TOCH OLIERAFFINADERIJ IN HET SLOEGEBIED Nixon: - met VS straks China alleen - aan top Fabriek wacht in op Nieuweschans koper een Noodweer was inderdaad oorzaak van treinongeluk 240 Wegens clienstweigeren 21 maantlen cel voor Jehova's getuige DELEGATIE TOTAL OP BEZOEK Met Bezwaar VMZ eigen risico voor ziekenfonds man personeel Kleine reis bureaus houden ermee op Het weer in Europa Werk aan weg bij Amelisweerd is opgeschort Rode jeugd 9 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 Van onze correspondent VLISSINGEN Nadat de Franse oliemaatschappij „Total" vorig jaar de bouw van zijn nieuwe raffinaderij in het Zeeuwse Sloe- gebied voor onbepaalde tijd uitstelde, is er plotseling gistermiddag êen delegatie van de Total-directie met technische mensen uit Parijs op bezoek geweest bij het gemeentebestuur van Borsele. Deze kwam informeren naar de procedure die gevolgd moet worden om zo snel mogelijk met de bouw van de raffinaderij te kunnen beginnen. Den Burg op Texel duikt elke woensdag terug in de oude tijd. Er lopen dan zestiende- en zeventiende-eeuwers rond en tal van oude ambachten worden weer beoefend, zoals hier onvermijdelijk op dit schapeneiland hei schapenscheren Volgens burgemeester Van Waas van de nieuwe gemeente Borsele staat het nu vast dat de bouw begin volgend jaar zal beginnen. Eerst zal „Total" een steiger en een transport leiding aan de Zuidbevelandse wal gereed maken omdat de levering aan Dow Chemical aan de overkant van dè Schelde in Zeeuws-Vlaanderen moet beginnen. Zo snel mogelijk zal er geleverd worden vanuit de opslag in Rotterdam. Inmiddels zal men daar ook de raffinaderij gaan bou wen, op een terrein dat op het ogen blik met grote haast door de Rijks waterstaat gereed gemaakt wordt, ten oosten van het Sloeterrein. Ook zal er een grote haven komen die inmiddels trouwens al een eind gegraven is. De nieuwe Deltadijk die enige jaren ge leden rond het Sloe aangelegd werd. Van een onzer verslaggevers GRONIN GEN/NIEUWE- SCHANS In Nieuwe-Schans staat een fabriek, compleet met 240 personeelsleden, te koop, maar het loopt nog niet storm van kooplustige gegadigden. Als men de vakbonden mag geloven, dan hebben de industriëlen in Nederland nog niet door dat in Nieuwe-Schans eigenlijk het bed je voor 'hen gespreid staat, in de rorm van het GROL-bedrijf, onderdeel van de Groninger Kleding Unie. De vakbonden maken zich steeds bezorgder over de ontwikkelingen in de GKU-affaire. Tot nu toe is steeds 'net meest positieve deel van deze af faire in het nieuws gekomen, name lijk de „redding" van de Muller-tak van de GKU. Er is echter nog een andere poot. In werkelijkheid is dat het meest klem mende deel van het geheel, aldus UTRECHT Het invoeren van. een eigen risico in het ziekenfonds is slechts zinvol wanneer daarmee onnodig en on doelmatig gebruik van de ziekenfonds verzekering wordt teruggedrongen. Zo reageert dr. H. Festen in „De Zie- kenfondsgids". het orgaan van de fe deratie van door verzekerden en mede werkers bestuurde ziekenfondsen VMZ op enkele punten uit hel regeerakkoord. Voordat de regering overgaat tot het invoeren van een eigen risico zal er volgens dr. Festen antwoord moeten worden gegeven op de vraag of het be staande ziekenfondsstelsel tot een over- matig beroep op de artsen leidt. Voorts da«*en AAM AM*. ..AA A 4 A 17D(ÏD_ - NW-actieleider M. Arends. De be zorgdheid geldt niet alleen Nieuwe schans maar ook de stad Groningen. De rooskleurige berichten dat er van de ongeveer 300 werknemers die hier moeten afvloeien wel een dikke 200 geplaatst kunnen worden in andere confectie-bedrijven, worden thans door de vakbonden dubieus geacht. Volgens de heren Arends, de dis trictsbestuurder Kok en Hoofdbe stuurder Koevoet van de NW-tex- tielbond „De Eendracht" kunnen er waarschijnlijk „slechts enkele, en dan nog voornamelijk vrouwen" geplaatst worden. De heer Boersma van de afdeling confectie van het gewestelijk arbeids bureau in Groningen zou hebben ge zegd althans volgens de vakbon den iat hij erg sceptisch tegenover de plaatsing staat. Directeur Ebens van dit arbeidsbureau laat dit voor verantwoording van de vakbonden „officieel kan ik u zeggen dat het organisatorisch gesmeerd loopt. Voor het balans opmaken is hét nu nog geen tijd." Twee dagen In Nieuwe-Schans is intussen nog voor zo'n twee a drie dagen werk. Daarna kunnen de werknemers gaan „profiteren" van de zogenaamde nul uren-vergoeding, een uitkering van tachtig procent van hun loon. De an dere twintig procent wordt gegaran deerd door de vakbonden gedurende vier weken. Wie deze twintig procent gaat beta len is nog niet bekend, het ministerie van sociale zaken in ieder geval niet, heeft minister Boersma laten weten. „Maar we hebben nog een aantal ijzers in het vuur. We praten met de provincie en gaan praten met de ge meente", zegt de heer Arends. In laatste instantie zullen de vak bonden zelf hun kassen opènen. Wat er na die vierweekse garantie-periode gaat gebeuren, ligt nog in de schoot der toekomst verborgen. De vakbon den maken zich hierover ernstig zor gen en met hen uiteraard in de eerste plaats de betrokken werknemers, on der wie een geladen sfeer heerst, maar die toch hun laatste twee a industriëlen in Nederland niet zouden weten wat er in Nieuwe-Schans op hen staat te wachten, men denkt ze ker dat hier een boerenschuur staat, waar je kunt pellen. Er staat hier echter een fantastisch goed geoutil leerd bedrijf en we moeten duidelijk maken wat hier is." Daarbij komt dat iemand die zich er vestigt kan profiteren van de 25-procents premieregeling, met een maximum' van drie miljoen gulden. Voor omscholing kan men (maximaal) 3300,— per personeelslid krijgen en minister Langman heeft volgens de vakbonden laten weten dat het mi nisterie van economische zaken ook eventueel nog wel extra faciliteiten wil verlenen. De fabriek in Nieuwe-Schans heeft een, vloeroppervlak van 2700 vierkan te meter en het totale grondoppervlak van het terrein is 400 vierkante me ter. Het nog vrijwel nieuwe bedrijf is niet alleen geschikt voor werk in de textiel-branche maar kan ook uitste kend worden gebruikt voor mon tageprocessen, bijvoorbeeld een be drijf in de elektrotechnische sector. Lopende handwerk kan er uitstekend plaatsvinden en de vloer is sterk ge noeg om zwaardere dan de huidige textielmachines te dragen. Nieuweschans: niet alleen een fa briek maar ook het personeel over te nemen zal afgebroken worden zodra de nieu we Deltadijk die verderop in Zuid- Beveland in aanleg klaar is. De totale bouwkosten van de raffinaderij zijn ongeveer 250 miljoen gulden. De Ne derlands bouwgigant Hollandse Be- tonmaatschappij zal in samenwerking met de Amerikaanse bouwmaat schappij Bechtel de fabriek bouwen. HOOGOVENS Tegelijk met het uitlekken van de hernieuwde activiteiten van „Total" komen er ook steeds meer geruchten over de belangstelling van Hoogovens en Hoesch, die plannen hebben om hun in de Maasvlakte ongewenste fa brieken in het Zeeuwse Sloe te gaan bouwen. Van de zijde van de Hoog ovens werd bevestigd dat men inder daad aan het rekenen is over de mo gelijkheden in het Sloe-gebied. Maar, zo voegt men er aan toe, wij zijn over veel meer mogelijkheden aan het re kenen. Wanneer Hoogovens naar Zee land zou gaan, zou dat voor Zuid-Be veland een soort milieuramp worden. De fabrieken zullen er enorme opper vlakten nodig hebben en het kan bij na niet anders of een volledig dorp zal ervoor afgebroken moeten wor den. In het rapport van de werkgroep „Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Ne derland wordt, los van de beleidspro blemen die eraan verbonden zijn, ge zegd dat er voor verdere industriali satie in Zuid-Beveland twee moge lijkheden zijn. Ten eerste een groot terrein ten oosten van Borsele opoffe ren aan de industrie of een terrein direkt aan het in ontwikkeling zijnde Sloe-gebied. In het eerste geval zal het dorpje Driewegen met 500 inwo ner; midden in het Sloegebied komen te liggen, in het tweede geval het dorpje Borsele met 1500 inwoners. Voor Driewegen bestaat al een bouw- stop, zodat het er naar uit gaat zien dat het kleine Bevelandse dorpje vol slagen van de kaart geveegd moet worden. Duitse pastoors bieden excuus aan Van een onzer verslaggevers - AMELAND De-Buitse pastuors" Fritz en Hubert Jansen die afgelopen zondag in de drie misdiensten signa leerden dat Duitse kinderen op Ame land meer voor hun levensmiddelen moeten betalen dan andere mensen, hebben hun excuses aangeboden over het voorlezen van deze verklaring. De Amelandse pastoor F. Hendriks was daarvan niet op de hoogte en er dreigde dan ook een conflict te on- staan. Het kerkbestuur nam de zaak hoog op en op Ameland zelf ontstond een fikse beroering. De Duitse pas toors hebben toegegeven dat hun aanklacht niet op de preekstoel paste en daarmee beschouwt het kerkbe stuur de zaak als afgedaan. AMSTERDAM - De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) verwacht, dat volgend seizoen een deel van de 150 kleinere reisbureaus in Nederland zal stoppen met het ze,lf organiseren van reizen en zich uitsluitend nog zal toeleggen op de wedejrverkoop van reizen van de grote tour-operators. Om hoevtjel bureaus het gaat, is nog niet beleend, maar het zullen er zeker enkele tientallen zijn. Een en ander is een^ direct gevolg van het besluit van het bestuur van de ANVR de garantiestelling voor leden per 1 september drastisch te verhogen. In plaats van M.000,- moeten zij nu ƒ15.000,- tot ƒ100.000,- (al naar ge lang de grootte van het bureau) bij een bank deponeren om lid te kunnen blijven. Deze garantiestelling is be doeld om reizigers schadeloos te stel len wanneer het bureau in moeilijk heden zou raken en zijn verplichtin gen niet zou kunnen nakomen. Daar naast wordt, zoals bekend, een alge meen garantiefonds opgericht om grotere stroppen te dekken. Prins Claus met geruite pet hanteert de stick tijdens zijn deelneming aan een golftoernooi van American Express op het terrein van de Kennemer Golfclub bij Zandvoort. weer max. min. temp. gist. neer slag Amsterdam h. bew. 32 16 4 Brussel n. bew. 21 16 0.2 Frankfort 1. bew. 25 11 0 Genève zw. bew. 26 12 O Innsbruck zw. bew. 23 15 2 Kopenhagen onbew. 22 17 0 Locarno L bew. 29 17 0.2 Londen regenbui eo 14 18 Luxemburg regenbui 21 13 1 Madrid onbew. 30 13 0 Majorca onbew. 32 20 0 München onbew. 22 11 0.3 Nice onbew. 29 19 0 Parijs regen 33 16 1 Wenen 1. bew. 28 16 0.5 Zürich mist 20 11 0 Van een onzer verslaggeefsters MIDDELBURG Het nood weer van dinsdagavond (onweer, gepaard gaande met hevige ruk winden) moet beschouwd wor den als de belangrijkste oorzaak van de treinramp, die gebeurd is bij het Zeeuwse plaatsje Krab- bendijke. De stormdeur. die deze avond openwaaide en op de rails te recht kwam. was niet in ver waarloosde of slechte staat. Dit is de conclusie van het giste ren ingestelde onderzoek naar de oor zaak van de treinramp bij Krabben- dijke, waarbij 23 personen gewond werden. Het onderzoek werd inge steld door de rijkspolitie van Rei- merswaal. de technische recherche van de rijkspolitie uit Den Haag en de spoorwegrecherche uit Roosendaal, Eindhoven en Breda. Het onderzoek stond onder leiding van de officia- van justitie uit Middelburg. Overi gens is het onderzoek nog niet offi cieel afgesloten, omdat er nog allerlei' technische berekeningen over de winddruk e.tc moeten worden ge maakt. Andere stormdeuren De spoorwegrecherche is bezig met een onderzoek naar dë toestand van de andere stormdeuren in de Zeeuwse spoordijken. Deze deuren zijn name lijk. in tegenstelling tot de waterke ring, die onder de bevoegdheid van de waterschappen valt, in onderhoud bij de spoorwegen. Het is voor de eerste keer dat een van deze deuren, die uit 1890 dateren, de oorzaak is van een ongeluk. Van de 23 gewonden konden 19 di rect na het ongeluk naar huis terug keren. Vier personen liggen nog in een ziekenhuis: drie in Goes en één in Sittard. De vier gewonden zijn: de 50-jarige machinist van de ontspoor de trein M. van de Velde uit Vlissin- gen, een 17-jarige jongen uit Haar lem, een 11-jarig meisje uit Berkel- Rodenrijs en een 18-jarig meisje uit Beek. Dit meisje, mejuffrouw Luyten. leek aanvankelijk niets te mankeren. Zij reisde na het ongeluk door, maar werd onderweg in de trein onwel. In Sittard is ze uit de trein gehaald en naar een ziekenhuis gebracht. Zij bleek een hersenschudding te hebben. De toestand van de vier gewonden is redelijk. Bij geen van hen is er spra ke van levensgevaar. Het treinverkeer op het traject Goes - Bergen op Zoom is gisterochtend tussen acht en tien uur hervat. Tot dat de treinen weer gingen rijden, zijn de reizigers tussen Bergen op Zoom en Goes met bussen vervoerd'. dient een antwoord te worden gege ven op de vraag, of door invoering van eigen betaling hierin verbetering kan vlijtig doorwerken. Tot nu toe zijn er geen acceptabele gegadigden voor het bedrijf komen worden gebracht en „fbiiInvo'ertal Ik k™ is sprake geweest van een uien-pelle- gezien van uit medisch of "sociaal eco nomisch oogpunte geen ongewénste toe standen ontstaan. Dr. Festen meent dat in verband met deze vragen invoering van eigen betaling in het huidige zie kenfondssysteem een proces van vele jaren zal moeten zijn. rij, van een parapluiefabriek en een wasserij, aldüs de heer Arends. Men vindt het bedrijf en met name het personeel echter te goed om het dit werk te laten doen. Goed geoutilleerd De vakbonden wijten het gebrek aan belangstelling aan het feit dat de UTRECHT Dc reeds in uitvoe ring zijnde werkzaamheden aan d.e rijksweg 27 (Breda-Hilversum), die door het bosgebied Amelisweerd zou lopen, blijven stopgezet. Ex-minister Bakker had deze werkzaamheden enige tijd geleden al laten stilleggen naar aanleiding van !de discussie die toen op gang kwam over de vraag of deze weg al dan niet het unieke bosgebied van Amelis weerd moet doorsnijden. Dit is meegedeeld door een woord voerder van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Ex-minister Bakker had de werk zaamheden stilgelegd, omdat hij eerst laten blijken dat er voor hem in de toe- o"1 mening van de gemeenteraad van De Amerikaanse president over weegt niet naar Moskou te gaan voordat hij in Peking is geweest, om dat dit zowel naar het oordeel van de Russische leiders als hemzelf „niet in het belang van beide landen zou WASHINGTON (UPI, Reuter, AFP, AP) Op een onverwachte perscon ferentie in het Witte Huis heeft pre sident Nixon van Amerika gisteren komst slechts twee super-mogendheden zullen zijn, de Verenigde Staten en China. Nixon zei, dat de komende twee of drie maanden een datum zal worden vastgesteld voor zijn bezoek aan Peking. Doel van de reis was gebieden van over eenstemming te vinden tussen Amerika, „de belangrijkste wereldmacht van dit moment" en China, „dat wellicht de machtigste natie wordt". Utrecht over deze zaak wilde weten. Nu deze raadsvergadering is uitge steld, zullen de werkzaamheden aan de weg ook stil blijven liggen. De huidige minister, dr. Drees is name lijk eveneens van mening, dat hij eerst het standpunt van de Utrechtse gemeenteraad wil horen, voordat er verder gewerkt wordt. Nixon herinnerde aan de afspraak die hij vorig jaar herfst met de Rus sische minister van buitenlandse za ken had gemaakt, namelijk dat een topgesprek alleen nut zou hebben als er een kans op belangrijke vooruit gang was. Hij achtte overigens zo'n gesprek wel mogelijk, in het geval het huidige overleg over een groot aantal proble men op een algeheel akkoord zou uit draaien. Dit overleg vordert in „zeer belangrijke mate" wat de kwestie- Berlijn betreft en het kan met be trekking tot de SALT-besprekingen „goed" genoemd worden, aldus Nixon. Inmiddels heeft Peking scherp ge reageerd op de mededeling van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, dat Amerika voor toelating van China tot de VN zal stemmen, maar zich zal verzetten tegen uitstoting van Formo sa. Deze „twee-China's politiek" was "een gemene contra-revolutionaire bedriegerij van het Amerikaanse im perialisme, dat het een zegt en het andere doet", aldus Peking. DEN HAAG Het hoog mili tair gerechtshof (HMG) te Den Haag heeft woensdagmiddag de 20-jarige Jehova's getuige J. P. uit Amsterdam tot een gevange nisstraf van een jaar en negen maanden veroordeeld wegens dienstweigering. Dit vonnis was conform de eis van de advocaat fiscaal. P.. die uit geloofsovertuiging dienst had geweigerd', was in eerste instan tie door de krijgsraad in Den Haag tot een jaar en zes maanden veroor deeld, een vonnis waartegen de audi teur-militair hoger beroep had aange- tekend. De advocaat-fiscaal voerde gisteren tijdens zijn requisitoir aan dat de strafmaat in dit soort gevallen in overeenstemming dient te zijn met de duur van de diensttijd. Uit het beleid van het HMG bleek volgens hem dat ook dit hof een dergelijke norm han teert. De krijgsraad was bij de ver oordeling van P. wel van deze norm afgeweken. De raadsman van beklaagde, mr. J G de Vries Robbé bracht evenwel naar voren dat zijn cliënt, een zoge naamde volletijds dienaar is, dat wil zeggen dat hij bij wijze van dagtaak het evangelie verkondigt. In tegen stelling tot geestelijken van andere geloofsrichtingen, zoal9 dominees en RK geestelijken, krijgen de volletijds dienaren van genoemd genootschap geen vrijstelling van dienstplicht. In een aantal andere landen gebeürt dat volgens de raadsman wel. De vorige minister van defensie, Dei Toom, aldus mr. Dc Vries Rob bé, heeft in november 1970 in de Tweede-Kamercommissie van defen sie te verstaan gegeven dat ook hij bereid is voor de volletijds dienaren van Jehova's getuigen een regeling te treffen en hun vrijstelling van dienstplicht te geven. Óp grond van deze uitlating van de oud-minister woeg mr. De Vries Robbé een zeer korte vrijheidsstraf voor zijn cliënt. Afwijkend van het normale ge bruik deed het HMG nog dezelfde dag uitspraak. Men wilde voorkomen dat P. onnodig lang in voorarrest zou blijven. Na de uitspraak kan hij na melijk worden overgeplaatst naar een open gevangeninrichting voor dienst weigeraars waar het regime minder streng is dan in het Huis van Bewa ring. (Vervolg van pag. 1) De Rode Jeugd ontstond uit poli- tiek-bewuste provo's en groeperingen als Spartacus en de Rode Vlag. De grootte van -de groep is niet precies bekend. Leden van de Rode jeugd zelf zeggen dat ze in korte tijd honderd mensen op straat kunnen brengen. De politie die weinig moeite doet om een polarisatie-proces tegen te gaan, schat hun aantal eveneens op honderd. Naar onze Informatie bestaat de kern in Eindhoven uit ongeveer vijftien man. daarnaast zijn afdelingen in andere steden die kleiner zijn, onder meer in Helmond, IJmuiden, Tilburg en Am sterdam. De Rode jeugd heeft niets te maken met de marxistische Leninisti sche Jeugd die vanuit de Kommunis- tisohe Eenheidsbeweging Nederland (KEN) opereert. De KEN distantieert zich nadrukkelijk van de rode jeugd en zegt dat er van marxistisch-leni- nistisohe ondergrond bij de Eindho- vense beweging geen sprake is. „Het zijn sterk anarchistisch beïnvloede jongeren, gering in aantal maar die terug kunnen vallen op een grote groep rapalje-jeugd. Ze praten steeds over Mao maar ze zijn in feite sterk fascistisch". De woordvoerder van de KEN zegt dat er een stille strijd bestaat tussen deze organisatie en de Rode jeugd. De KEN geeft het blad Rode Tribune uit en het is gebeurd dat colporteurs van dit maandblad door Rode Jeugd-aan- hangers, die hun blad „Rode Jeugd" aan de man trachtten te brengen, in elkaar werden geslagen. Ook worden soms feestjes van KEN-aanhangers verstoord door Rode-jeugd-gardisten, aldus de KEN-woordvoerder. De poli tie in Eindhoven noemt en behandelt de Rode 'Jeugd als gevaarlijk. De KEN, die wel aanspraak wenst te ma ken op de aanduiding marxistisch-le- ninistisah, zegt het optreden van de jongeren in Eindhoven griezelig te vinden. De Rode Jeugd: „Naarmate het kapitalisme misdadiger wordt zul len we steeds radicalere middelen moeten toepassen. Wat we doen is an- titerreur."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9