Zadelmaakster Aja leeft van paarden Een zwarte schijf voor 'n wit prijsje Bartholomeus in Nootdorp gaat eeuw feest vieren Nagedachtenis Andreas Hofwegen centraal Zeldzaam beroep Delfts meisje Feijenoord: vragen over baldadigheid Spaarzin viel mee Te Pas: Ik bliijf fractievoorzitter In drie weken tijd stond zaak op poten In juni kwamen meer huizen klaar dan in juni 1970 Gratis concert door Engelse Brass Band DELFT 't Geweldich, trots en weelich Paard, Word nochtans van den Man bereeden. Betoomd, besaadeld en Bedaard So most de Geest, door hooge reeden. Zijn wilde Dier, van vlees en bloed, Betemmen, om een Eeuwich goed. Eén van de honderd pren ten die de gebroeders Jo hannes en Caspaares Luiken in 1694 publ iceerden onder de titel „Het menselijk be drijf" droeg deze regels als onderschrift. Het was een afbeelding van een zadelmaker, een „saalemaaker". Deze prent met vermanend onderschrift laat de 23-jarige Aja van Buren zien. Het is immers van toepassing op haar be roep. Zij is zo'n „saalemaa ker", een van de weinigen in ons land en zeker een zeldzame vrouw in dit vak. Sinds maart van dit jaar heeft zij zich in Delft ge vestigd, in de vroegere hor logemakerij aan de Oude Delft 156. Zelf rijdt ze ook paard, hoe kan het anders. Omdat ze het leuk vond hals ters, zadels en ander etoebehoren te maken, is ze een Rijswijkse zadelma ker gaan helpen. Deze had het zó druk, dat er van het leren niet zo erg veel terecht kon komen. Daarna werk te Aja een tijd bij een zadelmaker in Empen in Gelderland, die haar ten slotte adviseerde voor zichzelf te be ginnen. Delft leek de beste plaats in de oude randstand en zo kwam ze op de Oude Delft terecht. Ze snijdt zelf het leer met zijn aparte geur. Met nijvere hand stikt ze de leren delen op elkaar. „Je krijgt er sterke vingers van," zegt. ze, In het winkeltje annex werkplaats van de Leidschendamse Aja is het al lemaal „péard" wat de klok slaat. Aan de werkbank maakt en repareert ze teugels. Ze heeft geen enkele ma chine. Het leer laat ze uit Engeland ko men. Behalve artikelen voor de rui tersport repareêrt ze ook andere din gen van leer, waar mensen niet meer bij een schoenmaker terecht kunnen. „Ik hèb al een rugzak en een ligstoel gemaakt, maar dat vind ik niet erg." Zo'n erg drukke klandizie heeft ze nog niet. eZ kan er nog wel wat bij hebben. Dure sport Paardrijden is zonder meer een dure Paardrijden is zonder meer een dure sport. Aja wyst naar een Engels za- del. „Daar wordt zo'n 44 uur aan ge werkt." In een zadel wordt een ijze ren frame verwerkt, hout en natuur lijk leer, heel dik runderleer. Zo'n zadel bestaat uit verschillen de lagen; ieder deel heeft een naam. Voor een behoorlijk zadel leg je al gauw 700 tot 800 gulden neer. Behal ve het zadel behoren tot een goede uitrusting ook een hoofdstel, teugels, bitten, borstels, bandages, zadelzepen, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Feijenoord maakt zich opnieuw jzorgen over de toegenomen baldadigheid van het publiek, vooral bij wedstrij den in het toernooi om de Europa Cup. Het bestuur van de Rotter damse vereniging zal de toe schouwers binnenkort via een open brief om een grotere dosis sportiviteit verzoeken. Feijenoord-voorzitter Guus Couwenberg heeft met toenemen de zorg diverse excessen op de velden gadegeslagen. Hij zegt: „De moeilijkheden, die zijn ont staan gelden gelukkig voor een enkeling. Maar juist die enkeling kan tijdens een wedstrijd een hoop deining veroorzaken. Nu PSV, Leeds en Westham United enkele duels niet op eigen veld mogen spelen beraamt het be stuur van Feijenoord zich over het nemen van voorzorgsmaatre gelen. We zullen via een open brief aan het publiek kenbaar maken hoe we over deze zaken denken." Feijenoord speelt vanavond een oefenwedstrijd tegen Norrköping, de nieuwe ploeg van Ove Kind- vall. De Engelse kampioen en be kerwinnaar Arsenal komt zater dag naar de „Kuip". De belang stelling voor deze wedstrijd is al zeer groot. De landskampioen heeft beslo ten de toegangsprijzen voor de tweede wedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker tegen Olympiakos Nicosia, die ook in het stadion wordt gespeeld, te verlagen. AMSTERDAM Juli is voor de spaarbanken in de drie grote steden van ons land geen on gunstige spaarmaand geweest. Terwijl vorig jaar de uittocht naar zonnige vakantieoorden tot flinke ontsparingen leidde bij de spaarbanken in Den Haag en Rotterdam was daarvan thans geert sprake. Blijkbaar werkte de vakantiespreiding nu beter. Den Haag De Hagenaars brachten in juli ƒ61.299.000 naar de Nutsspaarbank en haalden ƒ61.037.000 terug. Het inleg- overschot beliep derhalve ƒ262.000. Vorig jaar deed zich bij deze spaar bank een ontsparing voor met 1.211.000. Dit als gevolg van een in breng van ƒ59.337.000 waartegenover een terugbetaling stond van ƒ60.548.000. Het aan spaarders ver schuldigde bedrag kwam ultimo juli uit op 975.515.000. In januari-juli werd ƒ42.427.000 gespaard, tegen ƒ17.847.000 in dezelfde periode van verleden jaar. Rotterdam Bij de Spaarbank te Rotterdam be droegen inleg en terugbetaling in de afgelopen maand resp. ƒ71.9 miljoen en 71.6 miljoen, zodat ƒ300.000 werd gespaard. Vorig jaar werd daarente gen ca. ƒ1 miljoen gepsaard. In de eerst zeven maanden van het jaar overtroffen de inleggingen de terube- talingen met ƒ47.7 (v.j. 27) miljoen. Eind juli jl. beliep het spaarsaldo 900,7 miljoen. beenbeschermers, halster, singel, waar je een zadel mee aan het paard vastmaakt), stijgbeugels en stijgbeu- gelriemen, schbrak (een vacht voor onder het zadel) en zomer-, winter-, regen- en zweetdekens. Den ben je, als je alles nieuw koopt, al over de duizend gulden kwijt, waarbij dan nog een bedrag voor kleding van de ruiter zelf komt. Wat kost een paard? „Och, dat is heel verschillend. Dat hangt onder meer af van de leeftijd en van de af stamming." Ze haalt een tijdschrift voor paardenliefhebbers te voorschijn. In een andvertentie wordt een paard te kop gaangeboden voor 3250 gulden. „Voor een normaal paard ben je toch wel 3000 gulden kwijt," concludeert ze. In datzelfde blad staan overigens ook foto's van het paard The Robber dat voor rond de 300.000 gulden eigen dom werd van de bekende Duitse rui ter Al win Schockemöhle! Onderhoud Het onderhoud van een paard is duurder dan dat van een auto. Aan stalling in een manege, voer, verzor ging, hoefsmid en dierenarts gaan al gauw 350 gulden per maand heen. Zelf heeft Aja ook een paard. „Het is heerlyk om paard te ryden. Dat samenspel tussen mens en paard is geweldig. Het is leuk om samen met je paard iets te volbrengen." Is een paard intelligent? „Ach, in telligent, een paard doet alles op zijn geheugen. Een pard is leidzaam. Het is eigenlijk wel verwonderlijk, dat een dier, dat vele malen sterker is dan wij, zich zo gemakkelijk door de mens laat leiden, zelfs naar plaatsen war het niet graag heen wil, zoals de dierenarts," Dressuur De basis voor het paardreden is de dressuur. „Je kunt niet gaan sprin gen zonder dressuur." Weinigen weten de dressuur te waarderen. „Voor een leek is het niet te begrijpen hoe moeilijk dressuur is." Aja kan zich kwaad maken over mensen die per sé een parad moeten hebben, maar geen hart voor het dier hebben. Zoals mensen „met kouwe kak" zoals ez in Wassenaar meemaak te, mensen die een paard aan de kant zetten als het niet meteen kan sprin gen. eZ doet graag mee aan lande lijke ruiterdagen, waar je met je paard de hele dag in touw bent, lie ver dan aan wedstrijden, war je een middag in de weer bent om negen minuten te mogen rijden. Ze wordt een tikkeltje sentimenteel, ze geeft het eerlijk toe. „Je kunt ook heel veel verdriet hebben van een paard. Een paard is een kwetsbaar wezen. Een simpel everkoudheid kan al tot gevolg hebben dat egn paard niet meer meekan. Een paard kan „dampigheid" of „voetkatrol" krij gen." „Mijn paard is mijn vriend. Voor anderen is het onbegrijpelijk, maar daar heb je alles voor over. Mijn paard is al bna twee maanden ver kouden. Ik moet er niet aan denken, dat ik er afstand van zou moeten doen. 't Idee dat je 'm naar het abat toir moet brengen, verschrikkelijk." eZ gaat wer aan het werk. Er moet nog een zwart leren tuig hersteld wor den. Met een dikke naald en sterke vingers. Want het leer is dik. DEN HAAG „Ik ben niet van plan mijn functie van fractievoor- ziter van de Middenstanspartij in de Tweede Kamer ter beschikking te stellen". Dit heeft de heer A. W. t Pas, voor zitter van de tweemansfractie van ge noemde partij, vandaag in Den Haag verklaard. Hij voegde hieraan toe het wat hij noemde interimbestuur van de middenstanspartij, dat dit verzoek vorige week tot hem heeft gericht, niet als wettig bestuur te erkennen. De her Te Pas merkt op, dat hij destijds als landelijk lijsttrekker heeft gefungeerd en ht als verraad tegenover zijn kiezers zou beschouwen thans het veld te ruimen ten behoeve van de tweede man in zijn fractie, de heer Jac de Jong, voorzitter van het interimbestuur van de partij. Kamerlid vraagt om hernieuwde studie over Oosterschelde Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kamerlid Ter louw (D66) heeft minister Drees (ver keer en waterstaat) schriftelijk ge vraagd om de afsluiting van de Oos terschelde opnieuw in studie te ne men. De heer Terlouw herinnert de bewindsman eraan, dat deze tijdens de verkiezingscampagne daarvoor de instelling van een speciale commissie zou hebben bepleit. Deze zou reeds na drie maanden rapport kunnen uit brengen. ROTTERDAM De Maas stad heeft zijn eerste witte pla tenwinkel. In de Zaagmolen straat 152 zijn (voorlopig alleen nog) vrijdags en zaterdags gram mofoonplaten die elders rondom de eenentwintig gulden kosten te koop voor de lieve prijs van vijftien gulden 'en negentig cent. Het zijn zwarte schijven die in niets onderdoen voor die in de winkel: ze zijn precies eender. Het enige verschil is dat ze di rect worden geïmporteerd uit het buitenland. Doorgaans komen alleen de matrijzen uit het buitenland, en worden de platen hier door de platenmaatschappijen opnieuw geperst. Die tussenhandel de platenmaatschappijen omzei len de drie initiatiefnemers en eigenaars van de zaak, vandaar hun lage prijzen. door Rieneke v. d. Ent DEN HAAG In de maand juni 1971 werd volgens de definitieve ge gevens van 't Centraal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 11.496 woningen begonnen, tegen 11.766 in de maand juni van 1970. Het aantal voltooide woningen bedroeg in juni '1971 12.227 tegen 9887 in de overeen komstige maand van 1970. Gerekend over het eerste halfjaar van 1971 bedroeg het aantal begonnen woningen 66.640 (62.493 in dezelfde periode van 1970) en het aantal vol tooide woningen 59.371 (50.811). Het aantal in het eerste half jaar begon nen woningen bestond uit 21.888 (20.764) woningwetwoningen, 33.310 (30.473) premiewoningen en 11.442 (11.256) ongesubsidieerde woningen. Ten aanzien van de voltooide wonin gen waren deze aantallen resp. 21.993 (20.274), 27.530 (22 409) en 9.848 (8.128). In de 12-maandsperiode juni 1970 - juni 1971 werden 131.449 woningen in aanbouw genomen (waarop het aantal in die periode gemelde correcties ad 1909 niet in mindering is gebracht- en 125.844 woningen voltooid. Hiervan bedroeg het aantal bijzondere woon eenheden (voornamelijk bejaarden- woningen) resp. 22.978 en 14.702. Ver deeld naar financieringswijze bestond bet aantal in die periode begonnen woningen uit 45.744 woningwetwonin gen, 64.287 premiewoningen en 21.418 ongesubsidieerde woningen. Voor de voltooide woningen waren deze cij fers resp. 47.068, 56.871 en 21.905. Eind juni 1971 waren 159.308 wo ningen in aanbouw (te weten 101.222 eengezinshuizen en 58.086 woningen in meergezinshuizen tegen 156.736 ul timo juni 1970. NOOTDORP Al honderd jaar torent de bijna zestig meter hoge Bartholomeuskerk aan dc Veenweg boven de landerijen en tuinderijen van het hoofdzakelijk nog agrarische dorp dat tussen twee rijkswegen en twee opruk kende stedelijke agglomeraties ligt ingeklemd. Bestond de pa rochie honderd jaar geleden nauwelijks uit 750 zielen, toch werd deze maar liefst zeshonderd plaatsen tellende kerk gereali seerd Bij het eeuwfeest dat eind oktober wordt gevierd zal de nagedachtenis aan Andreas Hofwegen wel centraal staan. Hij was het die het overgrote deel van de bouw bekostigde, een som van 87.500. Aan hypotheken en ef fecten schonk Hofwegen, die veenwer- ker van beroep was. ƒ78.000. De rest werd door de Nootdorpers bijeenge bracht.. Op 23 oktober 1868 overleed hij. Alvorens met de bouw kon worden begonnen moest het kerkhof verlegd worden. Op het huidige plein stond toen een schuurkerkje en een ar moedige pastorie. Het percentage katholieken is in Nootdorp in al die jaren nagenoeg gelijk gebleven, t.w. zeventig procent van de bevolking. Twaalf procent be zoekt de hervormde en zeven procent de gereformeerde kerkdiensten. De overige elf procent heeft geen uitge sproken kerkelijke binding. In 1906 werd op nog geen steen worp afstand van de Bartholomeus kerk een school, een zusterhuis en een bejaardentehuis gebouwd. Na de bouw van de school werd de openbare school door de parochie aangekocht en tot verenigingshuis omgebouwd. Het is hetzelfde gebouw aan de Veenweg waar men thans nog bijeenkomt. De parochie van Nootdorp, waar over pastoor C. J. van de Knaap de scepter zwaait, zou graag bij het de kenaat Delft worden ingedeeld. Noot dorp heeft zich nooit in het dekenaat VIietstreek thuisgevoeld. Ter gelegen- heid van het eeuwfeest zal het pries terkoor een grondige opknapbeurt krijgen. De communiebanken verdwij nen. Dit kost ƒ30.000. Het feestcomité hoopt dat de bevolking dit op kan brengen. Die drie zijn: Peter Reinhard, 22 jaar, net uit militaire dienst, begin nend student aan de TH in Delft, avonden die zij gedrieën doorbrach ten het woord „witte platenwinkel" Jean van Baardwijk, 22 jaar, student economie in Rotterdam, en Hans Al- lart, 23 jaar, die de accountantsoplei ding volgt en bij NVSH en Stimezo werkt. Hun realisatie van de platenzaak zou een goedgeaard Rotterdammer met trots moeten vervullen. Ruim een week nadat tijdens één van de vele was gevallen, konden zij al in hun zaak beginnen met inrichten. Amper drie weken na de avondlijke bijeen komst vond de opening plaats. TAAKVERDELING „We hebben een vastomlijnde taak verdeling gemaakt", zegt Peter Rein hard, „de een zorgde voor de contac ten met de platenmaatschappijen in het buitenland, de ander ging op zoek naar een geschikte ruimte en de der de zorgde voor de administratieve op zet van het geheel, bijna alles in de avonduren. Na een week kwamen we weer bij elkaar en het bleek dat ieder op zijn terrein geslaagd was." De inrichting van de ruimte aan de Zaagmolenstraat werd zeer sober ge houden, en men besloot slechts vrij dag (van 's middags vier tot 's avonds negen) en zaterdag (van negen tot zes) te openen. „De meeste mensen gaan toch niet tussen de middag of door de week om half zes nog een plaat kopen." De eerste resultaten zijn ze had den eigenlijk niet anders verwacht bijzonder gunstig. Het afgelopen week-end liep de zaak „als een trein". En het ziet er niet naar uit dat de belangstelling vermindert, ook al ROTTERDAM De bekende En gelse Brass Band „Enfield Brass Band" uit Londen verzorgt tussen 7 en 14 augustus een aantal concerten in Nederland. Op het programma staan originele werken van Brass Band componisten, maar ook arran gementen van bekende klassieke com ponisten als Dvorak, 'Rimsky-Korsa- koff en Grieg. Zaterdagavond 7 augustus om acht uur geeft de Band een gratis open luchtconcert op het Lijnbaanplein bij de poort van het voormalige Cool- singel ziekenhuis. Aan het slot van dit concert zal een zogenaamde „Mass ed Band worden geformeerd. Samen met hun gastheer, de Brass Band Rot terdam, geeft de Enfield Brass Band dan een uitvoering van de ouverture Rule Brittannia en een symfonisch ge dicht Finlandia. Hetzelfde programma wordt op 8 augustus, eveneens om 20.00 uur, her haald in de zaal „De Ark" in Re- nesse. De tournee wordt besloten met een concert va'ft de Enfield Band al leen op vrijdagavond 13 augustus in het Dorpshuis in Zuid-Beijerland. is er in de winkel geen gelegenheid naar een plaat te luisteren („Ze wor den voor ze dc fabriek uitgaan eerst getest; fouten zitten er dus niet in. En bovendien weten de mensen pre cies wat ze willen hebben"). Voorlopig is het repertoire nog enigszins gespecialiseerd op de pop muziek, maar wellicht brengt de zaak na enige tijd ook klassiek op de Rot terdamse markt. „We kunnen nu ech ter al iedere plaat bestellen, voor de zelfde lage prijs. De wachttijd iè dan een week of twee, maar die willen we zien te bekorten." ZWARTE PRIJZEN Vrij fel ageren de „witte drie" (die overigens geheel onafhankelijk zijn, ze hebben hun eigen geld in de zaak gestoken) tegen de „witte pla ten" die tegen wat zij noemen „zwar te prij,zen" worden verkocht. „Witte platen", zeggen ze, „zijn il legale platen, eigen persingen. Er worden geen rechten over betaald. Het zijn vaak eigen, klandestiene opnamen, bandjes en zo. Goed, dat is tot daaraan toe. Maar waar wij ons zo kwaad over maken is dat ze die platen, die vaak ontzettend slecht zijn van kwaliteit, voor vijftien gulden verkopen. Als wij in staat zijn om gewone platen, die normaal in de handel zijn, en die een goede kwali teit hebben, voor vijftien gulden te verkopen, dan vinden zij het schan dalig dat dergelijke kwalitatief slech te platen ook voor die prijs de deur uit moeten. We kunnen ons voorstel len dat de mensen ze willen hebben, vaak als curiositeit. Maar maak ze dan goedkoper: een tientje of zo." Het driemanschap wil dan ook de „witte platen"-handelaar, indien (door toenemende vraag) mogelijk, onder druk zetten, de inkoopprijs te verlagen. DENKGROEP Hans, Peter en Jean treden met hun disco-activiteiten eigenlijk voor het eerst voor een groter front naar buiten. Zij zijn echter al jaren bezig met werkzaamheden op informatief terrein als een soort „informele infor matiegroep". „We hebben al heel lang een denkgroep", zegt Peter, „en in de loop van de tijd hebben we nogal wat plannen gemaakt en die ook uitge voerd." Een van die plannen was het uitwerken van ideeën van anderen, als die op een bepaald punt niet meer verder wisten. „We hebben toen een advertentie gezet waarin we mensen opriepen ons in zo'n situatie te raad plegen. Dat heeft wel succes gehad. Zo kwam bijvoorbeeld iemand bij ons met een idee over automatische infor matieverwerking, dat hij niet verder meer kon uitwerken. We hebben toen de nodige contacten voor hem gelegd en zijn namens hem in onderhande ling met de PTT gegaan over toepas sing van zijn idee. Plannen voor de toekomst? „Voor lopig de zaak wat uitbreiden, wat meer platen nog. En verder weten we het niet. Dat zien we tegen die tijd wel weer." DINSDAG 3 AUGUSTUS 1971

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5