Roermond is opvallend rustig Druggebruik ontstellende in VS neemt vormen aan KLOOF IN MAANBODEM rJ WAS OOIT LAVARIVIER India wenst geen VN -waarnemers Kan is boos over 24 geciteerde grappen Sabotage in Hamburgse metro Brand op tanker bedwongen Dreigend tekort aan mineralen Conferencier dient klacht in Kennedy naar vluchtelingen Nonnen bevrijd van kikkerplaait 1971 7 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1971 Ie mi- )e ïn- egin: Irijfs- delen it het an de raad it dat eding lijven vitei: en de iordi a de lende schil- ver- e za- itrac- afge- In ente- 1971 1 van innen ïu de trok- haar haar grij| n de ïctu- Ook even kei 8 ïder- de te I ka- -beicT 1- en, aldi- voor haar ver tij- het erug ter- verd, Het iiepe Het oorspronkelijke plan voor <le drie maanritten, dat door verschil lende omstandigheiden fors werd ge wijzigd. Bij '11' de tocht langs dc bergrug van zondag, die ruim vóór liet uitterste punt werd beëindigd omdat de Spur krater op tweederde van de route zo'n 'goudmijn' was. De tocht van gisteren is met 'III' aan gegeven, maar ging in werkelijkheid niet verder dan de rand van de Had- ley rille. Voor de kraters rechts op de voorgrond was geen tijd meer over. HAMBURG (AFP) In de nacht van zondag op maandag zijn in Ham burg de metro en de spoorlijntjes naar de buitenwijken het doelwit ge weest van sabotagedaden, die zonder gevolgen bleven. Onbekenden veroor zaakten op verscheidene plaatsen kortsluiting én staken een schakel kast in brand. De sabotage hangt naar alle waar schijnlijkheid samen met de aan- itaande verhoging van de tarieven bij iet openbaar vervoer. Dit is de 1/4-PK klopboor die zo veel problemen veroorzaakte. Eerst bleek hij maar moeilijk in de hórde rotsen te kunnen doordringen, toen dat toch gelukt was zat de holle boor muurvast in het gat (links in de stan daard de losse stukken van de boor, die aan elkaar geschroefd werden), en toen de zaak toch loskwam waren de secties erg moeilijk weer uit el kaar te schroeven. NEW DELHI (Reuter) India heeft het voorstel van secretaris-generaal Thant van de VN formeel verworpen om waar nemers van de Verenigde Naties .IAMI (Reuter) De gezagvoer der en drie bemanningsleden van het Liberiaanse tankschip Lacon zijn er in geslaagd de brand, die zondag op hun schip was uitgebroken, te be dwingen Dit heeft de Amerikaanse kustwacht dinsdag in Miami bekend gemaakt. Toen op ca 575 mijl ten oosten van Ij Florida brand was uitgebroken in de machinekamer van de 13 679 ton me- 'tende tankboot. verlieten de veertig I opvarenden, op de kapitein, de eerste stuurman en de radiotelegrafist na. II het schip omdat men hel vuur niet meester kon worden. Het merendeel van hen werd op gepikt door het 16.729 ton metende Venezolaanse ertsschip Ioca. De ach tergebleven drie mannen gingen later ook van boord. Toen de toestand er wat beter uit zag, keerde de gezag voerder met drie mannen terug. Hun gelukte het tenslotte de brand onder controle te brengen. Donderdag wordt een sleepboot verwacht, die de Lacon naar een haver al brengen WASHINGTON (AP) De V.S.. waar van alle landen ter wereld de meeste mineralen worden gebruikt, staat in de komende decennia voor een acuut gebrek, zo hebben functio narissen van het ministerie van bin nenlandse zaken maandag voor het congres verklaard. Hollis Dole, onderminister van bin nenlandse zaken, noemde als oorzaken hiervoor de naasting van mijnen in het buitenland, de geweldige kosten van maatregelen ter bescherming van de milieuhygiëne en het ontbreken van technieken om ertsen van laag gehalte vrij te maken. Hij merkte op dat de V.S. sinds 1940 meer mineralen had gebruikt dan voor die datum door de gehele jWereld was gebruikt en dat de V.S. steeds meer afhankelijk zal worden van aanvoer uit het buitenland. Deze aanvoer zal steeds moeilijker worden, j*o vervolgde hij, omdat steeds meer ontwikkelingslanden deze mineralen ^Uen gaan verwerken om hun eigen levensstandaard omhoog Ie brengen. te stationeren aan weerszijden van de grens met Pakistan. Dit om te helpen bij het repatriëren van Oostpakistaanse vluchtelin gen. Aanwezigheid van waarnemers zou de aandacht van de wereld enkel méar afleiden van de kern van het probleem: de voortzetting van de mi litaire gruwelen in Oost-Pakistan, al dus Samar Sen, de permanente VN- vertegenwoordiger van India. Ali Bhoetto, de voormalige Pakis taanse minister van buitenlandse za ken en voorzitter van de Volkspartij, de grootste partij in West-Pakistan, acht de kans op oorlog met India niet uitgesloten. Bhoetto zei dit zaterdag na een onderhoud met president Jachja Khan. Khan heeft dit week einde gewezen op de grote kans op oorlog met India. De Beatles Georges Harrison en Ringo Starr en popzanger Bob Dylan zijn zondagmiddag in New York op getreden tijdens een concert, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Oostpakistaanse vluchtelingen. Tijdens het concert werd steun be tuigd aan Bangla Desj en de VS ver zocht militaire steun aan West-Pakis tan stop te zetten. Callev zou twintig jaar cadeau krijgen NEW YORK (DPA, AP) Luite- nant William Calley, die tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld wegens zijn aandeel in de moorden in het Zuidvietnamese dorp Son My zal een strafvermindering krijgen van twintig tot dertig jaar. Dit schrijft het Amerikaanse weekblad News week. Het blad verwacht dat luitenant- generaal Albert Connor, die bevel hebber is van het derde leger en be last met de behandeling van de zaak Calley In hoger beroep zijn beslissing binnen enkele weken bekend zal ma ken. Sinds zijn veroordeling staat Calley onder huisarrest in zijn le- gerkwartier. Het weekblad Newsweek heeft voorts gemeld dat zegslieden in Wash ington van mening zijn dat presi dent Nixon de democraat John Co- nally zal vragen als kandidaat voor het vice-presidentschap bij de verkie zingen van 1972. Conally zou de op volger worden van de huidige vice- president Spiro Agnew, als Nixon zou worden herkozen. Blijkens recente opiniepeilingen van het Gallup-instituut liggen de Democratische senatoren Edward Kennedy en Edmund Muskie aan kop als notentiële kandidaten voor het presidentschap van de Democratische Partij. Beide senatoren kregen de steun van 22 procent van de onder vraagden uit een representatieve steekproef. In april lag Kennedy nog acht procent voor op Muskie. (Vervolg van pag. 1) Dat kostte flinke krachtsexplosies onder het roepen van „een, twee, drie, hup", en duurde bijna een kwartier. Scott vond dat maar tijd verspilling: „Ik geloof niet dat het de moeite waard is, Jim", en tegen Houston: „Ik zal je vertellen je in vesteert werkelijk een hoop (tijd) in dit ding". Maar het was een van de belang rijkste geologische programmapunten, en dus moest het gewoon. En het luk te ook nog. Volgende probleem: de vier stukken van de boor, met in de holle binnenkant het kostbare bo demmonster. waren niet meer uit el kaar te schroeven. En een pijp van 2,40 meter kon niet in de Falcon wor den meegenomen. Laat dan in vredesnaam maar lig gen, dan zien we later wel, zei Hous ton. En Scott kon voor de derde keer op de bestuurdersplaats van de trou we maanauto klimmen. Voor de tweede maal vertrokken Scott en Irwin gisteren, na him wor steling met de hoor. naar de Hadley- rille, de honderden meters diepe kloof die ziich met een totale lengte van 80 km door de maanvlakte slingert. Dit keer was er meer tijd voor fo to's en monsters uitgetrokken dan za terdag. De bijzondere belangstelling van de maangeologen ging uit naar de wanden van de kloof, waarop men een stelsel van horizontale lijnen had gezien. Dit werd bevestigd: er waren zekér tien afzonderlijke strepen te onderscheiden. Deskundigen in Houston trokkeh hieruit de conclusie dat de koof in derdaad ooit een lavastroom moet zijn geweest, en dat hierdoorheen de vlakte in een groot aantal afleverin gen met gesmolten steenmassa was volgestroomd. Dat was nieuws, want men wist nooit zeker of de stenen „zeeën" van de maan destijds, miljoe nen jaren geleden, in één keer waren volgelopen of dat net een meer gelei delijk proces was geweest. Nu weet men het in één geval wel. Hoewel het niet de bedoeling van het schema was, daalde Scott een klein stukje in de rille af, op een punt waar de bodem nog niet sterk afbelde. Uitgerekend daar stuikelde hij over een steen en ging onderuit terwijl zijn camera een eind verder terecht kwam. Noch zijn ruimtepak noch de camera bleken beschadigd te zijn en hij was snel weer op de been. Er had geen gevaar bestaan dat hij de rille 1n was gevallen, maakte Houston geruststellend bekend. Toen kwam de teleurstelling: Schott kreeg in verband met het tijd schema geen toestemming het ..Noordcomplex" te bezoeken, een groep kraters op enige afstand van de rille, waarvan men vermoedt dat zij van vulkanische oorsprong zijn. Hij vond dat hoorbaar erg jammer, maar werd er aan herinnerd dat dit reis doel op het lijstje van de NASA nu eenmaal de laagste prioriteit had. Terug dus naar de maanlander, met na aankomst maar 5,2 kilometer op de teller, waardoor het totaal op 24 km kwam (en de afschrijvingskosten op meer dan duizend gulden per afge legde meter). Daar werd op verzoëk van de vluchtleiding het gehannes met de holle boor met grondmonsters hervat. En het duurde niet eens lang voordat er één sectie loskwam, waarmee het probleem was opgelost. Joe Allen in Houston vroeg hoe het nu ineens ge lukt was. Schott: „Nou Joe, ik besloot gewoon dat het tijd was om de boor uit elkaar te halen, dus ik haalde hem uit elkaar". Inpakken en wegwezen was daarna het allesoverheersende programma punt en precies op tijd, elf minuten over zes gisteravond, vertrok de Fal con onder grote publieke belangstel ling. Binnen twintig minuten hadden Falcon en Endeavor elkaar, voort ijlend boven de maan, in zicht gekre gen. Parijse Halleii blijven voor een deel bewaard PARIJS (AFP) De beroemde Hallen in het centrum van Parijs, over welks afbraak hevige deining is ontstaan, in Frankrijk, zullen niet geheel verdwijnen. In plaats van te worden gesloopt zullen een of meer loodsen worden afgebroken en op een andere plaats weer opgebouwd. De Hallen hebben vele jaren lang gediend als een reusachtig, deels £>e aantrekkingskracht van de Dam in Amsterdam blijkt een magisch karakter te hebben, vooral nu de zomer aan al- overdekt, centrum voor aanvoer van ies een goedmoedig cachet meegeeft: honderden verzamelen zich rondom het veelbesproken monument. levensmiddelen voor de Parijzenaars. (Van onze correspondent) ROERMOND Sinds het middernachtelijk uur van zon dag op maandag is het in Roer mond na de gevechten van afgelopen weekeinde opvallend rustig. Maandag werd, zoals een woordvoerder van de Roer mondse gemeentepolitie mee deelde, op normale wijze door geüniformeerde agenten en re chercheurs gepatrouilleerd. Ook op het Roermondse spoor wegstation gold een extra waak zaamheid. Geruchten dat op de Roermondse militaire Ernst Casi- mirkazerne extra orders ten aan zien van de uitgaanstijden waren uitgevaardigd, werden door de dienstdoende wachtcommandant ontzenuwd. De zich op straat be vindende Roermondenaar scheen, althans uiterlijk, zijn grimmigheid kwijt te zijn. Een grimmigheid en woede die zich in het afgelopen weekeinde op meer of minder onderdrukte wijze had ontladen in een regelrechte woordterreur met betrekking tot de ongeregeldheden tussen Zuidmo- iukkers, Duitsers en Nederlanders. Een staffunctionaris van de Roer mondse politie heeft een lijst opge steld van allerlei uitlatingen en scheldwoorden die hij tijdens het afgelopen weekeinde uit de monden van Roermondenaren en andere toeschouwers optekende ên die blijk geven van een ongeremde geestelijke agressiviteit. Onderzoek van de kogel waarmee de 20-jarige soldaat Peter Janssen uit Geleen. werd doodgeschoten en sectie op het lichaam van de militair hebben inmiddels opgeleverd dat de jonge man van vrij korte afstand door geketste kogel in zijn slaap werd getroffen. De kogel, afkomstig uit een 7,65 millimeter vuurwapen bleek namelijk opvallend verwron gen te zijn. Ook in café De Schuur in de Veldstraat. cèntrum van de onlusten werd een met acht patro nen geladen revolver van hetzelfde kaliber gevonden, „Omwille van de objectiviteit", aldus de Roermondse politiecom missaris Van Vlijmen, „wil ik mo menteel niet zeggen dat ermee is geschoten. Of er door Nederlanders is geschoten is ons uit mededelin gen uit de bevolking niet bekend", aldus commissaris Van Vlijmen. WASHINGTON (AP) Senator Edward F. Kennedy zal een bezoek brengen aan India en Pakistan om het probleem van de vluchtelingen uit Pakistan te bestuderen. Dit werd door het bureau van de senator maandag bekend gemaakt. Kennedy is voorzitter van een sub commissie van de senaat voor het vluchtelingenprobleem. Hij zal op 10 augustus ifl Calcutta aankomen. Een woordvoerder zei dat de senator een bezoek zal brengen aan de vluchtelingenkampen in India en aan de gebieden in Oost-Pakistan waar de vluchtelingen uit afkomstig zijn. Een nieuwtje uit Japan. Vakantie hoedjes van witte katoen, voorzien van zonneglazen, ter vervanging van de zonnebril. De prijs vier gidden. is ongeveer (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Wim Kan heeft bij de officier van justitie in Bre da een klacht ingediend tegen een redacteur van het Brabants Nieuwsblad. Bovendien heeft hij een klacht ingediend bij de Raad voor de Journalistiek. Aanleiding tot beide klachten is het feit, dat de bewuste redacteur in een recensie in zijn krant over het optre den van Wim Kan in Roosendaal een groot aantal grappen (24 stuks) uit zijn conference heeft aangehaald. Wim Kan heeft de klachten inge diend omdat hij wel eens wil weten, of het geoorloofd is in een krant een aantal grappen uit zijn programma te vermelden, waardoor, volgens hem, zijr. conference veel van haar aan trekkelijkheid verliest. Hij is overi gens niet van plan schadevergoeding te eisen van de betrokken krant. De geciteerde grappen heeft hij inmid dels door andere vervangen. De advocaat van het Brabants Nieuwsblad, mr. J. J. G. van Roosma len ziet die strafzaak tegen de krant nog niet zo. „Ik kar* me voorstellen dat Wim Kan wel eens wil weten hoever een journalist mag gaan met het citeren van grappen uit zijn pro gramma, maar waarom moet dat nu via de officiële weg van een straf zaak? Waarom laat hij de Raad voor de Journalistiek dit niet uitzoeken, die is toch typisch geschikt voor dit soort zaken. Ik vraag me af. welk strafbaar feit de krant eigenlijk ge pleegd zou hebben. Ik vind de hele zaak een beetje overtrokken." Op het ogenblik berust de klacht van Wim Kan bij de Roosendaalse politie, die op verzoek van de officier van justitie moet uitzoeken of er een strafbaar feit is gepleegd en zo ja. welk. WASHINGTON De Vere nigde Staten zoeken evenals vele andere landen in de wereld al sinds lang naar een middel om de kloof tussen generaties en ook tussen verschillende groepe ringen in dev maatschappij te overbruggen. Nu is er een mid del, maar niemand is er geluk kig mee: het verdovende middel. „Mary Jane" en „hasj", „acid" en „goofers" synoniemen voor een breed scala van verdovende middelen hebben evenals de gevaarlijke heroïne in dreigende mate het land veroverd. Kinderen, scholieren, studenten, ar beiders en soldaten zijn eraan ver slaafd geraakt. Twintig miljoen Ame rikanen, zo luiden voorzichtige schat tingen, hebben minstens eenmaal ge grepen naar de stof, die hen van de kommer van alledag moet verlossen. Het begon met marihuana en hasjiesj. Maar intussen drong de heroine over de enge grenzen van de ghetto's bin nen in de slechts ogenschijnlijk be schermde groene voorsteden en bur gerlijke districten. Onder de door de regering geregistreerde 68864 ver slaafden en de regering zegt erbij, dat dit slechts een belachelijk kleine top is van een gigantische ijsberg gebruiken er alleen al 66.040 voorna melijk heroïne. Realistische schatin gen spreken intussen van 300.000 ver slaafden en ook dat is geen bindend getal. De „cLrug-maatschappij" is een veelvoudige maatschappij, die wat omvang betreft niet is te overzien. Met enige zekerheid kan men echter wel aannemen dat: Minstens vijfendertig procent van de scholieren en studenten zo nu en dan of voortdurend verdovende middelen gebruikt. De doorsnee mid delbare school schijnt een percentage op te leveren, dat om en nabij de vijftig ligt; Een op de veertig Amerikaanse arbeiders druggebruiker is; Drie van de vier fabrieken met meer dan vijftig werknemers gecon fronteerd worden met drugmisbruik; Twintig procent van de Ameri kaanse soldaten marihuana, tien tot vijftien procent haj-d-drugs, zoals he roïne, neemt; Men in kringen van de verslaaf den al elfjarige kinderen aantreft; In vele Amerikaanse steden de enorme toename van diefstallen en roofovervallen voor tachtig procent direct in verband kan worden ge bracht met druggebruik. De verspreiding van verdovende middelen op de fabrieken heeft naast al het andere ook nog een economi sche betekenis. Volgens een onder zoek van een firma, in Chicago komt een groot deel van het gestolen goed. dat jaarlijks de waarde van zo'n ze ven miljard gulden haalt, in de zak ken terecht van verslaafde werkne mers. Het bericht uit de automobiel- stad Detroit, dat bij de onbarmharti ge strijd om de „miljoenenmarkt" van de drugs al 47 mensen om het leven kwamen zou een illustratie kunnen zijn van de bewering, dat in New York tachtig procent van alle diefstallen in verband staat met druggebruik. Tot nu toe is de bestrijding van druggebruik verdeeld over weliswaar succesrijke, maar erg veel verschil lende instituten. Jerome Jaffe, hoofd van de drugbestrijding in Chicago en door Nixon naar voren geschoven lei der van de nieuwe regeringscampag ne: „De bestrijding van verdovende middelen wordt een belangrijke in dustrie...." Wim Kan: geen grapjes alsublieft EG MOND AAN DE HOEF Bij gestaan door de vijfentwintig nonnen van het Karmelitessenklooster De Karmel in Egmond aan de Hoef heb ben de mannen van de Kikkercentra le gisteren de hele middag jacht ge maakt op kikkers die de kloostertuin overbevolkten. Zuster Magdalena: „Kikkers zijn toch niet zo eng als wij dachten". De Kikkercentrale is onlangs opge richt door twee Rotterdamse taxi chauffeurs die kikkers verzamelen en kweken om ze daarna weer uit te zetten in vervuilde sloten die prak tisch zonder leven zijn. De Kikker centrale hoopt zo een bijdrage te le veren aan het herstel van het natuur lijk milieu. Gisteren kregen de taxi-chauffeurs een telefoontje van de Karmelftessen, die werden geplaagd door honderden kikkers. De zusters, die de gewoonte hadden om in de kloostertuin te zon nen. durfden zich vanwege de kik kers niet meer in de tuin te vertonen. Gerustgesteld door de mannen van dc Kikkercentrale hielpen zij mee kik kers vangen. Ook werden er emmers vol dril uit de kloostervijver opgevist. in te

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7