Tomatenpluk in volle gang Importeur wil miljoen vergoeding van staat Vormingswerk: moeilijk om goed* koers te bepalenl In rapport: Kralingen was élite camping DRUKTE VOOR WESTLANDSE TUINDERS Benoemingen bij waterschappen en polders Treinen hadden te kampen met veel vertraging Aanhangwagen raakt slingerende fiets Gouda krijgt fluor in drinkwater Weer klacht tegen fluoridering water Volksgezondheidvlees is veilig Nalatigheid ambtenaar? I WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1971 JNIEL DE LIER Wie om deze tijd van het jaar door een van de Westlandse dorpen komt, zal er niet veel drukte ontmoeten. Behalve enkele vakantiegangers en kinderen, die aan hun vakantievreugde bezig zijn, zal men niet veel wandelaars zien. Voor de tuinders is de zomer de drukste tijd. Het verenigingsleven, het dam men, het schaken en de vergade ringen van de tuinbouwstudie- clubs houden voor het merendeel hun zomerslaap. De tuinders hebben er nu geen tijd voor over. De hele familie wordt ingescha keld om op de tuin de helpende hand te bieden. Ook bij tomaten- kweker J. v. d. Meer is dat zo. In de anders zo bladstille kas, waar de tomatenplanten zich als slingera pen langs dunr.e touwtjes omhoog kronkelen tot meer dan manshoogte, is nu geruis van bladeren te horen De planten hangen zwaar van de vruchten: kogelronde, groene toma ten. Blikvangers Groen?" zegt tuinder v d Meer verbaasd. „Groen? nee hoor, die zijn rijp!' Ze hebben hier en daar een oranje blos en zien eruit als een pril meisje, dat haar aantrekkelijkheid probeert te verhogen. Maar al zullen ze een dag of twee later als vurig rode blikvangers in de groentewin kels liggen, met de aantrekkelijkheid, die de tomaten dit jaar voor de tuin ders hebben is het niet best gesteld. Tussen 30 mei ai 26 juni is de vei- lingprijs flink gezakt De aanvoer was kleiner dan vorig jaar. Door 't kcude weer in Engeland, Frankrijk en Duitsland lustte men daar minder to maten. De Nederlandse uitvoer was maar de helft van verleden jaar om deze tijd. En begin juli werden de veilingen met tomaten overstroomd Ruim 20 pet. van de exporttomaten np de grote tomatenveilingen West- land - Noord en Westerlee moest worden doorgedraaid. En wat ook een kwaad ding is: Roemenië biedt in Duitsland tomaten beneden de prijs aan. De Nederlandse tuinders zitten er mee. Maar tuinder v.d. Meer zou toch weer tomatenkweker worden als hij voor de keuze stond. Die ..Liefdesap pelen" of „pomtamoers" zoals ze zo'n 70 jaar geleden genoemd werdén een verbastering van. het Franse door Edith Witzleb DEN HAAG In de provincie Zuid-Holland zijn bij Koninklijk Be sluit een aantal dijkraden, dijkgraven en heemraden benoemd. Tot dijkraad van het waterschap van de Diefdijklinie, W Bieshaar te Groot-Ammers. Met ingang van 1 september Tot dijkgraaf van het hoogheem raadschap van Delfland, mr. dr. winsemius te Delft. Tot hoogheem raad van de hoogheemraadschap van Delfland. P. C. Elfferich te Delft. Met ingang van 1 juli: tot dijkgraaf van de polder de Dordtse Waard. P. W. de Jongh de Leeuwe te Dordrecht Tot heemraad van de polder de Dordtse Waard. P J Schotman, .te Dordrecht: D H Jas te Dubbeldan (gem. Dordrecht); A. Stehouwer- te Willemsdorp (gem. Dordrecht); J. J de Jongh te Dubbeldam (gem. Dor drecht); L. van Bohemen te Dor drecht en mr. C Th A Baron van L.vnden te Dordrecht. Bij K.B. zijn benoemd in de prov Zuid-Holland: Met ingang van 1 juli: tot dijkgraaf van de polder Gocree, L. P. Akers- hoek te Ouddorp (gem. Goedereede), uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden Tot heemraad van de polder Goe roe, J M van Oostenbrugge te Stel lendam (gem. Goedereede) en D. C Goekoop te Goedereede UTRECHT Behalve bij Krab- bendijke heeft ook elders in het land en met name in het zuiden het nood weer gisteren avond de spoorwegen parten gespeeld: Tussen Eindhoven en Helmond kraakte een reizigerstrein een op de baan gewaaide boom De trefci. die licht werd beschadigd, kon met 11 minuten vertraging zijn weg vervol gen. Tussen Best en Eindhoven woei een bouwkeet op de rails, waardoor het treinverkeer 10 minuten vertra ging kreeg. Bij Roermond sloeg de bliksem in een seinhuis waarna de daklijst van het huisje op de boven leiding terecht kwam De zaak kwam zonder stroom te staan Het treinver keer kreeg een half uur vertraging. Dan nog stuitte tussen Heeze en Weert een posttrein op een verdwaal de ton. gevuld met spijkers.. een luchtslang van de remleiding van de trein werd lek gestoten en het duurde een half uur voor hij weer was gere pareerd Al deze incidenten gebeur den rond 10 00 uur. Tenslotte sloeg op de Veluwe tus sen Barneveld en Stroe de bliksem in de bovenleiding Een trein op weg van Amersfoort naar Deventer kwam hierdoor van 200O uur tot even na negenen ..vleugellam" op de baan te staan. Om 21.10 uur was ook dit euvel weer verholpen. ..pommes d'amour" wordt hij niet ontrouw „De kappers hebben het ook slecht hoor met al die langharigen! In ieder beroep is er weieens wal. Er komen ook weer andere tijden!" Tuinder v.d Meer onderbreekt geen minuut zijn bezigheid. „We be ginnen om vijf uur 's morgens en tegen vier uur's middags houden we ermee op. Dan worden de tomaten gesorteerd naar kwaliteit en voor half zes 's avonds moeten ze op veiling Westerlee zijn". De onderkant van de plant staat er al kaal bij. Er wordt van onderen naar boven gewerkt, „de onderkant is 't gemakkelijkst pluk ken. Daar zie je ze hangen Bovenaan moet je ze zoeken" vertelt hij. De oogst duurt van juni tot september. Van het bedrijf, dat 400 roe groot is gaan per dag 200 bakjes tomaten naar de veiling. Keurig in rijen staan of hangen de planten te wachten tot ze van hun last bevrijd worden Onophoude lijk plukken de handen, soms een en kele. soms een hele tros tomaten te gelijk Tuinder v.d. Meer rolt zijn mouwen naar beneden, neemt zijn vreemd soortige rode hoofdbedekking af en zegt: „Kom we nemen een bakkie". Voor het grote woonhuis aan de Hoogweg 6a spelen kinderen bij een miniatuurvijver, die bewaakt wordt door twee tuinkabouters. De kinderen wijzen naar de vijver: „Die heeft mijn vader gemaakt! Belasting In de heldere woonkeuken schenkt mevrouw Truus v.d. Meer-Koornneef koffie en ligt de zes maanden oude Mirjam op een schone luier te wach ten. „We waren met 5 zussen Koorn neef". vertelt mevrouw v.d. Meer. „Geen jongens. Ze waren thuis wat blij toen ik trouwde en we de tuin overnamen „Opa en oma Koornneef hebben de tuin ernaast en over en weer wordt geholpen. Oma Koornneef komt ook een „bakkie" halen en ze is lang niet te vreden over de tomaten. Ze vraagt terloops wat de vandaag opbrachten. 2.90 per bakje extra en 2.80 de enen". „Tja. „zegt oma," ga maar eens in de winkel kijken hoe duur ze zijn. Daar hebben wij niets aan! Bij ons gaat de heffing eraf en de veilingprovisie en noem maar op Je werkt alleen maar voor de belasting! Een hulp kan je niet betalen. Die vragen 5,- per uur!" Oma Koorn neef is klein en vlug, met handen, die ruw van het werk zijn en waarvan de aarde maar moeilijk af te schuren „Die buitenlandse concurrentie maakt alles kapot", zegt ze. „Begrijp je nou. dat het je eigen mensen zijn, die rijk worden door kassen te bou wen in het buitenland? Ze leren ze daar gewoon hoe ze ons moeten be concurreren. Als er buitenlands be zoek in het Westland komt neuzen, zijn ze hier trots op die belangstel ling Toch zijn het alleen maar pot tenkijkers, die de kunst afkijken En dat doen je eigen mensen.. Ik zou geen cent aan willen pakken als ik op Op een lorrie worden de kisten met tomaten naar de schuur geduwd, waar ze naar kwaliteit gesorteerd worden. die manier geld kon. verdienen! Hoe moet dat toch allemaal worden?" ..Ach moeder. Is alles wat schoon zoon v. d. Meer antwoordt, hij zit nu 15 jaar op de tuin. In september wordt de kas met chloor ontsmet, doorgespoeld en daar na komt de sla erin. Tot het weer tüd wordt voor de tomaten. De kringloop van elk jaar. Meisje gewond WADDINXVEEN Op de Onder- weg in Waddinxveen is een meisje geraakt door een aanhangwagen, waardoor zij viel en gewond raakte. Zij heeft een gebroken bekken en in wendige bloedingen en is overbe- bracht naar het ziekenhuis tte Gouda. Het meisje, de 14-jarige Evelien Hoogeweg uit Rotterdam zat achterop de bagagedrager van een 10-jarig Amsterdams meisje J.J.M. De fiets slingerde waardoor de bei de meisjes, die met vakantie in Moer- kapelle waren, de aanhangwagen raakten toen de vrachtwagen, be stuurd door de heer N B.V. uit Wad dinxveen. hen inhaalde GOUDA De Goudse Waterlei ding Maatschappij za^. nog dit jaar overgaan tot fluoridering van het drinkwater. Dit betekent dat de in woners van Gouda, Gouderak. Haas trecht, Moordrecht, Reeuwijk en het noordelijke deel van Vlist gefluori deerd water zullen krijgen. Voor degene, die overwegende be zwaren tegen het gebruik van geflu orideerd drinkwater hebben, zullen tijdig voorzieningen worden getrof fen. Zij kunnen in elke gemeente op een centrale plaats drinkwater zonder fluoride afhalen. Hiervoor dient men zich wel voor 15 oktober bij de wa terleidingmaatschappij op te geven. De Goudse gemeenteraad heeft reeds jaren geleden tot fluoridering van het drinkwater besloten.Dit in het belang van de volksgezondheid, met name ter vermindering van tand- cariës (tandbederf). DEN HAAG „Het vormingswerk voor de werkende jongeren! heeft in de afgelopen jaren een enorme verandering qua inhoud» ondergaan. Vroeger was het zo dat jongens en meisjes gescheiden r van elkaar in kleine knusse vormingscentraatjes opgeleid werden tot handige huisvader en ideale huismoeder. De jongens leerden hoe ze een stekker moesten repareren en hoe ze een boekenrek in elkaar konden zetten zonder zich daarbij op de vingers te timmeren, terwijl de meisjes ingewijd werden in alle geheimen van de kook- en naai- kunst. Kom je vandaag de dag in een vormingscentrum, dan kan je' er getuige van zijn hoe werkende jongens en meisjes met elkaar! kritisch werken aan een project waarin bijvoorbeeld de structuur I van de kapitalistische maatschappij onder de loep genomen wordt. 1 Het is begrijpelijk dat deze veran dering in het vormingswerk conflict situaties oproept tussen de bedrijven die de jongeren leveren enerzijds en vormingswerkers anderzijds. Het me rendeel van de bedrijven zegt name lijk: leer die jongeren nou maar een paar handigheidjes zodat ze toch nog leuk mee kunnen doen in de maat schappij. terwijl wij als vormings werkers zeggen: die jongeren moeten niet klakkeloos aangepast worden aan de maatschappij. Ze moeten in staat gesteld worden om volwaardig mee te kunnen doen en daarom zullen ze kritisch gemaakt moeten worden ten opzichte van de bestaande maat schappij". Aan het woord is de heer H. C Fortuin, oud-directeur van het vor mingscentrum aan de Van Beunin- genstraat. Twaalf jaar heeft de nu 32-jarige heer Fortuin in het vor mingswerk gezeten, dat hij onlangs vaarwel heeft gezegd in verband met het aanvaarden van een functie bij de Nederlandse Onderwijs Televisie. Siemens Als een duidelijk voorbeeld van 'de conflictsituatie die door de verande ring in hét vormingswerk kan ontstaan, verwijst de heer Fortuin naar deze kwestie-Siemens. Zoals be kend zal Siemens na de zomervakan tie geen van de bij haar werkende jongeren meer naar het vormingscen- De gehele familie schakeld bij de pluk- Van een verslaggever DEN HAAG De Raad van State heeft zich gisteren opnieuw bezig ge houden met een aantal klachten van inwoners van Kampen, Den Bosch, Bllthoven. Soest, Driebergen, Soest- duinen. Beerschoten en Arnhem te gen de goedkeuring die de staatsse cretaris van sociale zaken en volksge zondheid deze gemeenten heeft ver leend fluoride aan het drinkwater toe te voegen. De klachten zijn dat natrium-fluo- rlde door het ministerie van volksge zondheid op de lijst van geneesmid delen is geplaatst, die alleen gebruikt mogen worden door bepaalde in de wet op de geneesmiddelen ge noemde personen. De meeste afne mers van water behoren niet daartoe, zodat fluoridering het veel afnemers onmogelijk maakt zonder overtreding van wettelijke bepalingen, anderen water of daarmee bereide spijs of drank te verschaffen Dit wordt een aantasting van de rechten van de mens geacht, zoals omschreven in artikel 8 van het Ver drag van Rome De reclamanten willen voor be zwaarden een voorziening die het mogelijk maakt over ongefluorideerd drinkwater te beschikken. Naar hun mening heeft de staatssecretaris ver zuimd normen te stellen waaraan een dergelijke voorziening moet voldoen. De bestreden beschikking achten zij ook niet gemotiveerd en voorts ver klaren zij dal de verbruikers van drinkwater niet in de gelegenheid zijn gesteld hun bezwaren naar voren te brengen. 95 ROTTERDAM Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft het knap verbruid bij het Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk Onderzoek. In een rapport immers dat dit instituut heeft op gesteld naar aanleiding van een onderzoek tijdens het vorig jaar juni in het Kralingse Bos gehouden Holland Pop Festival verwijl het NIMAWO Rotterdam een vette winst van tachtigduizend gul den te hebben opgestreken na afloop van het festival, een winst die mede de oorzaak is geweest van het financiële tekort waarmee de Slichting Holland Pop Festival is blijven zitten. Een niet gering deel van het financiële tekort wordt veroorzaakt dooi de hoge eisen van de gemeente Rotterdam vindt rapporteur drs. P. Vos „Er bestaan verschillende algemeen erkende regelen waarom de overheid geen winst zou moeten maken op kulturele manifestaties. Bij vergelijkbare situaties vangt de overheid vaak de exploitatietekorten op door middel van subsidie." Even weinig gelukkig tonen de sa menstellers van het rapport zich met de weigering van het Rotterdamse gemeentebestuur om dit jaar opnieuw een popfestival in Rotterdam te mo gen organiseren. Reden van deze af wijzing is volgens het gemeentebe stuur de onmogelijkheid om op het terrein, wet en orde te handhaven. Ongeloofwaardig „De argumenten die in* Rotterdam worden gebruikt (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotter damse vleesimportfirma Brus- saard's Handelsmaatschappij NV is van plan een schadevergoeding van ruim één miljoen te eisen van de Nederlandse regering. De importeur is van mening dat door nalatigheid van een Nederlandse keuringsambtenaar een afgekeurde partij vlees ons land is binnengeko men en dan nog wel onder hetzelfde merk, 'CAP', als dat van de veront waardigde Rotterdamse importeur. Het cornedbeef behoort tot een gro te partij die in 1964 door de Britse regering ongeschikt voor consumptie werd verklaard naar aanleiding van de typhusepidemie die toen in het Schotse Aberdeen woedde. Hel cor nedbeef was toen al jaren lang opge slagen in Engeland als noodvoorraad voor het Britse leger. De afgekeurde voorraad werd daar op naar Gibraltar getransporteerd, waar hij door verhitting is gesterili seerd. Een deel van dit gesteriliseerde vlees kwam daarna naar Nederland, voorzien van een vertficaat van Gi braltar dat hier overigens geen enke le waarde heeft. De partij, waarover nu ongerust heid is ontstaan, was niet van een wikkel voorzien. Alleen de ingeslagen merknaam 'CAP' gaf nog aan waar het vlees oorspronkelijk vandaan komt. Juist hierdoor voelt de Rotter damse firma Brussaard zich nu in zijn goede naam aangetast, redenen genoeg voor de firma om de Neder landse regering aansprakelijk te stel len voor de geleden schade. Aanleiding tot de eis tot schadever goeding vormen ook de verschillende klachten die de firma intussen al over de kwaliteit van het vlees heeft gekregen. Volgens het ministerie van volksgezondheid is er echter op de kwaliteit van de partij cornedbeef niets aan te merken. Wèl zei een woordvoerder van het ministerie gisteravond het te betreu ren dat een fout in de vleeskeuring is gemaakt: allereerst was er geen enkel deugelijk gezondheidscertificaat uit Argentinië, het land van her komst, en bovendien zaten er niet de van regeringswege verplichte wikkels om de blikken. om een volgend festival af te wijzen, kunnen niet als geheel ge loofwaardig worden beschouwd," staat in het rapport te lezen. Immers, de juridische gevolgen van het tolere ren Van druggebruik en - handel wa ren ook vóór het festival al te voor zien. net zoals er toen ook al rekening werd gehouden met de medische ge volgen ervan. Opmerkingen als deze komen in een des te feller licht te slaan, wan neer aangetekend wordt dat het rap port door het NIMAWO werd samen gesteld in opdracht van het Ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk, hetzelfde ministerie dat in 1967 overigens het NIMAWO op poten heeft gezet in samenwerking met de Nationale Raad voor het Maatschappelijk welzijn. De samenstellers van het rapport wisten zich bij het verrichten van hun onderzoek bij de festival-gangers niet gehinderd door enige kennis van zaken. Drs. P Vos. een van de sa menstellers. maakt daar ook nauwe lijks een geheim van „Nee. wat we ten we nou van popfestival-gangers af? Helemaal niks toch zeker? In fei te is dit nagenoeg het eerste rapport waaraan latere onderzoekers enig houvast kunnen hebben. Natuurlijk, als we nogeens een dergelijk onder zoek zouden verrichten, gesteld dat we daar nog ooit de kans voor krij gen. dan zouden, we het allemaal wel wat anders aanpakken, hoor!" Wat eigenlijk niemand tevoren had verwacht is er nu toch uitgekomen: in feite was Kralingcn drie dagen lang een elite-camping. Het elitaire mag alleen al blijken uit het oplei dingsniveau van de Kralingen-gan- gers: 56 pet. van de festival-bezoekers heeft minstens een middelbare schoolopleiding gevolgd, terwijl dat bij de Nederlandse bevolking maar 4 pet. is. Daarop aansluitend kwamen de onderzoekers tot de konklusie, dat de werkende jeugd opvallend slecht was vertegenwoordigd. A-politiek De camping-geest is overduidelijk gebleken uit het totaal ontbreken van enig politiek en maatschappelijk en gagement van het publiek. Dit is des te merkwaardiger omdat uit de en quêtes is gebleken dat in de maand voorafgaande aan het festival 39 pet. van de ondervraagden had deelgeno men aan maatschappijkritische dis- kussies en 22 pet. aan een protestbij eenkomst. In het dagelijks leven be hoort het Kralingse poppubliek dus juist tot de maatschappelijk en poli tiek zeer geëngageerden. Overduidelijk ontzenuwt het nu ge publiceerde rapport ook de toch altijd nog wijd verbreide mening, dat het poppubliek voor het merendeel wel te vangen zou zijn onder de noemer „langharig werkschuw tuig". Geble ken is dat alleen het „langharig" van toepassing is: minder dan 6 pet. van de ondervraagden bleek geen baan te hebben en geen opleiding te volgen. Drugs Het rapport geeft overigens nauwe lijks of geen informaties over het druggebruik tijdens het popfestival. Drs Vos komt er eerlijk voor uit: „We hebben die vraag gewoonweg niet durven stellen, omdat we bang waren dat de mensen dan dicht zou den klappen Ja, achteraf bleek die angst volledig ongegrond, maar dat kun je bij voorbaat ook niet weten. Alles is eigenlijk heel anders gegaan dan we eigenlijk op grond van erva ringen als bijvoorbeeld het Wood- Stock-popfestival hadden kunnen verwachten, dus. Wel is gebleken dat een kwart van de bezoekers drugs heeft meege bracht. „Dit betekent echter niet," al dus het rapport, „dat ook slechts een kwart van de bezoekers drugs heeft gebruikt Op het terrein waren drugs in overvloed te krijgen en velen heb ben van deze mogelijkheid gebruik gemaakt." Drs. Vos wil er graag voor uitko men: hij is* een geëngageerd onder zoeker. „Maar vergeet even niet: ik heb dit rapport alleen maar geredi geerd, hoor! De cijfers zijn domweg keihard, daar kun je geen engage ment aan vastkoppelen, dus ze kun nen nooit iemand vooringenomenheid verwijten. Trouwens, dit hele rapport is samengesteld in samenwerking met het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht en het ne- derlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme, eigenlijk helemaal op initiatief allereerst van wat toen nog de Nieuwe Rotterdamse Courant was." trum aan de Van Beuningenstraal sturen, omdat er verschil in opvattin) bestaat tussen bedrijf en vormings werkers over de doelstelling van het vormingswerk. „Kijk dat is nu zo.'n voorbeeli waar ik net op doelde. Dergelijke spanningen zijn echt wel vaker voor gekomen en zullen in de toekomst ze ker nog wel blijven voorkomen. Hetl is alleen erg jammer dat de kwestii Siemens zo amateuristisch aangepal is. Er is een hoop tijd mee verlorei gegaan en ontzettend veel andi werk is er voor moeten blijven lig] gen Toch is dit alles voor het voi mingswerk ook wel gunstig geweesl De bedrijven zijn iets voorzichtig! geworden nu ze gemerkt hebben dat het vormingswerk niet alles slikt „Over het algemeen is het contact met de bedrijven gering maar goed.] Er is zelfs een directe invloed van het vormingswerk op oudere bedrijfsme- dewerkers merkbaar. Veel ouderen willen zich niet door die jongeren op| hun kop laten zitten en gaan 's a- vonds bijvoorbeeld aan volkshoge scholen ook wat doen aan bijscholing. We hebben hier ook wel eens chefs van bedrijven bij elkaar die we dan vertellen wat wij de jongeren zoal vertellen. Dat is soms noodzakelijk, orrtdat er anders spanningen ontstaan tussen jongere werknemers en oude re die nooit vormingswerk genoten hebben" „Op het ogenblik is het verschrik kelijk moeilijk om de juiste koers van het vormingswerk te bepalen. In principe moet je voor ogen blijven houden dat als je op dit moment de werkende jongeren een programma van tien jaar geleden voor zou leg-j gen, ze het waarschijnlijk net zo leuk zouden vinden. Het verschil zit hem hierin dat de zelfbewustzijnsgevoe- lens van de jongeren van nu gemak kelijker los te weken zijn. Ze zijn nu! gemakkelijker te interesseren voor eri serieuze onderwerpen als milieuhy giëne, dienstweigering etc. Maar je merkt dat ze niet kritisch genoegj zijn. Dat ze moeien leren om duide lijk een eigen mening te hebben di| ze ook kunnen verklaren. Over heï algemeen denken de werkende jonge ren vrij conservatief, wat blijkt uit hun meningen ten opzichte van bij voorbeeld sex waaruit je onmiddellijk een nazeggen van de algemene opinie herkent. De taak is aan ons om ze zover te krijgen dat ze een eigen me ning naar voren kunnen en durven brengen, zodat ze voor zichzelf ook het gevoel krijgen dat ze iets meer te betekenen hebben in de maatschap pij". „Het is wel eens moeilijk voor een vormingswerker om niet te ver door te draven. Het is namelijk heel ge makkelijk om een groep ergens naar toe te praten, als je dat wil. Maar je moet zo goed oppassen dat je dat niet te snel doet. Anders voelen de jonge ren het terecht als een bedrei ging. Overigens is de periode van één jaar vormingswerk eigenlijk veel te kort. Vijftienjarigen moeten nu ver plicht één dag in de week vormings werk volgen. Als je ze werkelijk een .goede basis mee wil geven zou or minstens drie jaar voor nodig zijn" Plannen Alles bij elkaar genomen, moet de heer Fortuin constateren dal het vor mingswerk er nog lang niet is. „Kijk alleen maar eens naar de huisvesting waarin het vormingswerk moet wer ken. Meestal een schamel schoolge bouw waarin vier tafels, vier stoelen en een handenarbeidkast staan bij wijze van spreken. Gelukkig zijn er nu plannen In de maak voor een nieuwbouwvormingscentrum in Rijs wijk, waarin het vormingswerk ein delijk tot zijn recht zal kunnen ko men". „Wat de apparatuur betreft gaat het ook al de goede kant op. Met' ingang van augustus krijgen twaaj vormingsinstituten, verspreid heel Nederland, van het ministerie bij wijze van proef een video-recor der. Hieronder valt ook het centrum aan de Van Beuningenstraat". Zo zal het mogelijk zijn dat de uil zendingen van de heer Fortuin over maatschappijleer in het kader van de schooltelevisie ook in de vormings centra te volgen en op te nemen zijn. Dat betekent dat de heer Fortuin toch nog met het vormingswerk con-' tact zal hebben. 'g SEMARAN G(RTR) Indonesische troepen hebben Chinese scholen in Semarang op Java omsingeld nadat meer dan honderd studenten de scho len binnendrongen en hun Chinese collega's aanvielen. Eerder al hadden grote groepen Indonesische jongelui gewapend met messen en ijzeren sta ven delen van Semarang afgestoopt onder het uitroepen van de kreet „vernietig de Chinezen". Semarang telt zo'n anderhalf miljoen inwoners en een vijfde deel van hen is Chinees.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4