e strand wordt Tuniek maar exploitanten klagen Harttransplantatie voor oud dorp Werkzaamheden werden aanzienlijk vertraagd Technici hielpen natuur met vijfentwintig jaar :R IK Vele oorzaken voor gering bezoek „DE LIER IX Ol DE AXSICHTEX" 1 5 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1971 AN HOEK VAN HOLLAND Het nieuwe stuk strand bij Hoek van Holland met kunstduinen en al is een staaltje van waterbouwtechniek, waarmee Nederland zijn faam op dit ter rein opnieuw bewijst. De neiging een dergelijk nieuw ivater- bouwwerk voor de zoveelste maal te lanceren als uniek in de wereld" is altijd aanwezig. De manier waarop Rijkswater staat de zaken in Hoek van Holland heeft aangepakt mag mis schien niet uniek zijn, maar is in ieder geval imponerend. Waarom technisch hoofdambtenaar A. Roos, vierenveertig jaar, geboren op Terschelling en twintig jaar in dienst van de over heid het niet aandurft het werk in Hoek van Holland het pre dikaat „uniek" op te drukken? Een soortgelijk strand als in Hoek van Holland in aanleg is heeft Rio de Janeiro. i loT Langzaam maar zeker ver- I schijnt ook het strand in Hoek -van Holland in de vorm waarin de technici van Rijkswaterstaat j m en de gemeente Rotterdam het Li op schetsen en tekeningen heb- ten gemoduleerd. Maar de ex ploitanten van paviljoens en pj snackkramen klagen over het L'slechte seizoen. Vierentwintig exploitanten hebben bij het begin van het seizoen hun houten stulpen op het strand gezet. Piet Erwig, vierenzestig jaar en al veertig jaar strandcxploitant slooft rich dag en nacht uit in vergaderin gen met allerlei instanties de schade voor de exploitanten zo laag mogelijk te houden. Een van de mogelijkheden daartoe is een deel van de pachtprijs er af te krijgen. Piet Erwig: ,.De ontvangsten zijn zeer teleurstellend. In al de veertig jaar dat ik in het vak zit heb ik nog nooit zo'n slecht seizoen gehad." In de eerste plaats is het weer niet Een bord waarschuwt de wan delaars voor drijfzand, in vier talen. geweest wat het had moeten zijn. Een tweede argument vindt hij in de slechte zichtbaarheid van het strand. „Ik vind dat ze een prachtig strand gemaakt hebben, het mooiste strand van heel West-Europa, maar er ko men geen mensen". Hij betwijfelt of het wel waar is dat de zee zo gevaar lijk is. „Als je veertig meter de zee inloopt sta je een meter diep. Piet Erwig ziet daar geen gevaar in". Ome Piet blyft by alle ellende reëel. Zeker wanneer de verantwoordelijke instanties in het gesprek worden ge bracht. Over medewerking van de overheid. gemeentelijk of rijks, klaagt hij niet. Integendeel, volgens hem heeft men alles gedaan wat mo gelijk is de exploitanten terwille te zijn. Hij en de andere exploitanten, voor wie hij vecht, hebben na het financiële stranddcbacle van 1971 nog een wens. Dat is dat zij hun pavil joens en andere onderkomens althans deze winter mogen blijven staan. Dit in tegenstelling tot andere winters wanneer aan het eind van het seizoen het strand leeg moet zijn. Strandexploitant Piet Erwig. VERTRAAGD Volgens technisch hoofdambtenaar Roos is het project in Hoek van Hol land door allerlei factoren buiten de schuld van de bouwers vertraagd. „Het duurt nog even langer dan we dachten", licht de heer Roos toe. „Medio januari dit jaar zijn we be gonnen en we dachten met een hoe veelheid van vijfhonderdduizend ku bieke meter zand per week te kunnen spuiten. Dan waren we in oktober, november klaar geweest." „Daar was allereerst de baggersta- king. Bovendien werd tot 1 april 168 uur per week zonder onderbreking! gewerkt. Er zat geen uur rust tussen. Na de staking moest het werktempo worden teruggebracht tot honderd uur per week. Dat verminderde de produktie sterk. Toen de staking af gelopen was werd de vergunning om langer dan honderd uur te werken niet verlengd." Zo'n vergunning wordt alleen gege ven als het strikt nodig is en bij cala miteiten. Het derde punt dat vertra ging opleverde is dat thans de defini tieve toegang tot de havenmond open is terwijl de tijdelijke mond met zand wordt dichtgegooid. Dat is een priori teitskwestie, waarmee eigenlijk bij het begin van het werk al rekening is gehouden." „Al met al", aldus de heer Roos, „duurt het project langer en zullen we volgend jaar ook nog een tijdje moeten spuiten. Ik verwacht dat we in de herfst van het volgend jaar klaar zijn." Het zand komt voor het grootste deel uit de verdieping en verbreding van de definitieve toegang naar Europoort. Er komt veel zand vrij waarvan behalve voor de opspuiting van het strand ook hoeveelheden ge bruikt worden voor het opspuiten van de Maasvlakte. Men had het zand ook in zee kunnen storten. „Als we dat zouden gedaan hebben", aldus de heer Roos, „zou het helemaal geen dienst gedaan hebben. Nu maken we met heel weinig geld zes miljoen een mooi recreatiegebied ten alge menen nutte. AMBTELIJK Mooie ambtelijke term. Als we dit niet gedaan hadden wat was er dan gebeurd? Nu is het zo dat het Noord zeehoofd in Hoek van Holland drie kilometer wordt verlengd. Dat heeft gevolgen voor de zandbeweging nopr- delijk daarvan langs de kust. Zou er op natuurlijke wijze zandaanwas ko men direct ten noorden van het hoofd en het strand dan zou op natuurlijke wijze over tien of twintig jaar een breder en onherbergzamer laag gele gen strand onstaan. Het zou een slikkerig strand wor den net als op Oostvoorne. Het zand wat langs natuurlijke weg zou groeien, zou worden onttrokken aan de normale zandbeweging langs de kust met als gevolg erosie, teruggang van het strand en smaller worden van het strand tussen 's-Gravenzande en Scheveningen". Behalve met de aanleg Van een breed en lang strand houden de wa terbouwkundigen zich ook bezig met de aanleg van kunstmatige duinen. Ze komen te liggen achter het brede strand, zijn tweehonderd meter breed en krijgen een hoogte van zeven tot tien meter boven N.A.P. Ze worden beplant met helm. Om de helm voldoende te laten groeien en stevig in de duingrond vast te gaan zitten zullen de duinen als ze eenmaal gereed zijn tijdelijk Het opspuiten van het strand is een boeiend gezicht. voor het publiek verboden terrein blijven. Het is beslist niet de bedoe ling het publiek voorgoed te weren, maar in het begin moet de helm gele genheid krijgen „aan te slaan" of wel wortel te schieten. Tenslotte komt men toe aan datge ne waarvan het publiek veel ver wacht. Tussen de oude en nieuwe duinen wordt een nieuw recreatiege bied gecreëerd met speeltuinen, be bossing, wandelbanen en mogelijk een meertje. De bestaande wegen worden overal doorgetrokken naar het nieuwe strand. Ook komen er openbare voorzieningen, electrische aansluitingen, telefoons en zullen ho tels worden gebouwd. Kosten zes mil joen. Waarom aan het project strand Hoek van Holland en de kunstmatige duinenrij begonnen is komt voor een belangrijk deel omdat men het zand dat bij het uitdiepen van de definitie ve havenmond beschikbaar kreeg zo groot was dat men het zonde vond het zomaar weg te gooien. Dit jaar hield men veertien miljoen kubieke meter zand over. De beschikbaarheid van zoveel zand is ook reden geweest dat men zo snel heeft kunnen wer ken. Over de veiligheid van het .strand zegt de heer Roos dat de diepe hellin gen onder water in eerste instantie dieper zullen zijn dan de badgasten in Hoek van Holland gewend waren. Overigens zijn de hellingen niet stei ler dan ergens anders aan de kust. Alleen de strandliefhebbers zijn het niet gewoon cn daarom lijkt het stei ler en dieper dan in werkelijkheid. Na het opspuiten moet ook de zee er langs natuurlijke weg nog iets aan doen en dan valt het tenslotte alle maal wel mee. „Je kunt minder ver de zee in lopen", zegt de heer Roos. „Als je vroeger zeventig meter de zee in kon lopen tot borsthoogte dan kun je nu maar vijftig meter ver gaan. Op de duur werkt de natuur dat bij. Na de najaarsstormen is het mis schien al ovor. Ieder strand is onvei lig. Ik zal nooit mijn kinderen als ze klein zijn de zee insturen. De mensen zijn meestel onbekend met de stro mingen. ONDERSTROOM Als het water mooi en glad lijkt kan er een onderstroom staan. Boven water kun je ook niet zien of er een geultje of een mui is. Vandaar dat een rijdende strandbrigade absoluut nodig is". Technisch hoofdambtenaar Roos is niet zomaar een ambtenaar. Hij is bepaald deskundig. In septem ber of oktober reist hij naar India om te adviseren bij een havenmond in Vishakhapatnam in de Golf van Ben galen, waar een project op stapel staat dat veel lijkt op dat wat in Hoek van Holland wordt uitgevoerd. Nauw met de Rijkswaterstaat werkt de dienst gemeentewerken van Rotterdam mee aan het strandplan Hoek van Holland, dat onder de ge meente Rotterdam valt. Een van de experts is de adjunct-directeur ir. J. Aarnoudse. „Ik ben altijd een felle voorstander geweest", zegt hij, „dat het strandplan in de Hoek zou wor den uitgevoerd. Er zou een döod ge bied komen en het strand zou enorm breed worden. Het zou een onding worden zoals op Texel waar de men sen enorme afstanden moeten afleg gen." Zijn idee was „laten we de na tuur een handje helpen anders zou men ongeveer een kwart eeuw moe- ten wachten voordat de natuur zijn werk had gedaan. Ook ir. Aarnoudse stipt even de te genvallers aan die de uitvoering van het strandplan hebben vertraagd. Het hele plan zal volgens hem inclusief pier gereed zijn in 1974. Als oorzaken voor de geringe belangstelling voor het strand van Hoek van Holland noemt hij filosoferend de berichten in de kranten over de kwaliteit van het zeewater. Hij erkent dat de situatie ook voor de strandexploitanten op het ogenblik niet ideaal is. Als een handicap ziet hij dat het strand groter is geworden en voor badgasten moeilijk te zien. De verha len die over het zwemmen geschre ven zijn onderschrijft hij niet. Dat het strand steiler is ontkent hij. De heer Aarnoudse denkt dat het strand in ieder geval volgend jaar in gebruik kan zijn. Zijn mening over het strand in Hoek van Holland: „Het is altijd een matig strand geweest. Als het regent of waait kun je je bijvoorbeeld in Scheveningen en Zandvoort terugtrekken in de stad met al zijn accommodatie. Eigenlijk mag je Hoek van Holland niet verge lijken met Scheveningen. Net zoals vroeger komen veel mensen alleen om boten te kijken. De exploitanten in Hoek van Holland hebben altijd een beetje op een schopstoel gezeten. Ze zitten op hoge kosten. Hoek van Holland is nu eenmaal niet zo opgezet als de stranden bij andere steden. „Ik geloof", aldus de heer Aar noudse, „dat het hele aspect van Hoek van Holland erop vooruit gaat. Als het strand ongeschikt is door weersomstandigheden kunnen de badgasten straks uit wijken naar achter naar beschut te plaatsen." Ten slotte wijst hij erop dat het strand van Hoek van Holland heus niet zo slecht bereikbaar is als sommigen wel willen doen geloven. Een gedeelte van de maquette voor het nieuwe dorpshart van De Lier. Onderaan de foto is de Hoofdstraat. Van hieruit zal een nieuwe straat onder het raadhuis doorlopen. Duidelijk is de tentenbouw te onderscheiden. Iedereen komt onder „eigen dak". Het personeel van Jan Koene bezig met het afwerken van nieuw gebouwde huizen aan de Kyckerweg. DE LIER De gemeente De Lier heeft grootse plannen voor een harttransplantatie. Als de operatie lukt zal het hart van het oude dorpje een unicum in Nederland worden. Chirurg is de Rotterdamse ar chitect Benno Stegeman. Hij legde onlangs de tekeningen op tafel voor een geheel nieuwe dorpskern. Een dorpskern, die het oude Lierse volkslied met de optimistische aanhef „D'oude Lier gaat nooit verlo ren wel eens wat uiter lijk betreft zou kunnen lo genstraffen. Een enthousiaste medewerker van het „hartteam" is burger vader P. B. Bouman. De bedoe ling is inplaats van een nieuw gemeentehuis dat dringend nodig is een ontmoetingscen trum te creëren met winkels, een café en wat er zoal bij hoort om een dorpshart levendig te doen pulseren. Het gemeen! e- huis zal niet slechts voor de ambtenaren zijn, maar 's avonds Dit is de Hoofdstraat. Links de ingang van het oude kerkhof, dat enige tyd geleden geruimd is. Ook by deze foto wordt helaas geen jaartal genoemd. door verenigingen e.d. gebruikt kunnen worden. Een hart, dat de bewoners van De Lier naar zich toe zal trekken om de onderlinge banden te versterken. De bouw is een soort tentenbouw waardoor iedereen in het centrum onder een eigen kap komt. Een laag bouw, maar met vloeren op ongelij ke hoogte. De Lier is een vooruit stekend dorp. Het plan is door de meeste Lierenaren wel met enthou siasme begroet. Behalve door enke len, die het een utopie noemen. Ten slotte is er ook nog zoiets als een geldkwestie. De uitvoering van deze harttransplantatie kost voor het raadhuis alleen al 2'lt miljoen gul den. Het rijk zal De Lier wel een bloedtransfusie moeten toedienen, wil de operatie slagen. Veldwachter Ouwendijk en ge meentewerker Hannes Pellikaan, die in 1904 terwijl ze voor café „De Gouden Leeuw" een babbeltje maakten, op een foto vereeuwigd werden, zouden zeker schuddebui kend om dit nieuwe dorpsplan, ge luisterd hebben. Gerard van Loenen en zijn vrouw zouden eveneens gek opgekeken hebben. En bakker Hane- maayer zou de mare met paard en wagen van deur tot deur rijdend wel als science fiction aan zijn klanten doorverteld hebben. Zij allen zijn vertegenwoordigd in het nieuwe boekje „De Lier in oude ansichten", dat is samengesteld door J. G. de Ridder, Niet omdat het zo onwaarschijnlijk lijkt dat zij ooit over een nieuw dorpshart dachten, maar om iets vast te houden uit het verleden tussen 1880 en 1930 van dit destijds kleinste dorp in het Westland. in 1880 telde De Lier 1149 inwoners. In 1971 zijn het er 7000. In het boekje zullen de oude Liere naren vele herinneringen in beeld vinden: het riviertje De Lee met de oude domtoren, ernaast de schuur van metselaar Romijn, de huizen van Thijs Vreugdenhil, Maarten Koornneef en Jan Keyzer, zoals die er in 1923 stonden. Ds. Timmer, die met hoge hoed op voor de oude Hervormde pastorie poseerde. Een ansicht uit 1912 laat de Brede Lcede zien met de Nieuwe Tuinen. Aan de overkant van het water woonden Engel van Geest, Jan v. d. Wel, Gerrit en Leen Dukker en de familie Koole. Ze vermoedden niet dat anno 1971 achter de Nieuwe Tui nen de moderne woonwijk Noorder- lee zou verrijzen, waar gebouwd werd en gebouwd wordt. Wat urist Lierse schooljeugd, die in 1904 met pet en fiets in „het slop" graag een gezicht i)oor de fotograaf trok van een nieuw dorpshart? On getwijfeld zullen er Lierenaren zijn die zichzelf in dit schoolgande groepje herkennen. Aan de overzijde van de Hoofdstraat timmerde tim merman Ridder. Zijn zoon timmert er nog, maar heeft er ook een mo derne kralenboetiek bij. Bakkerij S. v. d. Klis wordt nu voortgezet door zoon Dick, maar is café-restaurant „De Poot" geworden. Het katholieke kerkje, dat land bouwer en raadslid Cornells van Rijn in 1872 bouwde; De Nieuwe Lier met de hervormde school; de gereformeerde kerk, die nu Vrede- kerk heeft en in 1924 in gebruik ge nomen werd en natuurlijk veiling Westerlee in de kinderschoenen, men komt het allemaal al bladerend in het boekje tegen. Jammer dat er bij het oude raadhuis geen jaartal vermeld staat. Dit staat er wel 1919 by de foto van de burgemees- terswoning, die van 1889 tot 1919 burgemeester H. C. Th. Cramer huisvestte. Het nieuwe dorpshart van De Lier is gepland tussen de Hoofdstraat en de provinciale weg. Het postkantoor en de ambtwoning van burgemees ter Bouman zullen afgebroken moe ten worden. Het beschikbare terrein beslaat 2 ha. Moéhten de plannen doorgaan en ober een eeuw opnieuw een boekje over het „oude De Lier" uitgegeven worden, geen twijfel of burgemeester Bouman zal als bouw- burgemeester de historie ingaan. De „Oude Lier" zal als „Nieuwe Lier" herleven en niet verloren gaan. Het boekje „De Lier in oude An sichten" is uitgegeven door de Euro pese bibliotheek te Zaltbommel en kost 13.90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5