ver scheurd. Over de toedracht is nog weinig bekend, aangezien niemand het gebeurde heeft gezien. Omstreeks half twee werd gebrul gehoord vanaf een terras, waar een leeuwenechtpaar achter een vijf me ter diepe gracht, prikkeldraadversper ring en een muur is gehuisvest. Bezoekers van het park snelden toe Zoals altijd aan het begin van de nieuwe competitie zullen de lezers van Het Kwartet ook dit jaar een sportbijlage in hun brie venbus vinden. Vrijdag a.s. ver schijnt dit blad met een grote hoeveelheid informatie over zo wel prof- als amateurvoetbal. De problemen die een „spitsloos" Feijenoord ondervindt, de aanpak van Ajax-trainer Kovacs, de kansen van zaterdagkampioen Zwart Wit: dat en nog veel meer kunt U vrijdag lezen. en zagen een leeuw boven op een man zitten, die in de kuil lag. Toen echter de directeur van het dieren park, de heer H. van Dijk, met een geweer ter plaatse kwam, waren de leeuwen al weer rustig en zaten ze op hun plaats. In de diepe gracht lag het vrijwel ontklede en ontzielde lichaam van de bouwvakker. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. De man, die al verscheidene keren voor verpleging in een psychiatrisch ziekenhuis is opgenomen geweest, had die dag in overspannen toestand zijn woning verlaten. Hij heeft eerst over een muur moeten klimmen, vervol gens over een talud, dat door prik keldraad nauwelijks begaanbaar is en moet toen in de diepe gracht zijn ge vallen of gesprongen. De politie acht zelfmoord niet uitgesloten. Het is mogelijk, dat de man door de val al werd gedood, voordat de man nelijke leeuw boven op hem is ge sprongen. De politie heeft het deerlijk verminkte lijk in beslag genomen. De brandweer heeft met gebruikmaking van ladders het stoffelijk overschot uit de gracht omhoog moeten halen. Het is de tweede keer in korte tijd, dat een leeuw in een dierenperk een mens heeft verscheurd. Eerder ge beurde dit in het dierenpark in Rhe- nen, waar de 30-jarige bioloog W. J. van den Berg werd gedood en de leeuwenverzorger J. W. Pleinis (49) zwaargewond raakte. Deze laatste gaat goed vooruit en kan over 14 dagen het ziekenhuishuis in Wageningen verla ten. MADRID/MAASTRICHT De 15-jarige Patricia Lieben uit Maastricht is wel in de belang stelling komen te staan sinds be kend is geworden, dat de beroem de stierenvechter El Cordobes (35) smoorverliefd is geworden op haar. De romannce is begonnen in Frejus in Zuid-Frankryk, waar Patricia onlangs met haar ouders op vakantie was. EI Cordobes, wiens ware naam Manuel Benitz is. bezit daar een buitenverbiyf. De Maastrichtse familie keerde eind juli naar huis terug. El Cor dobes was echter zo „weg" van Patricia, die in de vierde klas van de Havo in Maastricht zit, dat hij haar in zyn particulier vliegtuig navloog. Daarby was hü vergezeld van een tolk en een .particulier chauffeur. Vader en moeder Lieben zeggen de vriendschap wel op prys te stellen. „Grote onzin" is hun reactie als naar trouwplannen wordt gevraagd. Patricia's zusje: „Het gaat alleen maar om vriend schap. Patricia denkt nog niet aan verloven en zeker niet met El Cordobes. Hü is haar te oud". En daar kan de stierenvechter het dan mee doen. Van zün kant overigens geen commentaar. Op zyn boerderü in de Spaanse provincie Cordoba is hy herstellende van rugklachten. Op 14 juni heeft hy „het stie rengevecht van de eeuw" gestre den in de arena van Jaen. Het was het eerste stierengevecht, dat door dc televisie over heel de we reld werd uitgezonden. door een toenemende stroom van woonwagenbewoners, die om bijstand komen vragen. De afgelopen week heeft de ge meente al ƒ5000 uitgekeerd aan deze mensen. Daarnaast zijn nog acht aan vragen voor nieuwe auto's en vier voor nieuwe woonwagens in behan deling. Burgemeester Th. de Meester van Zierikzee wijt al deze moeilijk heden aan het beleid van het minis terie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. „Zierikzee moet al le aanvragen voor steun behandelen. Alles wat er wordt uitgekeerd krijgt de gemeente later terug van CRM, behalve dan de bedragen, die ten on rechte zijn uitgekeerd. Juist hier zit voor een betrekkelijk kleine gemeen te als Zierikzee de moeilijkheid. Iede re aanvraag moet uitgebreid worden onderzocht. Wanneer men bijvoor beeld een aanvraag krijgt voor een auto, moet volgens de voorschriften eerst bij CRM gecontroleerd worden of de aanvrager al niet elders een auto heeft gekregen. Maar iedere keer als we het bureau van CRM bel len krijgen we niemand te pakken. Alles is daar voortdurend in ge sprek," klaagt de burgemeester. Voor vervolg zie pag. 11 GRAZ (AP) Twee Hongaarse vrouwen en een 14-jarige jongen heb ben zich gisteren bij de politie in Graz gemeld, nadat zij op hun vlucht uit Hongarije meer dan 500 km had den gelopen. De drie Hongaren, die 70 km per dag aflegden, reisden 's nachts om niet opgemerkt te worden. Zy wisten, zonder dat de grens wachten het merkten, de Hongaars- Joegoslavische en Joegoslavisch-Oos- tenrijkse grens over te komen en lie pen toen in één ruk door naar Graz. De politie identificeerde de vluch-. telingen als de 34-jarige Ilona Szabo, de 35-jarige Ilona Jenes en haar zoon Sandor. De vrouwen vertelden de po litie, dat hun echtgenoten reeds jaren geleden uit Hongarije gevlucht wa ren. IGezeilig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. NEW YORK (Reuter, UPI, AP) De burgemeester van New York John Lindsay heeft gisteren na maandenlange speculaties over zijn politieke toekomst aangekondigd, dat hij voor eens en altijd met de Repu blikeinse partij heeft gebroken. Lindsay heeft zich als lid van de Democratische partij aange meld. De 49-jarige burgemeester, die voortdurend in conflict is geweest met de Republikeinse gouverneur van de staat New York, maakte zijn besluit gisteren op een druk bezoch te persconferentie bekend. „De Re publikeinse Dartij heeft zich momen teel zo ver bewogen van wat ik als noodzakelijk voor onze stad en ons land beschouw, dat ik niet langer kan proheren om daarin te werken. Vandaag sluit ik mij bij de Demo cratische partij aan. omdat deze de meeste hoop biedt voor een verande ring in de nationale leiding en het nationale leiderschap bij de verkie zingen van 1972." In een bvitengewoon felle aanval op de regering-Nixon, beschuldigde hij deze ervan dat het Vietnam-pro- bleem nog steeds onopgelost is, dat „het doden van Amerikanen, Vietna- mezen, Laoiianen en Cambodjanen nog steeds doorgaat" en dat „onze overgebleven soldaten en hun gezin nen zich afvragen, waarvoor het in Godsnaam allemaal is". Lindsay weerde alle vragen af. of hij zich als presidentskandidaat be schikbaar wil stellen. „Ik weet het niet, ik ben voor geen enkele func tie een kandidaat", zei hij. De Democratische Senator voor New York zei als reactie op Lindsay's aankondig.ng: „Het enige wat ik op de bekering van de burgemeester kan zeggen, is amen". cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: Betaalt per Dkwartaal Omaand 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of J strand, 2 stuks voor 1 abonnee! plaats: Ik kies cadeautje nr. aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op r~~j Snelle «wemvliezen. Doen het even enve'°P schrijft: 31 goed in Castrïcum als aan de Costa Nieuwe Leidse Courant, I—-J Brava. antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1