Banketbakkers in zorgen BRAND MARBON Politie ontruimt Zwols jeugdhuis Wat kan arts cloen bij ontdekking kindermishandeling Rem op industriële groei in Westen geen oplossing, zegt VNO Ouders bezetten aula van school 945 projecten hebben regeling vorstverlet Jongen onder zand bedolven Zuidmolukkers op trein gezet WOENSDAG 11 AUGUST-US 1971 We eten minder taartjes Alleen ijsverhoop hoopvol AMSTERDAM „Als ik later rijk ben, eet ik alleen maar taartjes." Dat zullen velen van ons wel eèns als kind verzucht hebben, maar de werkelijkheid is anders. In de periode 1960-1971 namelijk, waarin de consumptieve bestedingen naar hoeveelheid ge rekend met 64 pet. toenamen, bleven de uitgaven aan banketbak kerij produkten achter bij de algemene trend. In 1960 ging nog 3.1 pet. van alle gezinsuitgaven naar gebak en chocoladeprodukten, maar in 1970 was dit percentage gedaald tot 2.3 pet. Door prof. dr. A. C. Drogendijk Sr. Op 3 augustus jl. stond L. van dar P. uit Woerden in Utrecht ie/echt wegens het feit, dat hij rijn één jaar oude dochtertje ad doodgeslagen, omdat zij liet wilde eten. Op deze rechts- ritting zei (volgens verslag- ;evers) de Officier van ustitie, mr. G. W. von Meyen- eldt, o.m., dat wij bij deze soort van misdaden nog altijd zitten „met dat beroerde ambtsge heim". Gezien het feit, dat het kind in casu reeds eerder in een ziekenhuis was opgenomen en men toen al had waargenomen, dat het kind geen ongeluk was overkomen, maar mishandeld vroeg hij zich af, waarom de dokters toch hadden ge zwegen. Vooropgesteld, dat gelukkig veel artsen in een dergelijk geval niet zwijgen, moet toch het feit gecon stateerd worden, dat helaas meer dan een arts in deze omstandighe den al te rigoureus vasthoudt aan zijn beroepsgeheim en zich niet realiseert door bij een geval van cindermishandeling slechts te vol- taan met geneeskundige behande- ing en derhalve het kind. na ont- ilag uit het ziekenhuis weer bloot Ie stellen aan dezelfde bedreiging zonder iets gedaan te hebben om dit te voorkomen zodoende in strijd te handelen met zijn afgeleg de eed of belofte zijn patiënten naar „beste weten en vermogen" te 'behandelen. Voorkomen Dit laatste toch impliceert, dat Jkj herhaling van de mishandeling, ^hetgeen in de praktijk in meer dan de helft van de gevallen voorkomt, met alle desastreuze gevolgen van dien tot elke prijs moet trachten te irkomen. De moeilijkheid echter n dezen is, dat de arts wel zijn fctiënt. in casu het mishandelde rind, wil beschermen; maar liever niet wil fungeren als aanbrenger van een strafbaar feit, hetgeen bo vendien volgens de huidige wetsbe palingen voor de arts het risigo met ich meebrengt zelf voor de recht bank te worden gedaagd wegens kenhll^hending van het beroepsgeheim. leijn: rd aarvan UIS oofd kopen ening voor de oplossing van dit niet zo snvoudige vraagstuk heeft men 'erschillende suggesties aan de -pie h !and gedaan, waarvan m.i. de beste is: de arts de vrijheid te geven kinder de kwestie aanhangig te maken bij inbegr Ie Raad voor de Kinderbescher ming na van te voren een door de Maatschappij van Geneeskunst ,ng hel Jangewezen vertrouwensman te ichtinge hebber» geraadpleegd. Tot ongeveer eenzelfde advies 'arn in 1970 de door de regering 'estelde Interdepartementale Jommissie inzake kindermishande- ing. In haar rapport bepleit zij nl. nteynel het aanstellen van een „vertrou wensfunctionaris" (een arts), ge leerd aan de Raad voor de Kinder- 'escherming. Gelijktijdig zou ech- er aangesteld moeten worden een hultidisciplinaire Commissie va lJ 70 deze Raad. die belast zal worden met de behandeling van gevallen van kindermishandeling, die ter kennis zijn gebracht en tevens zal kunnen fungeren als „'klankbord" voor de vertrouwensarts. Ook de Officier van Justitie vop. Meyenfeldt pleitte in bovenaange- haalde rechtszitting voor een insti tuut „Sociale raadsman" of een in stelling van maatschappelijk werk bij wie men bepaalde gegevens, die nu onderworpen zijn aan het ambtsgeheim, zou kunnen depone ren om herhaling van bedroevende en ontstellende feiten als het on derhavige te voorkomen. Frankrijk Terloops zij opgemerkt, dat men in Frankrijk, om het ernstige euvel van de kindermishandeling te be strijden, reeds in 1936 de zg. „Co mités de Vigilance" (Comités van waakzaamheid) heeft opge richt, wier taak het is de gevallen van kindermishandeling, na verifi catie van meldingen, ten spoedigste onder de aandacht van de betref fende autoriteiten te brengen, ten einde de kinderen aan de ouderlij ke macht te onttrekken en in te huizen of inrichtingen te plaatsen. Momenteel zijn in Frankrijk zo'n 200 van dergelijke Comités, ver spreid over steden en dorpen werk zaam. Het melden van een geval van kindermishandeling door een arts bij een van d^ze Comités is de laatste tijd aanzienlijk bevorderd door het feit, dat in 1971 het Franse parlement een wetsontwerp heeft aangenomen, waarin het beroepsge heim van de artsen is opgeheven voor wat kinderen van 15 jaar en jonger betreft, die door hun ouders ernstig zijn mishandeld Vereniging Wat Nederland aangaat moge tenslotte gewezen worden op de het vorig jaar (10 april 1970) opgerichte ..Vereniging tegen kindermishande ling" (Koningsplein 27. Den Haag), welke vereniging zich ten doel heeft gesteld de bescherming van weerloze kinderen tegen lichamelij ke en psychische verwaarlozing en mishandeling. Zij tracht dit doel o.m. te bereiken door het ontdek ken, c.q het doen ontdekken van verwaarloosde en/of mishandelde kinderen, door het bevorderen van onderzoek naar de oorzaken en ge volgen van de verwaarlozing en/of mishandeling, alsmede door het sa menwerken met partikuliere en overheidsorganen, wier arbeid ge richt is op de ozorg voor en de bescherming van het kind. Gezien de omvang der kindermis handeling volgens schattingen worden in Nederland jaarlijks 1200 kinderen ernstig mishandeld, waar van meer dan 10 procent overlijdt aan de gevolgen daarvan en onge veer 16 procent een blijvende be schadiging van de hersenen over houdt wordt het de hoogste tijd, dat de huidige bepalingen van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering zoda nig worden gewijzigd, dat de arts de vrijheid krijgt een geval van kindermishandeling aan een of an dere instantie aan te geven. Slechts aldus handelend zal het mogelijk zijn het afschuwelijke en stuitende misdrijf van kindermishandeling meer afdoende te bestrijden dan thans het geval is. De situatie voor de banketbakkers is allerminst rooskleurig, zegt een rapport van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Om aan de steeds stijgende loonkosten het hoofd te bieden, was men min of meer gedwongen om bij iedere loons verhoging te streven naar hogere om zetten. Ten dele is dat bereikt door prijsstijgingen (55 pet. gemiddeld voor alle produkten en 90 pet. voor gebak, het belangrijkste artikel van de ban ketbakker), maar gezien de achter blijvende bestedingen is het duidelijk dat dit niet voor alle branchegenoten kon gelden. Minder zaken In feite is het aantal vestigingspun- ten dan ook gedaald, vooral in de laatste vijf jaar. Tussen 1965 en 1970 nam het aantal banketbakkerijen af van 1.681 tot 1.509 en het aantal de tailhandels in banket en chocolade van 1.711 tot 1.472. De daling was over het hele land merkbaar, met uitzon dering van Overijssel. In 1969 (overigens een slechter jaar dan 1970 en '71) was de gemiddelde omzet per banketbakker in Neder land ongeveer 140.000. Het EIM heeft echter gerekend, dat de kriti sche omzet dat is het cijfer, waar bij alle kosten nog juist gedekt zijn bij 200.000 ligt. Het merendeel van de bedrijven haalt die twee ton niet, wat betekent dat de exploitant van het bedrijf een inkomen krijgt dat minder is dan hij met zijn be kwaamheden elders zou kunnen ver dienen. In de kleinste groep, dat zijn de banketbakkersbedrijven met een om zet tussen 70.000 en 100.000 komt de ondernemer niet verder dan een inkomen van 10.800 en daaruit moet hij dan ook nog de noodzakelijke in vesteringen bekostigen. Het EIM waardeert het ondernemersinkomen voor iemand met een bedrijf van een omzet van tegen een ton op 19.660. De optimale omzet van een banket bakker ligt bij 450.000 per jaar, maar aangezien daar een wijk van 22 a 23.000 personen zonder een con currerende zaak voor nodig is, zal dat maar weinig voorkomen. Aanbevelingen Het EIM doet twee aanbevelingen voor verbetering van de situatie. Ten eerste zouden de banketbakkers zich Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zestien ouders hebben gisteren met hun kinderen de aula van de Prinses Beatrixschool in de Sara Burgerhartstraat bezet. De reden is, dat de gemeente deze kinde ren niet wil toelaten tot de eerste klas. Het actiecomité zegt, dat de ge meente handelt in strijd met de vrije schoolkeuze. De ouders hebben schriftelijk de aanzegging gekregen, dat ze voor hun kinderen een andere school in de buurt moeten zoeken. Het schoolhoofd J. de Groot is vorig jaar begonnen met het vernieuwings- onderwijs in te voeren. Wil men hier mee doorgaan, dan zijn er drie eerste klassen nodig. De gemeente wil ech ter volstaan met twee klassen, waarin per klas 39 kinderen. Het aantal aanmeldingen bedroeg dit jaar 110 kinderen, van wie er 32 door de gemeente werden afgewezen. De ouders van 16 kinderen gingen hiermee niet akkoord. Zij willen doorgaan met hun actie en desnoods hun kinderen thuis houden om op de ze manier (door het overtreden van de wet op de leerplicht) de aandacht te trekken voor deze zaak. DEN HAAG Op steeds meer bouwwerken wordt deelgenomen aan de regeling voor de vorstverletbe- strijding. In de afgelopen winter wa ren het in totaal 945 projecten, bijna 80 meer dan in de winter 1969/1970. Dat is een stijging van negen procent. Deze stijging is voor het grootste deel te vinden in het aantal woningbouw projecten: 51 projecten meer dan in de vorige winter. Het totaal aantal premieplichtige werknemers op doorwerkprojecten is vrijwel gelijk aan dat van de winter 1969/1970, namelijk 22.200. Het ge middelde totaal aantal verplichte en vrijwillige doorwerkdagen bedroeg 12 (vorig jaar 31). Aan doorwerktoesla- gen werd ruim ƒ8,2 miljoen uitge keerd (v.j. 10,6 miljoen). MIDSLAND In de duinen bij Midsland op Terschelling is dinsdag middag een jongen in het zand ge stikt. Het slachtoffer is de 13-jarige Teewes Campaar uit Zandeweer (Groningen). De jongen was met een vriendje een kuil aan het graven. Op een gegeven moment stortte de kuil in en werd een van de jongens onder het zand bedolven. meer moeten toeleggen op de verkoop van geprefabriceerd consumptie-ijs. IJs mag zich nl. in een toenemende populariteit verheugen getuige het stijgende aandeel in de totale con sumptieve bestedingen. De verkoop van ijs zou een geschik te aanloop kunnen zijn tot een uit breiding van de traditionele banket bakkerij met een lunchroom. Speci- aal in nieuwe woonwijken, waar over net algemeen weinig horecabedrijven zijn zou iets dergelijks in wijkwinkel centra te overwegen zijn, daar de huisvrouw toch wel behoefte heeft aan een rustpunt tijdens het winke len, aldus het EIM. Een tweede aan beveling geldt de aankoop van half- produkten wat arbeidsbesparend zou kunnen werken. Rinus ehrman n uit militaire dienst Van een verslaggever DEN HAAG Rinus Wehrmann is na herkeuring voor militaire dienst afgekeurd en ontslagen uit militaire dienst. Wehrmann zegt de grond vooi het ontslag tot nu toe nog niet te hebben vernomen. Hij wil schadevergoeding .voor de tijd die hij in voorarrest heeft geze ten. Hij zegt wel geld te hebben ont vangen, „maar dat was volgens de administrateur gelijk aan een WAO- uitkering. Als ik die maanden arbeids ongeschikt was, ben ik dat gedwon gen geweest", aldus Wehrmann. In maart weigerde hij in Bergen op Zoom bij opkomst in militaire dienst zijn haar te knippen. Hij werd in arrest gesteld en eind mei veroordeel de de krijgsraad in Den Haag hem tot twee jaar gevangenisstraf. Wehr mann ging in beroep. Half juni, hij zat toen drie maanden in voorarrest, werd hij op vrije voeten gesteld in verband met de wijziging van de dienstvoorschriften over de haar dracht. Het hoog militair gerechtshof ver oordeelde Wehrmann op 7 juli tot een week militaire detentie. Na het von nis werd hij overgeplaatst naar 't Harde. Hij voelde zich overspannen en besloot daarom de dienst te verla ten. Hij dook onder van 19 tot 22 juli. Bij zijn terugkeer werd hij naar de psychiater gestuurd. Eind juli besloot de psychiater hem de dienst uit te zetten „Toen ik van de psychiater terug kwam bij mijn onderdeel moest ik meteen mijn spullen inleveren en moest ik naar huis. Donderdag 5 augustus werd ik tenslotte in Utrecht afgekeurd", aldus Wehrmann. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen betreurt het dat de regering zich in beginsel heeft uitgesproken voor een „selectieve" afremming van de industriële groei in het westen om mede daardoor de groei elders in het land te be vorderen. Het Centrale Werkgevers Verbond vreest dat de repercussies daarvan juist voor de gebieden met een zwak ke economische structuur ernstiger zullen zijn dan voor het westen zelf omdat deze gebieden voor levering en toelevering voor belangrijke mate van het westen des lands afhankelijk zijn. „Het vraagstuk van de achterblij vende groei in een aantal gebieden is veel te complex om daarvoor in en kele zinnen in de regeringsverklaring De eerste foto's van de maanexpe- ditie die de NASA gisteren publiceer de toonden meer de toeristische dan de wetenschappelijke aspecten. Hier salueert Irwin voor de zojuist geplan te vlag. Achter de maanlander de hoogste berg van het gebied, rechts de maanauto. even een oplossing te kunnen aange ven". zo werd van VNO-bestuurszijde gisteren verklaard op de maandelijkse persconferentie. Voorzitter Drs. S. C. Bakkenist: „De oplossing moet veel eerder worden gezocht in het geven van krachtige injecties in de betrok ken gebieden zelf dan in een afrem ming van het westen. Er zijn bijvoor beeld veel hogere investeringspremies nodig dan die tot nu werden ver strekt, want er moet heel wat gebeu ren willen de voordelen van vestiging in het westen voldoende worden ge compenseerd". STUDIE Drs. Bakkenist dacht hierbij met name aan voordelen bij import en export, de ruimere aanwezigheid van geschoold personeel en middenkader („Dat kan je in het noorden haast niet krijgen") en aan de betere infra structuur. „We willen allemaal wel een tweede huisje in Drente vanwege de ruimte en de schone lucht, maar wonen en werken willen we toch lie ver in het westen", aldus de VNO- voorzitter, die pleitte voor een fors pakket van effectieve maatregelen waarvoor zijns inziens1 nog wel \yat studie nodig is. Mensen in de buurt van Marbon zoeken een veilig heenkomen. (Vervolg van pag. 1) Volgens voorschrift wordt bij een lek bij Marbon klein alarm gegeven, waarna het 200 man tellend perso neel het terrein van de fabriek be hoort te verlaten. Volgens Marbon- directeur A. Leigh is nadat ieder dacht dat het lek onder controle was. een gedeelte van het personeel ondtr wie technici op het fabrieksterrein teruggekeerd, waardoor het aantal slachtoffers zo hoog kon worden. Na de explosie en de daarop vol gende brand stroomden de brand weerwagens en de ambulances naar het westelijk havengebied. Ook twee blusboten werden bij de hulp inge schakeld. Om omstreeks zes uur nam het aantal brandweerlieden met ver stikkingsverschijnselen sterk toe en gaf het Wilhelminagasthuis het sein vol. Daarna werden de gewonden naar het VU-ziekenhuis vervoerd. De brand was omstreeks aéht uur onder controle. Kritiek De Amsterdamse brandweer uitte gisteravond ernstige kritiek. Weinig of geen voorlichting aan het personeel van de Amsterdamse brandweer is gegeven over even tuele gevaren die bij brand te ver- waéhten zijn. De kritiek richtte zich ook tegen de bedrijfsbrandweer van Marbon die, toen de situatie werkelijk gevaarlijk werd, het terrein zou hebben verla k- Een brandweerman zei: 'Bijna eike maand wordt op dit bedrijf wel alarm gegeven. Dan is het een lek, dan werkt de alarmcentrale weer niet'. Drie jaar geleden was er al eerder een brand bij Marbon die toen geen slachtoffers kostte maar wel drie we ken het produktieproces stillegde. De Marbon-fabriek staat op enkele kilometers afstand van de dichtbe volkte Spaarndammerbuurt, waar gis teravond als gevolg van de explosie verschillende ramen van huizen sneu velden. Discussie De Amsterdamse burgemeester dr. I. Samkalden zal vanavond bij het begin van de raadsvergadering een verklaring geven over de brand bij Marbon. Volgens de fractieleider van D'66 in de Amsterdamse raad, de heer A. Martini, is nog in november vorig jaar, in de commissie economische zaken, een stevige discussie geweest over het gevaar dat het Marbon-be- drijf voor Amsterdam betekent. Met name is toen gesproken over de slechte toevoerswegen naar het wes telijk havengebied waar Marbon ligt. Marbon-Europe werd in 1966 in Amsterdam gevestigd. Het is een ves tiging van de Amerikaanse Borg- Warner corporation, dat voor de Eu ropese markt de kunsthars ABS pro duceert. Deze kunststof wordt opge bouwd uit drie grondstoffen, acrylo- nitril, butadieen en styreen. Acrylo- nitril is berucht om zijn giftige eigen schappen. De styreen was gister avond in de Zaanstreek te ruiken en veroorzaakte hoofdpijn en misselijk heid. Van onze correspondent ZWOLLE De gemeente politie van Zwolle heeft in de nacht van maandag op dinsdag het „undergroundcentrum" Thee huis De Zot ontruimd en de ruim 80 op dat moment aanwezige per sonen naar het politiebureau overgebracht. De actie kwam nadat omwonenden hadden geklaagd over tumult en glasgerinkel in het jongerencentrum. Achteraf bleek dat een aantal in het centrum verblijvende Zuidmolukse jongeren door agressieve jongelui wa ren geprovoceerd. Toen de Zuidmo lukse jongeren niet ingingen op de provocaties wierpen de jongeren die de onrust probeerden uit te lokken flesjes door de ruiten van het cen- Jaren geleden zijn ze verhuisd. Van een te klein Haagse etage naar een hoog Parijs appartement. Voor hem was het de overgang van een pensioenzeker ambtenarenbaan, waar de eindpost hoogstens referen daris zou zijn, naar een onzeker in ternationale business, die de beza digde mensen hier eèn risico vonden. Maar het bleek een succes, een expansie....! Van Parijs ging het naar een van de voorsteden, daar waar nog tui nen bij de villa's zijn en in die tui nen een zwembad. De auto werd steeds groter en de garage is alweer te klein, want ook mama en de oudste zoon hebben een eigen wagentje Kortom het gaat best en voor geen goud willen ze terug. Soms komen ze hier nog even op bezoek. Hij wat te dik van het zitten achter .zijn bureau; van de vele di ners op zakenniveau. Zij heel ele gant, omdat ze nog steeds de vreug de om de Parijse modemogelijkhe den niet verloren heeft en er met zorg en scherp oog van profiteert De kinderen wat vervreemd van het vaderland met Franse uitroepjes en verbazing over de dingen die wij doodgewoon vinden. Ze vragen stokbrood bij de soep en laten maar één aardappel op het bord glijden. Maar die logeerpartijen zijn in de loop der jaren praktisch lot nul ge reduceerd. De HollaniSse dierbaren komen ook eigenlijk liever daar, waar ruimte is en veel gemak. Waar Parijs naast de deur is voor cultu reel en werelds vermaak. Voor de Hollanders dan altijd de puzzle wat mee te nemen voor de gastvrije ontvangers? Altijd weer het huiskameroverleg: Waar doe je mensen die „alles" hebben, een ple zier mee?" Zo langzamerhand zijn de vreemd ste zaken al aangeboden. Een mooi rond kaasje, dat met een glimlach werd geaccepteerd en plichtmatig op tafel verscheen, maar toch duidelijk achtergesteld was aan de camem- bert, waar de gastheer na het diner van genoot. De fles jenever, oud of jong, die nauwelijks aangeraakt werd. want ze prefereren er de Dubonnet. Dezer dagen was het weer zo ver. De Haagse koffers werden gepakt, de Haagse hoofden werden gebro ken: „Wat, o wal, kon ditmaal nu eens echt voldoening brengen....?" Tot iemand resoluut de telefoon greep en het Franse huis opbelde. De moeilijkheid uitlegde: „En zeg nu eens waar we jullie echt plezier mee kunnen doen Even een verbijsterde stilte en toen de hartekreet..Drop van die zachte of nee van die zoute... of ..heette het niet katjesdropEn als het niet te veel iseen rolletje pepermunt erbij.... Kunnen we hier niet krijgen Met een snoepwinkellading zijn ze Parijswaarts gegaan. Gisteren kreeg ik verslag: „De kinderen griezelen van de drop, maar hij loopt de hele dag te kau wen....!" trum. Toen politiecommissaris I. Bergsrr.a bij het theehuis arriveerde was de rust al weergekeerd en was men bezig de glasscherven op te rui men. De leider van het theehuis, de 22-jarige cultureel werker S. van Enk, verzocht de commissaris niet naar binnen te gaan. omdat de explo sieve sfeer net aan het afnemen was. maar de commissaris drong toch het pand binnen en liet veryolgens assis tentie aanrukken. Tien minuten later reden overvalwagens van de Zwolse politie met tientallen, in gevechtsuit- rusttng geklede, agenten de Thorbec- kegracht op, waaraan het centrum is gelegen. Het was voor de eerste maal in de geschiedenis dat de Zwolse politie op trad met helmen, schilden en wa penstokken. Alle aanwezigen in De Zot werden naar het bureau ver voerd. Onder hen bevonden zich on geveer 20 Zuidrr.olukse jongeren en een aantal vreemdelingen, waaronder Italianen, Engelsen en Amerikanen. Na de opgebrachten verhoord te heb ben, werden ze weer in vrijheid ge steld, de buitenlanders werden na controle op hun legale aanwezigheid vrijgelaten en de groep Zuidmolukse jongeren werd gistermorgen om streeks half zes naar het station ge bracht en op de trein naar hun woon plaatsen gezet. Het theehuis De Zot was tot voor kort het jongerencentrum Sesjunte- jater. dat onder beheer van de Stich ting Clubhuizen Zwolle, diende als opvangcentrum voor jongeren met drug- en sociale problemen. Het ge meentebestuur van Zwolle trok ech ter de subsidie in, omdat de clubhuis leiding niet aan de door de gemeente raad gestelde voorwaarden had vol daan (onder meer het uitbannen van druggebruik). Na deze ontwikkelingen zette Van Enk het project op eigen gelegenheid voort. Van Enk over de gebeurtenissen van gisternacht: „De politie heeft waarschijnlijk de gele genheid aangegrepen om hier eens huis te houden en de zaak eens uit te pluizen". Hij noemde het politieoptre den volkomen onnodig en zeer prik kelend werkend. „Zij kunnen waar schijnlijk de waakzaamheid niet ver hogen zonder agressie uit te lokken". Dat de Zwolse gemeentepolitie zo snel in volle gevechtsuitrusting ter plaatse was, komt doordat de afgelopen da gen grote groepen Zuidmolukse jon geren naar Zwolle komen en met het oog daarop verkeerde de Zwolse poli tie dinsdagavond in volle staat van paraatheid. Buiten het incident bij het theehuis zijn er echter geen ver dere moeilijkheden geweest in Zwol le.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9