OORLOGSTOESTAND IN ULSTER Weer gifstoffen in Duits afval donors dreigt Tekort aan hartoperaties te remmen Warm welkom astronauten Vrees voor meer slachtoffers Het Kwartet Regen Martsjenko op vrije voeten Journalisten 0Z op borgtocht vrij 10 liter bloecl vergen Eén ingreep kan 2 stropers in Pijnacker bewusteloos geknuppeld Generaal Hartono voor de krijgsraad - U] 1] UGt leidse CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING ^7^ «^po.'r S5 kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. f 1,63, p. m6,95, p. kw. 20,65 Dinsdag 10 augustus 1971 - 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebteven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. w. f 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 'PEN Vragen zijn nooit onbescheiden. Antwoorden soms wel. OSCAR WILDE. Crita) >E1 N.V •ten Ik h eb beloofd op Tommy's broertje te passen. Wilt ii me even helpen, terwijl ik met Tommy buiten ga spelen? Boven Wales is een storing aan- ;ekomen, die vanmorgen nog in jetekenis toenam. Het ziet er naar uit, dat morgen het weer in ons land voor een belangrijk deel ioor deze depressie bepaald zal worden. Na het voorbijtrekken van de storing zal de bewolking afnemen, waarna enkele zonnige 717-3 jerioden kunnen voorkomen. In temperatuurverloop komt nog niet veel verandering. Strandweer Een storing boven Engeland rekt naar het oosten. Het front jeeft veel bewolking en zal wel- icht in de nacht passeren morgen Ioor wat drogere lucht gevolgd met opklaringen. Vrij krachtige tuidwesten wind, temperatuur 18 19 graden, zeewater 18 graden. VooruitzichtenLicht wissel - lllig met zeewind maar wel wat Heer uren zon. BAROMETERSTAND: heden 10 or 75,6 cm (1008 millibar), da lend. Zon en maan 11 augustus: zon op 5.16, onder 20.13;. maan op 21.35, onder 11.43, 3 aug. L.K. Hoog water Hoog water, 11 augustus: Rot terdam le getij 7.50, 2e getij 19.57; Scheveningen 5.49 - 18.15; Vlissin^n 4.48 - 17.00; Haring vliet a. d. Zeezijde 6.35 - 18.59. Bernadette Devlin Premier Faulkner *11 Doden, reien yetrontl Bommen in Belfast Beroep op bevolking .Massale a r rest a t ies Hevige gevechten zijn uitgebro ken in Noord-Ierland als gevolg van massale arrestaties. De situ atie wordt gekenschetst als een staat van oorlog". BELFAST (AP) Britse troepen en Ierse republikeinen hebben elkaar vannacht met ge weervuur en bommen bestookt in Belfast. De gevechten kostte aan 14 mensen het leven. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zijn.. De eerste minister van Noord-Ierland heeft de toestand een ..staat van oorlog" genoemd. De bevelhebber van de Britse troepen zei dat zijn mannen in een voortdurende afmattende strijd tegen de terroristen waren verwikkeld. MOSKOU (UPI) Anatoli Marts- jenko, de auteur van het beroemde boek „Wat ik zeggen wou", is na zijn hele straf te hebben uitgezeten op vrije voeten gesteld. De 33-jarige ar beider, voormalig lid van de Sowjet- jeugdbond Komsomol, heeft in totaal negen jaar dwangarbeid in Russische concentratiekampen achter de rug. In 1961 werd hij gearresteerd bij de grens van Perzië en de Sowjetunie, toen hij zijn land trachtte te ont vluchten. omdat hij het met het daar heersende systeem niet eens was. Hij werd toen tot zes jaar werkkamp veroordeeld. Na zijn vrijlating keerde hij naar Moskou terug, maar werd daar op 21 augustus 1968 gearresteerd (de dag van de Sowjetinval in Tsjechoslowa- kije), zogenaamd omdat hij illegaal en zonder geldige vergunning in Mos kou verbleef, maar in werkelijkheid, omdat hij zich in felle bewoordingen had uitgelaten over de Sowjetdreige- menten tegen het socialisme van het menselijke gezicht van het Doebtsek- bewind. Hij werd toen tot één jaar zware dwangarbeid veroordeeld. Maar toen dat jaar bijna om was, kreeg hij er nog eens twee jaar bij, omdat hij zich opnieuw aan anti- Sowjetpropaganda zou hebben schul dig gemaakt. Zijn boek is in de Sow jetunie verboden lectuur, maar een maal naar het Westen gesmokkeld, heeft het daar groot opzien gebaard. Martsjenko is door zijn verblijf in de concentratiekampen een ziek man geworden, onder meer omdat de me ningitis, die hij in het kamp opliep, door de artsen niet behandeld werd. Martsjenko moet tot het einde van dit jaar in Siberië blijven. HUM (Reuter) West-Duits- heeft sinds gisteren een tweede ihandaal. Vijf vaten met uiterst Ie cyaniden werden door bulldo- opgegraven uit een ondergelopen •rtplaats bij Bochum. De politie onmiddellijk het hele terrein af. folgens het stadsbestuur moet wor- aangenomcn dat er duizenden die vaten tussen het vuil liggen; 'nenden zeggen dat het er vijf- i- tot twintigduizend moeten zijn. Vaten bevatten een- bijprodukt staal-fabricage. en waren be id voor een plaatselijke chemi- jt industrie die er andere afval len mee zou neutraliseren. 'aniden zij-n al in kleine hoeveel- dodelijke vergiften. Aan de it blootgesteld ontwikkelen zij het gevaarlijke blauwzuurgas. Als in water terechtkomen ontleden langzaam tot minder giftige stof- tenzij dat water enigszins zuur in welk geval ook weer blauwzuur It vrijgemaakt. Inwoners van Bochum hadden eind •riiari al gemeld dat er cyaniden 'fde<n gedumpt. Er werden toen tatig vaten gevonden en onschade- k gemaakt. De chemische fabriek larvoor ze bestemd waren ontkende tn dat zij de vaten daar gedepo- ONDEN (AFP, DPA, ANP) De pge week in Londen veroordeelde rground-journalisten van het sch-satirische tijdschrift OZ zijn (afwachting van de behandeling 1 hun zaak in hoger beroep op gtocht vrijgelaten. Het zijn Neville rli Andreson (33) en Dennis (24), die piderdag respectievelijk 15, 12 en 9 landen gevangenisstraf kregen we- P8 publikatie van obsceen mate- jal. Het vonnis heeft in de meeste se kranten en in sommige juridi- kringen een storm van veront- "diging opgewekt. De gevechten van maandag waren het onmiddellijke gevolg van de arrestatie van meer dan 300 personen die er van ver dacht werden terroristen te zijn. In de straten van Belfast, de hoofdstad van Noord-Ierland, werd geschoten, brand gesticht, geplunderd en met bommen ge worpen. Even voor middernacht gaf de be velhebber van de Britse troepen in Japanse bevolking sterk toegenomen TOKIO (Reuter) De bevolking van Japan is in één jaar met meer dan een miljoen toegenomen. Eind maart 1971 waren er volgens het mi nisterie van binnenlandse zaken 104.539.680 mensen in Japan. Noord-Ierland, generaal-majoor Ro bert Ford een verklaring uit. Hierin werd gezegd dat de militai ren en de politie sinds maandagoch tend in een uitputtingsoorlog zijn verwikkeld met de terroristen die met automatische wapens zijn gewa pend en met bommen. Hij deed een beroep op de bevolking om binnen te blijven, voor hun eigen veiligheid. De slachtoffers van de strijd van maandag zouden bestaan uit twee vrouwen, een Britse soldaat, een Noord-Ierse soldaat, twee jongens, van wie een 15 jaar oud was, een politieman en vier burgers. Er zouden 18 soldaten zijn gewond. Mosselen niet meer tahoe De mosselen *zijn weer goed. De periode, dat dit zeebanket on eetbaar bleek door de vervuiling is gelukkig weer voorbij. In Yerséke werden maandag de eerste Zeeuwse mosselen weer in grote hoeveelheden aange voerd. Foto: massa's schelpdie ren werden van schip naar kade gebracht. neerd had. Enkele weken later werd het onderzoek gestaakt. Elders in West-Duitsland wordt op afvalhopen nog steeds gezocht naar de resten van 3500 ton arseenhoudendc afval. (Van een onzer verslaggevers) PIJNACKER De rijkspolitie in Pijnacker kan nog niets zeggen over de juiste toedracht van een raadsel achtige zaak, waarvan twee zoons van de familie van der E. uit deze gemeente het slachtoffer zijn gewor den. Zaterdagavond werd het tweetal zwaargewond in een droge sloot langs de stille Noordeindseweg gevonden. De politie had tevoren de mededeling gekregen dat hier door onbekenden gestroopt werd. De man die de politie belde maak te zich bekend als „meneer X". De politie trof bij nader onderzoek het tweetal in bewusteloze toestand aan. De twee broers werden onmiddellijk per ambulance naar het St Hippoly- tuszlekenhuis in Delft vervoerd. Van morgen was hun toestand nog zeer ernstig. Nog steeds zijn zij niet bij kennis gekomen. De politie vermoedt dat de broers met zware knuppels zijn neergeslagen. Beiden hebben zwaar hersenletsel. Toen de politie de broers vond lag er een jachtgeweer in hun omgeving. Het lijkt de politie waarschijnlijk dat de man die opbelde geweten heeft dat de broers zwaar gewond waren. Getuigen wordt verzocht zich met spoed te willen melden. AMSTERDAM Vooral door de open hartoperaties dreigt er een tekort aan bloed, dus aan donors, in ons land. In Leiden en Utrecht waar deze operatieve ingrepen onder meer gebeuren in sommige gevallen heeft men tien liter of meer, d.w.z. twintig donors en meer nodig moeten operaties soms worden uitgesteld door een tekort aan bloed. Hert dreigende tekort, zou opgevan gen kunnen worden door reorganisa tie van de bloedtransfusiediensten en een nog intensievere werving van donors. Dr J. J. C. P. A. Roovers, internist in Amsterdam en voorzitter van de centrale medische bloedtransfusie commissie, van wie deze mededelin gen afkomstig zijn, constateert, dat er zich nog geen catastrofes hebben voorgedaan, "maar we kunnen nog maar amper in de behoeften voor zien". Volgens deze deskundige zijn er in ons land voldoende potentiële donors, die het huidige bestand dat tus sen de 250.000 en 300.000 schommelt belangrijk kunnen versterken. (Iedere donor staat per half jaar ge middeld een halve liter bloed af) Ter verbetering Van de organisatie werkt het Roode Kruis aan de oprich ting van 20 tot 25 bloedbanken, ver deeld over het hele land. Daar zal het bloed centraal worden ingeza meld. Vanuit deze centrale zullen dan de ziekenhuizen worden bediend (tot nu toe gaat de donor doorgaans naar het ziekenhuis, waar zyn bloed no dig. is). Een onderling communica tiesysteem zal ervoor moeten zorgen, dat tekorten in het ene rayon worden aangevuld uit een ander. Dit systeem van bloedbanken, aldus dr Roovers, kan over drie tot vyf jaar zijn ver wezenlijkt. Het plan ligt bij minister Stuyt (volksgezondheid) ter goed keuring. Inmiddels zijn reeds negen bloed banken in een aantal grote plaatsen tot stand gekomen. In andere plaat sen is de voorbereiding van bloed banken ter hand genomen. Door het nieuwe systeem kan meer aandacht worden besteed aan kleinere plaatsen, waar nu nog veel mensen zijn die wel donor zouden willen worden, maar het niet kunnen wegens on voldoende bereikbaarheid. Griekenland ontneemt ex-burgemeester Athene nationaliteit ATHENE (Reuter) George Ply- tas, de vrijwillig in ballingschap le vende oud-burgemeester van Athene, is zijn Griekse nationaliteit ontno men. Een bekendmaking van het mi nisterie van binnenlandse zaken in de Griekse hoofdstad beschuldigt flytas van „anti-nationale activiteiten in het buitenland". Waarnemers geloven dat het Griekse regime eenzelfde actie zal ondernemen tegen een groot aantal tegenstnders die in het buitenland verblijven. Hevige spanningen in Noord-Ier land. Zij werden onderstreept door branden en rellen, die een guer rilla-omvang gingen aannemen. Op de foto links: een groot pakhuis aan de Short Strand in Belfast ging grote rookwolken brakend in vlam men op. Op de prent hierboven loert een Britse soldaat op sluip schutters, terwijl op de achtergrond burgers van Belfast bezig zijn nog icat huisraad uit hun brandende woning te redden. DJAKARTA (AP) Generaal-ma joor Hartono, de vroegere assistent van de chef-staf van het Indonesische leger, zal vandaag voor een krijgs raad moeten verschijnen. Hij wordt beschuldigd van machtsmisbruik en vervalsing van regeringsdocumenten, zo heeft een militaire woordvoerder gisteren meegedeeld. Hartono zal door een krijgsraad in een zitting achter gesloten deuren worden berecht, waarbij het hoogste personeel van het leger aanwezig zal zijn. Hartono is verleden jaar gearres teerd, nadat in de pers bericht was, dat een legergeneraal betrokken was bij wapensmokkel naar het voormali ge Biafra. cadeau voor het aanbrengen van nieuwe abonnee een a Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. Ditmaal niet in quarantaine HOUSTON (UPI, Reuter) - De druilerige regen kon het wel kom voor de Apollo-bemanning op de vliegbasis Ellington niet minder hartelijk maken. Een menigte die door verschillende waarnemers op onderscheiden lijk 1500 en 5000 mensen werd geschat, doorbrak de afzettingen en verhinderde het vliegtuig een kwartier lang, naar zijn be stemming te taxiën. Daar werd natuurlijk een speech afgestoken. Scott bedankte alle men sen die „de ijzerwaren en het pro gramma ontworpen hadden, en diie tijdens de reis in de weer Waren ge weest om alles goed te laten verlo- pep". Veel van die mensen waren er, want de vliegbasis ligt vlak bij het ruimtecentrum. prik kei ige situatie op: baard laten stan. hij had zijn Apollo-commandant Dave Scott werd in Houston uitbundig begroet door zijn dochtertje Tracy en zijn zoontje Douglas. De hereniging met hun gezinnen leverde in het geval van Scott een Dat kon deze keer extra opvallen, omdat de maanreizigers ditmaal niet de gebruikelijke drie weken in afzon dering worden gehouden. De gezond heidsautoriteiten zijn er eindelijk van overtuigd dart op de maan niets be smettelijks valt op be lopen. Vakantie is er voor Worden. Irwin en Scott voorlopig niet bij. Gisteren begonnen zij met een uitgebreid me disch onderzoek, waarbij met name de gevolgen van twaalf dagen onaf gebroken gewichtloosheid op Worden nauwgezet worden bekeken. Uit het voorlopige onderzoek bleek volgens verwachting dat de harten van de as tronauten wat minder goed tegen in spanning bestand waren, en dat ze een paar pond waren afgevallen. Hun algemene toestand is overigens uitste kend. Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: Betaalt per □kwartaal Qmaand Mijn naam: plaats: Ik kies cadeautje nr Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa Brava. aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1