Sowjetunie sloot pact Senatoren vragen hulp voor Israël kontuur in Ttiiqnon IV-commentaar Rechtszaak tegen Oost- Pakistaans leider iSL Vervuiling Proces tegen Zwarte Panter Verder uitstel ongewenst ACHTER GESLOTEN DEUREN Aznavour mag niet in Syrië zingen Scheel venvacht resultaten van Berlijn -gesprek Poporatorium weer op tv Vanavond te zien Vanavond te horen DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 wei mi#! is ko heeS- 'enge politi arden nziei ordei :eind{ ti da; - wat kleed >rgai het >rgai uslar it zi vert •O. id B op losko e.n P NEW DELHI. MOSKOU ,^e®1 bPA. Reuter, UPI) Het tussen In- ldei®dia (AFP, juia en. de Sowjet-Unie gesloten vriendschaps- en samenwerkingsver- Stag' is feite een militair akkoord dat een waarschuwing inhoudt voor 'akistan en China. Dit hebben waar- lemers in New Delhi gisteren laten /eten. Hoewel de uitdrukking .wederzijdse *rH bijstand ingeval van een aanval' niet ^in de tekst van het document voor komt. geven bepaalde passages toch duidelijke aanwijzing dat een anval op een van de twee partners nok als een aanval op de ander zal worden opgevat, aldus de waarne mers. Diplomatieke waarnemers in Mos kou zien het Russisch-Indiase ver- ilrag eveneens in verband met de re laties van de verdragspartners tot Ihina en Pakistan. Zo wordt de plot- jteJ*elinge sluiting van het verdrag in j verband gebracht met de aangekon- igde reis van president Nixon aan Ihina. Het nu gesloten verdrag zou Ie Sowjet-Unie een goede en invloed rijke partner in Azië verschaffen. terst De televisievoorlichting over de iijkk f>ervuding ban het water gaat stap Wjst voor stap vooruit. Een paar weken r hei ife!ecien be9°n Televizier voorzichtig met het tegen elkaar afwegen van de vuile Waddenzee tegen de verruilen de industrie. De voortzetting van die reportagereeks zakte echter weer te rug in vrijblijvende algemeenheden. Je zou kunnen zeggen dat Hier en Nu die eerste poging heel wat minder :uchtzinnig voortzette gisteravond, ten van de laatste opmerkingen die /[werden gehoord, luidde ongeveer dat ron de kant van handel en industrie het geweten wordt gedicteerd door economische belangen. Om tot die uitspraak te kunnen geraken waren gesprekken gevoerd met een aantal grote industriële vervuilers en hun woordvoerders. Wat ze zeiden, kwam er op neer dat hun vuil minder vuil was dan ander vuil en dat de lozingen moeten doorgaan, al was het alleen maar om niet in 'n ongunstige con currentiepositie te komen tegenover anderen. Daarmee was, voorzdiver wij ns kunnen herinneren, voor het eerst iets blootgelegd van de gedach- gang die tegenover die van allerlei iegroepen staat. Een van de heren _j dat er van ..private enterprise" oe?» ideologie te verwachten is. Hij rtrgat dat ook economische régels in bqe mate ideologisch kunnen wezen. ,'iot dusver zelfs sterker dan alle an dere milieu-ideologieën bij elkaar, flant die staan tamelijk machteloos, i In het VARA-programma Water werk hoorden we van Jaap Molenaar dat er een raad voor milieudefensie is Opgericht die alle acties wil bundelen en vooral aan de slag wil met juris ten. die zullen moeten nagaan of het allemaal mag. Ook in het laatste journaal een brokje milieuvervuiling: in de vijvers van het Amsterdamse Vondelpark is een aantal eenden overleden. Het is niet te zeggen of dat is gekomen door de schillen en uozen van jeugdige overnachters OAKLAND (Reuter) De jury /an tien vrouwen en twee mannen in let proces tegen Zwarte-panterleider Hugh Newton, die ervan beschuldigd 'ordt in 1967 in Oakland een politie man te hebben gedood, is het niet •'tns kunnen worden. Na zes dagen van overleg liet gij dit zondag de ïechter weten, die daarop het proces nietig verklaarde. De 27-jarige Newton stond in 1968 terecht wegens moord, maar werd toen schuldig bevonden aan doodslag. Een hof van beroep gelastte toen een nieuw proces. In augustus van het vorig jaar werd de Zwarte-panterlei der tegen een borgsom van 50.000 dollar op vrije voeten gesteld. WASHINGTON. Tel AVIV (AFP, Reuter, UPI, AP) Tien le den van de commissie van buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat hebben er bij de regering op aangedrongen om aan Israël de 200 miljoen dollar te verstrekken, waarom het in verband met zijn defensie gevraagd heeft. Onder de naam Opal '71 is op Tsjechostowaaks -en Hongaars grondgebied een grote militaire oefening gehouden door leger eenheden van de Warschaupact- landen Tsjechoslowakije, Hon garije en Rusland. Over de Do- nau werd in recordtijd een brug geslagen (foto). RAWALPINDI (Reuter, UPI) De Pakistaanse regering heeft aangekondigd dat de Oost- pakistaanse leider, sjeik Moedji- boer Rachman op 11 augustus (morgen) voor een speciale mi litaire rechtbank zal moeten verschijnen op beschuldiging van het Voeren van oorlog tegen Pa kistan en andere vergrijpen'.' In een verklaring zegt de regering van president Jachja Khan dat sjeik Moedjiboer 'de nodige gelegenheid zal krijgen zijn verdediging voor te be reiden en alle faciliteiten zal hebben, Moedjiboer Rachman die de wet toestaat, waaronder het nemen van een advocaat van zijn eigen keuze, mits deze een burger van Pakistan is". Het proces zgl ech ter achter gesloten deuren worden gevoerd. Sjeik Moedjib werd op 26 maart in Dacca gearresteerd, nadat Pakistaan se militairen Oost-Pakistan waren binnengetrokken om een afschei dingsbeweging onder leiding van zijn Awami-Liga neer te slaan. De sjeik werd later naar West-Pakislftn over gebracht. Maar de plaats waar hij ge vangen wordt gehouden is nooit be kendgemaakt. De Indiase minister van buiten landse zaken, Sardar Swarat Singh heeft verklaard de berechting van sjeik Moedjib te bevoegder plaatse voor de Verenigde Naties te zullen brengen. De Commissie voor de rech ten van de mens van de VN zal daar mogelijk een geschikt forum voor zijn. aldus minister Singh in een ver klaring voor het Indiase Lagerhuis. De Pakistaanse president Jachja Khan heeft kortgeleden te kennen gegeven dat sjeik Moedjiboer Rach man mogelijk wegens hoogverraad ter dood veroordeeld zou worden. BEIROET (AP) De Franse zan- gc-f Charles Aznavour heeft twee voorstellingen in Syrië moeten afzeg gen. Hij mag dat land niet binnen, omdat hij eens een lovende grammo foonplaat over Jeruzalem heeft ge maakt. Hij mag; wel in Libanon zin gen en gaat dadr extra concerten ge ven om het uitvallen van die in Syrië goed te maken. In Libanon woont de moeder van Aznavour. Zij is een Armeense en haar naam luidt Aznavourian. De Senatoren hebben zondagavond de tekst van een brief gepubliceerd, die zij aan minister van buitenlandse zaken Rogers hebben gezonden. Daar in zeggen de vier Republikeinse en zes Democratische Senatoren, dat „verder uitstel de indruk kan wek ken, dat de VS de politiek niet uit voeren. die zijzelf hebben bepaald en die gericht is op de handhaving van het machtsevenwicht in het Midden- Oosten". Bij de Democraten, die de brief hebben ondertekend, behoren Stuart Symington uit Missouri eci Ed mund Muskie uit Maine; bij de Re publikeinen Jacob Javits (New York) en Hugh Scott (Pennsylvania). De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Joseph Sisco heeft voorgesteld, dat een Egyptische troepenmacht van 750 man het Suez- kanaal zal oversteken, nadat Israël zich van de oever heeft teruggetrok ken. Aldus heeft het Israëlische dag blad Ha'arets gemeld. Volgens welin gelichte bronnen >.n Jeruzalem zou Sisco geen uitgewerkt plan aan pre mier Golda Meir minister van buiten landse zaken. Abba Eban, en minister van defensie. Mosje Dajan, hebben voorgelegd. De drie Israëlische politi ci zouden zeer verbaasd en geïrriteerd geweest zijn, toen Sisco het idee van een troepenoversteek van de Egyptenaren voorstelde. Golda Meir zou Sisco hebben gevraagd, wel ke garanties de Amerikaanse regering kon bieden, dat die 750 man Egypti sche troepen niet door veel meer ge volgd zouden worden, als de Israëli's zich eenmaal teruggetrokken hadden. Daarop had Sisco geen antwoord ge geven. BONN (AP) De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Walter Scheel gelooft dat het Vier Mogend- hedenoverleg over Berlijn spoedig met succes zal worden afgesloten. In een door Scheel geschreven arti kel, dat gisteren door de Westduitse regering is gepubliceerd, staat dat ..aanzienlijke vooruitgang" is geboekt tijdens de onderhandelingen. „Met alle voorzichtigheid kan worden gezegd dat er thans een reden bestaat om te hopen dat ze (de besprekingen) tot een succesvol einde zullen worden gebracht", aldus Scheel. Vandaag beginnen de VS, de Sow jet-Unie. Engeland en Frankrijk een nieuwe serie besprekingen, die „be slissend" worden geacht. Vorige week is daarover gemeld dat de Grote Vier al het mogelijk zouden doen bij deze besprekingen tot een akkoord te ko men. Golda Meir heeft in een politieke re devoering tot een groep Amerikaanse Joden gezegd, dat „het moeilijk voor een klein volk is om neen te zeggen tegen een supermogendheid. Maar als het gevaarlijk is om ja te zeggen, dan zeggen wij nee". Ze voegde hieraan toe: „Dat is ook niet gemakkelijk en het kan soms zelfs wat gevaarlijk zijn. We vinden het beslist niet ple zierig om met onze beste vrienden van mening te verschillen. Maar we zullen dat niettemin blijven doai, on danks onze vriendschap. Israël wenst geen oorlog, maar zal evenmin aller lei voorwaarden accepteren, die haar opgedrongen worden." HILVERSUM Het IKOR'CVK zal 12 september het pop-oratorium „Jozef en de wonderbaarlijke droom- kleurjas" herhalen De eerste uitzen ding van dit programma had_ plaats op Oudejaarsavond. Het oratorium is van Britse oorsprong. De Nederlandse bewerking is van Karei Eykman. In de hoofdrollen staan Rob de Nijs, Ramses Shaffy en Bill van Dijk. NEDERLAND I KRO 19.05 Daktari, t.v. serie 20.21Hammerveld Jazz-festival 21.10 De jezuïeten, documentaire 21.55 De rode kamer (slot) t.v.-feuil- leton. NEDERLAND II NOS 19.05 Programma over de recreatie 19.30 Operatie minus 5 21.10 Dina Ross and the Supremes: TCB 22.00 Televisier magazine 22.55 Europese atletiekkampioen- schappen in Helsinki HILVERSUM I KRO 19.00 Licht muziekprogramma 20.00 Radio Philharmomsch Orkest 21.45 Kamermuziek 22.50 Reisoogst, toeristisch magazine HILVERSUM II AVRO 19.00 De Skymasters 19.35 Vanavond, gevarieerd program ma 22.55 Zin-tuig nr. 45 MARY STEWART 17 Was hij dan misschien böOs, dat zij op zo'n ogenblik van hem was gaan scheiden, en was het hem om wraak te doen? Nee, dat was al te dwaas; zo gedroegen mensen zich nu eenmaal niet, tenminste geen die bij hun ver stand waren... dat moest het zijn, bedacht ik, en werd er koud van... hij was niet bij zijn verstand. Mevrouw Pal mer had gezegd dat hij gek was, en ongetwijfeld zou geen enkele normale man zijn eigen zoon hebben neerge slagen... David. Het was helemaal niet Loraine die hij achtervolgde, het was David. Ik drukte mijn handen, die nu tintelden, tegen mijn wangen, en dacht aan David en zijn hond Rommel, die dammen bouwden onder de Pont St. Béné- zet, en terwijl ik zo nadacht drong een glimp van de een zame toestand van het kind tot me door, zodat ik verkil de. Ik wist heel wat van eenzaamheid af. En ik wist ook dat ik, ongeacht moordenaars, hel of levensgevaar, er iets aan zou moeten doen." Langzaam daalde ik het zigzagpad af tot ik ter hoogte van het Paleisplein was, uitermate op mijn hoede voor het geval dat ik tegen mevrouw Bristol op zou lopen, die mogelijk hier ergens wachtte om haar partner een voor sprong te geven. Haar partner? Ik had de fluisterende stem, het radde Frans niet herkend. Maar dat het iemand uit het hotel was, daar was ik van overtuigd. Toen zag ik, in het nauwe donkere straatje dat langs de voet van de rots loopt, waarop het paleis is opgetrokken, iemand staan, een man. Hij zag mij niet, maar stond in de richting van het stadsplein te kijken, en terwijl ik nog aarzelde in het duister onder de trappen van het paleis, zag ik hem uit de schaduwen wegglippen, en door de straat slenteren, naar het licht. Ik herkende hem inderdaad. Het was Marsden. De volgende dag reed ik, zo halverwege de ochtend, de Riley voorzichtig de nauwe hoofdstraat van Avignon uit, en de ringweg om de stad op. Louise zat naast me, en achterin zaten David en Rommel, als gewoonlijk druk aan het kibbelen over de noodzaak om elke kat op te ja gen die wij passeerden. Wij reden om Avignon heen, maar voor wij de oude brugvan Sint-Bénézet hadden bereikt sloeg ik af en reed de wagen de smalle ketting brug op, die over de Rhöne ligt. Wij kropen over het slingerende,, rammelende metalen oppervlak, reden ver volgens door Villeneuve-les-Avignon en hielden toen westelijk aan op Nfmes. Het hart van Romaans Frank rijk... De weg was een wit en stoffig lint, dat zich kron kelde tussen hellingen van rotsen en struikgewas. Gas peldoorn herkende ik, en jeneverbessen, maar de meeste heesters waren onbekend - donkere ruwe bladeren, die moeizaam hun levenssappen opzogen uit de spleten tus sen de losse stenen en witte rotshellingen. Hier en daar hurkten huizen neer onder de hitte, en klampten zich vast aan de rand van de weg alsof dat een reddingslijn was. We haalden in snel tempo een bus in, die voortraasde precies midden op de smalle weg. Maar ik wist wat me te doen stond, na al die hartbrekende mijlen voordat ik had ontdekt hoe „voorrang" in Frankrijk iets heel anders inhoudt dan in Engeland. Ik stuurde naar links. Stormde op de bus af ogen schijnlijk alsof ik van plan was die te rammen, en druk te met mijn volle hand hard op de toeter. De bus ant woordde hierop met een oorverdovende claxon, zwenkte ook onmiddellijk naar links, pal op onze weg. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas 126: In de opwinding van de afgelopen gebeurtenissen hebben we helemaal ver geten, dat er in de keuken nog zo'n trouwe makker rondliep, die naar de naam Sambo luisterde. Daar ging de smid nu heen en Sambo riep verrast: „Ah, dag goeie smidbaassie! Ik hebben jou veel lang niet gezien! Was jij mij hebben vergeet?" „Niks hoor," lachte de smid. „Ik kom juist hier omdat ik mij herinnerde, dat jij zo goed huishoudelijk werk kon doen. Zou jij mij dat lelijke gat in mijn broek kunnen naaien?" „Ach, wat jammer van die mooie zondagse broekkie." klaag de Sambo. „Lig jij maar op die kleine krukje met buik. dan zal Sambo met schaar en naald en draad en vingerhoed wel even repareer dat goede broek kieDe smid ging voorover liggen en brave Sambo begon met grote steken de broek van de smid te herstellen. „Ik kannen héél goed herstel veel boels kleertjies," schepte Sambo op, maar de smid luisterde nietHij lag met grote ogen te kijken naar de koeiehuid, die voor hem op de grond lag. ,',Mooi hê," zei Sambo, die dat wel merkte. „Dat is ouwe kleertjies van koeitje. Koeitje is opgegeet en nou heeft hij die kleertjies niks niet meer nodig. En-nou heeft Sambo die gelooid en mooi leertjie van gemaak„Juist!!" riep de smid uit. „En dat is nou precies wat ik nodig heb!!" „Stilzitten!" riep Sambo nog. maar het was al te laat. Smidje Verholen sprong als een kogel omhoog, helemaal vergetend, dat hij precies in de vuurlijn van een scherp gepunte naald lag. Het gevolg laat zich dan ook gemakkelijk raden. De naald trof doel en de smid slaakte een pijnlijke kreet.. Hilversum I. 40C m. KRO: 1130 Nieuws. 18 11 Actualite! ten. 19.00 (S) Lichte muziek (opn.). 20.00 (S) Het Radio Phllharmonisch Orkest met solist: semt-klassieke en mo derne muziek (opn.). 21.45 (S) muziek (opn22.25 Overwe ging. 22.30 Nieuws. 2138 Den Haag vandaag. 22.50 Reisoogst: toeristisch magazine. 23.15 (S) Lichte muziek (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 De Johin Willem Friso kapel. 18.50 Lichte gram- mofoonmuziek 19.00 (S) De Skymasters met zangsolist. 19.30 Nieuws. 19 35 Vanavond: gevarieerd programma met veel muziek 22.30 Nieuws. C.40 Mededelingen 22.45 Ra diojournaal NOS: 22.55 (S) Zin-Tuig nr. 45; kunstkroniek. TK1.KVISIEI VANAVOfl TELEVISIE PROGRAMMA'S Nederland I N'OS: 18.15 (K) Europese Atletiekkamploen- schappen Helsinki: samenvat ting van de vandaag gehouden wedstrijden. 18.45 <K) Pip en Zip. STER: 18.50 (KI Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. KRO: 19.05 (K) Daktari. TV- rllm voor de jeugd. SIER: 19-55 (K) Reclame. NOS: 20.00 <K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. KRO: 29 21 (K) Ham merveld Jazz festival. 21.11 <K) De Jezuïeten, documentaire 2155 (K) De rode kamer. TV feuilleton. NOS: 22.35-22.40 (K) Journaal. Nederland II. NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS :19.05 (K) Vrijuit: pro gramma over het wel en wee van de rekreatie. AVRO: 19.30 (K) Operatie Minus 5 (Barrier Reef). TVserie. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20 15 <K) Re clame. AVRO: 20.21 Peyton Place. TV-feullleton. 21.10 (K) Diana Ross and the Supremes: T.C.B.: showprogramma. 22.00 AVRO's Televizier Magazine. NOS: 32.50-22.55 (K) Journaal. 22.55-23.25 (K) Europese Atle- ttekkamploenschappen Helsin ki. Belfffé-Nederlands. 16.00-18 40 (K) Eurovisie. Europese atle- tiekkamploenschappen in Helsinki. 1855 (K) Fabeltjes krant. 19.00 Tienerklanken. The Forerunners. Regie: Dries Wieme. 19.28 Sportlva 71. Ten nis met modlsche en medische begeleiding. 19.43 Mededelin gen. 19.45 Nieuws, 2010 Zoek licht. 20.15 Wactitwoord, quiz- programma o.l.v. Nand Baert. 20.45 (K) De heldhaftige schuit, komische speelfilm van Ri chard Murphy 22.15 Nieuws. 22.20-22.45 Eurovisie: Europese atlettekkamploenschappen in Helsinki. woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7 30 Nieuws; 7,32-7.30 Hier en Nu). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Ver- zoekplatenprogramma voor de militairen. (8.30-8.32 Nieuws: 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw 1 9.30 Voor de kleu ters. 9 45 (S) Geschikt..voor UI: Omroep Orkest en soliste: klassieke muziek. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Aktua: nieuws, nieuwtjes, re portages enz. 11.55 Mededelin gen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd program ma. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.4-1 Actualiteiten13.00-13.05 Raden maar...). NCRV: 14.10 (S) Wiener Phllharmonikcr; klassieke muziek (gr). 15.00 In 't zilver: voor oudere luiste raars. 16.00 Nieuws. 16.03 Meis jeskoor. 16.15 Radiostrip voor de kinderen. 16 30 Jeugdland: gevarieerd Jeugdprogramma. 17.30 NCRV en Bloc: actueel programma met muzikale Il lustratie. (Tussen 17.30-19.00 De Europese atletiekkamploen- schappen ln Helsinki: 17.50-18.00 Overheidsvoorlich ting. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag woensdag: muziek en informatie. (7.33-7.38 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Dag woensdag vervolg. (8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de hulsvrouw). 9.09 Radioweekblad, met om: 9.35 Waterstanden: 10.15 Ko ning Klant; 10.30 De weekbla den; 10.45 Voor de kleuters: 11.00 Nieuws: 11.03 Op de kof fie: Informatie en commen taar. 1200 (S) Strijkorkest. 12.25 Amsterdamse Politieka- pel: Openluchtconoert. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Speelruimte, met om: 13.25 Kennismaking met de buurtbewoners; 14.00 Operette muziek; 14.35 Kinderkoor: 14.50 De avonturen van Allee. 15 10 Buurtbewoners en hun favo riete muziek: 15.49 Proliel ln muziek: 16.00 Nieuws; 16.03 Vragenvuur; 36-25 Muziek dcor en voor de Jeugd. NOS: 17.02 Over Nederlandse volksverha len en volksgebruiken. 17.30 (S) Metro's Concert Music: Metropole-orkest. 17 40 Toeris me»: toeristische Informatie uit binnen- en buitenland 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. AVRO: 9.C0 Nieuws. 9.02 Van Meet af aan...: licht platenprogramma. 10.00 Nieuws. 10 03 Radiojour naal 10.06 Arbeidsvitaminen, (ifl.oo Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Zet 'm op: vrolijk platen- programma. (13.00 Nieuws). 14.00 Nieuws. 14.03 Gimmick. 15.00 Nieuws 15.03 Muziek tick 1600 Nieuws 16.03-18.06 Lichte grammofoonmuziek. (17.00 Nieuws; 17.02-17.05 Radio journaal). TELEVISIE! NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.40 Kinderpro gramma NEDERLAND II NOS: 16 00-18.00 Europese At lettekkampioenschappen Hel sinki.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7