Verdeeldheid in Ulster is groter dan ooit Gewelddadigheden duren voort in Noord-Ierland kontuur in 'Kliqnon In India geen [onverdeelde sympathie I voor nieuwe pact TV-commentaar Vanavond te horen Vanavond te zien Mediumgevoelig WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 rijdens de onlusten in Belfast zijn entallen huizen in vlammen opge- jan. Bewoners tvan de protestantse raat Farringdon Gardens, die in de nms-katholieke wijk Ardoyne ligt, irlaten hun brandende huizen. Zij iuden zelf de brand erin hebben ge- aken om te voorkomen dat de loms-katholieken hun woningen be ekken. IS door Chris Blankenburgh De situatie in Ulster is thans zonder twijfel ernstiger dan twee jaar geleden. In augustus 1969 ontlaadden de spanningen tus sen pro-Britse protestanten en pro-Ierse rooms-katholieken zich in een hevige uitbarsting, die Belfast en Londonderry in vuur en vlam zette. Het Britse leger werd daarop ingeschakeld om als gewapend scheidsrechter op te treden. De onlusten uit die tijd waren de onmiddellijke reactie van zich in hun positie bedreigd voelende protestan ten op de politieke successen van de Noordierse Beweging voor de Burger rechten. Deze organisatie, die los van de omstreden grondwettelijke status van Ulster voor politieke en sociale emancipatie van de rooms-ka- tholieke minderheid streed, had een ILVERSUM I NOS .00 uur Snif 1,00 uur Woensdagavond, muziek- magazine .38 uur Mensen, ontmoetingen, me ningen ILVERSUM II VARA 135 uur Met de muziek mee i30 uur Ontmoeting met Wim Bij moer uur Muziek van deze eeuw ,50 uur Radio Jazz-magazine (15 uur Licht platenprogramma BELFAST (AP, Reuter, UPI) In de Noordierse hoofdstad Belfast zijn de gevechten, na een nacht vol geweld, gisteren op minder grote schaal voortgezet. In de wijk Andersontown ont brandde de strijd opnieuw toen militairen aanstalten maakten barricaden op te ruimen van maandag uitgebrande en opge stapelde auto's. Officieel is het aantal doden giste-^ ren tot 16 gestegen. Maar het wordt niet uitgesloten geacht dat er min stens twintig doden zijn gevallen. De Noordierse premier Brian Faulkner i/ore« i zfi" chiod» anten NEW DELHI (AP. Reuter, Een deel van de pers in dia heeft het tussen hun land de Sowjetunie gesloten ver- g weinig lovend ontvangen. De Hindoestan Times, die altijd de dende Congres Partij van premier indhi heeft gesteund, schrijft dat dia door sluiting van het pact zich de ogen van de wereld heeft aan sloten bij het Sowjet-blok. Het ad beschuldigt de regering ervan :h sqhuldig te hebben gemaakt aan verdrijving" door te veel aandacht besteden aan het conflict met Pa- itan, de mogelijkheid van een Chi- es ingrijpen en de houding van de jegens Pakistan, ir het verdrag met Moskou zul- China en Pakistan nog nauwer elkaar worden gebracht en wordt kloof tussen India en het Westen groter, aldus het blad. Bovendien het kunnen dat de VS Pakistan an steunen en versterken om de «gschaal op het Indische subconti- nt weer in evenwicht te brengen, wordt vervolgd. .Het verdrag zou zeer wel het be- kunnen inluiden van een nieuwe tude Oorlog in dit deel van de we id en India zal zich dan in het hart storm bevinden", aldus de ndoestan. Times. Svenals de Hindoestan Times ireef het Indiase dagblad The Sta man een hoofdartikel onder kop: e (25 snt«n, „Was dit nu nodig?" Het blad meent dat Russische steun alleen vast staat als aangenomen wordt dat een aanval van de zijde van Pakistan zonder meer door China en de VS wordt ge steund. De Russische minister van buiten landse zaken Andrej Gromyko heeft gisteren de besprekingen met de In diase leiders voortgezet Op een pers conferentie heeft Gromyko ontkend plannen te hebben voor een bezoek aan Pakistan om het Russisch-Indiase verdrag toe te lichten In dit verdrag staat dat India en de Sowjet-Unie el kaar in geval van agressie door een derde mogendheid bijstaan, door hulp aan de agressor te weigeren, en door onder meer onderling overleg te ple gen over maatregelen tot beëindiging van de agressie. De tekst van het verdrag is giste ren volledig afgedrukt in de Russi sche pers. Er werd echter geen offi cieel commentaar aan toegevoegd. Vermiste Hagenaar- in Venlo gevonden DEN HAAG De 20-jarige kan toorbediende Parmanan Bachoe uit Den Haag, die sinds 1 augustus werd vermist, is dinsdagmorgen door de politie in Venlo gevonden. Hij ver keerde in goede gezondheid. heeft de situatie in Ulster een „staat van oorlog" genoemd. Veiligheidstroepen hebben gisteren het lichaam gevonden van een 20-ja- rige man, in een appartement aan de Springfield Road in Belfast. In Lon donderry overleed een Britse soldaat nadat hij een paar uur tevoren was neergeschoten. Bij een gevecht tussen sluipschutters en Britse militairen werd een soldaat neergeschoten en drie van zijn collega's gewond. Het totale aantal gewonden wordt geschat op minstens honderd. In de zwaar getroffen rooms-katho- lieke wijk Ardoyne in Belfast smeult nog het vuur in een honderdtal hui zen. De totale schade van de afgelo pen paar dagen wordt op zo'n acht miljoen gulden geschat. De premier van de Ierse republiek, Jack Lynch, heeft zijn minister van buitenlandse zaken Patrick Hillary opdracht gegeven onmiddellijk be sprekingen te beginnen met de Britse regering over de situatie in Ulster. Hillary wordt vandaag in Londen verwacht. Aangenomen wordt dat Hillary zal aandringen op het beleg gen -van een spoedconferentie van premiers van Engeland. Ulster en de Ierse Republiek. Uit Dublin is gemeld dat al meer dan 1000 Noordieren uit Ulster naar de Ierse Republiek zijn gevlucht, waar ze in kampen worden onderge bracht. De IRA, het verboden Ierse Repu blikeinse leger, tegen wie de Noord ierse regering een interneringsactie is begonnen, heeft de burgers van de Ierse Republiek opgeroepen hun Noordierse collega's te hulp te snel len. In een verklaring van de IRA wordt gezegd: „Onze overwinning of nederlaag hangt grotendeels van uw reactie af." Bernadette Devlin, het Britse La gerhuislid voor Midden-Ulster, heeft een felle actie tegen de internerings maatregel aangekondigd NEDERLAND I NOS 19.05 uur De dubbeldekkertjes 19.30 uur (CVK/IKOR/RKK) Ken merk 20.30 uur Uit de wereld der insekten 20.45 uur Under the yum-yum tree, film NEDERLAND II AVRO 19.05 uur Tarzan 20.21 uur Romeo en Julia, ballet 20.40 uur Het geheim van Michelan gelo 21.30 uur Jazz-O-Rama (10) Hilversum I 402 m. XCRV18.30 (NOS) Nieuws. '12 Hier en Nu; 18.51 Lichte "i'-izlek. NOS: 19.00 Snil. sig- aiementen, nieuws, informa- 'le en feiten; 19.50 Voor blin- jn ien slechtzienden; 20.UO oensdagavondmagazine, «arln o.a. nieuws en repor ts; 22 30 Nieuws; 22.38 Men- ontmoetingen, meningen: Ö»-Nieuws. Hilversum II 298 m. "OS18.00 Nieuws: VARA: •11 Dingen Van de dag; 18.20 ulnk Klaar zonder nonsens, W o a. Muziekkwis; 19 tn JOS) Nieuws en weerpraatje: Met de muziek mee; 20.31 'ntmoeting met Wim Bij- joer; 21.05 Uit eigen huls; •10 Muziek van deze eeuw; ^30 (NOS) Nieuws; 32.38 Me edelingen; 22.43 Dingen van dag: 22.50 Radio Jazz Maga- jye: 23.15 Stereo-Pop; 23.55 Mtwa. TELEVISIE VANAVOIVD Nederland I NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. 'ïR: 18.50 (K) Reclame; 18.55 (K) journaal; Iff-R: 19.00 (K) Reclame: 19 05 (K) De Dubbeldek- mies, Tv-serie voor de IKOR/CVK/RKK: 19 30 f--.erk: de wekelijkse Infor- wtlerubriek over kerk en sa- Jfnevlng; STER; 19.55 (K> re- "Unc. NOS; 20.00 (K) Jour- ■ai; STER; 20.15 (K) Reclame: 20.20 Staatsloterij20.25 (K) Uitzending Stichting Socutera. NOS: 20.30 (K) Uit de wereld der Insekten: Libellen, filmre portage; 20.45 (K) Under the Yum-Yum tree (De Knuffel flat). speelfilm: (Rijkskeuring: 18 jaar); 32.30 (K) Studio Spori. 22 55-23.00 (K) Journaal. Nederland II NOS: 16-00—18.00 (Ki Europe se Atletiekkampioenschappen Helsinki: 18.45 <K> Pip en Zip: STER: 18.50 (K) Reclame; NOS 18.55 (K) Journaal; STER: 19.00 (K) Reclame: AVRO: 19.05 (K) Tarzan, tiv-fllm: STER: 19.55 <K) Reclame: NOS: 20 00 (K> Journaal: STER: 20.15 (K) Re clame- AVRO: 20.31 (K) Romeo en Julia, balletprogramma 20.40 (K) Het geheim van Mi chelangelo de droom van iedere mens. film. 21.30 Jazz- O-Rama 18. NOS: 22.05-22 10 (K) Journaal. België - Nederlands 15.55—18.30 Kleur. Eurovisie Europese atletiekkampioen schappen te Helsinki. 18.30 Kleur: Fabeltjeskrant; 18.T5 Jevanjong: 1 Klein, klein kleutertje: a) Frits van de af fiche jeugdfeuilleton (5): b) Liedje over groenten. 2. Tip top: a) Nonkel Bob maakt een poppenkast; b) Wereld zonder grenzen; c) Tandverzorging; d) kapteln Zeppos - jeugd feuilleton. (11); 19.39 De Weer man: 19.43 Mededelingen: 19.15 Nieuws: 20.10 Kleur: Gunsmo- ke. tv-western (8):21.00 Schat ten op zolder; 21.45 Volkscon cert met Rudolf Werthen. 22.10 Gastprogramma; 22.40 Nieuws; GRAMMOFOONPLATEN- WOENSDAG 11 au-gustus 1971 van 18-20 uur Liederen en dansen uit Joegoslavië; Lc Beau Danube (Strauss); Fellcldades; Me slento fcliz:. Batlando a dos; La ie le: Eh. flgues: Red ro ses; Entrc silverlo. facundo y la luna; Causa ne nana: Cor- covado: Days of wine and ro ses: My one and only love: People. Have you met Miss Jones: Gene's blues: Disc Joc key jump: I got rhytm; K.ng Porter stomp. RADIO MORGEN' Hilversum I, 402 m. KRO 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Badlnerie: klassieke en semi-klassleke muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32 7.40 Actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Voor de kinderen. 8.25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor dc huisvrouw. (9.00 - 9.10 Gymnastiek voor de huls vrouw) NOS 10.00 Pedagogi sche rubriek. 10.20 (S) Muziek uit de Barok (opn.). KRO 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV 12.00 Los-Vast: gevarieerd program ma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Hier en Nu; 12.58 Rebus). 14.00 (S) Lichte orkest muziek (gr). 14.30 (S) Meester werken uit de Franse kamer muziek: semi-klassleke muziek (opn). 15.00 Gereformeerde middagdienst. NOS 15.30 Spie gel van Duitsland: informatie en muziek uit de Bondsrepu bliek. 16.00 Nieuws. 16.03 De stem van de sprekende min derheid. (Tussen 17.30 en 19.00 De Europese atletiekkam pioenschappen In helslnkl: tussen 1810 - 1815 Europe se jeugdkampioenschappen zwemmen en schoonsprlngen in Rotterdam). NCRV 17.30 NCRV en Bloc. nastiek. 7.20 (S) Lichte gram- mofoonmuziek. 8 00 Nieuws. 8 11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje - vervolg. (8.30 - 8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS 9.00 (S) Documentair klankbeeld over Joegoslavië. 9.35 Waterstanden. AVRO 9.40 Programma rondom jongeren en hun vakantie. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00 - 11.02 Nieuws). 11.30 Rondom twaalf: voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Sportre- vue met o.m. de Europese at letiekkampioenschappen ln Helsinki 13 00 Nieuws. 13 11 Radiojournaal. 13.30 "(S) Karak teristieke combinaties: klassie ke kamermuziek. 14.01 (S) So praan en piano: klassieke en moderne liederen. 14.30 Biels Co.. wekelijkse strip. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16 03 Land der Muzen: kunst- magazijn. 17.00 Mobiel: mu ziek. actualiteiten en radio- spelletjes met om: 17.40 Alles voor de klub; 17.55 Mededelin gen. Hilversum III, 240 m. NCRV 9 00 Nieuws. 9.03 Zing, zing, zing!: lichte vocale muziek (10.00 Nieuws). EO. 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound. VPRO 12.00 Nieuws. 12.03 Fellx Meurders Show. 13.00 Nieuws. 13.03 The Joe Blow Show. KRO 14.00 - 18.00 KRO-Op-Dric: Pop-mixture (leder heel uur nieuws). tiiivinii MORGEN België Nederlands. 15.55 Europese atletiekkampioen schappen ln Helsinki. aantal opzienbarende resultaten be haald. De protestantse Unionistische regering was gedwongen haar autori taire bestuur van en voor protestan ten, vaarwel te zeggen. Zij moest on der druk van de Britse regering tot drastische hervormingen overgaan. Maar bij de rooms-katholieken was de bereidheid gegroeid zich neer te leggen bij Ulster als autonoom deel van het Britse Verenigd Koninkrijk. De meeste politieke organisaties van rooms-katholieken hadden in 1969 hun traditionele boycot-politiek opge geven en waren in het Noordierse parlement vertegenwoordigd. Thans is Ulster opnieuw, zoals in de beginjaren van 1921, teruggekeerd naar een volledig in twee zuilen ge polariseerde maatschappij: een mil joen protestanten, die aansluiting bij de Ierse Republiek met hand en tand bevechten en een half miljoen rooms- katholieken, die onverzettelijk stre ven naar een ongedeeld Ierland en het vertrek van alle Britten. De belangrijkste oppositiepartij, de SDLP die naar een verenigd Ier land en naar socialisme streeft is onlangs uit het regionale parlement in Belfast weggelopen. Als reden gaf zij op, dat de autoriteiten geweigerd hadden een onderzoek in te stellen naar de dood van een rooms-katho- liek, die door Britse militairen was neergeschoten. In feite heeft d^ze partij kennelijk beseft, dat haar kiezers de aanwezig heid van de SDLP in het parlement niet langer zouden aanvaarden en wilde zij voorkomen, dat zij later zou worden beticht van collaboratie met de 'Britten'. De rooms-katholieken, van wier stemmen de SDLP het moet hebben, zijn steeds gevoeliger geworden voor de Iers-nationalistische leuzen van wege de felle reacties van een groeiend aantal protestantse extre misten. Deze gevoeligheid is sterk in de hand gewerkt door het Ierse Re publikeinse leger (IRA), een militante groep Ierse nationalisten, die er in slaagde doeltreffend de Beweging van de Burgerrechten te penetreren. Door haar guerrilla-acties wist de IRA de protestanten tot reacties te verlokken, die de rooms-katholieke minderheid alleen maar tegen de haren konden instrijken. Hoewel de IRA onderling politiek sterk verdeeld is, heeft zij een ge meenschappelijk doel op korte ter mijn: in Engeland zoveel .ontevreden heid te wekken, dat Londen gedwon gen wordt de grondwettelijke positie van Ulster te herzien. Uit het feit dat binnen de Britse Labour-Par tij al openlijk wordt gepleit voor losmaking van de band met Ulster inclusief zijn tien procent werkelozen blijkt dat de IRA bezig is succes te boeken. Maar nog groter zou het succes van de IRA zijn, als zij erin slaagde de Noordierse protestanten te provoceren tot een omvangrijke pogrom tegen de rooms-katholieken. waartegen in En geland een golf vah protest zou ont staan. De interneringsmaatregel, die de regering van Brian Faulkner nu heeft genomen, is in feite dan ook veel minder gevaarlijk, dan het besluit al le marsen voor zes maanden te ver bieden Dit verbod, waardoor de mars van Leerjongens van Derry onmoge lijk wordt gemaakt, is tegelijk geno men met het besluit IRA-leiders te interneren. Faulkner heeft zich bij het nemen van zijn besluiten kenne lijk laten leiden door de gedachte dat een mars-verbod aan de protestantse rechtervleugel beter verkoopbaar zou zijn in combinatie met de internering van IRA-mensen. De IRA heeft het pakket maatregelen echter onmiddel lijk ontvangen met een grootscheepse actie, waardoor de bom al voor 12 augustus is gebarsten. Deze dag, waarop de Leerjongens van Derry zouden marcheren, zou nu wel eens het uur der vreugde voor de IRA kunnen worden, als de protestantse extremisten mochten besluiten zich vandaag dan buiten hun verschansin gen te begeven. Avro's Televizier was gisteravond het sterkkt met woorden over de brand, bij Marbon in Amsterdam en het sterkst met beelden over de nieu we onlusten in Noord-Ierland. Bij Marbon waren nauwelijks meer beel den te halen. Dus had Van Westerloo in de gauwigheid een soort forum bijeen gehaald. De heren konden nog niet veel zeggen maar toch was er een merkwaardige tegenspraak te be luisteren. Eeti bedrijfsleider van Mar bon zei dat er in andere opslagtanken zeer gevaarlijke stoffen lagen opge slagen, maar een gemeentefunctiona ris die de fabriek destijds een ver gunning volgens de hinderwet had verstrekt, sprak dat tegen. Het goedje zou ongevaarlijk zijn als het maar brandde. Aldus redenerend zou de brandweer er dus volstrekt verkeerd aan hebben gedaan de tanks in kwes tie nat te houden. We vermoeden wel degelijk dat het niet zo eenvoudig ligt, maar Van Westerloo \vroeg niet verder. Directeur van de fabriek be vestigde nog eens dat er geen gevaar bij was. Andere vestigingen in Euro pa en Amerika hadden nooit last ge had, zei nij. Van Meekren bracht beelden uit Noord-Ierland via Londen. Van der Linde werd niet moe ons op dat feit opmerkzaam te maken, vermoedelijk opdat we niet zouden vergeten dat we dat allemaal aan zijn ijver te danken hebben. Op die beelden was weinig aan te merken. Van Meekrens inlei ding daarentegen zat nogal sumier in elkaar. „Het speelt zich af in Noord- Ierland. ook wel Ulster" zei hij bij voorbeeld. En ook: „de sfeer is be nauwend, beklemmend." We dachten dat hij nu juist beelden had omdat duidelijk te maken. Over beelden gesproken: het optreden van senator Van Riel in Télevizier was weer per fect. Wat ons ontzaglijk vertederde, was het feit dat er in de boekenkast op de achtergrond enige werken overeind waren gezet, zodat de kijker kon waarnemen dat aa?i_de..harse uit spraken ivan de heer Van Riel enige voorstudie vooraf was gegaan. Zo ontstond ér in de huiskamer enige spanning over de vraag in welk ver band de senator het boek „Hitler's strategie" ter sprake zou brengen. En daar zei hij dat Hitier en de Sowjet- leiders niet met elkaar mogen worden vergelekenbehalve misschien in sommige tactische opzichten. Wat je ook van Van Riel mag zeggen: hij is medium-gevoelig. C.J.L. MARY STEWART 18 Ik remde niet eens, maar drukte mijn hand weer op de toeter, en liet die daar liggen. De bus haalde als het ware zijn schouders op, ging ongeveer dertig centimter naar rechts, en we vlogen er langs. Louise slaakte een diepe zucht. „Daar zal ik nooit aan wennen!" „Als hij ons GB-bord had gezien, zouden wij het nooit hebben klaargespeeld." „Zag u wie in die bus zat" zei David. „Nee, ik had het te druk. Wie was het?" „Die man uit het hotel. Ik geloof dat hij Marsden heet. Hij zit aan die tafel bij de grote palm." „O. Ja, ik heb hem gezien." Ik haalde mijn voet van het gaspedaal en keek in het spiegeltje naar de bus. Het was mogelijk dat die bij de Pont du Gard afsloeg naar Tarascon, maar ik had het gevoel dat de bussen van Avignon naar Tarascon een andere weg namen. In dat geval moest dit de bus naar Nimes zijn, en zat Marsden erin. En na wat ik gister avond boven op de Rocher des Doms had gehoord, wist ik niet precies, wat te denken van de mogelijkheid dat Marsden ons achterna kwam naar Nimes. Ik minderde nog meer vaart. Met een triomfantelijk geloei van zijn claxon haalde de bus de Riley in en eiste de weg voor zich op. Ik keek in de spiegel, toen hij ach ter mijn wagen opdoemde. Ja daar stond onmiskenbaar, zelfs in spiegelschrift*. NIMES. Ik drukte mijn voet weer neer, en we snelden voort. Ik probeerde te denken,.maar bezat te weinig gegevens. Het was alsof je naar een venster tastte door gordijnen van spinnewebben, alleen maar om tot de ontdekking te ko men dat het buiten het raam donker was en dat, wan neer alle webben weggevaagd waren, het venster nog on zichtbaar zou zijn. Ik zette het probleem van me af, en passeerde met angstvallige zorg een kleine Citroen. Bij de Pont du Gard stopten we onder de schaduwen van de bomen tegenover het hotel. Louise begon haar zaakjes bij elkaar te zoeken. „David," zei ik. „Wil jij iets voor me doen?" „Natuurlijk. Wat?" „Ginds bij het hotel navragen, hoe laat de bus hier aankomt. Hoe lang hij hier stopt. Hoe laat hij naar Nimes vertrekt. Zou je Frans daarop berekend zijn, denk je?" David keek me alleen maar aan, en klom samen met Rommel de auto uit. „Natuurlijk," zei hij weer; en toen, in een plotselinge vlaag van eerlijkheid - „Het is niet zozeer het vragen, want dat kun je pnderweg bedenken, maar het verstaan van wat ze tegen je zeggen - vooral als het getallen zijn, Maar ik zal het proberen." Hij grinnikte even tegen me op zijn innemende manier, en holde toen weg over het kiezelterras van het hotel. „Weet je zeker, dat je niet mee wilt naar Nimes, Louise?" „Volkomen zeker, dank je. Ik ga naar beneden naar de rivier en schilder de brug - o, best, het aquaduct - maar ik ga hier eerst lunchen. Hoe laat kom je terug? „Ik weet het niet. precies. Hoe Iaat wil jij opgehaald' worden?" Louise wierp door de bomen een blik in de richting van de rivier, waar je even een geflonker kon opvangen van gouden steen. „Ik weet het niet, eerlijk niet. Wéét je wat, Charity - laten we ons niet binden. Jij gaat door naar Nimes, en bekijkt op je gemak je bouwvallen. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas 127: Sambo schrok zó, dat. hij onmiddellijk op zijn knieën neerviel ^n losbarst te in een klagelijk geween. „Sambo heeft niet omspres geprikt!" snikte hij. Maar smidje Verholen moest lachen en zei: „Het is al lang weer over, hoor! Maak jij nu maar gauw mijn broek af, dan kan ik ten minste weer laten zien, wie ik ben." IJVerig voltooide Sambo het begpnnen her stelwerk en even later kun nen we smidje Verholen al in het cowboyverblijf zien zitten. Billie de Licker, Slim Goldsilver en Doeglas de Verschrikkelijke luisterden ietwat ongelovig naar hem, „Hoe dan?" vroeg Slim Goldsilver nieuwsgierig. „Ik wil ongemerkt met een transport gestolen koeien mee," legde de smid toen uit en de cowboys ke ken alsof ze het in Keulen hoorden donderen. „Ja ja, kijken jullie maar niet zo ongelovig!" lachte de smid. „Weet je wat ik van plan ben? Ik Toen daalde zijn stem tot een onhoorbaar gefluister en daarom kunnen wij onmoge lijk weergeven wat hij allemaal zei. Maar de cowboys schenen hem toch wel te geloven, want Billie zei: „Jonge, jonge, Verholen, als dét lukt, dan is het de moeite waard vannacht een kudde van tweehonderd koeien buiten te la ten! Ik ben je man, Verholen! Ik doe mee! Die koeien blijven buiten!" -- „Dank je wel, makkers," lachte de smid blij. toen hij een tabletje liet zien, dat in papier gewikkeld was. „Let op, jongens," zei de smid. „Andy dacht, dat dit een stukje chocola was. Maar dat is het niet. Het is een soepblokje en mijn hoofd eraf als dit soepblokje niet gemaakt is van de koeien, die hier in en om Cowtown gestolen zijn!" „As-je-me-nouü" riep Billie de Licker. „Dus ook stukkies van onze eigen koeieh zitten in die blok kies! Meen je dat nou werkelijk? Hoe kom je aan die wijsheid?" „Uit je ogen kijken en je hersens gebruiken, dat is mijn devies," zei de smid. „Daarom ben ik er van overtuigd, dat ik gelijk heb. Ik kan mijn stelling alleen niet bewijzen en zonder bewijs begin je niks. Daarom wil Stinky Andy er ook niks van weten. Maar ik zal het bewijs leveren, of mijn naam is geen smidje Verholen!" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7