ALGIERS VERBREEKT BANDEN MET AMMAN f rk,= VS biedt uraniumgeheimen aan andere landen aan umphrey doet felle aanval op EEG-landbouwbeleid Zwijgzaamste ApoIIo- bcmaiming komt los TV-commentaar Bij goederenvervoer 1900 NS-ers minder abour sluit EG bestand Topconferentie als nachtkaars geëindigd Rhodesië wijst Nederlanders uit Luguber Betty Stöve was te angstig tegen Zweedse Sandberg Man zonder ambitie evenaart .record Natuurlijke afvloeiing in vijf jaar Veronica in actie voor eigen bestaan Scheuring in middenstands partij Weer problemen rond Ajax-Nacional Versterking Frankrijks positie Noodlanding van Jumbo jet: 26 gewonden In Canada: 350 bosbranden ZATERDAG 31 JUll 1971 31 JUL|P= INDEN' (Reuter) Parlementslc- van dc Britse Labour Partij heb- soort code aanvaard om te n dat hun partij innerlijk verscheurd door de strijd over tvel of niet toetreden van Enge- tot de EEG. code bevat zes punten. In het ird wordt volledig vertrouwen iproken in partijleider Harold in en de beschimping van Wilson j pers en anderen veroordeeld, ts is bepaald dat het EEG-debat vorden beperkt zonder verwijzing personen en alle mededelingen ermijden over wat een Labour- ring mogelijk gedaan zou hebben betrekking tot de huidige voor den voor toelating" van Enge- tot de EEG. Afgesproken is we- Jjdse verdraagzaamheid te be- POST. fyen bij debatten en geen televi- of andere openbare debatten te len tussen Labour-parlementsle- dic over dc EEG van mening ZOndephilIen. poedig f r-Labourminister William Rod- nalieT beeft voorspeld dat minstens 50 de 287 parlementsleden van zijn bent fa voor toetreding tot de EEG zul- Hemmen. n. r g ibour-parlcmentslid Michael Foot andaa in 6611 brief aan hct dagblad y i Times gezegd dat het Britse pu- 4 uur. |j je kans moet krijgen zich in algemene verkiezing uit te "ïken voor of tegen toetreding tot ALGIERS, TRIPOLI (AFP, Reuter, UPI, AP) De anti-Jor daanse, Arabische topconferentie is dankzij onvoldoende belangstel ling en een weinigzeggend slotcommuniqué als een nachtkaars ge ëindigd. Maar Algerije één van de Arabische landen, die niet de moeite had genomen om de Arabische top te bezoeken heeft alle betrekkingen met Jordanië opgeschort en de Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) opnieuw militaire, financiële en diplomatieke hulp toegezegd. lEG. PRESIDENT BOUMEDIENNE nder B)- 'vrouw1 prvolg van pag. 1) at merkten gisteren de drie astro- ten, die toen nog samen in de Ho-combinatie zaten, terdege. ;wel zij volgens de bekende gege- s correct in hun baan om de maan cht waren gekomen, bleek na eni- :ijd het laagste punt niet 17 maar p 14 kilometer te zijn. Oorzaak: ekende mascons: de Apollo draai- immers over onbekend gebied om maan, teneinde de ver naar het rden gelegen landingsplaats te men bereiken. let lijkt er helemaal op alsof we NH r van onderen tegen een paar van knapen aankijken, zei Dave Scott n de Apollo voor het eerst op de ennijnen langs de rand van het dingsgebied afging. „We hebben maal onze ogen dicht en we trek- onze voeten op", was de reactie 1 Irwin. „Ik zal je dit vertellen, het grijpt me beslist bij de keel", zei de eens zo laconieke Scott met een stem die even haperde van ontroering. De hoop van de grondploeg in Houston, dat de zwijgzaamste Appollo-beman- ning aller tijden wel zou „loskomen" als ze eenmaal ter plaatse was, kwam volledig uit. De baan op 14 km werd door de vluchtleiding te laag bevonden voor een goede landing van de Falcon, en daarom werd met een extra correc- tiestoot van de motor het laagste punt naar een kleine 18 km opgetrok ken. KIJKEN Genietend, van een welverdiende zomervakantie in het Oosten- —Tijkse Hinthertal slijpt de West- duitse minister van buitenlandse taken Walter Scheel hier een teis om het grasveld voor _s buitenverblijfeens te milli- neteren. Ofschoon hij hier met lijn familie rust en ontspanning fczoekt, is hij toch met een directe elexlijn met Bonn verbonden Om acht over half een vannacht zou Scott voor het eerst direct op de maan uitkijken. Nadat'de cabine van de Falcon luchtledig gemaakt was zou hij hoofd en schouders uit het geopende luik steken om het lan dingsterrein. in alle richtingen te ver kennen. Een wijziging ten opzichte van de eerder gebruikelijke procedure, waar bij er alleen uit de raampjes gekeken werd totdat de maanwandelaars met terdaad op pad gingen. De eerste ver kenning duuri volgens het tijdschema een. half uur. De drie maantitten zul len vandaag, morgen en maandag plaatsvinden. „Het bewind in Jordanië is funda menteel onverenigbaar met de voort zetting van de strijd van het Pales tijnse volk en de aspiraties van de Arabische Natie", zo werd donder dagnacht in een communiqué in Al giers bekend gemaakt. Opnieuw werd de Algerijnse visie herhaald, dat uit sluitend gewapende strijd en beslist geen vreedzame oplossing het Pales tijnse land en alle bezette Arabische gebieden kon heroveren. Algerije veroordeelt, aldus het communiqué, iedere bedilling over de Palestijnse revolutie en iedere bemiddeling tus sen de Palestijnse revolutie en haar vijanden. Beloofd werd, dat alle wapens en uitrusting, die de Palestijnse com mando's bij de recente gevechten in Jordanië hadden verloren, door Alge rije opnieuw aangezuiverd zullen worden. (Het Algerijnse communiqué is dui delijk een verhulde kritiek o.a. op Syrië, dat onlangs een grote zending tanks in beslag nam, die door de Al gerijnen aan de commando-beweging in Syrië waren gestuurd. De zinsnede, dat het noodzakelijk is om een duide lijke houding ten opzichte van de Pa lestijnse revolutie aan te nemen. nl. voor of tegen, is een even duidelijke kritiek op onder meer Egypte, dat zich pas tegen koning Hoessein op stelde, toen de strijd in Jordanië al lang en breed beslist was, red.) De topconferentie in Tripoli, die door de Lybische leider kolonel Khaddaffi bijeen was geroepen, is gisteren geëindigd met de waarschu- LOESAKA (AFP) De Rhodesi- sche regering heeft woensdag de Ne derlandse opticiën H. G. M. van Loon (33), samen met zijn vrouw Sushila (24), uitgewezen. Bij zijn aankomst in Loesaka, de hoofdstad van Zambia, vertelde Van Loon vrijdag dat hij was uitgewezen omdat zijn vrouw een kleurlinge van Indiase afkomst is. Negen andere Europeanen die ook met niet-blanke vrouwen waren getrouwd, hadden vorige week hetzelfde lot ondergaan. De heer Van Loon zei dat hij zeven maanden in Zuid-Afrika had ge woond, waar hij zijn vrouw had leren kennen. Hij was naar Rhodesië verhuisd omdat hij dacht dat men daar minder vijandig tegenover kleur lingen stond. nede 3 9' Nieuwe onderhandelingen gewenst LONDEN (AP, Reuter, UPI) al— De voormalige Amerikaanse 000, vice-president Hubert Hum- ngephrey heeft gisteravond in Lon- 3*den een felle aanval gedaan op u' het landbouwbeleid van de Euro pese Economische Gemeenschap. In een toespraak zei Humphrey dat de EEG-landbouwpolitiek „een ver- torende macht is op de wereld-land- >ouwmarkten". -Als het landbouwbeleid van de 'EG niet wordt veranderd dan kan de uitbreiding van de gemeenschap 'n verdergaande ontmoedigende uit- "•Jking hebben op de houding van Amerika ten aanzien van het nieuwe Europa", aldus Humphrey. Volgens de voormalige vice-presi dent moeten nieuwe onderhandelin gen tot stand komen. Het internatio nale handelstelsel moet verder wor den ontwikkeld en er moeten regels worden vastgesteld voor de handel in landbouwgoederen, zowel als die van industriële herkomst. „Ik ben al lang een man die een verenigd Europa steunt", aldus Humphrey. „Maar de Europese ge meenschap heeft een aantal maatre gelen genomen dat een verandering betekent in de multilaterale handel, maatregelen gegrondvest op het prin cipe van „most favored nation" (vrij vertaald: bevoorrechting van bepaal de landen-red). van speciale regionale en bilaterale overeenkomsten en de vorming van een handelsblok dat voorkeursrechten verleent". Deze ac tiviteiten zijn tegenstrijdig met de grondbeginselen vastgelegd in de GATT (een door vele landen gesloten algemeen akkoord over handel en ta rieven)" aldus Humphrey. „De moeilijkheid is dat de huidige zes leden van de EEG oplossingen van problemen in eigen huis hebben trachten te vinden zonder daarbij ten volle acht te slaan op de wettige be langen van niet-leden". zo vervolgde hij. wing, dat de aanwezigen wel eens sancties tegen Jordanië zouden kun nen nemen, vanwege de anti-Pales tijnse acties die dit regime had on dernomen. Bovendien werd Jordanië gewaarschuwd, dat het geen aparte vrede met Israël mag sluiten Tenslotte werd nog eens de nadruk gelegd op het feit, dat zowel Jordanië als de Palestijnse commando-bewe ging zich aan de akkoorden van Cairo en Amman moeten houden, die tussen hen zijn gesloten. Daarbij werd ver wezen naar artikel 13 van het ak koord van Cairo, dat sancties stipu leert tegen die partij, die het akkoord schendt. Het akkoord van Cairo werd op 27 september van het vorige jaar geslo ten. Tien Arabische staatshoofden stelden zich toen garant voor de uit voering van het akkoord. Maar op de topconferentie waren behalve initiatiefnemer Khaddaffi slechts de staatshoofden van Egypte, Syrië, Het televisietoestel was gisteravond een wel erg lugubere doos. Nog maar nauwelijks waren de slotbeelden van Langebents reportage over de Pakis taanse vluchtelingen verdwenen of we blij waren geen programmamaker met zoveel precisie was geland dat net wel een oefening leek. De twee uitzendingen zorgden voor beelden, die je ook wel eens aantreft in populaire fotoboeken waarin een periode uit de geschiedenis geken schetst wordt. Het verschil zat hem in de gelijktijdigheid waarmee je oude mensen over een winderige, natte vlakte in India zag strompelen en je over die landing hoorde. Het was een avond van grote onge rijmdheden, waarop je gemakkelijk kon gaan twijfelen aan nut en zin van alle maanenergie die wordt ten toongespreid. Je mag bovendien aan nemen dat die landing de komende dagen een grotere spraakmaker zal zijn dan het vluchtelingenprobleem tn India ooit is geweest, of zal zijn. Het was kortom een atoond waarop we konden horen hoe de maanlander te zijn. HILVERSUM Christina Sand berg en niet onze landgenote Betty StTve zal in de finale van de open Nederlandse tenniskampioenschappan aantreden tegen Wimbledon-kam- pioene Evonne Goolagong. De accurate Christina Sandberg schakelde de toch niet zwak spelende Betty Stöve koelbloedig uit. Na in de eerste set twee setpunten te hebben overleefd zegevierde zij met 119 en in de tweede set zelfs met 61. Stöve en Sandberg komen samen uit in de finale van het damesdubbel en bo vendien speelt de Zweedse in het ge- mengddubbel samen met de Frans man Dominguez. De finale van het herendubbel be looft uitermate interessant te worden. Het goed op elkaar ingespeelde Fran se koppel Barclay/Con tet komt uit tegen de sterke Australiërs Dibley en Cooper. Bettv Stöver reageerde nogal koel op haar uitschakeling: „Ik speel on geveer even sterk als Sandberg en ik wilde niet te veel risico nemen. Daardoor heb ik misschien wat ang stig gespeeld. Ik kon echt niet beter en ik vind niet dat ik slecht heb ge speeld." DEN HAAG Het record van Wieger Mensonidcs op de 100 meter schoolslag, gevestigd tijdens de voor- Olympische spelen van Tolio is ein delijk geëvenaard. Kees Uitenhout, een zwemmer die alle ambities in middels heeft verloren, kwam even eens tot 11.11.3 tijdens de nationale kampioenschappen In Den Haag. Ook bij de dames is de schoolslag het zorgenkind. Zowel Alie te Riet als Tineke Hofland hebben zich nog niet waar kunnen maken en hun uitzen ding naar de Olympische Spelen van München lijkt zeer dubieus. Deze da mes hebben echter wel de ambitie, die Kees Uitenhout niet meer heeft. Uitenhout (25): „Het was beter ge weest wanneer een jonge vent als Hans Elzerman deze tijd had ge zwommen". Peter Prijdekker verbe terde als startzwemmer op de 4 jeer 200 meter vrije slag opnieuw het na tionale record op de afstand. Er ging 0.2 seconde af: 1.59.5 Arnold Rood kwam tot 2.14.8 op de 200 m. vlinder slag. Ruim bovpn de limiet voor München. Hij krijgt alleen in de Europa Cup-wedstrijden in Turijn de kans zich alsnog waar te maken en voor uitzending in aanmerking te ko men. Bij de dames bracht de 200 meter vlinder knappe tijden van Anke Rijnders en Truus Zandvoort, resp. 2.30.0 en 2.30.1 Voor anke betekende dat een verbetering van haar „dage lijks record" bij de aspiranten. Noord- en Zuid-Jemen vertegenwoor digd. Koeweit, Libanon. Tunesië, Irak, Saoudie-Arabië, Algerije en Soe dan blonken uit door hun afwezig heid. Telegram Koning Hoessein van Jordanië zond donderdagnacht een telegram aan Khaddaffi, die met de volgende woor den begon: „Ik dank u voor uw uit nodiging, die mij niet heeft bereikt". Hoessein stelde, dat de conferentie in afwezigheid van Jordaanse vertegen woordigers de toestand in Jordanië wilde bespreken en herinnerde alle aanwezigen (commando-leider Yasser Arafat nam ook deel aan de top), dat Jordanië tijdens de juni-oorlog van 1967 heldhaftig had gestreden tegen Israël en met dat land de langste frontlinie van enig Arabisch land had. Eerder had Arafat geëist, dat alle Arabische landen de politieke en economische banden met Jordanië zouden verbreken en dat land uit de Arabische Liga zouden stoten; dat al le Arabische regeringen de leiding van de Palestijnse commando-bewe ging als „de enige wettelijke verte genwoordigster van het Palestijnse volk" moesten erkennen; en dat „een nationaal-democratische regering" in Jordanië het bewind van premier Wasfi Tel moest vervangen, teneinde er zeker van te kunnen zijn dat de commando's hun volledige vrijheid van handelen in hun operaties tegen Israël zouden herkrijgen. De atlete Anne Peterson, winnares van een gouden gemenebestprijs voor sportieve prestaties, is al goede maatjes met een olifant van de Londense dierentuin. Ze wil namelijk zo goed mogelijk de dikhuiden leren kennen, want als onderdeel van de prijs is een safari in Kenia verbonden. Dat de goede lobbes Annes charme op prijs stelt is buiten kijf UTRECHT Het aantal ar beidsplaatsen van de afdeling wagonladingvervoer van de Ne derlandse Spoorwegen zou vol gens een rapport van een interne commissie van de NS in 1975 moeten zijn verminderd met 1900 man, een kostenbesparing van 45 miljoen gulden per jaar. Op het ogenblik heeft van het per- sOneel in de stationssector 2966 man een volledige dagtaak in het wagen- ladingvervoer en 847 man een gedeel telijke dagtaak. Volgens een woord voerder van de NS betekent de af vloeiing van 1900 personeelsleden niet dat er ontslagen hoeven te vallen. Gezien de spreiding over vijf jaar en ook doordat de arbeidsplaatsen ver spreid over het hele land openvallen kan de afvloeiing van het personeel langs natuurlijke weg plaatsvinden. Ook zal een groot deel van het be trokken NS-personeel kunnen worden overgeplaatst binnen het bedrijf, mo gelijk in dezelfde of, na herscholing, in een iets andere functie. De interne commissie van de NS heeft de herstructurering van het wagenladingvervoer bestudeerd om dat in deze sector verlies wordt ge maakt Willen de NS quitte spelen dan zal het aantal laad- en losplaat sen van 337 eind 1970 in de loop van 1972 en 1973 moeten zijn verminderd tot 100 Ook moet het wagenlading- tarief worden herzien. De vrachtprij zen moeten afhankelijk van de wer kelijke kosten komend najaar 50 pro cent duurder worden. Het rapport is inmiddels met in stemming door de NS-directie aan vaard als basis voor gesprekken met personeelsraad. ondernemingsraad en overlegorganen. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Vandaag is Ve ronica (het station, waar muziek inzit) begonnen met een landelijke actie onder het motto „Veronica blijft, als u dat wilt." De opzet is de luisteraars van deze piratenzender te mobiliseren en op deze manier een wanhopige po ging te doen als zelfstandig radiosta tion te blijven bestaan. Ook nadat het Verdrag van Straatsburg zal zijn on dertekend door Nederland. Bij Veronica bestaat de sterke wens, dat de zender wordt gelegali seerd. Door het voeren van deze actie hoopt men op steun van het publiek, waaruit dan zal moeten blijken, dat er aan een popstation grote behoefte bestaat in Nederland. Het is de be doeling, dat de resultaten van deze actie zullen worden voorgelegd aan de volksvertegenwoordiging. (Van onze Haagse redactie) DEN' HAAG De twecmansfractie van de Nederlandse Middenstands- partij in de Tweede Kamer is ge scheurd. Het partijbestuur van de NMP heeft dc fractievoorzitter, de heer A. te Pas, laten weten hem niet meer als vertegenwoordiger van dc party te beschouwen. De heer J. de Jong uit Vorden is nu als enige Kamerlid van de NMP overgebleven; de heer Te Pas zou niet van plan zijn zijn Kamerlidmaat schap op te geven. De achtergrond van deze hele af faire ligt al in de tijd voor de verkie zingen.'toen er. onduidelijke en niet nagekomen afspraken werden ge maakt over de bezetting van de even tuele Kamerzetels. Diepgaande me ningsverschillen tussen de heren Te Pas en de heer De Jong, beschuldigin gen van chantage en het clowneske eerste optreden van de heer Te Pas in de Kamer hebben tot een uitbar sting van deze conflicten geleid. (ANP) De situatie rond het al dan niet spelen van de wedstrijden om de wereldbeker tussen Ajax en Nacional wordt steeds ondoorzichtiger. De Zuidamerikaanse voetbalbond besloot vrijdag in Buenos Aires dat de twee wedstrijden na 31 oktober hetgeen Ajax had voorgesteld moeten worden gespeeld. WASHINGTON, BRUSSEL (AP) De Amerikaanse rege ring heeft het voornemen be kendgemaakt, haar sedert de Tweede Wereldoorlog geheime techniek voor de verrijking van uranium ter beschikking te stellen van een aantal landen. Genoemd werden de leden en kandidaat-leden van de Europese Gemeenschap, benevens Canada, Australië en Japan. De regering in Washington wil be sprekingen met deze landen over ge zamenlijke toepassing van de gasdif- fusietechniek, waarmee uit natuurlijk uranium het verrijkte produkt wordt gemaakt dat als brandstof dient voor kernenergiecent rales. Tot nog toe had Amerika in de niet-communistische wereld praktisch gesproken een monopolie op de leve ring van verrijkt uranium. De diffu- siefabrieken van Engeland en Frankrijk leveren, naast de militaire produktie voor kernwapens, minder verrijkt uranium voor civiel gebruik dan die landen zelf nodig hebben. Frankrijk sloot onlangs een con tract voor levering van verrijkt ura nium met de Sowjet-Unie. Volgens de op dit terrein gezagheb bende journalist Nicolas Vichney zou Frankrijk wel grote belangstelling voor het Amerikaanse aanbod heb ben. Hij schreef gisteren in Le Mon de. dat dit een versterking van Frankrijks positie was. De regering in Parijs heeft onlangs voorgesteld, SAN FRANCISCO (AP. AFP) Bij een noodlanding van een Jumbo jet van de amerikaanse luchtvaart- op de luchthaven van San Francisco vannacht zijn volgens de laatste ge gevens 26 mensen gewond geraakt, van de totaal 119 passagiers en 13 bemanningsleden. Een groot deel van hen moest naar een ziekenyuis wor den vervoerd. Twee hadden gebroken benen. De noodlanding werd uitgevoerd nadat het toestel twee uur had rond gevlogen om voldoende brandstof kwijt te raken om de kans voor ont ploffing of brand bij de landing te verminderen. Het toestel was op weg naar Tokio maar moest boven de Atlantische Oc eaan naar San Francisco terugkeren daar bij het vertrek de navigatielich- ten op het vliegveld waren geraakt, waardoor het rechter landingsgestel klem was komen te zitten. Bij de noodlanding reed de Boeing op de landingsbaan door. een Europese verrijkingsfabriek voor uraniem te te bouwen op basis van het Franse gasdiffusieproces. Een woordoverder van de Europese Commissie in Brussel verklaarde dat het Amerikaanse besluit daar goed ontvangen was. Het aanbod zal in september door de Europese Minis terraad worden besproken, en bespre kingen met de V.S. zouden dan al in oktober kunnen beginnen. Zie ook het hoofdartikel „Ura nium". EDMONTON (Reuter) Meer dan 500 brandweerlieden leveren, onder steund door vliegtuigen en helicop ters, een bijna hopeloze strijd tegen ruim 350 bosbranden die op het ogen- bliek woeden in het noordwesten van Canada en Brits-Columbia. Volgens bosbouwdeskundigen staat een gebied van in totaal 165.920 hec tare in vlammen of is reeds platge brand. De branden in de door de grote kurkdroog geworden bossen worden aangewakkerd door een sterke wind. GLASGOW (Reuter AFP DPA) Arbeiders hebben gisteren de werf Upper Clyde Shipbuilding in Glasgow bezet. Zij hebben verklaard desnoods met geweld de door de Britse rege ring aangekondigde sluiting van de werf te zullen verhinderen

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7