schaak r Alstroemeria in opkomst Goed geboekt PAS VERSCHENEN kontuur in non Onschuldig PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1971 Elke bloem apart heeft wel iets van een orchidee. Op onze beurt wachtend bij 't bloemenstalletje. za gen we vol verbazing hoe onze voorgangster een bos,e alstroemerla's, als zijnde orchideeën in de hand ge- 6topt kreeg. Toch Ietwat twijfelend bekeek ze de fraai gespikkelde bloemen, die haar toch een tikje te goed koop leken voor orchideëen. Tot grote woede van de bloemenman konden we haar uit de droom helpen en vertellen dat ze weliswaar bijzonder houdbare snij bloemen kocht, die evenwel met orchideeën niets te maken hadden. Dankbaar voor onze tip konden we haar bovendien verblijden met 't nieuws dat deze Alstroemeria aurantiaca een vaste plant is, die ze even tueel in eigen tuin kon kweken. De Alstroemeria doet meer en meer van zich spre ken sinds ze door kruisingen van de laatste jaren ge presenteerd wordt. De kleuren variëren van wit met gele vlekjes, geel, oranjegeel, oranje tot vleeskleur. rose, rood en lila met afstekende vlek in het hart en vaak fraai getekend. Uit Zuid-Amerika afkomstig is ze ook min of meer bekend als hcalelie en Peruviaanse lelie. Ook al weer verwarrend omdat ze niets met een lelie te maken heeft, alleen de trompetvormige bloemen in trossen doen war aan een lelie denken, maar in feite is ze een familieiid van ons bolgewas de Hippeastrum, die onder de fou tieve naam Amaryllis door 't leven gaat. De Alstroemeria is dus een vaste plant die 's win ters buiten blijft, maar wel als vorst dreigt met een flinke laag blad of turfmolm bedekt moet worden, om dat ze niet overal geheel winterhard is. Ergens dus wel een plant met een gebruiksaanwijzing, waar we het eerste jaar niet te veel van moeten verwachter., maar hoe langer ze vast staat, hoe langer en rijker do bloei, mits ze het natuurlijk naar haar zin heeft. In bloei kan ze een hoogte bereiken van 80-100 cm en in een groep van 3,5 of 7 stuks in de border zeer effect vol in de buurt van violette salvia's, koperrode he- leniums, blauwe riddersporen en gele lupinen. Haar verlangen gaat uit naar goed gespitte, voed zame, niet te natte maar ook niet te droge grond met volop zon. Meestal zien we op goed met oude koemest vermengde zandgrond of zandige veengrond de besie resultaten. De dikke vlezige wortels diep geplant en Ce planten krijgen een afstand van 20 cm. Ze breiden zich ondergronds uit en kunnen door scheuren vermeerderd worden. Dit doen we meestal na 4 jaar als de sten gels korter worden en minder bloemen dragen. Tij dens de bloei steunen door stokken er omheen, die spinnewebsgewijs met elkaar verbonden worden. Wie graag experimenteert, kan proberen ze te zaai en tussen april en begin augustus. In potten zaaien en de eerste winter onder glas houden. Het kan een verrassing zijn welke kleuren in zo'n zaaisel worden aangetroffen. a. C. MULLER-IDZERDa Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag DIE ENE ZET (slot) Vandaag besluiten wij de kleine intermezzo-reeks, waarin van U werd gevraagd in de diagramposi tie die ene zet te vinden, welke de partij met absolute zekerheid in winst doet eindigen, al behoort er wèl bij dat U vervolgens althans tot Uw eigen tevredenheid het bewijs bij levert dat die ene zet inderdaad de juiste is. De derde opgave van vandaag behoort niet meer tot die reeks. Het is een. zo op het oog, uiterst onschuldige stelling: heel weinig materiaal op het bord, wit heeft een pionnetje meer. maar zwart dreigt zijn tegenstander in kort ge ding mat te zetten. De eindspelstu die-componist V.Bron heeft hier mee precies bereikt wat hij wilde, want wit aar zet wint. Aan U om uit te vinden hoe dat moet. Het Is precies werk. zodat U zich niet be hoeft te generen als U de oplos sing niet vindt Maar bewaart U dan het diagram, zodat U met be hulp daarvan volgende week de op lossing kunt naspelen en er naar wij hopen van kunt genieten. Wat de opgaven 1 en 2 betreft: Na het vinden van „die ene zet" duurt het bewijs maar heel kort. hooguit drie zetten. Dat moet toch 'e vinden zijnl OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen der opgaven uit de rubriek van 31 |uii jl. (1) Mlncheev - Motilov. Zwart speelde 1. Da4! en wit gaf het opl Na 2.Pxa4 komt 2. Pa2 mat, en na 2.axM volgt Dc2 mat. Simpeler kan het haast niet. (2) Euwe - Thomas Na 1.Ld5l - een mokerslag - gaf zwart zich gewonnen. De loper valt de zwarte dame aan en dreigt bovendien Txffi mat. Op 1. Txf2 volgt 2.Dg8 mat. (3) Peters - Krotkf. Hier luidt de oplos sing: i.TeSt Dxe8 2.Dxf6» Lf7 3.Dxh8t ke7 4. Telt Le6 5. Txe6t en zwart gaf het Wit aan zet won. Hoe? Wit aan zet won. Hoe? Correspondentie aan Ivens, Frankenslag 6! Ie heer A. Den Haag. De vi|fde landenwedstrijd tegen de Sovjet-Unie heeft wederom een nederlaag opgeleverd. Een duidelij ke nog wel. waardoor deze ont moeting in de gespeelde reeks gua resultaat op de derde plaats komt. De spelers kwamen op drie achter eenvolgende dagen tegen elkaar uit. Werd In vorige wedstrijden nog wel eens een partieel succes ge boekt. nu bleef dit ook achterweae. De cijfers 10-6, 11-5 en 8-6 wijzen dat uit. De gastheren wensten slechts met acht spelers uit de ko men. zodat niet meer van een tien tal kan worden gesproken. In de laatste ronde meldde Andreiko zich plotseling ziek, tot verbazing van vriend en vijand. Zelfs In het Rus sische kamp hechtte men weinig of qeen geloof aan zijn verklaring. Veeleer achtte men het waarschijn lijk dat de druk die Sijbrands in de eerste, maar vooral in de tweede ontmoeting op zijn spel had uitge oefend de werkelijke reden vorm de. Onze spelers zullen harder moe ten worden en nog meer kracht in hun spel dienen te leggen. Willen zij althans deze reuzen op het dambord serieus gaan bedreigen, tactisch valt er eveneens schaaf- werk te verrichten. **K-vijl de trai ning intensiever 'or hand moet worden genomen. Gevochten is er tot de laatste zet. Het is echter duidelijk gewor den dat inzet niet voldoende is. Het was een genoegen groot meester Tsirik te ontmoeten. Deze reus op de 64 en 100 velden speelt niet meer vanweqe de minder goe de gezondheid. Hij is onuitputtelijk in het uit zijn hoofd opzetten van standen. Een der fraaiste was: (1) Zwart:* 3, 4. 10. 12. 13, 14, 16, 18, 19, 21. 26. Wit: 27, 32. 33, 37. 38. 40. 41, 48. Op 16-jarige leeftijd maakte Tsi rik op fraaie wijze een einde aan de partij. 37-31. 26x46; 28-23, 46x24; 29x9. 21x43; 23x5, 3x14; 5x49. Een schitterende afwikkeling, die aan Fabre doet denken. Voor de vacantietijd enige problemen ter oplossing van de zich steeds meer ontwikkelende Limburgse compo nist Hub.A.Fermin. (2) Zwart: 8. 9. 10, 12. 18, 19. 22. 25. 28. 38. 42; Wit: 21. 26. 27, 31. 33. 35, 37, 39. 40, 44. 48. (3) Zwart: 3. 5. 8. 9. 10, 20. 26. 32. Wit: 19. 28. 30. 33. 35. 37. 47. 50. Voor beide vraagstukken geldt de gebruikelijke bepaling, dat wit speelt en wint. Het Britse folk-gebeuren doet dit keer van zich spreken met de eerste produktie van het Schotse trio Amazing Blondel (Island ILPS 9165) en From The Witchwood (A M AMLH 64304) door The Strawbs. Geen van de twee erg indrukwekkende werkstukken, ze ker ook omdat enige afwisseling nogal eens met een lantaarn ge zocht moet worden. Dat geldt met name voor de Strawbs. die op den duur wat monotoon over komen, maar een punt in hun voordeel is wel weer dat ze meer geavanceerde folk bedrijven in tegenstelling tot Amazing Blon del: een uitputtende behandeling van het „hard-boiled" traditionele idioom. Wel is het Instrumentaal alle maal prima in orde, maar bij het horen van de rollende r's van de Blondeltroubadoers moet ik toch altijd weer denken aan Marie-Ce- cile Moerdijk met de gitaar op toernee langs de middelbare scholen, teneinde het autentieke volkslied op te stoten in de vaart der volkeren. In de Casa-reeks, een geza menlijke serie van het Bouw centrum in Rotterdam en Klu- wer Algemene Uitgaven in Wageningen, zijn drie aan trekkelijke nieuwe deeltjes verschenen. Nu door de zeer hoge prij zen voor dienstverleningen en „burgerwerkzaaniheden" velen gedwongen zijn hun toevlucht te zoeken tot „doe-het-zelf- boekjes in alle opzichten in een behoefte. Daarbij komt, dat de moderne „confectie-wo- ningbouw" voor de bewoner allerlei verlangens open laat. De boekjes „Doe wat met uw zolder" en „Een gehorig huis, wat doe je er aan" zijn op die verlangens afgestemd. Een ander punt is het ver langen dat velen hebben naar een oud huisje, in de mening dat zo'n woning veel meer „S'peelmogelijkhedcn" biedt. Vaak komt de trotse nieuwbak ken bezitter van zo'n oud huis in aanraking met allerlei ge breken, waarvan overmatige vochtigheid wel het alge meenst voorkomt. Een van de drie nieuwe deeltjes heet dan ook „Een vochtig huis, wat doe je er aan". Zoals alle deeltjes van de Casa-reeks zjjn de boekjes van een handig pocket-for maat, met goede, overzichtelij ke tekeningen en duidelijke aanwijzingen. Die zijn ge schreven door bij uitstek des kundigen: A. Robbert d< Borst. Roel Daru. ir. II. van Bremen, allen verbonden aan het Bouwcentrum. Het „voch tige huis" kost 11,90, de bei de andere boekjes kosten 10.90. Op stapel staan in deze reeks „Alles over woningon- derhoud" door F. H. Lippe, „Uw tweede woning onder de zon", door G. F. Haspels en „Vernieuw uw keuken" door mejuffrouw A. D. Mosl en me vrouw I. Lammers-te Pas. Die verschijnen in het najaar. Science Fiction is pas zeer laat ook in Rusland door schrijvers ontdekt. Na die ont dekking ging de ontwikkeling ervan echter zeer snel. Uiteraard hadden de schrij vers er daar meer problemen mee omdat zij hun fantasie nooit geheel de vrije loop kon den laten. Zij moesten (en ge lukkig wordt dat, al is het nog niet helemaal openlijk, dc laatste jaren minder) hun schrijverstalenten (c veel op de economische vooruitgang of op de bereikte resultaten in de wetenschap richten. De bundel verhalen van di verse auteurs die Evert Ma liankay heeft samengesteld en die door dert Bakker, Den Haag is uitgegeven onder de weinig zeggende titel „Russie- se Essef" laat duidelijk zien dat de Russische essef-schrjjver steeds meer aan zijn trekken komt en verbazenwekkende resultaten bereikt. Er zijn ver halen bij die gemakkelijk kunnen concurreren met pro- dukten van de Westerse essef- markt. JEUGDBOEKEN NIEUWE DELEN GLOBEREEKS In de Globereeks van Uitge versmij. Kok, Kampen, versche nen vijf nieuwe deeltjes als even zoveel aanwinsten. De on derwerpen zijn Marco Polo, Na poleon, Paarden, de Raket en Wind, lucht en windstromingen. Stuk voor stuk beknopt van stof, maar boeiend en informa tief geschreven en aldus toch Iets meer dan vluchtige kennis van een bepaald onderwerp ge vend. Bovendien voorzien van fraaie illustraties (per deel 2.95). DE GOUDEN VAZEN VAN DE FARAO Dat mevrouw Bob Tadema- Sporry, die haai sporen op schrijversgebied al lang had verdiend, ook een geslaagd jeugdboek kan schrijven is ge bleken toen de Rotterdamse kinderjury haar werk „De gou den vazen van de farao" een bekroning gaf. Haar kennis van Egypte stelde haar In staat dit relaas geheel in de tijd van de farao's te situeren. Is dat al een prestatie, die het boek leerzaam maakt, bovendien is het verhaal van de avonturen die goudsmid Hor met zijn produkten beleeft, bijzonder boeiend. (Deltapocket van Van Goor, Den Haag. prijs 6.90). SCHOORSTEENVEGER Mario de schoorsteenveger van Jan A. Niemeijer, uitgege ven bij Knoop en Niemeijer in Haren is een gezellig kleuter boek met leuke prenten (f3.65). MIJN LEUK ABC Een kostelijk boek voor peu ters en kleuters is Richard Scarry's „Mijn leuk ABC". Zoals de titel al zegt is het geheel op het alfabet geba seerd. Geestig is het ook, hoe wel de lezertjes het forse boek werk voornamelijk om dex plaat jes honderden malen zullen be kijken. De mogelijkheden die Scarry benutte om spelend te leren blijven boeien. En ook al leest men er niet uit voor dan zullen de jongens en meisjes nog met het boek „opstaan en naar bed gaan". (Centrale Uit geverij. Harderwijk, 16 99). ONZE DIEREN Bij uitgeverij Helmond ver scheen, uit het Engels vertaald, „Onze dieren". Korte tekstuitleg over allerlei dieren, bekend en onbekend, met grote zeer spre kende platen Een leerzaam boek, dat vaak ter hand zal worden genomen (f 7.90) DE EZELDIEVEN Gerald Durrell, een Brits au teur die wel enige bekendheid geniet, schreef voor het eerst een jeugdboek. Hij bracht het er goed af, zoals dit spannende verhaal leert, dat bij Ploeqsma, Amsterdam, uitkwam, (f 7.90). BOBO, DE BASKAKELORIS Hannie van Till schreef het grappige verhaal over de merk waardige wezens uit het bos, die kakelorissen heten en die zich dierlijk, maar ook wel men selijk gedragen. Hoewel zoiets bepaald niet op een nieuw ge geven stoelt heeft zij er een toets in verweven die een be paalde aantrekkingskracht heeft. Genoemd dienen ook de illustraties van Meint van Till en Walter van Leeuwen. Uitgeverij West-Friesland, Hoorn, verzorg de dit boek (ƒ8.90). IN HET LAND NIX De fantastische belevenissen van het speelgoedbeertje Teddy „In het land Nix" zijn uit het brein van W. Molenaar. Is in een zodanige sfeer gehouden dat het jonge kinderen bij het voor lezen zal boeien. Het is min of meer een vervolg op de verha len „Land van witte wolken" en „Terug naar het land van witte wolken". Leuke illustraties van Reintje Venema. (Uitgeversmij. West-Friesland, Hoorn, 8.90). TWEE NIEUWE VALKO VOS SEN De verteller A. D. Hildebrand. die bij honderdduizenden kinde ren bekende figuren als Bel- floor en Bonnevu en Bolke de Beer schiep, behoeft geen in- troduktie. Hij is evenzeer be kend om zijn Valko Vos boe ken, waarvan twee nieuwe uit kwamen bij Wolters-Noordhoff, Groningen. Het derde deel van de serie heet Valko Vos en Hummeltje, het vierde is geti teld Valko Vos en het mensen kind. Hildebrand weet gevoelvol, maar niet overdreven te schrij ven over het dierenleven In het bos als ware het een mensen maatschappijtje. Ook deze boe ken over de vredelievende vos zullen gretig aftrek vinden (per deel f4,90). HET HO IN DE ZWARTE BER GEN in de vertaling van mevrouw D. A. Cramer-Schaap en met illustraties van P. Pouwels kwam deel 5 van de serie over Harka, zoon van het Zwartvoet- indianenopperhoofd uit. Schrijf ster L. Welskopf-Henrich weet. zoals eerder, de sfeer van de Indianenwereld, zoals die zou hebben kunnen zijn. goed te treffen. Spanning volop voor de jongens, die verzot zijn op deze lektuur (van uitgeverij Hollan- dia, Baarn; prijs ƒ8,90). BULLETJE ENBONESTAAK Het is niet zo vreemd dat de Arbeiderspers enige tijd gele den besloot Bulletje en Bone- staak opnieuw uit te gaangeven. Natuurlijk de oorspronkelijke tekst van niemand minder dan A. M. de Jong en met de teke ningen van George van Raems- donck.Het enige nieuwe is de omslag die Wim Bischot maakte en de foto's van schrijver en illustrator op de achterkant. In 1968 verschenen de eerste twee delen, die ook al weer herdrukt moesten worden. Nu zijn 3 en 4 uit en wie van de oudere lezers herinnert zich niet de fantastische vertellingen van „Ouwe Hein" over zijn be levenissen met zeerovers. Het verhaal is nog even sterk als toen de strip als'eerste origine le Nederlandse in 1921 in Het (Vrije) Volk begon. En de tekeningen zijn nog even sug gestief en onmisbaar. Ook dit is naast bijvoorbeeld de Me- rijntje Gijzen's de verdienste van de nog altijd betreurde A. M. de Jong. De dunne en de dikke zullen hun weg weer vin den (f 5,90 per deel). MARY STEWART 15 kU rlo Ik was niet van plan me in mijn hoekje te laten op sluiten, terwijl zich binnen mijn gehoor een liefdesge schiedenis afspeelde, en op dat moment besloot ik, daaifab ik toch langs hen moest eer ik de hoofdweg kon berei ken, maar liever te voorschijn te komen voordat er ietsZe zou gebeuren, waardoor mijn verschijning pijnlijk kon™ worden. Maar toen ik me omkeerde om heen te gaan, ze de vrouw weer iets, en eensklaps drongen er twee dingen md tot mij door; het ene was dat dit de stem van mevrouw j Bristol was, en het tweede, dat ze in grote angst verkeer-on de. Ik vermoed dat ik de stem niet onmiddellijk had her kend doordat ik haar tevoren alleen Engels had horen spreken, maar nu haar stem luider klonk, met een bij- j klank van angst, herkende ik die. uk Ze zei: „Het is zover. Ik wist dat het zou komen. Ik zo wist..." Zijn stem viel haar scherp, haast ruw, in de rede: is zover?" „Hij is hier. Hij is gekomen. Ik moest je zien, ik Weer onderbrak hij haar. „In vredesnaam, beheers je. Hoe weet je. dat hij hier is?" Zij sprak ademloos, nog steeds met trillende stem. „Ik ben vanavond opgebeld. Zijn wagen is gesignaleerdL; Ze hebben hem gevolgd tot Montélimar. Hij komt onge-esi twijfeld deze kant uit. Hij moet ontdekt hebben waar wejj^ zijn." „Loraine i „Wat moeten we doen?" Het was een wanhopig ge-Jan fluister. Ik leunde tegen de muur in mijn hoekje; voor„ niets ter wereld zou ik nu voor de dag zijn gekomen. Ik 0 kon er alleen nog maar op vertrouwen dat zij niet zelleg deze meer verscholen plek zouden opzoeken. Ik hoorde de man (ik meen dat hij het was) diep ademhalen. To< sprak hij rustig en nadrukkelijk. „Wij kunnen, op dit ogenblik, niets doen. We weter niet zeker waar hij is, hij kan overal in de Provence zijn Wanneer is hij in Montélimar gezien?" „Gisteren." Hij barstte los in woede. „Die stomme idioten! En, bel den ze pas vanavond?" „Ze waren er niet zeker van. Het was een grote grija wagen met een GB-bord, en ze denken dat djie van hei is. Het was de eerste glimp die ze hadden opgevangen Chartres." „Ze hadden zich zekerheid moeten verschaffen. W« worden ze anders voor betaald?" zei hij woedend. „Kunnen wij niet ontdekken, waar hij is? Ik - ik loof niet dat ik deze - deze spanning nog veel langer verdragen." „Nee, we moeten niets doen. We zullen er gauw genot achter komen, daar twijfel ik niet aan." Zijn stem kloi grimmig. „En, Loraine, beheers je. Je had me hier vai avond niet naar boven moeten laten komen, je weet nii wie er in de buurt is, en dit is zö'n klein plaatsje. Iedei een uit het hotel -" Haar stem klonk scherp van een nieuwe schrik: „Jj denkt toch niet dat hij iemand in het hotel laat spion* ren? Bedoel je...?" „Ik bedoel niets," antwoordde hij kortaf. „Alles wat i zeg, is dat we niet samen gezien moeten worden. D; weet jij zo goed als ik. Iedereen zou ons kunnen zien, ze zouden het tegen Da vid kunnen zeggen, en voorzover ik kan zien, hééft hi toch al bitter weinig vertrouwen in je." „Ik doe mijn best, heus." (Wordt vervolgd Het preëmptief bod is er één van een merk waardig soort. Het is een wapen dat om ver schillende redenen goed kan worden gehan teerd. Met name wanneer de tegenstander mo gelijk een manchecontract kan bereiken, wil zo'n bod best eens als een buffer kunnen fun geren. Het wordt de tegenstander zelden ge makkelijker gemaakt om het contract te bieden. Natuurlijk, dit bod heeft eveneens een nadelige kant, namelijk dat juist het goede eindbod wordt bereikt door de spelende partij, al hebben de voordelen toch wel de overhand. ten bijkomend voordeel is tevens, dat de partner op de hoogte is van de kaartverdeling, temeer zal hem dat genoegen doen wanneer juist hij een sterke kaart heeft. Weliswaar be vindt de bieding zich nu minstens op drie-hoogte, de kennis omtrent de verdeling is zo'n bod stel lig waard. Ook in onderstaand spel een derge lijke verdeling: y B 8 7 5 C> 9 7 3 O B 9 3 «¥•8 6 A 9 6 O 2 O 6 2 H 10 9 7 5 3 2L 10 3 2 O A V B 8 6 H 10 7 4 4 Oost begreep dat er na passen van zuid en noord, en west tussendoor drie klaveren had laten horen, goede zaken konden worden gedaan. Hij had drie honneurs In de troefkleur en toen bij azen vragen west er één liet horen, was zes klaveren het eindcontract. Overigens kwamen nu de problemen pas. Er zijn immers twee verliezers: harten en ruiten. Waarop moeten die weg? Noord bood echter de helpende hand door met schoppen vrouw uit te komen voor de heer van oost, die nu rus tig de te volgen speelwijze kon bepalen. Te recht besloot oost dat dit contract is down te Di Correspondentie aan de heer 8. J. I Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. spelen na een ruitenuitkomst. Oost moet met de aas slaan, zodat ruiten heer en hafl aas goed zijn voor één down. Slim spelend oost vond na schoppen vra evenwel de winnende speelwijze. Hij spee troef in de tweede en derde slag (zuid bekei slechts één keer), waarna west schoppen i u,. maakte en een schoppen liet introeven d< oöst (zuid en noord hadden drie keer beken1 Oost nu, wetende dat noord ongetwijfeld een "top of nothing" was uitgekomen, ten e zuid slechts één troef had en bovendien d keer schoppen had iaten zien (en vermoei 11 lijk geen vierde meer had), zette harten tien wat en het contract was binnen. d feil Zuid aan slag met de boer kan alleen harten en ruiten kiezen. Ruiten speelt in vork bij oost en harten aas doet de heer hc 'e worden bij oost, die daarop een ruitenverlle 'oo van west kwijt kanl Zuid kan dat niet voorkom ugi Men ziet wat de gevolgen kunnen zijn van i onschuldige uitkomst. Oost profiteerde da van handig. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. gezichtameter. 11 aren, 12. doge, 13. lot, 14. paard, 17. leg, 18. os, 19. mosterd, 21. II, 22. pen, 23. are, 25. aal, 26. sla, 28. Epe, 30. marine, 31. knuist, 32. rla, 33. tas, 35. met, 37. Ase, 39. eek, 41. Rt.. 43. eertijds, 46. t.t., 47. ore, 49. Saaie, 50. Leo, 51. meer. 53. mare, 54. aerolietmeter Vert.: 1. galon. 2. Eros, 3. zet, 4. in, 5. haas, 6. sire, 7. ed., 8. tol, 9. egel, 10. regie, 14. pon, 15. atol, 16. dra, 19. melisse, 20. dreumes, 22. paria, 24. epiak, 25. aar, 26. set, 27. aks, 29. Est, 34. acta, 36. 38. Eea, 39. Ede. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linker bovenhoek vermelden; „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL. 1. afnemend getij, 3. bloeiwijze, 7. kleurstof, 10. so< 9.05 12. aantekening, 15. hoekpljler, 17. vod, 18. welaan, 19. voeriuig, '2E zwarte kleverige stof,, 22. wandversiering, 23. afgelegen, 24. lidwoord, J'jjj kolfhamer, 28. atmosfeer (afk.), 29. vet der melk, 31lange nekharen v dieren, 33. radio omroep (afk.), 34. tennisterm, 36. na dato (afk.), 37. m bel, 40. soort gebakje, 42. voorzetsel, 43. deugniet, 45. meervoud Lat.), 46. schrobnet, 47. tussenzetsel, 48. muzieknoot, 50. bedorven, I, voorzetsel, 53. nakomeling, 55. kleur, 57. gewoon. 60. rivier, 61. sch« kameel. 62. deel van een boom, 63 vreemde munt (afk.), miv VERTICAAL. 1. tijdrekening, 2. feestmaal, 4. Royal Navy (afk.), 5. w haver. 6. kurk. 7. deel van de bijbel, 8. deel van het gelaat, 9. water 9^; Friesland, 11. strak. 13. evenzo. 14. zangstem, 16. voorvoegsel, 18. boen ).(X rij, 21. toiletartikel, 22. slot, 23. onecht, 24. muzieknoot, 25. Myth, figt 27. wapen, 29. vogel, 30. snijwerktuig, 32. akelig, 33. lichte bedwelm' 35. hoogste punt, 38. vervoermiddel, 39 onderricht, 41. oude lengterM 42. openbaar, 44. traag, 46. rij van zangers, 47. duikereend, 49. snoer papieren aan te rijgen, 50. Railroad (afk.), 52. kathedraal. 54 knaagd g 56. tooi, 57. voorzetsel, 58. rondhout, 59. bergplaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10