Alles wat je voor Pakistani doet is ontoereikend Rustige dag voor Apollobemanning Caïro trekt verloven van militairen in Nog meer overvallen op Duitse banken Vrede op de Balkan loopt gevaar Arts terug uit India Wallace wil nog steeds president van VS worden Vrij markt' voor toeristen Franse serie Londen versterkt troepen in Ulster Marokkaan nog niet achterhaald Studie wijst uit: steeds meer kwik vrij in Rijn Kamervragen over straf medewerker Vrije Volk Zonsverduistering in ruimte Joego-Slavië maakt zich zorgen Politieke toestand Indonesië op tv Politie München: bankovervaller doodde gijzelaar Twaalfde zege in successie vanTomOkker S 19?^ ZATEROAG 7 AUGUSTUS 1971 wen relati Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „U hoort reïiMvel aan mijn stem: het is alle- int o naai erg triest in de vluchtelin- [enkampen en alles wat je doet s te weinig." Met die indruk is arts Scheer dezer dagen gies.: erug gekomen uit India, waar a wijij in een medisch team van de tichting Terre des hommes ge- irerkt heeft in een ziekenhuis oor vluchtelingen uit Oost- teken 'akistan. hl Op een persconferentie in Amster- ni am vertelt de heer Scheer erg nuch- dat i zijn verhaal. Die nuchterheid is de a e enige houding waarin je iets nut- gen gS kunt doen in dergelijke omstan- voor igheden, zegt. hij. enon „In het kamp waar ik werkte (toen og zo'n 80.000 mensen, maar tenslot- christbestemd voor 150.000 mensen) gin- ïoeme Per dag 10 kinderen en 12 h 15 olwassenen dood. drelij De meesten aan ondervoeding. Dat erftecijfer stijgt nog steeds. Wan- str« eer 3e je gevoel laat spreken, doe je >t in Iels meer. Je moet een masker van in 1 gelijkheid opzetten :oeme ferk te kunnen gaan." nstart D°kter Scheer is zeven weken in aar bndia Seweest- Langer kon hij niet )m (I mc*a* weer terug moet naar Ni- eria waar hij voor de stichting Ne- f-nr erlandse Vrijwilligers werkt, n De ^eer Scheer was juist in Neder- "land (voor een operatie) toen Terre f. es Hommes acuut mensen nodig had VI roor de medische hulp aan de vluch- elingen uit Pakistan. „Ik kende Terre des Hommes nog maar toen ze me vroegen ben ik ian. Ik bewonder de moed van de ihting om direct te helpen waar it nodig is." aan het Dr. H. Scheer: hulp niet toereikend. De uitzending van het medisch team naar het bij Calcutta gelegen Salt Lake City Camp ging aanvanke lijk nogal moeilijk. De Indiase rege ring in New Delhi wekt niet de in druk dat zij zit te springen om bui tenlandse hulpkrachten. Het zeven man sterke team dat nu voor Terre des Hommes werkt is dan ook half illegaal het land binnenge- komen. De arts K. Bakker, de semi- arts M. Manshande en de verpleeg kundigen Els van der Berg, Corrié Visser, Ton Korenromp en Truus de Vries zijn als toerist vertrokken. Dank zij de medewerking van de plaatselijke regering in Calcutta kon den zij wel snel aan het werk gaan. Het is de bedoeling dat het team zes maanden ih India blijft. Dokted Scheer heeft samen met de arts Bos als kwartiermaker gewerkt. Het is de ervaring van Terre des Hommes dat het belangrijk is dat eerst iemand zich ter plaatse gaat oriënteren en dan weer terugkeert naar Nederland om te vertellen wat er precies nodig is. Daarom kwam dokter Bos na twee weken weer te rug. INDRUKWEKKEND De heer Scheer heeft de indruk dat de meeste Pakistani in paniek ge vlucht zijn. Ze geloven klaarblijkelijk niet veel van de officiële Pakistaanse toezeggingen dat zij zonder vrees voor represailles kunnen terugkeren. De hulpverlening van de Indiase regering is erg indrukwekkend, vindt dokter Scheer. Hij begrijpt alleen niet waarom de regering in New Del hi niet meer aandringt op internatio nale hulp. Hoewel de hulp o.a. door vervoersproblemen niet optimaal ge bruikt kan worden, is er nog altijd Sadat arresteert linkse leiders .iema: verkl id v vre en tn l heef hem nli sen d NEW YORK (AFP, AP) Gouver- ir George Wallace van de Ameri- mse staat Alabama zal zich bij de lidentsverkiezingen van 1972 weer lidaat stellen voor een "derde partij", zo heeft hij in een interview ook c met de New York Times gezegd, •k ai Alleen een grondige koerswijziging Ho» espre van de regering-Nixon of de Demo cratische partij zal mij van mijn h voornemen kunnen afbrengen, aldus leggi de gouverneur. Bij de presidentsver- studi kiézingen van drie jaar geleden kreeg guns Walace tien miljoen stemmen, De Amerikaanse Senaat heeft met 88 tegen 2 stemmen een wetsvoorstel el aangenomen, dat de kosten van de Marol verkiezingscampagnes moet beperken. Ugöl egerii ak en zij die< het voorstel gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. CAIRO, KHARTOEM (AFP, AP, UPI, Reuter) In Egypte zijn twee vooraanstaande linkse mensen gearresteerd, die de an ti-communistische campagne in Soedan hadden veroordeeld. Dit heeft het gezaghebbende dag blad Al Nahar in Beiroet ge schreven. AFP meldt uit Cairo dat daar sinds twee dagen de toestand van verhoog de waakzaamheid van kracht is. De verloven van de militairen zijn inge trokken, het personeel van ziekenhui- zen moet op zijn post blijven en be paalde categorieën arbeiders is ge vraagd geen vrije dagen op te nemen. De twee gearresteerden, die kritiek hadden op de gang van zaken in Soe dan. zijn Khaled Mohieddin, een vriend van wijlen president Nasser en dr. Ibrahim Saadeddin, directeur van het Socialistisch Instituut. De twee mannen zouden een ver klaring van het Egyptische vakver bond hebben geinspireerd, waarin de anti-communistische 'heksenjacht' in Soedan werd betreurd. Deze verkla ring werd op 1 augustus uitgegeven. President Sadait heeft toen onmiddel lijk een onderzoek gelast. Mohieddin, die wel de 'rode majoor' wordt genoemd wegens zijn linkse sympathieën, is lid van de Wereld- vredesraad, en voorzitter van de Egyptische afdeling van deze raad. Het dagblad in Beiroet weet ook te melden, dat de Russische ambassa deur in Cairo, Wladimir Winogradow, spoedig zal worden overgeplaatst. Hij zou tijdens de drie dagen, dat er in Soedan een linkse junta aan de macht was, tevergeefs hebben gepro beerd de Egyptische regering over te halen het nieuwe bewind in Soedan te erkennen. Sadat weigerde later zijn invloed in Soedan te gebruiken om de doodvon nissen tegen de leiders van de staats greep ongedaan te maken. De betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Egypte zijn door deze ontwikkelingen de afgelopen dagen danig vertroebeld, aldus diplomatieke waarnemers in Cairo. Voor het afkondigen van de toe stand van verhoogde waakzaamheid is officieel geen reden opgegeven. De maatregel zou wel eens verband kun nen houden met het mislukken van de onderhandelingen die de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken. Joseph Sisco, deze week in Israël heeft gevoerd. Sisco is, vol gens waarnemers, met lege handen naar Washington teruggekeerd. De Egyptische autoriteiten zouden Amerika enkeoe dagen geleden heb ben laten weten, dat ze hun belofte, de vijandelijkheden niet te hervatten, als vervallen beschouwen, wanneer de impasse over het Suezkanaal blijft bestaan. De F ranse serie Arsène Lupin zal waarschijnlijk geen daverend succes beschoren zijn. De eerste aflevering kon je nog tamelijk onbevangen be kijken. Het is al heel wat dat er iets Frans op het scherm verschijnt. Bij tweede aflevering van gisteravond let het zich aanzien de de serie om feel te veel vaste gegevens draait. Je hoeft maar te letten op een acteur die ongeveer even groot is als Descri res om te fvermoeden dat er sprake is van een van de vele vermommingen. Ben ie eenmaal zover, dat is de rest een voudig een invuloefening. Bovendien Mgen we gisteravond dat een repro ductie van de Nachtwacht van Rem brandt, van ongeveer 30 bij 25 centi meter, die voor een echte werd ge houden. Sterker nog: de echte Lupin verweet de namaak -Lupin dat hij Men Rembrandt van een Botticelli kon onderscheiden. Zomaar een zomeratvond kwam ook onder de vaderlijke zorg van Piet Ta- "ia maar nauwelijks tot leven. Het is Mn programma dat je volgt omdat er {och altijd wat kan gebeuren, maar die moeite wordt zelden beloond. Het Mige wat de spanning er een beetje in houdt, is het idee dat de volgende heer Joop van Tijn het programma Ml presenteren. Er is overigens nog Men presentator geweest die niet van tevoen gezegd heeft het een hele op- Maf te vinden om het te doen. Mis schien zijn zulke opmerkingen rele vant voor de Hilversumse insiders; non het programma is het niet één, wee, drie af te zien. C.J.L. BELFAST (Reuter) De Britse strijdkrachten in Ulster zullen in de komende dagen met 1000 man worden versterkt. Daarmee zal het aantal Britse militairen in Noord-Ier land zijn opgelopen tot ongeveer 12.000 man. Dit is gisteren uit de Noordierse hoofdstad Belfast vernomen. Het besluit daartoe is genomen na overleg tussen de Britse premier Ed ward Heath en de Noordierse premier Brian Faulkner. Aangenomen wordt dat de verster kingen in verband staan met ver wachte nieuwe onlusten volgende week donderdag. Op die dag 12 augustus wordt in Londonderry de traditionele protestantse mars van Leerjongens van Derry gehouden. De Leerjongens van Derry is een vereni ging van Noordierse protestanten, die echter ook leden heeft in Schotland en in de Gemenebestlanden. De organisatie houdt de herinne ring levend aan de twaalf leerjon gens, die de stad Derry enkele eeuwen geleden redden uit handen van de Engelse koning Jacobus II. Deze foomskatholieke koning had met Engelse en Ierse legers het beleg ge slagen voor de stad. De poorten werden door een verra der, een zekere Lundy, op een onver- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Jeugdige toeris ten die in hun onderhoud voorzien door de verkoop van zelfgemaakte sieraden e.d. zullen dit in het vervolg ongestraft kunnen doen op twee door B. en W. van Amsterdam aangewezen „vrijmarkten." Op de twee vrijmarkten, de Wes- termarkt en het Leidse bosje, mogen alleen door verkopers daar of in de onmiddelijke omgeving gemaakte kunstnijverheidsvoorwerpen worden verkocht. De streng aan regels gebonden „vrijmarkten" vormen een experi ment dat van maandag 9 augustus tot 1 oktober zal duren. De markttijden zijn van maandag tot en met zater dag van negen uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Avondverkoopn is iet toegestaan. Van een onzer verslaggevers behoefte aan meer hulp. De Nederlandse bevolking heeft 20 miljoen bij elkaar gebracht en dat lijkt een geweldig bedrag. „Maar je doet er natuurlijk bijna niets mee, als je te maken hebt met vijf a zeven miljoen vluchtelingen. De stichting Terre "des Hommes heeft een kleine bijdrage gekregen uit de fondsen die via het gironum mer 999 voor de Pakistaanse vluchte lingen zijn ingezameld, maar put ver der uit eigen middelen. Wel wordt nog overleg gepleegd over meer steun uit de op giro 999 binnengekomen gelden. De stichting Terre des Hommes (giro 390095, Den Haag) werd in 1965 opgericht om kin deren in nood te helpen, zowel ter plaatse als door hen op te nemen in Nederlandse ziekenhuizen en pleegge zinnen. Maar de hulpverlening in India be- pertkt zich niet tot kinderen. We zijn daar gaan helpen omdat in zulke noodsituaties de hulp aan volwasse nen en aan kinderen niet meer te scheiden is, aldus secretaris J. Vleer. (Vervolg van pag. 1) Volgens het kwik-rapport van TNO is de toestand in Nederland zo zorg wekkend dat in ieder geval uitbrei ding van de bestaande kwiklozingen moet worden voorkomen. REACTIE In zijn reactie stelt Akzo dat het zijn kwiklozingen in de komende paar jaar, stapsgewijs' wil beperken tot één tiende van de huidige omvang (die volgens het bedrijf twintig ton bedraagt). Een werkprogramma dat tot dit doel moet leiden is sedert een jaar in uitvoering, aldus de Akzo. Het concern meent overigens dat nog geen normen voor toelaatbare kwiklozing kunnen worden opgesteld, omdat nog niet vaststaat welk deel van het kwik dat in rivieren wordt angetroffen, van de industrie afkom stig is en welk deel er door natuur lijke processen in is terechtgekomen. Maar uit het rapport van de kwik werkgroep van TNO blijkt in ieder geval dat de natuurlijke kwikniveau's door industriële activiteiten duchtig zijn verhoogd. Men kan zich trouwens afvragen waarom de toch opzienbarende stu die van Hagel en Copius Peereboom niet als onderdeel in het TNO-rapport was opgenomen. Prof. dr. H. van Gen- deren, voorzitter van de TNO-werk- groep vertelde ons desgevragd dat de industriële lozingen buiten het werk terrein van de groep lagen. Hij zag hier meer een taak voor de overheid, die immers beschikt over het Rijks instituut voor zuivering van afvalwa ter (RIZA) en die de wet op de wa terverontreiniging kan hanteren. DEN HAAG De krijgstuchtelij- ke straf, die aan de militaire mede werker van het Vrije Volk wegens een artikel in die krant is opgelegd, heeft aan enkele Kamerleden kriti sche vragen onlokt. De medewerker, die publiceert onder de schuilnaam „Democritus" kreeg van zijn militai re commandant een voorlopige straf van drie dagen streng arrest voor de manier waarop hij in het Vrije Volk over prins Bernhard had geschreven. De socialistische Tweede-Kamer leden Stemerdink en Wieldraayer hebben minister De Koster (defensie) verzocht te bewerkstelligen dat de krijgstuchtelijke straf teniet wordt gedaan. Goudsmit (D'66) en haar partijgenoot Visser hebben minister De Koster en minister Van Agt (justitie) gevraagd of zij het in over eenstemming met de grondwettelijke drukpersvrijheid achten, dat iemand die in verband met een door hem ge schreven kranten-artikel niet door de rechter strafrechtelijk is veroordeeld, een militaire straf krijgt? AMSTELVEEN De Amstelveense politie weet nog steeds niet wat de oorzaak kan zijn geweest van de dood van de 21-jarige Marokkaan Achmed el Monani die donderdagavond na een vechtpartij met een even oude landgenoot roerloos bleef liggen op de keldervloer van een Amstelveens be lastingkantoor. De politie constaiteerde bij het slacht- offer geen enkele verwonding. Hij dnoroebracht had kennelijk alleen een bloedneus ,!n geP3516 aoorgeoracm. HOUSTON (Reuter, UPI) Scott, Irwin en Worden hebben hun voorlaatste dag in de ruim- opgelopen. Ook de vrijdagmorgen ge houden sectie leverde niets op. het slachtoffer en z'n landgenoot S. O. maakten deel uit van een schoon maakploeg van acht Marokkanen, die werkten in een nieuw belastingkan toor in Amstelveen. S. O. en een an dere Marokkaan zijn op dit moment nog voortvluchtig. Een derde werd nog donderdagavond door de Amstel veense politie aangehouden. Zij maakten wat foto's van de aarde, en konden daarbij een zonsverduistering meemaken en vastleggen: de aarde schoof na melijk voor de zon langs. Het was de bedoeling geweest dat ook de televisiecamera van de op de maan achtergelaten auto deze zons verduistering zou observeren, maar Nana Gabashvili uitTbilisi (Sowjet-Unie mag met recht een wonder kind genoemd worden. De negen-jarige is de componist van meer dan 300 muziekstukken: dansliedjes, marsen, sonates, pianostukken. Haar laatste compositie "Liedjes voor kinderen" werd onlangs uitgegeven. Nana studeert aan de Centrale Muziekschool van Tbilisi. BONN (Reuter) In West- Duitsland zijn gisteren een reeks bankovervallen gepleegd, waar bij een man is neergeschoten. In West-Berlijn werd een bankem ployé neergeschoten door twee rovers, die er vandoor gingen met 40.0001 mark en een vrouwelijke gijzelaar. De employé is in het ziekenhuis opge nomen. Zijn toestand is niet ernstig. De gijzelaar werd later door de ro vers vrijgelaten en bleef ongeveerd. IN de stad Speyer werd een bank van 80 000 mark beroofd door twee rovers, die met een revolver en ma chinegeweer gewapend waren. In Frankfurt raakte een bank 31.000 mark kwijt aan met pistolen en machinegeweren bewapende over vallers. In Wilhelmshafen, in noorde lijk Duitsland, beroofden drie gemas kerde mannen een bank van 13.000 mark. IN Deinste bij Hamburg wist een gewapende rover 5.000 mark buit te maken. HILVERSUM Brandpunt zal vanavond (Nederland 1, kwart voor lf) de eerste van een serie reportages uitzenden die Aad van den Heuvel, Ad Braamhorst en Rob Jongbloed in Indonesië hebben gemaakt. Deze re portage zal zijn gewijd aan de politie situatie in Indonesië na de verkiezin gen van vorige maand. In de reporta ge is onder meer een gesprek opgeno men met de ex-vice-premier, tevns oud-minister van buitenlandse zaken hoeds moment opengezet. Maar de Mohammed Roem en met gnraal twaalf leerjongens wisten de poorten Ali Moertopo, rechterhand van presi- nog net op tijd weer te sluiten. dent Soeharto. BELGRADO (Reuter) Het officiële Joegoslavische dagblad Borba heeft gisteren in een hoofdartikel geschreven, dat de oefeningen van het Pact van Warschau, die momenteel op de Balkan worden gehouden daar de vrede en veiligheid in gevaar brengen. Het blad juicht het voorstel toe, dat Roemenië heeft gedaan aan de ontwapeningscon ferentie in Genève, om de Bal kan tot vredeszöne te verklaren. Dit voorstel verdient de grootst mo gelijke aandacht aldus Borba', spe ciaal in het licht van het alarmerende nieuws van verschillende militaire oefeningen en wapengekletter' op de Balkan. De troepen van het Pact van Warschau oefenen momenteel in Hongarije en zullen dat binnenkort in Bulgarije doen, aldus Borba. Deze oefeningen betekenen „een ruwe schending van de nationale on afhankelijkheid van ieder afzonder lijk land in die streek," gaat Borba verder. Het artikel komt op een mo ment ,dat de spanning tussen Roeme nië en de andere landen van het Pact van Warschau weer is toegenomen. Roemenië was deze week niet verte genwoordigd op een topconferentie van de Russische leiders met hun Oosteuropese bondgenoten op een kruiser in de Zwarte Zee. Daar zou hoofdzakelijk gesproken zijn over de reis die president Nixon van Amerika naar China gaat maken. Omdat Roe menië Moskou nooit heeft willen bij vallen in zijn kritek op Peking, mocht de Roemeense leider er niet bij zijn, zo word^ aangenomen. Roemenië doet al enige tijd riet mee met de oefeningen van het Pact van War schau. Roemeense troepen hbbn ook niet ingedaan met de inval in Tsjechoslowakije. Ook dat kan de re den geweest zijn dat partijleider Ceausescu van Roemenië de topconfe rentie niet bijwoonde. Het artikel in Borba maakt duidelijk dat Joegosla vië zich zorgen maakt over de veilig heid van Roemenië. Het Beierse ministerie van binnen- landse zaken heeft gisteren bekend gemaakt dat is gebleken dat de kogel, die de gijzelaar, mej. Ingrid Reppel, dodelijk trof afkomstig is geweest uit het wapen van één van de bankro vers, die woensdag een spectaculaire overval hebben gepleegd op een bank in Mlchen. Bij onderzoek was gebleken dat de kogel niet afkomstig was uit een wa pen dat door de politie wordt ge bruikt. Op de politie was zware kritiek ge leverd, omdat zij op de vluchtende rovers had geschoten, toen zij met twee vrouwelijke gijzelaars naar een gereedstaande auto liepen. Volgens de kritici had de politie het leven van de gijzelaars niet in gevaar mogen bren gen. Bij de schietpartij kwam ook één van de overvallers om het leven. Een Beierse advocaat, Frank Nie- pel, heeft bij de justitie in München een klacht ingediend wegens moord' met voorbedachte rade tegen de hoofdcommissaris van politie Man- dred Schreiber en Erich Sechser, het hoofd van het openbaar ministerie. Niepel wil daarmee bereiken dat een onpartijdig onderzoek naar het ge beurde wordt ingesteld. MÜNCHEN (dpa) Het ministe rie van buitenlandse zaken van Beie ren heeft vrijdag bekend gemaakt dal Ingrid Reppel, de 20-jarige bankbe diende die bij de overval van woens dagavond in München als gijzelaar diende en die bij de schietpartij tus sen politie en bankrovers om het le ven kwam, vermoedelijk door één der overvallers is doodgeschoten. Bij een lijkschouwing kwamen na melijk kogels te voorschijn die af komstig waren uit een wapen van een type dat niet door de politie wordt gebruikt. De bankrovers had den echter wel zulke wapens. De auto, die op last van de gang sters was klaargezet, vertoonde twin tig kogelgaten, voornamelijk in mo torkap en banden. De scherpschut ters van de politie hadden, volgens het ministerie,, opdracht om eerst de gangsters buiten gevecht te stellen en vervolgens de auto zodanig te ra ken dat er niet mee kon worden ge reden. die heeft sinds twee dagen de moed opgegeven. Midden in een proefuit- zending viel het beeld weg, en wat de technici in Houston ook probeerden,^ hij was niet meer aan de gang te krijgen. Ook tijdens de maanritten van Scott en Irwin had de afstandbedie ning van de camera al af en toe ge faald. Hij ging dan ineens recht naar boven of recht naar beneden staan, en moest door een van de astronauten weer worden losgemaakt. Toen Scott in de Apollo 15 gisteren hoorde dat de camera het nog steeds niet deed, bood hij Houston vriende lijk aan om „even terug te gaan en hem te repareren", maar dat moest toch maar niet, vond men in Texas. Al Worden blijkt tijdens zijn ruim tewandeling zonder het te merken nog een kleine reparatie te hebben verricht. Het meetinstrument voor röntgenstraling had wat kuren ver toond, maar nadat Worden terug was bleek het weer feilloos te werken. „Je hebt er zeker een flinke schop tegen gegeven", veronderstelde de grond ploeg in Houston. De weersverwachting voor het lan dingsgebied van Apollo 15 vijfhon derd kilometer benoorden Hawaii is nog beter dan gisteren. Men ver wacht nu dat de oceaangolven niet hoger zullen zijn dan 1,20 meter. Na hun landing zullen de astronau ten niet in quarantine hoeven te gaan. Hun voorgangers werden altijd zo'n twee weken in afzondering ge houden, vanwege de uiterst minieme kans dat zij op de maan iets besmet telijks zouden hebben opgedaan. De NASA-artsen zijn er nu definitief van overtuigd dat de maan geen le ven herbergt, zelfs geen virus. Scott was voor zijn vertrek eigen lijk niet eens zo blij met het afschaf fen van die quarantaine. Hij vond het natuurlijk wel leuk om zijn vrouw en kinderen op een wat hartelijker ma nier te kunnen begroeten dan van achter glas, maar het idee dat de maanmannen na terugkomst niet di rect door de hele wereld bestormd konden worden sprak hem wel aan. NASA heeft daarom in overleg met de drie mannen voor de eerste dagen na terugkeer een „programma van beperkte contacten" ingesteld. HOUSTON (Reuter, UPI) Dave Scott heeft gisteravond op nieuw gesuggereerd dat het waardevol zou zijn, geleerden naar de maan te sutren. Tijdens een televisie-persconferentie antwoordde hij vanuit de Apollo 15 op de vraag of hij geoloog-astronaut dr. Jack Schmitt zou aanbevelen als bemanningslid v oor de Apo llo 17. (Schmitt was lid van de reserve bemanning voor Apollo 15). Scott antwoordde dat hij daar niets over te zeggen had, hoe deskundiger een man op de maan is, hoe meer resultaten je zult krijgen." De bemanning van de Apollo 17 is onderwerp van diepgaande discussies, omdat de NASA tot en met de 16 alleen testpiloten in de bemanning heeft opgenomen hoewel er geleerden tot astronaut zijn opgeleid. Merkwaardig is dat Schmitt zich een paar dagen geleden in Houston juist in de andere richting uitliet: „Het is voor mij geen vraag dat we twee zeer competente geleerden naar de maan gestuurd hebben. Ik zou graag een testpiloot uitzoeken om het werk van een geoloog te doen, en niet een geoloog om het werk van een testpiloot te doen." Op de televisiebeelden was duide lijk te zien dat de astronauten bar weinig ruimte hebben in hun Apollo- cabine nu zij zoveel maanmonsters en andere extra bagage aan boord heb ben. Voor de landing zaterdagavond zal dat allemaal keurig weggeborgen en vastgebonden moeten worden, anders zou bij het afremmen in de dampkring en zeker bij de plons in zee alles door elkaar gegooid worden en de mannen zouden zelfs gewond kunnen raken. De weersverwachting voor het lan dingsgebied van Apollo 15 vijf honderd kilometer benoorden Hawaii is nog beter dan gisteren Men ver wacht nu dat de oceaangolven niet hoger zullen zijn dan 1.20 meter. CHESTNUT HILL Tom Okker heeft gisteren in de tweede ronde van het proftennistoernooi van Chestnut Hill zijn twaalfde achtereenvolgende zege geboekt. Okker, in twee weken winnaar in louisville en Quebec, schakelde de Australiër Allan Stone met 64, 61 uit. Vooral de scherp geplaatste backhandslagen waren te veel voor Stone. Okker bereikte door deze overwinning de kwartfinales. Ook Rod Laver, Marty Riessen, Cliff Drysdale en Ken Rosewall kwamen gisteren zover. Drysdale kon voor de eerste maal spelen zonder dat er op het terrein van de Longwood Cricket Club tegen de apartheid in zijn va derland (Zuid Afrika) werd gede monstreerd. Drysdale klopte de Brit Roger Taylor met tweemaal 75. Rod Laver schijnt zich van zijn die pe inzinking te herstellen. Tegen de Egyptenaar Ismael el Shafei verloor hij weliswaar nog de eerste set (46), maar daarna kwam hij met tweemaal 6—2 sterk terug. El Shafei, vorig seizoen in twee van de drie wedstrij den te sterk voor Laver, had toen geen verweer meer tegen ht afgeme ten spel van de Australiër. In de laatst drie games gaf Laver zelfs maar twee punten weg. Laver is, hoe wel zijn laatste overwinning dateert uit mei, dit jaar financieel de beste geslaagde speler. Zijn inkomsten zijn reeds boven de 200.000 dollar geko men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13