Misdaad in Limburg is landelijk bezien hoog Trein ontspoord Biesheuvel moet „halt" roepen tot eerstejaars I P Drenkeling kan langer zonder zuurstof India wankelt onder het vluchtelingenprobleem Studentenstop Burenruzie over dorre bladeren: drie doden Begrotingstekorten nemen toe _J Vondeling bij auto-ongeluk licht gewond DSE COURANT WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1971 NEW DELHI De Indiase regering, geconfronteerd met het overweldigende probleem van de nog altijd niet aflatende vluchtelingenstroom uit Oost- Pakistan, zal het parlement bin nenkort weer om een grote som geld moeten vragen om de Oost- pakistani's van de directe on dergang te redden. Waarnemers in de Indiase hoofd stad New Delhi verwachten, dat de regering dit keer zeker vijfhonderd miljoen gulden zal moeten vragen, wat de toch al benarde Indiase economie verder onder druk zal zet ten en nog niet toereikend zal zijn om het gigantische vluchtelingen probleem de wereld uit te helpen. De begrotingstekorten zullen verder toenemen, evenals de belastingdruk en de ontevredenheid van de tiental len miljoenen in India, die zelf nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden. Toen de vluchtelingenstroom in mei van dit jaar vanuit Oost-Pakis- tan naar India op gang kwam, stelde de Indiase regering zo n driehonderd miljoen gulden voor hulpverlening beschikbaar. Toen waren er onge veer drie miljoen vluchtelingen. Nu zijn het er al meer dan zeven mil joen, een getal dat met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid in de naaste toekomst nog verder zal stijgen. De laatste overheidsvoor- spellingen komen uit op tien miljoen vluchtelingen, maar in New Delhi geeft men grif toe, dat dit ook geen absoluut maximum is. De situatie blijft ook nog op een andere manier onvoorspelbaar. Nie mand kan zeggen, wanneer de toe stand in Oost-Pakistan zodanig zal veranderen, dat de vluchtelingen weer naar hun oude woongebieden kunnen terugkeren zonder vrees voor represailles van Westpakistaan- se militairen. De Indiase leiders zeg gen niet meer, dat de vluchtelingen binnen een half jaar naar huis zul len moeten, maar dat zij eens moe- ten terugkeren, staat voor New Del hi vast. Omdat de driehonderd miljoen gulden, die in mei op tafel kwamen, al lang zijn uitgegeven, is het zo goed als zeker, dat het bedrag van een half miljard gulden, dat binnen kort door de regering zal worden ge vraagd, veel fe weinig is. Vooral daar de hulp vanuit het buitenland ernstig tekort Schiet. India heeft de internationale gemeenschap om an derhalf miljard gulden gevraagd, maar dezelfde gemeenschap bleek tot dusver slechts bereid ruim een half miljard gulden bij te dragen. En veel van deze hulp wordt gebo den in de vorm van goederen, en biedt als zodanig weinig soelaas voor de geweldige Indiase begrotingspro blemen. Om nieuwe hulp aan de Pakis taanse vluchtelingen mogelijk te maken, zal de Indiase regering de belastingdruk verder moeten ver zwaren. Dit ondanks het feit, dat de belastingen vorig jaar reeds aan zienlijk zijn verhoogd, wat een re- kord-opbrengst opleverde. Maar nieuwe belastingverhogingen zullen de ontevredenheid in India onver mijdelijk verder doen toenemen. Ve le mensen hebben het afgelopen jaar al luid geklaagd over de gestegen prijzen en de toenemende inflatie. De georganiseerde sportwereld heeft in haar reactie op de regerings verklaring nog eens nadrukkelijk op de nota Sport 70 gewezen en bijzon dere aandacht gevraagd voor het in stellen van een Nederlandse „Lotto", zoals het ons omringende buitenland die kent. STUDIEFINANCIERING De voorgenomen verhoging van de collegegelden zal gepaard gaan mei een vernieuwd stelsel van stu diefinanciering. De regering zal zo spoedig moge lijk haar standpunt bepalen ten aan zien van de voorstellen van de com missie Rooy om de pers te steunen. De regering hoopt in het komen de parlementaire zittingsjaar een wetsontwerp in te dienen tot het in stellen van het ambt van ombuds man, een vertrouwensman bij wie de burger bezwaren kan inbrengen tegen een onjuist geacht optreden van de overheid. Gemeenteradèh en provinciale staten krijgen meer inspraak bij de benoeming van een burgemeester, c.q. commissaris van de Koningin De commissaris zal bij de benoeming van een burgemeester verplicht de ge meenteraad moeten horen en de mi nister is verplicht de provinciale sta ten te horen bij de benoeming van een commissaris van de Koningin. Ten behoeve van dc zelfstandi- gen wil de regering met ingang van 1 januari 1973 in dc fiscale sfeer een verbetering voorstellen van de oude dagsvoorziening. Door Ton van der Hammen AMSTERDAM Een dren keling, die geen tekenen van le ven meer vertoont, moet men blijven beademen. Desnoods „tegen beter weten in". Hoe lang dan wel? Een uur, mis schien zelfs langer. Het geval van de 31jarige Duitser. Horst Weid uit Wörz- burg, die zaterdagmiddag, na te Zandvoort uit zee gered te zijn ruim vijftig minuten morsdood leek, waarna plotseling weer pols werd gevoeld, heeft dit weer eens bewezen. De man leeft nog, al is zijn toestand zorgwekkend. Baders merkten zaterdag een zwemmer op die dicht aan de kust voorover in zee dreef, het hoofd naar beneden. De Zandvoortse reddingbri gade, die alle hulde voor zijn volhou den verdient, bracht de man hij dreef door sterke ebstroom in korte tijd 1200 meter af aan land en paste voortdurend mond-op-mond beademing toe. Twintig minuten was men zo in de weer. Een Duitse arts, toevallig op het strand aanwezig, constateerde dat de man dood moest zijn. Maar de eh- bo-ers gingen door, ook in de ambu lancewagen: de begeleidende arts kon al evenmin een teken van leven be speuren. Volgens de reddingbrigade werd de Rapport Criminologisch Instituut drenkeling in de Mariastichting te Haarlem onmiddellijk op de benodig de apparatuur aangesloten. Al weer (ogenschijnlijk) zonder resultaat. Toen men de moed had opgegeven en de patiënt als overleden wilde afvoe ren, zou er voor het eerst wel een teken van leven zijn geweest. Verklaring Het ziekenhuis zelf gaf gistermid dag als officiële verklaring: er was (nog?-red.) geen overlijdensverklaring afgegeven. Wel werden de levenskan sen tijdens de behandeling minimaal geacht, totdat plotseling een teken van leven werd gesignaleerd. De verklaring gaat verder: „Zoals gewoonlijk was een voorbericht van de komst van de drenkeling gegeven. De in de ziekenauto gegeven beade ming werd in het ziekenhuis voortge zet. Daarnaast vond hartmassage plaats, in verband met een niet-voel bare pols. Op het direct gemaaktee- lektro-cardiogram waren geen uitsla gen waarneembaar. De artsen gaven de gebruikelijke injecties en infusen. Tijdens deze behandeling werd pols waargenomen. Zeer geleidelijk verbe terde het cardiogram en na ruim drie uur onafgebroken inspanning kon de patiënt naar de afdeling intensieve verpleging worden overgebracht, waar de beademing werd voortgezet. In de loop van de nacht verergerde de toestand van de Duitser plotseling, waarop hij naar het speciale beade mingscentrum van het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd overge bracht." Tot zover de gisteren afgegeven verklaring. Horst Weid ligt nu in dit nog beter uitgeruste beademingscen trum. Heeft hij nog een kans en is het mogelijk dat zijn schijndood-zijn geen of weinig gevolgen kan hebben gehad voor zijn hersenweefsel? Ja, dat kan, zo meent prof. dr. G. den Otter, hoogleraar in de chirur gie, die we in het Academisch Zie kenhuis van de VU om zijn mening vroegen. Uiteraard niet volledig op de hoogte van dit geval, concludeerde hij: Mijn collega's in Leiden moeten p*- nog wat in zien. anders zouden ze deze patiënt die naar u mij vertelt in een diepe bewusteloosheid ligt, niet trachten te reanimeren. Onder normale omstandigheden geldt, dat iemand en dat is de uiterste grens niet langer dan 15 minuten buiten zuurstof kan. zonder een wrak t.e zijn geworden. Het her senletsel is dan zo groot., dat normaal leven niet meer mogelijk is. Kriterium Bij drenkelingen ligt dit kriterium, en dat is het merkwaardige, anders. Onderkoeling door het water waarin zij zich bevonden dat is in elk geval een ervaringsfeit maakt bij hen die tijdgrens waarschijnlijk lan ger. Bij onderkoeling, die ook bij bij voorbeeld hartoperaties wordt toe gepast, heeft het menselijk lichaam minder zuurstof nodig en wordt die limiet verlengd. Daarbij zijn inder daad gevallen van wel een uur. prof. Den Otter, neemt aan dat er wel hartactie, hoe gering ook, moet zijn geweest. Aangezien men de hersen functie van de patiënt kan meten, moet er nog enige hoop zijn en is er een kans dat de man het overleeft, al is die kans misschien niet groot om dat er nog allerlei complicaties kun nen optreden. Want zou men de volledige hersen dood hebben geconstateerd, dan was de reanimatiepoging beslist gestaakt, omdat het geen enkele zki heeft met medische kunstgreoen door te gaan, als er volledige celdood is. Wat dan nog resteert is een aantal op kunstmatige wijze in functie ge- hoihden orgaansystemen, die eens tot de lichamelijke opbouw van een menselijk individu behoord hebben. Een vorm van niet-menseliik leven, fhe naar de mening van prof. Den Otter hij heeft daar veel over ge publiceerd door de medicus niet verlengd mag worden. De medicus moet dan terugtreden, omdat hij zich realiseert dat hij en ziin kunst of kunde van dat moment af irrelevant aan zijn patiënt zijn. Prof. Den Otter gebruikt hiervoor graag de aanduiding orthotanasie, waarmee hij wil aanduiden een vorm van medisch handelen als gevolg van de door de arts scherp onderkende grens van ziin eigen relevantie ten opzichte van de patiënt. elijk, staan )ude- noten hrik- koers n. In ijven nt de imma leg- leuk hem evoe- mak- jn nu voor Van een verslaggever MAASTRICHT Niet alleen naar omvang, maar ook naar irnst is de agressieve misdadig- !uhy-Ilieid in Limburg landelijk be- ;n hoog. Zelfs wanneer de ainst ernstige vormen van igressie geheel buiten beschou wing worden gelaten, dan nóg is de agressieve criminaliteit in Limburg hoog vergeleken met de rest van Nederland. jrven l ook ;er te chap- 1 ge- naar lar je t niet onge- ;drei- n één iel te ver tin gs- k een ou er zijn' iet de „Kijk esting wer- oolge- loeien n bij ijn er r een Rijs-1 ein- n ko- gaat Met waal ovei isterie 'ecor- ritrum Tot deze conclusie komt het tweede rapport van het criminologisch insti tuut van de Rijksuniversiteit van Groningen die in opdracht van het provinciaal bestuur van Limburg een onderzoek heeft ingesteld naar de agressieve criminaliteit in die provin cie. Het rapport is samengesteld on der supervisie van prof. W. Buikhui- sen en dr. R. W. Jongman, die beiden ook aan het criminologisch instituut zijn verbonden. Ongeveer 2.000 pro cessen-verbaal werden nageplozen voor dit onderzoek. Het grootste aandeel in de agressie ve criminaliteit in Limburg blijken de ongeschoolde jongeren te leveren- De vergrijpen die zij plegen, worden in het rapport het meest zorgwek kend genoemd omdat het vooral de licten zijn die zonder een duidelijk motief worden gepleegd. Deze jongeren richten zich vaak te gen onbekenden en de gevolgen van hun geweldplegingen zijn verhou dingsgewijs ernstig. De gewelddelic- ten spelen zich vrijwel steeds in het openbaar af en hebben vooral plaats in de weekeinden en op de late avon den. Daarbij speelt alcoholgebruik (Vervolg van pag. 1 Ten huize van de familie Harthoorn was alles in rep en roer. Mevrouw Harthoorn, die vertelde, door het he vige onweer de klap niet te hebben Rhoord, zag het achterste gedeelte van de ongelukstrein enkele tiental len meters voorbij haar woning tot stilstand komen. Zij had toen onmid dellijk begrepen dat er iets fout zat en direkt het station gebeld. Spoorwegdeskundigen die kort na het ongeluk ter plaatse waren, noem den het onbegrijpelijk dat er geen do den bij gevallen waren. Op het mo ment van het ongeluk naderde uit te genovergestelde richting een perso nervtrein. De machinist zag het onge luk gebeuren en kon door snel rem men zijn trein nog juist op tijd tot stilstand brengen. Vrijwel zeker heeft hij daarmee een ramp voorkomen. Door het uitvallen van de stroom de trein vernielde een bovenleiding en een bovenleidingsportaal bleven drie reizigerstreinen op het baanvak steken. Voor het vervoer van de reizigers tussen Bergen op Zoom en Goes is gisteravond een groot aantal bussen ingezet. Ook vandaag zal dat het ge val zijn. HoeWel de Spoorwegen gis teravond direkt met het bergings werk zijn begonnen, verwacht men dat op zijn vroegst in de loop van vandaag het baanvak voor treinver keer kan worden vrijgegeven Hoe groot de materiële schade is, kon gis teravond niet bij benadering worden vastgesteld. Vanmorgen om tien uur kon het treinverkeer bij Krabbendijke in bei de richtingen weer worden hervat. Om half negen werd het spoor voor de richting Roosendaal vrijgegeven, om tien uur kwam de andere baan vrij. Oorspronkelijk zou dat negen uur zijn. een grote rol. Vooral geweldplegers van 18 tot 21 jaar blijken op te vallen door alcoholgebruik. Van alle geweldplegers blijkt 94 procent in Limburg te wonen. De ge weldpleging in Limburg is dus duide lijk een Limburgse aangelegenheid, aldus het rapport Hoewel 7 procent van de daders buitenlander is, komt slechts 2 procent van over de grens. Relatief de hoogste agressieve cri minaliteit heeft Venlo. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat 87 procent van de geweldplegers in die stad zelf woont. In Maastricht is 84 procent van de geweldplegers Maastrichter naar en is het aantal buitenlandse daders slechts 3 procent Opvallend is voor Maastricht, dat daar zich de meeste geweldplegingen op straat af spelen. Ook Roermond kampt met verhou dingsgewijs veel geweldplegingen, maar daarin is de rol van de buiten landers (12 procent) niet geheel te verwaarlozen. Voor deze gemeente acht het rapport de grenssituatie wel van belang te zijn. Vooral mannen De geweldplegers in Limburg blij ken voornamelijk mannen te zijn, waarin de leeftijdsgroep van 15 t/m 25 jaar per leeftijdsjaar bijna* vijf keer zoveel daders oplevert als de groep van 25 t/m 65 jaar. Eerstge noemde groep valt op door de ernst van hun vergrijpen want bijna vier op de vijf daders uit deze leeftijds groep is betrokken bij delicten van ernstige- en middelernstige aard. Van de daders is 53 procent vrijge zel en 47 procent getrouwd. De meerderheid van de geweldplegers komt uit de laagste sociale klassen: bijna twee op de drie daders blijken ongeschoold te zijn. Vermoedelijk tengevolge .van een oververhitte motor is gistermiddag op de weg Amsterdam-Utrecht een kermiswagen met aanhanger in brand gevlogen. Op de foto de lading van de aanhanger bestaande uit bots autootjes op hun tijdelijke par keerplaats langs de snelweg. e uit- over an de Premier Biesheuvel leest de regerings- verklaring voor. De Kamer luistert aandachtig beeld ilijke voor- it ze- Het Gemakkelijk gezeten, met de hand in de zak, luistert ex-minister, nu Tweede-Kamerlid voor de KVP, luns naar de regeringsverklaring, die premier Biesheuvel gistermiddag in de Kamer heeft uitgesproken. De heer Luns is enkele maanden Kamer lidtotdat zijn benoeming als secre taris-generaal van de NAVO zat in gaan. en in nadat scho rt in ese adden rigelui n sta- stoopt kree: arang /oners linees. ïings- zijn WOLDINGHAM (AP) Drie men- irtuin *n zijn in het Engelse dorpje Wol- con- dingham gedood tengevolge van een burenruizie over dorre bladeren. De gepensioneerde bankier Stanley sische Kennedy en zijn vrouw Daphne, bei den 55 jaar oud, werden door hun buurman, de 64-jarige William Hall, maandag doodgeschoten met een jachtgeweer terwijl zij op het gras veld voor hun villa stonden. Hall richtte na zijn daad het geweer op zichzelf. In het ziekenhuis is hij aan de verwondingen overleden. Bekend was, dat Hall overhoop lag met zijn buren omdat bladeren van de bomen in hun tuin overwaaiden laar zijn tuin. Hall placht de bladeren bijeen te ïrken en ze in de tuin van de Ken nedys terug te gooien. JERUZALEM (AP) Betrouwbare ögslieden in Jeruzalem beweren dat de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Joseph 'Sisco, die op het ogenblik besprekingen met de Israëlische regeringsleiders voert, vermoedelijk volgende week een be zoek aan Cairo zal brengen. Hij zal dan rle Egyptische leiders gedetailleerd inlichten over de Is- ftëlische houding inzake een interim- Overeenkomst tussen beide landen tot leropening van het Suezkanaal, een Plan dat door Sisco's superieur, Wil liam Rogers, geopperd is. aan te spannen tegen de faculteit. Minister De Brauio drong er toen bij alle universiteiten op aan zoveel mo gelijk eerstejaars medicijnen op te nemen. Maar net alleen bij de medische faculteit zijn moeilijkheden ontstaan, ook sociologe en psychologie trokken zveel aspirantstudenten dat hier en daar de telooj» wordt afgeremd. Hoe wel het niét mogelijk is precieze ge tallen en gegevens te geven, kunnen voor elke universiteitsstad wel een paar knelpunten aangegeven worden. GRONINGEN In Groningen zijn er niet alleen problemen bij de medische faculteit maar ook bij psychologie, dergenees- kunde, b iologie en tandheelkunde. Voor psychologie, tandheelkunde, me dicijnen en bilogie bestaan landelij ke plaatsingscommissies. De studen ten de zch voor deze studes melden worden door deze commissies over de faculteiten in het land verdeeld. In Groningen is wel een stop afgekon digd voor andragogie en pedagogie, evenals trouwens in Leiden. Ook voor psychologie geldt in Leiden 'n stu dentenstop. Voor sociologie, biologie en medicijnen geldt, dat deze wel vollopen maar beperkingen zijn ng niet nodig. Nijmegen heeft geen be perkingen al is er wel een grote toe loop voor psychologie, biolgie, tand heelkunde en medicijnen. UTRECHT In Utrecht is een stp voor pedag ogiek, psychologie en andragogie, me de uit angst voor een grote overloop uit Leiden en Amsterdam .In Utrecht zal ok geloot moeten worden voor diergeneeskunde, terwijl voor rechten beperkingen gemaakt worden. Ook tandheelkunde en biologie zijn vol. Wat de medische faculteit aangaat heeft Utrecht (nog) geen zorgen. Voorlopig ziet het er naar uit, dat het aantal verwachte eerstejaars voor Ut recht daar inderdaad terecht kan. AMSTERDAM Aan de universiteit van Amsterdam geldt een stop voor medicijnen, en andragogie. Het bestuur van de me dische faculteit van de VU heeft nog geen beslissing genomen. Volgens de plaatsingscommissie moet de VU zo'n 380 eerstejaars opnemen. Het is nog niet bekend hoeveel van de 105 ge zakte eerstejaars zich weer zullen la ten inschrijven voor medicijnen, zo dat de VU niet kan zeggen of ze alle aanmeldingen kan honoreren. Voor bioloie, pedagogie en andra gogie bestaat aan de VU geen stop. al zijn deze richtingen wel vol. De VU gaat aankomers andragogie niet af wijzen, maar wel via een brief wijzen op de grote toeloop. NOOIT „GEHAALD" Tot nu toe heeft een studentenstop voor eerstejaars het officeel nog nooit 'gehaald'. Wel werd vorig jaar een wet aangenomen dat studenten in de medicijnen, na hun eerste jaar, op een wachtlijst kunnen komen als er teveel zijn. Het lot moet beslissen wie er dan direct door mag gaan. Deze wet is een noodmaatregel. Iedereen die een geldig dipolma heeft, kan ingeschreven worden aan een universitelit. Hij moet zelfs inge schreven worden als hij dat wil. Of hij daadwerkelijk aan practica en colleges zal kunnen deelnemen, is niet wettelijk geregeld. M1DDENMEER Dr. A. Vonde ling, Tweede-Kamerlid voor de PvdA heeft gisteren een auto-ongeluk ge had in Middenir.eer (gemeente Wie- ringermeer). Doordat hij bij dit onge luk enkele lichte verwondingen op liep een paar gekneusde ribben en wat ontvellingen kon de heer Von deling gistermiddag de Kamerverga dering, waar de regeringsverklaring werd afgelegd, niet bijwonen. De heer Vondeling was met zijn auto op weg van zijn woonplaats Leeuwarden via Amsterdam naar Den Haag. Bij het ongeluk werden in het totaal vijf mensen gewond. De heer Vondeling zal overigens in de loop van deze week weer bij de Ka mervergaderingen aanwezig kunnen zijn. Enige jaren geleden in de zomer van 1968 heeft dr. Vondeling een zeer ernstig auto-ongeluk gehad, waarna hij ruim een jaar uitgescha keld is geweest. (Vervolg van pag. 1 j) Gebrek aan concrete plannen en voorstellen in dit geval om de re- geringswensen op het gebied van de Europese eenwording te verwezenlij ken heeft ook de Europese Bewe ging in Nederland onaangenaam ge troffen. Zij vindt het met name een dringende eis, dat de bevoegdheden van een gekozen Europees parlement (onderwerp van een curieuze „ver spreking" van premier Biesheuvel in de Tweede Kamer) en de Europese commissie worden uitgebreid. n het Van onze onder wijsredactie AMSTERDAM De regering zal waarschijnlijk de toelating van studenten tot enkele studie richtingen van het universitair onderwijs tijdelijk beperken. Mi nister-president Biesheuvel heeft gisteren in de regeringsverkla ring gezegd, dat de regering, „hoe ongaarne ook", aan die maatregel waarschijnlijk niet zal ontkomen. Met deze aankndiging heeft nu ook de regering een uitspraak gedaan over de z.g. studentenstop. Zoals be kend werd vorige week bekend dat de medische faculteit van de univer siteit van Amsterdam minder eerste jaars wilde opnemen, dan de plaats ingscommissie had gewenst. De AS- VA dreigde hierop een kort geding Twee doden en een zwaar gewonde bij auto-ongeluk DRUTEN De 58-jarige caféhou der C. B. en de 37-jarige groente- en fruithandelaar J. A. van E., beiden uit Kesteren, zijn vannacht in Deest (gemeente Druten) verongelukt. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van de auto waarin zij zaten, niet een bocht in de weg volg de, maar rechtdoor reed. De auto raakte in een sloot en kwam tegen een duiker terecht. De bestuurder, de 51-jarige J. B. (broer van de over leden C. B„ eveneens caféhouder van beroep, werd zwaar gewond. Prof. dr. den Otter

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5