leiden mu/eum/tad FABRIEKEN LOZEN KWIK BIJ TONNEN p® Gulf kreeg kennisgeving voorgenomen sluiting Vijfduizend werklozen meer dan in juli 1970 rmt «vim Programma Apollo 15 Het Kwartet Roofovervaller veroordeeld tot drie jaar Verbetering Drees velt vonnis over 800 bomen Zeeuwse mosselen maandag vrij Speciale opleiding gemeentepolitie Stijging van 44 procent Zwarte Panters vrijgesproken Brandstichter in Wijchen aangehouden 0 0 [S Nieewe Leidse Comraimt Zaterdag 7 augustus 1971 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijl» hert in teghenspoet!" I Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur nen, (1,4 procent van de man nelijke beroepsbevolking), 5000 meer dan in juni. Het werkloosheidscijfer is ten op zichte van verleden jaar juli gestegen met 44 procent, een stijging die zich met name voordeed in de structureel zwakkere gebieden: Groningen 62 procent. Friesland 55 procent en Zee land 74 procent. De toeneming van het aantal werklozen in de randstad was het geringst. De 5000 werkloden meer zijn met name afkomstig uit de metaalsector, de bouwnijverheid en de kantoor- en handelssector. Daarnaast werden er op de arbeidsbureaus 1300 schoolver laters meer dan in juni ingeschreven. Ongeveer 300 mannen zaten eind juli al meer dan een jaar zonder werk. Ruim 14.000 werkloze mannen zijn ouder dan 40 jaar. Eind juli wa ren tevens 10.400 vrouwen, waarvan 3500 gehuwde, zonder werk. Ten op zichte van eind juni nam dit aantal met 8 procent toe, vergeleken met eind juli vorig jaar met 21 procent. Terwijl het aantal werklozen steeg ROTTERDAM Na advies te hebben ingewonnen by de heer G. Z. de Vos, wethouder van sociale zaken en volksgezondheid van Rotterdam, hebben B. en W. van Rozenburg de Gulf Oil een kennisgeving van voorgenomen sluiting van het ethylcenbedryf in Europoort doen toekomen. De Gulf Oil heeft drie weken de tyd om tegen deze kennisgeving in beroep te gaan. Inmiddels blyft de fabriek doordraaien. Wethouder De Vos deelde ons vrijdagavond mee, dat de inspectie voor de milieuhygiëne en de arbeidsinspectie het gemeentebestuur van Rozenburg hadden doen weten, dat in verband met het nieuwe ministeriële beleid zo'n kennisgeving noodzakelijk was. Burgemeester Sloots van Rozenburg zocht telefonisch contact met my," aldus wethouder De Vos, „ik zei hem, dat ik by hoger bestuur nader advies zou inwinnen. Nadat ik dit had gedaan, kon ik hem adviseren deze kennis geving de deur uit te laten gaan. Het effect van die kennisgeving? Dat de Gulf gewoon doordraait. Die heeft drie weken tyd voor beroep en ik neem wel aan dat zy in beroep gaat. Er is van direct stilleggen geen sprake. Myn functie hierin is adviserend". De week van 9 augustus t/m 14 augustus: Filmvoorstelling: volkenkundige films dakterras 4e etage. Dagelijks 11, 14 en 15.30 uur. Restaureren antieke meubelen (door reetaurateur van de Lakenhal) dagelijks 14-17 uur behalve zaterdag) 2e etage Bloemschikken en determineren (door medewerkster van de Hortus) maandag 9 augustus 13-17 uur dinsdag 10 augustus 10-17 uui parterre Modelleren en grimeren van poppen (door medewerkers van het Legermuseum) woensdag 11, donderdag 12 en vrijdag 13 augustus 14-17 uur 1e etage Demonstratie Delfts blauw schilderen dagelijks 10-17 uur behalve maandag en don derdag parterre VROOM DREBSMANN ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige ex-Jehova-getuige Paul van der H. uit Rotterdam conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van de voorlopige hechtenis. Van der H. pleegde in februari en maart van dit jaar drie roofoverval len op postkantoren in Vlaardingen, Tilburg en Schiedam. In totaal maak te hij een bedrag buit van 14.900. Om bij de overvallen zo onopgemerkt mogelijk te kunnen komen en gaan. stal hij in totaal zes auto's'en enkele fietsen. Bij de berovingen bedreigde hij de employees van de postkantoren met een gaspistool en alarmpistolen. Volgens zijn zeggen was veroor deelde tot deze berovingen overge gaan, omdat hij zich tijdens zijn pe riode als Jehova-getuige te veel ge bonden had gevoeld. Hij had graag eens uit de band willen springen en wilde van het leven tot het vergaan van de wereld in 1975 genieten, zo was zijn verweer. ATHENE (AFP. ANP) In het proces tegen zeventien Grieken die in Athene terechtstonden op beschuldi ging te hebben deelgenomen aan het werk van de studentenverzetsorgani satie 'Rigas Ferraios', zijn gisteren vier personen veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van drie tot een jaar. De andere dertien kregen vrijspraak. De beklaagden waren met name beschuldigd van het opstellen en ver spreiden van vlugschriften. Ztj heb ben acht maanden in arrest gezeten. Geen mensen zijl} zo leeg als zij, die vol zijn van zichzelf. MABèRE Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM/HENGELO Fabrieken van chloorgas en na tronloog lozen in Nederland per jaar tussen 17 en 34 ton kwik in hun omgeving. Dit is 25 tot 40 procent van de totale hoeveelheid kwik die in Nederland wordt gespuid, en die op 70 tot 80 ton per jaar wordt geschat. a Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. Ik geloof dat ik m'n geld thuis heb laten liggen, in m'n spaar varken.... DEN BILT Vanmorgen viel er regen en vanmiddag zal plaatse lijk een bui vallen. Een storings- gebied zal geleidelijk naar het noorden wegtrekken gevolgd door stabielere lucht. Daardoor is er morgen meer zon en over wegend droog weer te verwach ten. Daarbij een zwakke zee wind en een temperatuur van ruim 20 graden. Een gebied van hoge luchtdruk komt via Ier land naderbij hetgeen de vooruit zichten voor begin volgende week gunstig maakt. Copius Peereboom is van mening dat de kwiklozingen door Akzo dichter bij 34 dan bij 17 ton zullen liggen. In een reactie op het artikel gaf een woord voerder van Akzo een hoeveelheid van 20 ton op. Dit stemt overeen met de cijfers die dr. ir. Beek twee maan den geleden bekendmaakte op een congres van het Koninklijk instituut van ingenieurs. Daarin werden als grootste kwikspuiters aangegeven de verfindustrie met 24 ton per jaar en de chlooralkali-industrie met 20 ton, bij een totaal van 70 ton waaraan de landbouw met zijn bestrijdingsmidde len overigens maar vier ton bijdraagt Copius Peerenboom en Hagel viel het op dat de verhouding tussen chlooral- kali- en verfindustrie in Nederland dan heel anders zou liggen dan in Amerika, waar voor deze takken van nijverheid kwiklozingen van 710 res pectievelijk 330 ton worden opgege ven. en dat tetwijl de Amerikaanse chlooralkali-fabrieken deels een pro ces gebruiken dat minder verontreini ging geeft. Zij zijn toen gaan speuren naar de chloorproduktiecijfers van Akzo, en kwamen op 340.000 ton in 1970. Ver volgens berekenden zij dat per ton chloor 50 tot 100 gram kwik vrijkomt. Dat was een erg voorzichtige veron derstelling, want een jaar of wat geleden was dat nog 250 gram. De nieuwste gegevens uit Amerika wijzen in de richting van 50 gram, en aanne mende dat de Akzo dat minimum wel niet zou halen stelden zij de verontreiniging met kwik op 50 ttot 100 gram per ton chloor. Dat leidde tot de schatting van 17 tot 34 ton kwik per jaar, met de aantekening van Copius Peereboom dat hij het hoogste cijfer waarschijnlijker vindt Daar komt dan bij dat de Akzo zijn hoopt op te voeren, waardoor de chloorproduktie tot 400.000 ton in 1971 kwiklozing tot 40 ton zou kunnen op lopen. (Zie ook elders in deze krant). irrB'j y&icuu/7i=3 INTERIEURVERZORGING CPUN5BURGD MEER KEUS IN ~~l PASSENDE OMGEVTNG ARNHEM Minister Drees is van mening dat 800 bomen langs de weg Arnhem-Nijmegen moeten vallen. Ter verhoging van de veiligheid was rijkswaterstaat op 28 juni begonnen met hel kappen, maar deze werk zaamheden zijn op 5 juli gestaakt als gevolg van protesten van de werk groep milieubeheer. De minister meent nu dat de bo men gerooid moeten worden omdat ze toch zouden moeten verdwijnen bij de uitvoering van het klaverblad Ressen en de daarmee samenhangen de constructie van de rijksweg 58. ■De Werkgroep milieubeheer is van plan in actie te komen tegen het kappen van de 800 bomen. Ir. Leenders, voorzitter van de Werkgroep milieubeheer, noemt de beslissing van minister Drees een zware teleurstelling. De heer Van Ooyen uit Huissen, één van de twee kamerleden die vragen over het rooien van de bomen aan de minis ter stelde, blijft erbij dat het rooien van de overgebleven 800 bomen geen noodzaak is. Op de gevaarlijke plaat- in de weg zijn de bomen reeds ge rooid. DEN HAAG Van maandag (9 augustus) af zullen er weer mosselen van Zeeuwse mosselpercelen verhan deld mogen worden. Het produkt- schap voor vis en visprodukten gaat op die dag certificaten uitgeven, nu ook de Zeeuwse mosselen van het planktongif bevrijd zijn. De rijksinstituten voor visserij-on derzoek en voor de volksgezondheid hebben dat gisteren geconstateerd. De handel in Waddenzeemosselen is, zoals gemeld, reeds eerder heropend. NEER Op een wegkruising onder Neer zijn vrijdagmorgen ten gevolge van een vorrangsfout twee perso nenauto's tegen elkaar gebotst De 49-jarige uitvoerder Th. Moonen uit Neer werd bij deze botsing gedood. De bestuurder van de andere auto, de 25-jarige M. J. uit Venlo en zijn broer die bij hem in de auto zat lie- Pen hoofdwonden op. HOUSTON (AP) Het program ma van Apollo 15 is als volgt: Vandaag: 13.30 Einde van rustperiode die negen ur heeft geduurd. 18.32 Het onsteken van de motor gedurende een sconde om de koers iets bij te stellen. 21.17 Moederschip Endeavour wordt losgemaakt van de af deling met de dienstcabine. 21.32 De Endeavour komt de dampkring binnen op een hoogte van 121.920 km. 21.33 Begin van het uitvallen van de radiocommunicatie. 21.36 Radiocomunicatie hersteld. 21.40 Hulpparachute opent 21.41 Hoofdparachutes openen. 21.46 ï-— Landing in de oceaan, onge veer 531 kilometer ten noor den van Hawaii. Het Amerikaanse vliegdekschip "Oki nawa in de Stille Oceaan ten noorden van Hawaï, de plaats waar de Apol lo 15-capsule vanavond om 21.46 Ne derlandse tijd in zee zal terechtko men. Vanaf dit schip zullen de helicopters opstijgen die bemanning en ruimteschip zullen bergen. Van een verslaggever DEN HAAG Er komt een oplei dingscentrum voor de mobiele eenhe den van de gemeentepolitie. De oplei ding zal vooral betrekking hebben op de handhaving van de openbare orde. Daarbij zal behalve de praktische kant van het optreden vooral ook de mentale vorming bijzondere aandacht krijgen. Dit heeft het ministerie van bin nenlandse zaken, mr. Beernink had al de wens tot een dergelijke opleiding kenbaar gemaakt. Zijn opvolger, mr. Geertsema, zal dit voornemen uitvoe ren. Tot directeur van het opleidings centrum is benoemd de heer G. H. Mol, op het ogenblik hoofdinspecteur korpschef van de Renkumse gemen- tepolitie. DEN HAAG De werkloos heid, die in juni al sterk steeg, is in de afgelopen maand verder toegenomen. Eind juli telde Ne derland 40.500 werkloze man- daalde het aantal vacatures. Eind juli waren er 86.200 vacatures voor man nen en 38.700 voor vrouwen, respec tievelijk 21 procent en 7 procent lager dan een jaar tevoren. Zon en maan 7 augustus: zon op 5.10, onder 20.21; maan op 20.36, onder 5.47, 13 aug. .K. 9 augustus: zon op 5.13, onder 20.17; maan op 21.04, onder 8.46, 13 aug. L.K. Hoog water Hoog water, 7 augustus: Rot terdam le getij 4.55, 2e getij 17.02; Scheveningen 3.09 - 15.39; Vlissingen 2.08 - 14.24; Haring vliet a. d. Zeezijde 3.39 - 16.08. Hoog water, 8 augustus: Rot terdam le getij 5.43, 2e getij B 17.44; Scheveningen 3.52 - 16.20; Vlissingen 2.52 - 15.05; Haring vliet a. d. Zeezijde 4.26 - 16.51. HAMBLE (Engeland). 6 aug. (AP) De 31-jarige oud-parachutist Chay Blyth is vandaag in de haven van Hamble, die in de buurt ligt van Southampton, aangekomen. Hij had er een wereldrecordreis op ztiten daar hij de eerste man is geweest die zonder tussenlanding om de wereld is heengezeild, de „ver keerde kant op", en wel van oost naar west. NEW ORLEANS, LOUISIANA (Ah Een jury heeft gistren 12 leden van de zwarte panters vrijgesproken van poging tot moord. De 12 verdachten waren vorig jaar betrokken bij een schietpartij met de politie, toen deze hun hoofdkwartier in de stad trachten binnen te dringen. Tien van de 12 juryleden waren ne gers. De jury had anderhalf uur no dig om tot een éénstemmig oordeel te komen. Terwijl negen stemmen voldoende waren geweest voor een uitspraak. De openbare aanklager had in het proces betoogd dat de zwarte panters „militanten waren die hun eigen wet ten maakten". De verdediger had de jury opmerk zaam gemaakt op het feit dat „het nog nooit in de geschiedenis van New Orleans wat voorgekomen dat 150 man met een tank erop uit waren ge gaan om een arrestatiebevel te over handigen." cadeau voor het aanbrengen van een nieuive abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: Betaalt per kwartaal Qmaand Daar komt dan noe het kwik bii dat de Rijn uit het buitenland aan voert, vooral uit het Duitse industrie gebied. Deze hoeveelheid wordt door verschillende bronnen geschat op ge middeld 70 tot 110 ton per jaar. Dit blijkt uit een artikel van dr. P. Hagel, en dr. J. W. Copius Peerboom in het gisteren verschenen Chemisch Weekblad. Deze cijfers komen nog geen week nadat een TNO-werkgroep rapporteerde over de gevolgen van de kwikverontreiniging: dode zeehonden, bedreigde vogels, en de raad om niet teveel zoetwatervis te eten. In dat rapport werd vastgesteld dat over industriële kwiklozingen in Ne derland veel minder bekend was dan over de hoeveelheid die wij uit het buitenland te verwerken krijgen. De chloorkali-fabrieken in Neder land horen voor het merendeel tot het concern Akzo (Hengelo, Delfzijl en Botlek), verder staat in Roermond het bedrijf van Natrochemie. Dr. Mijn naam: straal: plaats: I De kies cadeautje nr.: WIJCHEN Een achttienjarige jongeman uit Wijchen in het Land van Maas en Waal heeft bekend in de laatste weken vier branden in land bouwbedrijven te hebben gesticht, waarbij voor een waarde van twee tot driehonderdduizend gulden verlo ren ging. Er heeft in de omgeving van Wijchen ook nog een vijfde brand gewod, maar daaraan schijnt de pyromaan niet schuldig te zijn. 1 Snelle zwemvliezen. Doen het even j goed in Castricum als aan de Costa aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden hebben het partiële kemstopverdrag, dat bovengrondse atoomproeven verbiedt, niet getekend. Onder aan deze Zeppelin hangt een Franse atoombom, die onlangs bo ven de Stille Zuidzee tot ontploffing is gebracht. Frankrijk en China

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1