Theologen komen in uit hun ivoren Leuven torens SOWJET-PLAN Mijnbeambten boos op Den Haag China maakt zich zorgen over Japan Provinciebestuur vecht door voor 800 bomen W. André en staf van Dennendal wisselen brieven Bijdrage aan theologie van racisme Onrust om dollar Politie voert actie tegen door rood licht rijden COMMENTAAR Duits meisje vermist Hunkemöller en Lindor samen BEROEPINGSWERK Rijk betaalt alleen weg langs Amelisweerd Augsburgse eis: intercommunie Een woord voor vandaag Puzzelboek HEUWi Van een onzer verslaggeefsters ARNHEM Het provinciaal be stuur van Gelderland heeft verklaard „voorlopig niet overtuigd te zijn door de argumentatie van minister Drees (verkeer en waterstaat) over de nood zakelijkheid van het kappen van de 800 bomen langs de rijksweg Arn- hem-Nijmegen". Het provinciaal bestuur had name lijk een brief gekregen van minister Drees, waarin hij meedeelde besloten te hebben, dat de bomen toch alle maal gerooid moeten worden. Tege lijkertijd had minister Dpees een ant woord van deze inhoud gegeven op vragen van enkele Eerstekamerleden. De actiegroep Milieubeheer voor het stadsgewest Nijmegen heeft in middels meegedeeld, wanneer er in derdaad tot kappen zal worden over gegaan, de bomen te gaan „bezetten". Men heeft zoveel medestanders ge kregen in de strijd om het behoud van de bomen, dat per boom tien be zetters beschikbaar zijn. De bomen zullen niet bezet worden, doordat er mensen in de boom gaan zitten, maar doordat er mensen om de boom heen gaan staan. Studie Het provinciaal bestuur van Gel derland zal nu in eerste instantie de hele zaak nog eens bestuderen o.a. door zich te laten voorlichten door de directie van Rijkswaterstaat in Gel derland en eventuele andere deskun digen. Van een onzer verslaggevers DEN DOLDER De heer W. An dré, verpleegkundig directeur van de zwakzinnigenafdeling Dennendal van de Willem Arntszhoeve, heeft gister morgen in een brief de Dennendalstaf laten weten niet aan een gesprek over de hangende problemen te zul len deelnemen. De staf had de heer André, die dinsdag na een vakantie zijn werk hervatte, hiertoe uitgenodigd. De heer André werkt voorlopig hij is we gens ziekte slechts halve dagen aan wezig in het hoofdgebouw van de Willem Arntszhoeve. Hij belde gisteren, nadat de staf zijn brief had ontvangen, staflid J. Marcelis en verklaarde wel in het hoofdgebouw met hem over de situa tie te willen spreken. De heer Marce lis antwoordde na overleg met de staf dit te willen doen, nadat de heer André eerst op Dennendal met de staf overleg zou hébben gepleegd. In een brief aan de heer André liet de staf vervolgens weten het gesprek onvermijdelijk te vinden en te hopen dat het in de loop van deze week toch zou plaatshebben Ook het interimbe- stuur van de stichting ontving een brief van de Dennendal-staf, waarin op de noodzaak van communicatie tussen André en staf werd gewezen. (Vervolg van pagina 1) Er zouden al voedsel-distributie- kaarten, tal van aanwijzingen en alle mogelijke drukwerken en verkeers- boorden zijn gemaakt ten gebruike van de bezettingstroepen in Duits land, Zwitserland en Frankrijk. Er bestond ook een lijst met namen van tienduizend personen, die op de eerste dag van de bezetting in West- Duitsland moesten worden gearres teerd. Volgens Sejna hadden de landen van het Warschau-Pakt precies de tijd vastgesteld, die men nodig zou hebben om het leven in de VS, Cana da en Groot-Brittannië lam te leggen. Het zou daarbij het gemakkelijkst in de VS toegaan, omdat de eigen agen ten daar veel gemakkelijker de be schikking over wapens en ontplofbare middelen konden krijgen dan in Europa. De sabotageplannen waren al zover uitgewerkt, aldus Sejna, dat de vroe gere Tsjechoslowaakse president An- tonin Novotny op een vergadering die hij in 1965 bijwoonde, reeds beslist had hoe het Londense ondergrondse spoorverkeer moest worden gesabo teerd. door L. M. P. SCHOLTEN LEUVEN Ongeveer op de helft van de conferentie van de commissie voor geloofsbelijdenis en kerkorde (Faith and Order) van de wereldraad van kerken verscheen op het mededelingen bord een hartekreet die er ongeveer als volgt uitzag: „Here, wan neer hebben wij U hongerig gezien?" „Ik ben hongerig geweest en gij cirkelde rond de maan en gij vormde een commissie praatte over eucharistie over het geloof van uw voorvaders". Dat deed de 150 theologen die in Leuven vergaderen beslist onrecht. Faith and Order is nu eenmaal het theologisch laboratorium van de we reldraad. Hier in Leuven wordt de balans opgemaakt van vier jaar stu die in werkgroepen over de gehele wereld. Van hier uit zullen de impul sen moeten uitgaan voor de volgende periode van vier jaar oecumenische theologie. Mogen deze specialisten nog specialisten zijn? Maar vooral deed de anonimus Faith and Order onrecht omdat juist deze conferentie een duidelijke wen ding laat zien in het werk van deze commissie. Natuurlijk op, deze confe rentie wordt ook gesproken over het schriftgezag. Over de verhouding van doop, gelijdenis en avondmaal. Over intercommunie. Er is zelfs een rap port van een groep die zich bezig heeft gehouden met het concilie van Chalcedon in het jaar 451, maar veel meer aandacht hebben zaken gekre gen als het racisme, gerechtigheid in de samenleving, hulp aan de machte lozen in de samenleving. Het is toeiend dat thologen die altijd richt lijnen aan de andere afdelingen van Aanslag op Radio Nordsee voor rechtbank Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse recht bank zal zich waarschijnlijk op 7 september buigen over de aanslag op het zendschip Mebo 2 van Radio Nordsee International. De dagvaar ding van de vijf verdachten, drie dui kers, Veronicadirecteur Bull V. en zijn naaste medewerker Norbert J., is nog niet uitgebracht. De vijf zitten sinds eind mei in voorlopige hechtenis. De aanslag werd gepleegd op 15 mei. Duikers brachten toen springlading aan aan de Mebo 2. De opzet was, dat het schip stuurloos zou raken en naar de kust zou drijven. Op vrijdag 20 augustus wordt voor het gerechtshof in Den Haag in hoger beroep het kort geding behandeld, dat Veronica tegen Radio Nordsee heeft aangespannen. In dit geding, dat in maart voor de president van de Rotterdamse rechtbank diende, eiste Veronica, dat de eigenaren van het zendschip Mebo 2 dit schip de haven van Rotterdam zouden binnenbren gen. Subsidiair vroeg Veronica het schip zelf te mogen binnenslepen. De president wees op 25 maart de eis af, omdat Nordsee niet in strijd had gehandeld met de charterover eenkomst tussen de beide radiozen ders. Veronica tekende tegen dit von nis beroep aan. Spaanse politie laat Hollandse meisjes vrij MADRID De twee Nederlandse meisjes, die zondag in Madrid werden gearresteerd omdat zij voor principië le dienstweigeraars demonstreerden, zullen zonder verdere straf over de grens worden gezet, aldus heeft het Spaanse persbureau E.F.E. van goedingelichte zijde in Madrid verno men. De Spanjaard, die met hen de monstreerde en de Spaanse student, die bij hun arrestatie tussenbeide kwam, zullen eveneens worden vrij gelaten. maar tot een geldboete wor den veroordeeld. Een vertegenwoordiger van het Ne derlandse consulaat-generaal in Ma drid heeft zich actief beziggehouden met deze kwestie. Wanneer Ruth Harmsen en Jeanne Claire de Lange, beiden 23 en afkomstig uit respectie velijk Middelburg en Utrecht, over de grens worden gezet, is nog niet be kend. De valutamarkten in West-Europa verkeren op nieuw in staat van opwinding. Oorzaak is ook nu de wankele positie van de dollar. De landen die dollars bezitten, proberen ze zo snel mogelijk weer kwijt te raken. Nederland en West-Duitsland heb ben reeds eerder hun nationale munt zwevend ge maakt, Zwitserland en Oostenrijk zijn tot een be perkte revaluatie overgegaan, Frankrijk heeft een dam opgeworpen tegen het speculatieve dollarka pitaal en zo zijn er nog tal van landen, die de deur voor de dollar hebben gesloten. Noch de jongste, noch de in het verleden geno men maatregelen, ten doel hebbende in de inter nationale valutawereld nu eindelijk eens orde op zaken te stellen, richten echter ook maar iets uit. De speculatieve dollarstroom doet zich onvermin derd gelden en geeft telkens weer aanleiding tot verstoring van de valutasituatie. Geen wonder dat er stemmen opgaan om de dollar, die als de grote boosdoener van alle narig heid wordt gezien, nu maar eens flink onder handen te nemen en wel in de vorm van een devaluatie. Bij hen die dit geluid laten horen, heeft zich thans ook een subcommissie uit het Amerikaanse Con gres gevoegd. Zij heeft gezegd: devalueer de dol- sprek in de groep over de dialoog met de andere godsdiensten geheel be heerst door de theologen uit India. In de groep die zich bezig houdt met de invloed van de cultuur op de kerk overheersen de Latijnsamerikanen. In de racisme-groep leveren vertegen woordigers van de „black theology" belangrijke bijdragen. Voor het eerst maakt Leuven duidelijk dat er naast „mission in six continents" nu ook gesproken kan worden van „theology in six continents". de wereldraad gaven nu min of meer schoorvoetend uit hun ivoren toren zijn gekomen om gevolg te geven aan het verzoek om zo iets te leveren als een theologie van het racisme. Tegelijk klinkt nog de opmerking na die kardinaal Suenens in zijn ope ningstoespraak maakte: „de kerk mag niet een soort geestelijk Rode Kruis worden. Uit Leuven zullen de theolo gische hints moeten komen die voor komen dat de koerswijziging van de wereldraad (waarbij de aandacht van het oorspronkelijke doel: de eenheid van de kerken verlegd werd naar de gemeenschappelijke dienst aan de wereld), ontaardt in activisme zonder meer. Schriftgezag Een ding is hier in Leuven mis schien nog wel het opmerkelijkste, voor het eerst domineren de Europese en Noord-Amerikaanse theologen niet langer alle sectoren. In de discussie groep die zich dezer dagen met het schriftgezag heeft bezig gehouden overheersen de blanken nog wel dui delijk. Dit onderwerp interesseert de jonge kerken nl. niet. Mevr. dr. E. Flesseman - van Leer vertelde dat het de. grootste moeite heeft gekost onder ae tien regionale groepen die het studierapport over dit onderwerp moesten voorbereiden er één in de derde wereld samen te stellen. Uit eindelijk kon er een groep worden gevormd in Ethiopië, maar deze men sen zeiden zelf dat zij dit deden uit een soort loyaliteit wegens de oecu mene en niet omdat het onderwerp werkelijk voor hen van belang was Het probleem van het schriftgezang leeft daar eenvoudig niet. Bisschop Kibira uit Tanzania vroeg gisteren op een gegeven moment in de discussie in volle verbazing: „Komt het werke lijk voor, dat er keken zijn waar on zekerheid is over de geldigheid van de bijbel?" Aan de andere kanit werd het ge- Van een verslaggever DEN HAAG „Nooit door rood". Onder dit motto gaat Veilig Verkeer Nederland over enkele dagen de strijd aanbinden tegen het rijden door rood licht, een euvel waaraan volgens steekproeven steeds meer automobilisten, bromfietsers en fiet sers zich schuldig maken. De actie zal worden gevolgd door een verscherpt politieoptreden in het gehele land. Het opzettelijk negeren van ver keerslichten, waardoor het leven van andere weggebruikers in het bij zonder overstekende voetgangers als meest kwetsbare groep in gevaar \Vordt gebracht, is naar de mening van de VVN een misdadig vergrijp waartegen voortdurend met een krachtige hand dient te worden opge treden WN pleit daarom voor inten siever gebruik van roodlicht-camera's die wisselend geplaatst op allerlei kruispunten een preventieve werking hebben Welk een omvang het negeren van de verkeerslichten heeft gekregen, blijkt uit een proef, die de gemeente politie van Den Haag met wisselende roodlicht-camera's heeft genomen; in een maand tijd werden ruim 400 overtredingen geconstateerd. Het tijdstip van de actie valt samen met het begin van het nieuwe school jaar Veilig Verkeer wijst gr op dat in 1969 124 kinderen van 5 tot 14 jaar als voetganger om het leven kwamen en 2 759 licht of ernstig werden ge wond Eenheid lar als de andere landen hun wisselkoersen niet willen herzien, dan komt ook de Amerikaanse be talingsbalans weer in het reine. De grote tekorten op de Amerikaanse betalingsbalans vormen nl. de voornaamste reden voor het teveel aan dollars waar de wereld mee worstelt. Het aanpakken van de in wezen overgewaar deerde en gewantrouwde dollar is echter makke lijker gezegd dan gedaan. De Amerikaanse rege ring staat dan ook bepaald niet achter het voorstel van de subcommissie. Een dollardevaluatie heeft namelijk ook politieke aspecten. De machtspositie van de VS in de wereld en de alom te verwachten tegenstand maken devaluatie van de dollar een nauwelijks haalbare kaart. Aller ogen zijn thans gericht op de volgende maand te houden jaarvergadering van het Inter nationale Monetaire Fonds. Maar gezien de onder linge verdeeldheid op valutagebied is daar weinig opzienbarends van te verwachten. Een oplossing zal er echter hoe dan ook moeten komen. Het gevaar dat er opnieuw met lapmid delen zal worden gewerkt is niet denkbeeldig. Het kwaad zal bij de wortel en dat is dan toch wel bij de dollar moeten worden aangepakt. Ten slotte de eenheid. De intercom munie zweeft op deze conferentie als een brandende vraag op de achter grond. Als we nu niet doorgaan dan missen wij de kairos (het juiste mo ment) dan wordt onze oecumenische gemeenschap een non-sacramentele zei dr. Lukas Vischer gisteren op een persconferentie. Vele vragen zich echter af of de conferentie deze kai ros al niet gemist heeft. Zondagmor gen werd een mis opgedragen in de gebeden was duidelijk de verwijzing naar de pijn van de gescheidenheid. Protestanten deden mee inde schrift lezing, maar intercommunie was er niet. Iemand zei mij: „Wij konden de intercommunie zondag als het ware al zien door een raam maar we zijn er nog steeds van gescheiden door glas. Als we nu niets doen zullen steeds meer ongeduldigen het glas breken." De discussiegroepen zijn thans klaar met hun werk. Dè laatste dagen zul len plenaire vergaderingen de grote lijnen moeten trekken naar het the ma „Eenheid van de kerk - eenheid van de mensheid". HEILOO Sinds maandagmiddag wordt de 14-jarige Monica Schmidt uit München, die met haar ouders op een camping in Heiloo logeerde, ver mist. Monica was met haar ouders naar Egmond gegaan. De ouders keerden alleen naar de camping terug, omdat Monica op haar eentje nog wat lan ger in Egmond wilde blijven. Zij be loofde 's middags om vijf a zes uur weer naar het kampeerterrein te zul len terugkomen, doch sindsdien is niets meer van haar gehoord. AMSTERDAM Kemo (Hunke möller Lexis) en Lindor hebben over eenstemming bereikt over een zeer nauwe samenwerking tussen beide ondernemingen. Bij de fusie zijn 820 personeelsleden betrokken (700 bij Kemo en 120 bij Lindor). Kemo exploiteert 47 winkels in Ne derland op het gebied van korsetterie, lingerie, badkleding en kousen en be geeft zich sinds kort ook op het ge bied van de damesbovenkleding. Het bedrijf boekte in 1970 een nettowinst van f 1 min. en keerde 16 pet. divi dend uit. Lindor exploiteert 20 win kels in Nederland op het gebied van dameskleding, lingerie en kousen. De overeengekomen samenwerking van de filiaalbedrijven biedt gunstige perspectieven op het gebied van as sortimentsaanvulling en schaalvergro ting en maakt nieuwe expansie ipoge- lijk. Met de werknemersorganisaties is vooraf overleg gepleegd en is over eenstemming bereikt ten aanzien van de belangenbehartiging van het per soneel. Schmelzer ontmoet minister Malik DEN HAAG De minister van buitenlandse zaken drs. W. K. N. Schmelzer, zal zaterdagochtend 28 augustus in Djakarta besprekingen voeren met zijn Indonesische ambtge noot Adarr. Malik. De minister, die maandag verklaar de dat het gebruikelijk is dat bij der gelijke gesprekken behalve politieke ook humanitaire kwesties worden aangesneden, zal de Koningin gedu rende het gehele staatsbezoek aan In donesië vergezellen. NED, HERV KERK Bedankt: voor St. Annaland: P. M. Breugem te Barneveld; voor Ter Heijde aan Zee: H W. van den Toorn te Tricht. GEREF KERKEN Beroepen: te Nieuwe Pekela: kan.d drs J. van Andel te Rotterdam die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt: voor Berlikum: H. Len- ters te Delden. GEREF KERKEN (VRIJGEM) Beroepen: te Bedum: S S. Cnossen te Alkmaar-Broek op Langendijk. CHR GEREF. KERKEN Beroepen: te Hillegom: kand. G. C. van der Kamp te Apeldoorn - KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D^rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. Van een verslaggever UTRECHT Het ministerie van verkeer en waterstaat zal de kosten betalen, die zijn verbonden aan het verleggen van het tracé van rijksweg 27 langs het landgoed Amelisweerd. De gevolgen, die deze verlegging heeft voor de woningbouw in Utrecht zullen echter geheel voor rekening komen van de gemeente. Dit heeft minister Drees gisteren gezegd in een gesprek met vertegenwoordigers van het Utrechts gemeentebestuur. Het oorspronkelijk ontworpen tracé van rijksweg 27, de verbinding tussen de IJsselmeerpolders en Breda, door sneed een groot stuk bos van het landgoed. Volgens deskundigen is dit bos van een bijzondere biologische betekenis en daarom werd gevraagd de rijksweg te verleggen. Rijkswater staat kwam toen met een ander ont werp, waarbij het bos nagenoeg werd gespaard, maar een belangrijk deel van het Utrechtse uitbreidingsgebied Lunetten zou worden afgesneden, zo dat daar veel minder woningen ge bouwd zouden kunnen worden. BONN (KNP) De directe invoe ring van de intercommunie, de we derzijdse erkenning van de geldige vervulling der zondagsplicht, overbb- dig maken van dispensatieregelingen bij huwelijkssluiting, dat zijn enige van de voornaamste eisen, die protes tanten en katholieken vorige maand aan hun kerkelijke bestuursinstituten het oecumenische ontmoeting in Augsburg hebben gesteld. Dit blijkt uit de besluiten van Augsburg, welke pas thans, zes we ken na de bijeenkomst, zijn gepubli ceerd. Achter de besluiten staan de besturen van de evangelische kerken- dag en van het centraal comité voor de Duitse katholiekendagen. De be sluiten, die de vorm van eisen aan Duitse evangelische kerk aan de Duitse bisschoppenconferentie zijn overhandigd, moeten de oecumene in de Bondsrepubliek eindelijk uit de impasse halen. Deze immers blijft volgens velen steken in het moeras van onverplichte discussies en ont wijkende studies. Men verwijt de kerkleiders, katholieken en protestan ten gebrek aan moed. Z.-Amerika in kenmerk HILVERSUM In Kenmerk wordt vanavond om half acht een reportage vertoond over revolutionaire christe nen in Latijns-Amerika, die in het voetspoor van Camillo Torres zijn ge treden. „De dwaas zegt in zijn hart: Er is geen God." (Psalm 14 Dat is nu wel heel actueel. We zouden ook kunnen ver „God is er niet", is niet aanwezig, laat zich niet gelden, dood. De „dwazen" waren volgens deze psalm ook toen reeds al gei We leren ze iets beter kennen in Psalm 10: De goddeloze\ zijn neus in de hoogte denkt: „Hij (God) vraagt geen rel schap"; al zijn gedachten zijn: „Er is geen God". Hij zegt in hart: „God vergeet het, Hij verbergt Zijn aangezicht, Hij zij eeuwigheid niet." Deze mensen stellen dus helemaal niet oj een of andere wijze het bestaan van God in discussie, mat hun hart zeggen ze: er is geen God. Wat iemand in zijn hart zegt, bepaalt al zijn doen en laten juist op die enige plaats, waar wij wijzer zouden moeten maken wij onszelf wat wijs. Met God hoef je niet te rekt Een dwaas is iemand, die wel beter wéét. Maar in zijn hart hij geen zin. Natuurlijk is er reden tot bezorgdheid, als wij mensen de „God is dood" horen slaken. Maar onze bezorgdheid is een in de lucht, zolang wij gerust zijn over onszelf. Wij, die schien zo snel zéggen „God leeft", maar in ons hart zo langi zijn om er ernst mee te maken. We lezen vandaag: Jesaja 212-22. Van een onzer verslaggeefsters HEERLEN De Kristelijke Ver eniging van Mijnbeambten is bijzon der teleurgesteld over het memoran dum „Den Haag als regeringscen trum", een stuk dat het college van burgemeester en wethouders onlangs^ heeft aangeboden aan de Haagse ge meenteraad. Niet alleen is de vereniging teleur gesteld over de inhoud van deze nota, men is zelfs bijzonder boos op b en w van Den Haag, die volgens de vereni ging krampachtig allerlei diensten en overheidsinstellingen in Den Haag wil houden, zonder daarbij te denken hoe nuttig en nodig een grotere sprei ding van rijksdiensten over het gehe le land zou zijn. Met name een gebied als de mijnstreek (Zuid-Limburg) zou volgens de vereniging bijzonder ge baat zijn bij de vestiging van enkele overheidsdiensten, gezien de steeds teruglopende werkgelegenheid in dit gebied. De vereniging heeft echter in het bewuste memorandum niets aange troffen, dat er op wijst dat b en w van Den Haag zich bewust zijn van deze omstandigheid. Arrogant „Het memorandum kan worden ge kwalificeerd als een pleidooi tot zelf behoud van Den Haag. Wij hebben zelden zo'n arrogant en irriterfend stukje proza gezien. Het wil ons bo vendien voorkomen dat b en w van Den Haag zich danig identificeren, met wat men elders in het land onder „den Haag" verstaat. Het behoud van Den Haag als centrum funktie moet logischerwijs leiden tot adequate fi nanciële lasten, die echter door ande ren gedragen moeten worden", aldus enkele uitlatingen in het tegenmemo- LE jnsli li randum van de vereniging van mij beambten. De vereniging zegt, dat B en W vLj,je, Den Haag geen notie schijnen te ht ben van het feit, dat buiten de Has se horizon in het noorden, oosten zuiden van ons land duizenden lanjentri genoten zijn die niet eens aan wi oc vaart, laat staan aan welzijn toek men. „Den Haag zou eens begrip moei eide hebben voor het immense drama, d zich met name in Zuid-Limburg vi trekt. Het gaat hier om een werk Pee' lijkheid, bestaande uit het verlies v an c uiteindelijk 60.000 veelal hoog gekw o wi lificeerde arbeidsplaatsen, waartege over tot op heden een nieuwe indu triele aktiviteit van ongeveer 8.0 arbeidsplaatsen staat, een activiti eidse die nauwelijks voldoende is om >nnia werkgelegenheid van één voormall leem staatsmijn Maurits te compenseren iheid aldus de vereniging. De vereniging wil er overigens nig" voor pleiten dat er ministeries na Limburg worden verplaatst, maar i Jen dat er een stuk van het indrukwe m kende brok administratief en t<é B nisch werk naar elders wordt ovei" heveld." Evei Ne Peperduur NEW YORK (UPI, AFP. AP) De Chinese leiders maken zich ernstig zorgen over de ontwikke lingen in Japan. Zij vrezen dat de herleving van het militarisme in dat land de vrede en veiligheid in Azië in gevaar kan brengen. Dat blijkt uit een gesprek van vijf uur, dat de hoofdredacteur van de New York Times, James Reston, in Peking heeft gevoerd met premier Tsjoe En-lai van Chi na. Een verslag van het gesprek is gisteren in de New York Times gepubliceerd. Volgens Tsjoe En-lai hebben de Japanse militairen twee doelen: Formosa en Korea. Als de Ameri kanen zich militair uit deze twee gebieden zouden terugtrekken, en dat moest, aldus de Chinese lei ders, zat daar toch ook een ge vaarlijke kant aan. Japan was er maar al te happig op de plaats van de Amerikanen in te nemen. Volgens de Chinese premier moest gestreefd worden naar een vreedzame hereniging van de twee Korea's. Hij hoopte over deze kwostie te spreken met president Nixon van Amerika, die dit jaar - een bezoek aan Peking hoopt te brengen. Tsjoe En-lai prees de moed van de Amerikaanse president om naar Peking te komen voor onderhande lingen. Hij hoopte dat die zich niet zouden beperken tot de problemen in Indo-China en de toelating van China tot de VN. De Chinese lei ders waren bereid te spreken over alle belangrijke wereldproblemen. Volgens de Chinese premier voert Japan momenteel een agres sieve politiek. Mochten de leiders in Tokio echter hun agressieve ambities opgeven, dan bestond de mogelijkheid dat China en Japan een niet-aanvalsverdrag sloten op basis van de vijf principes van vreedzame coëxistentie. „Wij staan tegenover de Japanse reactionairen. Daarmee is niet ge zegd dat wij haat koesteren jegens het Japanse volk. De Japanners zijn een ijverig en dapper volk en *U vormen een grote natie", aldus Tsjoe En-lai. Premier Tsjoe En-lai van China Tsjoe En-lai herhaalde nog eens dat China alleen lid van de VN wil worden als Formosa daar uit ver dwijnt. Over de vraag wat er met Formosa moest gebeuren in de toe komst, wilde China graag met Amerika onderhandelen. De Chinese premier maakte ook gewag van grote Russische troe penconcentraties aan de noordelij ke grens van China. Vluchtig sprak hij over de mogelijkheid van een Russische verrassingsaanval op China. De Chinezen waren ech ter op zo'n aanval voorbereid en vreesden zelfs geen aanval met atoombommen. Niet alleen onder Peking, maar onder alle belangrij ke steden in China waren netwer ken van ondergrondse tunnels ge bouwd, die konden dienen als schuilplaatsen bij een atoomaan- val. De Chinese leider prees de moed van president Nixon dat deze naar Peking wilde komen om over de- problemen tussen de twee landen te spreken. sloopt rage Daarbij denkt men bijvoorbri frees aan een instelling als de PTT, vwgh volgens het memorandum van WSU,A Haag beslist in Den Haag moet b «er ven, maar die volgens de verenig fe" best in een andere Nederlandse pla wld zijn onderdak zou kunnen vinden, kn Nog afgezien van het feit, dat b ''ijkt voorbeeld de PTT aan een groot aa 'iV0( tal Limburgse werklozen werk i unc(: kunnen versahcffen, vindt de verK*00" ging dat het ook financieel gezien tê verantwoord is dat de PTT in Da Haag blijft zitten, waar men "in el peperduur complex zeker vijf tot til miljoen gulden pei* jaar méér huur moet betalen dan bij een vest|eers ging buiten de Randstad." De* in »rk< .•I" en. Bg erb< Benoeming: Benoemd te Rotteri (NGKi tot gewoon hoogleraar voor het derwijs in de methodologie van matlsche informatieverwerking dr. hoeff. Ooi Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. lekkernij, 4. strand- wachter, 7. mak, 8. voorlichting, 10. voorzetsel, 12. rustoord, 14. insektene- tend zoogdier, 16. meisjesnaam, 18. gekheid. 20. per expresse (afk.). 21. ri vier in Zwitserland, 23. zijtak Donau, 25. tijding, 27. rivier in Siberië, 29. Europeaan, 30. steenklomp, 32. bevel, 34. medicijn (Ind.), 36. opgegeven werk, 38. torenkraai (gew.), 40. lastig werk, 42. voorvoegsel, 43. bijnaam van Ezau, 45. voorkomen, 47. hoekpij- ler, 48. opera van VerdL Verticaal: 1. voorzetsel, 2 voorte ken, 3. jongensnaam, 4. familielid, 5. nobel, 6. rund, 7. bloem, 9. god van de liefde, 11. ontwerp, 13, open plein in een dorp, 15. plezier, 17. rivier in Duitsland, 19. verharde huid, 22. tijd perk, 24. brilslang, 26. koraalrif, 28. plaats in Italië, 29. einde, 31. jon gensnaam, 33. putemmertje, 35. hap, 37. plaats aan de Maros, 39. bid (Lat), 41. familielid, 44. lidwoord, 46. dieren geluid. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. naga, 4. kregel, 9. Epe, 10. kap, 11. adé. 12. piraat, 14. arpn, 15. tal, 16. tra, 17. nL, 19. smaragd, 22. tas, 24. oro, 25. eek, 27. strekel, 30. e.o„ 32. eis, 33. ter, 35. alge, 37. Geleen, 39. ree, 40. mal, 4L Ira, 42. paléis, 43. enak. Vert: 1. nepent, 2. api, 3. Gert, 4. kat, 5. Rp., 6. garage, 7. Ede, 8. leng, 10. kalmoes, 13. aas, 14. ara, 16. troetel, 18. las. 20. ark, 21. Dee, 23. stegel, 26. kor nak, 28. Rie, 29. lel, 31. harp, 34. rein, 36. Lea, 37. gas, 38. era, 40. mi. «Ie nts en In d ler\ rel Itad lan. har pla itk

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2