Daling werkgelegenheid in Rotterdamse haven niet verontrustend Herten in Goes worden wegens tbc afgemaakt Wat staat Gulf-Oil op Maasvlakte te wachten? Westland maken langzaam rijp voor cultuur E pompstation Biesbosch Werkloosheid groter BRINKMAN -KUNSTSCHILDER- 60 JAAR Aanbesteding door verbod op mosselhandel Hoger beroep in zaak pannenverkoop Vakantie job bij spoorwegen Miljoenenbedrijf niet zómaar stilleggen Dr. A. J. Hendriks buitengewoon lector us t DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 Van onze soc.-economische redactie Mauj ues AMSTERDAM De stijgende te 81 werkloosheid in ons land blijkt in i zz\ Zeeland een extra impuls te hebben gekregen door het verbod op de mos- elhandel. Vissersknechten en het Si lersoneel betrokken bij de mossel- Brii (onservenindustrie moesten vorige maand werkeloos toezien en wachten san 1 tot de mosselstop werd opgeheven. Zeeland volgt de landelijke tendens op de voet, wat betreft de stijging 'v van het aanbod van en de daling van zo rie vraag naar personeel: verwacht ureal wordt dat de vraag naar bouwvak- 1 m kers en metaalbewerkers zal toene men wanneer een begin wordt ge- - maakt met de bouw van de olieraffi naderij van Total in het Sloegebied. ~r\k Volgens het Gewestelijk Arbeids bureau in Utrecht is de werkloosheid 6, k jn deze provincie vooral onder de buitenlandse werknemers gestegen: b« bij mannen van 50 tot 73, bij vrou- ïng wen van 9 tot 40. In Zuid-Holland is ,je arbeidsreserve van mannen geste- nen*1! Sen tot 7900 ^107 Procent) en daalde de vraag, zodat de vraag-en-aanbod- plon verhouding nu 3:2 bedraagt. Aanbesteding van Maasvlakte-werk ROTTERDAM De directeur van gemeentewerken van Rotterdam zal woensdagochtend 1 september in het Stadstimmerhuis aan de Veemarkt aanbesteden het bouwen in gewapend beton van het transport-pompstation bij het bekken Petrusplaat in de Biesbosch, ten behoeve van de NV Waterwinningbedrijf Brabantse Bies bosch. Orgelconcert Feike Asma in Delft DELFT Donderdagavond 12 augustus om acht uur geeft Feike As- ma een orgelconcert in de Nieuwe Kerk in Delft. Het programma vermeldt werken van Bach, Frank, Guilmont en Sieg fried Karg-Elert. SCHIPLUIDEN „Het is de Vlaardingsekade 66. Maar als u in Schipluiden op stap gaat, doet u er bijna een uur over. Ik weet het beter gemaakt, ik haal u in Delft van het station af, want anders is het te moeilijk voor u om hier te komen". Frag ment uit een telefoongesprek met Willem Brinkman, kunst schilder uit het Westland, die ■woensdag aanstaande zestig jaar wordt en mede door dit feit wel eens de aandacht mag hebben. Wij schrijven bewust „kunstschil der uit het Westland" en geen West- lands kunstschilder, want op het ar tistieke niveau heeft hij weinig bin ding met de streek die, zoals hij zich uitdrukt, langzaam rijp gemaakt moet .worden voor cultuur. Brinkman, een donkere, karakteristieke, fijnge sneden kop is niet het type kunst schilder zoals we ons doorgaans voor stellen, hij is gewoon gekleed zonder artistiekerigheid en je denkt eerder aan een leraar, een predikant of een arts. Hij voert on door het prachtige Zuidhollandse polderland dat „flink aangetast wordt" zegt hij. door stads uitbreidingen; de geweldige Era-flats van Delft op de achtergrond, de hui zenblokken van het steeds maar ver der opschuivende Vlaardingen al zo angstig dicht nabij. „Maar", en hij wijst als we eenmaal bij zijn huis zijn aangekomen in zuid-westelijke richting, „daar ziet u de natuur nog in vrij ongeschonden staat, en wist u dat die Vliet daar door de Romeinen gegraven is? De Booner Vliet heet hij nu, en dat pad heet de, Rijksa. In ieder geval, een stadsmens verwon dert er zich over dat hij hier nog zo wijd en ver kan kijken over het groene land met de wolkenluchten erboven en de kerktoren daar achter: Maasland, Maassluis. Antiek We komen in zijn gerestaureerde boerderij die onder tegen de dijk aangebouwd is, in een zuiver zeven- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De werk- j loosheidscijfers in Rotterdam wijken niet veel af van de alge mene tendens in ons land. Hei gewestelijk arbeidsbureau in Rotterdam constateerde ten op zichte van eind juni een stijging in het aanbod van werkkrachten van ongeveer tweehonderd, ter wijl de vraag naar arbeidsplaat sen met vijfhonderd is gedaald. Het aantal werkloze mannen be draagt nu 2552 en het aantal werkloze vrouwen is 356. De daling van de werkgelegenheid in de Rotterdamse haven noemt di recteur H. J. de Jong van het Gewes telijk Arbeidsbureau niet verontrus tend. „De vraag naar havenwerkers is bijzonder gering. De havenbedrijven cn het SHB hebben zich goed voor zien van werkkrachten. Doordat de verwerking van stukgoederen in Rot terdam is teruggelopen is er een overschot aan arbeidskrachten ont staan. Het lijkt mij een algemene toestand zoals deze zich ook voordoet In de Duitse havens, in Antwerpen en in Zeebrugge. Hiertegenover staat dat de totale verlaging in Rotterdam steeds meer toeneemt." Een typisch verschijnsel doet zich volgens de heer De Jong voor in de bouwnij verheidssector. Ten opzichte van juli 1970 (32) zijn er nu (eind juli) 140 mensen ingeschreven, terwijl de vraag, 1468 vorig jaar juli, is terugge lopen tot 878. „Wij hebben momenteel een groot aantal goede vaklui aan te bieden, waaronder uitstekende tim merlieden. Deze cijfers geven wel een indicatie van de huidige situatie. Bij navraag is gebleken dat de werkgevers momentcel goed zijn voorzien en pas binnen afzienbare tijd een beroep zullen doen op onze reserve. Ook de inkomende pendel in de bouwnijverheid is vergeleken met vorig jaar juli (3400) afgenomen tot 2850.'» Metaalsector In de metaalsector is de vraag naar werkgelegenheid ten opzichte van 1970 verminderd. In juli '70 was dat nog 5728 en dit jaar is het cijfer 5289. Daartegenover is het aantal inschrij vingen verdubbeld van 202 tot 401, waarvan alleen in de vorige maand er dertig zijn bijgekomen. Als voor naamste oorzaak noemt de heer De Jong het uitbannen van de koppelba zen." Ik heb sterk de indruk dat de koppelbazen in de metaalindustrie zijn uitgesaneerd. Waar deze werk nemers gebleven zijn is vooralsnog een raadsel. Hieronder bevinden zich enkele vreemde vogels, zoals illegaal in Ne derland verblijvende vreemdelingen. Deze staan natuurlijk niet bij ons ge registreerd. Wij hebben ook geen be vestiging kunnen krijgen dat er zo veel van deze mensen naar Duitsland verdwijnen. Voor de vrijgekomen werknemers van de koppelbazen heb ben wij getracht zoveel mogelijk ge schikte werkgelegenheid te vinden, maar hiervan heeft niet iedereen ge profiteerd. Hierbij werkt het loonver- schll tussen legaal en koppelbazen nogal storend. Toch hebben wij van de bedrijven bijzonder weinig nood kreten gehoord over een bestaande leemte." Een gedeelte van het ex-koppel baas-personeel heeft zich aangemeld bij de Stichting Rijnmetaal, waarbij 21 bedrijven uit het Waterweggebied zijn aangesloten. De stichting heeft nu ongeveer 125 werknemers in dienst. Ongeschoolden Ook de vraag naar ongeschoolden is sterk verminderd. In juli '70 had het bedrijfsleven behoefte aan 717 onge schoolde arbeiders, terwijl er nu nog maar vraag is naar 306. Dé geregis treerde arbeidsreserve is momenteel 212, zodat het er op lijkt dat de ver houding aanbod/vraag langzamer hand wordt gelijkgetrokken. Volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau neemt het aantal ongeschoolde buitenlanders steeds meer toe, maar het is moeilijk om hen op de markt te brengen. Uit Tunesië is vorige maand een stevig aanbod gekomen van geschool de arbeiders, die in hun land geen emplooi kunnen vinden. Hieronder bevinden zich onder andere lassers, bouwvakarbeiders, en constructiear beiders. „Het probleem is echter de afwachtende houding van het be drijfsleven", aldus de heer De Jong. „Daarnaast moet ook de huisvesting in orde zijn, voordat tot werving kan worden overgegaan." Sinds kort is het Gewestelijk ar beidsbureau gestart met een sectie part-time, Hiervoor hebben zich hoofdzakelijk vrouwen aangemeld, die naast de huishouding ook wel eens wat anders willen doen. Opval lend hierbij is dat in de afgelopen vakantiemaanden de vraag naar werk in deze categorie redelijk groot was. De vraag vanuit het bedrijfsleven voor werkende vrouwen neemt steeds meer toe. Het aantal bemiddelingen bedraagt zo'n honderd per maand. Regelmatig verzend het arbeidsbu reau een bloemlezing van parttimers naar het bedrijfsleven, waarin uit voerige inlichtingen worden verstrekt over deze parttimer. Vakantiewerk De vraag naar vakantiewerk is dit jaar minder gunstig verlopen. De vraag was bepaald minder dan het aanbod. Een groot struikelblok vorm den de tijdvakken, die niet congruent lagen aan de behoefte van het be drijfsleven. Toch heeft het Geweste lijk arbeidsbureau dit jaar tussen de 1200 en 1300 scholieren aan werk ge holpen. In de vakantieperiode is ten behoeve van de schoolverlaters een vraagbaak ingericht, waar allerlei voorlichting werd gegeven voor de werkgelegenheid in de diverse bedrij ven. Hiervan is door de schooljeugd een goed1 gebruik gemaakt. In de zes weken durende vakantieperiode kon den een kleine 2000 jonge mensen in dividueel worden voorgelicht. Binnenkort hoopt het arbeidsbu reau in een van de paviljoens op de Cooksingel een voorlichtingscentrum voor het publiek te openen. Hier kunr nen dc mensen alle inlichtingen krij gen over de werkgelegenheid In Rot terdam en het havengebied, opleiding en sociale begeleiding. Werkzoeken den kunnen hier tevens zelf hun keus maken uit baantjes, die door de be drijven worden geboden. tiende-eeuwse interieur. Brinkman heeft enige tijd ook in antiek gedaan en daar heeft hij nog iets van overge houden. Gezeten op een roodfluwelen empi- re-canapé tegenover de betegeld'e haard met zijn schitterende stijlen, vertelt hij één en ander over zijn werk en leven: „Ik heb de gewone opleiding gehad aan de Rotterdamse Kunstacademie, kreeg een stipendium om in buitenland te werken en schil derde 'n paar jaar in Parijs en Bre- tagne. Maar dat was voor de oorlog. Ik adviseerde een kunsthandel en deed zelf ook wat zaken maar de oor log legde je natuurlijk lam. Daarna in '52 begon ik een pottenbakkerij in Vlaardingen, mijn geboorteplaats, maar dat ging niet zo best. Pierre Jansen heeft er nog eens over ge schreven. Wist u dat hij in Vlaardin gen als criticus begonnen is? En dit huis? Ik zit hier al één en dertig jaar. Ik kocht het in 1939 van een boer nadat het onbewoonbaar was ver klaard. „Man", zei hij, „wat heb je aan dit kavalje, het zakt bekant in mekaar". Maar zo'n vaart liep het toch niet. Ik betaalde er zegge en schrijve negenhonderd gulden voor. Maar er is wel wat aan gedaan..." Het interieur neemt ons te veel in beslag, later, op het atelier, zullen we meer horen over zijn werk en ideeën. Hier geen schilderijen van hem, ook niet in het gedeelte van het huis dat een moderner aspect heeft. Even is er een stilte waarin de natuur weer aan het woord kan komen: het ruisen van de wind door de bomen en hoge struiken, het klotsen van het water tegen de balken onder aan de dijk. •fe Waarom sociaal? Brinkman gaat ons voor door de tuin, die 'parallel met de dijk loopt, naar het atelier, een modem-opge trokken praktisch werkgebouw. Magazijn voor spierair.en en lijsten beneden, 'het eigenlijke atelier op de eerste verdieping met een groot raam op het noorden, op de tuin, de bomen als een schilderij van Wateau. Brink man is geen schilder die, zoals velen dat doen, op de eerste plaats aldoor maar over hun eigen werk praten en je alles willen laten zien. Hij zet eerst zijn ideeën uiteen. En ook die •behoren niet tot de algemeen gekoes terde idealen. „Waarom moet een kunstenaar zo sociaal zijn? Ik geloof dat zijn taak op een heel ander ge- ibied ligt. Wanneer zijn werk goed is zal het toch langzaam wel doordrin gen tot de anderen. Ziet u, tot 1942 beleefde ik mijn surrealistische tijd, je moest je in bepaalde opzichten los maken van het onderwerp en de idee verruimen, ja wat zichtbaar was ir.oet je „verruimen". Daarna kreeg ik mijn abstracte periode waar in toch eigenlijk hetzelfde gebeurde. Een werkelijk kunstenaar heeft zijn idealen, natuurlijk, maar hij moet geen jacht op popularitit maken. Je geen jacht op populariteit maken. Je kunst altijd problematisch blijft; het zit 'm in het onvolmaakte van het beeld. Als eindfase zie ik dit: „De volmaaktheid van het atmosferische abstract weergeven." Wanneer wij ons niet al te zeer vergissen, is Brinkman een mysticus Willem Brinkman in zjjn atelier. die bepaalde aspecten van de mystiek in kunstzinnige termen vertaalt. En net als Thijs Maris toen Van Deijs^el hem in Londen bezocht: hij gaat er langzaam toe over om zijn werk te tonen: een reeks uitmunten de abstracte gouaches en daar staat een doek in neo-impressionistische stijl op de ezel' dat meteen ons hart veroverd heeft. Het is zeker onder invloed van het machtige natuurgebeuren hier rond om geschilderd. Er zijn ook portret ten. Brinkman schildert graag men sen, naturalistisch herkenbaar voor iedereen, maar uiterst „raak getrof-' fen" zoals dat heet. Hij vindt het ook niet nodig dat een kunstenaar zich voor zijn hele leven in een stijl gaat binden. De geest waait waar hij wil, zo is het ook met de kunsten. Waar om zou de kunstenaar geen gebruik maken van een veel breder scala? Nog even over zijn tentoonstellingen en kunstreizen: Duitsland, Italië, Amerika, Canada waar zijn werk erg geliefd is. In Ierland heeft hij twee reizen meegemaakt en veel mee naar huis gebracht. Tér.ug door. de tuin naar het huis. Hij staat even stil en kijkt om zich •heen. En dan te bedenken dat dit vroeg of laat verdwijnen zal. Het klinkt als een ware onheilstijding. Is er nog een veilig stukje grond in de randstad? De zandmassa's die Vlaar dingen opspuit zullen op de duur de dijken in elkaar drukken en daar helpt geen versterken aan; er moeten nieuwe komen. Het plan luidt om hier een dijk van veertig meter breedte op te werpen en dan is het met dit zeventiende eeuwse huis na tuurlijk bekeken. „Bovendien", zegt Brinkman, „ik zit 'hier op zogenaamde „gedogen grond", dat wil in 't Hoog heemraadschap Delfland zeggen dat je, wanneer het algemeen belang dit eist, je erf moet verlaten." Het is maar gelukkig dat een kunstschilder overal kan wonen. En als het zover komt, dan zal Willem Brinkman wel een andere plaats in Nederland vinden waar hij in contact met de natuur verder kan werken aan zijn taak, waar hij evenmin so ciale concessies zal doen als aan de Vlaardingsekade ftiaar wajar hij rus tig wil voortgaan om de kunst te die-, nen. ROTTERDAM De directeur van gemeentewerken van Rotterdam zal dinsdagochtend 24 augustus in het Stadstimmerhuis aan de Veemarkt aanbesteden het omleggen van het bestaande spuikanaal, waaronder het maken van een zestig meter lange stalen damwandconstructie met bij komende werken in 't projekt ten westen van de Brielse Maasdam in Europoort in de gemeente Rozenburg. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Stichting Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting in Utrecht neemt geen genoegen met de uitspraak van de president van de rechtbank in Utrecht gedaan in het kort geding over de omstreden pan nenverkoop op feestjes aan huis. De fabrikant van de pannen de NV Amecra Metal Corporation daagde de stichting voor de rechter, omdat zij het niet eens was met de waarschu wingen door de stichting verstrekt aan het publiek via diverse ln Utrecht verschijnende dagbladen. De stichting stelde dat de pannen van de AMC serie ruim drie honderd gulden te duur worden verkocht en noemde de verkoopmethoden „moreel verwerpelijk". De president van de rechtbank kwam tot de conclusie dat hij niet kan zeggen wie gelijk heeft. Daarvoor is een uitgebreid onderzoek nodig. Hij kwam tot de uitspraak dat de pan- nenfirma er belaag bij heeft dat de stichting de onvriendelijke uitspraken over de verkoopmethoden staakt. Dat de pannen te duur zijn bestreed de president niet. De Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting is met deze uit spraak niet gelukkig. Door in hoger beroep te gaan hoopt de stichting dat er een uitgebreid onderzoek zal vol gen. Kamervragen over c? uitstel van medische faculteit DEN HAAG De KVP-Kamerle- den Hutschemaekers en Zelissen heb ben minister De Brauw (weten schapsbeleid) schriftelijke vragen ge steld over de start van de achtste medische faculteit te Maastricht. Zij vragen of het besluit deze start uit te stellen tot later dan 1974 en uiterlijk 1976 werd genomen na overleg met de ministeriële voorbereidingscom missie. Beide Kamerleden wijzen er op, dat een zo spoedig mogelijk begin van de achtste medische faculteit van bijzon der grote betekenis" moet worden geacht, niet alleen uit het oogpunt van de bijzonder moeilijke situatie van het medisch onderwijs, maar ook met betrekking tot de herstructure ring van Zuid-Limburg. De KVP-Ka merleden vragen minister De Brauw zijn beleid daarop te richten. DEN HAAG Henk Droog heeft een vakantiebaantje op het Haagse Hollands Spoor, waar hij werkt bij dé zogenaamde fietstreinen. Met nog twee vakantiehulpen laadt en lost hij dagelijks gemiddeld zo'n honderdvijf tig fietsen en bromfietsen. „Over het algemeen is het lekker en geen vies werk. Behalve die ene keer, toen een hele familie ons fietsen ter verzen ding aanbood, die van onder tot bo ven met vaseline ingesmeerd waren. Wist ik veel, ik greep midden in die vette troep". Over de insmeer en oppoetsdrift van rijwielbezitters kan Henk trou wens nog wel een staaltje vertellen: „Laatst kwam er een klein jochie met zijn fiets aanzetten, maar voordat hij hem aan ons toevertrouwde haalde hij eerst een oli^puit en poetslappen te voorschijn om zijn fiets nog een laatste beurt te geven. Toen we de fiets van hem overnamen kregen we allemaal instructies mee. Dat was wel leuk". Vakantiewerk op het station is voor Henk Droog (20.-jarige leerling van de Nationale Etaleursschool in Utrecht) al vier jaar vaste prik. Ieder jaar logeert hij in die periode bij zijn tan te die op het station werkt en die hem indertijd op het spoor van' dit soort vakantiewerk heeft gebracht. Henk is heel bescheiden als mate- rieelpoetser begonnen, maar na de bagagedienst doorlopen te hebben, heeft hij het tót rijwielvervoerder ge- schopt. „Het is dit jaar eigenlijk voor net eerst dat ik het geld niet nodig héb. Andere jaren wist ik altijd al precies waaraan ik mijn salaris zou 'besteden. Maar ja, ik vind het leuk werk hier en misschien ook wel uit een soort traditie ben ik daarom dit jaar weer gaan werken. Ik verdien bruto zo'n honderdzestig gulden per week en dat is toch nooit weg". 's Morgens komen de volle treinen aan die we dan moeten uitladen en gelijk vullen. Keurig met één trapper omhoog om de kettingkasten te spa ren. Bij het uitladen van de treinen is er op de veertig fietsen altijd wel één bij die een beschadiging heeft opgelo pen en dan krijgen wij nota bene meestal op ons kop als de fiets wordt afgehaald, 's Avonds worden er dan weer treinen ter verzending door ons gevuld. De rest van de dag moeten we de aangeboden fietsen var» adres plaatjes voorzien en ze sorteren naar plaats van bestemming. De meeste fietsen worden 's avonds tussen half zeven en acht aangeboden. Vaak kom ie handen te kort als al die groepjes padvinders en gezinnen met hun fiet sen aan komen zetten. Daar staat te genover dat het 's middags vaak erg rustig is. Dat was vooral gunstig toen de Tour de France gereden werd. El ke middag zaten we met de transis torradio op het perron tussen de fiet sen te luisteren naar de Tour. Dat ben je bijna wel verplicht als je da gelijks met zoveel fietsen optrekt". GOES Alle (acht) herten uit het hertenkamp in Goes zul len waarschijnlijk worden afge maakt. De gezondheidsdienst voor dieren heeft het gemeente bestuur van die stad in die zin ROTTERDAM Met ingang van 1 september hebben curatoren van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam dr. A. J. Hendriks be noemd tot buitengewoon lector voor regionaal-, en sociaal-economisch on derzoek in de faculteit der economi sche wetenschappen. Dr. A. J. Hen driks werd op 25 juli 1930 te Rotter dam geboren. Na het behalen van zijn doctoraal examen sociologisch-economisch rich ting in 1954 aan de N.E.H. was hij na het vervullen van zijn militaire dienstplicht achtereenvolgens werk zaam als secretaris stichting tot ontwikkeling van de Noord-West Ve- luwe en als hoofd afdeling regionaal onderzoek van de stichting Het Ne- derlandsch Economisch Instituut te Rotterdam. Vanaf 1 oktober 1969 tot de datum van zijn benoeihing tot buitengewoon lector was hij mede als wetenschap pelijk hoofdmedewerker voor ruimte lijke economie verbonden aan dc N.E.H. In juni 1964 promoveerde hij eveneens aan de N.E.J. op een proef schrift getiteld „Regionale politiek op de Noord-West Veluwe". Van een onzer verslaggevers ROZENBURG De reacties op de aanzegging van B en W van Rozenburg aan de directie van Gulf Oil om 'haar nieuwe ethyleenfabriek in Europoort stil te leggen een besluit waarte gen overigens binnen twintig dagen beroep kan worden aan getekend zijn uiteenlopend. Zij variëren van 'instemming' bij lokale actiecomités die jui chen omdat 'de vlam' nü ge doofd zal worden (wat voorba rig is want ervan uitgaande dat Gulf in beroep zal gaan zal de fabriek mogen blijven draaien tot het beroep is afge handeld) tot enige 'wrevel' bij de Vereniging tegen luchtver ontreiniging in en om het Wa terweggebied omdat zij meent dat het gemeentebestuur veel te laat in actie is gekomen, namelijk op een moment dat de situatie al veel is verbeterd. Intussen is er „ongerustheid" bij een deel van het bedrijfsleven dat afhankelijk is van leveranties door de nu met sluiting bedreigde fabriek. De Vereniging tegen luchtveront reiniging in en om het Waterweggebied is van oordcel dat het gemeentebe stuur er aanvankelijk met het be drijfsleven een „onder onsje" van heeft gemaakt waardoor de nieuwe ethyleenfabriek van Gulf kon gaan draaien zonder dat er zelfs een ver gunning voor was aangevraagd. Het gemeentebestuur zou veel te laks zijn geweest cn de nu genomen stappen op een moment dat de situatie aanzienlijk is verbeterd zouden van weinig betekenis zijn. Hangend het beroep dat Gulf onge twijfeld zal aantekenen blijft de fa briek draaien en intussen kunnen dan nog wat voorzieningen worden ge troffen. Anderzijds acht de vereniging het van betekenis dat er eindelijk eens een beslissing is genomai wat de no dige jurisprudentie kan opleveren- OVERLEG Burgemeester H. Sloots van Rozen burg zegt over de aanzegging tot slui ting dat er geregeld overleg is ge weest met de directie van Gulf Oil en dat er ten slotte op 6 juli een brief van het college is uitgegaan waarin werd gezegd dat de nog bestaande knelpunten binnen zes weken moes ten zijn verdwenen. Bij alle begrip voor de moeilijkheden van Gulf waarvoor ook wel een verklaring was meende het college dat de fabriek voldoende tijd was gelaten om af doende voorzieningen te treffen. Op dat ogenblik was er nog geen enkele vergunning aangevraagd. Vorige week had de burgemeester nog een onderhoud met de directie van Gulf en bij die gelegenheid kon den geen duidelijke toezeggingen worden gedaan. Vandaar, dat met het verstrijken van de termijn vèn zes weken het besluit viel op grond van de Hinderwet Gulf aan te zeggen haar nieuwe fabriek te sluiten. „We hebben Gulf nu de pen op de neus gezet", aldus burgemeester H. Sloots, die meende dat ten aanzien van het nieuwe bedrijf voldoende ge duld is betracht. „Het is begrijpelijk dat je een bedrijf waarin vele miljoe nen zijn geïnvesteerd niet zo maar stil legt; vooral niet omdat duidelijk is dat het van betekenis is voor het bedrijfsleven. „Het zijn niet alleen krantemensen die me opbellen, maar ik krijg ook het bedrijfsleven aan de lijn dat af hankelijk is van leveranties door de fabriek." Burgemeester Sloots is benieuwd naar de verdere gang van zaken. „Natuurlijk gaat Gulf in beroep en de vraag is hoe lang die procedure ln beslag zal nemen. Ik heb zo'n idee dat men met de behandeling aanzienlijk sneller zal moeten zijn dan in het verleden steeds het geval was. Duurt het lang dan is het allemaal een wassen neus", aldus Rozenburgs burgemeester. GEEN COMMENTAAR De directie van Gulf Oil was niet bereid tot enig commentaar. Dat zal eerst in de loop van deze week wor den gegeven. Men is voornemens op de raffinaderij fci Europoort een pers conferentie te beleggen waarin de di rectie een uiteenzetting zal geven over de gang van zaken en waarbij ook aldus een woordvoerder van Gillf meegedeeld zal worde.i welke maatregelen Gulf van plan is te tref fen. geadviseerd, en het is te ver wachten dat dit advies wordt op gevolgd. De oorzaak is dat tbc is geconsta teerd. Enkele weken geleden werden in het hertenkamp enkele dode die ren aangetroffen. Na sectie door de gezondheidszorg voor dieren werd vastgesteld, dat de doodsoorzaak tbc was. Het onderzoek, dat daarna bij de andere herten werd ingesteld, heeft thans uitgewezen dat zes van de acht overgebleven herten ook aan die ziekte lijden. Volgens dr J. Teslnk, directeur van de gezondheidszorg voor dieren, be staat er voor de bezoekers van het hertenkamp geen enkele reden tot ongerustheid. Het contact, dat deze mensen hebben gehad is zeer inciden teel geweest en bovendien was het in de buitenlucht. Ook voor b.v. honden, die door de bezoekers naar het kamp zijn meegenomen, bestaat geen ge vaar. Bij onderzoekingen naar runder- tbc die jaren geleden plaatsvonden, werd vaak geconstateerd dat de die ren die aan de tbc lellen vaak al lange tijd, soms wel een half Jaar, besmet waren. Hoewel deze dieren gedurende de wintermaanden in de stal verbleven Is bij de verzorgers geen tbc geconstateerd, hoewel hier toch wel sprake was van een veel intensiever contact. Om echter volkomen zeker van de zaak te zijn heeft dr. Tesink toch geadviseerd de verzorgers van de herten op tbc te laten onderzoeken d.m.v. röntgenschermonderzoek en krasjes. Het spreekt vanzelf dat er de eerste tijd geen andere herten in het kamp zullen kunnen verblijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5