EXPLOSIE EIST 8 LEVENS Alarm voor deel Rijn als gevolg zinken gif schip Dreigende taal van metaal NVV 0 on m SOWJET-PLAN ONTHULD: INVASIE WEST-EUROPA Het Kwartet Amsterdamse brandweer lieden onder slachtoffers Nog meer arsenicum gestort Mishandelde stropers bij kennis „Zwarte Satan" uit ether Mogelijk geval van nekkramp Prinses Beatrix opende Triotel (jnta) Onbestendig Nieuwe Leidse Courant oofdkantoor Leiden Woensdag 11 augustus 1971 - 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Strijd tegen vuur Acht mensenlevens waren ge moeid met de felle brand, die gisteren bij het Amsterdamse be drijf van Marbon-Europe woedde. De hoofdstedelijke brandweer had grote moeite om het vuur bij deze chemische industrie te be dwingen. Van de strijd tegen het vuur geeft deze overzicchtsfoto een indrukwekkend beeld. Bra'>l\veer en gemeenteraadsleden van Amsterdam hebben kritiek geuit op de onveilige toestanden bij het chemische bedrijf de Marbon in Amsterdam. Een enorme explosie in dit chemische bedrijf heeft giste ren aan acht mensen, waaronder vijf brandweerlieden, het leven gekost. Een brandweerman in ademnood wordt afgevoerd. KEULEN (AFP/RTR/DPA) - De scheepvaart op de Rijn bij (Van een onzer verslaggevers) PIJNACKER De twee stropers uit Pijnacker die zaterdagavond zwaar gewond werden aangetroffen in een droge sloot langs de Noord- eindseweg en die opgenomen zijn in het Delftse Hippolytusziekenhuis ko men langzaam maar zeker bij kennis. Zoals bekend vermoedt de politie dat beiden de 16-jarige en 20-ja- rige broers Van der Eist met een zwaar voorwerp bewusteloos zijn ge knuppeld. Zodra het medisch verant woord is zal de rijkspolitie te Pijnac ker het tweetal een verhoor afnemen. Inmiddels heeft meneer X die de politie had gebeld zich gemeld. Hij had verteld dat op het terrein van een jachtaktehouder in de omgeving van de afgelegen Noordeindseweg ge stroopt zou worden. De politie wil de ware identiteit van de man nog niet bekend maken, in het belang van het onderzoek. De 20-jarige Van der Eist heeft meermalen een proces-verbaal wegens stropen gekregen. EMMELOORD In de Noordoost- Polder is dinsdagavond door de ge meentepolitie en de PTT de klan- destiene zender „De zwarte satan" opgespoord en in beslag genomen. Tegen de 27-jarige eigenaar J. van der L. werd proces-verbaal opge maakt. Keulen is na opheffing van een gifalarm vanmorgen vroeg vol ledig vrijgegeven. Het gifalarm werd gegeven, nadat gisterenavond een aak aan de grond liep met een lading van 80 ton hoogst ontplofbare en giftige vloeistof, „orthocloc" aan boord. Verscheidene tonnen van de giftige vloeistof stroomden de Rijn in. Er werd algemeen alarm afgekon digd voor de Rijn tussen Keulen en Düsseldorf. Pompstations in dit ge bied mochten geen water uit de Rijn meer oppompen. De scheepvaart werd stopgezet en de rijksweg langs dit gedeelte van de Rijn gesloten. Andere feiten over bedreiging van het leefmilieu in West-Duitsland: Waarschijnlijk liggen op veel meer plaatsen dan alleen in Bochum vaten met uiterst giftige cyaniden op afvalstortplaatsen in de Bondsrepu bliek. Het arsenicumhoudende afval, waarvan eerder bekend werd dat het op veel plaatsen illegaal was gestort, heeft een zijrivier van de Ruhr ver giftigd. Dit zijn de nieuwe punten die gis teren naar voren kwamen in West- Duitslands beide gifschandalen. Het bergen van blikken met cyani de uit de stortvijver bij Bochum is voorlopig gestaakt Men was bang dat de tanden yan de gebruikte graafbak de reeds door roest aangetaste vaten zouden openscheuren. Eerst wordt nu met deskundigen overlegd hoe het gif, kalkafval dat tussen 3 en 50 pro cent kaliumcyanide bevat, onschade lijk moet worden gemaakt. De directeur van het chemische be drijf Orm Fairtec, dat de vaten had Van een verslaggever DEN HAAG Vermoed wordt dat een 21-jarige telegrafist uit het mari ne-opleidingskamp in Hilversum nek kramp heeft. Hij is voor nader onder zoek naar het marinehospitaal in Overveen overgebracht. Uit voorzorg zijn in het opleidingskamp enige ex tra hygiënische maatregelen getrof fen. laten storten, heeft gisteren het ver moeden uitgesproken dat op vele an dere plaatsen in West-Duitsland vele honderden tonnen kaliumcyanide lig gen. Van onze correspondent LEEUWARDEN Prinses Beatrix heeft gistermiddag in Leeuwarden het nieuwe stadsziekenhuis Triotel (drie-in-één: ziekenhuis, verpleeghuis en verzorgingshuis) officieel geopend. Het verzorgingshuis is nog niet klaar. Met de bouw zal volgend jaar worden begonnen. In totaal wordt er 60 mil joen gulden in het complex geïnves teerd. Na de opening volgde een rondgang per fiets. Gewoonlijk zijn het de art sen die van de fietsen gebruik maken om van het ene gedeelte naar het andere te komen. Sen pessimist is iemand, die op intieme voet heeft gestaan met een optimist. HUBBARD. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een enorme explosie bij het chemische bedrijf Marbon in het westelijk havengebied van Amsterdam heeft gisteren aan acht mensen het leven ge kost. Het zijn vijf brandweerlieden en drie Marbon werknemers. In verschillende ziekenhuizen in de hoofdstad zijn 22 gewonden opgenomen, waaronder negen brandweerlieden De ontploffing en de daarop volgende brand hebben in de Zaan streek gistermiddag en -avond een panieksfeer veroorzaakt. Aanvan kelijk was er sprake van dat de enorme rookwolk, die in de rich ting Zaandam dreef giftige gassen zou bevatten. Uit metingen van de BB bleek later dat dit niet het geval was. Politie in geluidswagens gingen gis teren de bedreigde wijken in West- zaan en Zaandam-zuid langs met de waarschuwing, dat de mensen de deuren en ramen moesten sluiten. De ontploffing in een butadieen reactor van het Amerikaanse bedrijf deed zich gistermiddag een half uur nadat in het bedrijf alarm was ge geven voor een lek in een leiding van de reactor voor. Volgens voorschrif ten werd het personeel geëvacueerd en de Amsterdamse brandweer ge waarschuwd. Deze rukte met enkele wagens en 24 man uit. Ongeveer twintig minuten nadat de brandweer was gearriveerd ontplofte de reactor. EnKele personeelsleden van de Marbon waren toen bezig de butadieen grondstof voor een rub berachtig soort plastic uit de lekke reactor over te pompen op een andere leiding. Waarschijnlijk is toen een vonk ontstaan waardoor een hevige explosie volgde. Marbon-mensen cn brandweerlie den, die in de nabijheid stonden wer den door een vallende zogenaamde exploslemuur gedood. Twee Marbon- mensen raakten bekneld tussen de kraakinstallatie cn kwamen om. „Wij werden volledig door de ex plosie verrast omdat de lekkage onder controle scheen", aldus de reactie van de president-directeur van Marbon, de heer Alexander Leigh. Hij kon geen schatting van de schade geven. De produktie is voorlopig stil komen te liggen. „Zij zal overigens niet wor den hervat voordat we achter de oor zaak van de explosie zijn", aldus de heer Leigh. (voor vervolg zie pag. 9) Aan de brandweerlieden met verstik kingsverschijnselen werd ter plaatse zuurstof toegediend. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG „Als blijkt dat het kabinet in zijn financierings- politiek geen rekening houdt met de eisen van de vakbonden, dan zullen deze bonden op hun beurt bepaald niet van plan zijn hun eisen te matigen". Dit schrijft de metaalbedrijfsbond van het NVV in zijn orgaan van deze week. Daarin wordt meegedeeld dat onge veer half september de werkgevers in de metaalnijverheid en het automo bielbedrijf voorstellen zullen worden gedaan voor de afsluiting van een tweejarige cao per 1 januari a.s. In de concept-voorstellen die de metaalvakbonden de komende weken met hun leden gaan bespreken wor den nog geen loonstijgingspercentages genoemd, omdat de metaalbonden eerst het economisch najaarsrapport van de SER en de daaruit voort vloeiende besprekingen op centraal niveau willen afwachten. Wel staat vast dat een grotere loonstijging voor de lagere inkomens groepen zal worden geëist dan voor de hogere inkomens. Andere wensen zijn onder meer een prijsindexerings- clausule, uitbreiding van de vakantie met één dag in 1972 en één dag in 1973, verhoging van de vakantietoe slag tot 7 pet. in 1972 en tot 7Vs pet. in 1973 en verkorting van de werktijd thans 42Yz uur). Terug? Waarom? Hij heeft 't nog nooit zo goed gedaan... Een storing, die boven de Noordzee ligt zal naar het noordoosten wegtrekken. De storing wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk waardoor tijdelijk weers- verbetering zal ontstaan. Boven de oceaan blijft de depressie ech ter groot. Deze storing zal tot ons land doordringen waardoor het weer in ons land een onbe stendig karakter houdt. Barometerstand: heden 10 uur: 75 cm (1000 millibar), dalend. Zon en maan 12 augustus: zon op 5.18, on der 20.11; maan op 21.56, onder 13.12, 13 aug. L.K. Hoog water Hoog water, 12 augustus: Rot terdam le getij 8.30, 2e getij 20.38; Scheveningen 6.28 - 18.54; Vlissingen 5.28 - 17.41; Haring vliet a. d. Zeezijde 7.16 - 19.38.. cadeau voor het aanbrengen van nieuwe abonnee a Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. Frankrijk ern auchi citfc «L it Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om; Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per Dkwartaal dmaand I Knots opblaasballen. voor zwembad of J strand. 2 stuks voor 1 abonnee! NOVOTNY PARIJS (AP) Een vroegere Tsjechoslowaakse generaal die naar de VS was gevlucht heeft in het Franse tijdschrift Paris- Match mededelingen gedaan over een Sowjet-plan voor de invasie van West-Europa. De generaal. Jan Sejna, was op 28 februari 1968 naar Amerika uitgewe ken, juist toen de liberalisatie zich in zijn land begon af te tekenen. Hij is secretaris geweest van de communis tische partijafdeling op het ministerie van defensie in Praag. In 1963 lieten de landen van het Pakt van Warschau hun in essentie defensieve, strategische plan varen om het te vervangen door een onder leiding van de Sowjet-Unie, gerichte strategie voor de invasie van West- Europa. „De eerste strategische eenheid had tot doel de Rijn in drie dagen te be reiken. Dat was het zwaarste gedeel te. Dan zouden er raketten worden opgesteld, die naar het westen waren gericht. Hierop zou het veroverde ge bied worden bezet. Wat Frankrijk en Groot-Brittannië betreft, zouden fei telijk alleen maar Sowjet-troepen op treden", aldus Sejna. Zij zouden de Westduitsers als de beste soldaten onder hun tegenstan ders beschouwen en de Franse als de slechtste. „Het Franse leger is "zacht" en voor de bezetting van Frankrijk zouden twee dagen zijn uitgetrok ken". Voor vervolg zie pag. 2 I Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Caslricum als aan de Costa aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1