mme i 0KÖ ♦*1D\(±I Vader Schneider te sterk voor Sanders NEDERLANDSE RENNERS BEREIDEN ZICH GOED \TOR OP DE TITELSTRIJD Wilma toch niet in vorm ed. damesploeg won in Nieuw Zeeland NSW HIELD SHO LANG GELIJK: 1-0 Veenendaal stort vuil klandestien Ambtenaren Zierikzee overspannen- HEERJANSDAM OVERSPEELDE ZWAK ASWH Geen goedkope vliegreizen voor de jeugd Kamerlid vraagt teruggave van jas Gedetineerde uit Breda ontsnapt Geen wedstrijd in vuil water Getal weigeraars volkstelling niet erg hoog Van Wijk stelt vragen over kwikvervuiling 1971 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1971 ö^Van onze speciale verslaggever HELSINKI Wilma van den Berg zal voorlopig in de Europese 4 J?n .pHnttop geen rol van betekenis meer spelen. Hoewel zij na een ntensieve behandeling op Papendal geheel genezen werd verklaard sn xïan een spierblessure in haar dijbeen, heeft zij bij de Europese titel- -70°. trijd in Helsinki geen enkele keer haar oude vorm kunnen tonen. 13^! n de halve finales van de 100 meter startte zij zo zwak, dat ze een 1 moverkomelijke achterstand opliep en in 12,1 sec. als laatste simei, jnishte. jurtfi Wilma, die gisteren 24 jaar werd, aut*ton geen verklaring geven voor haar b keurstellend optreden: „12,1 sec. - 'Ir'.1 ^ïophtcto tiiH Hip ik dit. seizoen 1 slechtste tijd die ik dit seizoen heb s elopen. Hoe het komt dat ik [echt startte en later ook niets meer on goedmaken, weet ik niet." Wel in orm was de Oostduitse Renate Ste :n,'lifter, die zowel in de halve finales als 1 n de finale ruim zegevierde. Bij de lieren beheerste de 21-jarige Rus Va- i Borzov de strijd volkomen. De in Oekraine (Lvov) geboren Rus be- «uven over een opmerkelijk snelle jen k [art en is bovendien in staat na een 'e va ieter of zestig nog eens te accelere ren ts lies p «"E1", slacl meter dames: halve finales (eerste 1 r naar finale), eerste halve finale: 1. Ove rid Mieklcr (W Did) 11.5 sec., 2. Elfgard 1 uttenhelm (W.Dld) 11.6. 3. Irena Sze- oudenjnsfca (P) 11.8. 4. Petra Vogt (O.Dld) 11 8. halve finale: 1. Renate Stecher i vtÏDld) U.5, 2. Inge Heiten (W.Dld) 11.6, 3. Aistl orgy Balogh (Homg) 11.7, 4. Anita Neil -aivp.AB) 11-7. 7. Wilma van den Berg (Ned) i vlrl Finale: 1 Renate Stecher (O Did) 11.4 'ark» 1 2. Ingrid Miekler (W.Dld) 11.5, 3. Elf- dhS rd Schittenhelm (WoDld) 11.5. meter dames: halve finales (eerste naar finale), eerste halve finale: Xikolic (Joegosl) 2 min. 3.7 sec.. r~7T» nuta Wierzbowska (P) 2.05 3, 3. Gisela L enberger (W.Dld 2.05.5, 4. Pat Lowe I i a 2 05 4. Tweede halve finale: 1. Gunhild u,,x fmeister (O.Dld) 2.03.1. 2. Hildegard i!ck (W.Dld) 2.03.2. 3. Rosemary Stirling 31 2.03 3. 4. Claire Walsh (Ierl) 2.03.4. meter heren: halve finales (eerste naar finale), eerste halve finale: 1. Echevin (Fr) 10.4. 2. Vassilios Papa- irgopoulos (Griek) 10.5. 3. Aleksander "reeljoek (Rusl) 10 5. 4. Siegfried Schenke Did) 10.5. Tweede halve finale: 1. Valeri ,uara irtsov (Rusl) 10.4. 2. Gerhard Wucherer .Did) 10.4. 3. Zenon Nowosz (P) 10.6. 4. z M(«niinique Chauvelot (Fr) 10.6. Finale: Va- Bortsov (Rusl) 10.3. 2. Gerhard Wuche- (W.Dld) 105, 3. Vassilios Papageorgo- ulos (Griek) 10.6, 4. Siegfried Schenke Dia) 10.6. Hi meter heren (vier series, eerste vier •x halve finales), eerste serie: 1. Jan srner (P) 46.4 sec.. 2. Marcello Fiasconaro 46.5 3. Gilles Bertould (Fr) 46.8. 4. Madi TuUs (Tsjech) 46.8. Tweede serie: id Jenkins (GB) 46.7. 2. Andrzej Ba- <P) 46.7. 3. Per Rom (N) 46.7. 4. p.m..nn Köhler (W.Dld) 46.8. Derde se- 1. Klaus Hauke (O.Dld) 46.8. 2. Martin linghaus (W.Dld) 47 0. 3. Waldemar Ko- cü (P) 47 1. 4. Mikael Fredrlksson (Zwe) L vierde serie: 1 Markku Kukkoaho n) 46.7. 2. Thomas Jordan (W.Dld) 47.0. 3. ïksander Bratsjikov (Rusl) 47.2, 4. Fana- V< Mc Sweeney (Ier) 47 3. eo meter heren: halve finales (eerste zoren er naar finale), eerste halve finale: 1. idrew Carter (GB) 1 min. 48.5 sec. 2. ins-Henning Ohlert (ODld) 1.48.7: 3. Joze edjimurec (Jugosl) 1.48.0: 4. Philippe iyer (Fr) 1.48.9. Tweede halve finale: 1. Sffig eter Fromm (O.Dld) 1.48.6: 2. Jevgenji i njanov (Rusl) 1.49.0: 3. Peter Browne yy B) 1.49.0: 4. Josef Placvy (TJeeh) 1.49.1: 7. !-M Hensgens (Ned) 1.50.2. meter dames: halve finales (eerste .••3 I t naar finale), eerste halve finale: 1. rf'i !ja Seidler (ODld) 52,8 sec. 2. Colette ton (Fr) 52 9. 3. Marika Eklund (Fin) i 4. Natalia Tsjlstajakova (Su) 53,2, 6. ióAX\rie Burggraaf (Ncd) 53.8. Itwjje halve finale: i. Ingelore Lohse DM53.0: 2. Inge Boeddlng (WDld) 53.2; ïwa Sykora (Oost) 53.3: 4. Rita Kühne (0M| 53.8. K Inspringen heren finale: 1. Max Karuss (Kill 7.92 meter; 2. Igor ter Ovanesian ■el) 7.91; 3. Stanislav Szudrowlcz (P) 'h: 4. Lynn Davies (GB) 7.85; 5. Mauri WWb'maeki (Fin) 7.85 (slechtere tweede po- ra dan Davies); 6. Fei.ro Toivonen (Fin) [Ji (slechtere tweede po<gimg dan Mylly- «4 meter horden heren: halve finales srete vier naar finale) eerste halve fina- 1. Jvgenji Gavrilenko (Rusl) 50.2 sec: 1 «n-Claude Naliet (Fr) 50.4; 3. Viatsjeslav omorokhof (Rusl) 50.4: 4. Ivan Danis sjech) 50.6: tweede halve finale: 1. Chris- II Rudolph (ODld) 49.8; 2. Dieter Büttner Did) 50Jï3. Dimttri Stukalov (Rusl) 50.3: An Salin (Fin) 50.4. Speerwerpen heren, finale: 1. Janis Lusis usi) 90.68 meter, 2. Janis DonisJ 85.30 m.. wolfgang Haenisch (O Did) 84.2' m 4 Siitonen (Fin). INVERCARGILL (ANP) De Ne- rIandse dameshockeyploeg heeft jdens de tournee, die voorafgaat aan it wereldtoernooi, dat van 21 augus- is—2 september in Auckland wordt ïhouden, in Invercargil in Nieuv;- eeland een overwinning met 50 "st 30) behaald op de ploeg van suthland. De doelpunten werden ge- aakt door Doerette Woltring (2), iet Kuyper, Maria Fikkers en Loes ■eurs-Seelen. RIJSOORD—CKC 2—1 Na een 'enwichtig begin was het Rijsoord it met een 1—0 voorsprong ging is'en. Een voorzet van Hofland, ard door Piet van Genderen vak- undig tot doelpunt gepromoveerd. - de hervatting kon de regen de ijsoord-pret niet drukken: Ger Be- ebreurtje soleerde met blij gemoed wr 'svijands veste en vanaf de tëllijn zag hij zijn als voorzet be ulde bal tot zijn stomme verbazing 'der de lat verdwijnen. Korteweg ioorde tegen. ren. Bij de start zit hij hoog in de blokken en de eerste meters legt hij „klauwend" af; van links naar rechts over de baan gaand, zoals een weg- sprintende schaatsenrijder. Naast Wilma van den Berg speel den ook Marian Burggraaf (400 me ter) en Sjef Hensgens (800 meter) geen. rol van betekenis in de halve finales. Marian Burggraaf rechtvaar digde opnieuw haar uitzending door aan de 53,6 van gisteren een tijd van 53,8 toe te voegen. De Almelose be wees met deze tijd definitief te zijn doorgebroken, want een jaar geleden reikte zij niet verder dan een beste seizoentijd van 58,4 sec Sjef Hensgens ging op de 800 meter ten onder aan onervarendheid. Hens gens startte in de binnenbaan, kwam na 200 meter op kop, raakte daarna ingesloten. Bij het uitkomen van de laatste bocht was hij reeds kansloos tegen befaamde tegenstanders als de Oostduitse Fromm. de Rus Arzhanow, de Engelsman Brown en de Tsjech Plachy. Dat Hengens zoveel sterke te genstanders trof (de andere halve fi nale was aanzienlijk zwakker bezet) kwam door het spelletje dat Ohlert, Plachy, de Pool Kuczyk en de Frans man Meyer de dag tevoren hadden gespeeld. Reeds zeker van een plaats in de halve finales, spanden zij zich in hun series nauwelijks in. Het ge volg waren uiterst slechte tijden (rond de twee minuten), die echter wel meetelden bij de indeling voor de halve finales. Hensgens zelf over zijn zevende plaats en de tijd van 1 mi nuut 50,2- sec.: „Ik ben kapot gegaan aan het wisselende tempo en het du wen. Het was een moeilijke race, ik kan hier nog niet tegenop. Ik heb wel geprobeerd weg te komen maar dat lukte niet." De twee Nederlandse hoogspring- sters. Annemieke Bouma en Marian Ackermans, schaarden zich onder de 26 atletes die zich voor de finale kwalificeerden. Annemieke Bouwma sprong vanaf 1,60 meter met in totaal twee foutsprongen gemakkelijk over 1,73 meter; Marian Ackermans stootte slechts één keer de lat eraf. SCHEVENINGEN (ANP) Evert Schneider heeft gisteren een massa felicitaties in ontvangst moeten ne men. Bij de nationale tenniskam pioenschappen werd hij kwart-fina list door winst op Louk Sanders, maar voor Schneider was dat niet de belangrijkste gebeurtenis van de dag. Veertien uur voor zijn tenniswinst werd hij vader van zijn eerste doch ter, Florentine. De prille vader heeft daardoor de hele nacht wakend door gebracht en pas toen het eerste och tendlicht zich, kort na Florentine, manifesteerde, heeft hij nog een uurtje kunnen slapen, voor zijn werkdag begon. Niettemin stapte Evert Schneider via Louk Sanders, in de volgende ronde. Er verdwenen, geheel in het beeld passend van deze titelstrijd overigens, nog een aantal jongeren uit het toer nooi. Lerarenkampioen Fred Dogger was niet opgewassen tegen Piet Veentjer. Fried Schmitz struikelde over een andere dertiger, Peter Scholtz. Peter Soeters werd weggesla gen door een opnieuw voor nationale begrippen zeer sterke Niek Fleury. Het, spel van Jan Coebergh was te degelijk voor Peter Ehrlich. Ook Rolf Thung verloor; de nationale kam pioen Fred Hemmes speelde voor hem gewoon te sterk. Heren enkelspel: achtste finales: Evert Schneider - Louk Sanders 6—1, 2—6, 60, 6—2. Fred Hemmes - Rolf Thung 6—2, 8—6. 6—2. Peter Scholtz - Fried Schmitz 64. 664. Jan Coebergh - Peter Ehrlich 6—3. 6—4, 6—2 Piet Veentjes -Fred Dogger +—6. 6—4, 6—2, 1—6. 7—5. Jan Hordijk - Peter Blaas 6—2, 64. 7—5. Richard Kasten - Wim Pufkus 6—2. 9—7. 6—2. Niek Fleury - Peter Soeters 6—3, 6—3. 6—1. Dames dub belspel: kwartfinale: Jenny Ridderhof/Ma- deleine Weurman - Nora Lauteschlager/Do- reen Falkenburg 2—6, 6—4), 6—2. SHO—NSW 1—0. De sterke start van het technisch leuk spelend NSW liep dood op 'het gemis van de man die ook tijdens regen het vizier scherp kan stellen. De rest van de eerste helft en gedurende de tweede helft had SHO soms een licht veld- overwicht, maar schoten van De Groot en Reedijk, 'hadden net zo min succes als een zuiger van Van der Velden aan de andere 'kant. Twaalf minuten voor het einde scoorde Rede lijk, na eerst tegen de paal te hebben 'gekopt, het enige doelpunt, waaraan voorbereidend werk van Troost voor afging. Frank Nusse op weg naar een tweede plaats in zijn serie van de 400 meter tijdens de tienkamp. Winnaar wordt de Brit Peter Gabbet. Naast Nïisse de Oostduitser Dieter Michalak. FC Deu Haag kraakt zwak spelend PEC STEENWIJK FC Den Haag heeft ln Steenwljk moeiteloos gewonnen (6—0) van een zwak spelend PEC dat er nauwelijks ln slaagde met gerichte acties de midden lijn te passeren. De ruim 2000 toeschouwers zagen de Hagenaars zowel voor als na rust binnen enkele minuten drie doelpunten maken. In de eerste helft gebeurde dat door Pas (17e). Hestad (23e) en Couperus (28e) en na rust door Couperus (62e). Rog geveen (64e) en weer Couperus (72e) NEC oefende ln Malden voor 1500 toe schouwers tegen de afdelingsclub Juliana. Door doelpunten van Van t' Land en Pro- sen en een tegentreffer van Pauwels won NEC met 2—1 EXCELSIOR M—DHL 1—1. Het slechte weer had duidelijk invloed op het spelpeil. Het windvoordeel be zorgde Excelsior voor rust een veld- meerderheid. Elf minuten voor de thee zou Peter van der Brug met een 'kopstoot een voorzet van Alex Broek- hart achter doelman Panman in het net deponeren: 10. In de 'beginfase van het tweede bedrijf gaf DHL de toon aan. Vooral dankzij het soms 'knappe werk van rechtsbuiten Martin van Gelderen kwam Excelsior terug. Tcoh zou Herberichs in de laatste mi nuut de gelijkmaker op het scorebord brengen. Scheidsrechter Mast had het niet moeiljk. Regen maakte het spelen gisteren op de Mets-banen lange tijd onmogelijk. Fred Hemmes (links) en Betty Stöve hielden zich toen maar „alternatief" met fotograferen en hei prikken van gaatjes bezig. ST. MORITZ (ANP) Een Neder- jndse formatie, bestaande uit de 'nners Fedor den Hertog, Arie Has- Frits Schür en Aad van der '°ek is gisteren in een ploegentijdrit per 102 kilometers als tweede geëin- '2d achter de Zwitsers Hubschmid, J|chs, R. en 'H. Schar. De Zwitsers 'aren veruit de snelsten en kwamen een tijd van 2 uur 4 minuten 39 bonden (gemiddeld 48,080 kilometer uur). De Nederlandse formatie de afstand in 2.08.26,5. Derde ,öd Frankrijk (Duterme, Roque, ;°rbeau en Meunier) in 2.10.42.5. '^-Britannië plaatste zich vierde J 2.10.58,4 en het Westduitse kwartet roert, Knab, Weibel en Wich reikte niet verder dan de vijfde plaats. De baanrenners, die in Varese aan de wereldkampioenschappen zul len deelnemen, krijgen een optimale voorbereiding. De komende dagen komt het gros van de baanrenners nog vier keer in actie. De eerste keer gebeurt dat vrijdagavond in Alkmaar in een programma met voornamelijk profstayers en profsprinters. De Schiedamse wielerbaan draait zondagmiddag met profsprinters en amateurstayers. Het belangrijkste treffen heeft dinsdagavond plaats op de baan van het Olympisch Stadion. Daarin rijden zowel bij de professio nalsprinters als bij de prof- en de amateurstayers de voornaamste kan didaten voor de regenboogtitels. De beroepsrenners op de weg voor het wereldkampioenschap in Mendrisio zijn door de KNWU uitge nodigd om op 17. 18 en 19 augustus op Papendal te komen trainen. Aan leiding is een verzoek geweest van Rini Wagtmans aan bondscoach Joop Middelink om zich samen met de amateurs te mogen voorbereiden. De aanwezige professionals zullen die drie dagen met de amateurs de wegploeg en formatie voor de 100 ki lometer tijdrit onder leiding van Joop Middelink bijeen zijn. Van een onzer verslaggevers VEENENDAAL De gemeente Veenendaal heeft toegegeven, sinds vorig jaar op een terrein aan de Pol derweg klandestien afval bestaande uit chemische stoffen, vergiften en slachtafval te storten. "Het is niet in orde, maar er is geen andere moge lijkheid. We moeten die afvalstoffen toch ergens kwijt", meent wethouder Bastmeijer. De afvalstoffen worden aangeboden door enige plaatselijke industrieën, door de gemeentelijke reinigingsdienst opgehaald en naar de Polderweg gebracht. "Het gaat om een vrachtwagen vol per week. De afvalstoffen worden meteen na dat ze zijn gestort met zand afgedekt. Op die manier menen wij dat alles wordt gedaan om te voorkomen dat ze gevaar voor de volksgezondheid opleveren", vervolgde de wethouder. Het klandestien storten begon in de zomer van 1970, toen er voor het zuidoosten van de provincie Utrecht een centrale vuilstortplaats werd ge- (Vervolg van pagina 1) OVERAL De woonwagenbewoners kunnen niet zo worden weggestuurd, omdat het regionale kamp in Goes nog niet klaar is. De wet zegt, dat de woonwa genbewoners in gebieden, waar geen regionaal kamp is. overal standplaats mogen kiezen. De mannen zeggen wel te willen werken als de overheid voor goede kampen zorgt, waar ze hun vrouw en kinderen kunnen achterla ten. Burgemeester De Meester vindt, dat CRM de gemeenten zou moeten verbieden steun uit te keren zolang de dichtsbijzijnde kampen, ook al lig gen ze in een andere regio, nog niet vol zijn. Hij is bang, dat het in zijn gemeente tot moeilijkheden komt, omdat de ambtenaren en de bevol king geprikkeld raken door het optre den van de woonwagenbewoners. Öp het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk wordt desgevraagd gezegd dat dt klacht van Zierikzees burgemeester wat overtrokken is. „De algemene bijstandswet is er voor iedereen, dus ook voor de woonwagenbewoners. Het is overdreven om voor te stellen dat het ministerie elke door een ge meente gegeven uitkering tot in de finesses napluist. Het is juist dat als er bedragen aan mensen worden ge geven. dit gemeld dient te worden aan een centrale administratie van ons departement. Deze afdeling heeft een eigen telefoonnummer. Er werken tientallen ambtenaren en het is on- jüist om voor te stellen dat deze mensen niet te bereiken zijn". opend in Maarsbergen. Giftige en stankverwekkende afvalstoffen mo gen daar niet naar toe worden ge bracht. Overigens geeft hij toe te zijn ge schrokken van de recente berichten met name uit Duitsland over het stor ten van giftige stoffen bij woonker nen "Voor ons is dait aanleiding in de toekomst heel streng te gaan toe zien op hetgeen wordt gedeponeerd aan de Polderweg. Maar verbieden doen wij dat storten niet Je hebt dan grote kans dat de bedrijven hun af val naar stille natuurgebieden gaan brengen. Dan zijn we nog verder van huis", stelt de heer Bastmeijer. HEERJANSDAM ASWH 6—2. ASWH verscheen bij het soms zeer goed spelende Heerjansdam met vier invallers. Dit waren juist allemaal verdedigers. De vrij forse nederlaag van de Ambachters was dus wel ver klaarbaar. In de eerste helft zorgden De Beeld, Van der Spoel, Van der Vorst en Van Zijderveld voor de tref fers. terwijl na de rust De Beeld 50 scoorde. Koos Meuldijk liet 51 aan tekenen. waarna Heerjansdam via Van der Spoel verder uitliep. Dorré maakte tenslotte de stand voor ASWH nog wat dragelijker; 6—2. Bij Heerjansdam stond Bons de gehele wedstrijd onder de lat, terwijl bij ASWH Lagendijk voor de rust het doel verdedigde en Visser na de pauze. VVGZ RVVH 3—6. VVGZ kwam opmerkelijk sterk voor de dag; in ieder geval zo sterk dat RWH, toen het reeds met 20 achterstond bij rust, ondanks verwoede pogingen niet tot noemenswaardig weerwerk kwam. In de tiende minuut 10 door Bu- sink, tien minuten later 20 dank zij Jamin. In de tweede helft lange tijd geen treffers, totdat Van Gameren twee minuten voor het laatste fluit signaal voor 30 zorgde. HOOGVLIET SPIJKENISSE 2—3. Pas in de laatste minuut bezorg de een boogbal van Koopman de gastploeg de overwinning. Voor die tijd had Hoogvliet waardig partij ge geven en al snel was men zelfs met 10 voorgekomen toen Kamijn het werk van Betist afrondde. Na de ge lijkmaker van Den Arend, nam Spij- kenisse ook de leiding en dat doel punt kon op het conto van Koopman worden geschreven. Reinink tekende een 2—2 ruststand aan. Na de hervat ting was doelman Lankhaar van Spijkenisse vervangen door Neterle. s-GRAV. SV PPSC 1—1. Aardig duel, waarin de Westlanders de beste mogelijkheden hadden. Vooral door het uitstekende spel van Van Veen hield PPSC de score lange tijd blank. Na de hervatting vielen de doelpun ten pas. Een kwartier voor tijd nam PPSC de leiding na een prachtige aanval, die door Krabbendam werd afgerond. De Sport, dat na de thee enigszins was teruggezakt, zou toch de stand nog in evenwicht brengen. Een vrije trap van Jaap Stolze werd door de vrijstaande Lou Vos in het net getikt. Sportieve ontmoeting. VRIJHEID Wijziging NOS in I udonesië-ploeg Ven een onzer verslaggevers BUSSUM NOS-journaal mede werker Jan Gerritsen is afgehaakt van de NOS-karavaan die naar In donesië gaat voor het verslaan van het bezoek van de koningin aan dat land. In de plaats van Gerritsen gaat maker van reclamespots en journaal medewerker Fred Emmer mee. In tussen is de 27ste man toegevoegd aan de NOS-ploeg die naar Indone sië gaat. Het is eindredacteur Joop van de Berg. VUC—MVV 2—1. MVV toonde zich gelijkwaardig aan de zondag-tweede klasser VUC. De Hagenaars kwamen na tien minuten op 10 via Vierhuis. Na de hervatting zou de uitblinkende Van Buuren na een knappe combina tie 11 aantekenen. Van der Ben bracht tien minuten voor tijd de eindstand op 21. Matige wedstrijd. MONTREAL (AP, Reuter) Gis teravond heeft de belangrijke Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa roet in het eten gegooid door tegen nieu we tariefsregelingen voor vliegtoch ten op de Noord Atlantische routes te stemmen. Goedkope vliegreizen voor groepen en jongeren gaan dus niet door per 1 januari 1972. Andere onderdelen van de nieuwe tarievenregeling zouden 1 april 1972 verwezenlijkt worden. Op de conferentie van de Interna- DEN HAAG Het PvdA-Kamer- lid drs. Ed van Thijn heeft zich giste ren schriftelijk tot minister Van Agt (justitie) gewend met een wat onge woon verzoek. Hij vraagt namelijk de onmiddellij ke teruggaaf van een inbfeslaggeno- men jas van een Duitse „openlucht slaper". De stichting Release heeft reeds eerder aan het Amsterdamse parket verzocht om de onmiddellijke terug gaaf van de jas die in de vragen van het socialistisch Kamerlid „een deer lijk gemist kledingstuk" wordt ge noemd. BREDA De Nederlandse, Belgi sche en Westduitse politie hebben nog geen spoor gevonden van de 32-jarige gedetineerde W. de L„ die gistermid dag wist te ontsnappen aan zijn be wakers in Breda. De man zat daar in het huis van bewaring een straf van drie jaar uit voor herhaaldelijk ge pleegde inbraken. De politie be schouwt van L. als niet gevaarlijk. Hij slaagde erin tijdens zijn bezoek aan een fysiotherapeut in het nabijgelegen Mastbos te vluchten. Van L. was toen slechts gekleed in een zwembroekje. De Bredase politie is direct met 40 man en enkele honden naar van L. gaan speuren. Politiefunctionarissen vermoeden, dat de man er in geslaagd is uit een woning kleding te stelen en reeds ver buiten Breda vertoeft. Van morgen had men nog geen enkel idee waar hij kon uithangen. Volgens de woordvoerder van het ministerie zou de suggestie van de burgemeester dat eerst de regionale kampen vol moeten zijn voor de ge meente gaat uitkeren, neerkomen op vrijheidsbeperking van de woonwa genbewoners. „Het is zo dat in het woonwagenbeleid het accent wordt gelegd op die regionale kampen. Maar dan nog blijft er de vrijheid vo.or de woonwagenbewoners over om van regionaal kamp tot regionaal.. Vflll o Ir»lili kamp te trekken en kunnen ze toch O.J.J. TT ali llCl vil kamp te trekken en kunnen ze toch Zierikzee blijven aandoen. Op die vijheid is onze samenleving nu een maal ingericht". OOK ELDERS Zierikzee niet de en'ge gemeente die moeilijkheden heeft met toe vloed van woonwagenbewoners. Soms hebbei. deze gemeenten de problemen aan zich zelf te wijten doordat zij, in een gretige hoop dat deze mensen maar verder zullen trekken, snel klaar staan mot flinke uitkeringen. De woonwagenbewoners zelf vertel len dit onder elkaar do-»r, waarna meer wagens volgen en meer rond trekkende mensen bij het gemeente huis op de stoep komen te staan. Van een verslaggever MIDDELBURG Het kanaal door Walcheren is zo ernstig vervuild, dat B. en W. van Vlissingen. na samen spraak met de inspectie voor de volksgezondheid hebben besloten geen toestemming te verlenen voor de jaarlijkse zwemwedstrijd van Vlissingen naar Souburg die 15 au gustus zou worden gehouden. Voor dit evenement dat door de Vlissingse zwemvereniging „De Stormvogels" pleegt te worden ge organiseerd, bestaat altijd veel be langstelling. vooral ook. bij zwem mers van buifen Zeeland. Al eerder dit jaar zijn zwemwedstrijden ver boden in de Lek, ook wegens sterke vervuiling van water. tionale organisatie voor luchtvervoer (IATA), die in Montreal is gehouden, zijn de veertig aangesloten lucht vaartmaatschappijen bijeen geweèst om over nieuwe tarieven te praten. Daarvoor is toestemming van alle veertig nodig, evenals van de rege ringen van de betrokken landen. Lufthansa was de enige tegenstem mer. Tot 1 september heeft de maat schappij bedenktijd gekregen om op het besluit terug te komen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het aantal Neder landers, dat geweigerd heeft mee te doen aan de volkstelling, zal belang rijk kleiner zijn dan de eerste ramin gen deden vermoeden. In maart van dit jaar vlak na de volkstelling werd geschat, dat ongeveer 30.000 Ne derlanders hadden geweigerd mee te doen aan deze telling. Daarna zijn echter nog natellingen verricht. Volgens het ministerie van justitie zal straks blijken, dat er maar zo'n 15.000 weigeraars (of zelfs nog enkele duizenden minder) zijn geweest. Dit getal kan nog kleiner worden nu degenen, die tot nog toe niet heb ben meegedaan aan de telling, alsnog in de gelegenheid worden gesteld de formulieren in te vullen. De eerste weigeraars zullen aan het eind van dit jaar voor de verschillen de rechtbanken in ons land moeten verschijnen. Zoals bekend is de maxi mumstraf, die men kan krijgen, 500 gulden boete of 14 dagen hechtenis. Over de grond van de weigeringen is nog niet veel bekend: wel is reeds gebleken dat het aantal weigeraars groter was in de universiteitssteden dan in andere plaatsen en ook dat het aantal weigeraars groter was in de steden dan op het platteland. Maar deze verschillen waren niet erg groot. DEN HAAG Het Eerste-Kamer- lid Van Wijk (PSP) heeft de minis ters van economische zaken en van volksgezondheid en milieuhygiëne ver zocht maatregelen te nemen tegen de kwikvervuiling van het water. In de schriftelijke vragen die hij daarover heeft gesteld voert het Ka merlid aan dat de voor deze vervui ling verantwoordelijke fabrieken in Zweden het kwikverlies hebben weten te beperken tot 3 gram per ton chloor, terwijl die cijfers in Nederland zich bewegen tussen 50 en 100 gram per ton chloor. In Nederland zouden volgens de heer Van Wijk voorzieningen moeten worden getroffen die resultaten waar borgen als in Zweden zijn bereikt. Verder wil het Kamerlid van de be windslieden weten wanneer de fa brieken die in Nederland verantwoor delijk zijn voor de kwikvervuiling zijn gebouwd. Zo de bouwjaren in het nabije verleden liggen, waarom is er dan bij de bouw door bouwers en overheid niet op deze zaken gelet?, aldus het Kamerlid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11