Biesheuvels voorgevoelens zijn helemaal uitgekomen Kamer wenst openheid inzake economie Blad Moppeiitelefoon van Max Tailleur blijft Kant en klare kunsthars Vülpasta Te weinig gegevens in regeringsverklaring Frankrijk betaalt schuld aan IMF vervroegd terug Leger stopt anti- Chinese acties in Semarang Schoonheid PORION 7 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 Biesheuvel is er de afgelopen vier jaar niet aan gewend ge raakt, door de PvdA-fractie in de Tweede Kamer met verwij ten te worden overladen. Zeker de eerste jaren van het kabinet- De Jong kon hij er nog op re kenen dat Den Uyl hem zou ont zien in de hoop dat de AR-frac- tie uit de boot zou vallen. Maar gisteren, bij het debat over de regeringsverklaring in de Twee de Kamer, was er van een der gelijke reverentie geen sprake meer. Er bestaat namelijk geen grond meer ivoor de hoop dat Beisheuvel uit de boot zal vallen: een kapitein pleegt als laatste zijn schip te verla ten. Vandaag, bij beantwoording van de beschouwingen uit de Kamer, zal blijken hoe de nieuwe premier zich in deze situatie zal opstellen, van zijn mimiek kreeg je gisteren wel eens de indruk dat hij dat zelf ook nog niet weet. Hij verborg zich achter zijn bril, keek stroef toen Den Uyl het kabinet-Biesheuvel typeerde als een verlengstuk van het kabinet-De Jong, aangelengd met de soberheidsfilosofie van DS'70. „Het kabinet streeft er on getwijfeld oprecht naar het beter te doen dan het kabinet-De Jong, het zoekt toenadering tot de vakbewe ging. Het probeert de harde kanten van zijn beleid zo vriendelijk moge lijk te presenteren, zo in de trant van „het 1valt allemaal wel mee", zei Den Uyl en Biesheuvel knikte nadrukke lijk, alsof hij wilde zeggen dat het inderdaad allemaal wel meevalt. BETWIJFELEN Maar of het meevalt kunnen we, met Den Uyl, betwijfelen, de finan ciële situatie waarin het nieuwe kabi net moet werken is namelijk niet bij zonder rooskleurig. Integendeel: het lijkt wel alsof de puinhoop die het kabinet-De Jong in het algemeen en ex-minister Witteveen in het bijzon der ons hebben nagelaten elke dag onoverzichtelijker wordt. Nelissen en informatie-commissie hebben voorge rekend dat in 1972 voor 900 miljoen moet worden bezuinigd. Maar bij de begrotingsbesprekingen voor 1972 die binnen het kabinet nog altijd gaande zijn het is er nog niet uit gekomen zou zijn gebleken dat het gat dat moet worden gedicht niet 900 miljoen maar een miljard groot is en dat de bezuinigingsvoorstellen van de com*- missie-Nelissen die thaxs in het ge ding zijn voor een fors deel niet se rieus genomen kunnen worden. De personeelsstop bij de overheids dienst blijkt nauwelijks uitvoerbaar en voor de rest zal een belangrijk deel van de aangekondigde maatrege len pas óver enkele jaren, maar in elk geval niet in 1972 effect kunnen hebben. Het is al volstrekt onbegrijpelijk hoe zo'n situatie onder het oog van 150 Kamerleden langzaam heeft kun nen ontstaan en zelfs ergerlijk dat pas na de verkiezingen in rapporten en documenten duidelijk werd wat er in feite aan de hand was. „Udink en Nelissen, Bakker en Veringa, Rool- vink en Lardinois, zij hebben ërover gezwegen", riep Den Uyl gisteren uit. Hij had een beetje ongelijk. Udink heeft in zijn verkiezingscampagne Wekelijks 150.000 klanten et hi d uil eet kr« hij óch i ha: Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM „Humor wordt geboren uit sof en narig heid en uit dat verdriet van andere mensen is de „geinlijn" ontstaan. Per telefoon kan men elke dag een andere mop horen. Max Tailleur aan het woord na een proef van drie maanden met zijn „geinlijn" (020-211811). De PTT en Max Tailleur hebben, besloten om de komende zes maanden, met de telefonische mop-van-de-dag door te gaan. Deze unieke service (die verder nergens ter wereld wordt ge vonden) voldoet volgens de PTT klaarblijkelijk aan een behoefte. We kelijks werd) er 150.000 tot 200.000 keer naar Amsterdam gebeld om een geestelijk opkikkertje. Nu in de va- kantietijd is het aantal telefoontjes gedaald tot 100.000 per week. Op 12 augustus begint een nieuwe serie voor het komende half jaar. Daarvoor is een andere opnametech niek toegepast. De eerste keer tapte Tailleur zijn moppen voor PTT-pu- bliek dat, zoals te verwachten was, hard meelachte. Dit bleek echter te onrustig te zijn voor een goed ver staanbare opname. Gistermorgen sprak Max Tailleur daarom weer bij na 140 moppen in, maar nu in een echoloze kamer en „ingeblikt" (via bandrecorder) gelach. De PTT verwacht dat' er tot het eind van dit jaar bijna drie miljoen telefoontjes zullen komen. Huiverig Voor de nieuwe geinperiode is ook iranderd dat men na het draaien van het telefoonnummer een gewoon belgeluid hoort. Nu wordt het wijsje „Amsterdam" van Alex de Haas en Max Tak gedraaid. Dit om te voorko men dat men in de waan zou komen dat er verkeerd gedraaid zou zijn en dat men een gewone abonnee heeft gebeld in plaats van de geinlijn. Zes tien Amsterdammers hébben een an der telefoonnummer gekregen omdat hun nummer te veel leek op dat van de moppentelefoon en zij herhaalde lijk werden opgebeld. Tailleur was blij dat er zoveel mensen, zijn die hem waarderen, maar aan de andere kant vond hij het huiveringwekkend dat in deze tijd mensen naar de telefoon moeten grijpen als ze willen lachen. PARIJS (AP, Reuter) Het Franse kabinet heeft besloten de schuld, die Frankrijk aan het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) heeft, vervroegd terug te betalen. Het gaat hier om een bedrag van $608,8 miljoen dat op 9 augustus a.s. zal worden terugbetaald. Volgens de oorspronkelijke regeling zou Frankrijk pas een eerste betaling behoeven te doen in april 1972 en een tweede een jaar later. De vervroeg de terugbetaling is, zo heeft een woordvoerder van de Franse regering verklaard, mogelijk geworden door „het snelle herstel van Frankrijks ex terne financiële positie". Door P. L. van Enk wel degelijk gezegd dat er voor acht honderd miljoen bezuinigd zou moe ten worden, al hebben die mededelin gen destijds minder relief gekregen dan zijn verhaal over gezag en vrij heid.' Dat laatste is overigens niet de schuld van Udink, maar o.a. wel van de journaliste die 19 maart j.l. in Almelo waren waar Udink voor het eerst dver de noodzaak van bezuini ging sprak en die hebben verzuimd hem nadere uitleg te vragen. VERINGA Verder heeft Veringa gistermiddag aangevoerd dat hijzelf „verschillende malen eveneens geattendeerd" had op het feit dat mogelijk bezuinigingen nodig zouden zijn en dat zijn fractie genoot Peijnenburg op vele verkie zingsvergaderingen „de moeilijke si tuatie geanalyseerd" heeft. Misschien hebben Veringa en Peijnenburg wer kelijk dergelijke dingen gezegd, dat SEMARANG (Reuter) In donesische troepen hebben Chi nese scholen in Semarang op Java omsingeld nadat meer dan honderd studenten de scholen waren binnengedrongen en hun Chinese collega's hadden aan gevallen. Eerder al hadden grote groepen In donesische jongelui gewapend met messen en ijzeren staven delen van Semarang afgestroopt onder de kreet: „Vernietig de Chinezen". Semarang telt ongeveer 1,5 miljoen inwoners, van wie een vijfde deel Chinees is. De anti-Chinese actie zou het ge volg zijn van een aanval van Chinese studenten op een Indonesische leraar afgelopen maandag. De militaire autoriteiten hebben gewaarschuwd dat streng zal worde.i opgetreden orr. orde en rust in de stad te handhaven. Semarang is al eerder het middel punt geweest van anti-Chinese acties. Na de mislukte staatsgreep van 1965, die Semarang en het omliggende cen- traal-Javaanse gebied tot middelpunt had, waren de Chinezen daar mik punt van de woede van de bevolking. In 1968 werden verscheidene huizen en winkels van Chinezen in Sema rang in brand gestoken uit protest tegen het ophangen van twee Indone sische mariniers in Singapore. Deze waren gevonnist wegens het plaatsen van bommen. In Singapore wonen grote aantallen Chinezen. DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! het niet is overgekomen moeten zij toch werkelijk aan zichzelf wijten. De verkiezingscampagne van de KVP was er nu eenmaal niet een waarvan je kon zeggen: tjonge tjonge, wat in teressant, wat een visie, en wat steek je daar veel van op. Tenslotte heeft de toenmalige lijst trekker van de ARP, Biesheuvel zelf, in een interview met deze krant (Trouw, Het Kwartet 10 april) meegedeeld dat hij ergens een raar „fingerspitzengefühl" had, een soort gevoel dat er wel eens onaangename verrassingen in de lucht zouden kun nen hangen. Nu, dat de vingers een ragfijn gevoel hebben dat kun je wel zeggen. Die onaangename verrassin gen zijn precies uitgekomen. Je zou haast zeggen dat Biesheuvel er meer van wist toen hij de eerste weken van april dat interview weggaf. De vier partijen die het kabinet- De-Jong vier jaar lang op de been hebben gehouden, zitten thans op de blaren. Men kan het zelfs in hen prij zen dat zij zich met DS'70 zon der veel gekreun op hun ministers- stoelen hebben laten zakken om de vuile boel van het kabinet-De-Jong op te ruimen. Den Uyl heeft gisteren weinig meer kunnen doen dan waarschuwings schoten lossen, waarvan die over het profetisch beginsel dat bij de AR zou hebben plaatsgemaakt voor het pro fijtbeginsel vermoedelijk wel een ef fectieve is geweest. ROL OVERGENOMEN De regeringsgezinde woordvoerders hebben daar weinig aan kunnen toe voegen. Mellema die vriendelijke met vrij harde opmerkingen afwisselde hij schijnt van Bïesheiivel de „loyale maar kritische" rol tegenover het ka binet te willen overnemen maande de regering op besliste toon, de finan ciële toestand zo nauwkeurig moge lijk uit de doeken te doen en verder geen verstoppertje te spelen, verder kreeg uniegenoot Udink van hem te horen dat het bouwprogramma on aantastbaar was. „Ik hoop niet dat we weer een crisis zullen beleven over 4.500 woningen", zei Mellema glashard. Verder had de liberaal Wiegel de jongste fractieleider ter wereld een paar mooie opmerkingen aan het adres van ministers Boersma, Van Agt en Engels, die hadden durven zeggen dat zij samenwerking met de PvdA aantrekkelijk hadden gevon den. Daarbij kreeg Engels een steek onder water die hard aankwam, toen Wiegel zei dat het land zeker niet door een ramp getroffen zou zijn ge weest fndien deze zijn post zou heb ben geweigerd. Wiegel bedierf het ef fect van dit alles echter weer door eraan toe te voegen, dat hij deze inci denten nu boor gesloten beschouwde, maar voortaan van dit soort opmer kingen verschoond wilde blijven. Dat was net meer dan de jonge debuterende fractieleider zich veroor loven kon en met name de regerings gezinde fracties lachten hem dan ook vierkant uit. (Jazeker, jazeker, riep Wiegel nog, maar het was vergeefs). Voor het overige is er gisteren nog niet veel gebeurd. Het wachten is nog op de concrete maatregelen die de re gering in de miljoenennota 1972 zal aankondigen. Nu heeft de oppositie de zonden van het kabinet-De-Jong nog aan het kabinet-Biesheuvel be zocht. De regering De Jong kunnen we dit najaar pas echt voorgoed ver geten. y Hotspot Eylure brengt oog make up in een plastic etui met spiegel. Handig in een hand tasje. Nieuwe oogschaduw van dit huis in de tinten aubergine, zalmkleur, paars en baksteenrood en voor de avond goud! Voor oog make up de Nefertiti kunstwim pers, die aan de buitenzijde verlengd zijn zodat het oog langer en groter schijnt. Doordat de ooglijn niet meer zo geaccentueerd wordt zijn de wimpers aangebracht op een doorschijnende basis, hetgeen een natuurlijk ef fect beoogt. Max Factor brengt een set op de markt waarmee u zélf uw haar kunt blonderen. Je moet er een huidlest en een haarloktest voor plegen, want het spul is niet onge vaarlijk, voornamelijk voor lieden die allergisch zijn. Vermijd aanraking met de ogen, gebruik het nooit voor wenkbrauwen en wimpers, en gebruik het nooit als de hoofdhuid niet gaaf. of geïr riteerd is. Nou ja, moet u zo nodig blond? Wanneer u het gebruikt óver een verstevi ger, breekt het haar, waar schuwt Max Factor nog. Hotspot heet het moderne decor dat Tornado gaf aan een serie onderzettertjes (ƒ2.75), dienblad 4.50) voorraadbus (ƒ2.45) en op- bergbus (ƒ5.75). Vrolijk en praktisch voor een klein prijsje. Vaar-xitting Voor mensen die moeilijk óp kunnen staan uit hun stoel is er een prettig hulp middel, namelijk een veer- zitting. Bij een poging om op te gaan staan wordt men door de sterke veerconstruc- tie van de zitplaats omhoog- gedrukt, en men staat zon der enige krachtsinspan ning. Leverbaar met een be kleding van wollen stof of glad kunstleder, om en nabij 170. De zittingen zijn in zes verschillende uitvoeringen voorhanden, aangepast aan het gewicht van de verbrui ker, dat dan ook bij aankoop moet worden opgegeven. Af metingen 41 X 42 cm, ge wicht 4,2 kg. Het „kussen" is eenvoudig aan elkaar te be vestigen zodat men - bij voorbeeld op reis of naar de wachtkamer van de arts - een makkelijk pakket mee-' neemt Champiola- ragoflt voor 4 personen (8 stuks) Aan de lijn! Houdt uw lijn aan het. lijntje. Bedenk in vakantie- tijd dat één glaasje fris drank 70 calorieën bevat We drinken als Nederlander ge middeld jaarlijks 52 liter frisdrank, dat zijn genoeg calorieën voor tien dagen. Frisdranken bevatten geen I waardevolle stoffen, in te- genstelling tot melk. Wie I weinig snoept en veel fris- drank of bier drinkt, geeft grote kansen aan „verbor gen dikmakers". voor de toast: 3 koppen Corn Flakes, 4 sneetjes oud brood, 2 eieren, ruim 1 dl (8 eetl.) melk, zout naar smaak, 50 g (ruim 3 eetl.) gesmolten boter of margarine voor de ragout: 35 g (ruim 2 eetl.) boter of margarine, 150 g gewassen en gesneden champignons, 16 g (2 eetl.) tarwebloem, 3 dl melk, 4 hardgekookte, in partjes gesneden, eieren, zout en peper naar smaak, fijngesneden peterselie de toast: Maak de Corn Flakes fijn. S$ijd de sneetjes brood doormidden. Klop de eieren schuimig, eventueel met een elektrische handkluLser, en roer er de melk en het zout doorheen. Week het brood zolang in het mengsel totdat al het vocht is opgenomen en bedek het met de Corn Fla kes. I/eg de sandwiches op een beboterde bakplaat en giet er de boter of margarine overheen. Bak de toast 10 minuten middenin een war me oven (- 400 gr. F cijfer 4 of 5 - 200 gr C) of zet ze onder een voorverwarmde grill 5 minuten aan iedc- re kant). de ragofit: Smelt de boter of margarine, voeg de champignons toe en smoor ze op een lage warm tebron, onder voortdurend roeren, totdat ze goudbruin zijn. Schep de champignons uit de pan. Roer de bloem door de boter of margarine en voeg, onder voortdurend roeren, de melk geleidelijk toe. Laat het mengsel zolang doorkoken, totdat het dik is. Schep er de champignons en de eieren doorheen. Maak het gerecht op smaak af met zout en peper. Serveer de ra- goüt op de warme toast. Garneer het geheel met pe terselie. Zomertuin Vanaf 4 juli bent u wel kom in de Summer Garden, een proeftuin waar mon sters-van verkochte zaden worden beproefd op soort echtheid, zuiverheid en kièmkracht. Wie kennis wil nemen van het nieuwste op tuingebied moet eens gaan neuzen in Enkhuizen, aan de provinciale weg naar Hoorn. Veel variëteiten zijn in Ne derland niet of nauwelijks bekend, vandaar dat men liefhebbers van zaaibloemen graag een internationaal bloemzaadassortiment laat zien. Van half juli tot half augustus zijn de bloemen op hun hoogtepunt. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas. noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelij k voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. In emmertjes van 1 kg f 8.55,2 kg f 15.30,5 kgf29.95,bij dhz-, verf-, ijzer waren- en bouwmaterialenhandel. Politie arresteert gewapende inbreker Van een verslaggever DEN HAAG Min of meer bij toeval heeft de Haagse politie de 30-jarige koopman H. L. uit Deurne kunnen inrekenen. De man, die gesig naleerd stond voor inbraken in Waal wijk en Wamel, had een schietklaar pistool op zak. Bij een verkeersopstopping in Scheveningen gisteren, viel het enke le Haagse agenten op, dat een bestel auto in een „niet zo'n beste staat" verkeerde. Toen zij de koopman daarover wilden' aanspreken, nam hij de benen. Hij kon echter worden ge grepen. De auto bleek volgestouwd met 640 suède jassen, die afkomstig bleken van een inbraak van 30 op 31 juli in «en fabriek te Westerhoven bij Berg- eljk. De koopman heeft tegenover de politie verklaard dat hij de partij Voor onbekenden moest verkopen. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Zowel de oppositie als de regerings partijen hebben er gisteren bij de regering op aangedrongen zo nauwkeurig mogelijk te vertellen hoe de financieel- economische situatie eruit ziet. De regeringsverklaring be vatte hierover te weinig concrete gegevens, zodat in het Kamerdebat enige onzekerheid doorklonk. Met name wilde men weten of de voorgenomen bezuiniging van 900 mil joen op de begroting van 1972 wel toereikend zal zijn. De beroemde Keltische stenen van Carnac in Bretagne(Frankrijk) worden hier van enige duizenden jaren stof ontlast. Een ware uitdaging voor de propere huisvrouw! Dit is het eerste project in het kader van de augustusschoonmaakactie van de Association Progres en 19 gemeen ten om de verwaarlozing en vervuiling van de mooiste ranse badplaatsen en stranden tegen te gaan. Deze onzekerheid moet vooral ge zien worden in verband met geruch ten dat de begroting 1972 een enorm gat zal vertonen, omdat de bezuini gingen in dat jaar onvoldoende ge- effectueerd kunnen worden. Een aan tal plannen zou dan in het gedrang kunnen komen. „We moeten geen ver stoppertje spelen, geen valse ver wachtingen wekken, maar eerlijk zeg gen hoe de zaken ervoor staan", aldus vertolkte de fractievoorzitter Mellema van de CHU, de onzekerheid van de Kamer. „Krijgen we straks nog een nota van de regering dat er nog ver der moet worden ingegrepen?" zo vroeg hij. Het enige concrete feit dat ver meld wordt is het tekort van twee miljard op de betalingsbalans. Overi gens bleken de regeringspartijen er begrip voor te hebben dat de cijfers eerst met de indiening van de begro ting 1972 kunnen worden ingevuld. Zij hadden vertrouwen in de rege ringsplannen. De oppositie daarentegen laakte het beleid scherp. Zo noemde PvdA-frac- tieleider drs. Den Uyl de voorgeno men bezuinigingen een obsessie van de regering. „Als zouden die bezuini gingen de sleutel vormen voor het evenwichtsherstel. Dat is de werking van het Drees-bacil", zo constateerde de heer Den Uyl. (Wij vermeldden dit gisteren al in verschillende edities). Volgens de heer Den Uyl is een her stel van het evenwicht op langere termijn ondenkbaar zonder een doel bewuste regulering van de particu liere investeringen. Het inzicht dat daarvoor nodig is ontbreekt bij het kabinet en daarmee ontzegt het zich het belangrijkste instrument om over spanning te voorkomen, zo zei hij. Met fractieleider Van Mierlo (D'66) meende de heer Den Uyl dat de overheidsuitgaven te zeer als de gro te zondebok zijn aangemerkt. Ook de heer Mellema erkende dat de terugdringing van de inflatie niet uitsluitend kan worden bereikt met besnoeiing van de overheidsuitgaven. Natuurlijk zal ook het investerings- cn consumptiepatroon in even rigou reuze zin moeten worden aangepakt, aldus de heer Mellema. De regeringspartijen verweerden zich tegen uitspraken van oppositieleider drs. Den Uyl dat de confessionele par tijen tijdens de verkiezingsstrijd dub bel spel hebben gespeeld. Volgens de heer Mellema heeft de heer Udink meerdere malen aangekondigd dat be zuinigingen in de orde van 900 mil joen gulden noodzakelijk zouden zijn. Volgens dr. Veringa zou de financieel- economische specialist van de KVP- fractie drs. Peynenburg in verkie zingstoespraken daar ook op hebben gedoeld. Zowel de heer Mellema als de heer Veringa namen een kras standpunt in op het terrein van de volkshuisvesting. De heer Mellema: „We zijn tot veel bereid wanneer het gaat om een te rugkeer naar een beter evenwicht maar wèl willen we al duidelijk ver klaren dat er geen inkrimping van het aantal te bouwen woningen mag komen. Ik hoop niet dat we weer een crisis zullen beleven over 4500 wonin gen,' zo zei hij. En de heer Veringa: ,De regering zal de financiering van de woningbouw zo nodig moeten garanderen.' Tussen twee tangen Mr. Aantjes (ARP) ging vooral op de huidige partijpolitieke verhoudin gen in. Hij constateerde dat de PvdA zichzelf voor de 70-er jaren dreigt uit te schakelen, een ontwikkeling die de heer Aantjes bijzonder zou be treuren. „Hoe lang zal Den Uyl beurtelings op het socialistische been en op dat van de progressieve volkspartij heen en weer springen. De rode herder is gevangen tussen twee ijzeren tan gen." Hij zag aanwijzingen dat DS'70 zich in dit vacuum zal ontwikkelen tot een alternatieve constructieve echt socialistische partij, waarvoor in Ne derland ruimte is. Over de christen democratische samenwerking was de heer Aantjes niet zo bezorgd: er zijn een aantal klippen maar het funda ment is goed. De heer Wiegel, de nieuwe fractie leider van de VVD, betoonde zich niet gelukkig met de uitbreiding van het aantal ministersposten. „De milieu hygiëne is nu afgezonderd van het milieubeheer en de werkzaamheden van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, de staatsse cretaris voor verkeer en waterstaat en de minister voor volksgezondheid en milieuhygiëne overlappen elkaar. De heer Berger (DS'70) constateerde dat de overheidsuitgaven volstrekt uit de hand zjjn gelopen. Alle compli menteuze zinnen kunnen het feit niet verdoezelen dat we in de puree zittea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7