AMERIKA WIL CHINA IN VN Besluit op basis realiteit Vertraging door lek in Apollo Moskou houdt spoedberaad U.S. Steel verhoogt met aantal bondgenoten C i Senaat redt Lockheed 2 moderne theeglazen Het Kwartet Formosa moet lid blijven Omwenteling in politiek VS 4fstoten werd 2 uur uitgesteld Twee Schotse werven sluiten VS luchtvaart verwacht heel slecht jaar bI Roemenië onder zware druk (RITA) Wiütl Koeler l j 1 staalprijzen Soedan eist doodstraf tegen Duitse huurling bona IT.I JS It Nieuwe Leidse Couranit Dindag 3 augustus 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn bert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steen straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TAIPE (AP) De regering Tsjang Kai-tsjek van Formosa heeft gisteren zonder veel commentaar nota geno men van de verklaring van minister Rogers, dat Amerika voor toelating van de Volksrepubliek China tot de VN zal stemmen tijdens de komende algemene vergadering van de volke renorganisatie. Het is wel duidelijk verbitterd. Het ministerie van buitenlandse za ken van Formosa (Nationalistisch Chi na) liet gisteren weten, dat de rege ring van Tsjang Kai-tsjek niet af wachtend zal toekijken „bij het in eenstorten van de Verenigde Naties". „De Republiek China (Formosa) neemt in de VN een positie in die duidelijk is omschreven in het hand vest". aldus het ministerie in Taipe. De regering van Formosa roept op tot verzet tegen het streven Peking in de VN te krijgen en Formosa er uit. Formosa heeft niet gezegd, dat het uit de VN zal treden als Cnina lid wordt.' WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) De Verenigde Staten zullen komende herfst iri de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor toelating van China tot de volkerenorganisatie stemmen. Deze mededeling van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, was geen verrassing meer na het sensationele nieuws van enkele weken geleden dat president Nixon naar Peking zal reizen. Niettemin betekent de verkla ring die Rogers gisteren in Wash ington voorlas een van de groot- PRAAG (Reuter) De COMECON, de economische gemeenschap van Josteuropese socialistische landen, leeft besloten de valuta der lidstaten inderling inwisselbaar te maken met ils basisbetaalmiddel de Russische roebel, die algemeen inwisselbaar (rordt. Dit heeft Loebomir Stroegal, Tsjechoslowaakse premier, be- indgemaakt in een interview met iet partijblad Roede Prawo. Het besluit is genomen op de top- lijeenkomst van de COMECON, die vorige week in Boekarest is gehou den. ste, zo niet de grootste omwen teling in de Amerikaanse bui tenlandse politiek sinds de twee de wereldoorlog. Rogers liet verder weten, dat Ame rika zich zal keren tegen pogingen Formosa (Nationalistisch China) uit de VN te stoten. Wel liet de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken doorschemeren, dat Washington zich niet zal verzetten tegen uitsto ting van Formosa uit de Veiligheids raad. Tot nu toe bezet Formosa een van de permanente zetels die in de Vei ligheidsraad zijn weggelegd; voor de grote mogendheden. Als Peking lid wordt van de VN zal het ongetwijfeld ook die permanente zetel in de Vei ligheidsraad' opeisen. Minister Rogers zei gisteren in ©31 HOUSTON (AP) Een paar minuten voordat de astronauten van de Apolle 15 de maanlander Falcon vannacht zouden afstoten ontdekten de maanreizigers dat er een lek moest zijn. Hoewel de vluchtleiding benadrukte dat er geen gevaar bestond voor de astro nauten en dat het probleem kon worden opgelost werd toch een schrikreactie veroorzaakt. De situatie deed denken aan de tragedie waarbij de drie Russische astronauten van de Sojoez 11 werden ge dood toen er zich een lek voordeed in hun ruimteschip op het mo ment dat het de dampkring binnenkwam. stil Er was echter een belangrijk onderscheid. De Russen konden niet weten dat het lek bestond en zij ierven vrijwel onmiddellijk toen ze werden blootgesteld aan het lucht ledige in de ruimte. De astronauten van de Apollo 15 ontdekten het lek slechts enige minu ten voor zij de maanlander Falcon zouden hebben afgestoten, namelijk om vijf minuten voor twaalf (Ned. tijd). Worden berichtte dat er in de tun nel die de beide voertuigen verbindt een druk bestond. In .deze tunnel dient zich geen druk voor te doen. Daarom kon men nu aannemen, dat een van de beide ruimteschepen lekte naar de tunnel. l De astronauten kregen de opdracht hun ruimtepakken te blijven dragen, terwijl Worden voorstelde dat het SE, afstoten zou worden uitgesteld tot het ij lek zou zijn gevonden. Toen bleek, dat er in ieder geval ^Bgeen lek was in het luik van het noederschip gaf de vluchtleiding op- Ilracht door te gaan met de plannen roor het afstoten van de Falcon. Dit mderzoek heeft twee uur geduurd, tven lang als een omwenteling om de - liaan. De maanlander is vannacht om rtjf minuten over twee (Ned. tijd) afgestoten. Dat was zes uur nadat Alfred Worden welkom thuis had gezegd tegen Scott en Irwin toen dg maansloep Falcon zonder haperen aan het moederschip Endeavour was vastgemaakt. Het was het triomfantelijke einde van een dag met gemengde gevoelens, want Scott en Irwin begonnen giste ren duidelijk geprikkeld te raken. Om de wat langer uitgevallen excur sie van zondag goed te maken en de mannen tussendoor toch nog zeven uur slaap te gunnen, was de derde rit met twee uur bekort tot vier uur. Dat was nog tot daar aan toe, maar voor het vertrek naar de Hadley rille gisteren, moesten Scott en Irwin nog eens proberen de vastgelopen boor uit het gat te krijgen waar zij eerder hadden geprobeerd het tot nu toe diepste grondmonster te trekken: on geveer twee en een halve meter. (voor vervolg zie pag. 9) Op de' foto is Rolf Steiner in gesprek met zijn verdediger Salam Eissa. Washington, dat de regering-Nixon tot zijn beslissing is gekomen op basis van de reële situatie in de wereld. „Wij zijn van mening, dat de realiteit van de huidige wereldsituatie het noodzakelijk maakt, dat beide landen zijn vertegenwoordigd in de volke renorganisatie", aldus Rogers. Hij wees er op de de Volksrepubliek Chi na ongeveer 700 miljoen inwoners heeft en Formosa ongeveer 14 mil joen. „Per slot van. rekening verte genwoordigen zij (Peking) ongeveer een kwart van de wereldbevolking". Over de vertegenwoordiging in de Veiligheidsraad zei Rogers, dat Ame rika bereid', is deze kwestie voor te leggen aan de algemene vergadering van de VN. Die moet daarover beslis sen. „President Nixon heeft de Ameri kaanse buitenlandse politiek aange past aan de hand van de volgende richtlijnen: het tot standkomen van een politiek die gericht is op de toe komst, maar rekening houdt met de verplichtingen van het verleden", zo ging Rogers verder. „De toelating tot een internationale organisatie wil nog niet zeggen, dat men het geheel eens is met de aanspraken of standpunten, van een van beide regeringen", rAerk- te Rogers op. Als Peking en Formosa echter beide lid van de VN zouden zijn, schiep dit de mogelijkheid voor betere contacten tussen beide landen. Formosa moest lid blijven van de volkerenorganisatie, omdat het sinds de oprichting er van een belangrijke en betrouwbare rol had gespeeld in de organisatie. LONDEN (AP, Reuter. UPI) De Britse regering heeft gis teren de meerderheid behaald in het parlement voor haar voorstel twee van de werven van het Schotse scheepsbouwconcern. Upper Clyde Shipbuilders (UCS) te sluiten. Na een verhit debat, waarin Con servatieven en Labour er elkaar over en weer van beschuldigden de UCS aan de grond te hebben geholpen, kreeg premier Heath 280 Lagerhuisle den achter zijn voorstellen, met 274 stemmen tegen. Minister van handel en industrie. John Davies. op wiens huis deze week een bomaanslag werd gepleegd, heeft verklaard niet te zul len zwichten voor de druk van oppo sitie en arbeiders om een aantal wer ven te sluiten. Eerder deze week hebben arbeiders van de UCS de. met sluiting bedreig de, werven bezet. Gisteren is door hen een beheersco mité opgericht, die bestaat uit arbei ders en hogere functionarissen van de drie UCS-werven. Sluiting van twee van de drie werven zou ontslag kun nen betekenen voor 15.000 Schotse scheepsbouwarbeiders. IfttUj Ka—'Van WASHINGTON Waarschijnlijk kl 1971 voor de Amerikaanse lucht- #art het slechtste jaar tot nu toe •rden en zullen de verliezen de 180 Ujoen dollar (650 miljoen gulden) 1970 te boven gaan. Zo luidt de verwachting die de lident van de American Airlines de op een na grootste luchtvaart- Oaatschappij in de Verenigde Staten), Seorge Spater, heeft uitgesproken in •en vraaggesprek met 'U.S. news and *ord report'. Behalve met de inzin king van de Amerikaanse economie, ^ardoor het luchtverkeer is ver- nünderd, heeft de luchtvaart te ma ken met problemen als de stijging in de exploitatiekosten en strenge Theidsbepalingen. Spater merkte op dat de lonen b'ij de Amerikaanse luchtvaartonderne- igen sedert 1969 met 71 procent in gestegen en dat midden in de i •tonomische inzinking nieuwe vlieg den zijn gekocht. William Rogers: politiek gericht op de toekomst WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft het met faillissement bedreigde vliegtuigcon cern Lockheed Corporation de red dende hand toegestoken door in te stemmen met een regeringskredietga- rantie. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden had eerder al haar fiat gegeven aan de leningsgarantie ten bedrage van 250 miljoen dollar. Door de kredietgarantie wordt de Lockheed Corporation in staat gesteld haar programma voor de ontwikke ling van de commerciële Tristar- luchtbus voor te zetten. De financiële redding van het Lockheedconcern betekent tevens het verdwijnen van het zwaard van Da mocles boven de hoofden van tenminste 60.000 werknemers in de vliegtuigbouw in de VS en in Enge land, dat een aandeel heeft in de ont wikkeling van de Tristar-luchtbus. Engeland heeft de produktie van de motoren voor de luchtbus in handen, die worden geleverd door de Rolls Roycefabrieken. Dit concern zit even eens in ernstige financiële moeilijk heden. Voor Rolls Royce moet de be slissing van de Amerikaanse Senaat een fikse opluchting betekenen. CULEMBORG L. Sillevis en Zo nen Houthandel NV in Culemborg zal binnenkort sluiten wegens onvoldoen de orders en gestegen lasten. Alle 14 werknemers is ontslag aangezegd. Met de vakbonden is volledige over eenstemming bereikt over de wijze waarop het personeel zal afvloeien. Vriendschap en liefde houden van elkaar als twee broers die een erfenis moeten verdelen. OXENSTIERN Ze zijn Bonzo gevolgd mag zij ze houden? In de nacht van vandaag op morgen wordt veel bewolking met af en toe buien verwacht, maar morgen zijn aan de achterzijde van een front ook weer opklarin gen mogelijk. De temperaturen zullen woensdag niet meer de zo merse waarden kunnen bereiken, die vandaag nog voorkomen. Strandweer Een onweersstoring die van morgen bij Noord-Frankrijk lag passeert in Noordelijke richting met enkele buien. Morgen wis selend bewolkt en overwegend droog met een tijdelijk vrij krachtige Zuidwesten wind. Temperatuur 19 tot 21 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Na een kleine verstoring van het strandweer later weer zonnige perioden. Barometerstand: heden 10 uur 75,4 cm (1005 millibar), dalend. Zon en maan 8 augustus: zon op 5.11, onder 20.19; maan op 20.50, onder 7.17, 13 aug. L.K. Hoog water Hoog water, 3 augustus: Rot terdam le getij 0.59. 2e getij 13.30; Scheveningen 12.07 - Vlissingen 10.59 - 23.29; Haring vliet a. d. Zeezijde 12.34 MOSKOU (AP, Reuter, UPI) De Sowj et-Unie heeft op de Krim geheel onverwacht een topconferentie gehouden met haar Oosteuropese bondgenoten. Alleen Roemenië was niet ver tegenwoordigd. Daarmee zijn de betrekkingen tussen Roemenië KHARTOEM (AP. DPA, Reuter, UPI) In de Soedanese hoofdstad Khartoem is gisteren tweemaal de doodstraf geëist tegen de Westduitse huurling Rolf Steiner. Het proces tegen de 40-jarige Stei ner, die onder meer als huursoldaat in Indo-China, Korea, Algerije, Perzië en Biafra heeft gevochten, is kort na het begin van de zitting verdaagd tot donderdag. De verdediger krijgt tot dan gelegenheid het dossier yan Stei ner te bestuderen. De Westduitse huurling wordt be schuldigd van steun aan rebellerende negerstammen in Soedan. Steiner heeft zelf deze aanklacht ontkend. Wel heeft hij toegegeven dat hij ille gaal Soedan is binnengekomen. Steiner wordt er in de officiële aanklacht van beschuldigd oorlogsda den tegen de regering van Soedan te hebben gepleegd, wapens en munitie te hebben verschaft aan de Anya Anya-rebellen, valse geruchten en berichten te hebben verspreid, die ge richt waren tegen de Soedanese rege ring en smokkel en verdeling van me dicijnen onder de bevolking in het zuiden van Soedan. Enkele uren voor het begin van het proces tegen Steiner heeft deze in een interview met een Egyptisch blad verklaard dat hij in juli 1969 naar zuidelijk Soedan is gestuurd om in lichtingen in te winnen. Dit was ge beurd op verzoek van een Westduitse voedsel- en landbouworganisatie. Steiner wilde de naam van deze in stelling echter niet noemen. en de andere landen van het Pact van Warschau weer zeer gespannen geworden. De reden van de afwezigheid van de Roemeense partijleider Ceausescu is waarschijnlijk, dat op deze „rode top" voornamelijk is gesproken over China. Roemenië heeft altijd gewei gerd in het kielzog van Moskou Chi na af te vallen. Het Russische persbureau TASS heeft gemeld, dat de topconferentie is gehouden om te spreken over Euro pese en andere internationale kwes ties. De conferentie heeft „het oppor tunisme van links en rechts" veroor deeld. Daaruit wordt afgeleid, dat het aangekondigde bezoek van president Nixon van Amerika aan Peking hoofdonderwerp van gesprek is ge weest. Op de conferentie waren aanwezig de Russische partijleider Breznjew, president Podgorny en de partijlei ders van Hongarije, Bulgarije, Tsje- choslowakijé, Polen, Oost-Duitsland en Mongolië. Uit de verklaring van TASS blijkt dat nog twee leden van het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie op de topconfe rentie aanwezig waren. Dat zijn Boris Ponomarew, die voor de partij de betrekkingen van de Sowjet-Unie met de partijen uit het Oostblok behartigt en Konstantin Ka- toesjew, een beschermeling van Breznjew, die een aktieve rol heeft gespeeld in het neerslaan van het be wind van Alexander Doebtsek in Nederlandse jongens in Marokko vrij DRACHTEN De 18-jarige Adrie Schnater en de 19-jarige Tjedze Stienstra, beiden uit Drachten, die enkele weken geleden bij het over schrijden van de Marokkaanse grens werden aangehouden op verdenking van het bezit van verdovende midde len, zijn vrijgelaten. Gisteren kreeg mevrouw Schnater van het ministerie van buitenlandse zaken de medede ling van de vrijlating. Uit nader ver kregen inlichtingen heeft de familie Schnater begrepen, dat de aanhou ding van de twee jongelui op een. misverstand berustte. Tsjechoslowakije. Hij wordt vooral verantwoordelijk geacht voor het aan de macht komen van de conservatie ve communisten in Praag. Zijn aanwezigheid wijst erop dat het Kremlin ziin geduld beeint te verliezen met betrekking tot de onaf hankelijke politiek van de Roemeense leiders. In dit verband krijgt het be zoek, dat premier Kosygin van de Sowjet-Unie vorige week aan Roeme nië heeft gebracht een grote en on heilspellende betekenis. Roemenië zal onder nog grotere druk komen te staan en het zal voor Ceausescu en zijn medestanders steeds moeilijker worden hun onaf hankelijke houding te handhaven. PITTSBURG (AP, Reuter) Het Amerikaanse staalconcern U.S. Steel Corporation heeft aangekondigd de prijzen van haar staalprodukten met acht procent te verhogen. De aankon diging volgt op een akkoord met de vakbonden, waarin is besloten de lo nen met ongeveer dertig procent te verhogen. De prijsverhoging van staal door de U.S.Steel, die de grootste Amerikaanse staalproducent is, zal in de komende vijf maanden van kracht worden. De Amerikaanse regering heeft gis teren kritiek geleverd op de prijsver hoging van U.S. Steel. De woordvoer der van het Witte Huis verklaarde dat de regering het betwijfelt of de prijsverhoging op lange termijn in het belang is van de staalindustrie, gezien de reeds ongunstige concur rentiepositie van deze sector. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paors-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: naam PU.»: ba'.oalt: per kwartaal par maand I- Als beloning voor mij naktiviteit I I ontvang ik 2 theeglazen. n De nieuwe abonnee krijgt onze I (krant veertiendagengratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1