Apollo 15 is weer op weg naar de aarde Protest Limburgers tegen raffinaderij net over de grens kontuur in ftlicjnon TV-comnientaar Wachttijd telefoon iets verminderd Scott had nog weken willen blijven Afknapper DONDERDAG 5 AUGUSTUS Van een onzer verslaggeefsters EIJSDEN Als de Belgische regering haar toestemming ver leent, zal binnenkort begonnen worden met de bouw van een Belgisch-Iraakse olieraffinaderij in het plaatsje Temaaijen, dat tegen de Nederlandse grens aan ligt. De plaats is slechts door de Maas gescheiden van de Neder landse gemeente Eijsden. Het bericht, dat de contracten tus sen de Luikse industrieschap en een Iraakse oliemaatschappij getekend zijn en dat het wachten alleen is op goedkeuring van regeringszijde, heeft bij de inwoners van Eijsden en ook bij veel Maastrichtenaren onrust ge wekt. Het actiecomité „Schone Maasval lei" heeft in korte tijd 20.000 handte keningen verzameld, zowel van Ne derlanders als van Belgen, als protest tegen deze raffinaderij. Men is van plan deze handtekeningen zo snel mogelijk aan te bieden aan de nieuwe minister voor milieuzaken, dr. Stuyt. Het actiecomité wil verder aan mini ster Stuyt vragen via buitenlandse Paul McCartney vormt nieuwe pop-groep LONDEN (AP) Paul McCartney, vroeger een Beatle, heeft een nieuwe Engels-Amerikaanse popgroep ge vormd. waarin zijn vrouw, de blonde Amerikaanse Linda Eastman, pianiste zal zijn. McCartney is de eerste gitarist van de groep, die verder bestaat uit de Amerikaanse rock-drummer Denny Seiwell en Denny Laine, oorspronke lijk van de Moody Blues, een be kwaam gitarist, zanger en componist. Het is de bedoeling dat de groep live optredens gaat verzorgen. Maar Shelley Turner, de Amerikaan se secretaresse van Paul heeft ver klaard, dat eerst alle juridische pro blemen met de andere oud-Beatles opgelost moeten zijn eer Paul weer in het openbaar kan optreden. DEN HAAG De wachttijd voor een telefoonaansluiting is iets korter geworden. De PTT is er in geslaagd de gemiddelde wachttijd in de eerste helft van dit jaar terug te brengen tot minder dan zeven maanden. Dit is een beter resultaat dan waarop vol gens de begroting voor dit jaar waar in werd gesproken van 7Va maand, mocht worden gerekend. Er blijken 106.200 aansluitingen te zijn gemaakt; een totaal dat in het topjaar 1970 pas na zeven maanden werd behaald. De PTT verwacht, dat met dit werkdaggemiddelde van 820, dit jaar ongeveer 230.000 aansluitin gen kunnen worden gehaald. Dat zouden er dan 35.000 meer zijn dari eerder in de prognoses werd ver wacht Op deze tekening is het moment weergegeven dat de Apollo 15 het sa tellietje afstoot dat nog een jaar bo ven het maanoppervlak blijft meten. zaken, zijn invloed bij de Belgische regering aan te wenden teneinde te voorkomen dat deze haar goedkeu ring geeft aan de bouw. Op het ogenblik is de tegenstand tegen de fabriek nog niet erg groot onder de bewoners van Temaaijen zelf. Volgens de voorzitter van het actiecomité, beeldhouwer Teun Ro zenburg uit Eijsden komt dat omdat de (agrarische) bevolking van dit dorpje wordt weggekocht door de grote industriën. „Die mensen zijn al lang blij met een huisje in de Arden nen, dat ze krijgen, vanwege de nieu we fabriek. Zij beseffen het gevaar niet", aldus Teun Rozenburg. Dat die gevaren er zijn, daar twij felt Teun Rozenburg niet aan. Boven dien zou de nieuwe raffinaderij niet de enige luchtvervuilende fabriek zijn in deze streek. „Wij hebben hier al een zinkwitfabriek, een cementfa briek en vlak over de Belgische grens staat nog een grote cementfabriek. Al die fabrieken samen produceren al een aardige hoeveelheid vuil. Daar kan die raffinaderij beslist niet bij. Bovendien wonen wij hier in een val lei, dat betekent dat de lucht blijft hangen." Het actiecomité „Schone Maasval lei" is van plan op korte termijn de Belgische bevolking te gaan bewer ken, met name de inwoners van de stad Luik. „We hopen niet tot harde actie te hoeven overgaan. Ons comité is gebo ren uit redelijkheid. Maar als men niet naar onze argumenten wil luiste ren. zijn we niet bang voor die harde acties", aldus Teun Rozenburg. De Amerikaanse filmster Lucy Ball, verwierf door haar televisieshows, die in ons land vooral bekendheid hoopt vrijdag aanstaande haar 60e verjaardag te meren. HOUSTON (UPI, Reuter) De Apollo 15 heeft de thuisreis aanvaard. Om even voor half elf gisteravond namen de astronau ten afscheid van de maan waar Scott nog wel „weken en weken naar had kunnen kijken". Een uur eerder was de kleine maansatelliet gelanceerd, die het ko mende jaar gegevens over straling en magnetische velden vlak bij de maan moet blijven doorgeven. Lanceren is trouwens wel een groot woord voor de operatie, die bestond uit het weg duwen van het 36 kilo wegende satel lietje door een springveer. Het kreeg daardoor een snelheid van nog geen vijf kilometer per uur ten opzichte van de Apollo, en bleef dus in ongeveer dezelfde baan als het moederschip om de maan draaien, op een hoogte van ruim honderd kilome ter. belichte films van de karteringscame- ra's buitenom uit het dienstcomparti- ment te gaan ophalen. Voor het eerst zal hiermee een „ruimtewandeling" een doel hebben. Eerdere uitstapjes dienden alleen om te bewijzen dat zo'n jnanoeuvre mogelijk was. Behalve camera's huisvest het in- strumentenruim een flink aantal meetinstrumenten, waarmee onder andere de scheikundige samenstelling van grote delen van het maanopper vlak is gemeten. Dat was op een af stand van een goede 100 kilometer mogelijk met een slimme toepassing van een techniek die chemici ook hier wel gebruiken, de röntgenfluorescen- tie. Straling Wanneer een stof beschoten wordt met snelle electronen, of bestraald met röntgenstraling, gaat hij zelf ook zwakke röntgenstraling uitzenden. Het aardige is dat elk scheikundig Die baan zal de komende maanden element daarbij straling van een ka- bombardement van de te onderzoeken bodem met snelle electronen en ande re elementaire deeltjes wordt name lijk „gratis" door de zon verzorgd. Samenwerking De radiotelescoop in het Drentse Westerbork zal vandaag samen met de Apollo 15 een studie maken van twee bronnen van röntgenstraling in de sterrenbeelden Schorpioen en Zwaan. Die röntgenstraling kan al leen vanuit de ruimte worden geme ten, en dat doet de Apollo met het zelfde instrument dat de straling van de maanbodem opnam. Tegelijk wordt in Westerbork de radiostraling van die bronnen opgenomen, die zo zwak is dat alleen een kilometers groot apparaat als het Drentse ze khn opvangen. De gelijktijdige meting van twee soorten straling stelt astro nomen in staat iets meer te begrijpen van deze nog geheimzinnige hemelli chamen. Het opnieuw zien van de film „Eil and in de zon" was een regelrechte afknapper. De film dateert van 1957 en we schatten dat we hem, voor het eerst ongeveer een jaar later hebben gezien. We herinnerden ons er niet veel meer van vehalve dat e rassen verhoudingen werden behandeld en dat er uit de Verenigde Staten des tijds geruchten overwoeien dat er ru moer zou zijn ontstaan vanwege de verhouding die Harry Belafonte in de film heeft met Joan Fontaine. Wat we gisteravond terugzagen was een raciaal soort Peyton Place in ver korte tvorm. De moeilijkheden rond de huidskleur leken voornamelijk te zijn ingebracht om diverse liefdespro blemen meer contour te geven. De uit Duitsland afkomstige afleve ring van „Spel zonder grenzen" von den we in technisch opzicht nogal achter. Er zijn in de loop van de sie- zoenen heel wat ingenieuzer opgaven bedacht dan in een karretje van een baan afrijden of met ringen om een stok gooien. Het rijden op de hobbelpaarden was eigenlijk het enige nummer dat we \van internationaal niveau zouden willen noemen maar uitgerekend daaraan deed de Nederlandse afvaar diging niet mee. Verder verschillen we van mening met Barend Barendse wat betreft het nummer trampolinespingen. De Bit se deelneme sprong met een salto, hoewel dan niet was voorgeschreven. Volgens Barendse nam hij daarmee extra risico. Dat was volgens ons juist niet. zo, want daardoor kon de man met het hoofd naar voren sprin gen en toch op de voet terechtkomen. We dachten dat deze techniek hem winst zou moeten opleveren maar dat was niet zo. Aan de andere kant sprong de Ne derlander Henk Haan finaal naast de trampoline, juist toen het er op aan kwam. Daarmee willen we maar zeg gen dat de door de andere toegepaste techniek evenmin zonder risico was. C. J. L. Vanavond te zien NEDERLAND 1 TROS 19.05 Wat een familie, tv-serie 21.10 Zie zo zomer, gevarieerd pro gramma. 22.00 Reportage van het bloemencorso in Rijnsburg NEDERLAND 2 VPRO 19 05 Van gewest tot gewest 20.45 Laurel en Hardy 21.10 De twintiger en dertiger jaren, documentaire serie 21.55 Klokken des doods, Horror film. Vanavond te horen HILVERSUM 1 NCRV 19.00 Zingen met Cecilia, volksmuziek 19.15 Leger des Heilskwartier 19.35 Ontvoerd!! radiospel 21.00 Gevarieerd muziekprogramma 21.50 Orgelconcert door Jan D. van Laar 22.50 Informatie over het toerisme 23.15 Licht muziekprogramma HILVERSUM 2 AVRO 20 05 Het Symfonie Orkest van de Hessische Rundfunk 21.40 Programma over Joegoslavië 22.55 Internationaal Loosdrecht Jazz Fastival 1971. drastisch gewijzigd worden door de massaconcentraties (mascons) in de maan, die ook de Apollo vrijdag duchtig uit de koers trokken. Door de baan van het satellietje nauwkeurig te volgen zal men de ligging van de mascons en hun omvang kunnen be palen Vandaag moeten de astronauten zich voor het laatst in hun ruimte- pakken hijsen, wanneer Worden om half vijf de ruimte in stapt om de rakteristieke golflengte afgeeft. Door die straling per golflengte te sorteren en te meten, krijgt men een totaal overzicht van de samenstelling van de onderzochte stof. Zo is men er dankzij het werk van Al Worden, die de apparatuur be diende, achter gekomen dat de bodem op de achterkant van de maan wat meer aluminium bevat dan de voor kant. Het slimme van de toepassing van deze techniek in het maanonder- zoek is, dat je alleen maar het meet apparaat voor de (heel zwakke) rönt genstraling hoeft mee te nemen. Het Van Agt: verboden handel in wekaminen zwaarder straffen Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) vindt het wenselijk dat de handel in wekaminen die zonder ver gunning geschiedt, zwaarder moet worden gestraft. Het is volgens de minister goed mogelijk wekaminen bij een algehele herziening van de opiumwet onder de werking van die wet te brengen. De minister zegt dit in antwoord op vragen van het Kamerlid J. H. de Jong (NMP). MARY STEWART 13 „Juist. Zou je van haar meemogen? Dat wil zeggen, als je zin zou hebben om mee te gaan?" Merkwaardig genoeg aarzelde hij een moment, en op nieuw zag ik dat masker voor zijn gezicht trekken, en evenals tevoren zonder dat ik kon raden' waarom. Het leek alsof hij een of andere ernstig bezwaar overwoog, dat tenslotte verwierp, en uiteindelijk met een schou derophalen van zich afzette. „Ik zou het erg prettig vinden, dank u wel," zei hij be leefd. „En ik denk niet dat mijn stiefmoeder er enig be zwaar tegen zal hebben. Het is niets voor haar, weet u," en toen heel naïef, „maar ze geeft er niet veel om wat ik doe." Toen wij het hotel bereikten, stroomden de mensen al samen op de koele binnenplaats voor een apéritief. Ik kwam naar beneden van mijn kamer en zag dat me vrouw Bristol al achter een tafeltje naast een sinaasap pelboom zat. Zij glimlachte tegen mij en maakte een uit nodigend gebaar, dus ging ik bij haar aan het tafeltje zitten. „Ik hoor dat u met David uit bent geweest," zei zij te gen mij, „bijzonder aardig van u om die moeite te ne- .men." „Helemaal niet. We ontmoetten elkaar toevallig - ik heb erg genoten van deze ochtend." Ik mompelde ge meenplaatsen, en zij bedankte me allerliefst voor wat ze mijn vriendelijkheid noemde. Zij bestelde iets te drinken voor me, en we praatten een tijdje over koetjes en kalf jes, de hitte, de stad en de winkels. Zij was heel bemin nelijk en spraakzaam, maar ik merkte dat de zorgelijke lijntjes om haar mond vandaag haast nog geprononceer der leken, en dat telkens wanneer Davids naam ter spra ke kwam, haar ogen verduisterd schenen door dezelfde schaduw - van argwaan? - die over Davids gezicht was getrokken toen ik het had over het uitstapje naar de arena in Nünes. „Ik had er over gedacht morgen met de wagen naar de Pont du Gard te gaan", zei ik tenslotte, „en dan door naar Nfmes, om daar eens rond te kijken. Indien u er geen bezwaar tegen hebt, zoü ik David graag mee willen nemen. Ik weet niet of mijn vriendin wel mee wil gaan, en ik zou het erg prettig vinden David als gezelschap te hebben." Zij was bezig een sigaret op te steken terwijl ik aan het woord was, en ze hield daarmee op, met het vlamme tje van de aansteker een paar centimeter van de sigaret vérwij derd, in een allereigenaardigste, schier volkomen herhaling van Davids eigen aarzeling. Ik zag hoe zij de vraag in zich opnam, die zorgvuldig overwoog, aarzelde, en toen een beslissing nam. Al had mijn leven ervan af gehangen, ik kon niet begrijpen waarom een voorstel voor een uitstapje van een dag (wat toch zeker één van de redenen was om naar Romaans Frankrijk te komen?) zulke problemen schiep als mijn voorstel kennelijk deed. „Dat is buitengewoon vriendelijk van u", zei mevrouw Bristol, en haar aansteker maakte eindelijk contact met haar sigaret. „Ik ben er zeker van dat David het heerlijk zal vinden." Ze vertrok haar gezicht, maar allerliefst. „Die oudheden zijn niets voor mij; ik houd van Parijs, van steden, van mensen - van plaatsen waar je jezelf amuseert.... begrijpt u?" „O ja maar ik houd eigenlijk van alle twee," lachte ik. „En ik vrees dat ik het heerlijk vind allerlei beziens waardigheden te bezichtigen. Ik ben een geboren toerist, maar ik houd er niet van met een hele horde te gaan. Maar wat ter wereld doet u in Avignon, als u niet van - eh, oudheden houdt?" (Wordt vervolgd) he TELEVISIE! VANAVOtf Nederland I - NOS: 16.30-17.15 (K) Apollo-15: Ruim tewandeling. 18.45 (K) Pip en Zip. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. TROS 19.05 (K) Wat een fami lie!. TV-serle. 19.30 (K) Omnl- bus-3; maandelijks magazine. STER: 19.55 (JO Reclame NOS: 20.00 <K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. TROS: 20.21 <K) Mlaslon Impossible, TV-fllm 21.10 (K) Zie Zo Zomer: geva rieerd programma. 22.00 <K) Kleuren Symfonie: reportage van het bloemencorso in Rijnsburg. NOS: 22.30-22.35 (K) Journaal. Nederland n NOS 18.45 GO Pip en Zip STER: 18.50 (KI Reclame. NOS 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19.05 (K) Van gewest tot gewest. 19.50 (K) tips van het Nationaal bureau voor Toeris me STER: 19.36 (Ki Reclame. NOS: 20 00 <K) Journaal. STER: 20.15 GO Reclame. VPRO: 20.20 (K) Berichten uit de zomer. 20 45 Another fine De fabeltjeskrant; 19.00 CK) Apollo 15: 19.22 GO Pufnstuf. ty-feullleton (12). 19.45 Nieuws; 20.10 Zoeklicht. 20.15 (K) Please sir, tv-feullleton. 20.40 Swing time (1936). 22.30 (K> Plimpton zag Rlo Lobo ontstaan. Film- reportage. 23.40 Nieuws. Hilversum I 402 m. - NC: 18.30 - 18.41 Nieuws; 19.00 muziek 19.15 (S) Muziek van Het Leger des hells. 19.30 Op de man af. praatje. 19.35 Ont voerd!: radiospel. 21.00 (S) Va- rléteit van bekende solisten, koren en orkesten. 21.50 (S) Orgeleconcert: oude- en klas sieke muziek. 22.20 Avondover denking 22.30 Nieuws 22 38 Den Haag vandaag. 22.50 Infor matie over het toerisme. 23.15 (S) Licht muziekprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. - AVRO 1LN RtouwiMMMÉMa naai. 19J0 Nieuws. IKOR: 19.36 Kerk veraf en dichtbij. 19 40 Lezing 19.50 BIJ Lenin ln de leer: Liberale illusies. AVRO: 20.05 (S) Symfonie orkest van de Hesslscher Rundfunk: klas mess. film met Laurel en Har- sleke en moderne muziek journaal en 8.30 De groente man: NOS: 9.00 Internationaal Spectrum: moderne muziek (opn.); (9.35-9.40 Waterstanden); AVRO: 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.); (11.00-11.02 Nieuws); 11.30 Hor lepiep; volksmuziek uit Zuid- (VRIJDAG 6 AUG.) Amerika; 11.55 Beursberichten; Hilversum I. 402 nr. KRO: NOS: 12.00 Blik op de wereld: 7.00 Nieuws: 7.11 Het levende Informatief programma; 12.30 woord; 7.16 (S) Badinerle: Overheidsvoorlichting: Uitzen- klassleke- en semi-klassleke ding voor de landbouw: NOS: muziek (gr); (7.3 0 nieuws; 12.40 (S) Lichte grammofoon- 7 32-7.40 Actualiteiten); 8.00 muziek; 12.50 Recht en slecht. Nieuws; 8.11 Voor de klnde- praatje: 13.00 Nieuws; VARA: ren; 8.25 Overweging; 8.30 13.11 Actualiteiten; 13.25 (S) Nieuws; 8.32 Voor de huls- Viool en plano: semi-klassleke vrouw; (9.00-9.10 Gymnastiek muziek; 13.45 Pianorecital: mo- voor de hulsvrouw); 9.45 Evan- derne muziek; EO: 14.00 Rulm- gellc zonder masker, gesprek; te: radiomagazine met gewijde NOS: 10 00 (S) Operamuziek; muziek, lezingen en een korte KRO: 11.00 Nieuws: 11.03 Voor overdenking: NOS: 15.00 (S) de zieken: 11.55 Mededelingen; Aspekten van de kamermu- 12.00 (S) van twaalf tot twee: «lek: moderne muziek: 15.40 gevarieerd programma: (12.22 VPRO: 16.00 VPRO-VriJdag: Wij van het land; 12.26 Mede- üchte muziek, commentaren, delingen t.b.v. land- en tuin- enz.; (16.00 Nieuws; 17.55 Mede- bouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Ac- delingen) tualttelten; 13.00-13.05 Raden £aar"-': Smi^f Hilversum III. 240 m. VARA: 18.11 Radiojour- tros-14^5<sT Verz^kori 9 00 Nteuws; 9-30 De Eddy Bec- iws IKOR: 19.36 "ROS. 14.55 (S) Verzoekpro- ker Show; NCRV: 10.00 Nieuws; 10.03 Muziek bij de 1•00 Nieuws. 16Jö (S) De koffle: o,, Nieuws): 12.00 showbusiness op de korrel ge- Nleuws: 12.03 Pers vers: 13.00 nomen. 17.00 Aktua/Sportkom- x,euws: NOS: 13.03 Jan Cordu- pas: (sponmleuws. reportages. wcner show waarln o.a. enz.. *CRV. 18.00 NCRV en Europees Popparlement; 14.00 Bloc: actueel programma. Nieuws; 14.03 De Herman Stok Hilversum II. 298 m. AVRO: Show. met o.a. Top Tien 7 00 Nieuws: 7.11 Ochtendgym- L.P.'s: 15.00 Nieuws: 15.03 De Horror-film. (produktle BBC), naai. NOS: 22.55 (S) Internatlo- nastiek; 7.20 Lichte grammo- Eddy Becker Show; 16.00 naai Jazz-Festival Loosdrecht foonmuzlek en reportages, met Nieuws: 16.03-18.00 Top-30; dy. 21.10 (K) De twintiger en (opn). 21.40 StaUoncall: Joego- 1971. 23.55-24.00 Nieuws. om 8.00 Nieuws; 8.11 Radio- 07.00 Nieuws). 123 Smidje Verholen gaf een laatste ruk aan het touwtje, het namaak-stekel- kuifje bewoog en Willem begon weer als een razende te schieten. Onhoorbaar dook de smid nu achter de schutter op en bij gebrek aan een echt vuurwapen nam hij zijn pijp maar ter hand. Hij herkende de in het zwart geklede, neerge knielde cowboy echter niet en hij hield verbaasd zijn adem in, toen deze plotse ling ophield met schieten. „Wel alle mustangs in een uitgedroogde prairie nog an toe knarsetandde Wil lem. „Nou heb ik die taaie Verholen nóg niet te pak ken en nou is mijn patroonhouder nog leeg ook En reservekogèls heb ik niet bij me Zou ik dan nu het mes moeten trekken „Niet nodig, vrind zei toen de smid. „Ik heb nog wel kogels Een hele pijp eh revolver* vol Blijf dus doodstil liggen, want slechts één beweging en ik knal je tot een theezeefje Jullie begrijpen wel, dat Kaarttruc-Willem zich een hoed je schrok, toen hij daar zo plotseling de stem van smidje Verholen achter zich hoorde. Maar sluwe Willem had ook het woordje pijp gehoord en toen wist hij genoeg. „Verholen bluftdacht hij. „Een ouwe truc, die truc met die pijp ja ja, praat jij maar. Verholen Vertel jij me maar dat ik zo stom was al mijn kostbare kogels af te schieten op een wapperend dennetak- je maar hier zul je wel niet van terug hebben, dacht ik„Je ziet hi makker," vervolgde de smid. „Misdaad loont niet. Een verstandig man kie 1 een eerlijk en eerzaam beroep En juist die woorden waren het, die b Willem plotseling in zijn herinnering terugriepen, dat hij in lang vervloge tijden nog eens het eerlijke en eerzame beroep van Japans worstelaar had uil geoefend. Onverwachts liet hij zich dus achterover rollen om de smid beet i pakken in een ijzeren judogreep. Verholen slaakte een verbouwereerde kre« en dat was het laatste wat hij nog kon doen. want floep daar ging hij over het randje van een peilloos diepe afgrond. „Ziezo, nou heb ik je tóch! grijnsde Willem. Hij greep verrekijker en mitrailleur en rende er als een hai vandoor \n(i(mnnnnP to« 30 ku

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6