Nog altijd ontduiken amateurs bepalingen AUTOBIOGRAFIE Nieuwe lichting breekt niet door Amerikanen beducht voor Japanse auto-invasie -HET BEGON AL BIJ PAAVO NURMI Otamemi een FSC: twaalf goals Dopingcontroles vaag bij kampioenschappen „open" dorp Vollebregt kampioen soloklasse Zesde overval binnen week in W.-Duitsland Simca's iets duurder door Sicco de Jong ennistop wacht op aanvulling Eerste Peugeot 104 is een brommer 9 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 gd Van onze speciale verslaggever HELSINKI Verzet tegen en ont- uiking van de amateurbepalingen ijn van ongeveer even bestofte da- um als de bepalingen zelf. Reeds ver oor de Tweede Wereldoorlog hebben egenen die sport op het hoogste ni- wilden bedrijven en die niet an zo rijke afkomst waren dat zij ich geen zorgen over hun financiële ositie behoefden te maken, gezocht aar een compensatie voor hun tijd- ovende inspanningen. De strijd tus- en de idealistische theoretici, die tot p heden het begrip amateurisme in e reglementen van de meeste sport- rganisaties hebben weten te hand- aven, en de topsporters zelf is voor- 1 het laatste decennium scherper lan ooit geworden. Een voor de hand liggende ont wikkeling, want met de scherpe ver- oging van het prestatieniveau is et voor een topsporter uiterst inoei- jk geworden voldoende tijd te vin- en om in zijn dagelijks levensonder- oud te voorzien of om zich voor te ereiden op zijn toekomstige maat- ïhappelijke positie. Voor de sport- iensen die nog geen gelegaliseerd rofessionalisme kennen, zijn de bes- roogelijkheden tot ontduiking van amateurbepalingen het ontvangen •an vergoedingen of het beginnen •an een lange studie, waarvoor een ruime beurs wordt verstrekt en waar de sport centraal staat. Een der- elijke aanbieding kreeg de Neder- inder Ad Paulen, vroeger atleet en lomenteel voorzitter van ue Euro- lese commissie van de Internationale Ltletiek Federatie, reeds in de twin- iger jaren vanuit de Verenigde Sta rt. Aan de atletiek, door velen als de moeder van alle sporten' gezien, zijn e verdere ontwikkelingen ook riet voorbijgegaan. Rond de dertiger jaren louden zo willen hardnekkige geruch- en, reeds aantrekkelijke startgeiden n de Verenigde Staten en Scandi- lavië zijn aangeboden, maar be wij ten ontbraken veelal. Een van de uit- onüeringen vormde de legendarische nidden- en lange-afstandsloper Paavo furml die in 1932 werd geschorst negens overschrijding van de ama- eurbepalingen. De kleine Nurmi, die 'eelal met de stopwatch in de hand iep en die in 1924, toen hij 26 jaar was, acht wereldrecords van de i50ö ot de 10.000 meter in bezit had, zou de Verenigde Staten voor geld lebben gelopen. Bijna veertig jaar later worden de Sende Europese atletiekkampioen- ïhappen in het geboorteland van Surmi gehouden, maar de bepalingen zijn sindsdien in opzet nauwelijks feaityigd, terwijl de betalingen nog steeds, zij het op andere wijze dan ten tijde van Nurmi. plaatsvinden. Ook wat het bewijsmateriaal be treft, is er niets nieuws onder de zon, k rant dat kunnen de bestuurders nog steeds nauwelijks leveren. I Hoewel het begrip amateurisme in de nadagen van zijn bestaan is, dur ven nog slechts weinigen voor de werkelijkheid uit te komen. Het In- emationaal Olympisch Comité heeft iet uitvoerige artikel over het ama teurisme weliswaar gewijzigd en aan gepast, maar de redactie laat nog te veel onzekerheden bestaan om open- ieid te durven betrachten. De Oost- uropese landen kennen het stnats- amateurisme en de officiële Oost- duitse lezing bijvoorbeeld gaat zo ver dat de overheid talentvolle sportmen sen voldoende tijd ter beschikking stelt om zich te ontwikkelen en nun sport te kunnen bedrijven. De prak- ische consequentie dat tijd geld is, ntkennen zij echter. Openheid rond et amateurisme heerst wel in Wcst- hiitsland. In de Bondsrepubliek unnen topsporters vergoedingen ont- angen van een stichting, d«_ Stif- ung Deutsche Sporthilfe. De West- uitsers is er alles aan gcltgen om olgend jaar, wanneer in München e Olympische Spelen, per traditie et 'feest van het amateurisme', wor- en gehouden, zo sterk mogelijk voor e dag te komen. De Sporthilfe ver- lindt de steun aan de geleverde pres sies en de atleten die deze week Helsinki starten en aan bepaalde ;r scherpe normen voldoen, kun- ten vergoedingen krijgen tot zo een )M 650 per maand. Daarnaast keert de stichting ook nog vergoe dingen voor extra voeding uit. Vooral de atleten op de veel kracht vergen de nummers zijn hierbij gebaat, want juist zij gebruiken in toenemen de mate hormoonpreparaten, die extra voedingskosten met zich mee brengen In Nederland wordt dit systeem van vergoedingen grotendeels onderschre ven, want de in februari in wer king getreden Stichting Maatschap pelijke Begeleiding Topsport gaat in grote lijnen van dezelfde gedachte uit als de Westduitse Sporthilfe. Dit betekent echter geenszins dat deze stichting de in Helsinki verblijvende atleten op uitgebreide schaal steunt zoals het geval is met de leden van de Westduitse afvaardiging. In de eerste plaats beschikt de stichting dit jaar over een gering kapitaal (ƒ100.000, waarvan ouk nog personeelskosten en inrichtingskosten van het bureau moeten worden be taald), terwijl tevens door de banden met het Nederlandsch Olympis'.-h Co mité de mogelijkheden tot steun be perkt zijn. VENT.O FSC heeft gisteravond na de WHing van het medisch centrum van de lut> een oefenwedstrijd gespeeld tegen de mateurtwcedeklasser Vijlen. FSC won 161 12o (20). Doelpunten fan Gijselaars I. Derix (2). Vrosch, Goebbels, Jacobs en «enen. De Engelse lange-afstandloper Davet Bedford (zie foto) is een aparte figuur in het atletendorp Otaniemi. Door het grootste deel van tegenstanders wordt de Brit gezien als de te kloppen man op de vyf en tien kilometer. Het is Bedford een beetje op zyn zenu wen gaan werken dat hy by zyn dagelykse training door de con currentie nauwlettend in het oog werd gehouden. Gisteren, een dag voor de 10.000 meter die van avond wordt gelopen bedacht hij een truc om een beetje van de aandacht te ontsnappen. Hy liep rond in een trainings pak van de Franse ploeg en zorg de er zoveel mogelyk voor uit de burrt van zyn Engelse ploeggeno ten te blijven. Toen hy toch werd opgemerkt probeerde hy zich in slecht Frans uit de situatie te red den door te zeggen dat hy alleen op Bedford leek. „En", zei hij vrolyk, „ik zou Bedford ook niet willen zyn want die dwaas loopt elke dag veel te veel". HELSINKI - De wijze waarop in Helsinki de komende week de atleten zullen worden gecontroleerd op het gebruik van -verboden stimulerende middelen was gisteren nog steeds niet officieel bekend bij de sportartsen die de ploegen begeleiden. De artsen zijn gistermiddag bijeen geweest met de verwachting dat uit de doeken zou worden gedaan hoe en waar de dopingcontrole zou worden uitgevoerd, wanneer de eventueel op do ping betrapte atleten dit zouden horen en waar het tegen-onderzoek (contra-expertise) zou kunnen plaats vinden. De man die de sportartsen duidelijkheid had kunnen verschaffen, de Oostenrijkse hoogleraar Prokop, die twee jaar geleden bij de Europese titelstrijd in Athene ook reeds verantwoordelijk was voor de controle, was echter niet op de bijeenkomst aanwezig, omdat hij een technische vergadering bijwoonde. NSF-arts Hans de Jongste, die de Nederlandse ploeg wat de medische kant betreft onder zijn hoede heeft: 'Ik ben verre van gelukkig met deze zaak. Er is door de afwezigheid van Prokop niets geregeld, niemand weet waar dat flesje heengaat. Vermoedelijk zal het Stockholm worden. Ook vrezen we dat de uitslag pas drie dagen later bekend zal zijn'. Prof. Prokop zelf zag geen reden voor deze vrees: 'Er wordt bij de do pingcontrole gehandeld zoals in paragraaf 144 van het reglement van de IAAF staat voorgeschreven. De controle zal worden uitgevoerd in Stock holm en theoretisch kan het resultaat de volgende avond reeds bekend zijn. De contra-expertises zullen in Nijmegen, Londen of Wenen plaats vinden*. De onduidelijke handelwijze van de atletiekfederatie ten aanzien van de dopingcontrole zal het vertrouwen van de atleten in het onderzoek geenszins bevorderen. Toen in oktober 1968 de IAAF tijdens de spelen in Mexico had besloten harder tegen het gebruik van verboden stimulerende middelen op te treden, had de federatie nog nooit een straf uitgesproken. Ook in Mexico werden geen van de 80 onderzochte atleten positief be vonden. Bij de Europese kampioenschappen in Athene echter werden bij de Nederlandse tienkamper Edward de Noorlander sporen aangetroffen van het verboden methophenamine. De Rotterdammer kreeg de twijfel achtige primeur als eerste atleet levenslang'te worden geschorst. Hij legde zich echter niet bij de beslissing neer en probeerde (met steun van de universiteiten van Nijmegen en Utrecht) zijn onschuld aan te tonen. Ook de KNAU vocht het onderzoek op formele gronden aan. Gevolg was dat Edward de Noorlander onverwacht gratie kreeg. Edward de Noorlander sprak toen. wat het dopingonderzoek betreft, over willekeur en gebrek aan mogelijkheden tot verweer. Chef d'équipe Hans Koomen: 'We hebben over de dopingcontrole vooraf contact opgenomen. Een week voor het vertrek hebben we een brief geschreven, waarin we hebben gewezen op het feit dat een goede controle en duidelijkheid van groot belang zijn voor de atleet'. Van onze speciale verslaggever HELSINKI Volgens oud gebruik worden bij grote sportevenementen de mannelijke en vrouwelijke deelne mers streng gescheiden. Bij Olympi sche Spelen worden de leden van verschillend geslacht per traditie ln aparte dorpen ondergebracht. De laatste jaren is steeds meer verzet gerezen tegen deze anachronistische gang van zaken. Bij de Spelen van het Britse Gemenebest, die vorig jaar in Edinburg zijn gehouden, leidde dit lot rumoerig verzet, waarbij zelfs werd geprobeerd een tunnel onder het hek met prikkeldraad tussen bei de dorpen te graven. De enige vrouw in het organisatie comité voor de spelen van volgend jaar in München, Lisselotte Diem, is voorstandster van de opheffing van de stringente scheiding. Zij telt nog veel tegenstanders, die. echter met een blik in het atletendorp Otaniemi. waar de deelnemers aan de Europese atletiekkampioenschappen in Helsinki verblijven, mogefijk van mening zou den veranderen. Want Otaniemi, waar de seksen niet zijn gescheiden, is in alle opzichten een „open" dorp, dat niet van de buitenwereld is afge sloten. Otaniemi kent geen scheidin gen, geen isolement en de sfeer was de eerste dagen uitstekend. ENKHUIZEN Peter Vollebregt is op het IJsselmeer bij Enkhuizen open Nederlands zeilkampioen in de soloklasse geworden. Hij eindigde in de zesde en laatste race als tweede achter Paul de Jonge Van Ellemeet. Heike Blok, met zijn bemannings leden Nico de Jong en Rolf Kurpers- hoek, is gisteren derde geworden in de tweede race om het^ Europese zeil- kampioenschap in de soloklasse. De De Deense zeilfabrlkant Poul Evstroem, die met Waldemar Bandelowski en Flemming Jensen vaart, behaalde zijn tweede overwinning in de Mecklen- burgertocht, waar voor Travemünde wordt gezeild. HANNOVER (DP A) Bij een overval op een filiaal van de Deut sche Bank in Hannover hebben drie gemaskerde mannen ca 200.000 mark buitgemaakt. De daders waren bewa pend met twee pistolen en een ma chinepistool. Terwijl een van de overvallers bij de ingang personeel en cliënten met een machinepistool onder schot hield, drongen beide an deren de kasruimte binnen. Zij dreig den bij het niet-opvolgen van de be velen een gijzelaar te zullen meene men. Eén van deze twee sprong over een glazen schot en dwong de 26-jari- ge kassier de kas te openen. De ro ver graaide de kas leeg en stopte de buit in een reistas. Na de overval, die zich in een paar seconden afspeelde, vluchtten de bankrovers met een per sonenauto. De overval is de zesde binnen een week tijd in West-Du:tsland. De serie overvallen bereikte afgelopen woens dag het hoogtepunt. Toen poogden twee gangsters bij een overval op de Deutsche Bank in München twee mil joen mark los te krijgen. Daarbij werden de 31-jarige bankrover Hans Georg Rammelmayer en een gegijzeld personeelslid, de 20-jarige Ingrid Reppel, gedood. Simca Nederland N.V. heeft voor een aantal typen, waaronder de goed koopste 1100-modellen, de prijzen verhoogd. Voor de 1100 LS en Tourist LS bedraagt de prijsverhoging 100, voor de 1301 Special-typen eveneens en de Simca 1000 Tallye is 200 duurder geworden. De gewone Simca 1000, de duurdere 1100-uitvoeringen, de 1501 en de 1200 S Coupé houden de prijzen, die van kracht zijn sinds 1 januari j.l. Al verwacht de Amerikaanse auto-industrie dat 1971 niet een verkoop van 10 miljoen auto's een recordjaar zal worden, een steeds groter deel van haar thuismarkt komt in handen van buitenlandse autofabrieken. Vooral de Japanse merken genieten in de Ver enigde Staten een snel groeiende populariteit. De verkopen van auto's uit Nippon, zijn in het afgelopen eerste halfjaar verdubbeld ten opzichte van 1970 Er werden er ruim 250 000 verkocht, het geen voor heel 1971 een verkoop van meer dan een half miljoen zal in houden. Volkswagen is evenwel nog altijd goed voor ruim een half mil joen en de andere Europese merken samen komen ook over het half mil joen. Voor de Japanse auto's zijn de Amerikanen echter het meest be ducht. Ze worden zo goed verkocht vanwege hun „hoge kwaliteit en lage prijs", aldüs het weekblad Time. De Japanse auto-invasie is overal ter wereld merkbaar zelfs voor de export naar China maakt men in To kio al plannen maar in Amerika gaat het om aantallen, die de auto-in dustrie op lange termijn haar kans op produktiestijgingen dreigen te ontne men. Vorig jaar hebben General Mo tors, Ford en American Motors elk een subcompact-car geïntroduceerd om de import van kleinere Europese en Japanse modellen tot staan te brengen: Vega, Pinto en Gremlin. Volkswagen is inderdaad niet verder opgedrongen Maar de verkoop van Nissan's Datsuns nam met niet min der dan 136 pet. toe BEDREIGING Toyota en Nissan, de twee grootste Japanse autoconcerns vormen met een import in net eerste halfjaar van resp. 140 000 en 99.000 auto's -de grootste bedreiging van de Amerika nen Midden vorig jaar zijn echter ook Mazda en Honda naar de V.S. gekomen en ze hébben er dit 'aar al zo'n 7.000 en 4.000 wagens verkocht. Fr is vooral veel vraag naar de.Maz- da's met Wankelmotor. VERWEER In eerste instantie is het ..anti- V.W." verweer van de Amerikaanse autofabrikanten geweest om hun eigen Europese merken over de At lantische Oceaan aan te voeren. De tweede fase was, dat zij zelf kleine auto's gingen maken. GM verkocht in het eerste half jaar 210.000 subcom- pacts: 157.000 Chevrolet Vega's en 53 000 Opeis, die door de Buick-orga- nisatie geleverd worden. Ford liet het niet bij 162.000 Pinto's, maar verkocht ook nog eens 26.000 Capri's, die even als de Pinto-motoren uit Europa ko men. Inmiddels gaat Ford echter die motoren voor de Pinto zelf in Ameri ka maken. Chrysler is niet tot de tweede fase van de Amerikaanse tegenaanval overgegaan: de subcompact 25 is ge schrapt en er zal voorlopig geen an dere Amerikaanse kleine Chrysler komen. Daarentegen was Chrysler de eerste die aan de derde fase van de tegenaanval begon: samenwerken met een Japans autoconcern. Met dien verstande dat Chrysler in Amerika nu behalve de Engelse Sunbeam 1250/1500 de Japanse Mitsubishi Colt importeert. De Sunbeam heet dan Plvmouth Cricket; de Japanse wagen draagt de naam Dodge Colt. Van deze tftatr.tp zijn ft 8.600 in het eerste half jaar verkocht en vooreerst moeten het er 40.000 per jaar worden. PARTNER Ford heeft op eenzelfde manier be trekking aangeknoopt met Toyo Ko- gyo te Hiroshima, fabrikant van de Mazda-auto's. Dit heeft mede het voordeel, dat Ford als partner de autofabriek heeft, die het verst ge vorderd is met de ontwikkeling van d? Wankel-rrrter. Ford heeft dan ook nog steeds zelf geen licentie genomen, al eist de Duitse licentiegever. Au>d'i- NSU voor driekwart een dochter an Volkswagen dit wel. General Motors kochl eind vorig jaar een Wankel-tVentie en is inmiddels gaan samenwerken met Isuzu. een kleinere Jaoanse autofabriek. De regering te Tokio staat de buitenlandse concerns een kapitaaldeelneming van maxi maal 35 pet. toe Hier is heel lang over onderhandeld, maar het is één van de concessies, die Japan moet doen, wil het de vrije en goed toe gankelijke Amerikaanse automarkt veroveren. In Washington gaan al ge regeld stemmen op voor meer protec tionisme. min of meer naar Japans voorbeeld. GERUCHT Een gerucht dat Ford in november Mazda-bestelwagens onder de merk naam Ford zal gaan verkopen, geeft hieraan nog meer grond. Het zou hier om 160.000 wagens per jaar gaan. De Amerikaanse autofabrikanten komen blijkbaar steeds meer tot de conclu sie. dat auto's maken buiten Amerika goedkoper is dan in eigen land fa brieken te bouwen Deze conclusie hangt dan nauw samen met een aan tal binnenlandse problemen in de V.S., zoals een dreigende staking m de staalindustrie en de labiele eco nomische situatié met een handels overschot, die het kleinste zou wor den sinds 1937. De staalindustrie is de voornaamste leverancier van de auto- fabrieken, doch levert staal voor prij zen, die 30 pet. hoger liggen dan de Japanse prijs. De staalimport uit Ja pan is dan ook sterk gestegen, maar wordt nu door de Japanse staalcon cerns vrijwillig enigszins beperkt. Japan heeft de neiging de eigen markt eeslotpn te houden cn dan met een exportoffensief te beginnen, dat stoelt o" r-ep goede thuismarkt Toyo ta en Nissan 'nebben er nu echter voor ?enle!* ook de invoerrechten op auto's sterk te verlagen. Want hoe meer toezang re Ame-ikanen in Ja- oan krijgen, hoe moeilijker het voor hun wordt de import van Japanse auto's in 'iun land te beknotten, aldus, een veririarinz van Nissan. En dat zelfde is van toepassing op de Euro pese s"uatie. In Nederland zullen de Japanse merken d't 'sar eoed ziin voor bijna 6 pet van alle autoverkopen tegen 3 pet. vo~!s jaar. Citroen zal op de Parijse autosalon, die begin oktober gehouden wordt, de GS Break introduceren. Deze station car-versie van het vorig jaar gelanceerde model GS is technisch volkomen identiek aan de sedan en heeft ook dezelfde buitenafmetingen. De laadruiinte is aanzienlijk groter en uiterlijk verschillen beide uitvoeringen na tuurlijk aan de achterzijde. De GS Break zal ook lever baar zijn met semi-automatische versnellingsbak. De Break wordt ook al dit najaar in Nederland verwacht. De middenklasser GS stond vorig jaar als primeur van Citroen op de Parijse tentoonstelling. Produktie en ex port van dit model draaien thans op volle toeren. In Ne derland rijden op dit moment circa 3000 Citroëns GS. Op de foto: De Break-versie van Citroën's GS met 4-ct- linder één-liter motor van 55 DIN-pk vermogen. De prijs van deze wagen is nog niet bekend. SSC morgen tegen NAC SPRANG-CAPELLE SSC za! morgenavond een oefenwedstrijd spe len tegen de eredivisieclub NAC. De aanvang is om acht uur. Het ligt in de bedoeling, dat in september MVV uit Maastricht in Sprang-Capelle tegen SSC uitkomt. SCHEVENINGEN De nieuwe lichting van het Nederlandse tennis 's gisteren op de eerste dag van de Rationale kampioenschappen prak tisch in gesloten gelid meteen weer gezwaaid. Van de sterkste jeugd en van de besten uit de nationale B- tómpioenschappen overleefden al leen Elly Siemons, Anneloes Schot horst en Klaas Vlsscher de eerste ron de waarvoor de beste Nederlandse spelers en speelsters waren vrijge- teld. Er waaide letterlijk een frisse wind Scheveningen, figuurlijk helaas n,et. Onder-twintigjarigen die de •chifting niet doorstonden, konden niet de illusie wekken dat het beperk te topgroep je binnenkort zal worden uitgebreid. De manier waarop de jeugdspeelsters Jole Groten, Anne Reimus en Lia Kuypers werden ver slagen door respectievelijk Madeleine Weurman (30), Joke Groen (23) en Patricia Went (27) maakt de toe komst zwart. De wijze waarop Wouter Fok, Frank Koning, Maarten Ruys en Martin Koek uit het toernooi verdwe nen tegen de tweede of derde keus van de herentop waarvan de namen internationaal met de allerkleinste en magerste lettertjes worden geschre ven. doet verwachten dat men in het buitenland die schrijfwijze voor de Nederlandse heren nog wel een poos je kan continueren. Slechts een enkeling van de jonge ren doorbrak de cyclus van zelfverzekerde Harderwijkse Anneloes Schothorst, die Dita IJspaard nadruk kelijk terzijde schoof en de Blaricum- mer Klaas Visscher. De negentienjari ge speler, die bij de Hilversumse LTO niet in het hoogste team speelt, trof in leraar Erik van der Pols weliswaar geen indrukwekkende tegenstander, maar hij toonde herhaaldelijk zijn jeugdige (over)moed in gedurfd en aantrekkelijk tennis te kunnen om zetten. Voor de nationale b-kampioene Elly Simons gold dat bepaald niet. Zij versloeg Dorine Falkenburg, deel neemster aan het jeugdtoernooi van Wimbledon, na een achterstand van 0-4 met 6-4 en 6-3 alleen door zeer zwak spel van de Hilversumse. Klaas Vis scher en Anneloes Schothorst krijgen in 1de volgende ronde, tegen respectie velijk Niek Fleur en Els Veentjer, tegenstanders die een zuivere test op hun tennistoekomst mogelijk maken. De test op kwaliteit kwam overigens niet alleen voor de jeugd hard aan, ook het Amsterdamse tennis struikel de over het net. Joy/Mozalek, pas gepromoveerd naar de hoofdklasse b. zag van zijn vier heren alleen de vijfde set met 8-6 te winnen, pretentieloze Jan van Mourik over blijven, die in een eindeloze vijf- setter de nationale b-kampioen Kees Koen er uit tikte. Een vermoeide Stanley Franker, zondag in de finale van de leraren verslagen door Fred Dogger, was slechts een set opge wassen tegen Lex Constandse. Hans Hartoch verloor, mede door een in de derde set opgelopen enkelblessure van Frans de Kort, die uit kansloze positie (twee sets verloren) de handi cap van zijn tegenstander professio neel uitbuitte. Jeugdkampioen Frank Koning werd door een nuchtere Jaap Arends koel met de neus op de fei ten gedrukt, 6-1, 6-3 en 6-1. De ,oude' DDV-ers Dick Stradmeijer en Huub Weijerman troffen in Niek Welschen en Wim Pufkus niet alleen wat ion- gere, maar vooral veel beweeglijker tegenstanders. De meest spannende partij van de eerste dag was de botsing tussen Pe ter Blaas en Henk Korteling. Blaas verloor de tweede en de derde set, herstelde het evenwicht in de vierde, maar kreeg in de beslissende reeds op 5-6 twee wedstrijdpunten tegen. Blaas redde het net en veroverde het recht het (als niet kansloze) tegen Hans Haks te mogen opnemen, door de Het Franse concern Peugeot heeft de typenaam 104, die vol gens de geruchten bestemd is voor een nieuw klein automodel reeds aan een nieuwe bromfiets gegeven. Dit onder de brommers geheel nieuwe type heeft ook nog de overeenkomsten met de auto's, dat veel aandacht aan comfort, wegligging en vorm geving is geschonken. Behalve over voor- en achterwiel vering beschikt de Peugeot 104-brom- fiets over een „zweefzadel" gemon teerd op een verende zadelpen, en is de éénversnelling tweetaktmotor Uiteraard 50 cc verend opgehan gen. Deze motor is overigens zeer pit tig, dank zij het membraamsysteem waardoor de brandstoftoevoer zich regelt naar het toerental van de mo- Peugeot 104 s bromfiets anno 1971 tor middels een direkte aanzuiging op het carter. De prijs van de bromfiets is 699. Peugeot is behalve de tweede auto fabrikant van Frankrijk na Re nault ook de tweede bromfietsfa brikant: na Mqtobécane (Mobylette). Verder heeft Peugeot o.m. de grootste rijwielproduktie van Frankrijk en een belangrijke produktie van elek trische artikelen. De Peugeot-brom- fietsen worden in Nederland geïm porteerd door Magneet N.V. te Weesp Het is voor het eerst, dat Peugeot een cijfer-aanduiding, die ook in de autosfeer past, als typenaam voor een brommer gaat voeren. Er is reeds een Peugeot 401-auto geweest, die op de Parijse salon van oktober 1934 geïn troduceerd werd en tot augustus 1935 gemaakt is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9